Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member nisgia's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    athens
    Posts
    48

    Default Γνωμες και συμβουλες!!

    καλημερα σε ολους!!!θα σας παραθεσω ενα μινι πλανο διατροφης που σιγουρα εχει κενα και λαθη ωστε οσοι μπορειτε και θελετε να με βοηθησετε να το διαμορφωσω οσο δυνατον καλυτερα...λοιπον ειμαι 27 80 κιλα 1.81 με μια προχειρη λιπομετρηση (ηλεκτρονικη) καπου στο 17 με 18 λιπος και με παχυσαρκο παιδικο παρελθον!!Σοβαρα με βαρη ασχολουμαι περιπου 7 μηνες με καλα μεχρι τωρα αποτελεσματα μπορω να πω χωρις ομως σωστη διατροφη!!για να βοηθησω ακομα παραπανω μεση εχω γυρω στα 93 εκ. δικεφαλα 38 εκ. περιπου...για να δωσω μια εικονα!!οι θερμιδες μου συντηρησης οπως υπολογιστηκαν με 4 φορες γυμναστηριο ειναι περιπου 2850 με 2900
    το πλανο μου ειναι περιπου :
    πρωι (7.30) 50γρ κουακερ 250 μλ γαλα σταφιδες και λιγα αμυγδαλα ή ομελετα χωρις λαδι με 5 ασπραδια και ενα κροκο
    11.00 2 τοστακια ολικης με ζ.γαλοπουλας (4φ) και 2φ τρικαλινο η τονο αντι ζαμπον
    16,00 εδω υπαρχει θεμα καθως παιζει σπιτικο φαι ελαφρυ μεν χωρις πολλα λαδια και ποτε τηγανητα οπως πχ αρακας οσπρια φασολακια σπανακορυζο κτλ
    18,00 πριν προπονηση ενα γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα η 2 φρουτα με μια φετα ολικης και κοτατζ με ζαμπον
    Μετα προπονηση ενα σκουπ με μια μπανανα
    21,30 κοτοπουλο (μισο στηθος) με μια κουπα ρυζι η μακαρονια η 2 πατατες εναλλακτικα 2 μπιφτεκια μοσχαρισια και πρασινη σαλατα
    23,00 10-15 αμυγδαλα με ενα γιαουρτι αναλογως...
    αυτα απο μενα συγνωμη αν κουρασα περιμενω συμβουλες!!οσο για στοχο...ενα σωστο και γυμνασμενο σωμα !

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    πρωι (7.30) 50γρ κουακερ 250 μλ γαλα σταφιδες και λιγα αμυγδαλα ή ομελετα χωρις λαδι με 5 ασπραδια και ενα κροκο
    Για τα στατιστικά σου, θα έβαζα περισσότερο κουάκερ και θα αφαιρούσα τα αμύγδαλα(το κουάκερ από μονο του έχει λιπαρά, τα αμύγδαλα μπορείς να τα φας σε άλλο γεύμα)
    Όταν τρως την ομελέτα, μπορείς να πίνεις και 1 ποτήρι γάλα με λίγο κουάκερ. Το πρωινό είναι από τα σημαντικότερα γεύματα.

    11.00 2 τοστακια ολικης με ζ.γαλοπουλας (4φ) και 2φ τρικαλινο η τονο αντι ζαμπον
    Αν αντί για ζαμπόν μπορείς να βάλεις βραστό κοτόπουλο ή γαλοπούλα ακομα καλύτερα. Και αλάτι/συντηρητικά γλιτώνεις και περισσότερη πρωτείνη παίρνεις.


    16,00 εδω υπαρχει θεμα καθως παιζει σπιτικο φαι ελαφρυ μεν χωρις πολλα λαδια και ποτε τηγανητα οπως πχ αρακας οσπρια φασολακια σπανακορυζο κτλ
    Μια χαρά είναι τα όσπρια και τα λαχανικά(αν δεν κολυμπάνε στο λάδι), αλλά το θέμα είναι να τρως και μια πηγή πρωτείνης.

    18,00 πριν προπονηση ενα γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα η 2 φρουτα με μια φετα ολικης και κοτατζ με ζαμπον
    Πριν την προπόνηση(εννοώ κανα 2 ωρο για να προλάβεις να χωνέψεις) καλύτερα να φας λίγο κοτοπουλάκι με ρύζι ή πατάτα παρά μέλια με αμύγδαλα.

    Μετα προπονηση ενα σκουπ με μια μπανανα
    Μια χαρά.

    21,30 κοτοπουλο (μισο στηθος) με μια κουπα ρυζι η μακαρονια η 2 πατατες εναλλακτικα 2 μπιφτεκια μοσχαρισια και πρασινη σαλατα
    Ωραίο το γεύμα.

    23,00 10-15 αμυγδαλα με ενα γιαουρτι αναλογως...
    ή και κότατζ με αμύγδαλα ή άλλο ξηρό καρπό μπορείς να φας, ή κανα παχύ ψάρι (πχ σολωμό) με σαλάτα ή κανα μπιφτέκι με σαλάτα και ελαιόλαδο.

    Αυτά από μένα, καλή επιτυχία στο στόχο σου!!
    Last edited by Kardoula; 13-01-11 at 14:16.

  3. #3
    New Member nisgia's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    athens
    Posts
    48

    Default

    σε ευχαριστω!!τα μαγειρευτα σπιτικα οχι δεν κολυμπανε στο λαδι αλλα σιγουρα δεν ειναι και αντιστοιχα του ψητου με ρυζι...ξεχασα να πω πως εχω σαν στοχο μεχρι απριλη να παρω 2-3 καλα κιλα!!οσο για πριν την προπονηση δεν μπορω να φαω 2 ωρες πριν χρονικα δηλαδη!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by nisgia View Post
    οσο για πριν την προπονηση δεν μπορω να φαω 2 ωρες πριν χρονικα δηλαδη!
    Τότε μπορείς να παίρνεις ένα ρόφημα πρωτείνης με καμιά ρυζογκοφρέτα για υδατάνθρακα.
    Αν δεν θες ρόφημα μπορείς να φας ασπράδια αβγών, είναι εύπεπτα και δεν θα σε δυσκολέψουν στην προπόνηση.
    Last edited by Kardoula; 13-01-11 at 14:49.

  5. #5
    New Member nisgia's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    athens
    Posts
    48

    Default

    σε ευχαριστω ξανα!!!στα γευματα μου ποσο περιπου υδατανθρακα να εχω?αν γινεται οχι σε γραμμαρια γιατι δεν εχω ζυγαρια!!δλδ πχ μια κουπα ρυζι?2πατατες?με την προοπτικη χειμερινης διατροφης!!

  6. #6
    New Member nisgia's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    athens
    Posts
    48

    Default

    Καποια ακομα βοηθεια??και προκαταβολικα συγνωμη αμα πιεζω!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ακουω γνωμες + συμβουλες
    By halloweed in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-07, 08:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •