Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-11
    Posts
    7

    Default Ninjutsu Στην Πάτρα;

    Γειας παιδια!!!! Μενώ πάτρα και καιρο τωρα ήθελα να ξεκινήσω πολεμικές τέχνες αυτή που μου έχει κάνει την μεγαλύτερη εντύποση είναι το ninjutsu μήπως ξέρετε αν υπάρχει καμιά σχολή στην πάτρα???

  2. #2

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τελικα τι ενδιαφερεσαι να ξεκινησεις? θα μπερδεψεις κ οσους ξερουν κ θελουν να σε βοηθησουν δημιουργοντας νεα θεματα παντου με παραπλησιο θεμα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Θα ρίξω μια ματιά στα χαρτιά μου, το απόγευμα που θα πάω σπίτι....

  4. #4
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    ...δυστυχώς για Πάτρα τίποτα! Κάτι σε Κορινθία σε βολεύει?

    Υπάρχει αυτό το gym:

    BUJINKAN DOJO HELLAS που έχει παραρτήματα σ' αρκετά μέρη της Ελλάδας. Καθώς το αρχείο μου είναι παλιό, διόλου απίθανο ν' άνοιξαν και κάτι στην Πάτρα ή εκεί γύρω! Κάντους ένα τηλέφωνο:
    210 8646042 & 210 9930023

    Και ρίξε μια ματιά εδώ:
    www.ninjutsu.gr

    Τέλος, σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να μετακομίσεις! :D

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-11
    Posts
    7

    Default

    ευχαριστω ρε παιδια

  6. #6
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    δεν εχει παρει κατι το ματι μου σε τετοια φαση φιλε εδω Πατρα...

  7. #7
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Μου επιτρέπεις μια ερώτηση? Όχι τίποτ' άλλο, γιατί σε βλέπω ότι ψάχνεσαι! :)

    Έχεις καταλήξει τι προδιαγραφές θέλεις να πληροί η πολεμική τέχνη που θα κάνεις? Θες απλά κάτι σε κινέζικη ή ιαπωνική π/τ, απλά και μόνο γιατί το έχεις αποθυμένο ή έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις από μια π/τ και ας μην είναι και κινέζικη?

    Κανονικά το κριτήριο για να διαλέξεις μια πολεμική τέχνη, πρέπει να είναι οι στόχοι που θες να πετύχεις & σε πόσο καιρό θέλεις να είσαι αρκετά ικανός, ώστε να μπορείς να κάνεις πράξη αυτά που μαθαίνεις.

    Π.χ. το kick boxing, λόγω του μαχητικού του χαρακτήρα σε καθιστά ικανό να κάνεις μια στοιχειώδη άμυνα και να ρίξεις μια καλή κλωτσιά μέσα σε 4-6 μήνες προπόνησης (ίσως λιγότερο ή και περισσότερο ?ανάλογα με το δάσκαλο & το είδος προπόνησης).
    Όλες όμως οι κινέζικες ή ιαπωνικές πολεμικές τέχνες χρειάζονται πολλά χρόνια εξάσκησης, για να φτάσεις σ? ένα αξιοπρεπές επίπεδο, με μια βασική γκάμα επιθετικών / αμυντικών τεχνικών .

    Θα σου συνιστούσα να ρίξεις και μια ματιά σ? αυτό: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=16897

    Το είχα ποστάρει αρκετά παλιά, αλλά βλέπω ότι είναι πάντα επίκαιρο τελικά! Ίσως να σε βοηθήσει!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-11
    Posts
    7

    Default

    Με βοηθησε πολυ το κειμενο σου και οπως ισως εχεις μαντεψει εχω προβλημα στο να αποφασισω. Ακολουθησα την συμβολη σου και κοιταξα τι υπαρχει τριγυρω και βρηκα μια σχολη κεντο και μια σχολη kung fu αλλα δεν μπορω να αποφασισω... επισης δεν μπορω να γραφτω και στα δυο γιατι πιστευω οτι θες αρκετο καιρο μεχρι να αξιολογισεις καθε σχολη ειμαι σε αδιεξοδο
    Last edited by ??????????; 03-02-11 at 18:50.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Οκ, με κάλυψες!

    Το κέντο, αν και είναι μια πολύ ωραία τέχνη, δεν θα σου προσφέρει αμυντικά πλεονεκτήματα. Είναι ιαπωνική, αγωνιστική πλέον, ξιφασκία. (οι τύποι με τα μακριά παντελονάκια -α λά ζιπ κιλότ!- και τα κράνη με τα ξύλινα μπαμπού!!! )

    Χωρίς να την απαξιώνω σαν τέχνη, επειδή έβλεπα προπονήσεις kendo στο γυμναστήριό μου, δε θεωρώ πως μπορείς να έχεις άμεσα οφέλη από μια τέτοια τέχνη.

    Επομένως, θα σου πρότεινα να στρέψεις την προσοχή σου στην σχολή που διδάσκεται kung fu (που και πάλι όμως, δε μου λες ποιο στυλ!). Το στυλ είναι σημαντικό.... Για να καταλάβεις, το Tai chi (που τουλάχιστον όσο έχω παρακολουθήσει είναι φόρμες και κάτα), θεωρείται εσωτερική πολεμική τέχνη. Και πάλι, χωρίς να την απαξιώνω (αφού δεν την έχω δοκιμάσει κιόλας), δε μου "γέμισε" το μάτι - να το πω λαϊκά. Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη, αν τα λεγόμενά μου προσβάλλουν κάποιον.

    Όσον αφορά το στάδιο της δοκιμής, χωρίζεται σε 3 υποκατηγορίες:

    1. Πηγαίνεις και μιλάς με τον sifu (τον δάσκαλο, κοινώς) και του εξηγείς τους προβληματισμούς σου.

    2. Μιλάς με τους μαθητές (δεν είναι κάτι το φοβερό! Κάνεις σοσιαλάϊζινγκ! ) και τους ρωτάς πόσο καιρό προπονούνται και αν είναι ευχαριστημένοι από τις προπονήσεις και το δάσκαλο. (Αν ήσουν γυναίκα, θα σου συνιστούσα να πάρεις και τηλέφωνα! )

    3. Ζητάς ευγενικά να παρακολουθήσεις σαν θεατής μια-δυο προπονήσεις & σαν μαθητής άλλη μια - δυο.

    Τέλος, ενημερώνεις το δάσκαλο ότι θα ήθελες να γραφτείς για ένα μήνα δοκιμαστικά και να δεις πώς θα πάει. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ότι θες να δεις αν είναι καλός ή αν είναι καλή η προπόνησή του. ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ότι έχεις περιορισμένο χρόνο και ότι θες να δεις αν θα είσαι συνεπής. Να θυμάσαι ότι όλοι αγχώνονται όταν αξιολογούνται - οι δάσκαλοι δεν πάνε πίσω.

    Μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω μαζί ή απλά πας στο τελευταίο στάδιο, της δοκιμαστικής εγγραφής για ένα μήνα.

    Ό,τι σου πει, εδώ είμαστε!

    Και τι στο καλό! Ολόκληρη Πάτρα! Εδώ κοτζαμάν ΕΑΠ έχει, δε θα σου βρούμε ένα gym?

    Αυτά....

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-11
    Posts
    7

    Default

    χαχαχαχαχα εχεις δικιο... οσο για το στυλ που ξεχασα να σου πω για το kung fu ειναι το wushu που διδασκεται στο γυμναστηριο. Παντως σε ευχαριστω πραγματικα για το ενδιαφερον
    Last edited by ??????????; 04-02-11 at 16:51.

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    1

    Default

    Crimson μήπως μπορεις να με ενημερώσεις με βάση το αρχείο σου που υπαρχει, για αρχη, οποιοδηποτε είδος Kung Fu στην Πάτρα; Και αν καποιος αλλος εχει πληροφοριες..


    Ευχαριστώ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχολή kung fu Στην Πάτρα;
    By ?????????? in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 14
    Last Post: 03-10-11, 02:18
  2. Krav Maga στην Πατρα
    By technics in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-09, 10:07
  3. Replies: 0
    Last Post: 14-07-06, 04:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •