Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14

Threaded View

  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-01-11
    Posts
    5

    Default Πρόβλημα Στάσης Σωματος Και Περπατήματος

    Ο τιτλος φαινεται αστειος μαλλον αλλα παιδια ειμαι απελπισμενος θελω βοηθεια αποψεις κατι...Διαβαζω το φορουμ σας καποιο καιρο αλλα αποφασισα να γραφτω να παραθεσω και εγω το προβλημα μου μπας και ακουσω καποια συμβουλη χρησιμη.
    Λοιπον
    Γενηθηκα με ενα σωμματικο ελατωμα. Το ενα απο τα δυο ποδια μου ειναι λιγο πιο κοντο απο το αλλο. Γυρω στο 1 με 1μισι εκατοστο το πολυ η διαφορα τους.
    Αυτο το ειχα απο μικρος αλλα δεν είχαμε δώσει ιδιαιετερη σημασια για αυτο το θεμα στην οικογένεια και γενικά δεν φαινοτανε πολυ με την διαφορα οτι καμια φορα αμα στεκομουνα εδειχνα σαν να γέρνω λιγο απο την μερια που το ποδι ειναι πιο κοντο. Κατι σαν σκολιωση. Δεν ηταν ομως πολυ φανερο και δυσκολα το παρατηρουσε κάποιος.
    Με την εισαγωγη μου πριν μερικα χρονια στο πανεπιστημιο και αφου ηταν υποχρεωτικο απο την σχολη να κανω καποιες τυπικες εξετασεις υγειας θεωρησαν οι δικοι μου καλο να παμε και σε ενα ορθοπεδικο.

    Εντωμεταξυ τα κλασσικα οι γονεις μου την λεγανε οτι φταινε οι πολλες ωρες στο pc κτλ.
    Πραγματι ο ορθοπεδικος με εβαλε να ξαπλωσω και μετρησε με μια μεζουρα και τα ποδια μου απο ψηλα απο την λεκανη μεχρι κατω τις σολες.
    Και εκανε αυτη την διαγνωση. Οτι το ενα μου ποδι ειναι λιγο πιο κοντο.
    Ε δεν το σπουδαιλογησαν μετα απο αυτο οι γονεις μου αλλα τα επομενα χρονια περασα και περναω ενα δραμα.
    Γιατι με αυτη την ατελεια φαινεται και στο περπατημα μου.
    Δηλαδη εχω ενα περπατημα σαν συγκαμμενος
    Και γενικα ειναι λιγο καπως το περπατημα μου σχεδον αστειο.
    Καποιες φορες εχει τυχει να με ρωτησουν φιλοι "γιατι περπατας ετσι ρε"
    το οποιο με πληγωνε αφανταστα.
    Επισης τα τελευταια 2 χρονια που αρχισα να ασχολουμε καπως με βαρη και γενικα γυμναστικη και εφτιαξα σωμα και πρηστηκα ενας αλλος φιλος μου μου ελεγε "ωραιος ετσι οπως εχεις πρηστει και αν βαλεις και λιγα κιλα ακομα θα δειχνεις πιο κτηνος καθως περπατας και ετσι που σε κανει να φαινεσαι πιο..."

    αλλα ακομα και αυτο με ενοχλησε.
    Βαρεθηκα πια να με ρωτανε γιατι εχω αυτο το σουλουπι περπατηματος.
    Το ποτηρι ξεχειλισε αποψε οταν ειχα βγει με εναν γνωστο που δεν κανουμε καιρο παρεα και σε μια φαση μου το πεταξε παλι
    "πως περπατας ετσι ρε"
    ε δεν του ειπα τπτ αλλα κατα διαστηματα με κοιταζε πλαγια με τα ματια του λες και ειμαι κατι περιεργο

    Ε δεν αντεχω πια αυτο το ατσαλο σουλουπι περπατηματος.
    Εχω φτιαξει σχετικα καλο σωμα πιστευω ειμαι εμφανισημος αλλα αυτο το προβλημα με ριχνει ψυχολογικα και παιζει και ενα ρολο φανταζομαι εξω στις παρεες και στις γυναικες.

    Ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα να εχει ο αντρας ενα ωραιο βαδισμα.
    Γιατι τετοια ατυχια σε εμενα?

    Αποψε απο τα νευρα μου ξενυκτησα και σκεφτομαι τι λυσεις μπορω να βρω...
    Δεν ξερω αν αυτο διορθωνεται με καποια χειρουργικη επεμβαση αν και δεν ειμαι σε αυτη την περιοδο για τρελα εξοδα και φοβαμαι γενικα αυτες τις περιπετειες.

    Να προσθεσω οτι ακομα πιο τραγικα τα πραγματα τα κανει και μια μικρη κυφωση που εχω αυτη μαλλον απο την χρονια καθιστικη ζωη σαν παιδι. Σαν μικρη καμπουρα αλλα χαρη στο γυμναστηριο εχει διορθωθει και αυτο αρκετα αν και μερικες φορες ξεχνιεμαι και καμπουριαζω οποτε μαζι με την αλλη ατελεια θα ειναι κωμικοτραγικο θεαμα
    Για το τελευταιο αυτο θεμα σκεφτομαι να ενταξω στο προγραμμα μου περισσοτερους ραχαιους αλλα και τιποτα ορθοπεδικες ασκησεις.
    Last edited by Nikos87k; 07-01-11 at 07:18.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στάση Σώματος
    By ntuki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-12, 21:01
  2. Πρότυπο Σώματος Bodybuilding
    By kgeorge_79 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 102
    Last Post: 30-09-11, 02:40
  3. τυπος σωματος!
    By Iron_angel in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 07-05-08, 05:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •