Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default μπορείτε να βοηθήσετε παιδιά;

    Το παρακάτω κατεβατό (όπως μου ζητήθηκε από άλλα παιδιά) το έγραψα και σε προηγούμενο θέμα (νέοι στο φόρουμ). Επειδή όμως νομίζω ότι έκανα λάθος, το γράφω κι εδώ. Ελπίζω να μην κάνω όντως λάθος. Εάν ναι, εσείς ξέρετε καλύτερα τι να κάνετε.

    λοιπόν, αυτό είναι το διατροφικό μου πρόγραμμα (που το τηρώ επί τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα):
    7 π.μ: βρώμη με γάλα και 2 ολόκληρα αυγά κι ένα πορτοκάλι.
    9 π.μ: 1 σάντουιτς με γαλοπούλα ή πιο σπάνια τυράκι χαμηλών λιπαρών (Τρικαλινό)
    11 π.μ.: όπως στις 9, συν 1 λίτρο γάλα ημίπαχο κι ένα μήλο
    1 μ.μ.: 2 φέτες μαύρο ψωμί, μπιφτέκι ή κοτόπουλο ή ψάρι ή όσπρια με πράσινη σαλάτα (μόνο μία κουταλιά λάδι)
    4 μ.μ. 500 ml πρωτεΐνη ορού γάλακτος διαλελυμένη σε ημίπαχο γάλα.
    ...γυμναστήριο και μετά (μπάρα πρωτεΐνης) εν συνεχεία:
    7 ή 8 μ.μ.: κοτόπουλο ή ψάρι (στεγνά).
    λίγο προτού ξαπλώσω μισό λίτρο γάλα με πρωτεΐνη ορού γάλακτος.
    Γλυκά, τηγανιτά, αναψυκτικά και παγωτά καθόλου, χυμοί καθόλου, καφέ, αλκοόλ ούτε που τα ακουμπώ (δεν μ' αρέσουν), δεν καπνίζω. Σπανίως (μία φορά το 2μηνο) λίγη πίτσα και κανένα σουβλάκι με πίτα (καλαμάκι κοτόπουλο).
    Πίνω επίσης πράσινο τσάι. Νεράκι δεν θα 'λεγα ότι πίνω πολύ (1 λίτρο με ενάμισι στην καλύτερη περίπτωση. Το καλοκαίρι φυσικά πολύ περισσότερο).

    Σε ό,τι αφορά στο πρόγραμμα προπόνησης, αυτό που κάνω τώρα (το είχα βρει στο ίντερνετ, 12 εβδομάδων, είμαι στις τελευταίες 2):
    Δευτέρα:
    -πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο 4 σετ των 8,6,4,2 επαναλήψεων (τελευταίο σετ, σούπερσετ με ανοίγματα σε κεκλιμένο πάγκο)
    -καθιστές πιέσεις ώμων 4 σετ των 8,6,4,2 επαναλήψεων (τελευταίο σετ, σούπερσετ με πλάγιες εκτάσεις)
    -shrugs με αλτήρες 3 σετ μέχρι πτώσεως
    -βυθίσματα σε δίζυγο 5 σετ μέχρι πτώσεως (το τελευταίο σε, σούπερσετ με πιέσεις με σχοινί σε τροχαλία)
    -ροκανίσματα

    Τρίτη:
    50 λεπτά spinning

    Τετάρτη:
    -βαθιά καθίσματα στο Smith 4 σετ των 8,6,4,2 επαναλήψεων
    -άρσεις θανάτου με σταθερά πόδια 4 σετ των 8,6,4,2 επαναλήψεων (τελευταίο σετ, σούπερσετ με κάμψεις μηριαίων δικεφάλων)
    -άρσεις γαμπών
    -ανάστροφα ροκανίσματα

    Πέμπτη:
    50 λεπτά spinning

    Παρασκευή:
    -μονόζυγο με τελείως ανοικτή λαβή 5 σετ μέχρι πτώσεως
    -κωπηλατική με αλτήρες 4 σετ 8,6,4,2 επαναλήψεων (το τελευταίο σετ, σούπερσετ με εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία)
    -όρθιες έλξεις δικεφάλων με αλτήρες 4 σετ μέχρι πτώσεως (τα 2 τελευταία σετ, σούπερσετ με ανάστροφες έλξεις σε στραβόμπαρα)
    -ροκανίσματα

    Σαββατοκύριακο:
    εάν έχει αέρα κάνω windsurfing, αλλιώς τρεξιματάκι έξω στο δρόμο (με πολλές ανηφόρες, λόγω περιοχής που μένω), γύρω στα 45-50 λεπτά (4-5 χλμ.). Την Κυριακή ξεκούραση (εκτός εάν όπως είπα πάω στη θάλασσα για σερφάκι).

    Δυστυχώς, δεν βλέπω το σώμα μου να αλλάζει. Είναι λες και παραμένει έτσι επί χρόνια. Έχω επισυνάψει και μία φωτογραφία μου. Αρχίζω να πιστεύω πως μάλλον είναι έτσι το σώμα μου εκ κατασκευής. Είμαι 1.84, 84 κιλά. Εσείς μπορείτε ίσως να με βοηθήσετε καλύτερα
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Λογοι που το σωμα σου εχει κολησει:

    -Δεν τρως υπερθερμιδικα ,βλεποντας τη παραπανω διατροφη κατι τετοιο παρατηρω.

    -Κανεις πολλες αεροβιες και καιγεσαι ,ενω δεν υπαρχουν και θερμιδες να τις υποστηριξουν.

    -Υπερπροπονεισαι ,τοσα super set για 12 εβδομαδες και spinning 50 λεπτα πριν τα βαρη με τοση ενταση και ανηφορες και περιμενεις να αναπτυχθεις,εγω αμφιβαλω αν θα μπορεις να κανεις βαρη με τοση εξαντληση ,γιατι?

    Γενικα αν θες να βαλεις μυες ,κοψε τις αεροβιες μεγαλης εντασης και ιδιως τις μερες που εχεις βαρη,αντε 2 αεροβιες την εβδομαδα των 30 λεπτων με μετρια ενταση σε διαφορετικες μερες απο τα βαρη ειναι μια χαρα ,επισης εισαι 84 κιλα αν υποθεσουμε οτι εχεις θερμιδες συντηρησης 84*20=1680 οι δραστηριοτητες σου δινουν συντελεστη 2.5 στο αποτελεσμα που βρηκαμε δηλαδη 1680*2=4200 ,εσυ πρεπει να τρως μονο 4200 θερμιδες για να συντηρεις αυτα τα κιλα με αυτα που κανεις και δεν τρως τοσες καν,πως περιμενεις να αλλαξει το σωμα σου.Τελος παντων για μενα κανε 3 φορες βαρη και 2 αεροβιες την εβδομαδα με τον τροπο που σου ειπα παραπανω ,δουλεψε γυρω στις 3000 θερμιδες με 3 γρ υδατανθρακες,2 γρ πρωτεινη και 1 γρ λιπαρα ανα σωματικο κιλο βαρους και δε θα πιστευεις αυτο που θα βλεπεις...Το σωμα σου και απο τη φοτο φαινεται κουρασμενο και φλαταρισμενο, χρειαζεσαι αναδιωργανωση ...Για εμμενα ξεκουρασου 2 εβδομαδες πρωτα και μετα αφιοσιωσου στο στοχο σου.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    σε ευχαριστώ για τις συμβουλές veggeto. όμως spinning κάνω τις προηγούμενες ημέρες από τα βάρη. Τρίτη και Πέμπτη. τα βάρη τα κάνω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    επίσης, εάν οι θερμίδες μου δεν είναι τόσες πολλές, δεν θα 'πρεπε τουλάχιστον οι κοιλιακοί να ήταν γραμμωμένοι;

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα και από μένα. Καταρχήν, όσο αφορά τη διατροφή σου, θα πρέπει να αρχίσεις να ζυγίζεις τις τροφές σου και να υπολογίζεις τα θρεπτικά συστατικά που σου δίνουν. Ο Φίλιππος από πάνω σου έκανε και τους υπολογισμούς

    Όσον αφορά το spinning αλλά και κάθε μορφής αερόβια, καλύτερα προς το παρόν να τις περιορίσεις !! Νομίζω πως 1 φορά τη βδομάδα αρκεί για γενική υγεία.

    Το πρόγραμμά σου ομολογώ ότι με άφησε άφωνο. Θα πρέπει να ανεβάσεις τις επαναλήψεις που κάνεις σε 8-10. Άσε τα σουπερσετ για τώρα. Βάλε 4 ασκήσεις στις μεγάλες μυικές ομάδες (πόδια, πλάτη), και 2-3 στις μικρότερες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    τόσο χάλια τα 'χω κάνει ε; αυτά παθαίνεις εάν δεν ξέρεις.
    εάν αυξηθούν όμως οι θερμίδες κατά τόσο πολύ και μειωθεί η αεροβική στη μία φορά, οι κοιλιακοί πώς θα "σκάσουν μύτη";
    αφού τώρα που τρώω λίγο δεν φαίνονται...σκέψου μετά.
    έτσι δεν είναι;

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by kosurf View Post
    τόσο χάλια τα 'χω κάνει ε; αυτά παθαίνεις εάν δεν ξέρεις.
    εάν αυξηθούν όμως οι θερμίδες κατά τόσο πολύ και μειωθεί η αεροβική στη μία φορά, οι κοιλιακοί πώς θα "σκάσουν μύτη";
    αφού τώρα που τρώω λίγο δεν φαίνονται...σκέψου μετά.
    έτσι δεν είναι;
    Από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Μη βιάζεσαι ρε συ !!! Όλα θα γίνουν.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Μη βιάζεσαι ρε συ !!! Όλα θα γίνουν.
    ΄
    έτσι έτσι! όλα θα γίνουν!

    θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    να επανέλθω όμως σε μία παραπάνω ερώτησή μου, που ίσως δεν την προσέξατε. με τόσες χαμηλές θερμίδες και αεροβική, δεν θα 'πρεπε να ήταν γραμμωμένο το σώμα μου κι οι κοιλιακοί να φαινόντουσαν; όταν τους ακουμπώ είναι πέτρα.
    επίσης, εάν αυξήσω τις θερμίδες, δεν θα τους εξαφανίσω παντελώς από προσώπου γης ;

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by kosurf View Post
    να επανέλθω όμως σε μία παραπάνω ερώτησή μου, που ίσως δεν την προσέξατε. με τόσες χαμηλές θερμίδες και αεροβική, δεν θα 'πρεπε να ήταν γραμμωμένο το σώμα μου κι οι κοιλιακοί να φαινόντουσαν; όταν τους ακουμπώ είναι πέτρα.
    επίσης, εάν αυξήσω τις θερμίδες, δεν θα τους εξαφανίσω παντελώς από προσώπου γης ;
    Με τις χαμηλές θερμίδες, ο οργανισμός μπαίνει σε κατάσταση άμυνας λόγω ασιτίας. Έτσι αποθηκεύει λίπος γιατί έχει συμπυκνωμένη ενέργεια (9 θερμίδες ανά γρ.). Οι παρπάνω θερμίδες, θα χρηισμοποιηθούν από τον οργανισμό σου για την παραγωγή ενέργειας στην προπόνηση αλλά και για την αναδόμηση μυικού ιστού. Μην αγχώνεσαι !!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Με τις χαμηλές θερμίδες, ο οργανισμός μπαίνει σε κατάσταση άμυνας λόγω ασιτίας. Έτσι αποθηκεύει λίπος γιατί έχει συμπυκνωμένη ενέργεια (9 θερμίδες ανά γρ.). Οι παρπάνω θερμίδες, θα χρηισμοποιηθούν από τον οργανισμό σου για την παραγωγή ενέργειας στην προπόνηση αλλά και για την αναδόμηση μυικού ιστού. Μην αγχώνεσαι !!

    να 'σαι καλά cuban!!!! μόλις έκανες έναν κακομοίρη αρχάριο χαρούμενο!

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default



    Θα περιμένω να γράψεις και αποτελέσματα σε λίγο καιρό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    οπωσδήποτε.
    να ρωτήσω και κάτι άλλο. υπάρχει κάποιος συγκρεκριμένος τρόπος για να υπολογίσω, θερμίδες, πρωτεΐνες κ.λπ. για ένα διατροφικό πλάνο;

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    http://www.calorieking.com για δες εδω ;)

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Απλά, θα γράψεις τι τροφές θα τρώς όπως εγράψες στην αρχή, και για κάθε μια, θα γράφεις δίπλα τι περιέχει από πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά και θερμίδες. Στο τέλος τα προσθέτεις και σου βγαίνει το σύνολο. Απλά να θυμάσαι να γράφεις γραμμάρια και να τα ζυγίζεις, και να προσέχεις τα θρεπτικά συστατικά αν αναφέρονται σε ωμή η μαγειρεμένη τροφή. Τέλος τα γεύματα να είναι ανά 3 ώρες. Αυτά τα ολίγα!!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    σ' ευχαριστώ jimbliz.

    θα το τσεκάρω πάραυτα!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Απλά, θα γράψεις τι τροφές θα τρώς όπως εγράψες στην αρχή, και για κάθε μια, θα γράφεις δίπλα τι περιέχει από πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά και θερμίδες. Στο τέλος τα προσθέτεις και σου βγαίνει το σύνολο. Απλά να θυμάσαι να γράφεις γραμμάρια και να τα ζυγίζεις, και να προσέχεις τα θρεπτικά συστατικά αν αναφέρονται σε ωμή η μαγειρεμένη τροφή. Τέλος τα γεύματα να είναι ανά 3 ώρες. Αυτά τα ολίγα!!!
    όμορφα. θα το κάνω...
    και σε ό,τι αφορά στο προγραμματάκι γυμναστικής θα το κοιτάξω πάλι...

  18. #18
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Τα παιδια πιο πανω συμπληρωσαν καθε τι που θα επρεπε να ξερεις, το σωμα οταν κουραζεται γινεται λιο και δινει εμφαση στο λιπος και ετσι ολες οι γραμμες εξαφανιζονται,επισης οι ορμονολογικες διαταραχες με τοση κουραση δεν σου δινουν εναυσμα για περαπανω αναπτυξη συν οτι τρως και υποθερμιδικα ,bye bye muscles ,θελει πολυ προσοχη και υπομονη για να αποκτησουμε ποιοτικο μυικο ογκο και αυτος ειναι και ο λογος που βλεπεις στα γυμναστηρια κοσμο που δεν σου κανει για γυμνασμενος και μετα απο λιγο τους ακους να λενε ,αυτος παιρνει τα κερατα του και ειναι ετσι ...Μονο και μονο απο την ξεκουραση θα δεις αλλον ανθρωπο στο καθρεπτη ...Καλη επιτυχεια απο εμμενα!!!

  19. #19
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    ωω! δεν τα 'ξερα αυτά veggeto. ευχαριστώ κι εσένα κι όλα τα παιδιά για τις συμβουλές. :ο)

  20. #20
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kosurf View Post
    ωω! δεν τα 'ξερα αυτά veggeto. ευχαριστώ κι εσένα κι όλα τα παιδιά για τις συμβουλές. :ο)
    Και εγω τα ιδια εκανα παλια ,μη νομιζεις ,εκανα 5 φορες την εβδομαδα απο 1 με 1.30 ωρα τζοκινγκ με ενταση σε ανηφορες ,κακοδρομιες κλπ μεχρι που πετυχα αυτο το ομορφο φορουμ και εμαθα...Ποτε δεν ειναι αργα!

  21. #21
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    έτσι έτσι. άλλωστε δεν γεννηθήκαμε όλοι αθλητές και γυμναστές

  22. #22
    Bodybuilding Newbie K.O.'s Avatar
    Join Date
    07-02-11
    Posts
    66

    Default

    Φιλε τα παιδια απαντησαν σε ολα σου τα ερωτηματα! Ακολουθησε τις συμβουλες τους και θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα! Εγω θα απαντησω στην ερωτηση που εκανες για τους κοιλιακους, να ξερεις οτι δεν μετραει μονο το χαμηλο ποσοστο λιπους στην εμφανιση των κοιλιακων μυων. ( Σιγουρα ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας αλλα οχι ο μονος ). Μπορει να μην τους εχει γυμνασει καλα. Και εγω πριν 2 χρονια που ειχα αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους δεν εβλεπα κοιλιακο ουτε για δειγμα! Ενω τωρα που εχει μαζεψει λιγο λιπος η κοιλια μου καθως ειμαι σε περιοδο ογκου κατι ψιλοφαινεται! Αυτο που θελω να σου πω, ειναι οτι το θεμα των κοιλιακων δεν θα πρεπει να σε αγχωνει. Γυμναζε τους 1-2 φορες την εβδομαδα το πολυ! ( δεν πιστευω οτι χρειαζεται παραπανω αφου γυμναζονται κ απο αλλες ασκησεις, π.χ. αρσεις θανατου ή σκουωτ. ) Και με τον καιρο θα φτιαξεις το πολυποθητο six-pack. Αν και τωρα μια χαρα εισαι! Δε φανταζεσαι ποσοι θα σκοτωναν για μια επιπεδη κοιλια σαν τη δικη σου! ....Καλη συνεχεια :)

  23. #23
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by K.O. View Post
    Φιλε τα παιδια απαντησαν σε ολα σου τα ερωτηματα! Ακολουθησε τις συμβουλες τους και θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα! Εγω θα απαντησω στην ερωτηση που εκανες για τους κοιλιακους, να ξερεις οτι δεν μετραει μονο το χαμηλο ποσοστο λιπους στην εμφανιση των κοιλιακων μυων. ( Σιγουρα ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας αλλα οχι ο μονος ). Μπορει να μην τους εχει γυμνασει καλα. Και εγω πριν 2 χρονια που ειχα αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους δεν εβλεπα κοιλιακο ουτε για δειγμα! Ενω τωρα που εχει μαζεψει λιγο λιπος η κοιλια μου καθως ειμαι σε περιοδο ογκου κατι ψιλοφαινεται! Αυτο που θελω να σου πω, ειναι οτι το θεμα των κοιλιακων δεν θα πρεπει να σε αγχωνει. Γυμναζε τους 1-2 φορες την εβδομαδα το πολυ! ( δεν πιστευω οτι χρειαζεται παραπανω αφου γυμναζονται κ απο αλλες ασκησεις, π.χ. αρσεις θανατου ή σκουωτ. ) Και με τον καιρο θα φτιαξεις το πολυποθητο six-pack. Αν και τωρα μια χαρα εισαι! Δε φανταζεσαι ποσοι θα σκοτωναν για μια επιπεδη κοιλια σαν τη δικη σου! ....Καλη συνεχεια :)
    σε ευχαριστώ Κ.Ο. κι ευχαριστώ όλους σας παιδιά. είμαι μέλος στο φόρουμ μόλις 2 ημέρες και έχω μάθει τόσα όσα δεν έχω μάθει στα 33 μου χρόνια!!!

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Παντως επηδη σε βλεπω συνηδειτοποιημενο ,μεχρι το καλοκαιρι σε βλεπω πολυ μπροστα γιατι το σωμα σου εχει καλη βαση και θα απογειωθει δινοντας του το σωστο δρομο.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Παντως επηδη σε βλεπω συνηδειτοποιημενο ,μεχρι το καλοκαιρι σε βλεπω πολυ μπροστα γιατι το σωμα σου εχει καλη βαση και θα απογειωθει δινοντας του το σωστο δρομο.
    με κάνεις πολύ χαρούμενο veggeto. κι υπόσχομαι πως το επόμενο άβαταρ σε λίγο καιρό, θα το αφιερώσω σε όλους σας εδώ! :ο)

  26. #26
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Στο ευχομαι φιλε μου!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    "Νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ "

  28. #28
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Επειδή είδα σε άλλο topic που ρώτησες για το πρόγραμμα αρχαρίων που προτείνω, έχω να σου πω κι εγώ την άποψή μου.

    Θεωρώ πως θα σε ωφελήσει περισσότερο από αυτό που κάνεις τώρα, γιατί αυτό που κάνεις είναι ο ορισμός της υπερπροπόνησης. Έχει επίσης πολλά λάθη. Για ποιό λόγο κάνες 2 επαναλήψεις;! Είσαι αρσιβαρίστας ή έχεις τέτοιες βλέψεις;! Αυτό δεν είναι το εύρος των επαναλήψεων που ευνοεί την μυική ανάπτυξη.

    Επίσης όσον αφορά την διατροφή σου, θέλει γκρέμισμα και φτιάξιμο απ' την αρχή. Ο λόγος που δεν έχεις κοιλιακούς ίσως είναι κι άλλος: δεν έχεις κοιλιακούς. Και τι εννοώ: φυσικά απ'τη γυμναστική είναι "πέτρα'', αλλά δεν μπορείς να τους βγάλεις γιατί κι αυτοί θέλουν έξυπνη προπόνηση. Εφάρμοσε αρχικά να κάνεις κάθε μέρα 3 set ροκανισμάτων για 10 επαναλήψεις, αλλά με βάρος πάνω σου. Εναλλάξ τη μια μέρα θα προσθέτεις άρσεις ποδιών και την άλλη πλάγιους. 3Χ10 για άρσεις ποδιών (με βάρος κι εδώ), 3Χ12 περίπου με βάρος πάλι για πλάγιους.

    Αυτό σε συνδιασμό με σωστή διατροφή και αλλαγή του τρόπου αερόβιας (προτείνω πάλι ταχύτητα στο 6, ανηφόρα στο 5, για 45 λεπτά 5 φορές την εβδομάδα κι Άγιος ο Θεός. Με την αντοχή σου μπορείς να βάλεις ΗΙΙΤ αργότερα όμως), θα κάνει τις ''πλάκες'' των κοιλιακών να βγουν προς τα έξω και επιτέλους να τους δεις.

    Αυτά έχω να σου προτείνω, καλή συνέχεια σου εύχομαι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #29
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Επειδή είδα σε άλλο topic που ρώτησες για το πρόγραμμα αρχαρίων που προτείνω, έχω να σου πω κι εγώ την άποψή μου.

    Θεωρώ πως θα σε ωφελήσει περισσότερο από αυτό που κάνεις τώρα, γιατί αυτό που κάνεις είναι ο ορισμός της υπερπροπόνησης. Έχει επίσης πολλά λάθη. Για ποιό λόγο κάνες 2 επαναλήψεις;! Είσαι αρσιβαρίστας ή έχεις τέτοιες βλέψεις;! Αυτό δεν είναι το εύρος των επαναλήψεων που ευνοεί την μυική ανάπτυξη.

    Επίσης όσον αφορά την διατροφή σου, θέλει γκρέμισμα και φτιάξιμο απ' την αρχή. Ο λόγος που δεν έχεις κοιλιακούς ίσως είναι κι άλλος: δεν έχεις κοιλιακούς. Και τι εννοώ: φυσικά απ'τη γυμναστική είναι "πέτρα'', αλλά δεν μπορείς να τους βγάλεις γιατί κι αυτοί θέλουν έξυπνη προπόνηση. Εφάρμοσε αρχικά να κάνεις κάθε μέρα 3 set ροκανισμάτων για 10 επαναλήψεις, αλλά με βάρος πάνω σου. Εναλλάξ τη μια μέρα θα προσθέτεις άρσεις ποδιών και την άλλη πλάγιους. 3Χ10 για άρσεις ποδιών (με βάρος κι εδώ), 3Χ12 περίπου με βάρος πάλι για πλάγιους.

    Αυτό σε συνδιασμό με σωστή διατροφή και αλλαγή του τρόπου αερόβιας (προτείνω πάλι ταχύτητα στο 6, ανηφόρα στο 5, για 45 λεπτά 5 φορές την εβδομάδα κι Άγιος ο Θεός. Με την αντοχή σου μπορείς να βάλεις ΗΙΙΤ αργότερα όμως), θα κάνει τις ''πλάκες'' των κοιλιακών να βγουν προς τα έξω και επιτέλους να τους δεις.

    Αυτά έχω να σου προτείνω, καλή συνέχεια σου εύχομαι!!!
    ευχαριστώ για τις συμβουλές mazda 6. θα τις εφαρμόσω πιστα! :ο)
    "Νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ "


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 03-04-10, 19:30
  2. Κρινετε τη διατροφη μου, θα με βοηθησετε!
    By Stokis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 18-06-09, 05:11
  3. μπορειτε να με βοηθησετε???
    By lazaros in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 27-03-08, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •