Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-11
    Posts
    8

    Default Πρόγραμμα Για Καύση Λίπους!

    Καλησπερα και απο μενα κ παλι :) θα ηθελα αν μπορει καποιος/-α να μου προτεινει καποιο προγραμμα γυμναστηριου για να το συνδυασω με διατροφη ωστε να χανω λιπος και κιλα φυσικα. εχω μια εβδομαδα που ξεκινησα σε γυμναστηριο κανω προς το παρον αεροβια ( διαδρομο 45 λεπτα, ποδηλατο, στεπ) και καποιες σπραδικες ασκησεις με βαρη. επειδη εχω ψιλο-αγχωθει με αυτο το θεμα θελω εαν μπορειτε να μου δωσετε καποιες ενδεικτικες ασκησεις που μπορω να κανω. παρελειψα οτι ειμαι 107 κιλα και 1.70 :(

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου Ματινάκι!

    Καταλαβαίνω το άγχος σου, νιώθεις πελαγωμένη, παντού πληροφορίες χωρίς να ξέρεις τι απ'αυτά που σου λένε ισχύει και τι όχι..

    Πριν όμως σου προτείνουμε οτιδήποτε, καλύτερα είναι να μας πεις κάποια πράγματα για σένα, για να χουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

    Αυτά τα κιλά που είσαι, σε πόσο διάστημα τα πήρες; Ήσουν ανέκαθεν έτσι; Μήπως κάποιο ορμονικό πρόβλημα ή θεραπεία σε κανε να πάρεις αυτά τα κιλά;
    Μέχρι τώρα τι διατροφή έκανες;

  3. #3

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Ματινακι γεια σου κ απο εδω,
    τις ασκησεις που κανεις σποραδικα οπως λες στις συστησε ο γυμναστης?
    εχεις ξανασχοληθει με ασκησεις με αντισταση?
    γνωμη μου ειναι αν νιωθεις οτι δεν κανεις κατι με το "προγραμμα" που σου εχει βαλει κ θες περισσοτερες ασκησεις με αντισταση να το ζητησεις,
    θα πρεπει να σου μαθει τις νεες ασκησεις κ να σε επιβλεπει.

    Πες μας λιγο περισσοτερα για σενα, καλη συνεχεια!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-11
    Posts
    8

    Default

    παντα ειχα καποια παραπανω κιλα κ ναι εχω ορμονικο αλλα μου ειπε κ γυναικολογος και ενδοκρινολογος πως θα ρυθμιστει με διατροφη.!! τα περισσοτερα κιλα τα πηρα μετα αφου περασα εδω και δυο χρονια που τρωγαμε τρελες ωρες και μονο απ'εξω οτι να ναι!!! αλμυρο-γλυκο κ αντιστροφα δεν θυμαμαι να πεινασα ποτε μου δυο χρονια :(. οσο για την γυμναστικη, εχω ξανακανει στο παρελθον ναι, και μου αρεσει παρα πολυ η γυμναστικη δεν ειμαι απο τα ατομα δηλαδη που θα πω ωχ δεν μπορω αλλο κουραστηκα , κανω οσο περισσοτερο μπορω!! σε δυο εβδομαδεσ τωρα εχω χασει ηδη 4,5 κιλα :) οσο για τις ασκησεις, μου εδειξε τα μηχανηματα( που τα ηξερα ηδη) κ απο κεινη την μερα τον ειδα δυο τρεις φορες κι απλα μ ειπε ποσα κιλα, επαναληψεις και ποια ομαδα μυων να κανω. μου ειπε προσ το παρον να κανω ετσι και αργοτερα θα σ δωσω προγραμμα , λιγο κουλο δεν ειναι??

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχώς δεν είναι καθόλου κουλό Ματινάκι.. Οι περισσότεροι γυμναστές έχουν την ίδια τακτική. Πιο πολύ λειτουργούν ως "ξεναγοί" στο γυμναστήριο, να δείξουν πως λειτουργούν τα μηχανήματα και μετά σου πασάρουν και ένα πρόγραμμα "καρμπόν" και σε αφήνουν στη μοίρα σου. Δεν είναι όλοι έτσι, δεν τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι, αλλά η πλειοψηφία έτσι ακριβώς κάνει.

    Γι αυτό και οι περισσότερες κοπέλες ή τα παρατάνε πάνω στο 2 μηνο ή τις βλέπεις να κουνάνε τα πόδια τους γεμάτες βαρεμάρα στα μηχανήματα προσαγωγών λες και κάνουν καταναγκαστικά έργα.

    Εσένα που σου αρέσει η γυμναστική δεν θα δυσκολευτείς σ'αυτό το θέμα και πόσο μάλλον που βρήκες αυτό το φόρουμ.
    Εδώ θα μάθεις πράγματα που κανένας γυμναστής δεν θα σου πει.


    Σχετικά με το ορμονικό, πάντα τα έξτρα κιλά απορρυθμίζουν τις ορμόνες σε μας τις γυναίκες.
    Μήπως έχεις και πολυκυστικές ωοθήκες; Διαταραχές περιόδου;

    Όπως και να χει, όπως πολύ σωστά σου είπαν αν μειώσεις το βάρος σου όλα αυτά θα φτιάξουν. Το ίδιο είχα κι εγώ.

    Μπράβο για τα κιλά που έχασες! Αυτό δείχνει πως το χεις βάλει στόχο και προσπαθείς πραγματικά.

    Στο θέμα της γυμναστικής, αν θες τη γνώμη μου, θεωρώ πως για τα δικά σου στατιστικά, είναι ακόμα πολύ νωρίς και άσκοπο να σου πούμε κάνε το τάδε πρόγραμμα και πλακώσου στα σκουώτ και τις πιέσεις πάγκου. Και θα κουραστείς και υπάρχει πιθανότητα να τα παρατήσεις.. Σκαλί σκαλί θα φτάσεις στο στόχο σου.
    Τα πρώτα κιλά θα σου φύγουν πολύ γρήγορα και χωρίς να δυσκολευτείς ιδιαίτερα.


    Θα σου λεγα να δώσεις έμφαση αρχικά στην αερόβιά σου και στη διατροφή σου. Εξεικοιώσου με τα μηχανήματα και τα ελεύθερα βάρη όπως κάνεις και τώρα. Όταν περάσουν λίγες βδομάδες ακόμα εδώ είμαστε και θα βρούμε το ιδανικό πρόγραμμα για τις δικές ανάγκες και άσε τον γυμναστή να λέει τα δικά του.

    Αν θες πες μας και μια τυπική μέρα της διατροφής σου.
    Last edited by Kardoula; 22-01-11 at 16:36.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-11
    Posts
    8

    Default

    ειναι οπως ακριβως τα λες!!! ωραια επομενως προς το παρον να μην αγχωνομαι με αυτο το θεμα. οσο για τις πολυκυστικες και την διαταραχη περιοδου..επιασες διανα :) παντως το παρατηρω καθε φορα αυτο, οτι οποτε αλλαζω την διατροφη μου, και τρωω υγειινα και απο ολες τις τροφες εχω σταθεροτατο κυκλο..κ οπως ειπες κ εσυ κ οι γιατροι αυτο μου λενε , οτι και να κανω αν δεν τα ασω αυτα δεν θα φτιαξουν απο μονα τους και το πηρα αποφαση τοσο ζεστα γιατι σκεφτομαι πως μπαινω στην δεκαετια που τωρα πρεπει να απαλλαγω απο αυτο για να μην εχω αργοτερα προβληματα γυναικολογικα κ αλλα πολλα. μια ενδεικτικη μερα μου (π.χ η σημερινη ειχε :)
    πρωινο: ι ποτηρι γαλα 1,5% με δημητριακα ολικης αλεσεως και τσαι
    δεκατιανο¨1 φρουτο
    μεσημεριανο: μια μεριδα σουπα λαχανικων, σαλατα, 1 φετα ψωμι (την αντηκατεστησα με μια πατατα στην σουπα)
    απογευματινο: 3 δαμασκηνα αποξηραμενα
    βραδυνο: τοστ με γαλοπουλα και κασερι και ενα ποτηρι χυμο.

    οι θερμιδες του διαιτολογιου κυμαινονται απο 1200 μεχρι 1300 ημερισιως.
    Last edited by matinaki; 22-01-11 at 19:00.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτό το διαιτολόγιο το έβγαλες μόνη σου Ματινάκι;
    Οι θερμίδες είναι τραγικά χαμηλές για σένα. Είμαι σίγουρη ότι πεινάς!

    Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε όταν ξεκινάμε δίαιτα είναι να πάμε στο άλλο άκρο. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορούμε να κρατήσουμε διατροφή παραπάνω από 15 μέρες.. (και πολλές λέω..)

    Μη βασανίζεις τον εαυτό σου, κιλά θα χάσεις τρώγοντας περισσότερο από τώρα ακόμα και από τροφές που θεωρείς απαγορευμένες.
    Αν καταναλώνεις 1300 θερμίδες, μετά που θα κολλήσεις στα κιλά (που σίγουρα θα γίνει αν συνεχίσεις έτσι), τι θα κάνεις; Θα τρως αέρα; Άσε που έτσι και αφεθείς έστω και λίγο θα ξαναπάρεις τα κιλά που έχασες! Άρα καταλήγεις σε αδιέξοδο.

    Σταδιακά πρέπει να γίνονται οι αλλαγές, εκεί βρίσκεται το μυστικό της επιτυχίας.
    Last edited by Kardoula; 22-01-11 at 19:37.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-11
    Posts
    8

    Default

    δεν την εβγαλα μονη μου :( απο διατροφολογο ειναι :( ειχα κανει προσφατα εξετασεις στο αχεπα για τις ορμονικες κ μου ειπαν οτι πρεπει να ξεκινησω αμεσα και με τοσες θερμιδες :( λες οτι ειναι λιγες δηλαδη ε?? η αληθεια ειναι οτι τις πρωτς μερες τσιριζε το στομαχι, αλλα τωρα οχι :) δεν ξερω, καλυτερα να συμβουλευτω κι αλλον διατροφολογο επομενως.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το στομάχι δεν τσιρίζει πια γιατί συνήθισε στο λίγο αυτό που του δίνεις. Αυτό δε σημαίνει όμως πως είναι σωστό.


    Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια ένας διατροφολόγος έβγαλε ένα πλάνο κυριολεκτικά πείνας! Αυτά Ματινάκι είναι δίαιτες με ημερομηνία λήξεως.. Το ιδανικό για σένα και τα ορμονικά σου είναι να αλλάξεις τρόπο ζωής. Να τρως ισορροπημένα και υγιεινά. Όλα όμως σταδιακά και στο χρόνο τους.

    Συμβουλέψου κι άλλον διατροφολόγο να δεις τι θα σου πει κι αυτός.

  10. #10
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δυστυχώς δεν είναι καθόλου κουλό Ματινάκι.. Οι περισσότεροι γυμναστές έχουν την ίδια τακτική. Πιο πολύ λειτουργούν ως "ξεναγοί" στο γυμναστήριο, να δείξουν πως λειτουργούν τα μηχανήματα και μετά σου πασάρουν και ένα πρόγραμμα "καρμπόν" και σε αφήνουν στη μοίρα σου..
    Τα κλασσικά καραγκιοζάκια.. Αν δούνε κανά πωπουδάκι σεξουλιάρικο στυλ Jennifer Lopez μέσα από ένα προκλητικό κολάν(άσε άμα είναι και λευκό), σε ρωτάνε 60 φορές σε κάθε ανάσα που θα πάρεις πως αισθάνεσαι την άσκηση και είναι συνέχεια από πάνω σου. Ειρήνη μη μ ανάβεις τα λαμπάκια γιατί αυτά τα βλέπω χρόνια και λέω ποια στιγμή θα κάνω ρόμπα κανέναν μπροστά στα μούτρα της ωραίας γκομενίτσας που προσπαθεί να καμακώσει ο πέφτουλας γυμναστής..

    Ματινάκι μη δίνεις σημασία, καραγκιόζηδες για κουκλοθέατρο είναι. Όσο για τις θερμίδες σου είναι λίγες βρε συ. Δεν ξερω βεβαια αυτα τα ορμονικά σας αν εχουν να κανουν με συγκεκριμενη προσληψη θερμιδων κλπ αλλά η Καρδούλα έχει ένα σκεπτικό που με βρίσκει σύμφωνο!
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  11. #11

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μη βασανίζεις τον εαυτό σου, κιλά θα χάσεις τρώγοντας περισσότερο από τώρα ακόμα και από τροφές που θεωρείς απαγορευμένες.
    Αν καταναλώνεις 1300 θερμίδες, μετά που θα κολλήσεις στα κιλά (που σίγουρα θα γίνει αν συνεχίσεις έτσι), τι θα κάνεις; Θα τρως αέρα; Άσε που έτσι και αφεθείς έστω και λίγο θα ξαναπάρεις τα κιλά που έχασες! Άρα καταλήγεις σε αδιέξοδο.
    βαλτε μια πολυχρωμη γραμματοσειρα, ενα ηχητικο αλαρμ, ενα βελος να λεει κοιταξε εδω, επιτελους ας το διαβασουμε κ ας το βαλουμε μες το κεφαλι μας ολες οι γυναικες!
    η καρδουλα εχει δικιο!
    (δυστηχως δηλαδη, πολυ θαθελα να μην ειχε κ να ειχα τραβηξει σωστο δρομο την προηγουμενη φορα)

  12. #12

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    α δεν ειχα διαβασει αυτο για τα ορμονικα, ο,τι πει ο γιατρος!
    παντως η καρδουλα εχει δικιο ΓΕΝΙΚΑ. ειδικοι δεν ειμαστε ομως.
    παντως αν εχουμε ορμονικα απο το παχος τοτε ολες ειχαμε, οποτε καθολου ειδικο δεν ειναι χεχε
    απο πολυκυστικες δεν γνωριζω αλλα ο θυροειδης σε διαβεβαιω δεν θελει ειδικη αντιμετωπιση διατροφικα, μονο να χασεις βαρος!
    αλλα σωστα και οχι με 1300 μονο θερμιδες που θα σε κανουν να σαλταρεις ετσι κι αλλιως στα 110 κιλα.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-11
    Posts
    8

    Default

    μαλιστα!!!!!!! καταλαβα......ακομα και την υγεια σου να θες να βρεις σε ταλαιπωρουν:) ευχαριατω ρε παιδια ειλικρινα. απο δευτερα ερευνα :) παντως εγω το εχω παρει αποφαση επιτελους κι αυτο πιστευω ν με βοηθησει πιο πολυ απο ολα :) καρδουλα μπορεις να μου πεις ενα παραδειγμα διατροφης που πιστευεις οτι μου αρμοζει?? για να ξερω που να κυμαινομαι δηλαδη??!!

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν θα σου πω φάε αυτό κι αυτό, γιατί ούτε διατροφολόγος είμαι ούτε γνωρίζω τι τροφές σου αρέσουν.. Μπορώ όμως να κάνω κάτι πιο χρήσιμο για σένα, να σου δώσω κατευθυντήριες γραμμές.

    Το πρώτο βήμα που θα έκανα θα ταν να "ξεσκαρτάρω" τη μέχρι τώρα διατροφή. Θα μείωνα όλα αυτά τα χαζοσνακ που μας κάνουν να παχαίνουμε.
    Πρόσεξε.. δε σου λέω θα τα κοβα μαχαίρι, αλλά θα τα μείωνα. Εκεί που θα τρωγα πχ 5 κομμάτια πίτσα στην καθισιά μου, θα τρωγα 2. Την επόμενη βδομάδα 1, κοκ... δηλαδή ότι επεξεργασμένη τροφή υπάρχει θα προσπαθούσα να την αποβάλλω σταδιακά. Και δεν θα μέτραγα για την ώρα θερμίδες. Απλά θα κοίταζα να κάνω στη μέρα μικρά και συχνά γεύματα ώστε να μη νιώθω πείνες.

    Καθώς θα μείωνα αυτά, θα έβαζα τροφές μη επεξεργασμένες.. Πχ δημητριακά, γαλακτοκομικά (γάλα, γιαούρτι, κότατζ), λαχανικά, ελαιόλαδο, αβγά, μακαρόνια, κρέας, κοτόπουλο, ψάρια, ξηρούς καρπούς, φρούτα.

    Αν μένεις κοντά με τους δικούς σου, μπορείς να τρως το σπιτικό φαγητό της μαμάς, πχ λαδερά, φασολάκια κλπ, όσπρια γενικά..

    Απλά πράγματα δηλαδή.

    Αφού μπω σε μια σειρά, τότε θα άρχιζα να μετράω θερμίδες.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-11
    Posts
    8

    Default

    καταλαβα!!! ειναι τοσο απλα και τα κανουμε πολυ τραγικα μονοι μασ τελικα!! το καλο ειναι οτι απο μικρη μαγειρευω οποτε μπορω να κανω τα παντα οποτε δεν υπαρχει θεμα για το πως θα μαγειρευω. το λαδι και το αλατι απλα θα μετραω!!! σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, οπως λες, γιαα αρχη πρεπει να συνιθισω να ζω με αυτες τις τροφες αλλιως κανενα προγραμμα δεν θα εχει νοημα αν δεν τα ενταξω ολα αυτα στην καθημερινοτητα μου. ειναι το πιο τελειο σαιτ που εχω δει !!:))) thanks a lot !! :)

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Nα σαι καλά και σου εύχομαι καλή επιτυχία στο στόχο σου!
    Και για ότι θελήσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε ;-)

  17. #17

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    κ που να δεις μετα ποσο πιο τελειο θα σου φαινεται το σαιτ οσο θα επαληθευονται οσα μαθαινεις!

  18. #18
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις πριν από λίγο διάβασα πως όποια γυναίκα έχει πολυκυστικές δεν μπορεί να χάσει βάρος ! Ο δικός μου γιατρός τουλάχιστον δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο.Παίρνω αντισυλληπτικά και τώρα όλα καλά. Συμφωνω πως οι διαταραχες περιόδου δεν αφήνουν το γυναικείο οργανισμό να λειτουργήσει όπως πρέπει αλλά βάζουν όντως φρένο στην πρόσπαθεια απώλειας βάρους?

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by mairh View Post
    Επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις πριν από λίγο διάβασα πως όποια γυναίκα έχει πολυκυστικές δεν μπορεί να χάσει βάρος ! Ο δικός μου γιατρός τουλάχιστον δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο.Παίρνω αντισυλληπτικά και τώρα όλα καλά. Συμφωνω πως οι διαταραχες περιόδου δεν αφήνουν το γυναικείο οργανισμό να λειτουργήσει όπως πρέπει αλλά βάζουν όντως φρένο στην πρόσπαθεια απώλειας βάρους?
    Εγώ έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Νομίζω πως είμαι η ζωντανή απόδειξη πως δεν ισχύει ότι δεν μπορούμε να χάσουμε λίπος
    Ίσα ίσα που όταν έχουμε φυσιολογικό βάρος, δεν είμαστε υπέρ βαρες, ρυθμίζουμε καλύτερα τις ορμόνες.

  20. #20
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Ειρήνη μου πως και πως περίμενα να δεις το θέμα και να απαντήσεις.Κάποιο λένε επίσης πως τα αντισυλληπτικά παχαινουν .Κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά δεν μου συνέβη.Άρα δεν το σκέφτομαι σαν ανασταλτικό παράγοντα και συνεχίζω!!!!

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by mairh View Post
    Ειρήνη μου πως και πως περίμενα να δεις το θέμα και να απαντήσεις.Κάποιο λένε επίσης πως τα αντισυλληπτικά παχαινουν .Κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά δεν μου συνέβη.Άρα δεν το σκέφτομαι σαν ανασταλτικό παράγοντα και συνεχίζω!!!!

    Αν μιλάμε για αντισυλλιπτικά παλιάς γενιάς, ναι, τότε μπορεί να υπήρχε θέμα κατακράτησης (όχι όμως αύξησης λίπους).Πλέον τα καινούργια δεν έχουν καμία παρενέργεια. Εγώ από τότε που κρατάω το βάρος και το ποσοστό λίπους μου σε φυσιολογικά επίπεδα, έχει στρώσει ο κύκλος μου, χωρίς να χρειάζεται να παίρνω χάπι.

    Το μόνο που μας παχαίνει είναι η μασαμπούκα

  22. #22
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Για τα καινούρια λέω κι εγώ! ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΑ!!!!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by mairh View Post
    ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΑ!!!!



 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ
    By ribo7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-07, 06:54
  2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ
    By ribo7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-02-07, 11:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •