Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default Ερώτηση για πρωτεΐνη και bcaa

    Επειδή δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε αμινοξέα, πως τα χρησιμοποιούμε? Μετά την προπόνηση παίρνουμε τα αμινοξέα και μετα την πρωτεινη ή δεν χρειάζεται να πάρουμε πρωτεΐνη; Διαφωτίστε με λίγο....

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είναι ανάλογα τι κάνεις. Εαν μετά τα βάρη κάνεις αερόβια, τότε καλό θα είναι να τα πάρεις πριν αρχίσεις την αερόβιά σου και μετά όταν θα τελειώσεις να φας τη μπανάνα σου π.χ. με τη πρωτεςινη σου.

    Εάν κάνεις πρωινή αερόβια τότε το σωστό είναι να τα πάρεις πριν ξεκινήσεις αερόβια, κι όταν τελειώσεις να φας το πρωινό σου.

    Εάν δε κάνεις κάτι από αυτά τότε πάρε πριν και μετά τα βάρη. Μετά τη προπόνηση φάε κανονικά τη πρωτεςινη σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    11-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Είναι ανάλογα τι κάνεις. Εαν μετά τα βάρη κάνεις αερόβια, τότε καλό θα είναι να τα πάρεις πριν αρχίσεις την αερόβιά σου και μετά όταν θα τελειώσεις να φας τη μπανάνα σου π.χ. με τη πρωτεςινη σου.

    Εάν κάνεις πρωινή αερόβια τότε το σωστό είναι να τα πάρεις πριν ξεκινήσεις αερόβια, κι όταν τελειώσεις να φας το πρωινό σου.

    Εάν δε κάνεις κάτι από αυτά τότε πάρε πριν και μετά τα βάρη. Μετά τη προπόνηση φάε κανονικά τη πρωτεςινη σου.
    ημουν ετοιμος να ανοιξω thread πανω στα αμινοξεα αλλα αν δεν εχει προβλημα και ο φιλος μας θα δανειστω με μια ερωτηση το δικο τ
    ποια η διαφορα υγρων αμινοξεων και χαπια και σκονης??επισης αν ειναι υπερβολη να παιρνεις και αμινοξεα και πρωτεινη???

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Αν βάζαμε και γλουταμίνη για ανάρρωση στο πρόγραμμα πως θα γινότανε? Μπορούμε να τα παίρνουμε ολα μαζί ή θέλει ωρα το ενα απο το άλλο?

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αγαπήτέ chrisandk9 θα θελα να σε ρωτήσω, πιστεύεις πως οι προπονήσεις σου είναι τόσο απαιτητικές και βαριές, η διατροφή σου αυστηρή, κάνεις πολλές αερόβιες, που χρειάζεται να παίρνεις και αμινοξέα και γλουταμίνη και πρωτείνη;

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Γουταμίνη δεν παίρνω, απλά ρωτάω γιατί το σκέφτομαι. Βασικά βάζω πάντα οτι εχω και δεν εχω και μετα παω σπίτι τρωω και κοιμάμαι κανα δίωρο. Βλέπω οτι ανεβαίνω κάθε εβδομάδα και εχω πονους μέσα στο μυ. Αερόβια κάνω μερα παρα μερα 25 λεπτα. Το ημερήσιο πρόγραμμα ολο μαζί με αερόβια και κοιλιακους ραχιαιους κτλπ ειναι 2μισι ωρες.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    2μισι ωρες??????ουτε καν φιλε,ελαττωσε το..το max που θα καθεσαι γυμναστηριο μ αυτα που αναφερεις να ειναι 1,5 ωρα!!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Αφού 20 λεπτα ειναι μονο το τρεξιμο και κανενα 20λεπτο οι κοιλιακοι κ ραχιαιοι...

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    βαρη 45-60 λεπτα ειναι μια χαρα!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Οταν κανω μονο βαρη γυρω στη μια ωρα μου παιρνει. Συνήθως 2κεφαλο τρικεφαλο και ωμους δεν κανω αερόβια και τους κοιλιακους τους κανω στο τελος. Ανεβαίνω συνέχεια σε ολο το σωμα εκτός απο δικέφαλο. Για δικεφαλο μου εχεουνε δωσει 4 ασκησεις και η τελευταια superset...

  11. #11
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Για αυτο δεν ανεβαινεις δικεφαλο...Απο τα λεγομενα σου συμπεραινω πως τωρα ξεκινησες με το γυμναστηριο,λογικο ειναι να βλεπεις μεγαλες διαφορες στην αρχη λοιπον ακομη και αν δεν κανεις σωστα προγραμματα...

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Ναι εχω 2μηνες και κατι μερες... Εχω 7 χρονια αποχής και προσπαθώ να γίνω οπως πρωτα οσο γρηγορότερα μπορώ. Παλιά εκανα 6 χρονια.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Παιδιά οι γυμναστές μου λένε τις ασκήσεις δεν κανω του κεφαλιού μου. Απλα ρωτάω και εδω για να εχω μια σφαιρικη αποψη. Ολες οι γνώμες και συμβουλες ειναι σεβαστες παντα.

  14. #14
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Γιατι δεν μας παραθετεις το προγραμμα σου?
    Κυριως να εχεις υπομονη,μην περιμενεις πως θα γινεις οπως ησουν τοτε που εκανες 6 χρονια μεσα σε μερικους μηνες.Τι ηλικια εχεις ομως?Γιατι λες πως εκανες 6 χρονια και εχεις και 7 χρονια αποχη.

  15. #15
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Παντως με τα αμινοξεα δε θα...ανεβεις γρηγοροτερα. Δε θα δεις καν τη διαφορα τους. Ειναι ψιλα γραμματα και μονο αν εχεις λεφτα να περισσευουν. Παρε την πρωτεϊνη σου μετα την προπονα και επαρκη απο τη διατροφη και εισαι ενταξει. Αφου ανεβαινεις συνεχως καλα πας, ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει.
    Γενικα για τα αμινοξεα υποτιθεται οτι υγρα>σκονη>καψουλες>ταμπλετες, αλλα η αληθεια ειναι πως
    σκονη>καψουλες>ταμπλετες>υγρα.
    Βαλε αν θες BCAA πριν την προπονηση. Τα χαπια με ολα τα αμινοξεα παρτα αν θες πριν το φαγητο για να χωνευεις γρηγοροτερα. Αλλιως ειναι ενας πολυ ακριβος τροπος να παρεις εξτρα αμινοξεα (σε σχεση με την πρωτεΐνη).
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    τωρα ειμαι 38. Το προγραμμα μου ειναι:

    http://img152.imageshack.us/f/programma.jpg/

  17. #17
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Δεν πρόλαβα καν να τελειώσω την ανάγνωση.... Έχω μείνει παγωτό....

    Με όλο το σεβασμό και την ταπεινή μου γνώμη, με αυτό το πρόγραμμα που σου έδωσε, δεν πρόκειται -όχι να πας μπροστά, αλλά μη σου πω ότι θα πας και πίσω!.....

    Για τι λάθη να πρωτοσχολιάσω!!!!

    Για υπερβολικά πολλά σετ και πολλές επαναλήψεις?
    Για υπερβολικά πολλές ασκήσεις?
    Για υπερπροπόνηση μυικών ομάδων?
    Για την απουσία σημαντικών ασκήσεων (επειδή δε θέλουν να πάρουν την ευθύνη να σου δείξουν), όπως άρσεις θανάτου & σκουώτ?

    Δεν έχει αρχή και τέλος το κακό!!!!!

    Και να ρωτήσω: Αυτό είναι και καλά εβδομαδιαίο πρόγραμμα για 4 φορές την εβδομάδα?

    Σε παρακαλώ, απάντα! Φλέγομαι από περιέργεια!!!!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Τι να πω αυτο μου δωσανε....

  19. #19
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by Crimson View Post
    Για την απουσία σημαντικών ασκήσεων (επειδή δε θέλουν να πάρουν την ευθύνη να σου δείξουν), όπως άρσεις θανάτου & σκουώτ?
    Αυτες οι ασκησεις δεν υπαρχουν στο συγχρονο γυμναστηριο. 99/100 δεν τις δειχνουν καν και 90/100 δεν τις κανουν καν (οι υπολοιποι καταφεραν να ξεφυγουν και τις εμαθαν).
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  20. #20

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Κλασική περίπτωση.
    -Αισθάνομαι κουρασμένος με το πρόγραμμα που μου δώσατε.
    -Το πρόγραμμα είναι μια χαρά. Είναι ίδιο με του Cutler.
    -Ναι αλλά εγώ δεν αισθάνομαι και πολύ καλά.
    -Πάρε αυτά και θα δεις 800% διαφορά.

    Τη συνέχεια την γνωρίζετε...

  21. #21
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    πραγματικα αναρωτιεμαι αυτοι που δινουν τετοια προγραμμα σε αρχαριους υποτιθετε εχουν τελειωσει και γυμναστικη ακαδημια ενα πραμα?δηλαδη ελεος.σουπερ σετ σου ειπαν αυτοι να κανεις φιλε μου?2 μηνες γυμναστηριο και κανεις σουπερ σετ? :O
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Φίλε Χρήστο, εσύ έκανες το σωστό: άκουσες το γυμναστή σου!

    Με το γυμναστή σου τα έχω! :)

    Λοιπόν, διάβασε αυτό: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24640

    Αν και είναι γραμμένο στο γυναικείο φόρουμ, οι βασικές αρχές έχουν εφαρμογή τόσο σε γυναίκες, όσο και σε άντρες.
    Διαμόρφωσε το πρόγραμμά σου, σύμφωνα με αυτό & πόσταρέ το προς συζήτηση!

  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    διαβασε καλυτερα την αντρικη version απο τον Σταυρο http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067 ;) οχι οτι της Ειρηνης δεν ειναι καλη απλως επειδη ειναι και φρεσκο αυτο..

  24. #24
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Thnx, Jim! Μόλις ετοιμαζόμουν να το ποστάρω κι εγώ το link!

    Εξαιρετικά κατατοπιστικό και καλογραμμένο - θα σου δώσει μια βάση για σχεδιασμό και μπόλικο food for thought για την (ας μην το πω καλύτερα) τεχνογνωσία της πλειοψηφίας των γυμναστών.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    23

    Default

    Ευχαριστώ παδιά είστε πολύ κατατοπιστικοί, θα το εφαρμόσω αυτο το μήνα. Εχω πληρώσει και ετήσιο και δεν μπορώ να αλλάξω γυμναστήριο...

  26. #26

    Default

    To πρόγραμμα ούτε εμένα μου αρέσει, ένα μάτσο μπούρδες είναι κατα την γνώμη μου αλλά το πρόβλημα του δεν είναι οτι έχει πολλές ασκήσεις. Στήθος, πλάτη, πόδια έχει 4 και ώμους, τρικεφάλους δικεφάλους έχει 3. Που είναι το κακό σε αυτό? Αν αλλάξεις τις επαναλήψεις, τις ασκήσεις, το σπλιτ και αφαιρέσεις την τελευταία μέρα (στήθος-πλάτη) μια χαρά είναι ο αριθμός των ασκήσεων. Υπάρχει κανεις που να κάνει πχ 3 ασκήσεις στήθος ή ακόμα χειρότερα 3 ασκήσεις πλάτη?

  27. #27

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Εννοείς ότι τρεις ασκήσεις-12 σετ είναι λίγα;
    Last edited by K72; 04-02-11 at 13:05.

  28. #28

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Εννοείς ότι τρεις ασκήσεις-12 σετ είναι λίγα;
    Πιστεύω ναι. Δηλαδή αρχίζεις ας πούμε με πιέσεις σε επίπεδο πάγκο, συνεχίζεις με πιέσεις σε επικλινή και ολοκληρώνεις με ανοίγματα σε επίπεδο? Δηλαδή μια άσκηση ακόμα δεν πρέπει να προσθέσεις? Δίζυγο, ανοίγματα σε επικλινή (αν έχεις κάνει σε επίπεδο πριν), cross over, pull over, υπάρχουν πολλές ασκήσεις που γυμνάζουν διαφορετικά το στήθος και αποκλείεται να μην έχεις κέρδος προσθέτωντας μια εξ αυτών σαν τεταρτη άσκηση. Αναλόγως με το επίπεδο φυσικής καταστάσεως και το πόσο προχωρημένος είναι κάποιος άνετα μπορεί να κάνει και 5 ασκήσεις. Ειδικώς σε σπλιτ στα οποία τα στήθος είναι μόνο του 3 ασκήσεις με 4 σετ η κάθε μια δεν νομίζω πως είναι γερή προπόνηση. Εντάξει, δεν λέω να κάνεις 10 ασκήσεις και 40 σετ ανα ομάδα αλλά όχι και να πάμε στο άλλο άκρο.

  29. #29
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Φιλε μου 3 ασκησεις 4 σετ δεν ειναι καθολου λιγες αν προπονησεις σωστα το στηθος σου.
    Εγω κανω 4 ασκησεις απο 3 σετ.
    Επισης,με επικληνη παγκο+οριζοντιο παγκο+βυθισεις μην περιμενεις να δεις σοβαρο αποτελεσμα.
    Το καλο ειναι να υπαρχουν 2 πιεσεις και 1 ή 2 ασκησεις οπως cross-over ή flys στον επικληνη/οριζοντιο παγκο.
    Ασε που το εν λογω παλικαρι γυμναζει 2 φορες το στηθος του την εβδομαδα απο 4 και 3 ασκησεις αντιστοιχα.

  30. #30

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Φιλε μου 3 ασκησεις 4 σετ δεν ειναι καθολου λιγες αν προπονησεις σωστα το στηθος σου.
    Εγω κανω 4 ασκησεις απο 3 σετ.
    Επισης,με επικληνη παγκο+οριζοντιο παγκο+βυθισεις μην περιμενεις να δεις σοβαρο αποτελεσμα.
    Το καλο ειναι να υπαρχουν 2 πιεσεις και 1 ή 2 ασκησεις οπως cross-over ή flys στον επικληνη/οριζοντιο παγκο.
    Ασε που το εν λογω παλικαρι γυμναζει 2 φορες το στηθος του την εβδομαδα απο 4 και 3 ασκησεις αντιστοιχα.
    Εγώ κάνω 1) πιέσεις σε επικλινή 2) πιέσεις σε οριζόντιο 3) ανοίγματα σε επικλινή και οριζόντιο (5-6 σετ) 4) δίζυγο με πρόσθετο βάρος και μια χαρά αποτελέσματα βλέπω. Τα κιλά σιγά-σιγά ανεβαίνουν και το πάνω στήθος αναπτύσσεται. Σχεδόν σε κανένα σετ δεν θα μπορούσα να κάνω παραπάνω ούτε ένα κιλό οπότε δεν νομίζω να κάνω κάποιο λάθος, η προπόνηση είναι μέχρι μυικής αστοχίας. Αν κάτσω να κάνω μόνο 3 ασκήσεις, δηλαδή 12 σετ θα σταματήσω την προπόνηση πριν κουραστώ πραγματικά. Τι νόημα έχει αυτό? Να τονίσω πως μιλάω για σπλιτ στο οποίο το στήθος είναι μόνο του, δεν έχει ούτε τρικεφάλους ούτε δικεφάλους μετά. Μόνο στήθος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ερωτηση για πρωτεινη
    By Iron_angel in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 17-04-08, 22:42
  2. πρωτεινη ερωτηση
    By pali ta idia in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-06, 17:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •