Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 14 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 151 to 180 of 391
  1. #151
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    καλησπερα φιλε σταυρο και χρονια πολλα εφτασε η ωρα της διασταυρωσης λοιπον ειμαι εως τα τελη απριλιου 12 εβδομαδες σε αυτο το προγραμμα τι προτεινεις εμπουτισμο ασκησεων η αλλαγη προγραμματος? και αν προτιμας το δευτερο να μου δωσεις αν εχεις προταση ευχαριστω!!!!

  2. #152
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ανάλογα τι θες να κάνεις και ποιός είναι ο επόμενός σου στόχος...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #153
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    κοιτα σταυρο εγω αυτο που ξερω ειναι τα αποτελεσματα οσον αφορα το σωμα μου τι εκανε ολο αυτο το διαστημα ,το σιγουρο δυναμωσε το νιωθω!!! μου εμφανισε σε μερικες μυικες του μυιες καλα,αυτο που προσπαθω αλλα δεν το εχω καταφερει ειναι με μερικα κιλακια να τα χασω σε εμφανει σημεια αλλα νιωθω οτι θελω ας πουμε γεμισμα στο επανω μερος του στηθους νιωθω οτι θελει δουλεια στα τρικεφαλα και στα δικεφαλα οι μυες στα τετρακεφαλα εχουν αρχισει και δειχουν και μια μικρη βελτιωση στους δικεφαλους των ποδιων σιγουρα ξερω τι θελω αλλα δεν ξερω με ποιες ασκησεις και τι προπονηση μπορω να επιτυχω κατι τετοιο.Τα φωτα σου λοιπον,το αδυνατο μου σημειο οπως θυμασαι αλλα παει αργα και σταθερα πιο καλα οι ωμοι

  4. #154
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το να χάσεις μερικά κιλά είναι θέμα διατροφής και αερόβιας. Άλλου παπά Ευαγγέλιο.

    Τώρα, γενικά τα σημεία που λες δείχνουν πως όλο το σώμα θέλει μια προσοχή, αλλά πράγματα όπως τα μηριαία δικέφαλα που λες, είναι αγωνιστικοί που δε τα βγάζουν, θα τα βγάλουμε εμείς;!

    Εγώ θα σου πρότεινα ως συνέχεια το All in One του Παρασκευά. Είναι πάρα πολύ καλό πρόγραμμα και θα ωφελήσει το σώμα σου!!!

    Μπορείς να το βρεις εδώ: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25108
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #155
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    το εχεις δουλεψει σταυρο? χωρις να εχω ριξει ματια, θα το κανω ευθεις αμμεσως, μου ερχετε στο νου μου κυκλικη προπονηση ένταξη του σωματος σε κατασταση πριν την εφαρμογη προγραμματος, αν το εχεις δουλεψει θα ηθελα την γνωμη σου και αν θα βοηθησει σε αυτα τα σημεια που σου επεσημανα,ευχαριστω

  6. #156
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτό το πρόγραμμα όχι, δε το έχω κάνει. Είναι όμως πολύ κοντά σε προγράμματα που έχω κάνει.

    Σου το προτείνω για να κάνεις διαφορετικού στυλ προπόνηση με πράγματα όπως το tempo, η εναλλαγή ανάμεσα στα διαλείματα και στο τρόπο εκτέλεσης των επαναλήψεων.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #157
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    Σταυρο καλησπερα θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την πολιτιμη βοηθεια που εδωσες με τις συμβουλες σου και κυριως με την επικοινωνια μας,σημερα ειναι η πρωτη μερα που ξεκινησα το νεο μου προγραμμα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τα ξαναπουμε συντομα.Κλεινω δεν μου αρεσουν τα μελο, πολυ ωραια φωτο με τα ποδια!!!

  8. #158
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σ'ευχαριστώ φίλε, να 'σαι καλά!!!

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους στόχους σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #159
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    227

    Default

    Από την επόμενη εβδομάδα σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρόγραμμα που προτείνεις Mazda 6 μιας και ρουτίνιασα με το προηγούμενο που είχα.

    Είμαι αρχάριος ασχολούμαι με το bb 5.5 μήνες και σκοπός μου πλέον είναι ο όγκος.

    Το σύστημα για τα set πυραμίδα που έχεις 3/12-8-6 μου φαίνεται πολύ βολικό διότι θέλω να αυξάνω τα κιλά.

    Μιας και έχω πολύ ελεύθερο χρόνο ακολουθούσα πιστά το παρακάτω split:

    Πρώτη μέρα:Στήθος-δικέφαλα

    Δεύτερη μέρα: πόδια-κοιλιακοί

    Τρίτη μέρα: ξεκούραση

    Τέταρτη μέρα: Ώμοι-Τρικέφαλα

    Πέμπτη μέρα: Πλάτη-Ραχιαίοι-Κοιλιακοί

    Έκτη μέρα:ξεκούραση

    Έβδομη μέρα: επανάληψη του κύκλου από την 1η μέρα.

    Να συνεχίσω το ίδιο split ή να εφαρμόσω αυτό που προτείνεις;
    • Μέρα 1η: Στήθος-Δικέφαλα
    • Μέρα 2η: Πόδια
    • Μέρα 3η: Πλάτη-Τρικέφαλα
    • Μέρα 4η: Ώμους-Τραπεζοειδείς

      Και αν ναι ποιες ημέρες να βάλω την ξεκούραση και πότε κοιλιακούς-ραχιαίους;

      Επίσης επειδή έχω από παλιά πρόβλημα και στα δύο γόνατα (χονδροπάθεια επιγονατίδας) είχα δοκιμάσει για τα πόδια να κάνω προβολές αλτήρων και με πόνεσαν τα γόνατα.Μπορώ να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη;

      Ευτυχώς ξαναδοκίμασα squat,δεν με πόνεσαν τα γόνατα και θα το έχω μέσα στο πρόγραμμα μου.Πάντα προσεχτικά και όχι πολλά κιλά.

      Για τις κάμψεις μηριαίων δικεφάλων έχει 3 μηχανήματα,καθιστό,όρθιο και ξαπλωτό.Ποιο να προτιμήσω;

      Τους τραπεζοειδείς ποιες ασκήσεις από αυτές που προτείνεις αφορούν;
    Για τους τρικέφαλους ποια ακριβώς άσκηση είναι με το σχοινί στην τροχαλία;
    Last edited by cirith ungol; 29-05-12 at 14:50.

  10. #160
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Η άσκηση των τρικεφάλων είναι αυτή εδώ:



    Το split που ήδη κάνεις μου αρέσει πάρα πολύ και να το συνεχίσεις.

    Εφόσον έχεις χονδροπάθεια τότε θα πας προσεκτικά με τα γόνατα, οπότε κι αν δε κάνεις προβολές δε χάλασε κι ο κόσμος. Καθίσματα προσεχτικά κι όλα καλά. Για τις κάμψεις μηριαίων θα σου πρότεινα και το καθιστό και το ξαπλωτό. Ειδικά το ξαπλωτό με έπιανε πάρα πολύ!!!

    Για τραπεζοειδείς άρσεις αλτήρων ή μπάρας νομίζω ότι φτάνουν. Μπορείς να κάνεις και τις δύο...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #161
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    227

    Default

    Mazda 6 για τους ώμους στην άσκηση "Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων" ποια θέση να προτιμήσω όρθιος ή καθιστός;

  12. #162
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by cirith ungol View Post
    Mazda 6 για τους ώμους στην άσκηση "Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων" ποια θέση να προτιμήσω όρθιος ή καθιστός;
    Αν θες να 'χεις μια δυσκολία, καθώς δυσκολεύεται το σώμα να "κλέψει", τότε να προτιμήσεις να τις κάνεις καθιστός.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #163
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    227

    Default

    Mazda 6 ξεκίνησα το πρόγραμμα από την 1η του μήνα με πλάτη-ραχιαίους-κοιλιακούς.

    Δεν είχα κάνει ποτέ άρσεις θανάτου δυσκολεύτηκα λίγο με την τεχνική ωστόσο τα κατάφερα αλλά έχω πιάσιμο στο κάτω μέρος της πλάτης.Έχει αρχίσει και φεύγει τώρα.

    Ούτε κωπηλατική με μπάρα είχα ξανακάνει.Μου φάνηκε πολύ δύσκολο να πάρω την σωστή στάση του σώματος και βασικά δεν το πέτυχα καθόλου.

    Ο γυμναστής μου είπε καλύτερα να κάνω στην χαμηλή τροχαλία με μπάρα που είναι παρεμφερής άσκηση.Διότι αν δεν έχω σωστή στάση σώματος θα επιβαρύνω το κάτω μέρος της πλάτης όταν φορτώσω την μπάρα με κιλά.Τι να κάνω να ξαναπροσπαθήσω; 'Η να κάνω την άσκηση στην χαμηλή τροχαλία;Πιάστηκε η πλάτη μου από την προσπάθεια.

    Επίσης θέλω να βάλω 2 φορές αερόβια στο split που κάνω.O στόχος μου είναι ο όγκος θέλω να πάρω μυικά κιλά αν το καταφέρω βέβαια,καλές είναι δύο αερόβιες στο split ή θα χάνω πολλές θερμίδες;Σε ποιες ημέρες προτείνεις να μπουν; Να επισημάνω είμαι 33 χρονών 1,73 ύψος,71 κιλά.

    Πρώτη μέρα:Στήθος-δικέφαλα

    Δεύτερη μέρα: πόδια-κοιλιακοί

    Τρίτη μέρα: ξεκούραση

    Τέταρτη μέρα: Ώμοι-Τρικέφαλα

    Πέμπτη μέρα: Πλάτη-Ραχιαίοι-Κοιλιακοί

    Έκτη μέρα:ξεκούραση

    Έβδομη μέρα: επανάληψη του κύκλου από την 1η μέρα.
    Last edited by cirith ungol; 03-06-12 at 22:19.

  14. #164
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όχι, ΟΚ, καλές είναι δύο αερόβιες. Επικεντρώσου στη διατροφή και πλαισίωσέ τη με τις δύο αερόβιες. Το σωστό είνια αργά αργά και σταθερά να παίρνεις κιλά, έτσι ώστε να ελέγχεις την ποιότητα των κιλών που παίρνεις.

    Είναι αδύνατον ως φυσικοί να βάλουμε μόνο μυικά κιλά. Θα πάρουμε και λίπος και νεράκια. Μη σε φοβίζει όμως γιατί αυτά όταν θα γραμμώσεις θα μεταφραστούν σε καλύτερα σχήματα και μπαλαρίσματα!!!

    Όσο για την άσκηση σε συμβουλεύω να κρατήσεις τις άρσεις και εάν δε μπορείς την εκτέλεση της κωπηλατικής, τότε να βάλεις τη χαμηλή τροχαλία. Δεν είναι ίδια η γωνία, ούτε οι δυνάμεις που ασκούνται είναι ίδιες όμως νομίζω, ότι δε θα παίξει την τεράστια διαφορά στο αποτέλεσμά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #165

    Default

    Geia sas,an kai ligo arga sto thread.Katarxin euxaristw gia to programma fenete polu endiaferon,thelw na kanw omos kana 2 erwtiseis. 1:Otan les Mera 4h trapezoeideis ti ennoeis? diladi pies apo tis askiseis pou edwses theorounte trapezoeidis?tha ginotan opos egrapses px Plati:tade askiseis Omous:Tade askiseis na dwseis kai trapezoeidis giati mperdeutika?? kai kati akoma 2:To programa auto einai gia ogko kai oxi gramosi? ennow as poume mporei meta apo kapio kairo na fenome apla prismenos kai oxi kaligramos?stin ousia san enas sfixtos xontros?? rotaw giati genika exw liga kila parapano k otan lew liga ennow as poume kapia koilia pou prepei na fugei kai ligo lipos se merika simeia ala den legome xontros,ekana kana 8-9 mines kopilasia pio palia k exw ena kalo "kaloupi"gia swma px megali plati,kalo stithos apla xriazete na fugei to perito lipos kai auti i rimada i koilia.Auto to programa mporei na me gramosei kai mou kapsei to perito lipos-killa i apla tha pristw kai tha fenome megalosomos me tin asximi enia opos eipa prin san sfixtos i gerodemenos xontros??diladi tha mporesw na dw koiliakous mpratsa stithos i apla tha parw dinami kai anigma tou mi?Euxaristw polu

  16. #166

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1644 View Post
    Geia sas,an kai ligo arga sto thread.Katarxin euxaristw gia to programma fenete polu endiaferon,thelw na kanw omos kana 2 erwtiseis. 1:Otan les Mera 4h trapezoeideis ti ennoeis? diladi pies apo tis askiseis pou edwses theorounte trapezoeidis?tha ginotan opos egrapses px Plati:tade askiseis Omous:Tade askiseis na dwseis kai trapezoeidis giati mperdeutika?? kai kati akoma 2:To programa auto einai gia ogko kai oxi gramosi? ennow as poume mporei meta apo kapio kairo na fenome apla prismenos kai oxi kaligramos?stin ousia san enas sfixtos xontros?? rotaw giati genika exw liga kila parapano k otan lew liga ennow as poume kapia koilia pou prepei na fugei kai ligo lipos se merika simeia ala den legome xontros,ekana kana 8-9 mines kopilasia pio palia k exw ena kalo "kaloupi"gia swma px megali plati,kalo stithos apla xriazete na fugei to perito lipos kai auti i rimada i koilia.Auto to programa mporei na me gramosei kai mou kapsei to perito lipos-killa i apla tha pristw kai tha fenome megalosomos me tin asximi enia opos eipa prin san sfixtos i gerodemenos xontros??diladi tha mporesw na dw koiliakous mpratsa stithos i apla tha parw dinami kai anigma tou mi?Euxaristw polu
    episis tha ithela na rotisw an ginete na prosthesw kapio set akoma i na valw kapies epanalipseis px 15-10-8 i ena akoma set twn 3 epanalipsewn diladi 12-8-6-3 i kai akoma parapano an ginete an nai ti mou protineis??

  17. #167
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καταρχήν Κωστή να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί είναι κανόνας του forum.

    Στους τραπεζοειδείς που λες μπορείς να κάνεις άρσεις αλτήρων ή άρσεις μπάρας. Δες αυτή την άσκηση:



    Το πρόγραμμα δεν είναι ούτε όγκου, ούτε γράμμωσης. Γράμμωση ή όγκο κάνουμε με τη διατροφή μας και με το πόσο κάνουμε αερόβια. Αν θες να γραμμώσεις θα το κάνεις με τη διατροφή σου κι όχι με τα βάρη. Οι κανόνες της γράμμωσης είναι η πειθαρχημένη και καθαρή διατροφή και η αερόβια μετά τα βάρη.

    Γιατί να βάλεις παραπάνω set ή επαναλήψεις;! Εαν κάνεις τα set και τις απαναλήψεις όπως τις προτείνω, (δηλαδή με την πραγματική χρήση των κιλών που μπορείς), τότε θα φθάνεις στη κόπωση. Δε θα έχεις ανάγκη να προσθέσεις κάτι παραπάνω.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #168

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ.Δηλαδη μου λες οτι αν το συνεχισω μετα απο καιρο και με σωστη διατροφη θα μπορεσουν να φανουν οι μυσ μου? η απλα ειναι ενα προγραμμα για να αποκτησω φυσικη κατασταση?επισης προσθεσα στο προγραμμα σου και κοιλιακους με 4χ20 και τουσ ιδιους ραχαιους. και επισης στο τελος ενα σετ 3 επαναλιψεων.Μπορεις να μου πεις την γνωμη σου πανο σε αυτα που αλλαξα? και αν τελικα με σωστη διατροφη και με το δικο σου προγραμμα μονο θα μπορεσει κανεισ να φτασει σε γραμμωση η σε ογκο αναλογα και σε ενα καλοφτιαγμενο σωμα.Συγχαρητηρια για το thread παντως,φαινετε καλοδουλεμενο!!!!

  19. #169
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κώστα, σου έχω ήδη απαντήσει. Δε ξέρω για ποιο λόγο έβαλες ένα set των 3 επαναλήψεων, όταν το εύρος των επαναλήψεων υπερτροφίας το βρίσκουμε από τις 6 έως τις 12 επαναλήψεις.

    Επίσης, δε ξέρω τι διατροφή κάνεις, γιατί πολλοί νομίζουν ότι κάνουν γράμμωση, αλλά στη πραγματικότητα δε κάνουν τη διατροφή που πρέπει. Γι' αυτό λοιπόν σου απαντάω με τα ίδια λόγια που σου απάντησα και στο προηγούμενό μου post: Γράμμωση ή όγκο κάνουμε με τη διατροφή μας και με το πόσο κάνουμε αερόβια. Αν θες να γραμμώσεις θα το κάνεις με τη διατροφή σου κι όχι με τα βάρη. Οι κανόνες της γράμμωσης είναι η πειθαρχημένη και καθαρή διατροφή και η αερόβια μετά τα βάρη.

    Καλή συνέχεια στη προσπάθειά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #170
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Γεια σου φιλε μου, οταν ειχα πρωτοδει το προγραμμα που ειχες ανεβασει ολως τυχαιως εψαχνα ενα καινουργιο προγραμμα και μου ηρθε κουτι το δικο σου, το ακολουθω εδω και 3 εβδομαδες το ακολουθω επιλεγωντας το 5ημερο split, στοχος μου ειναι να παρω ογκο και για αυτο το λογο εχω αυξησει κατα πολυ τα γευματα μου επειτα απο συμβουλη αλλου φιλου στο forum, το δικο μου "προβλημμα ειναι οτι μου φαινεται σχετικα ευκολο", τι εννοω, ας παρουμε μια εντελως τυχαια ασκηση οπως τις πιεσεις σε οριζοντιο παγκο για στηθος, στο δικο μου προγραμμα ειναι η πρωτη ασκηση στηθους και παει καπως ετσι: 1χ15 25κλ, 1χ12 40κλ, 1χ10 45κλ, 1χ8 50κλ, τα 50 ιναι τα μεγιστα κιλα που αντεχω απλα μετα το τελος τις προπονησης αισθανομαι αυτο το ομορφο πρηξιμο που εχω αποκτησει να εξαφανιζεται αν και ειναι κατι αναμενομενο αυτο θα μου αρεσε να παρεμενε ενα σχετικο πρηξιμο μεχρι την επομενη μερα για παραδειγμα, ισως ζηταω πολλα αλλα πιστευω πως αξιζε να σε ρωτησω, οσο για τα αποτελεσματα του προγραμματος μετα απο 3 εβδομαδες νιωθω απολυτα δικαιωμενος για την επιλογη μου και οφειλω να σε ευχαριστησω...

  21. #171
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κοίτα να δεις Βασίλη, το πρήξιμο είναι φυσιολογικό μετά το τέλος της προπόνησης να φεύγει. Ακόμη και super set να κάνεις, το πρήξιμο δεν μένει επαόριστον... προσωπικά ποτέ δεν έχω μπορέσει, ούτε έχω καταφέρει να κρατήσω ένα σχετικό πρήξιμο μέχρι την επόμενη μέρα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #172
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Δεν αναφερομαι σε καποιο τρομερο πρηξιμο αλλα σε ενα ελαφρυ πιασημο, εν πασει περιπτωση, σχετικα με το θεμα των σετ που σου ειπα τι προτεινεις? καποιο επιπλεον σετ περα των 4??

  23. #173
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δε βρίσκω το λόγο να κάνεις και 5ο set. Γράφεις από μόνος σου στο παράδειγμά σου, ότι τα 50 κιλά είναι τα μέγιστα που μπορείς να κάνεις. Άρα τι παραπάνω θα σου προσφέρει ένα 5ο set;! Αν νιώθεις την ανάγκη για περισσότερο πρήξιμο θα μπορούσες να κάνεις ένα dropset στο τελευταίο set των 8 επαναλήψεων.

    Πραγματικά όμως το βρίσκω ανούσιο καθώς το πρήξιμο που θα ζητήσεις από αυτή τη τεχνική είναι στη παρούσα φάση μια "ψυχολογική" τροφή στο να αισθανθείς καλύτερα για να έχεις αυτό που θέλεις (που δε θα το έχεις).

    Βασιλή παραπάνω γράφεις για πρήξιμο, τώρα μου λες για ελαφρύ πιάσιμο. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το πιάσιμο είναι ένα σημάδι ότι κάναμε καλή προπόνηση. Δε σημαίνει όμως ότι πάντα θα πιανόμαστε... ούτε ότι το υπερβολικό πιάσιμο είναι κάτι καλό...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #174
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-07-12
    Location
    ATHENS
    Posts
    4

    Default

    Είμαι 27 χρονών, 180 cm και 78 κιλά (σχετικά αδύνατος) και θα ήθελα να πάρω όγκο. Έχω ξεκινήσει διατροφή και κάνω περίπου 8 μήνες γυμναστήριο. Σκέφτομαι να ακολουθήσω το προγραμμά που γράφεις αλλά θα ήθελα να μπορείς να μου δείξεις τις ασκήσεις σε φωτογραφίες.
    Υ.Γ.1: Τι μπορώ να τρώω για να αντικαταστήσω τα ασπράδια?
    Υ.Γ.2: Μετά από πόσο καιρό θα πρέπει να αλλάξω το πρόγραμμα?


    • Μέρα 1η: Στήθος
    • Στήθος: Πιέσεις σε ίσιο πάγκο
      Πιέσεις σε επικλινή πάγκο
      Ανοίγματα σε ίσιο πάγκο
      Ανοίγματα σε επικλινή πάγκο



    • Μέρα 2η: Πόδια
    • Τετρακέφαλα: Καθίσματα με μπάρα (σκουώτ) σε ελεύθερα βάρη ή στο smith
      Πιέσεις στη πρέσα ποδιών
      Εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνημα
    • Μηριαία δικέφαλα: Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων
      Προβολές (αρχικά με αλτήρες, αργότερα με μπάρα)
    • Γάμπες: Εδώ προτείνω μια απλή άσκηση όπως η άρσεις γαμπών όρθιος.Μαζί με τα πόδια 4 set των 12 επαναλήψεων



    • Μέρα 3η: Πλάτη
    • Πλάτη: Άρσεις θανάτου
      Εμπροσθολαίμιες έλξεις στη τροχαλία ή στο μονόζυγο
      Κωπηλατική με μπάρα
      Κωπηλατική με κλειστή λαβή στη χαμηλή τροχαλία
    • Μέρα 4η: Ώμους-Τραπεζοειδείς
    • Ώμοι: Εμπροσθολαίμιες πιέσεις με αλτήρες ή στο smith
      Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων
      Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων σκυφτός
    • Μέρα 5: Δικέφαλα-Τρικέφαλα
    • Δικέφαλα: Κάμψεις ίσιας μπάρας
      Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης


    • Τρικέφαλα: Πιέσεις τρικεφάλων στη τροχαλία
      Γαλλικές με αλτήρες ή με στραβόμπαρα
      Σκοινί στη τροχαλία

    Πρώτη άσκηση κάθε μυικής ομάδας: 15, 12, 8 και 6 επαναλήψεις.
    Όλες οι υπόλοιπες ασκήσεις της ίδιας μυικής ομάδας: 12, 8 και 6 επαναλήψεις.
    Κοιλιακούς: Η καλύτερη άσκηση κοιλιακών είναι μια: η δίαιτα
    Ροκανίσματα ξαπλωμένος
    Άρσεις ποδιών ξαπλωμένος
    3 φορές την εβδομάδα, 2 ασκήσεις, από 4 set των 20 επαναλήψεων.

  25. #175
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Kalio_G καλώς ήρθες αρχικά στο forum μας!!!

    Μοιάζουμε ως προς την ηλικία και το ύψος

    Για τις ασκήσεις, αφού πας γυμναστήριο, μπορείς να ζητήσεις από έναν γυμναστή να σου τις δείξει. Αν και... παράξενο μου φαίνεται να πηγαίνεις 8 μήνες γυμναστήριο και να μην ξέρεις τις πιέσεις σε ίσιο πάγκο, τις εμπροσθολαίμιες έλξεις στη τροχαλία ή τις κάμψεις ίσιας μπάρας για δικέφαλα... Σου γράφω όμως ονομασίες για να μπορέσεις να τις δεις στο youtube:

    Πιέσεις ίσιου πάγκου: Flat bench press (διαλέγεις εκτέλεση με αλτήρες ή μπάρα, ενώ η εκτέλεση παραμένει ίδια για τον επικλινή)
    Ανοίγματα ίσιου πάγκου: Flat bench flies
    Καθίσματα: Squat
    Πρέσσα ποδιών: Leg press
    Εκτάσεις τετρακεφάλων αποκλείετε να μην έχει το γυμναστήριο, όπως και μηχάνημα για μηριαία δικέφαλα...
    Άρσεις θανάτου: Deadlifts
    Εμπροσθολαίμιες ή μονόζυγο αποκλείεται με 8 μήνες να μην τη ξέρεις...
    Κωπηλατική με μπάρα: Bent over barbell rows
    Τροχαλία πάλι θα 'χει το γυμναστήριο για να κάνεις χαμηλά...
    Κάμψεις ίσια μπάρας: Barbell curls
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης: Dumbell concentration curls
    Πιέσεις τρικεφάλων: Tricep pushdown
    Γαλλικές με αλτήρα: Dumbell overhead extension
    Σκοινί στη τροχαλία: Rope pushdown

    Ψάξε και δες τις ασκήσεις στο youtube, αν και μιας και πληρώνεις γυμναστήριο και τους γυμναστές κατ' επέκταση, ζήτησέ του να σου δείξει όλες τις ασκήσεις. Γι' αυτό πληρώνεις

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους στόχους σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  26. #176
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-07-12
    Location
    ATHENS
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Θέλω να φτάσω στα 83- 85 κιλα. Πολλές από τις ασκήσεις τις έκανα απλά δεν ήξερα την ονομασία. Ο γυμναστής μου έδειχνε τα μηχανήματα και εγώ δεν τον ρωτούσα την ονομασία.

    Υ.Γ.1: Τι μπορώ να τρώω για να αντικαταστήσω τα ασπράδια?
    Υ.Γ.2: Μετά από πόσο καιρό θα πρέπει να αλλάξω το πρόγραμμα?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    "Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε."

    Ν.Καζαντζάκης

  27. #177
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Για τα ασπράδια εξαρτάται απ' το πιο γεύμα τα τρως. Μπορείς να τα αλλάξεις με κοτόπουλο, γιαούρτι, συμπλήρωμα πρωτεΐνης ή κάποιο φιλέτο ψαριού.

    Παρ' όλ' αυτά η βιολογική αξία της αλμπουμίνης είναι η υψηλότερη και δε θα βρεις αντάξια πηγή. Εαν δε μπορείς να τα φας απλά και δε ζητάς αλλαγή επειδή είσαι αλεργικός ξέρω 'γω, μπορείς να παραγγείλεις από το internet κάποια πρωτεΐνη αυγού όπως αυτή: http://www.xtr.gr/proteines/1655

    Στο δεύτερό σου ερώτημα πιστεύω ότι για να μπορείς να έχεις απτά και σωστά αξιολογίσιμα αποτελέσματα, χρειάζεσαι τουλάχιστον 12 εβδομάδες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #178
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-07-12
    Location
    ATHENS
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Mazda 6. Να'σαι καλά φίλε. Δε συστηθήκαμε Κώστας, από Κρήτη και γω Ρέθυμνο. Από αύριο με την έναρξη της εβδομάδας ξεκινώ. Αερόβια να κάνω πόσες φόρες σε τι ένταση και πόση ώρα [συνήθως τρέχω 2,4 km σε 10:40 (αυτό το κάνω για ζέσταμα)]? Και ξεκούραση σκέφτομαι όπως λες και στο πρόγμαμμα Πέμπτη και Κυριακή. Μπορεί να είμαι 78 κιλά αλλά φαίνομαι (και είμαι) πολύ αδύνατος τα δικά σου χέρια αν και 73 κιλά είναι τεράστια. Κάτι άλλο σε κάθε άσκηση το τελευταίο σετ θα πρέπει να το βγάζω και να μην το βγάζω έτσι δεν είναι? Σήμερα το δοκίμασα πρώτη φορά με αυτά που έχω διαβάσει. Είναι φοβερή η αίσθηση όταν φεύγεις από το γυμναστήριο ή ακόμα και όταν τελειώνεις την κάθε άσκηση. Επίσης πόση ώρα να διαρκεί το κάθε σετ να τα κάνω γρήγορα ή αργά?
    "Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε."

    Ν.Καζαντζάκης

  29. #179
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γειά σου Κωστή, Σταύρος εγώ!!! Στο Ρέθυμνο σπούδασα. Πού κάνεις προπόνηση, στου Βενιέρη;!

    Ζέσταμα να μην κάνεις στο διάδρομο. Να κάνεις στα βάρη. Δηλαδή: πριν το στήθος, 1-2 set από στήθος, ώμους και τρικέφαλα, με μικρά κιλά. Πλάτη όταν έχεις κάνεις κάνε λίγο πλάτη και λίγα δικέφαλα, 1-2 set. Πριν τους ώμους κάνε λίγο στροφείς (rotator cuff, external και internal θα τα βρεις). Πριν τα πόδια κάνε 5 λεπτά ποδήλατο, 1 set extension κι 1 set leg curl και είσαι έτοιμος.

    Τώρα διάδρομο νομίζω ότι 3 φορές την εβδομάδα (όχι όταν έχεις πόδια ή ξεκούραση) από 30 λεπτά είναι καλά. Μη φοβιθείς το χάσιμο κιλών. Να βλέπεις τον καθρέφτη εαν καθαρίζεις, γιατί θα δημιουργείς την ίδια ψευδαίσθηση που δημιουργώ κι εγώ: παρ' όλο που είμαι 72,5 με 73 κιλά, δείχνω μεγάλος, ενώ δεν είμαι!!! Στα μπλουζάκια φοράω small (καλά, ναι, για να μου είναι λίγο πιο κολλητά ).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #180
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Γειά σου Κωστή, Σταύρος εγώ!!! Στο Ρέθυμνο σπούδασα. Πού κάνεις προπόνηση, στου Βενιέρη;!

    Ζέσταμα να μην κάνεις στο διάδρομο. Να κάνεις στα βάρη. Δηλαδή: πριν το στήθος, 1-2 set από στήθος, ώμους και τρικέφαλα, με μικρά κιλά. Πλάτη όταν έχεις κάνεις κάνε λίγο πλάτη και λίγα δικέφαλα, 1-2 set. Πριν τους ώμους κάνε λίγο στροφείς (rotator cuff, external και internal θα τα βρεις). Πριν τα πόδια κάνε 5 λεπτά ποδήλατο, 1 set extension κι 1 set leg curl και είσαι έτοιμος.

    Τώρα διάδρομο νομίζω ότι 3 φορές την εβδομάδα (όχι όταν έχεις πόδια ή ξεκούραση) από 30 λεπτά είναι καλά. Μη φοβιθείς το χάσιμο κιλών. Να βλέπεις τον καθρέφτη εαν καθαρίζεις, γιατί θα δημιουργείς την ίδια ψευδαίσθηση που δημιουργώ κι εγώ: παρ' όλο που είμαι 72,5 με 73 κιλά, δείχνω μεγάλος, ενώ δεν είμαι!!! Στα μπλουζάκια φοράω small (καλά, ναι, για να μου είναι λίγο πιο κολλητά ).
    Ρε φιλαρακι τωρα μ σενα τι θα γινει ???
    Που θα σχολιασουμε το δικο σου κομματιασμενο αβαταρ χωρις να θεωρηθει of topic....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 
Page 6 of 14 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - Σχολιασμός
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 276
    Last Post: 28-04-19, 06:06
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-11, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •