Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 14 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 391
  1. #31
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    1000000000000 Μπράβο φίλε μου, πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό το άρθρο σου και πάλι μπράβο...!

  2. #32
    Bodybuilding Newbie calros boxer's Avatar
    Join Date
    24-06-10
    Posts
    6

    Default

    Μπραβο!!!

    Με απλα λογια απλα πραγματα.

  3. #33
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Thanks guys!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #34
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    πολυ ωραιος οδηγος mazda6 και συγχαρητηρια για την υπομονη σου να τα επεξηγησεις ολα τοσο ωραια και αναλυτικα.
    Εχω ομως μια ενσταση.
    Στο σπλιτ2 (αλλα και στο 1) εχεις αναμεσα στην μυιικη ομαδα στηθος και πλατη ενα κενο μιας μερας οπου αυτη την μερα ειναι για τα ποδια.Καταλαβαινω τον συλλογισμο να υπαρχει μια μερα τουλαχιστον αναμεσα σε αυτες τις μυιικες ομαδες για καλυτερα αναρρωση κτλ μιας και ειναι μεγαλες μυικες ομαδες κυριως η πλατη αλλα μετα την πλατη στην τεταρτη μερα εχεις προπονηση ωμων.
    Και η απορια μου ειναι η εξης...Δεν ειναι καπως βαρυ να κανεις προπονηση ωμων ειδικα μετα απο μια δυνατη προπονηση πλατης ? Πχ ασκησεις οπως μονοζυγο κτλ δουλευουν ωμους αρκετα...
    Περισσοτερο γνωστο ειναι το
    Μερα 1 πλατη η στηθος
    Μερα 2 πλατη η στηθος
    μερα 3 ποδια
    μερα 4 ωμοι
    μερα 5 τρικεφαλα δικεφαλα

  5. #35
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ευγε Σταυρο πολυ ωραιο αρθρο τωρα το ειδα!!

  6. #36
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    πολυ ωραιος οδηγος mazda6 και συγχαρητηρια για την υπομονη σου να τα επεξηγησεις ολα τοσο ωραια και αναλυτικα.
    Εχω ομως μια ενσταση.
    Στο σπλιτ2 (αλλα και στο 1) εχεις αναμεσα στην μυιικη ομαδα στηθος και πλατη ενα κενο μιας μερας οπου αυτη την μερα ειναι για τα ποδια.Καταλαβαινω τον συλλογισμο να υπαρχει μια μερα τουλαχιστον αναμεσα σε αυτες τις μυιικες ομαδες για καλυτερα αναρρωση κτλ μιας και ειναι μεγαλες μυικες ομαδες κυριως η πλατη αλλα μετα την πλατη στην τεταρτη μερα εχεις προπονηση ωμων.
    Και η απορια μου ειναι η εξης...Δεν ειναι καπως βαρυ να κανεις προπονηση ωμων ειδικα μετα απο μια δυνατη προπονηση πλατης ? Πχ ασκησεις οπως μονοζυγο κτλ δουλευουν ωμους αρκετα...
    Περισσοτερο γνωστο ειναι το
    Μερα 1 πλατη η στηθος
    Μερα 2 πλατη η στηθος
    μερα 3 ποδια
    μερα 4 ωμοι
    μερα 5 τρικεφαλα δικεφαλα
    Σ' ευχαριστώ Mystical!!!

    Έτσι όπως το λες είναι δαν να ακυρώνεις το "να υπαρχει μια μερα τουλαχιστον αναμεσα σε αυτες τις μυιικες ομαδες για καλυτερα αναρρωση κτλ μιας και ειναι μεγαλες μυικες ομαδες". Πέρα όμως από αυτό, οι λόγοι που είναι έτσι ο διαχωρισμός των ημερών είναι επειδή οι αρχάριοι έχοντας δεύτερη μέρα πόδια, έστω νοητά, υπογραμμίζουν στο διαχωρισμό της εβδομάδας τη σημασία της προπόνησης ποδιών, που πολλοί τα βάζουν τελευταία μέρα και ποτέ δε κάνουν. Έπειτα ο φόρτος της προπόνησης των ώμων με μόλις 3 ασκήσεις δεν είναι τόσο μεγάλος ώστε να επιβαρυνθούν οι ώμοι και να μη τραβάμε.

    Ακόμη και στο διαχωρισμό που εσύ έχεις ως πιο γνωστό εαν κάνεις μια δυνατή προπόνηση ώμων την 4η μέρα, πως θα κάνεις καλή προπόνηση τρικεφάλων την 5η;! :)

    Επειδή λοιπόν η αλήθεια είναι κάπου στη μέση μετά τη 3η μέρα κάνουμε μια μέρα ξεκούραση (τη Πέμπτη π.χ. με προπονήσεις μετά Παρασκευή και Σάββατο) και έτσι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα στο να βγάλουμε τις προπονήσεις. Αυτό όμως δεν το έχω γράψει στον οδηγό γιατί κάποιες φορές οι αρχάριοι, είτε έφηβοι είτε εργαζόμενοι κάποια ηλικίας, συνήθως πάνε 4 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο, χωρίς να έχουν συγκεκριμένες ημέρες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #37
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ευγε Σταυρο πολυ ωραιο αρθρο τωρα το ειδα!!
    Να 'σαι καλά φίλε!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #38
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-02-11
    Posts
    2

    Default

    πολυ καλο το αρθρο σ κ πιστευω οτι θα κανει καλυτερη δουλεια η πυραμιδα σε εμενα που θελω ν χασω κιλα κ να διατηρησω τους ηδη υπαρχοντες μυς..Ειμαι 89 κιλα 1.74 με 22%λιπος κ μ συνεστησαν στο γυμναστηριο πολυ αεροβιο σωστη διατροφη φυσικα κ 15 επαναληψεις σε καθε σετ νομιζω ειναι υπερβολικο γτ κ πολλα κιλα δε μπορω να βαζω κ κουραζομαι κιολας..ποια ειναι η γνωμη σ σχετικα με τις 15 επαναληψεις?Εγω παντως θα ακολουθησω το στυλ πυραμιδας..

  9. #39
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Έχω γράψει πως καλό είναι να ακολουθούμε αυτά τα "ετοιματζίδικα" προγράμματα όταν κάποιος δεν έχει κλείσει ούτε ένα μήνα καλά καλά στο γυμναστήριο, μπορεί να τα εφαρμόσει ώστε να επωφελήθει και να συνηθίσει το σώμα του στα βάρη.

    Από εκεί και πέρα, ναι μπορείς να εφαρμόσεις το πρόγραμμα, αλλά είσαι πολύ ψηλά σε λίπος και σε κιλά (πολλά πάνω απ' ότι επιτρέπει το ύψος σου), οπότε το βάρος πρέπει να το δώσεις στην καθαρή διατροφή και στην πολύ αερόβια άσκηση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #40
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-02-11
    Posts
    2

    Default

    σ΄ευχαριστω πολυ γ τη γρηγορη απαντηση οντως ειμαι υπερβαρος αλλα εχω βασεις και το βαρος θα το ριξω στη διατροφη κ την αεροβια ειχα σταματησει το γυμναστηριο γ 4 μηνες κ πηρα 7 κιλα απο σαβουρα τωρα στοχος μ ειναι να φτασω στα 80 σιγα σιγα κ θα εφαρμοσω μετα απο 2 βδομαδες τη πυραμιδα που συνιστας κι εσυ πιστευω θα εχω καλυτερα αποτελεσματα...

  11. #41
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Φιλε Mazda 6 εχω μια ερωτηση για το split 1....αμα ακολουθισω ενα τετιο προγραμμα για παραδειγμα στο στηθος που το γυμναζω ξεχωριστα 1 φορα την ευδομαδα ποσες ασκησεις πρεπει να κανω παλι 4 η πρεπει να αυξισω?αμα ειναι ακυρη η ερωτηση και το λετε καπου αλλου σορυ που δεν το ειδα....

  12. #42
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτό είναι το split 2 που κάνις ξεχωριστή μέρα στήθος.

    Εαν κάνεις ακριβώς τις ασκήσεις και οι επαναλήψεις βγαίνουν μέχρι τη κόπωση και κάνεις πραγματική προπόνηση δυνατή με τα κιλά που μπορείς, τότε δεν χρειάζεται κάποια παραπάνω άσκηση. Πρόσεξε, επαναλαμβάνω πως οι ασκήσεις αρκούν όταν δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #43
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Δηλαδη αμα κανω 6/5 (σετ/επεναλ) με τα κιλα που μπορω ειναι οκ??

  14. #44
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κάνε όπως νομίζεις. Αυτό που προτείνω εγώ είναι 3 set με 12, 8 και 6 επαναλήψεις. Στη πρώτη άσκηση της κάθε μυικής ομάδας, εδώ του στήθους που ρωτάς, θα κάνεις 15, 12, 8 και 6 επαναλήψεις.

    Αυτό που λες εσύ δε το ξέρω, δε το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να σου πω εαν είναι ΟΚ.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #45
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Ευχαριστω!!!

  16. #46
    Bodybuilding Newbie kika's Avatar
    Join Date
    02-05-06
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    98

    Default

    Πολύ ωραίο άρθρο thanks!!!!!
    Everything is better when done by the heavy way!!!!! Keep Going!!!

  17. #47
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Καταρχην τελειο το αρθρο.

    Επίσης,θέλω να ρωτήσω κάτι για τα δικέφαλα.

    Κανω την ασκηση αυτοσυγκεντρωσης,σφυρια και καμψεις με μπαρα.Ολες τις κανω σωστα απο οσο εχω καταλαβει.
    Το θέμα ειναι ότι πιανεται περισσοτερο το μερος που ειναι προς την αρθρωση του αγκωνα παρα το κυριος μερος του μυ.(δλδ την επομενη μερα θα ποναει περισσοτερο εκεινο το μερος παρα ο ιδιος ο δικεφαλος).Εχω αλλαξει ασκησεις αλλα δεν βλεπω διαφορα.αυτες οι ασκησεις κανουν δουλεια,δλδ βλεπω αναπτυξη αλλα εκεινο το σημειο,ετσι και αλλιως δεν εχει μυ για να πιαστει.
    Μπας και ξερεις/ξερετε τι παιζει;


    (καλα ασε το αλλο,το αριστερο μπρατσο πιο σχηματισμενο απο το δεξι και η δεξια παπια πιο σχηματισμενη απο το αριστερο,οτι να ναι!οχι οτι με χαλαει δλδ,δεν ειναι τρομερη η διαφορα απλα υπαρχει)
    Obese To Fit

  18. #48
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Ενδιαφέρον...

    I'll see what I can do.

  19. #49
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default

    Μπραβο!
    επιτέλους με αυτό πήρα μεγάλη βοήθεια...αυτό θα γίνει πρόγραμμα για μενα....
    ερωτήσεις για ασκησεις.
    Δικέφαλα:
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης ( ποια ειναι αυτή η άσκηση?)
    Τρικέφαλα:
    Γαλλικές με αλτήρες ή με στραβόμπαρα (ποια είναι αυτή η ασκηση?)
    Σε ρωταω γιατί κατα πάσα πιθανότητα ούτε κι ο γυμναστης μου θα γνωρίζει!!!

  20. #50
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης http://www.coopersguns.com/videos/ex...ntration-curl/

    Γαλλικές με αλτήρες ή με στραβόμπαρα http://www.coopersguns.com/videos/ex...skull-crusher/
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #51
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Καταρχην τελειο το αρθρο.

    Επίσης,θέλω να ρωτήσω κάτι για τα δικέφαλα.

    Κανω την ασκηση αυτοσυγκεντρωσης,σφυρια και καμψεις με μπαρα.Ολες τις κανω σωστα απο οσο εχω καταλαβει.
    Το θέμα ειναι ότι πιανεται περισσοτερο το μερος που ειναι προς την αρθρωση του αγκωνα παρα το κυριος μερος του μυ.(δλδ την επομενη μερα θα ποναει περισσοτερο εκεινο το μερος παρα ο ιδιος ο δικεφαλος).Εχω αλλαξει ασκησεις αλλα δεν βλεπω διαφορα.αυτες οι ασκησεις κανουν δουλεια,δλδ βλεπω αναπτυξη αλλα εκεινο το σημειο,ετσι και αλλιως δεν εχει μυ για να πιαστει.
    Μπας και ξερεις/ξερετε τι παιζει;


    (καλα ασε το αλλο,το αριστερο μπρατσο πιο σχηματισμενο απο το δεξι και η δεξια παπια πιο σχηματισμενη απο το αριστερο,οτι να ναι!οχι οτι με χαλαει δλδ,δεν ειναι τρομερη η διαφορα απλα υπαρχει)
    Ίσως έτσι είναι φτιαγμένος ο δικέφαλός σου. Ίσως είναι πιο μακρύς και γεμάτος στο σημείο που υστερεί ο δικός μου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #52
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-02-11
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    15

    Default

    κατ αρχην το αρθρο ειναι παντοδυναμο και συγχαρητηρια για τις συμβουλες που μας δινεται η ευκαιρια να παρουμε μεσα απο αυτο.

    θα ηθελα να σου κανω και μια ερωτηση σχετικα με την προπονηση.κανω 4-5 φορες την εβδομαδα προπονηση και μετα τα βαρη κανω 40 λεπτα γρηγορο περπατημα και 20 λεπτα ελλειπτικο.προφανως ειμαι σε υποθερμιδικη διαιτα και προσπαθω να χασω λιπος.μεσα σε 2 μηνες απ τα 115 κατεβηκα στα 103.το θεμα ειναι μηπως ειμαι υπερβολικος με την αεροβια?

  23. #53
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κοίτα φίλε μου, για μένα το βέλτιστο είναι 45 λεπτά γρήγορο περπάτημα με κλίση στο διάδρομο. Ταχύτητα δηλαδή γύρω στο 6 και ανηφόρα 5 ή 5,5.

    Μπορείς όμως να κάνεις εναλλάξ τη μια μέρα ελλειπτικό, την άλλη διάδρομο. Δε πιστεύω πως κάνεις κάποιο μεγάλο κακό, γιατί μαλλον θα πρέπει να χάσεις κι άλλα κιλά και δεν έχεις τόσο μυικό ιστο για να προστατέψεις, οπότε δε πειράζει ο τρόπος που κάνεις αερόβια στο να "κάψεις" μυς...

    Άξιος για τη προσπάθειά σου κι ελπίζω γρήγορα να φτάσεις στο στόχο που θες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #54
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-02-11
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    15

    Default

    οταν λες εναλλαξ αντε στο διαδρομο οκ στο ελλειπτικο ομως 45 λεπτα?δεν ειναι death?και ναι εχεις δικιο πρεπει να χασω και αλλα κιλα αλλα οχι και να θυσιασω μυικη μαζα.οντας ενδομορφικος εχω αρκετη πανω μου σε σημειο να κρυβει τα πραγματικα κιλα μου και προσπαθω να κανω οτι περναει απ το χερι μου για να ελλατωσω την απωλεια της κατα το χασιμο του βαρους.

    ευχαριστω και για την ευχη σου

  25. #55
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι, ναι, δεν εννοώ 45 λεπτά ελλειπτικό, εγώ μισή ώρα στο 3 επίπεδο κάνω και δε τη παλεύω...

    Τότε φίλε μου, 5 αερόβιες, μισή ώρα ελλειπτικό ή 45 λεπτά διάδρομο είναι σούπερ!!! Εαν θες να βλετιστοποιήσεις τη καύση λίπους, τότε πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι είναι ότι καλύτερο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  26. #56
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-02-11
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    15

    Default

    το γνωριζω αυτο με την πρωινη αεροβια αλλα δυστυχως η δουλεια μου ειναι τετοια που δεν προλαβαινω,εκτος και αν δεν κανω βαρη και κανω μονο αεροβια.και κατι τελευταιο το arson το ξερεις υποθετω.κανει δουλεια η τζαμπα το περνω?εγω εχω καταλαβει ανοδο θερμοκρασιας σωματος παντως.

  27. #57
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το ξέρω φίλε, δε το έχω δοκιμάσει. στη φάση πυο είσαι η διατροφή είναι το Α και το Ω κι όχι τα θερμογεννητικά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #58
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-04-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2

    Default

    Συγχαρητήρια και απο μένα φίλε mazda, για ένα περιεκτικό (κατα την άποψή μου, στον υπερθετικό βαθμό) και ολοκληρωμένο post και να 'σαι καλά για τον χρόνο που διέθεσες..
    Αν δεν πειράζει, θα ήθελα, να εκθέσω τρεις προβληματισμούς, και την τοποθέτηση σας σε αυτούς:
    -Όσον αφορά τα διαλείματα του προγράμματος μεταξύ των σετ και δεδομένου όπως λες ό,τι στην έκτη επανάληψη του τελευταίου σετ (αν αυτό παιζει κάποιο ρόλο) της πυραμίδας φτάνουμε σε εξάντληση, ποίος θεωρείται βέλτιστος χρόνος για διάλειμα;

    -Γενίκα, έχω ένα θέμα, με το ποιά είναι η λογική που χαρακτηρίζει τα διαλείματα, τουλάχιστον ως προς το ποιό απο τα δύο ακόλουθα κριτήρια έχει νόημα, στο σχεδιασμό, τυχαίας (να το τονίσω εδώ, ακομά και αν φαίνεται ότι είναι εκτώς topic, και ζητώ συγγνώμη γι'αυτό), προπόνησης:
    _Της απόδοσής μας από σετ, σε σετ, ή
    _Της γενικότερη βελτίωσης, στον τομέα που στοχεύουμε, με τον εκάστοτε
    σχεδιασμό προγράμματος;
    Αν μου ξεφεύγει, κάποιο βάσικότερο κριτήριο, παρακαλώ διαφωτίστε με..

    -Τέλος και κλείνω, προβληματίζομαι, αν είναι προτιμότερο να γίνονται διατάσεις, που αφορούν τις ομάδες που γυμνάζουμε, μεταξύ των σετ και κατα τη διάρκεια των διαλειμάτων, ή να τις φορτώσουμε στην αρχή, μετά το ζέσταμα από διάδρομο. Παράλληλα, αν έχετε να προτείνεται στο τέλος, κάτι για αποθεραπεία (Διάδρομο, ξανά διατάσεις, και τα δύο, ή κάτι άλλο). Αυτά..

    Εδώ να ζητήσω συγγνώμη, για την έκταση που πήρε το post (φανταστείται έκοψα από όπου βρήκα ) και να προσθέσω ότι όποια απάντηση, μερική ή εξ' ολοκλήρου , προφανώς καλοδεχούμενη, όποτε κι αν δοθεί. Αν πάλι, κρίνει κάποιος εκ των διαχειριστών, οτι το post, είτε λόγο μεγέθους, είτε ασυμβατότητας με το thread, είτε επαρκούς κάλυψης των θεμάτων που εξέθεσα, απο το ίδιο το thread, ή το φόρουμ γενικότερα (πιστέψτε με, έψαξα), πρέπει να διαγραφεί, τότε, πάλι ταπεινά συγγνώμη..

  29. #59
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...B5%CF%83%CE%B1

    Sabin τσέκαρε αυτό το topic, που απαντάει στο ερώτημά σου για τη ξεκούραση.

    Διατάσεις είναι σωστό να γίνονται και πριν και μετά το πρόγραμμα των βαρών. Βέβαια πολλοί δεν κάνουμε ποτέ, πράγμα που είναι λάθος, γιατί οι διατάσεις προλαμβάνουν τραυματισμούς και έχουν ευεργετικά ωφέλη για το μυοσκελετικό σύστημα. Δε γνωρίζω πολλές διατάσεις για μυικές ομάδες, αλλά όταν κάνω (κυριώς στη πλάτη), "κρατάω"κάθε διάταση για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #60
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-04-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2

    Default

    Mazda 6 χίλια ευχαριστώ...!! Μπήκαν όλα σελιδοδείκτες!! Και πάλι συγγνώμη, που εντόπισες εσύ, αντί για μένα, την απάντηση στο αρχείο του forum.


 
Page 2 of 14 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - Σχολιασμός
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 276
    Last Post: 28-04-19, 06:06
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-11, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •