Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 14 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 121 to 150 of 391
  1. #121
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κώστα το tempo των απαναλήψεων πάντοτε πρέπει να είναι ελεγχόμενο. Ποτέ δε θα πρέπει να κάνουμε τις επαναλήψεις πολύ γρήγορα όπως κάνουν πολλοί, λες και μας κυνηγάνε. Ούτε και πολύ αργά όμως, γιατί φτάνουμε στη κόπωση πάρα πολύ γρήγορα.

    Ακριβέστερα όμως πρέπει να πω ότι η εκτέλεση με tempo δε ξέρω ακριβώς πως δουλεύει, αν και έχω εφαρμόσει προγράμματα με tempo στην εκτέλση όλων των φάσεων της άσκησης ή και στην αρνητική φάση της κάθε άσκησης. Το κάψιμο και το πιάσιμο είναι από άλλο πλανήτη, όμως οι λπετομέρειες για το πως δουλεύει ένα τέτοιο σύστημα δε μου είναι γνωστές.

    Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι εκτελέσεις που απευθύνονται σε πιο προχωρημένους αθλούμενους καθώς χρειάζεται έλεγχος, καλή γνώση της εκτέλεσης της άσκησης και ένα ήδη καλό μυικό επίπεδο για να δεις διαφορές και να μοπρέσεις να αξιολογίσεις το αποτέλεσμα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  2. #122
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-11
    Location
    athens
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα είμαι 27 χρονών, 65kg κ γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία 4-5 χρονιά. Τρέφομαι αρκετά καλα σε θέμα ποιοτητας τροφών αλλα μάλλον οχι τόσο στην ποσότητα (πολλά οσπρια, ψαριά , λαχανικά , φρούτα , οχι πολλά γλυκα) το θέμα μου είναι οτι μένω στασιμος σωματικά. θα ακολουθήσω το πρόγραμμα σου γιατί μαρεσει που ειναι απλό. Θελω όμως κάποιες πληροφορίες παραπανω γιατί εχω διαβάσει αρκετα πράγματα κ εχω μπερδευτεί λιγο.

    Λοιπών οπως ειπα είμαι 27 χρονών 65kg k η φύση της δουλειάς μου ειναι περίεργη σε σχέση με τα ωραρια κ την κούραση!

    πρωινο- ενα μιξερ με διαφορα φρουτα κ μετα απο μια ωρα παλι στο μιξερ γαλα κουακερ μπανανα μελι

    συνηθως γυμναστηριο γυρω στα 80 λεπτα μετα τρωω κατι πολυ γρήγορα κ παω δουλεια

    μεσημεριανο- οσπρια, μακαρονια , κοτοπουλο , σαλατα σχεδον παντα

    κατι θα φαω κ το απογευμα παλι στην δουλεια κ μετα βραδυνο
    ]
    Ο στοχος μου ειναι να ανεβω κιλα θελω να μου προτείνετε ενα συνδυασμό απο συμπληρώματα. Σκεφτόμουνα μια πρωτεινη ογκου λογο θερμιδων κ μια κρεατινη ,

    πως σας φαίνεται αυτοσ ο συνδυασμός κ εαν μπορειτε να μου προτείνετε κατι αλλο η κατι πιο αποδοτικό
    Πιστευω να μην κουρασα κ να ημουν κατανοητός.Ευχαριστω

  3. #123
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σίγουρα υπάρχει κάτι πιο αποδοτικό, απ' το να δώσεις τα λεφτά σου σε αχρείαστα συμπληρώματα: το να αυξήσεις τις ποσότητες σε ότι τρως.

    Επειδή όμως δεν είναι σωστό να γράφουμε off topic σε τούτο το θέμα, άνοιξε ένα δικό σου προσωπικό thread στην ενότητα της διατροφής και θα τα πούμε εκεί με περισσότερες λεπτομέρειες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #124

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Κώστα το tempo των απαναλήψεων πάντοτε πρέπει να είναι ελεγχόμενο. Ποτέ δε θα πρέπει να κάνουμε τις επαναλήψεις πολύ γρήγορα όπως κάνουν πολλοί, λες και μας κυνηγάνε. Ούτε και πολύ αργά όμως, γιατί φτάνουμε στη κόπωση πάρα πολύ γρήγορα.

    Ακριβέστερα όμως πρέπει να πω ότι η εκτέλεση με tempo δε ξέρω ακριβώς πως δουλεύει, αν και έχω εφαρμόσει προγράμματα με tempo στην εκτέλση όλων των φάσεων της άσκησης ή και στην αρνητική φάση της κάθε άσκησης. Το κάψιμο και το πιάσιμο είναι από άλλο πλανήτη, όμως οι λπετομέρειες για το πως δουλεύει ένα τέτοιο σύστημα δε μου είναι γνωστές.

    Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι εκτελέσεις που απευθύνονται σε πιο προχωρημένους αθλούμενους καθώς χρειάζεται έλεγχος, καλή γνώση της εκτέλεσης της άσκησης και ένα ήδη καλό μυικό επίπεδο για να δεις διαφορές και να μοπρέσεις να αξιολογίσεις το αποτέλεσμα.
    +1 πολύ σωστά,κάποια πράγματα είναι για πιο προχωρημένους αθλητές και θα πρέπει να εφαρμόζονται λίγο αργότερα στην προπονητική μας πορεία.
    Να συπληρώσω σε αυτά που πολύ σωστά λέει ο Σταύρος πως ειδικά η ΑΡΝΗΤΙΚΗ φάση της επανάληψης ΠΡΕΠΕΙ να είναι ελεγχόμενη γιατί ο μόνος τρόπος να την κάνουμε γρήγορα είναι να χαλαρώσουμε,πράγμα όχι και πολύ σοφό.ΛΟΛ

  5. #125
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-11
    Location
    athens
    Posts
    3

    Default

    tha anoiksw allo thread exeis dikio apla akoma to psaxnw to site ta leme ekei euxaristw

  6. #126
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    Συμφωνω οτι η αρνητικη πρεπει παντα να νε πιο αργη σε σχεση με τη θετικη σε περιοδο υπερτροφιας.κατι που θα μπορουσαμε να κανουμε ειναι να αφιερονουμε καποιο διαστημα σε διαφορετικες παραμετρους ταχυτητας σχετικα με τη θετικη η και να προσθεσουμε και αλλους χρονους πχ παυσεις εκει π δεχετε τη πιο πολλυ ενταση ο μυς..ετσι θα μπορουμε ν κρατησουμε και πιο πολυ καιρο το ιδιο προγραμμα αφου θα εχουμε αλλαξει τη παραμετρο της ταχυτητας.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  7. #127
    Bodybuilding Newbie PeterT's Avatar
    Join Date
    04-12-11
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Έχω μία ερωτήση για το πως ξεκουράζομαι ανάμεσα στα σετ. Ας πούμε οτι είναι μέρα στήθους και η προπόνηση αποτελείται απο συνολικά 4 ασκήσεις. Πάω στην πρώτη άσκηση. Αφού κάνω το πρώτο σετ-ζέσταμα μετά πως λειτουργώ? Κάνω τρία σετ των 12-8-6 επαναλήψεων και μετά κάνω 1 λεπτό διάλειμμα ή 12 επαναλήψεις- 1 λέπτο διάλειμμα, 8 επαναλήψεις- 1 λεπτό διάλειμμα, κοκ? Και κάτι ακόμα όσον αφορά τους κοιλιακούς. Ισχύει οτι για κάθε 40 κοιλιακούς ας πούμε πρέπει να κάνω 20 ραχιαίους?
    Last edited by PeterT; 09-12-11 at 14:40.

  8. #128
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    PeterT προφανώς και ισχύει το 12 επαναλήψεις- 1 λέπτο διάλειμμα, 8 επαναλήψεις- 1 λεπτό διάλειμμα κλπ...

    Όχι δεν ισχύει. Είναι κάτι εντελώς αυθαίρετο που δε μπορώ να καταλάβω πού το στήριξε κάποιος... σα να σου λέει δηλαδή κάποιος πιτόγυρο χωρίς τζατζίκι δεν είναι νόστιμο...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #129
    Bodybuilding Newbie PeterT's Avatar
    Join Date
    04-12-11
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Οκ. Και μένα μου φαινόταν να μη στέκει αυτό με τους κοιλιακούς-ραχιαίους αλλά το έχω ακούσει απο πάρα πολλούς.

  10. #130
    Bodybuilding Newbie PeterT's Avatar
    Join Date
    04-12-11
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Κάτι ακόμα. Μπορώ να προσθέσω επιπλέον ασκήσεις σε αυτές που προτείνονται για κάθε ομάδα? Γενικά, πόσες ασκήσεις των 3 σετ η καθεμία είναι καλό να κάνω για κάθε ομάδα?

  11. #131
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-06-11
    Posts
    4

    Default

    Να ρωτησω και εγω κατι παιδια επειδη προσφατα τελειωσα με τον στρατο και θελω να επανελθω στην γυμναστικη (πριν παω εκανα περιπου 1 χρονο) αλλα η ασκηση θα γινεται στο σπιτι. Απο εξοπλισμος υπαρχουν 2 βαρακια με πλακες που φτανουν τα 17kg, ενα μονοζυγο, εναπολυοργανο (μεγιστα κιλα 70kg) Attachment 8049 και ενα ποδηλατο (οχι στατικο) οπου το χρησημοποιω για βολτες και γυμναστικη (συνηθως κανω απο 10 μεχρι 80km την φορα, εξαρταται την διαθεση και την παρεα). Μπορειτε να μου προτειτε καποιες εναλλακτικες για τις ασκησεις που δεν μπορω να τις κανω επειδη θελουν μπαρα και παγκο;

  12. #132
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by PeterT View Post
    Κάτι ακόμα. Μπορώ να προσθέσω επιπλέον ασκήσεις σε αυτές που προτείνονται για κάθε ομάδα? Γενικά, πόσες ασκήσεις των 3 σετ η καθεμία είναι καλό να κάνω για κάθε ομάδα?
    Σαν πρώτο στάδιο θα επιμείνω στο ότι οι ασκήσεις, εφόσον τα set γίνονται σοβαρά κι όχι απλά για να γίνονται (οδηγούν δηλαδή στη κόπωση και σηκώνουμε κιλά) τότε επαρκούν και δε χρειάζονται προσθήκες. Πρέπει να κάνουμε έξυπνη προπόνηση και όχι να κουράζουμε το σώμα μας υπερβολικά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #133
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by snik View Post
    Να ρωτησω και εγω κατι παιδια επειδη προσφατα τελειωσα με τον στρατο και θελω να επανελθω στην γυμναστικη (πριν παω εκανα περιπου 1 χρονο) αλλα η ασκηση θα γινεται στο σπιτι. Απο εξοπλισμος υπαρχουν 2 βαρακια με πλακες που φτανουν τα 17kg, ενα μονοζυγο, εναπολυοργανο (μεγιστα κιλα 70kg) Attachment 8049 και ενα ποδηλατο (οχι στατικο) οπου το χρησημοποιω για βολτες και γυμναστικη (συνηθως κανω απο 10 μεχρι 80km την φορα, εξαρταται την διαθεση και την παρεα). Μπορειτε να μου προτειτε καποιες εναλλακτικες για τις ασκησεις που δεν μπορω να τις κανω επειδη θελουν μπαρα και παγκο;

    Δε γράφεις όμως πράγματα όπως τι στόχους έχεις γενικότερα (πχ. αμα πήρες 10 κιλά στο στρατό, ίσως πρέπει να επιλέξεις διαφορετικά πράγματα).

    Έπειτα δε ξέρω αν διάβασες καθόλου το άρθρο, αλλά αν βγάλεις τις ασκήσεις που χρειάζονται μπάρα, τότε και πάλι μπορείς να εφαρμόσεις, σε μεγάλο βαθμό, το προτεινόμενο πρόγραμμα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #134
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-06-11
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Δε γράφεις όμως πράγματα όπως τι στόχους έχεις γενικότερα (πχ. αμα πήρες 10 κιλά στο στρατό, ίσως πρέπει να επιλέξεις διαφορετικά πράγματα).

    Έπειτα δε ξέρω αν διάβασες καθόλου το άρθρο, αλλά αν βγάλεις τις ασκήσεις που χρειάζονται μπάρα, τότε και πάλι μπορείς να εφαρμόσεις, σε μεγάλο βαθμό, το προτεινόμενο πρόγραμμα.
    Στον στρατο ειχα μπει 72 και βγηκα 68, τωρα μετα απο 4 μηνες απο οταν τελειωσα ειμαι στα 70 κιλα περιπου (Υψος 1.76). Το προβλημα μου ειναι οτι σχεδον ολα τα κιλα τα παιρνω στα μπουτια/γλουτους και ενω για το υψος μου νομιζω οτι ειμαι σε σωστα κιλα το σωμα μου ειναι καπως ανομοιομορφο. Οποτε για αρχη θελω κατι για να επανελθω στον χωρο της γυμναστικης γιατι ειχα να πιασω βαρακια εδω και 1 χρονο και στην πορεια να παραμεινω σε αυτα τα κιλα η να παρω 2-3 ακομα και οταν ειμαι στα 74-75 να αρχισω να μειωνω το σωματικο μου λιπος.

    Το αρθρο το διαβασα και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια! Παρακατω γραφω αναλυτικα ποιες ασκησεις δεν μπορω να κανω με τον εξοπλισμο που εχω

    Στήθος: Πιέσεις σε επικλινή πάγκο Ανοίγματα σε επικλινή πάγκο
    Το πολυοργανο εχει μονο ισια πλατη οποτε δεν μου δινει πολλες επιλογες, επειδη παλια εκανα αρκετα Pushups και γενικα μ'αρεσε σαν ασκηση μπορω να τα συμπεριλαβω και εδω και αντι να ειμαι σε κανονικη σταση να βαλω 2 καρεκλες μπροστα ωστε να ειμαι σε μια κλιση οπου θα μοιαζουν λιγο με επικλινη;

    Τετρακέφαλα: Πιέσεις στη πρέσα ποδιών

    Μηριαία δικέφαλα: Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων

    Τρικέφαλα: Σκοινί στη τροχαλία

  15. #135
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Στο στήθος απ' ότι βλέπω μπορείς να κάνεις τρεις ασκήσεις, peck deck πιέσεις με την παράλληλη λαβή και πιέσεις με την κάθετη λαβή.

    Αν προσαρμόζετε το ύψος του καθίσματος κάνοντας πιέσεις με το κάθισμα στη πιο ψηλή θέση θα έχεις μια άσκηση, ενώ με το κάθισμα στη πιο χαμηλή θέση θα δουλεύεις πιο ψηλά στο στήθος σα να κάνεις επικλινή πάγκο.

    Στα τετρακέφαλα ΟΚ, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.

    Στα μηριαία δικέφαλα κάνεις ρουμάνικες άρσεις θανάτου με αλτήρες, ενώ στα τρικέφαλα βάλε kick back.

    Υ.Γ. Πριν βιαστείς και ρωτήσεις ψάξε τις ασκήσεις στο you tube ως romanian deadlifts και kick backs.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #136
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-06-11
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Στο στήθος απ' ότι βλέπω μπορείς να κάνεις τρεις ασκήσεις, peck deck πιέσεις με την παράλληλη λαβή και πιέσεις με την κάθετη λαβή.

    Αν προσαρμόζετε το ύψος του καθίσματος κάνοντας πιέσεις με το κάθισμα στη πιο ψηλή θέση θα έχεις μια άσκηση, ενώ με το κάθισμα στη πιο χαμηλή θέση θα δουλεύεις πιο ψηλά στο στήθος σα να κάνεις επικλινή πάγκο.

    Στα τετρακέφαλα ΟΚ, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.

    Στα μηριαία δικέφαλα κάνεις ρουμάνικες άρσεις θανάτου με αλτήρες, ενώ στα τρικέφαλα βάλε kick back.

    Υ.Γ. Πριν βιαστείς και ρωτήσεις ψάξε τις ασκήσεις στο you tube ως romanian deadlifts και kick backs.
    Ευχαριστω πολυ, θα τις δοκιμασω και ελπιζω να δω αποτελεσματα.

  17. #137
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    φιλε σταυρο με βοηθησες παρα πολυ με το αρθρο σου οσον αφορα το μπουσουλα που δινεις.Το δουλευο 2η εβδομαδα τωρα αλλα θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα,π.χ. οι ημερες που κανω προπονηση ειναι 4 αλλα δευτερα-τεταρτη-σαββατο-κυριακη.Αν υπαρχει προβλημα με αυτο μου λες αλλα το προσαρμοσα βαση του ελευθερου χρονου μου.και βλεπω πως την τεταρτη μερα εχει μονο 3 ακησεις για ωμους οπου η μια ειναι τραπεζοειδεις. μηπως πρεπει να βαλω και κατι ακομα η οχι επειδη βγαινει σχετικα γρηγορα η μερα αλλα μου δινει την δυνατοτητα να δουλεψω και πιο πολυ με φυσικη κατασταση.την γνωμη σου παρακαλω και ευχαριστω.

  18. #138
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να 'σαι καλά φίλε, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Θα μπορούσες να προσθέσεις προτάσεις με αλτήρες και αν χρησιμοποιήσεις την άσκηση αυτή ως "γέφυρα" μεταξύ των πιέσεων και των πλαγίων άρσεων με αλτήρες.

    Αν όμως στο πρόγραμμά σου ακολουθείς τη πυραμίδα και η επιβάρυνση με την αύξηση των κιλών είναι σωστή, τότε ίσως και να μην χρειάζεται στο αρχικό στάδιο που είσαι. Θα σου πρότεινα να γεμίσεις το χρόνο σου με κοιλιακούς και το 20λεπτο της αερόβιας που προτείνω. Αργότερα, όταν θα περάσουν οι εβδομάδες και θα είσαι έτοιμος για προσθήκες ασκήσεων, προσθέτεις τις προτάσεις και μεταβάλεις ανάλογα το πρόγραμμα της ημέρας αυτής.

    Καλή συνέχεια!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #139
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    ευχαριστω,κατι παρομοιο που παρατηρω ειναι οτι οι ασκησεις των δικεφαλων ειναι 2 και στους τρικεφαλους 3 και φυσικα θα σε ρωτουσα για προσθεση ασκησης στους δικεφαλους.

  20. #140
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by SPECIAL-K View Post
    ευχαριστω,κατι παρομοιο που παρατηρω ειναι οτι οι ασκησεις των δικεφαλων ειναι 2 και στους τρικεφαλους 3 και φυσικα θα σε ρωτουσα για προσθεση ασκησης στους δικεφαλους.
    Είναι πολύ "μικρή" μυική ομάδα και τα 6 set πυραμίδας με σωστή εκτέλεση με τα μέγιστα κιλά, αρκούν. Αργότερα πάλι μπορείς να προσθέσεις 1 στους δικεφάλους και 1 στα τρικέφαλα.

    Το "αργότερα" μεταφράζεται σε πολύυυ καιρό όταν θα έχεις ήδη αναπτυχθεί και το σώμα σου θα σου μιλήσει από μόνο του ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  21. #141
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    ναι με εχεις καλυψει πληρως,αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στις ασκησεις τις πλατης,που πρωτη φορα σε αρκετα χρονια τις δουλευω, χωρις ιδιατερα κιλα νομιζω οτι πιανουν αρκετα.εχει ενδιαφερον,ευχαριστω οτι απορια βγαινει θα σε ρωταω...

  22. #142
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    επισης δεν μπορω να κατλαβω τις αρσεις θανατου ποσο και πιο ρολο παιζουν γιατι νομιζω οτι πιανουν και ποδια,σωστα?

  23. #143
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είναι μια άσκηση που δουλεύει πολυαθρικά και δίνει δύναμη δουλεύοντας όλο το σώμα, δυναμώνει τη πλάτη και τη γεμίζει από τους ραχιαίους μέχρι και τους τραπεζοειδείς. Εντελώς απλά δίνει γέμισμα στους μυς της πλάτης.

    Η εκτέλεση για πίσω πόδια είναι διαφορετική (δες ρουμανικές άρσεις θανάτου).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #144
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-02-12
    Posts
    12

    Default

    Tρομερο αρθρο. Σε εμπνεει. Ειλικρινα αφου το διαβασεις σε αφηνει πληρως ικανοποιημενο και σε εμπνει για καλη αρχη χωρις την παραμικρη απορια πανω στο θεμα. Εχεις καλυψει τελεια το θεμα απο ολες τις πλευρες. Σαν αρχαριος σε υπερευχαριστω.

  25. #145
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    Σταυρο καλησπερα και παλι,οπως το περιμενα, δουλευω το προγραμμα 5 εβδομαδες τωρα και το σωμα μου εχει ξυπνησει για τα καλα.Μου θυμιζει τις παλιες καλες εποχες αλλα εχω τις αδυναμιες μου.Δλδ εχω θεμα με τους ομους μου ειχε βγαλει πιο παλια καποιο προβλημα στον δεξι ομω το εχω ξεπερασει ομως και τωρα νιωθω πολυ αδυναμους και τους 2 αλλα πιο πολυ τον δεξι.Προσθεσα 1 ακομα ασκηση με λιγα κιλα φυσικα προτασεις, η αληθεια ειναι οτι προβληματιζομαι σε σχεση με τις αλλες μθικες ομαδες που τραβανε πιο καλα,τι λες εκανα καλα για την προσθηκη τις ασκησης? και κατι αντιστοιχο νιωθω οτι δεν τραβανε και οι δικεφαλοι οπως και οι τρικεφαλοι μου στην τριτη ασκηση με λιγα κιλα κουραζονται,δλδ δεν μπορω να ανεβασω κιλα κανω την πυραμιδα με τα ιδια κιλα,επαναλαμβανω στην τριτη ασκηση με τα σκοινια?θελει υπομονη ακομα η ειναι κατι που πρεπει να το προσεγγισω διαφορετικα?

  26. #146
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Στους ώμους ίσως πρέπει να κάνεις καλύτερο ζέσταμα. Θα σου πρότεινα επίσης να προσθέσεις και κάποιες άλλες πιο ειδικές ασκήσεις που στοχεύουν στους στροφείς ώστε να τους ετοιμάζεις καλύτερα για τη προπόνησή σου. Ίσως μάλιστα θα είναι καλύτερα για ένα δια΄στημα να αντικαταστήσεις εξ' ολοκλήρου τη προπόνησή σου με αυτές τις ειδικές ασκήσεις με ένα εντελώς απλό σύστημα όπως το 3 set των 12 επαναλήψεων. Επαναλήψεις κανονικές, όχι βιαστηκές και με έμφαση στη τεχνική.

    Δες αυτή:



    Αυτή:



    Και τέλος αυτή:



    Γι' αυτό που ρωτάς για τα δικέφαλα και τα τρικέφαλα δε πολυκατάλαβα τι εννοείς...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #147
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by PanosX View Post
    Tρομερο αρθρο. Σε εμπνεει. Ειλικρινα αφου το διαβασεις σε αφηνει πληρως ικανοποιημενο και σε εμπνει για καλη αρχη χωρις την παραμικρη απορια πανω στο θεμα. Εχεις καλυψει τελεια το θεμα απο ολες τις πλευρες. Σαν αρχαριος σε υπερευχαριστω.
    Να 'σαι καλά φίλε!!!

    Καλές προπονήσεις!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #148
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    Σταυρο καλημερα,την 2η και 3η ασκηση ,μου τις ειχε δωσει ο γιατρος μαζι με αλλες 3 ασκησεις και τις εκανα για ενα μηνα περιπου πριν ξεκινησω το δικο σου προτεινομενο προγραμμα.Για να καταλαβω μου λες να αφησω τις αλλες 3 ασκησεις ομων η να τις προσθεσω σαν ζεσταμα και μετα τις αλλες 3 του προγραμματος σου?Επειδη η μερα των ομων βγαινει σχετικα γρηγορα λεω να τις προσθεσω στην αρχη ως ζεσταμα και βλεπω πως παει.Την αποψη σου σε παρακαλω.Οσον αφορα τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα εννοω οτι με πιανουν αρκετα αλλα δεν εχω δει την διαφορα ακομα.Δεν μπορω να ανεβασω κιλα οπως κανω στις αλλες μυοικες ομαδες.αυτο

  29. #149
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    οπως και να εχει παντως με βοηθας παρα πολυ και σε ευχαριστω πολυ,τις ασκησεις που προτεινεις για τους ομους για ενδυναμωση μου τις ειχε προτεινει και ο γιατρος οποτε με κερδιζεις με τις γνωσεις σου και σε ευχαριστω!!!

  30. #150
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ίσως απλά τα χέρια να μην είναι το σημείο σου. Όλοι μας έχουμε κάποιο σημείο στο σώμα μας που δε μας "πηγαίνει". Εγώ πχ. έχω τα χέρια, άλλος έχει τα πόδια, άλλος δε μπορεί ν' ανέβει στο στήθος.

    Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να μην τα ζορίσεις παραπάνω, προσθέτοντας ασκήσεις ή set. Είναι ομάδες μικρές που θέλουν σε τέτοιες περιπτώσεις έξυπνη προπόνηση. Δώσε τους χρόνο και κάνε υπομονή.

    Στους ώμους, εάν δε πονάς, μπορείς να κάνεις αυτές τις σκήσεις σα ζέσταμα πριν τη βασική προπόνηση. Εκεί πάνω όμως πρέπει να προσέξεις και να μην κάνεις παλλικαρισμούς με τα κιλά, αλλά προσεκτικά να εκτελείς τις ασκήσεις και μόλις νιώσεις μια περίεργη ενόχληση όπως μια σουβλιά μέσα στον ώμο, να σταματήσεις αμέσως. Πειραματίσου και αποφάσισε...

    Να θυμάσαι όμως, πως είναι καλύτερα να κάνεις ασφαλή προπόνηση και να είσαι γερός, παρά να τραυματιστείς χρησιμοποιόντας λάθοες τεχνική και μεγάλα κιλά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 5 of 14 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - Σχολιασμός
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 276
    Last Post: 28-04-19, 06:06
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-11, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •