Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 80
  1. #31
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-11-11
    Posts
    27

    Default

    Προς kardoula αλλά και λοιπούς experts.


    Κάποια βασικά δεδομένα.
    Είμαι 23 χρονών, απο 7 χρονών στον αθλητισμό, αρχικά μπάσκετ και κολύμβηση και μετά βόλλευ. Ξαφνικά σταμάτησα (τρίτη λυκείου) και λόγω ξαφνικής αλλαγής αλλά και κάποιων άλλων προβλημάτων πήρα πάρα πολλά κιλά. Έφτασα τα 93 κιλά και έμεινα εκεί αρκετό καιρό. Τον πρώτο καιρό που έκανα δίαιτα έχανα περίπου 1-1.6 κιλό την εβδομάδα. Μετά απο τρεις μήνες περίπου, ξεκίνησα γυμναστήριοκαι απο τότε, χάνω περίπου απο 400 έως 700 γραμμάρια σταθερά. Παρ' όλο που η δίαιτα που έκανα είναι η ίδια με εκείνη που ξεκίνησα (έχω αυξήσει μόνο ΕΛΑΧΙΣΤΑ την πρωτείνη δηλαδή αντί για 120 γραμμάρια κοτόπουλο θα φάω 150-160). Παρ' όλα αυτά και με το γυμναστήριο χάνω λιγότερο. Πρέπει να ρίξω τις θερμίδες μου?

    Τώρα είμαι 66 κιλά. Το μόνο θετικό είναι οτι φοράω το ίδιο νούμερο με την αδερφή μου η οποία έχει το ίδιο ύψος, είναι 62 κιλά αλλά εχει χρόνια να γυμναστεί.

    Γυμναστική έκανα και αερόβια και βάρη στην αρχή έδωσα έμφαση περισσότερο στην αερόβια και τώρα δίνω το ίδιο βάρος και στα δύο.

    Ενδεικτική διατροφή

    πχ σήμερα

    πρωί:
    4 κουταλιές της σούπας βρώμη
    μισό φλυτζάνι δημητριακά
    1 φλυτζάνι γάλα 0%
    μία μπανάνα

    ενδιάμεσα
    αποξηραμένα φρούτα(3-4)

    μεσημέρι
    150 γραμμάρια κοτόπουλο
    μισό φλυτζάνι καστανό ρύζι
    σαλάτα αρκετή με 3κγ ελαιόλαδο

    πριν την προπόνηση:
    μια μπανάνα ή δύο φρούτα ή έναν φυσικό χυμό
    μια φρυγανιά με τυρί cottage


    βραδυνό
    ψωμί με ελάχιστο μέλι η ταχίνι ή τυρί
    σαλάτα με ελάχιστο λάδι
    1 αυγό ολόκληρο
    αλλά 2 ασπράδια

  2. #32
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    καλημερα και καλως ηρθες
    Συγχαρητηρια για τα κιλα που εχασες Αν θες ανοιξε ενα καθημερινο λογκ στο γυναικειο τομεα με την διατροφη σου
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  3. #33
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-11-11
    Posts
    27

    Default

    σ' ευχαριστώ nastya!!! το σκέφτομαι, άμα έχω όρεξη θα το κάνω κάποια στιγμή
    απλά τώρα έχω κολλήσει, τον τελευταίο μήνα δεν έχω χάσει πάνω απο μισό κιλό εβδομαδιαία. 400 ή 500 γραμμάρια τις τελευταίες τέσσερις βδομάδες. Απο το τίποτα κάτι είναι κι αυτό
    μάλλον οι θερμίδες είναι πλέον πολλές

  4. #34
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    στο ειπα επειδη εδω ειναι γενικο τοπικ για την διατροφη :P
    εμενα λιγες μου φαινονται :D μην ανησυχεις τοσο πολυ με την ζυγαρια, το θεμα ειναι αν βλεπεις αλλαγες πανω σου =)
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  5. #35
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    καλη συνεχεια!χωρισ αγχος κ με θετικη ενεργεια!

  6. #36
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    καλη συνεχεια!χωρισ αγχος κ με θετικη ενεργεια!
    ααα κ τισ θερμιδες μην τισ μειωσεισ, παιξε με ποικιλια τροφων καλυτερα!

  7. #37
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-09-12
    Posts
    1

    Default

    pedia den troo ka8olu kreas k dn 8a t 3ekinisw iparxi kt pu mporo na kn gia na apoktisw kalo soma xrs kreas.??

  8. #38
    Νίκος.'s Avatar
    Join Date
    04-09-12
    Location
    dis ma be da place
    Posts
    192

    Default

    ^
    παρε απο αλλη πηγη τις πρωτεινες π.χ. γιαουρτι

  9. #39
    Junior Bodybuilder Mariechen's Avatar
    Join Date
    13-08-12
    Location
    Πειραιάς, Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    ουτε αυγα καταναλωνεις;;; ψαρικα;;;
    εαν οχι τοτε τυρι κοτατζ, γαλα, γιαουρτι, αναλατη μυζηθρα...
    Your mind will quit 100 times before your body ever does.
    Feel the pain and do it anyway...


  10. #40
    Pumping Iron nastasia's Avatar
    Join Date
    03-12-10
    Posts
    280

    Default

    ερωτηση, μετα τη προπονηση ξερω πως πρεπει να τρωω πρωτεινη και υδατανθρακα. συνηθως γυμναζομαι το απογευμα μετα το μεσημεριανο και πριν το 4 γευμα μου.
    συνεπως τι ειναι καλυτερο να τρωω, γιαουρτι με μπανανα η κοτοπουλο/τονο με πατατα, με ποια σειρα δλδ να τα βαλω?

  11. #41
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by nastasia View Post
    ερωτηση, μετα τη προπονηση ξερω πως πρεπει να τρωω πρωτεινη και υδατανθρακα. συνηθως γυμναζομαι το απογευμα μετα το μεσημεριανο και πριν το 4 γευμα μου.
    συνεπως τι ειναι καλυτερο να τρωω, γιαουρτι με μπανανα η κοτοπουλο/τονο με πατατα, με ποια σειρα δλδ να τα βαλω?
    Καλησπέρα! Η καζείνη του γιαουρτιού απορροφάται αργά και εσύ χρειάζεσαι άμεση απορρόφηση εκείνη τη στιγμή.Οπότε καλύτερα κοτόπουλο η τόνο, ακόμα καλύτερα αυγά.

  12. #42
    Pumping Iron nastasia's Avatar
    Join Date
    03-12-10
    Posts
    280

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Καλησπέρα! Η καζείνη του γιαουρτιού απορροφάται αργά και εσύ χρειάζεσαι άμεση απορρόφηση εκείνη τη στιγμή.Οπότε καλύτερα κοτόπουλο η τόνο, ακόμα καλύτερα αυγά.
    α οκ καταλαβα, το ιδιο ισχυει και για μετα απο αεροβιο?

  13. #43
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by nastasia View Post
    α οκ καταλαβα, το ιδιο ισχυει και για μετα απο αεροβιο?
    Η αερόβια δεν είναι φίλη μου , οπότε χωρίς πολλή σιγουριά θα σου πω ότι δε νομίζω ότι έχει σημασία. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν στόχος σου είναι η καύση λίπους καλύτερα να κρατηθείς όσο μπορείς μέχρι να φας το επόμενο γεύμα σου μετά την αερόβια.

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by nastasia View Post
    α οκ καταλαβα, το ιδιο ισχυει και για μετα απο αεροβιο?

    Mετά την αερόβια μπορείς να φας το γιαουρτάκι σου, δεν είναι απαραίτητο όπως στην προπόνηση με βάρη ότι πρέπει να φαμε κατι απορροφήσιμο γρήγορα.

    Μετά τη γυμναστική σου όπως είπε και το Ελιτάκι φάε καλύτερα κοτόπουλο/πατατούλα.

  15. #45
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Η αερόβια δεν είναι φίλη μου , οπότε χωρίς πολλή σιγουριά θα σου πω ότι δε νομίζω ότι έχει σημασία. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν στόχος σου είναι η καύση λίπους καλύτερα να κρατηθείς όσο μπορείς μέχρι να φας το επόμενο γεύμα σου μετά την αερόβια.
    Ελιτάκι μου εσύ γλυκό, χαίρομαι που αποκτάς τόσες γνώσεις! Πολύ σωστή μπράβο

    Μέσα στο επόμενο μισάωρο να φάει, δεν υπάρχει θέμα.. μικρό το κακό κορίτσια.

  16. #46

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Ειρηνη μου πολλα μπραβο και για αυτο το αρθρο σου,που ειναι μεγαλη βοηθεια για οσες κοπελες ξεκινουν τωρα και δεν γνωριζουν το πως!

  17. #47
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάρα μου! Μακάρι να χα όταν ξεκινούσα σωστές πληροφορίες και καθοδήγηση, τώρα πλέον καμία κοπέλα δεν μπορεί να έχει ως δικαιολογία ότι δεν ξέρει ;)

  18. #48
    New Member
    Join Date
    16-09-13
    Posts
    14

    Default

    Καλησπέρα κι απο εμένα! Εντελώς καινούρια στην παρέα κι έχω ψιλοχαθεί! Χρειάζομαι κι εγώ την βοήθειά σας και ας γελάσουν όταν ακούσουν κιλα κλπ... :) Ειμαι 36 χρονών, 1,63 ύψος και 73 κιλά. Τον τελευταίο 1,5 μήνα μετά από δίαιτα 1200 θερμίδων, καθημερινό ποδήλατο στον δρόμο για 1 ώρα/ημέρα και περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα αεροβική μόνη μου στο σπίτι γιατί δεν έχω τα χρήματα για γυμναστήριο κατάφερα να χάσω 5 κιλά από τα 25 που είχα πάρει τα τελευταία 2 χρόνια μετά απο φαρμακευτική αγωγή. Εδώ και πολλά χρόνια κυμαινόμουν στα 53-58 κιλά και ξαφνικα..... 78!!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν η θερμίδες που λαμβάνω είναι καλές για απώλεια βάρους και αν πρέπει να κάνω κάποιες ασκήσεις επιπλέον?

  19. #49
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Δεν είμαι expert. Απλά μια προτροπή θα κάνω: μην επιχειρείς σε λίγο διάστημα να χάσεις ότι σου πήρε μήνες ή χρόνια να κερδίσεις (=κιλά).
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  20. #50
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by katia.m. View Post
    Καλησπέρα κι απο εμένα! Εντελώς καινούρια στην παρέα κι έχω ψιλοχαθεί! Χρειάζομαι κι εγώ την βοήθειά σας και ας γελάσουν όταν ακούσουν κιλα κλπ... :) Ειμαι 36 χρονών, 1,63 ύψος και 73 κιλά. Τον τελευταίο 1,5 μήνα μετά από δίαιτα 1200 θερμίδων, καθημερινό ποδήλατο στον δρόμο για 1 ώρα/ημέρα και περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα αεροβική μόνη μου στο σπίτι γιατί δεν έχω τα χρήματα για γυμναστήριο κατάφερα να χάσω 5 κιλά από τα 25 που είχα πάρει τα τελευταία 2 χρόνια μετά απο φαρμακευτική αγωγή. Εδώ και πολλά χρόνια κυμαινόμουν στα 53-58 κιλά και ξαφνικα..... 78!!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν η θερμίδες που λαμβάνω είναι καλές για απώλεια βάρους και αν πρέπει να κάνω κάποιες ασκήσεις επιπλέον?

    Kαλώς όρισες Κάτια στην παρέα μας.
    Κανείς δεν θα γελάσει, πίστεψέ με.. Κι εγώ πριν αρκετά χρόνια ήμουν ακριβώς στα ίδια κιλά με σένα και έχω ακριβώς το ίδιο ύψος :)
    1200 θερμίδες ειναι δραματικά λίγες και θα σου σακατέψουν το μεταβολισμό. Και σε συνδιασμό με την εξανλτητική αερόβια που κάνεις, είναι ότι χειρότερο.

    Βάλε στόχο να κάνεις μια νέα σωστή αρχή. Να βάλεις σωστά θεμέλια, να αποκτήσεις σωστές διατροφικές συνήθειες. Και θα δεις πόσο πιο εύκολα θα χάσεις όχι μόνο τα περιττά κιλά αλλά θα φτιάξει η διαθεσή σου και η ενέργειά σου. Θέλει όμως χρόνο και υπομονή. Αλλά όλο αυτό να το κάνεις τρόπο ζωής, όχι κάτι με ημερομηνία λήξης.

    Πάρτο λοιπόν ζεστά και ξεκίνα!!

    Πήγαινε σε αυτή την ενότητα Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες και κάνε ένα νέο τόπικ(πατάς το κουμπί πάνω αριστερά που λέει post new thread ).Γράψε μας αναλυτικά τι τρως, πως γυμνάζεσαι, τα στατιστικά σου.. οτιδήποτε μπορεί να μας βοηθήσει να πάρουμε μια γενική εικόνα για σένα. Όλοι εδώ θα σε βοηθήσουμε να μάθεις πως μπορεις να φτάσεις το στόχο σου.
    Την αρχή την έκανες, γράφτηκες στο φόρουμ.. και η αρχή είναι το ήμισι του παντός

  21. #51
    New Member
    Join Date
    16-09-13
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστώ καρδούλα μου!!! Αυτό θα κανω!

  22. #52

    Default

    Τελειο το αρθρο σου Ειρηνη σε ευχαριστουμε πολυ!!

  23. #53
    New Member
    Join Date
    02-10-14
    Posts
    9

    Default

    Μπράβο για το υπέροχο άρθρο (και για όλα τα υπόλοιπα άρθρα σου που έχω διαβάσει!! )

  24. #54
    New Member Niki93's Avatar
    Join Date
    06-11-14
    Location
    Αθηνα
    Posts
    26

    Default

    Θα κανω μια ερωτηση.. χαζη ειναι αλλα θα τη κανω..
    στις θερμιδες μας βαζουμε και τις θερμιδες των πρασινων λαχανικων? οπως μπροκολο, μαρουλι, λαχανο κλπ? γιατι εγω απο τις σαλατες μου βαζω μονο τις θερμιδες της ντοματας και του καροτου..

  25. #55
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    δεν υπάρχει λόγος, θερμιδικά σου παρέχουν μηδαμινό, σχετικά, υδατάνθρακα. Προσοχή όμως στη ποσότητα γρμ γιατί δίνουν πολλές φυτικές ίνες

  26. #56
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Niki93 View Post
    Θα κανω μια ερωτηση.. χαζη ειναι αλλα θα τη κανω..
    στις θερμιδες μας βαζουμε και τις θερμιδες των πρασινων λαχανικων? οπως μπροκολο, μαρουλι, λαχανο κλπ? γιατι εγω απο τις σαλατες μου βαζω μονο τις θερμιδες της ντοματας και του καροτου..
    Καλησπέρα Νικη!
    Μπορεις να τα υπολογιζεις συνολικα, ετσι κι αλλιως οι θερμιδες ειναι λιγες αναλογικα με πηγες υδατανθρακα που προέρχονται πχ από πατατα.
    Ειτε το κανεις είτε οχι, δεν θα χει καποια επιπτωση στο στοχο σου. Αντιθετως, θα σου ελεγα να καταναλωνεις αρκετα λαχανικα! Βοηθανε να μενεις χορτατη χωρις να φορτώνεσαι με πολλές θερμιδες.

  27. #57
    New Member Niki93's Avatar
    Join Date
    06-11-14
    Location
    Αθηνα
    Posts
    26

    Default

    Να ειστε καλα.. Ευχαριστω για τις απαντησεις! :)

  28. #58
    New Member anbt's Avatar
    Join Date
    27-11-14
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες.

  29. #59
    New Member
    Join Date
    28-11-12
    Posts
    41

    Default

    Ευχαριστουμε για το υπεροχο αρθρο καρδουλα!!!!
    Σε γνωρισα απο κοντα στους αγωνες το Δεκεμβριο κατα τυχη στα αποδυτηρια!
    Χιλια μπραβο για οσα καταφερνεις!!Καλη συνεχειαα! :D

  30. #60
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ελα βρε συ σοβαρα;; Επρεπε να μου μιλήσεις!

    Να σαι καλά, σ'ευχαριστώ πολύ. Το Νοέμβρη πάλι αν έρθεις, θα χαρώ να γνωριστούμε κι από κοντά.


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βασικές Οδηγίες Διατροφής Bodybuilding Αρχαρίων
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-21, 02:05
  2. Links με βασικές οδηγίες προπόνησης/διατροφής
    By r1ddl3r in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-06, 23:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •