Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-09-13
    Posts
    4

    Smile Απόκτηση Ύψους

    Καταρχήν καλησπέρα σε όλη την κοινότητα! Θα ήθελα εξαρχής να πω ότι δεν ασχολούμαι με το μποντυ-μπίλντικ, προς αποφυγής παρεξυγήσεων :D Σε λίγο καιρό θα γίνω 18 ετών, και με προβληματίζει αρκετά το θέμα του ύψους μου. Είμαι 1.72, στα 56 κιλά. Τον τελευταίο καιρό, έχω βαλθεί να θέλω να ψηλώσω...άρχισα λοιπόν να τρώω σαν π**στης τον τελευταίο μήνα(μέχρι τώρα έχω πάρει 6 κιλά, στα 50 ήμουν) και έχω ξεσκιστεί στο μονόζυγο και στα τεντώματα. Ο αδερφός μου είναι 1.85, οπότε δεν πιστεύω ότι δεν έχω τα γονίδια να ψηλώσω και άλλο.. εάν συνεχίσω την μάσα και το μονόζυγο έχω κανένα περιθώριο ή έχω ακόμη χρόνια μπροστά μου και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ? Ευχαριστώ προκαταβολικά! :D EDIT: Το παρόν μήνυμα το έγραψα με αφορμή ένα θέμα άλλου παιδιού που είδα τριγύρω στο φόρουμ...
    Last edited by listerstorm; 10-09-13 at 23:46.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Θα ψηλώσεις όσο λένε τα γονίδια σου και δεν είναι απαραίτητο να είναι κοντά στου αδερφού σου. Μια διαχρονική υποστήριξη με καλό φαγητό, πολύ ύπνο και άσκηση ενδεχομένως να βοηθά σε ένα βαθμό. Μη βάζεις 6 κιλά το μήνα, είναι ανθυγιεινό, 2 είναι καλά.

  3. #3

    Default

    Εμμ να προσθεσω κατι σε αυτα που λες μηπως ανακουφιστεις λιγο.Προσωπικα εχω ακουσει οτι τα αγορια παιρνουν υψος ακομα μεχρι τα 22 τους.Τωρα τι να σου πω?!:Ρ

  4. #4
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    Quote Originally Posted by iLoveFitness View Post
    Εμμ να προσθεσω κατι σε αυτα που λες μηπως ανακουφιστεις λιγο.Προσωπικα εχω ακουσει οτι τα αγορια παιρνουν υψος ακομα μεχρι τα 22 τους.Τωρα τι να σου πω?!:Ρ
    ναι αλλα πολυ σπανια και αν ναι λιγο :/ περυσι απο 1.89 πηγα 1.90 ...

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by giannis22 View Post
    ναι αλλα πολυ σπανια και αν ναι λιγο :/ περυσι απο 1.89 πηγα 1.90 ...
    Ναιι ρε συ Γιαννη,αλλα κατι δεν ειναι και αυτο απο το τιποτα?:ΡΡΡ

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Εχει να κανει με παρα πολλα η αναπτυξη,ο ξαδερφος μου μετα στα 22,του ειπαν οτι εχει περιθωριο να παρει υψος και οντως πηρε.Τωρα εχει ξεπερασει το 1.90 απο 1.86 που ηταν στα 22 του ....

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Εχει να κανει με παρα πολλα η αναπτυξη,ο ξαδερφος μου μετα στα 22,του ειπαν οτι εχει περιθωριο να παρει υψος και οντως πηρε.Τωρα εχει ξεπερασει το 1.90 απο 1.86 που ηταν στα 22 του ....
    Ειδες?Μεχρι τα 22 υφισταται η αναπτυξη των ανδρων τωρα απο εκει και περα εξαρταται απο πολλους παραγοντες..μπορει ακομα και απο την ζαχαρη που καταναλωνεις(επιβραδυνει την αναπτυξη),η απο την ασκηση με την οποια ασχολεισαι(π.χ. μονοζυγο,μπασκετ,κτλ.).Βεβαια εχει να κανει και με τον οργανισμο του καθε ενος..απο οργανισμο σε οργανισμο υπαρχουν τεραστιες διαφορες!Μπορει να εχουμε ολοι κατα 99,9% το ιδιο dna αλλα αυτο το 1% μας αλλαζει τελειως απο τους υπολοιπους..και παιζουν ρολο και τα γονιδια φυσικα..ο Καθενας αντιδρα διαφορετικα στα διαφορα "ερεθισματα".Μπορει καποιος να εχει τα γονιδια και να παιρνει υψος μεχρι και τα 25 του(παραδειγμα λεω)..αλλα και το αντιθετο.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by iLoveFitness View Post
    Ειδες?Μεχρι τα 22 υφισταται η αναπτυξη των ανδρων τωρα απο εκει και περα εξαρταται απο πολλους παραγοντες..μπορει ακομα και απο την ζαχαρη που καταναλωνεις(επιβραδυνει την αναπτυξη)
    Καλησπέρα :)

    Η ζάχαρη δεν επιβραδύνει την ανάπτυξη, αυτό είναι εντελώς άτοπο.

    Δύο είναι οι παράγοντες που καθορίζουν το ύψος ενός ανθρώπου :
    - γονίδια
    - περιβάλλον

    Το ύψος μπορεί να επηρρεαστεί στην παιδική ηλικία και από ορμονικές διαταραχές, αλλά τώρα αναφερόμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια.

  9. #9
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by listerstorm View Post
    Είμαι 1.72, στα 56 κιλά.
    Μια χαρα ειναι υψος σου αγορινα...θα φανει και πιο ευκολα τη μυικη αναπτυξη πανω σου!
    Μη σκας, κι εμενα ο αδερφος μου, ειναι 2.01 και ωρες ωρες μου λεει οτι ειναι πολυ εκνευριστικο να εισαι ψηλος!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    21-11-13
    Location
    Λυκαβηττός
    Posts
    14

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η ζάχαρη δεν επιβραδύνει την ανάπτυξη, αυτό είναι εντελώς άτοπο.
    Οff topic αλλά σημαντικό άρθρο για να αναγνωστεί.

    Ο Otto warburg με 2 νόμπελ και συνολικά 3 υποψηφιότητες (ελάχιστοι άνθρωποι το έχουν πετύχει ποτέ αυτό) και 2 διδακτορικά απέδειξε ότι η ζάχαρη είναι μία από τις βασικές "τροφές" των καρκινικών κυττάρων.

    Μπες wikipedia και γράψε το όνομα του ή πιο εύκολα γράψε το όνομα του στο Google

    Cancer, above all other diseases, has countless secondary causes. But, even for cancer, there is only one prime cause. Summarized in a few words the prime cause of cancer is the replacement of the respiration of oxygen in normal body cells by a fermentation of sugar
    Νους υγιής εν Σώματι υγιεί

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-09-13
    Posts
    4

    Default

    Αν και έχει περάσει λίγος καιρός να πω πως τώρα είμαι 1.75, 59 κιλά,!!! Ο πατέρας μου άργησε να ψηλώσει, είναι 1,80, ελπίζω να το φτάσω! άρχισα και γυμναστική εκτός από τις Ελξεις οπότε..... :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Ύψους!?
    By Τίτης in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 31
    Last Post: 26-02-18, 05:05
  2. Αύξηση ύψους?
    By DamonW. in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-12, 16:01
  3. Απόκτηση "μέγιστου δυνατού" ύψους !!
    By slash87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 97
    Last Post: 25-11-10, 12:57
  4. Αυξηση υψους και μαζας
    By Dgeo_7 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-09, 06:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •