Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 112
  1. #1
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Lightbulb Μπανάνα Και Whey Μεταπροπονητικά;

    Καλημέρα φίλοι μου!τον τελευταίο χρόνο κάθε μέρα μετά την προπόνηση(όταν παίρνω)παίρνω 1,5 scoop whey και τρώω μια μπανάνα!μήπως τελικά είναι
    λάθος;η μπανάνα στερεί από την whey την ιδιότητα της να αποροφηθει αμέσως;
    Νομίζω ναι!τι είναι καλύτερο;τρώμε μπανάνα η όχι;

  2. #2

    Default

    φιλε μετα την προπονηση θελουμε αυξημενη ινσουλινη στο αιμα...συνεπαγεται οτι θελουμε υδατανθρακα με high glycemic index... οι μπανανες ειναι απο τα φρουτα που εχουν αρκετα ψηλο δεικτη... αρα καλα κανεις και παιρνεις...
    ΟΜΩΣ. αν δεν κανω λαθος οσο πιο ωριμη ειναι η μπανανα τοσο πιο ψηλο δεικτη εχει...οι αγουρες δεν μας κανουν και τοσο (νομιζω γυρω στο 30-40 εχουν) ενω οι ωριμες 80+...

    για το αν καθυστερει δεν ειμαι σιγουρος και θα ηθελα να μαθω. παντως (αν η σκεψη σου ειναι να παιρνεις μονο πρωτεινη) δεν νομιζω να εχει νοημα αφου λογικα το σωμα θα την χρησιμοποιησει για ενεργεια και δεν θα παει στους μυς...

    http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=2&recid=107

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    μην ανησυχεις δεν παιζει κανενα προβλημα!!αυτα ειναι λεπτομερειες!!μετα τα βαρη πιες πρωτεινη και μπανανα μαζι!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    μην ανησυχεις δεν παιζει κανενα προβλημα!!αυτα ειναι λεπτομερειες!!μετα τα βαρη πιες πρωτεινη και μπανανα μαζι!!
    +1
    Whey με μπανάνα, whey με ρυζογκοφρέτα ή άνθος ορύζης, ή γλυκόζη, όλα κάνουν τη δουλειά τους!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    οχι ρε c τι να καθιστερησει,αμα θες παρε και μια κουταλια μελι που ειναι απλός υδατανθρακας και θα εισαι μια χαρα.εγω αυτο κανω.πρωτεινη+μπανανα+μελι

  6. #6
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Χαίρομαι!!!όμως δεν επιβραδύνει την αφομειωση της whey?λογικα και μια πολλών πηγών αν παίρνω δεν θα έχω τα ίδια αποτελέσματα;

  7. #7
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Το μόνο που δεν έχω κουβαλησει φίλε peraki στην βαλίτσα της μηχανής είναι μέλι...χαχαχα!!!πριν 3 μέρες που με σταμάτησαν 4 της ομάδας Δίας και είχα και τον σάκο του gym είχαμε πλάκες...μπορείτε να μου ανοίξετε τον σάκο μου λένε..οριστε λέω,πέντε ταπερακια μέσα και μπανανες και πρωτεΐνη και σεικερ κ.α.!!!δεν πίστευαν ότι όλα αυτά είναι το φαι μου για μια ημέρα...

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Χαίρομαι!!!όμως δεν επιβραδύνει την αφομειωση της whey?
    ουτε καν!!το ενα δεν επηρεαζει την αφομοιωση του αλλου!!

    λογικα και μια πολλών πηγών αν παίρνω δεν θα έχω τα ίδια αποτελέσματα;
    ναι.μαλιστα τωρα τελευταια ακουω πολλους που χρησιμοποιουν μονο πολλων πηγων.και για πρακτικους λογους και για οικονομικους!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    οχι ρε c τι να καθιστερησει,αμα θες παρε και μια κουταλια μελι που ειναι απλός υδατανθρακας και θα εισαι μια χαρα.εγω αυτο κανω.πρωτεινη+μπανανα+μελι
    Η γλυκόζη του μελιού συμπληρώνει το γλυκογόνο του συκωτιού, εμείς εκείνη την ώρα θέλουμε να γεμίσουμε τις αποθήκες των μυών. Άρα το μέλι δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    μα ποιος ο λογος μετα που παιρνουν δεξτροζη κτλ?σαν το μελι και τι ζαχαρι δεν ειναι στην ουσια? ;/

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    To 60% του μελιου ειναι φρουκτοζη, αυτο εννοει η Ειρηνη, απλα το ειπε γλυκοζη. Το προβλημα με την φρουκτοζη ειναι οπως ειπε πολυ σωστα οτι δεν αποθηκευεται στους μυς αλλα στο συκωτι. Επισης σημαινει οτι η υπερχειλιση ειναι πολυ ευκολη ειδικα αν καποιος τρωει και πολλα φρουτα, η υπερχειλιση θα σημαινει αποθηκευση λιπους. Για μενα το μελι ειναι εξαιρετικα χαμηλης ποιοτητας τροφη και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται καθημερινα, τουλαχιστον οχι σε μεγαλες ποσοτητες.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    τωρα το επιασα!αρα στοπ το μελι μετα την προπονηση,μονο μπανανα!thanx Γιωργο

    edit για ερωτηση.και η μπανανα φρουκτοζη δεν εχει ?αρα ουτε αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη?ε ρε τελικα στην δεξτροζη απο το φαρμακειο θα καταληξουμε
    Last edited by perakis; 11-01-11 at 16:31.

  13. #13
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Γιώργο τελικά η μπανάνα εμποδίζει την whey για άμεση αποροφηση;ποια είναι η γνώμη σου;

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η μπανανα ειναι απο τα φρουτα με την περισσοτερη γλυκοζη γιαυτο κιολας ολοι την προτεινουν μετα την προπονηση. Ολα τα φρουτα εχουν καποια ποσοτητα φρουκτοζης η οποια ναι μεν δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα 2 φρουτα την ημερα δεν θα σου κανουν κακο, μην τρελαθουμε κιολας.


    @Giant Κοιτα αν μη τι αλλο θα βοηθησει στην απορροφηση της πρωτεινης, οχι θα την εμποδισει. Το μονο που θα μπορουσε να "εμποδισει" (καλυτερα καθυστερησει) θα ηταν καποιο λιπαρο φαγητο ή φυτικες ινες που δεν ειναι η περιπτωση εδω. Τωρα μερικοι λενε οτι insulin spike υπαρχει και με σκετη πρωτεινη μετα την προπονηση αλλα εμενα παντα η λογικη μου ειναι οτι εκεινη την στιγμη ο οργανισμος θελει περισσοτερο υδατανθρακα και μετα πρωτεινη οποτε εκει αν του δωσεις μονο πρωτεινη κινδυνευεις να την διασπασει για να στην κανει γλυκοζη (ενεργεια). Μπορεις να τα ξεχωρισεις αν θες, δηλαδη κατευθειαν μετα την προπονηση την μπανανα και 15-20 λεπτα μετα την πρωτεινη, δεν προκειται να χασεις μυικη μαζα μην ανησυχεις. Μπορεις να βαλεις BCAA μαζι με την μπανανα και 30-40 λεπτα μετα να παρεις την πρωτεινη. Για μενα ο υδατανθρακας παιζει το κυριο ρολο στο πρωτο μεταπροπονητικο και η πρωτεινη τον κυριο ρολο στο δευτερο μεταπροπονητικο.
    Last edited by megageo; 11-01-11 at 17:05.

  15. #15
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!

  16. #16
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    +1
    Whey με μπανάνα, whey με ρυζογκοφρέτα ή άνθος ορύζης, ή γλυκόζη, όλα κάνουν τη δουλειά τους!
    Ποιά η διαφορά της ρυζογκοφρέτας από το ρύζι? Ειδικά αυτές που παίρνω είναι με φυτικές ίνες + σουσάμι. Τουλάχιστον διατροφικά βρίσκω ότι είναι καλύτερες από το απλό ρύζι.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λογικά η ρυζογκοφρέτα είναι βρασμένο και αφυδατωμένο ρύζι. Δεν ξέρω τι επεξεργασία κάνουν για να βγει σε τέτοιο στυλ γκοφρέτας/αφρολέξ. Κι εγώ αυτές που λες παίρνω πολλές φορές για μεταπροπονητικό και πιο συγκεκριμένα

    http://www.fytro.com.gr/Product.aspx?cat=28&id=24

  18. #18

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Ανοιξατε ενα θεμα προς συζυτηση που ενδιαφερει παρα,παρα πολυ κοσμο και που εμμεσα καταρριπτεται ο μυθος του πρωτου 30λεπτου για το αναβολικο παραθυρο που εμενα προσωπικα δεν με πειθει ιδιαιτερα.Λοιπον το τι θα φαει καποιος και ποια ωρα ακριβως διαφερει απο ατομο σε ατομο και ο λογος που διαφερει ειναι οτι καθε οργανισμος εχει διαφορετικη αντισταση στην ινσουλινη κατι που επηρεαζεται αμεσα και απο τον ογκο και απο τη διαρκεια της προπονησης.Ο καλυτερος συνδυασμος ειναι σιγουρα τα bcaa(5-10γρ) μεσα η προς το τελειωμα της προπονησης μαζι με λιγο υδατανθρακα δεξτροξη η υποκαταστατο αυτου .Για την ποσοτητα σιγουρα εξαρταται απο τα σωματικα κιλα ,απο το ποσοστο λιπους και την απαχη μυικη μαζα.Εδω δεν ξερω κατα ποσο αφομοιωνεται πολυ ευκολα η μπανανα δεδομενου οτι ολη η αιματωση σιγουρα δεν ειναι στο πεπτικο συστημα εκεινη την ωρα.Μετα απο 30-60 λεπτα θα εβαζα την whey με τη μπανανα και μετα απο 1-1,30 ωρα το σταθερο γευμα.

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by HERCULES123 View Post
    Ανοιξατε ενα θεμα προς συζυτηση που ενδιαφερει παρα,παρα πολυ κοσμο και που εμμεσα καταρριπτεται ο μυθος του πρωτου 30λεπτου για το αναβολικο παραθυρο που εμενα προσωπικα δεν με πειθει ιδιαιτερα.Λοιπον το τι θα φαει καποιος και ποια ωρα ακριβως διαφερει απο ατομο σε ατομο και ο λογος που διαφερει ειναι οτι καθε οργανισμος εχει διαφορετικη αντισταση στην ινσουλινη κατι που επηρεαζεται αμεσα και απο τον ογκο και απο τη διαρκεια της προπονησης.Ο καλυτερος συνδυασμος ειναι σιγουρα τα bcaa(5-10γρ) μεσα η προς το τελειωμα της προπονησης μαζι με λιγο υδατανθρακα δεξτροξη η υποκαταστατο αυτου .Για την ποσοτητα σιγουρα εξαρταται απο τα σωματικα κιλα ,απο το ποσοστο λιπους και την απαχη μυικη μαζα.Εδω δεν ξερω κατα ποσο αφομοιωνεται πολυ ευκολα η μπανανα δεδομενου οτι ολη η αιματωση σιγουρα δεν ειναι στο πεπτικο συστημα εκεινη την ωρα.Μετα απο 30-60 λεπτα θα εβαζα την whey με τη μπανανα και μετα απο 1-1,30 ωρα το σταθερο γευμα.
    τα εχουμε ξανασυζητησει εμεις αυτα και τωρα πια και εγω καπως ετσι προσπαθω να τα κανω!!

  20. #20

    Default

    παιδιά και εγώ μετά την προπόνηση αφού περίμενα να πέσουν οι παλμοί έτρωγα μια μπανάνα μια κουταλιά του γλυκού μέλι και την whey tech duo της ultra boss κάπου στο 1.5 scoop το οποίο μου έδινε γύρω στα 30 γρ πρωτεΐνη και 15 υδατάνθρακα . Τώρα όμως βλέπω ότι το μέλι δεν είναι ότι καλύτερο για άμεση τροφή για τους μύες.Να το αντικαταστήσω με κάνα δύο ρυζογκοφρέτες + την μπανάνα ??? και την whey μετά από κανένα 15 λεπτό η δεν παίζει πρόβλημα και μπορώ να την πίνω στα καπάκια??Αν πάρω δεξτρόζη απο φαρμακείο αντικαθιστώ τις ρυζογκοφρέτες ετσι?? την μπανάνα δεν θέλω να την αφαιρέσω απλά θέλω κάτι συμπληρωματικό για υδατάνθρακα..Το μετά προπονητικό γεύμα το κάνω μετά απο καμιά ώρα μπορεί και μιάμιση όταν πεινάσω πραγματικά και ζητήσει ο οργανισμός μου τροφή!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    To 60% του μελιου ειναι φρουκτοζη, αυτο εννοει η Ειρηνη, απλα το ειπε γλυκοζη. Το προβλημα με την φρουκτοζη ειναι οπως ειπε πολυ σωστα οτι δεν αποθηκευεται στους μυς αλλα στο συκωτι. Επισης σημαινει οτι η υπερχειλιση ειναι πολυ ευκολη ειδικα αν καποιος τρωει και πολλα φρουτα, η υπερχειλιση θα σημαινει αποθηκευση λιπους. Για μενα το μελι ειναι εξαιρετικα χαμηλης ποιοτητας τροφη και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται καθημερινα, τουλαχιστον οχι σε μεγαλες ποσοτητες.
    Συμφωνώ απόλυτα σε όλο το post. Το χειρότερο με τον χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη της φρουκτόζης είναι ότι δε στηρίζεται σε φυτικές ίνες αλλά σε αυτή καθαυτή την
    δομή της που θα την κάνει να απελευθερωθεί σαν γλυκόζη τελικά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα (μετά από αρκετή ώρα), όταν μάλλον θα μας είναι άχρηστη. Εγώ πάντως αν δε φάω waxy ή γλυκόζη, προτιμώ να φάω ρύζι ή πατάτα παρά οτιδήποτε με φρουκτόζη.

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    18

    Default

    να ρωτήσω και γω κάτι? εμένα μου έχουν βάλει στο πρόγραμμα και ενα φρουτο 1 ώρα πριν την προπόνηση. είναι σωστό?και για ποιο λόγο? επίσης μιας και την μπανάνα δεν την πάω καθόλου γευστικά τα μήλα που τρώω καπάκι μετά την προπόνηση είναι καλά ή να προσπαθήσω να συνηθίσω τη γεύση της μπανάνας?? :-(

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default

    παιδια δηλαδη μετα την προπονηση μπορω να τρωω στο καπακι μια μπανανα και μετα απο 10 λεπτα 5-6 ασπραδια ?

  24. #24
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by Apostolis123 View Post
    παιδια δηλαδη μετα την προπονηση μπορω να τρωω στο καπακι μια μπανανα και μετα απο 10 λεπτα 5-6 ασπραδια ?
    Εννοειται,ειναι ο,τι καλυτερο για μετα-προπονητικο φιλε!!

  25. #25
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default

    Παιδια επειδη ψιλομπερδευτικα λιγο,μετα την προπονηση μπορω να παρω την πρωτεινη πολλων πηγων που εχω(κ σε ποση ωρα?),χωρις να φαω εξτρα υδατανθρακα με υψηλο γλ δεικτη ή χρειαζεται??Στη διατροφη μου εχω μειωσει τους υδατανθρακες γιατι θελω να χασω 3-4 κιλα κ να πεσω σε λιπος

  26. #26

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by mallias View Post
    Παιδια επειδη ψιλομπερδευτικα λιγο,μετα την προπονηση μπορω να παρω την πρωτεινη πολλων πηγων που εχω(κ σε ποση ωρα?),χωρις να φαω εξτρα υδατανθρακα με υψηλο γλ δεικτη ή χρειαζεται??Στη διατροφη μου εχω μειωσει τους υδατανθρακες γιατι θελω να χασω 3-4 κιλα κ να πεσω σε λιπος
    Μπορεις να παρεις την πρωτεινη που εχεις σε νερο,μεσα σε μιση ωρα απ'οταν τελειωσεις την προπονηση.Χρειαζεται να βαλεις εστω και 20-30 gr υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη(η ποσοστητα καθοριζεται ακριβως απο το σωματικο σου βαρος) και μην ανησυχεις δεν θα λιπωσεις.

  27. #27
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default

    Quote Originally Posted by HERCULES123 View Post
    Μπορεις να παρεις την πρωτεινη που εχεις σε νερο,μεσα σε μιση ωρα απ'οταν τελειωσεις την προπονηση.Χρειαζεται να βαλεις εστω και 20-30 gr υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη(η ποσοστητα καθοριζεται ακριβως απο το σωματικο σου βαρος) και μην ανησυχεις δεν θα λιπωσεις.
    Ειναι καλυτερα με νερο οχι με light γαλα?Το πρωι παλι με νερο?

  28. #28
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    με νερο καλυτερα γιατι αποροφατε γρηγοροτερα

  29. #29
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Μετα την προπονηση ειναι καλυτερα σε νερο για ταχυτερη απορροφηση,το πρωι μπορεις να βαλεις και γαλα μιας που λιπαρα θες γενικα στο πρωινο
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  30. #30
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    Ετσι θεωρω κ εγω υδατ υψιλου δεικτη μετα απο προπονηση δε χρειαζεται να ειναι κιολας συμπληρωμα ,πατατα ψητη με κοτοπουλο 30-40 λεπτα ειναι πολυ καλο,ασε που πιο νωρις δε μπορω να φαω..


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπανάνα - Πριν ή Μετά Την Προπόνηση;
    By Pavlakos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 31
    Last Post: 10-05-15, 11:00
  2. Φρούτα Μεταπροπονητικά ?
    By blomy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 25-11-08, 03:07
  3. Μπανανα/Δεξτροζη μετα την προπονηση σε περιοδο....
    By lazaross in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 27
    Last Post: 20-05-08, 09:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •