Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 77
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default Σπιτική Μπάρα Πρωτεϊνης - Πλήρες Υποκατάστατο Γεύματος!

    Βρηκα τη συνταγη και ειπα να τη μοιραστω μαζι σας.Εδω ειναι το βιντεο παρασκευης της...


  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Το ειχα δει και παλια, ωραια πρεπει να ειναι αλλα δεν ξερω αυτο που λεει οτι διατηρειτε 7 μερες στο ψυγειο και μηνες στην καταψυξη. Μεσα στο ψυγειο αμα τις αφησεις πιστευω θα γινουν πολυ πετρα + οτι θα ειναι παγωμενες :/ . Τις εχεις φτιαξει?
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    Το ειχα δει και παλια, ωραια πρεπει να ειναι αλλα δεν ξερω αυτο που λεει οτι διατηρειτε 7 μερες στο ψυγειο και μηνες στην καταψυξη. Μεσα στο ψυγειο αμα τις αφησεις πιστευω θα γινουν πολυ πετρα + οτι θα ειναι παγωμενες :/ . Τις εχεις φτιαξει?
    Ναι,τις εχω φτιαξει και ηταν πολυ νοστιμες.Αυτο που λεει για 7 μερες στο ψυγειο ισχυει και ακομα και μετα απο 5 μερες που εφαγα εγω ηταν μια χαρα(για μενα).

  4. #4

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    χαχαχαχα ετσι οπως το στριφογυριζει ο σκουμπυ το μιγμα σιγουρα δεν σε προκαλει να το φας...
    αλλα θα δοκιμασω! ευχαριστουμε! βαλτε κ καμια φωτο οποιος το κανει πρωτος...

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ωραια φαινεται η συνταγη!!απο τις μπαρες εμποριου σιγουρα πολυ πιο καλη επιλογη!!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    χαχαχαχα ετσι οπως το στριφογυριζει ο σκουμπυ το μιγμα σιγουρα δεν σε προκαλει να το φας...
    αλλα θα δοκιμασω! ευχαριστουμε! βαλτε κ καμια φωτο οποιος το κανει πρωτος...
    χαχαχα ναι εχει πολυ πλακα,στο τελος αν δεις ομως γλυφει τα δαχτυλα του
    Last edited by kreator; 27-01-11 at 18:49.

  7. #7
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    απαικτος ο σκουμπι...εχει τρελο γελιο!!!παντως στο 4.23 μονο για μπαρα πρωτεινης δεν μοιαζει αυτο που δειχνει
    Know your limits, never accept them.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    θα δοκιμασω να φτιαξω αυριο.το θεμα ειναι οτι αν φτιαξεις 7 πχ για μια εβδομαδα και τις βαλεις στο ψυγειο δε θα παγωσουν ?εσυ τις τρως καπακι οταν τις βγαζεις απο το ψυγειο?λες να δοκιμασω να τις ψησω τιποτα? :O
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    οχι ψησιμο ρε..χαχαχα αστες λιγο εξω και τρωγονται μια χαρα!!απλα για να μην ειναι τοσο σκληρες!

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    θα δοκιμασω να φτιαξω αυριο.το θεμα ειναι οτι αν φτιαξεις 7 πχ για μια εβδομαδα και τις βαλεις στο ψυγειο δε θα παγωσουν ?εσυ τις τρως καπακι οταν τις βγαζεις απο το ψυγειο?λες να δοκιμασω να τις ψησω τιποτα? :O
    οχι ψισιμο...οταν τις βαλεις στο ψυγειο για καμια ωρα δενουν και ειναι μια χαρα ακομα και τις επομενες μερες να φας δεν ειναι και τοσο σκληρες...

  11. #11

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    παιδια δεν εχουμε εναλλακτικη ομως για το βασικο υλικο ετσι? την πρωτεινη...
    καποιος που δε χρησιμοποιει τι στο καλο μπορει να βαλει? την θελω κυριως για καλοκαιρι οποτε θα μπει ψυγειο.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    παιδια δεν εχουμε εναλλακτικη ομως για το βασικο υλικο ετσι? την πρωτεινη...
    καποιος που δε χρησιμοποιει τι στο καλο μπορει να βαλει? την θελω κυριως για καλοκαιρι οποτε θα μπει ψυγειο.
    μπορεις να βαλεις περισσοτερο γαλα αλλα λογικα θα θελει και παραπανω βρωμη για να πηξει..

  13. #13

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καλα θα δοκιμασω πολυ συντομα σευχαριστω, αν κ νομιζω θα εξφενδονιστουν οι θερμιδες στα υψη με την βρωμη κ δε θα βολεψει σαν γρηγορο γευμα...

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    καλα θα δοκιμασω πολυ συντομα σευχαριστω, αν κ νομιζω θα εξφενδονιστουν οι θερμιδες στα υψη με την βρωμη κ δε θα βολεψει σαν γρηγορο γευμα...
    Ασε τα υπολοιπα συστατικα ως εχουν χωρις την πρωτεινη.Η θερμιδες ειναι χαμηλες.Μη προσθεσεις τιποτα παραπανω απο οσο δειχνει.Για καθε μπαρα ισχυει 260 calories
    35g protein
    21g carbs
    15% calories from good fat
    (εγω προσωπικα δε βαζω πρωτεινη,γιατι δεν εχω αρχισει γενικα ακομα συμπληρωματα και μου βγενει μια χαρα)
    Last edited by kreator; 27-01-11 at 21:02.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    to ground Flax τι ειναι..??

  16. #16
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    λιναροσπορος.flax seeds,τα καφε τα σπορακια λιναροσπορου τα μικρα
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Κ που βρισκουμε λιναροσπορο..?? Στα σουπερμαρκετ υπαρχει ή ...θα με κοιτανε περιεργα..?? lol..

    A, κ φυστικοβουτυρο απο που (ποια αλυσιδα s/m εννοω)/ποιο περνετε..?? Ενα βρηκα στο Μαρινοπουλο της περιοχης μου κ εκτος απο το οτι δε μ γεμιζε τ ματι (δεν εγραφε διατροφικα στοιχεια), μου φανηκε κ ακριβο (4,75)..

  18. #18
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    calve είναι πολύ καλό φυσικό φυστικοβούτυρο. ούτε ζάχαρες ούτε μούφες άλλες
    από τιμή όλα ακριβά είναι

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Κ που βρισκουμε λιναροσπορο..?? Στα σουπερμαρκετ υπαρχει ή ...θα με κοιτανε περιεργα..?? lol..

    A, κ φυστικοβουτυρο απο που (ποια αλυσιδα s/m εννοω)/ποιο περνετε..?? Ενα βρηκα στο Μαρινοπουλο της περιοχης μου κ εκτος απο το οτι δε μ γεμιζε τ ματι (δεν εγραφε διατροφικα στοιχεια), μου φανηκε κ ακριβο (4,75)..
    Ειναι ακριβα.Αλλα αν παρεις να παρεις καποιο που να λεει 100% φιστικι τα υπολοιπα ειναι για πεταμα...

  20. #20

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    Ασε τα υπολοιπα συστατικα ως εχουν χωρις την πρωτεινη.Η θερμιδες ειναι χαμηλες.Μη προσθεσεις τιποτα παραπανω απο οσο δειχνει.Για καθε μπαρα ισχυει 260 calories
    35g protein
    21g carbs
    15% calories from good fat
    (εγω προσωπικα δε βαζω πρωτεινη,γιατι δεν εχω αρχισει γενικα ακομα συμπληρωματα και μου βγενει μια χαρα)
    κ σου πηζει? μην ειναι κ τελειως χαλια, τα τρωω κ χωρια αν ειναι κ οχι σε μορφη μπαρας.

  21. #21
    Pumping Iron makris's Avatar
    Join Date
    17-11-06
    Location
    all over, Greece.
    Posts
    259

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    calve είναι πολύ καλό φυσικό φυστικοβούτυρο. ούτε ζάχαρες ούτε μούφες άλλες
    από τιμή όλα ακριβά είναι
    Δυστυχως ετσι νομιζα και εγω αλλα αν καλοκοιταξεις το κουτι θα δεις οτι εχει τρανς λιπαρα!!
    Winning is a mind game!

  22. #22
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Δυστυχως ετσι νομιζα και εγω αλλα αν καλοκοιταξεις το κουτι θα δεις οτι εχει τρανς λιπαρα!!
    Μήπως ξέρει κανείς καμιά καλλή μάρκα φυστικοβούτυρο χωρίς τρανς?

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    κ σου πηζει? μην ειναι κ τελειως χαλια, τα τρωω κ χωρια αν ειναι κ οχι σε μορφη μπαρας.
    μια χαρα μου πηζει.Ακομα και μια φορα που τα εφτιαξα και χωρισ φυστικοβουτυρο και λιναροσπορο παλι επηξε μια χαρα.Οποτε δεν θα χεις τετοιο προβλημα.Τωρα αν εχεις χρονο να τρως γευματα κανονικα(5-6) δε χρειαζεται να φτιαξεις μπαρα.Η μπαρα ειναι αν δεν εχεις χρονο για κανονικο γευμα να σου δωσει τα στοιχεια που θες η αν ειναι να φας μπαρα να μην φας μια απο αυτες του εμποριου που ειναι τιγκα στη ζαχαρη και τα συντηρητικα αλλα μια που την εχεις φτιαξει εσυ και ξερεις τι τρως...Καλυτερα η βρωμη τρωγεται σκετη

  24. #24

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    Η μπαρα ειναι αν δεν εχεις χρονο για κανονικο γευμα να σου δωσει τα στοιχεια που θες η αν ειναι να φας μπαρα να μην φας μια απο αυτες του εμποριου που ειναι τιγκα στη ζαχαρη και τα συντηρητικα αλλα μια που την εχεις φτιαξει εσυ και ξερεις τι τρως...Καλυτερα η βρωμη τρωγεται σκετη
    συμφωνω, καλυτερα αυτη σε ενα ψυγειο στη δουλεια παρα του σουπερμαρκετ.
    εμενα τουλαχιστο μου φερνουν πεινα οι ετοιματζιδικες κ εξαρτηση απο τη ζαχαρη!

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Χειροποιητη μπαρα με ολη τη σημασια της λεξης...lol.... Thanks Strength
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  26. #26

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Χειροποιητη μπαρα με ολη τη σημασια της λεξης...lol.... Thanks Strength
    για ποιο πραγμα? ναναι καλα ο kreator που την εκανε χωρις πρωτεινη, αυριο μεσημερι θα την κανω κ γω, γραφω υλικα,
    ισως την εμπλουτισω κ με αλλα, θα σας γραψω συνταγη κ θερμιδες, θα βγαλω κ φωτο (αν βλεπεται) χεχε

  27. #27

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    λοιπον επειδη μου εκατσε τωρα παω να την κανω, εχω ολα τα υλικα εκτος απο λιναροσπορο, θα βρω κατι αλλο για "περιτυλιγμα"
    επιστρεφω το βραδυ με φωτο!

  28. #28
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    LoL.... Στο γραψα εκ των προτερων για τις φωτο που θα βαλεις ΟΟΟΟΟταν το κανεις :P... Kreator thanks για τη συνταγη...
    (Το σωσα λες?) χχαχαχα
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    LoL.... Στο γραψα εκ των προτερων για τις φωτο που θα βαλεις ΟΟΟΟΟταν το κανεις :P... Kreator thanks για τη συνταγη...
    (Το σωσα λες?) χχαχαχα
    Παρακαλω.Strength καλη επιτυχια και να ξερεις οτι αμα το δεις το μειγμα οχι τοσο πηχτο προσθεσε βρωμη αν το δεις πολυ στερεο προσθεσε γαλα ωσπου να το φτασεις στο σημειο που θες.Με το ματι γινεται η καλη δουλεια(τσεκαρε scooby)
    Last edited by kreator; 28-01-11 at 21:13.

  30. #30

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Lightbulb βρωμο-μπάρες!

    xaxaxax οκ οκ

    λοιπον αντι για 400 γρ.πρωτεινη που λεει ο σκουμπυ εβαλα "τιποτα"
    + 200 γρ. βρωμη
    + (αντι για 100 γρ. φυστικοβουτυρο εβαλα) 100 γρ. συκα αποξηραμενα αλεσμενα στο multimixer
    + 40 γρ. μελι
    + 30 γρ. κακαο
    + 250 γρ. μιλκο φρι (δεν ειχα αλλο)

    Συνολο θερμιδων ολου του μιγματος ---} 1410
    Απο αυτο εφτιαξα μια μεγαλη μπαρα κ καποιες μικροτερες που θα σας δειξω σε λιγο
    Για επικαλυψη αλεσα 60 γρ. φουντουκι, 384 θερμιδων, που εβαλα μονο στην 1 μπαρα γιατι ανεβαζει πολυ τις θερμιδες :)

    Η γευση ειναι τελεια, το μιγμα εδεσε επισης τελεια κ μαλιστα μολις το αφησεις λιγο πηζει μονο του.
    Τωρα ξεκουραζεται στο ψυγειο, ελπιζω να μη φουσκωσει
    Το συκο μου αρεσει αλλα οχι με τρελα, ενω το φυστικοβουτυρο ειναι εξαρτηση κ το απεφυγα, παντως παει πολυ με τα αλλα υλικα.
    Εμφανισιακα θα τα κρινετε εσεις, οποιος δε βαριεται κ υπολογισει κ τα θρεπτικα συστατικα σε ολοκληρο το μιγμα θα μας υποχρεωσει

    Ηθικο διδαγμα, με βασικο υλικο ενα τιποτα, μεγαλουργεις!

    IMGP0543.jpg IMGP0544.jpg
    Last edited by Strength; 28-01-11 at 21:56.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ποτε καλυτερα ειναι η μπαρα πρωτεινης?
    By joef in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-07, 10:16
  2. Υποκαταστατο γευματος
    By -CHAOS- in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-05, 02:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •