Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 80
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Γυναικέιο Fitness - Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness

    Βασικές Οδηγίες Διατροφής Για Γυναικείο Fitness!!
    Της Ειρήνης Τζάνε


    Συγχαρητήρια!

    Πήρατε τη μεγάλη απόφαση να ασχοληθείτε σοβαρά με το fitness, την προπόνηση με βάρη και να βελτιώσετε τις διατροφικές σας συνήθειες! Αν έχετε κάνει ήδη την πρώτη σας επαφή, σίγουρα θα χετε κατακλυστεί από ένα χάος πληροφοριών που βρίσκετε στο διαδίκτυο ή από άτομα που κατά καιρούς έχετε συναντήσει στο γυμναστήριο. Οι πληροφορίες όμως είναι τόσες πολλές και μπερδεμένες που στο τέλος πελαγώνετε, έτσι δεν είναι;

    Το πρώτο βήμα το χετε ήδη κάνει, κι αυτό είναι η απόφασή να αλλάξετε το σώμα σας. Αν είστε σε αναζήτηση του επόμενου, αυτό το άρθρο θα σας εφοδιάσει με την απαραίτητη γνώση που χρειάζεστε πάνω στις βασικές αρχές διατροφής fitness ώστε να προσεγγίσετε με επιτυχία τους στόχους σας!

    Βασικές Αρχές Διατροφής Fitness

    Παρατηρήσατε πως χρησιμοποιούμε τη λέξη «διατροφή» και όχι «δίαιτα»; Κι αυτό γιατί δεν αναφερόμαστε σε ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο με ημερομηνία λήξης, αλλά σε διατροφικές συνήθειες που πρέπει να υιοθετήσουμε προκειμένου να φτάσουμε στο στόχο μας.

    Να θυμάστε: Το σώμα μας είναι σαν μια μηχανή που πρέπει να την εφοδιάζουμε με καύσιμα άριστης ποιότητας ώστε να χουμε τη μέγιστη δυνατή απόδοση!

    Ας ξεκινήσουμε με το βασικότερο συστατικό: το νερό! Μη ξεχνάτε να πίνετε αρκετό, ώστε να αποφύγετε αφυδάτωση του σώματος (ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες). Πόσο νερό όμως είναι αρκετό; Δεν είναι απαραίτητο να είμαστε με ένα μπουκάλι συνεχώς στο χέρι πιέζοντας τον εαυτό μας να πίνει συνεχόμενα λίτρα. Πίνετε όταν διψάτε όχι λιγότερο, όχι περισσότερο. Θέλετε να το κάνετε πιο ευχάριστο; Προσθέστε λίγες σταγόνες λεμονιού!

    Το επόμενο βασικό στοιχείο είναι η πρωτεΐνη. Ένας γενικός κανόνας είναι να υπολογίζεται περίπου 2γρ. πρωτείνης ανά κιλό σωματικού βάρους. Στήθος κοτόπουλου, γαλοπούλα, άπαχο μοσχαρίσιο κρέας, τόνος, ασπράδια αβγών, είναι ενδεικτικές τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες!

    Υδατάνθρακες! Τόσο παρεξηγημένοι αλλά τόσο απαραίτητοι για τη διατροφή μας. Ποιοι είναι όμως κατάλληλοι να καταναλώνουμε; Οι σύνθετοι υδατάνθρακες όπως η βρώμη, το καστανό ρύζι καθώς και άλλα προϊόντα ολικής αλέσεως, πατάτες, γλυκοπατάτες, μπρόκολο, πράσινα λαχανικά(σπανάκι, φασολάκια κ.ά), φρούτα, είναι τροφές που μπορούμε να βάλουμε σε καθημερινή βάση στο διαιτολόγιό μας.

    Κι ερχόμαστε σε κάτι ακόμα πιο παρεξηγημένο: το λίπος. Πολλοί από μας αποφεύγουμε να προσθέτουμε λιπαρά στη διατροφή μας, πιστεύοντας ότι θα μετατραπούν σε σωματικό λίπος.
    Είναι όμως όλα τα λίπη το ίδιο; Όχι!

    Τα λιπαρά που παίρνουμε από ξηρούς καρπούς όπως τα αμύγδαλα, καρύδια, λιπαρά ψάρια όπως σολωμό, σαρδέλα, φυστικοβούτυρο, ελαιόλαδο και άλλες πηγές λιπαρών Ω3/6 είναι απαραίτητα για την υγεία μας και τη φυσική μας κατάσταση. Προσοχή όμως: η κατανάλωσή τους να γίνεται με μέτρο και να θυμάστε πως 1γρ λίπους μας δίνει 9 θερμίδες! Προσθέτοντας καλά λιπαρά στη διατροφή μας όχι μόνο επιταχύνουμε την καύση σωματικού λίπους αλλά παράλληλα συντελεί στο χτίσιμο μυών και αύξηση της ενέργειάς μας.

    Επιλέξτε τροφές που σας αρέσουν από τις παραπάνω κατηγορίες και συνδυάστε κατάλληλα τα καθημερινά γεύματά σας. Σωστή διατροφή δεν σημαίνει μονότονο φαγητό.. Με λίγη φαντασία μπορείτε να δημιουργήσετε πεντανόστιμα γεύματα χωρίς να είναι απαραίτητα παχυντικά. Λίγη φαντασία χρειάζεται..

    Και να θυμάστε: Αν σας αρέσει αυτό που τρώτε τόσες περισσότερες πιθανότητες έχετε να παραμείνετε προσηλωμένες στη διατροφή σας!


    Εκτός από τη σωστή επιλογή τροφών, πολύ σημαντικό είναι να προσδιορίσουμε την ποσότητα. Αυτή είναι που θα κάνει τη διαφορά αν στόχος μας είναι να χάσουμε, να πάρουμε ή να παραμείνουμε στο ίδιο βάρος. Βασικό αξεσουάρ η ηλεκτρονική ζυγαριά που θα μας βοηθήσει να ζυγίζουμε τα γεύματά μας.

    Διαβάζετε πάντα τις ετικέτες των τροφίμων, ώστε να υπολογίζετε με ακρίβεια τις θερμίδες και τις ποσότητες πρωτείνης/υδατάνθρακα/λιπαρών που παίρνετε.

    Κρατάτε ημερολόγιο γράφοντας τα γεύματα της ημέρας και το σύνολο των θερμίδων. Έτσι θα ξέρετε ακριβώς τι βάζετε στο σώμα σας αλλά δείτε το και ως ένα κίνητρο να μείνετε σταθερές στη διατροφή σας.

    Μέχρι εδώ είδαμε τι πρέπει να περιλαμβάνουμε στο διαιτολόγιό μας.Θα αναφερθούμε τώρα για λίγο σ'εκείνα που πρέπει να αποφεύγουμε καθώς και τους λόγους που πρέπει να το κάνουμε.

    Αποφύγετε -ή τουλάχιστον στην αρχή ελαττώστε - τη ζάχαρη, το λευκό αλεύρι, τα διάφορα γλυκά και τα ανθυγιεινά μερικώς υδρογονωμένα λίπη και όσο δυνατόν τις επεξεργασμένες τροφές! Αυτές περιέχουν χημικά πρόσθετα που το σώμα μας δεν μπορεί να τα χειριστεί, με αποτέλεσμα να έχει αρνητική επίδραση στην προσπάθεια να μειώσουμε το σωματικού μας λίπους, κι αυτό δεν το θέλουμε!!

    Παν μέτρον άριστον, κι αυτό πρέπει να το εφαρμόσουμε ακόμα και στα υποκατάστατα ζάχαρης!

    Είναι πολύ σημαντικό όπως αναφέραμε και πιο πάνω, να διαβάζουμε προσεκτικά τις ετικέτες των τροφίμων, γιατί πολλά από αυτά περιέχουν ζάχαρη! Αν πιστεύετε πως δεν μπορείτε να αντισταθείτε στη θέα ενός γλυκού, τότε ξεφορτωθείτε τα από το σπίτι. Και μόνο στην ιδέα ότι στο ντουλάπι υπάρχει η αγαπημένη σας σοκολάτα ή ένα πακέτο μπισκότα μπορεί να σας κάνει να χαλάσετε τη διατροφή σας και να πάτε ένα βήμα πίσω στο στόχο σας! Σας το λέω εκ πείρας!
    Αλλά ακόμα και αν ενδώσετε στον πειρασμό, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Φροντίστε να περιορίστε την ποσότητα που θα φάτε και συνεχίστε κανονικά τη διατροφή σας.


    Λίγα Λόγια Για Τα Συμπληρώματα Διατροφής.

    Τα συμπληρώματα παίζουν σημαντικό ρόλο στη διατροφή μας ιδιαίτερα σε όσους γυμνάζονται, μιας και οι απαιτήσεις του οργανισμού είναι μεγαλύτερες. Πολλοί πέφτουν στην παγίδα να δίνουν υπέρμετρη σημασία σε αυτά, ενώ στην ουσία ξεχνούν πως ο ρόλος τους είναι να συμπληρώνουν τη διατροφή μας.

    Μια ματιά στο εμπόριο αλλά και σε περιοδικά fitness και θα κατακλυστούμε από πλυθώρα συμπληρωμάτων, με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε στο τέλος τι να επιλέξουμε. Έχουν γραφτεί τόνοι άρθρων σχετικά με αυτά, γι?αυτό ας μείνουμε στα πολύ βασικά.
    Το πρώτο και ίσως το βασικότερο συμπλήρωμα που θα χρειαστούμε είναι μια πολυβιταμίνη που θα καταναλώνουμε σε καθημερινή βάση.

    Αν δεν καταναλώνετε τα απαραίτητα λιπαρά ίσως χρειαστείτε ένα συμπλήρωμα Ω3 λιπαρών οξέων ή λάδι σολωμού σε μορφή κάψουλας. Επίσης ένα συμπλήρωμα πρωτείνης το οποίο θα χρησιμοποιούμε κυρίως μετά την προπόνηση με βάρη, θα μας βοηθήσει να εφοδιάσουμε γρήγορα τον οργανισμό μας με την απαραίτητη ποσότητα ώστε να τραφούν οι μύες που τόσο σκληρά δουλέψαμε στο γυμναστήριο.


    Βασικές Αρχές Προγραμματισμού Γευμάτων Fitness

    Όσο σημαντικό είναι το τι τρώμε, άλλο τόσο είναι και το πόσες φορές και το πότε το τρώμε.
    Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε εμείς οι γυναίκες είναι να μειώνουμε τον αριθμό των γευμάτων μας. Δεν είναι λίγες εκείνες που κάνουν 2 γεύματα την ημέρα, πιστεύοντας πως έτσι θα χάσουν λίπος ενώ στην πραγματικότητα αυτό που κάνουν είναι να βάζουν φρένο στο μεταβολισμό τους. Πώς σας φαίνεται η ιδέα να κάνετε 5 -6 μικρά γεύματα;

    Με αυτό τον τρόπο εφοδιάζεται το σώμα σας με την απαραίτητη ενέργεια, ανεβάζετε τον μεταβολισμό σας, μειώνετε τις λιγούρες(αφού θα τρώτε κάθε 2-3 ώρες), μειώνετε την εναπόθεση λίπους και τροφοδοτείτε τους μύες σας με τα απαραίτητα συστατικά.
    Βγάλτε λοιπόν τα ταπεράκια από το ντουλάπι της κουζίνας σας και αρχίστε να προγραμματίζετε τα γεύματά σας. Ετοιμάστε τα από το προηγούμενο βράδυ ώστε να κερδίζετε χρόνο.

    Μαγειρέψτε από το Σαββατοκύριακο κοτόπουλο, γαλοπούλα, άπαχο μοσχαρίσιο κρέας και διατηρείστε τα στο ψυγείο. Με αυτό τον τρόπο εξοικονομείτε χρόνο έχοντας σχεδόν έτοιμα τα γεύματά σας. Είδατε, δεν υπάρχουν δικαιολογίες! Έχοντας μαζί σας ένα τάπερ με το γεύμα σας, σας εξασφαλίζει πως όπου και να είστε θα χετε ένα υγιεινό γεύμα και δεν θα αναγκάζεστε να πέφτετε στον πειρασμό λόγω πείνας να παραγγείλετε από το κοντινότερο εστιατόριο φαστ φουντ.

    Τα σημαντικότερα γεύματα (μαζί με αυτό του πρωινού) είναι πριν και μετά την προπόνησή σας.

    Μερικές γενικές γραμμές που μπορείτε να ακολουθήσετε είναι:

    -Φροντίστε μία ώρα πριν την προπόνηση να πάρετε ένα γεύμα το οποίο θα αποτελείται από μια πηγή πρωτείνης και υδατάνθρακα (για παράδειγμα ασπράδια αβγών με κουάκερ, ή κοτόπουλο με ρύζι) ώστε να έχετε την απαραίτητη ενέργεια.

    - Με το τέλος της προπόνησης αυτό που χρειάζονται οι μύες σας είναι τροφή και μάλιστα γρήγορα απορροφήσιμη. Ένα ρόφημα πρωτείνης σε συνδυασμό με έναν απλό υδατάνθρακα(για παράδειγμα μια μπανάνα) είναι ιδανικό μεταπροπονητικό γεύμα. Το ίδιο αποδοτικό είναι αν φάτε κανονικό γεύμα(για παράδειγμα κοτόπουλο με πατάτα) περίπου 40 λεπτά μετά.

    Να θυμάστε: Για να χάσετε λίπος δεν χρειάζεται να μειώνετε θερμίδες, απλώς κάψτε περισσότερες από αυτές που παίρνετε!

    Καλή επιτυχία στο νέο σας ξεκίνημα!
    Last edited by Kardoula; 16-01-11 at 19:13.

  2. #2

    Default

    παρα πολυ ωραιο !!!!ευχαριστουμε πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!¨)¨)

  3. #3
    Pumping Iron nastasia's Avatar
    Join Date
    03-12-10
    Posts
    280

    Default

    ερωτήσεις- προβληματισμοί
    μου αρέσει για πρωινο να φτάχνω ένα τόστ με γαλοπούλα και τυρί το οποίο ετοιμαζω από το βράδυ και είναι απλό, εύκολο και γρήγορο στη μεταφορά αλλά κοιτάζοντας πιο προσεκτικά τα υλικά που έχουν τα ψωμιά του τόστ και το αλλαντικο γαλοπούλα 'εφριξα!!!!! μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ένα ψωμί στο βασιλόπουλο ελληνικό κασίμης λέγεται που είναι _τουλάχιστον έτσι λεέι 100% ολικής με μαγιά και αλάτι_ αλλά όσον αφορά τη γαλοπούλα δεν έχω βρει τίποτα εκτος από κάποια βιολογικά που τουλάχιστον αποτελούνται απο 90% κρέας και τα υπόλοιπα συνθετικά και βελτιωτικά γεύσεων. Δυστυχώς όμως αφενώς είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, αφετέρου έχουν ΚΑΙ αυτά συντηρητικά. επιπλέον τα κότατζ έχουν όλα συντηρητικά εκτός από το φιλαδέλφεια το οποίο έχει μεν περισσότερα λιπαρά αλλά τουλάχιστον δεν έχει συντηρητικά. λοιπόν τι να βάζω αντί γαλοπούλας το πρωί ?
    έχει δοκιμάσει κανέις το κόταζτ φιλαδέλφεια?
    ΄σας ανησυχούν τα προσθετικά που έχουν κάποιες τροφές? , έχει προσπαθήσει κανέις να εντοπίσει ποιές έιναι οι πιο καθαρές τροφές από άποψη συντηρητικών?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ακριβώς έτσι nastasia! Μόνο μια ματιά στα συστατικά να ρίξει κανείς θα διαπιστώσει πολλά "πρόσθετα" που ούτε καν φαντάζεται. Για παράδειγμα μια φορά πήγα να πάρω το ψωμί του τοστ "τοστιμο". Αφράτο, νόστιμο, αλλά και τι δεν είχε μέσα.. δεξτρόζη, συντηρητικά, ζάχαρη έξτρα, λάδια αμφιβόλου προελεύσεως/ποιότητας..
    Το ίδιο και τα αλλαντικά.
    Πολύ αλάτι, μικρή περιεκτικότητα σε πρωτείνη, συντηρητικά. Άσε που δεν είναι ατόφιο κρέας..

    Γι αυτό, το καλύτερο που έχω να σου προτείνω είναι να βράζεις κοτόπουλο ή γαλοπούλα και να προσθέτεις από αυτό στο τοστ σου!

    Όσο για το κότατζ δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, όμως αγοράζω από το Lidl με 2.2 λιπαρά και με 170 θερμίδες το κεσεδάκι. Είναι αρκετά γευστικό και οικονομικό!

    Γι αυτό πολύ καλή έρευνα πριν ψωνίσουμε και να κοιτάζουμε ΠΑΝΤΑ τα συστατικά στη συσκευασία!!!
    Last edited by Kardoula; 17-01-11 at 12:15.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Βράζε κοτόπουλο περισσότερο απ' όσο το βράζεις όταν θες να φας φιλέτο, ώστε να λιώσει περισσότερο και "τρίψε" το μέχρι να γίνει κλωστές, βάζε και μια κουταλιά γιαούρτι μέσα (αφού το έχεις κάνει toast πριν) και είναι πολύ ωραίο και με το γιαούρτι "κατεβαίνει" και πιο εύκολα.
    Οταν έχω χρόνο περνάω το τριμμένο κοτόπουλο και από το αντικολλητικό μαζί με μανιτάρια και πιπεριές και γίνεται super.

  6. #6
    Pumping Iron nastasia's Avatar
    Join Date
    03-12-10
    Posts
    280

    Default

    ευχαριστω παιδια αυτο θα κανω θα βραζω το φιλετο και θα το φυλαω για τα τοστ μου σε ενα ταπερ!!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Τώρα το πήρα χαμπάρι το άρθρο...

    Ειρήνη σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μας δίνεις τα φώτα σου!!!!
    Συγχαρητήρια

  8. #8

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    σευχαριστω πιτσουφ γιατι το ειχα δει αλλα το ειχα "χασει".
    θα πεσει μελετη σε λιγο :) ευχαριστουμε καρδουλα!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να στε καλά ρε κορίτσια! Εγώ σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie kb7's Avatar
    Join Date
    03-02-11
    Posts
    91

    Default

    Γεια σας κι από εμένα κορίτσια!!!!

    Συγχαρητήρια για το ωραίο forum και για την προσπάθεια όλων σας!! Λοιπόν, ως καινούρια κι εγώ έχω μια απορία SOS: πού θα βρω scoop πρωτεΐνης;;;

  11. #11
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλώς την!!!!!

    Νομίζω η Ειρήνη θα σε κατατοπίσει πλήρως σε αυτό.
    Εγώ μέσω ίντερνετ πήρα...

  12. #12
    Bodybuilding Newbie kb7's Avatar
    Join Date
    03-02-11
    Posts
    91

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Είδα κι εγώ στο ίντερνετ αλλά επειδή είμαι ψιλοάσχετη επί του θέματος φοβάμαι να πάρω έτσι στην τύχη...

  13. #13
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλά κάνεις....περίμενε οδηγίες από τους "ειδικούς" που θα σε κατευθύνουν πιο σωστά!

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by kb7 View Post
    Γεια σας κι από εμένα κορίτσια!!!!

    Συγχαρητήρια για το ωραίο forum και για την προσπάθεια όλων σας!! Λοιπόν, ως καινούρια κι εγώ έχω μια απορία SOS: πού θα βρω scoop πρωτεΐνης;;;
    Καλως όρισες στην παρέα μας και σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

    Υποθέτω πως ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις συμπλήρωμα πρωτείνης; Το scoop είναι ο δοσομετρητής που υπάρχει μέσα στη συσκευασία.
    Μιας και λες πως δεν έχεις ασχοληθεί με συμπληρώματα, να σου πω πως η πρωτείνη σε σκόνη είναι ένα συμπλήρωμα(μη σε φοβίζει, δεν είναι φάρμακο ούτε κάτι επικίνδυνο.. δες το ως μια αφυδατωμένη τροφή) για όσους θέλουν να ενισχύσουν τη διατροφή τους είτε λόγω ευκολίας ή έλλειψη χρόνου ετοιμασίας κάποιου γεύματος.
    Επίσης είναι πολύ καλή επιλογή για μετά την προπόνηση μιας και αφομοιώνεται γρήγορα τη στιγμή ακριβώς που θέλουμε.

    Θα σου λεγα όμως πρώτα να δώσεις πρώτα περισσότερο βάση στη διατροφή σου και την προπόνηση και σταδιακά να μάθεις για τα βασικά συμπληρώματα που ίσως χρειαστείς αργότερα.
    Αλλά αν ακομα αποφασίσεις πως θες να χρησιμοποιήσεις θα σου προτείνουμε την κατάλληλη για τις δικές σου ανάγκες.
    Για ότι απορία έχεις εδώ είμαστε να στη λύσουμε :-)
    Last edited by Kardoula; 03-02-11 at 17:14.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie kb7's Avatar
    Join Date
    03-02-11
    Posts
    91

    Default

    Καλημέρα σε όλους!!

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση kardoula και για τις διευκρινίσεις!
    Γενικά, να σου πω ότι γυμνάζομαι περίπου 4 φορές την εβδομάδα από 2 ώρες και προσέχω τη διατροφή μου, απλά το θέμα είναι ότι δεν έχω πολύ καλή σχέση με το κρέας και το συμπλήρωμα πρωτείνης θεωρώ ότι είναι μια καλή λύση για μεταπροπονητικό γεύμα, βαρέθηκα να τρώω κάθε μέρα τόνο και αυγά :-( γι' αυτό σκέφτηκα ότι το συμπλήρωμα μάλλον είναι η καλύτερη λύση...

  16. #16
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλημέρα!!!!!

    Νομίζω πως και να πάρεις το συμπλήρωμα, πρέπει να τρως και τα άλλα...οπότε δε βλέπω να αποφεύγεις τον τόνο και τα αβγά!!!
    Ούτε το κοτόπουλο ή η γαλοπούλα σου αρέσει????

    Εγώ πάντως τα 2γρ/κιλό βάρους και με το συμπλήρωμα δε μπορώ να τα φτάσω.
    Και τρώω κάθε μέρα κάτι σε κρεατικό-ψαρικό και ένα scoop πρωτείνης, και γάλατα γιαούρτια και στο μεσημεριανό μου έχω συνήθως γαλοπούλα και αβγα.
    Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο δε νομίζω ότι μπορώ να φάω, εκτός αν αυξήσω λίγο το συμπλήρωμα.
    Συνήθως παίρνω 1,5γρ/κιλό και κάποιες μέρες μπορεί να πέσω και στο 1

    Αλήθεια καρδούλα να σε ρωτήσω? (κλασσικά!)
    Πόσα περίπου γραμμάρια πρωτείνης μπορούν να απορροφηθούν σε κάθε γεύμα?
    Ή δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και όσο και να φάω θα το απορροφήσω?

    Ακόμη, αναρωτιέμαι αν θα πήγαινε μέσα στο γιαούρτι μισό scoop.
    Το έχετε δοκιμάσει?
    Last edited by pitsouf; 04-02-11 at 11:50.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie kb7's Avatar
    Join Date
    03-02-11
    Posts
    91

    Default

    Καλημέρα pitsouf!!

    Το κοτόπουλο με τίποτα, γαλοπούλα μπορώ να φάω καπνιστή.......το τελευταίο διάστημα πάντως προσπαθώ να τρώω μια φορά την εβδομάδα κρέας αλλά μάλλον δεν αρκεί. Ευτυχώς μου αρέσουν τα ψάρια και τρώω 1-2 φορές την εβδομάδα κι από αυτά. Δε με πειράζει να τρώω συνέχεια τόνο και αβγά (κι ας τα βαριέμαι πού και πού) αλλά τουλάχιστον να πλησιάζω το ποσό πρωτείνης που πρέπει να παίρνω ημερησίως, πράγμα που δε γίνεται χωρίς συμπλήρωμα :-(

  18. #18
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Η γαλοπούλα η καπνιστή δεν είναι και ότι το καλύτερο...
    Ψητή να υποθέσω με τίποτα επίσης εε???

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλημέρα κι από μένα!

    Να μαι ειλικρινής είσαι από τα ελάχιστα άτομα που λένε ότι δεν τους αρέσει το κοτόπουλο. Τότε αναγκαστικά θα στραφείς αλλού, πχ κρέας (άπαχο μοσχαρίσιο, για αλλαγή μπορείς να το κάνεις και μπιφτέκι), αβγά, γαλακτοκομικά με λίγα λιπαρά ή και άπαχα, ψάρια.

    Τόνο να τρως με μέτρο(λογικά τρως κονσέρβα) λογω της αυξημένης περιεκτικότητας σε υδράργυρο (αν κάνεις ένα google θα μάθεις περισσότερες πληροφορίες).

    2 ώρες προπόνηση κάθε φορά; Πολύ είναι βρε κούκλα μου, πως αντέχεις;

    Για μετά την προπόνηση μια πρωτείνη ορού γάλακτος (whey) είναι ιδανική! Μπορείς να αυτοσχεδιάσεις και να την χρησιμοποιείς ως υποκατάστατο γεύματος (πχ μαζί με κουάκερ αλεσμένο, ή με ρυζογκοφρέτα, ή με ρυζάλευρο- αυτό που τρώνε τα μωρά-σε μορφή κρέμας, ή σε γιαούρτι/γάλα).
    Φαντασία να υπάρχει και θέληση και όλα βρίσκονται.

    * Πιτσουφάκι έχω δοκιμάσει πρωτείνη στο γιαούρτι, είναι πολύ καλή επιλογή!!!
    Όσο για το πόση πρωτείνη μπορούμε και αφομοιώνουμε, αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα του κόσμου και πρέπει να γράφουμε για μέρες
    Το σίγουρο είναι πως ο οργανισμός δεν αφομοιώνει πχ και τα 30γρ που θα φάει στο γεύμα, κάποιο μέρος το χρησιμοποιεί για χτίσιμο μυών, άλλο μετατρέπετε σε γλυκόζη κλπ..
    Όπως επίσης παίζει ρόλο και τι μορφής είναι η πηγή πρωτείνης. Άλλη απορρόφηση έχει το κοτόπουλο, άλλη ο σολωμός, άλλη το ρόφημα whey.

    Φρόντισε εσύ να καταναλώνεις 1.5-2(το πολύ) γρ. ανά κιλό σωματ. βάρους και να τρως ανα τακτά χρονικά διαστήματα και είσαι καλυμμένη.

    Τις μέρες που δεν προπονείσαι μπορείς να μειώνεις το ποσοστό αυτό. Αλλά μην αγχώνεσαι και στο 1 αν πέφτεις πάλι θα έχεις πρόοδο. Το σώμα μας δεν είναι μηχανάκι ούτε όλα πάνε με το κομπιουτεράκι..

  20. #20
    Bodybuilding Newbie kb7's Avatar
    Join Date
    03-02-11
    Posts
    91

    Default

    Pitsouf, ούτε ψητή αλλά μάλλον θα πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα! Χα!Χα!

    kardoula, θα σε ζαλίσω λίγο ακόμα ;-) για παράδειγμα η SOLGAR WHEY TO GO PROTEIN POWDER είναι καλή;

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δεν με ζαλίζεις, ρώτα ελεύθερα, είναι ο μόνος τρόπος να μάθουμε ;-)

    Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά είναι από τις καλές εταιρείες. Πάνω κάτω όλες οι whey ίδιες είναι, το σημαντικό είναι ποια συμφέρει καλύτερα την τσέπη μας.. Και κάτι μου λεει πως η συγκεκριμένη πρέπει να ναι ακριβούτσικη.. πέφτω μέσα;;

  22. #22
    Bodybuilding Newbie kb7's Avatar
    Join Date
    03-02-11
    Posts
    91

    Default

    Μμμμ... ναι! 340γραμ. 40ευρώπουλα! Μάλλον θα ψάξω για κάτι άλλο... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια!!!

  23. #23

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καποιος που δε μετρα ποση πρωτεινη λαμβανει κ τρωει τυχαιες ποσοτητες, κ γενικα καταναλωνει πολλα τυρια/γαλακτοκομικα/κοτοπουλοψαρα κ.ο.κ
    εχει προβλημα?

    κοριτσια πως υπολογιζετε πρωτεινη λιπη υδατανθρακες, με το χερι? δεν εχω ουτε χρονο ουτε διαθεση να το κανω με το χερι με τιποτε.
    τα κ ξενογλωσσα προγραμματα που εχω βρει δε με βολευουν αφου ειναι αλλα τα ελληνικα φαγητα κ μου τη δινει.
    καμμια ιδεα?

  24. #24
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Εγώ μόνο πρωτείνη μετράω τα άλλα όχι.
    Επίσης δεν μετράω κάθε μέρα.

    Τα ψιλοστάνταρ φαγητά που τρώω δηλ κοτόπουλο, μοσχάρι, αβγά κλπ ξέρω πόσο έχουν δεν το ψάχνω, γαλακτοκομικά αν δεν θυμάμαι γράφουν πάνω.
    Τώρα φυτικής προέλευσης δεν την μετράω, οπότε δεν είναι τόσο δύσκολο.

    Βρες αυτά που τρως κυρίως από κρεατικά-ψαρικά και πιστεύω θα μπορείς σχετικά εύκολα να τις υπολογίζεις αν μετράς ποσότητες.

  25. #25

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ναι καταλαβα οπως με τις θερμιδες.
    οποτε μπορω στα πρωτεινουχα πχ γιαουρτι κοττατζ φετα κοτοπουλο τυρι τοστ γαλοπουλα κτλ να γραφω διπλα απτις θερμιδες κ την πρωτεινη που τους αντιστοιχει κ τα προσθετω ετσι?
    τωρα αν το γευμα δεν ειναι καθαρο κ εχει 800 πραγματα μεσα εκει απλα δεν υπολογιζω φανταζομαι.
    στο περιπου ειμαι περιεργη να δω γιατι εχω την εντυπωση οτι τρωω υπερβολικα πολλα γαλακτοκομικα, παντα μου αρεσαν βεβαια εκτος γιαουρτιου κ γαλατος...

    ΥΓ ειχα δοκιμασει μια μερα να τα μετρησω ολα με βαση εναν οδηγο που πηρα που εχει τα προιοντα του εμποριου ολα με τα στοιχεια τους κ εκανα μιση ωρα

  26. #26
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Ανάλογα τι είναι αυτό που τρως και έχει τα πολλά πράγματα μέσα.
    Πχ αν κάνεις μια ατασθαλία μια μέρα και φας ένα γλυκό, το θεωρώ (προσωπικά πάντα!) ανούσιο να υπολογίσεις την πρωτείνη.

    Μπορείς να την υπολογίσεις τις μέρες που θα τρως πιο "καθαρά" φαγήτα οπότε θα είναι και πιο εύκολο....

    Στα γαλακτοκομικά είναι το πιο εύκολο επειδή τα αναφέρουν οι συσκευασίες...

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πιτσουφάκι ξεφτέρι έγινες, φτου σου βρε!! Τι να πω.. οι γνώσεις σου έχουν μεγαλώσει πολύ! Μπράβο!!


    Quote Originally Posted by kb7 View Post
    Μμμμ... ναι! 340γραμ. 40ευρώπουλα! Μάλλον θα ψάξω για κάτι άλλο... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια!!!
    Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση (δε νομίζω πως το χει ανάγκη από μένα άλλωστε) καλή και οικονομική whey (και πάνω απ όλα ελληνική) είναι η ΗΡΑΚΛΗΣ. Τη χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια η γεύση είναι κατι το αντικειμενικό..
    Την προτιμώ γιατί δεν πληρώνω μεταφορικά και γενικά προσωπικά με συμφέρει όταν δεν έχω να κάνω μεγάλες παραγγελίες συμπληρωμάτων από εξωτερικό.

    Το σάιτ του είναι
    www.herculesprotein.gr

    Βέβαια υπάρχουν και άλλα μαγαζιά με συμπληρώματα (ελληνικά) με πολύ καλές τιμές, μπορείς να δεις στο σάιτ του φόρουμ.

  28. #28

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Ανάλογα τι είναι αυτό που τρως και έχει τα πολλά πράγματα μέσα.
    Πχ αν κάνεις μια ατασθαλία μια μέρα και φας ένα γλυκό, το θεωρώ (προσωπικά πάντα!) ανούσιο να υπολογίσεις την πρωτείνη.

    Μπορείς να την υπολογίσεις τις μέρες που θα τρως πιο "καθαρά" φαγήτα οπότε θα είναι και πιο εύκολο....

    Στα γαλακτοκομικά είναι το πιο εύκολο επειδή τα αναφέρουν οι συσκευασίες...
    σωστον! θα δοκιμασω λοιπον, αν κ ποτε δεν ξερω ποτε θα ειναι καθαρη η μερα κ ποτε οχι :P

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-06-11
    Location
    ATHENS, GREECE
    Posts
    25

    Default

    έχω μπερδευτεί βρε παιδιά με όλα αυτά.....πόσες θερμίδες πρέπει να τρώω μέσα στην μέρα??τι συνδυασμούς?? έχει τόσα πολλά το φορουμ και έχω τόσο λίγο χρόνο....λίγη βοήθεια πλσ ευχαριστώ

  30. #30
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by soniak1409 View Post
    έχω μπερδευτεί βρε παιδιά με όλα αυτά.....πόσες θερμίδες πρέπει να τρώω μέσα στην μέρα??τι συνδυασμούς?? έχει τόσα πολλά το φορουμ και έχω τόσο λίγο χρόνο....λίγη βοήθεια πλσ ευχαριστώ
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βασικές Οδηγίες Διατροφής Bodybuilding Αρχαρίων
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-21, 02:05
  2. Links με βασικές οδηγίες προπόνησης/διατροφής
    By r1ddl3r in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-06, 23:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •