Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-01-11
    Posts
    1

    Cool Η προσωπική μου πορεία μετα το ΔΡΑΜΑ !!

    Γειά σας παιδιά!! Μόλις έγω γραφτεί στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ την νέα μου προσπάθεια μαζί σας, και γιατί όχι, να ακούσω και τις συμβουλές σας που σίγουρα ως πιο έμπειροι θα έχετε να μου δώσετε !!

    Καταρχήν θα σας πω εν συντομία το φτωχό ιστορικό μου στο άθλημα! Είμαι 26 ετών, και μέχρι τώρα γυμναζόμουν σποραδικά, συνήθως 2 μήνες πριν το καλοκαίρι, μέχρι και τον Αύγουστο. Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα βάρους, αλλά απλά ένα τυπικά σχηματισμένο σώμα, που είναι λογικό με 3-4 μήνες γυμναστήριο κάθε χρόνο! Ούτε όμως ήμουν φύλλο και φτερό. Δυστυχώς έχω χάσει τα δεδομένα μου απο τότε μαζί και τις φώτο μου απο τα καλοκαίρια! Όπως και να 'χει, ύψος 1,78 και 72kg βάρος (με μυική μάζα), τότε !!

    Απο τα 24,5 μου, και τον τελευταίο 1,5 χρόνο, είχα παρατήσει τελείως το γυμναστήριο, και λόγο κάποιου προβλήματος (όχι υγείας), έτρωγα ότι σαβούρια μπορείτε να φανταστείτε, καθώς και στις πιο ακατάλληλες ώρες !! Με αποτέλεσμα η δύση του 2010 να με βρίσκει στα 89.5 κιλά και όλα τα ρούχα μου να μην μου μπαίνουν !! Απο τον Σεπτέμβριο του 2009 μέχρι τον Δεκέμβριο του 2010 έβαλα 18 kg, χάνοντας και την μυική μάζα που είχα, δλδ το λίπος που προστέθηκε σε αυτούς τους 16 μήνες πρεπει να ήταν πάνω απο 18 κιλά!

    Έτσι, αποφάσισα να αναλάβω δράση! Μπαίνοντας στο 2011, αποφάσισα να προσέξω την διατροφή μου πράγμα που δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, ήταν απλά θέμα απόφασης! Το φαγητό μου, ποτέ δεν ήταν υπερβολικό μέχρι τις 6-7 το απόγευμα. Απο εκεί και πέρα και μέχρι τις 3-4 τα χαράματα (γιατι ξενυχτούσα κάθε βράδυ), έτρωγα ότι μπορείτε να φανταστείτε, ακόμη και χωρίς να πεινάω! Και το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ εαν δεν είχα γεμάτο στομάχι! Ήταν όμως θέμα ψυχολογίας και συνήθειας! Παίζει να κατανάλωνα 2.500-3.000 θερμίδες μόνο απο τις 6 το απόγευμα και μετά!

    Ας έρθουμε στο τώρα όμως. Περιόρισα την διατροφή μου, περίπου στις 1.500 θερμίδες ημερησίως, και μετά τις 9 το βράδυ δεν βάζω τίποτα στο στόμα μου. Ηταν πάρα πολύ εύκολο, καθώς όπως είπα, το φαγητό μου ποτέ δεν ήταν υπερβολικό, απλά το αποφάσισα και έκοψα τη σαβούρα, τα γλύκα, τα νυχτερινα και μεταμεσονύχτια γεύματα κτλ. Αυτές οι 1.500 θερμίδες προσέχω να είναι ισορροπημένες περίπου 55% υδατάνθρακες, 30% λίπος και το υπόλοιπο πρωτείνες. Επίσης, την πρώτη βδομάδα του 2011, ξεκίνησα ξανά το γυμναστήριο, πρώτη φορά στη ζωή μέσα στον χειμώνα, αυτή τη φορά αποφασισμένος για το καλύτερο με διάρκεια!

    Στο γυμναστήριο κάνω προς το παρόν, ένα 2ήμερο πρόγραμμα που μου έδωσε ο γυμναστής για αρχάριους με 6 μηχανήματα κάθε μέρα (θα το κάνω για ακόμη 1 βδομάδα και μετά θα αλλάξουμε), και στο τέλος κάνω 20-30 λεπτά ελειπτικό και 10-20 λεπτά γρήγορο περπάτημα στον διάδρομο. Αυτά τα 2 μαζί μου βγαίνουν περίπου 40 λεπτά. Πηγαίνω 4 φορές την βδομάδα.

    Μετά απο 3 βδομάδες προσεκτικής διατροφής και γυμναστηρίου, τώρα είμαι στα 86.1kg και άμεσος μου στόχος είναι μέχρι το τέλος Μαίου να είμαι 72-75kg με σώμα τουλάχιστον στην περσινή κατάσταση! Δηλαδή 12-14 κιλά σε 18 βδομάδες πιστεύω πως είναι δύσκολος αλλά όχι ακατόρθωτος στόχος! Βέβαια και λίγο πιο πάνω να είμαι, εαν το σώμα μου φαίνεται καλό και χάσω αρκετά κιλάκια απο το λίπος πάλι θα είμαι χαρούμενος!

    Σήμερα, έβγαλα και φώτος για να παρακολουθώ την πορεία μου !! και να με βλέπω στο μέλλον για να μην κάνω ξανά το ίδιο λάθος!! Μοιράζομαι μαζί σας αυτο το αποτρόπαιο θέαμα (τις φωτος!!) για να τις δείτε και εσέις, έτσι ώστε να προσέχετε απο κάκά μονοπάτια. Ελπίζω στο μέλλον να σας έχω καλύτερα νέα αυτής της πορείας μου, καθώς και ποιό όμορφες φωτογραφίες !! Οποιεσδήποτε συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες !!

    IMAG0032.jpgIMAG0031.jpgIMAG0033.jpg
    Last edited by getOutTheBeast; 22-01-11 at 01:52.

  2. #2
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Καλως ορισες και καλη επιτυχια στο στοχο σου!!
    Λοιπον,οι 1500 θερμιδες ειναι λιγες και θα ''κολησεις'' ευκολα.Και μονο που εκοψες τη σαβουρα και το γυρισες σε ποιοτικο φαγητο θα δεις διαφορα.
    Επισης,55% υδατανθρακες ειναι μεγαλο ποσοστο (ιδιως για απωλεια λιπους).
    Γραψε αν θελεις γραψε αναλυτικα τη διατροφη σου στην καταλληλη ενοτητα για να σε βοηθησουμε περισσοτερο.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  3. #3

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καλωσηρθες! μη πεινας, δεν εχει νοημα, φαε σωστα. επισης αν κοιμασαι αργα καλο ειναι να τρως κ τοτε αλλα οχι υδατανθρακα.
    γενικα η λογικη κοβω γευματα δεν δουλευει. αλλα κ να δουλεψει για λιγοοο δε θα τη κρατησεις για παντα κ οι κακες συνηθειες επιστρεφουν ευκολα.
    αφιυ μετρας θερμιδες ειναι ευκολα τα πραγματα, οσο εισαι θερμιδικα οκ θα χανεις.
    το ποσες θερμιδες ομως πρεπει να το υπολογισεις, 1500 ειναι λιγες νομιζω για τα στανταρ σου.

  4. #4
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ..γενικα η λογικη κοβω γευματα δεν δουλευει. αλλα κ να δουλεψει για λιγοοο δε θα τη κρατησεις για παντα κ οι κακες συνηθειες επιστρεφουν ευκολα..
    Σωστή! 1500 θερμίδες είναι λίγες και θα σε κολλήσουν όπως σου είπε κι η strength και ο Kostasfit παραπάνω. Κάποια στιγμή θα σταματήσεις να χάνεις και μετά θα πρέπει να μειώσεις κι άλλο και θα καταλήξεις να τρως σαν γυναίκα 45 κιλών. Εξάλλου τα πράγματα δεν είναι τραγικά που μας περιέγραφες. Ξεκίνησα να διαβάζω και νόμιζα θα δω κανέναν ελέφαντα ή ένα μαύρο χάλι αλλά είδα τις φωτό και είπα, οκ..λίγη δουλίτσα και εισαι κομπλέ σε λίγους μήνες. Όσο για τα κιλά μην τα κοιτας τα ρημαδια γιατί είναι περίεργη φάση, στην αρχή μπορεί να χάσεις υγρά από κατακρατήσεις κλπ κλπ και να νομίσεις ότι έχασες αμέσως αλλά στην ουσία δεν εχασες και τίποτα τρομερό. Αντίθετα μετά μπορεί να χάνεις 1 κιλό και να είναι λίπος και να βλέπεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Εμένα με μπερδεύουν πολλές φορές, δε λέω ότι είναι άχρηστες οι ζυγαριές προς Θεού. Καθρέφτη και ρούχα κοίτα.. Οι καλύτεροι κριτές.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  5. #5

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    οντως καθρεφτη κ ρουχα μονο αξιζει να κοιταμε.
    ειμαι 10 κιλα πανω απο τις αρχες καλοκαιριου, που δε γυμναζομουν, κ μου κανει το καλοκαιρινο τζιν με ενδιαμεση γυμναστικη.
    τι να πω δηλαδη, κ γω σκεφτομαι να ζυγιζομαι πιο αραια παροτι γυναικα κ ενα κολλημα το εχω με τη ζυγαρια...
    τυχεροι ανδρες
    οντως με λιγη δουλεια μια χαρα θα ειναι ο φιλος!
    οπως τα ειπε ο afthartos ειναι.
    Last edited by Strength; 22-01-11 at 12:55.

  6. #6
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Κοίτα, δε θέλει και 10 χρόνια δουλειά για να πετύχει αυτό που θέλει. Βέβαια εξαρτάται και τι στόχους έχει ο καθένας πάνω απ' όλα. Αν θέλει απλά να έχει αθλητικό κορμί, αν θέλει να είναι μόνο γραμμωμένος, αν θέλει να έχει και πολύ μάζα και καλή γράμμωση, αν θέλει να γινει bber βαρεων βαρών κλπ κλπ. Βάζει τους στόχους πρώτα και μετά κοιτάει πως θα τους πετύχει. Α, και μην κοροϊδευόμαστε, όλοι οι στόχοι είναι δυνατό να κατακτηθούν αρκεί να υπάρχει πείσμα και υπομονή. Ο 1ος στόχος του φίλου μας που ειναι να πετυχει την κατασταση που ειχε πέρυσι θα κατακτηθεί και μετά θα μπει ο επόμενος στόχος και πάει λέγοντας.

    Strength και σε σας τις γυναικες τα ιδια ισχύουν. πχ η γυναίκα που εχεις βάλει στο άβαταρ για κάποιους μπορεί να θεωρείται χοντρή, εγώ όμως θα παντρευόμουν 2 σαν αυτήν(αν τα βρίσκανε μεταξύ τους λολ). Καθαρά γούστα είναι αυτά. Όλοι μας θέλουμε πρώτα να είμαστε υγιείς και με φυσική κατάσταση σούπερ και κατα δεύτερον θέλουμε να είμαστε και ελκυστικοί στο άλλο φύλλο. Αυτοί είναι οι βασικότεροι λόγοι που γυμναζομαστε κατά τη γνώμη μου(περα από περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα και απαιτείται γυμναστική όπως να επανέλθει κάποιος από τραυματισμό κλπ).
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η πορεία προς την αλλαγή του σώματός μου!
    By Pavlos18 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 49
    Last Post: 19-12-10, 20:26
  2. Ένα γειά από Δράμα
    By tasosdrama in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-10, 03:31
  3. Προσωπική Ηλεκτρονική Σελίδα Σταύρου Παπαδόπουλου
    By bigsteve in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 117
    Last Post: 05-04-08, 05:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •