Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 391
  1. #61
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Παρολα αυτα οι διατασεις πρεπει να γινονται με τον σωστο τροπο παντα γιατι διαφορετικα απο ευεργετικες μπορει να προκαλεσουν τραυματισμους!
    Υπαρχουν πολλα ειδη διατασεων κ δεν ειναι ολα καταλληλα για προπονηση με βαρη!
    Οπως υπαρχουν κ ασκησεις διατασεων που καναμε για χρονια κ τωρα πια εχουν απαγορευτει γιατι εχουν χαρακτηρισθεί επικίνδυνες!

  2. #62
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    1

    Default

    paidia thelw na rwtisw pou mporw na anartisw ena progama gramwshs pou kanw kai na parw gnwmes...eimai kainourgios...eyxaristw

  3. #63
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Απλά άνοιξε ένα δικό σου topic.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #64
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    10

    Default

    παιδια δεν καταλαβα κατι......όταν πιάνεται ο μυς γυμνάζεται????????????

  5. #65
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    το πιασιμο μπορει να ειναι δεικτης οτι γυμναστηκες καλα..το αντιθετο ομως δεν ισχυει παντοτε..δηλαδη αν δεν πιαστεις δεν σημαινει οτι δεν γυμανστηκες καλα..συνηθως ο μυς πιανεται οταν κανουμε ασκησεις που δεν εχουμε ξανακανει ή εχουμε καιρο να κανουμε..σε γενικες γραμμες το πιασιμο δεν πρεπει να ειναι αποκλειστικος παραγοντας αποτελεσματικοτητας του προγραμματος που ακολουθουμε!!

  6. #66
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    το πιασιμο μπορει να ειναι δεικτης οτι γυμναστηκες καλα..το αντιθετο ομως δεν ισχυει παντοτε..δηλαδη αν δεν πιαστεις δεν σημαινει οτι δεν γυμανστηκες καλα..συνηθως ο μυς πιανεται οταν κανουμε ασκησεις που δεν εχουμε ξανακανει ή εχουμε καιρο να κανουμε..σε γενικες γραμμες το πιασιμο δεν πρεπει να ειναι αποκλειστικος παραγοντας αποτελεσματικοτητας του προγραμματος που ακολουθουμε!!
    +1000!
    Ποτέ δεν πιάστηκα στους ώμους 6 μήνες τώρα!
    Ούτε καν στις πρώτες-πρώτες προπονήσεις.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  7. #67
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    και εγω ωμους ποτε δεν εχω πιαστει..μονο την πισω μοιρα νιωθω πιασμενη κ αυτη μαλλον ειναι απο την πλατη.ξερω παρα πολλα ατομα που δεν πιανονται στους ωμους..μαλλον ειναι απο το γεγονος οτι οι ωμοι δουλευουν και σε προπονησεις στηθους,πλατης,τρικεφαλων,τραπεζοειδων και εχουν "συνηθισει"..εγω τουλαχιστον ετσι μπορω να το εξηγησω!

  8. #68
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    10

    Default

    και εγω ποτε δεν εχω πιαστει στους ωμους αλλα για παραδειγμα στο στηθος υπαρχουν φορες που πιανομαι συχνα....μηπως δεν ειναι καλο αυτο????

  9. #69
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    μην ανησυχεις..αν προπονεισαι σωστα και με ενταση λογικο ειναι να πιανεσαι!!

  10. #70
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Καλά, τα doms στο στήθος κρατάνε 4 μέρες κάθε φορά :D
    Αν έχεις σωστή τεχνική, αν έχεις όσες ασκήσεις χρειάζεσαι και όχι 20 σέτ σε κάθε μυική, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  11. #71
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    10

    Default

    ευχαριστω πολυ!!!!!γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω!!!!!!!

  12. #72
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    10

    Default

    και πιστευω πως στους ωμους δεν πιανομαστε συχνα διοτι ειναι μια μικρη σχετικα μυικη ομαδα και 2ον γυμναζετε και με αλλες μυικες ομαδες αναγκαστικα οποτε γι αυτο δεν πιανονται

  13. #73
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Καλησπερα και απο εμενα.Λεγομαι Σταθης
    ειναι η πρωτη φορα που επικοινωνω μαζι σας
    θα ηθελα να παραθεσω 2 αποριες μου
    1.πως μπορω να αλλαξω το προγραμμα αυτο,ωστε να
    συνεχισω την σωστη προπονηση.Με απασχολει ιδιαιτερα
    λογω καποιου τραυματισμου που εχω στους ωμους(τενοντιτιδα και υγρο στην αρθρωση),
    και με επηρρεαζει με την σειρα του σε μεγαλος ευρος ασκησεων τοσο στηθος και χερια(τρικεφαλα),οπως
    και πλατη.ειμαι σε περιοδο αναρρωσης εδω και 2μιση μηνες και εχω περιοριστει σε αεροβια(για απωλεια βαρους απο 118 εχω παει
    στα 98 ηδη σε ενα χρονο οχι αποτομα δλδ)και κοιλιακους.σκεφτομαι να ξανααρχισω τα βαρη
    αλλα ειδικα ωμους θα τους αποφυγω και γενικα οποια ασκηση νιωθω οτι τους επιβαρυνει.

    Δευτερη απορια
    προτιμω γενικα να γυμναζομαι σπιτι και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο θεμα
    στο φορουμ για προπονηση σπιτι(με λιγοτερο εξοπλισμο δλδ).για μενα δεν υπαρχει κατι
    καλυτερο απ'οτι μολις τελειωσω την προπονηση μπαινω για μπανιο και εφυγα.
    ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας
    και εχω μεινει ενθουσιασμενος με την πρωτη ματια απο το ευρος των θεματων
    που αναλυονται στο φορουμ

  14. #74
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δυστηχ'ως δε μπορώ να σε βοηθήσω στο τραυματισμό σου, γιατί δε γνωρίζω έτσι από ιατρικά.

    Στη δεύτερη απορία σου αρκεί ένα search στο forum.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #75
    New Member
    Join Date
    05-05-08
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Σταυρο όπως θα είδες κ στο μήνυμά μου, έχω ξεκινήσει πρόγραμμα βασιζόμενος στο δικό σου μιας κ μου φαίνεται αρκετά καλό...

    η ερώτηση μου έχει να κανει με το εξής: χρησιμοποιείς στην πρωτη ασκηση 4σετ 15-12-8-6 μαι στις αλλες τρεις 3σετ 12-8-6.
    Ποια η διαφορά με το να χρησιμοποιούσες σε ολες (και τις 4 ασκησεις) 12-10-8-6 (4 σετ δηλαδη...εβαλα κ ενα 10αρι)???
    Εννοώ....ποια τα οφελη στην πρωτη (δικη σου) περιπτωση και ποια στη δευτερη που αναφερω με τα 4 σετ??? (για καποιον που θέλει να βαλει ογκο αλλα κ να ανεβασει δυναμη μιας κ ειναι αρχαριος..)

  16. #76
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    4 σετ εγώ τα θεωρώ πολλά. Και τα θεωρώ πολλά γιατί όταν στα 3 set χρησιμοποιούμε το μέγιστο βάρος που μπορούμε να σηκώσουμε τότε "κουράζουμε" αρκετά το σώμα μας για να του δώσουμε ένα ακόμη set.

    Εγώ λοιπόν δοκίμασα αποτελεσματικά το 12,8,6 και γι' αυτό το προτείνω. Εσύ πράξε όπως νομίζεις...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #77
    New Member
    Join Date
    05-05-08
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    ωραία.....λογικο μου ακουγεται οποτε σε ακολουθω :)

    κατι τελευταιο: το ζεσταμα ειναι xtra στην αρχη απ ολα αυτα σωστα? ακομα κ στην πρωτη ασκηση που εχεις κ το 15αρι σετ (το οποιο δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει αν δεν εξυπηρετει ζεσταμα..), κ αυτο λειτουργικο ειναι...δεν το μετρας σαν ζεσταμα ετσι?
    Αν ναι κ ολα τα σετ σου ειναι λειτουργικα, με βαση αυτο που γραφεις παραπανω καταλαβαινω πως και στα 3 σετ χρησιμοποιω το μεγιστο βαρος που μπορω (ακομα κ στο 15αρι της πρωτης ασκησης)....τα πάω ολα τα σετ οριακά failure δηλαδη.....όχι μονο το τελευταιο το 6αρι σετ?
    (μεχρι τωρα ειχα ην εντυπωση οτι παω κλιμακωτη ενταση στα πρωτα, κ μονο στο τελευταιο παω εως κοπωσης..)

  18. #78
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το 15άρι είναι ένα set που γίνεται για να δουλέψουμε στη συγκεκριμένη άσκηση το μυ με κάποια παραπάνω κιλά. Εαν π.χ. κάνουμε στήθος, κάνουμε ζέσταμα με λίγες διατάσεις, ένα σετάκι πιέσεις ώμων, λίγες πιέσεις τρικεφάλων, λίγο peck deck (ενδεικτικά λέω τις ασκήσεις!!!). Έπειτα δουλεύουμε ένα ελαφρύ λειτουργικό 15άρι σετ set, πριν μπούμε στο 12,8,6.

    Στα set τώρα, τι δε κατάλαβες απορώ... πρέπει να παίζεις τόσα κιλά σε κάθε set, ώστε το τελευταίο, το 6άρι να είναι μέχρι τη κόπωση. Να κάνεις π.χ. σκουώτ με 50 κιλά στο 12άρι, 60 στο 8άρι και 70 6άρι μέχρι τη κόπωση. Και όχι 50 κιλά στο 12άρι, 55 στο 8άρι και 72,5 στο 6άρι. Ελπίζω να κατάλαβες τη διαφορά...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #79
    New Member
    Join Date
    05-05-08
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    για να ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...στο παραδειγμα που εβαλες....., τα πχ 50κιλα στο 12αρι ειναι αυτα που οριακα μπορω να σηκωσω για 12 επαναληψεις, ή κιλά που βγαζω καπως πιο ανετα ωστε να χω δυναμη για το τελικο 6αρι??? αντιστοιχα συνεχιζω στο 8αρι με οσα οριακα μπορω να βγαλω για 8 επαν, κ τελος στο 6αρι με τα μαχ που μπορω για 6 επαν?

    αν πχ εγω σε μια επαναληψη πιεσεων με αλτηρες σηκώνω 16kg ανά χερι (1ρμ)...πώς θα πρεπει να παιξω στο 12αρι-8αρι-6αρι?

    υγ...μόλις εφάρμοσα το 12-8-6 που μου προτεινες στις 4 ασκησεις για στηθος που ειχα σημερα...(θυμιζω πως προπονουμαι σπιτι)
    αν εξαιρεσω το 15αρι της πρωτης ασκησης που εβαλα μικρο βαρος, τα υπολοιπα 12-8-6 και στις 4 ασκησεις τα πήγα ολα με max ενταση κ σταδιακή αυξηση κιλών..., ετσι ωστε κ το 12αρι βγηκε οριακα, και το 8αρι σχεδον failure, κ το 6αρι ακομα πιο δυσκολα...οποτε θεωρω πως τα εδωσα ολα...ακομα ψιλοζαλίζομαι απ την ένταση.
    Θεωρω λοιπον πως εχεις δικιο για τα 3 σετ...αν ειχα κ τεταρτο σετ (πχ 12-10-8-6), θα επρεπε να επεφτα αρκετα στα κιλά που σηκωσα για να τα βγαλω και τα 4..... αλλιως δεν θα την παλευα.
    Προτιμησα λοιπον τα 3 που είπες, ωστε να χω κ μεγαλύτερα βαρη....κ τα πήγα ολα μεχρι "κραυγής"...
    ελπίζω να επαιξα σωστα....κ σταδιακά να μπορεσω να ανεβασω κιλα, αρα να δω οτι εχω αποτελεσμα....

    thanks again..Αργυρης
    Last edited by skiron; 14-04-11 at 22:24.

  20. #80
    Junior Bodybuilder mchamil's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    Posts
    117

    Default

    μπραβο, ακρως κατατοπιστικο.
    ειμαι αρχαριος 6 μηνες απλως το δικο μου προγραμμα σε ολα ηταν 4χ10
    πρωην παχυσαρκος, τωρα λογω αυξημενης αεροβιας εχω μειωσει σε 3χ10 τα σετ.
    εξι μερες γυμναστηριο απο 1,5 ωρα καθε μερα.

    10΄ αεροβια
    40΄ βαρη
    20΄λεπτα αεροβια
    δευτ-τετ-παρ 5χ20 κοιλιακους-ραχιαιους

    το βασικο φιλε ειναι οι ασκησεις να γινονται σωστα οπως λες και εσυ, αλλα καθε ποτε αλλαζουμε ασκησεις ;
    αυτο δεν εχω κατανοησει ακομα.
    εγω αλλαζω καθε 1 ή 1,5 μηνα .
    ειναι σωστο αυτό
    αν μπορεσω θα βαλω σε photo το προγραμμα μου να μου πεις την αποψη σου.

    thanks

  21. #81
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by skiron View Post
    για να ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...στο παραδειγμα που εβαλες....., τα πχ 50κιλα στο 12αρι ειναι αυτα που οριακα μπορω να σηκωσω για 12 επαναληψεις, ή κιλά που βγαζω καπως πιο ανετα ωστε να χω δυναμη για το τελικο 6αρι??? αντιστοιχα συνεχιζω στο 8αρι με οσα οριακα μπορω να βγαλω για 8 επαν, κ τελος στο 6αρι με τα μαχ που μπορω για 6 επαν?

    αν πχ εγω σε μια επαναληψη πιεσεων με αλτηρες σηκώνω 16kg ανά χερι (1ρμ)...πώς θα πρεπει να παιξω στο 12αρι-8αρι-6αρι?

    υγ...μόλις εφάρμοσα το 12-8-6 που μου προτεινες στις 4 ασκησεις για στηθος που ειχα σημερα...(θυμιζω πως προπονουμαι σπιτι)
    αν εξαιρεσω το 15αρι της πρωτης ασκησης που εβαλα μικρο βαρος, τα υπολοιπα 12-8-6 και στις 4 ασκησεις τα πήγα ολα με max ενταση κ σταδιακή αυξηση κιλών..., ετσι ωστε κ το 12αρι βγηκε οριακα, και το 8αρι σχεδον failure, κ το 6αρι ακομα πιο δυσκολα...οποτε θεωρω πως τα εδωσα ολα...ακομα ψιλοζαλίζομαι απ την ένταση.
    Θεωρω λοιπον πως εχεις δικιο για τα 3 σετ...αν ειχα κ τεταρτο σετ (πχ 12-10-8-6), θα επρεπε να επεφτα αρκετα στα κιλά που σηκωσα για να τα βγαλω και τα 4..... αλλιως δεν θα την παλευα.
    Προτιμησα λοιπον τα 3 που είπες, ωστε να χω κ μεγαλύτερα βαρη....κ τα πήγα ολα μεχρι "κραυγής"...
    ελπίζω να επαιξα σωστα....κ σταδιακά να μπορεσω να ανεβασω κιλα, αρα να δω οτι εχω αποτελεσμα....

    thanks again..Αργυρης
    Έτσι Αργύρη. Η πρακτική εφαρμογή και η εμπειρία θα σε μάθει να ακούς το σώμα σου. Έτσι θα μάθεις όταν εφαρμόζεις κάτι, είτε στη διατροφή είναι αυτό, είτε στη συμπλήρωση, είτε στη προπόνηση, να βλέπεις εάν σου δουλεύει ή όχι.

    Καλή συνέχεια εύχομαι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #82
    New Member
    Join Date
    05-05-08
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Σ ευχαριστώ Σταύρο, βοήθησες αρκετά ;)

  23. #83
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    4

    Default

    καλός οδηγός για ξεκίνημα.....εγώ θα τον ακολουθήσω.

  24. #84
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να 'σαι καλά φίλε!!! Καλή επιτυχία!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #85
    New Member panoos's Avatar
    Join Date
    06-05-11
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    23

    Default

    Συγχαρητηρια για το αρθρο σου..
    Εψαξα στην κατηγορια fitness αρκετα για το αρθρο του Mr hellas 2007 ειτε για ογκο ειτε για γραμμωση αλλα δε το βρηκα.μηπως θα μπορουσες να γραψεις το ακριβες λινκ??

  26. #86
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είναι το άρθρο με τίτλο "Συστήματα Προπόνησης Bodybuilding".
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #87
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    1

    Default

    μπραβο φιλε μ παρα πολυ ωραιο

  28. #88
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Παρα πολυ καλο θρεντ!Καλογραμμενο και λεπτομερεστατο!

  29. #89
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να 'στε καλά παιδιά!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #90
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-06-11
    Posts
    3

    Default

    Συγχαρητήρια Σταυρο για το άρθρο, άριστη δουλειά και δείχνει έναν καλό χαρακτήρα που θέλει να μεταδώσει εμπειρία και γνώση. Ερώτηση:
    Θέλω να εξαφανίσω το "γυναικείο" στήθος (φαντάσου κάποτε -2003-είχα 135 kgr στις πιέσεις στηθους 3ο σετ πυραμίδας 8-6-4... τώρα ξεκιναω παλι με τα 55 kgr). Τι προτείνεις? πολλες επαναλήψεις (25?) και λίγα κιλά ? κλασικά σετ (15 ή 10?) ? τι άλλο? ποια ασκηση θα βοηθήσει περισσοτερο?
    Ευχαριστω.
    Last edited by mike135; 12-06-11 at 12:31.


 
Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - Σχολιασμός
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 276
    Last Post: 28-04-19, 06:06
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-11, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •