Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 14 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 181 to 210 of 391
  1. #181
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-07-12
    Location
    ATHENS
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Σταύρο να σαι καλά. Ότι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω πες μου (εννοείται όχι από θέμα φυσικής κατάστασης ή γυμναστηριου για ευννόητους λόγους ). Τώρα μένω Αθήνα λόγω δουλειάς και πάω εδώ σε ένα γυμναστήριο. Στου Βενιέρη πήγαινα ποιό παλιά όχι τώρα που είναι ocean αλλά όταν ήταν flex δεν ξέρω αν το θυμάσαι.
    "Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε."

    Ν.Καζαντζάκης

  2. #182
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by kalio_G View Post
    Ευχαριστώ πολύ Σταύρο να σαι καλά. Ότι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω πες μου (εννοείται όχι από θέμα φυσικής κατάστασης ή γυμναστηριου για ευννόητους λόγους ). Τώρα μένω Αθήνα λόγω δουλειάς και πάω εδώ σε ένα γυμναστήριο. Στου Βενιέρη πήγαινα ποιό παλιά όχι τώρα που είναι ocean αλλά όταν ήταν flex δεν ξέρω αν το θυμάσαι.
    Πώς δε θυμάμαι;! Εκεί έκανα τις πρώτες μου προπονήσεις!!!

    Να 'σαι καλά και περιμένω να μου πεις εντυπώσεις απ' το πρόγραμμα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #183
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-08-12
    Posts
    27

    Default


    σας παρακαλω ρε παιδια πειτε μου βοηθηστε με

  4. #184
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by taekwondo View Post

    σας παρακαλω ρε παιδια πειτε μου βοηθηστε με
    Σε τι πράγμα;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #185
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    11

    Default

    Καλησπέρα. Είμαι αρχάριος (ξεκίνησα πριν ένα μήνα) και λέω να ακολουθήσω το πρόγραμμα που έφτιαξες. Έψαξα και βρήκα τις ασκήσεις και ανεβάζω τα links για να μου πείτε αν είναι οι σωστές, αν δεν σας είναι κόπος. Δυστυχώς επειδή είμαι καινούργιος δεν μπορώ να ανεβάσω ενεργά links οπότε συγνώμη εκ των προτέρων.

    Στήθος: Πιέσεις σε ίσιο πάγκο h**p://exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BBBenchPress.html
    ικλινή πάγκο h**p://exrx.net/WeightExercises/PectoralClavicular/BBInclineBenchPress.html
    Ανοίγματα σε ίσιο πάγκο h**p://exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/DBFly.html
    Ανοίγματα σε επικλινή πάγκο h**p://exrx.net/WeightExercises/PectoralClavicular/DBInclineFly.html


    Πλάτη: Άρσεις θανάτου h**p://exrx.net/WeightExercises/GluteusMaximus/BBDeadlift.html
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις στη τροχαλία ή στο μονόζυγο h**p://exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBFrontPulldown.html
    Κωπηλατική με μπάρα (Αν μπορείτε πείτε μου ποια είναι)
    Κωπηλατική με κλειστή λαβή στη χαμηλή τροχαλία (Αν μπορείτε πείτε μου ποια είναι)


    Τετρακέφαλα: Καθίσματα με μπάρα (σκουώτ) σε ελεύθερα βάρη ή στο smith h**p://exrx.net/WeightExercises/GluteusMaximus/BBSquat.html
    Πιέσεις στη πρέσα ποδιών h**p://exrx.net/WeightExercises/GluteusMaximus/LVSeatedLegPressH.html
    Εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνημα h**p://exrx.net/WeightExercises/Quadriceps/LVLegExtensionH.html


    Μηριαία δικέφαλα: Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων h**p://exrx.net/WeightExercises/Hamstrings/LVLyingLegCurlH.html
    Προβολές (αρχικά με αλτήρες, αργότερα με μπάρα) (Αν μπορείτε πείτε μου ποια είναι)


    Ώμοι: Εμπροσθολαίμιες πιέσεις με αλτήρες ή στο smith h**p://exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/DBFrontRaise.html
    Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων h**p://exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/DBLateralRaise.html
    Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων σκυφτός (Είναι η προηγούμενη σκυμμένος;)


    Δικέφαλα: Κάμψεις ίσιας μπάρας h**p://exrx.net/WeightExercises/Biceps/BBCurl.html
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης h**p://exrx.net/WeightExercises/Brachialis/DBConcentrationCurl.html


    Τρικέφαλα: Πιέσεις τρικεφάλων στη τροχαλία h**p://exrx.net/WeightExercises/Triceps/CBPushdown.html
    Γαλλικές με αλτήρες ή με στραβόμπαρα h**p://exrx.net/WeightExercises/Triceps/BBLyingTriExt.html
    Σκοινί στη τροχαλία h**p://exrx.net/WeightExercises/Triceps/CBPushdownRope.html

  6. #186
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τα link που έβαλες δε δουλεύουν φίλε μου!!! Από τις ονομασίες μάλλον σωστά τις έβαλες.

    Πάντως, επειδή πληρώνεις κάποιο γυμναστήριο και για να μην παιδεύεσαι άδικα με το internet, ρώτα τους γυμναστές να σου δείξουν τις ασκήσεις και την εκτέλεσή τους. Υποχρεωμένοι είναι αφού τους πληρώνουμε γι' αυτό!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #187
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    11

    Default

    Τα λινκ δεν δουλεύουν γιατί άλλαξα το http me h**p. Δεν με άφηνε το φόρουμ να τα βάλω αλλιώς. Επειδή το γυμναστήριο λόγω καλοκαιριού υπολειτουργεί αν μπορείς να μου στείλεις λινκ με τις 3 ασκήσεις που δεν ξέρω θα με εξυπηρετήσεις πολύ.

    Κωπηλατική με μπάρα
    Κωπηλατική με κλειστή λαβή στη χαμηλή τροχαλία
    Προβολές (αρχικά με αλτήρες, αργότερα με μπάρα) (Για μηριαία δικέφαλα)



  8. #188
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ρε Θύμιο, τι υπολειτουργεί;! Βρες έναν γυμναστή να σου τις δείξει!!!

    Δηλαδή για τον Αύγουστο πλήρωσες λιγότερα;!

    Κωπηλατική με μπάρα:

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...ntOverRow.html

    Κωπηλατική κλειστή λαβή:

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...SeatedRow.html

    Προβολές:

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...s/DBLunge.html
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #189
    New Member Chris Rogavlon's Avatar
    Join Date
    23-08-12
    Location
    Spain
    Posts
    13

    Default

    και εγω με τη σειρα μου ενα μεγαλο ευχαριστω γιατι ειναι οτι καλυτερο για την επανοδο μου στα βαρη μετα απο αποχη μεγαλη. λυθηκαν πολλες ερωτησεις. οσον αφορα την αεροβια τσακαλε περιλαμβανει τρεξιμο, ποδηλατο σωστα? μπορω να κανω μια την μια κ μια την αλλη στο εβδομαδιαιο προγραμμα μου?
    Οταν ο Ελληνας παψει να ειναι εθνικιστης, θα παψει να ειναι Ελληνας.

  10. #190
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Chris Rogavlon View Post
    και εγω με τη σειρα μου ενα μεγαλο ευχαριστω γιατι ειναι οτι καλυτερο για την επανοδο μου στα βαρη μετα απο αποχη μεγαλη. λυθηκαν πολλες ερωτησεις. οσον αφορα την αεροβια τσακαλε περιλαμβανει τρεξιμο, ποδηλατο σωστα? μπορω να κανω μια την μια κ μια την αλλη στο εβδομαδιαιο προγραμμα μου?
    Ναι, φίλε μια χαρά!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #191
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Καλησπέρα και από μένα, τα θερμά μου συγχαρητήρια για το εκπληκτικό πρόγραμμα και θα το ακολουθήσω... Είμαι 36 ετών με ύψος 190 και 90 κιλά βάρος, στόχο έχω την μυική υπερτροφία.
    Δυστυχώς ένα πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο μου στέρησε την άσκηση για αρκετούς μήνες, δίνοντας μου την ευκαιρία να παρακολουθήσω κάποια σεμινάρια personal training.
    Επέστρεψα πριν από ένα μήνα κάνοντας κυκλικές προπονήσεις και τώρα λέω να μπω στο πρόγραμμα σου Mazda

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα που έμαθα εκεί λοιπόν και κάποιες απορίες.

    Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιον που έχει στόχο καθαρά την μυική υπερτροφία, είναι φρόνιμο να κάνει αερόβιο πρόγραμμα 3 φορές την εβδομάδα 30-40 λεπτά όπως προτάθηκε σε προηγούμενες αναρτήσεις ή αυτή η πρόταση δεν αφορούσε όσους έχουν στόχο μυική υπερτροφία;

    Επίσης όταν λέμε για αρχαρίους, λογίζονται και όσοι ξεκινούν για πρώτη φορά και αν ναι, είναι δυνατόν ένας αρχάριος να δουλέψει με ΜΑΕ αφού καλά καλά δεν έχει τις απαιτούμενες νευρομυικές συναρμογές, υπάρχουν δε και ασκήσεις που δεν είμαι βέβαιος αν επιτρέπονται σε αρχαρίους όπως οι άρσεις θανάτου και τα καθίσματα με μπάρα.

    Νομίζω το πρόγραμμα σου είναι τέλειο αλλά απευθύνεται σε ένα σκαλοπάτι πάνω από τους αρχαρίους, άποψη μου πάντα. Υπάρχει έρευνα των καθηγητών Wembom M, Augustsson J, Thomee R και αν θέλετε μπορώ να αναρτήσω το slide οπού δείχνει ότι ένας αρχάριος (λογίζεται ο εντελώς αγύμναστος) έχει ακριβώς τις ίδιες προσαρμογές κάνοντας μόνο 2 προπονητικές μονάδες/εβδομάδα, οτιδήποτε παραπάνω απλά δε του προσφέρει τίποτα.

    Διατάσεις μετά την προπόνηση δεν οφείλουμε να κάνουμε;

    Ελαφράς μορφής αερόβια άσκηση μετά τα βάρη για την ταχύτερη αποβολή του γαλακτικού οξέως;

  12. #192
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Mjf για το αερόβιο που γράφεις η αερόβια εξαρτάται απ' το πως δείχνει ο καθένας. Υπάρχει ανάγκη να κάνουμε αερόβια γιατί τσιμπάμε εύκολα κιλά και λίπος;! Τότε κάνουμε. Έχουμε μεταβολισμό που δουλεύει υπερωρίες και παίρνουμε κάπως δύσκολα κιλά;! Τότε τη μειώνουμε ή τη βγάζουμε εντελώς!!! Είμαστε σε μια ενδιάμεση κατάσταση και θέλουμε να έχουμε μια καλή φυσική κατάσταση ώστε να μην τρέχουμε και δε φτάνουμε στη γράμμωσή μας το καλοκαίρι;! Διαχειριζόμαστε το χρόνο μας και 3 φορές από 30 λεπτά αερόβια, είναι μια χαρά!!!

    Αν διάβασες το πρόγραμμα, υπάρχει μια επεξήγηση στην αρχή για το τι θεωρώ εγώ "αρχάριο". Επίσης αν διαβάσεις καλά το τίτλο, "για αρχαρίους bodybuilding" γράφει, όχι για crossfit, απλή εκγύμναση, ταχυδύναμη ή για ποδόσφαιρο... Οπότε εξαρχής το πρόγραμμα αυτό δεν είναι για απλούς "αρχαρίους"... είναι για αρχάριους στο bodybuilding, όχι στα γυμναστήρια. Και νομίζω ότι μπορείς να το καταλάβεις και μόνος σου αυτό, χωρίς να ήταν ανάγκη να ρωτήσεις... είναι δυνατόν κάποιος να μάθει να κάνει σούζες με ένα ποδήλατο, χωρίς να ξέρει ισοροπία;!...

    Όσον αφορά τις ασκήσεις, εφόσον οι άρσεις θανάτου και τα καθίσματα γίνονται με τη σωστή τεχνική, χρησιμοποιούνται τα σωστά κιλά και δε γίνονται λεονταρισμοί πάνω στη προπόνηση, τότε τις θεωρώ απαραίτητες, σε ένα πρόγραμμα bodybuilding.

    Γιατί παραπάνω από δύο προπονητικές μονάδες δε προσφέρει τίποτα;! Αν μου αραδιάσεις έρευνα μπορώ να σου ποστάρω φωτογραφίες πριν και μετά από διάφορα παιδιά στο γυμναστήριο (με τη συγκατάθεσή τους φυσικά) που θα δείχνουν το αντίθετο από την έρευνα!!!

    Διατάσεις και αερόβια θα πρέπει να κάνουμε, αλλά όπως νομίζω έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες, ξέρω να κάνω, αλλά δε ξέρω τόσο καλά ώστε να πω για διατάσεις και τι ακριβώς να κάνει ο καθένας, γι' αυτό δε το 'χω αναφέρει.

    Να ξανακάνω κι άλλο ένα disclaimer:

    Ας πάρουμε το παράδειγμα της Φιλολογίας, μιας και αυτό έχω σπουδάσει: έχουμε έναν καθηγητή σε ένα σχολείο (δηλαδή έναν γυμναστή σε ένα γυμναστήριο ή κάποιον με αρκετή εμπειρία, όπως εμείς εδώ) και έναν καθηγητή Πανεπιστημίου που δουλεύει σε αρχαία κείμενα και εκδίδει μελέτες.

    Ο πρώτος μπορεί να μη ξέρει να αναλύσει το μέτρο και τα δύσκολα λεξικά μορφήματα του Τυρταίου πχ., αλλά καταφέρνει τις όποιες γνώσεις έχει να τις μεταδώσει με επιτυχία στους μαθητές του κι εκείνοι να έχουν μια γόνιμη επαφή με τα Αρχαία και τη Φιλολογία ευρύτερα.

    Ο δεύτερος μπορεί να ξέρει τις λεπτομέρειες και όλους τους λεξικούς τύπους, το ιστορικό και φιλολογικό υπόβαθρο στις Νεφέλες του Αριστοφάνη, αλλά είναι πολύ πιθανόν να μη καταφέρει ποτέ να περάσει στη μαθησιακή διαδικασία και να μην κατακτήσει ποτέ το διδιασκαλικό ερέθισμα.

    Εγώ λοιπόν πάνω στη γυμναστική δε μπορώ να καταλάβω έρευνες και ιστορίες. Έχω μάθει να μιλάω με την εμπειρία μου και με την εικόνα του σώματός μου, χωρίς να αποκρούω οτιδήποτε διαφορετικό (γι' αυτό άλλωστε προτείνω άλλων προγράμματα, πολύ καλύτερα, για συνέχεια του δικού μου). Το να διαβάσω όμως μια έρευνα που την έχει κάνει ένας παχούλης κύριος, όοοσα επιστημονικά δεδομένα κι αν έχει, εγώ θα προτιμήσω αυτό που είχε αποτέλεσμα και δούλεψε σε εμένα. Προσαρμοστικότητα, πειραματισμός, εφαρμογή, σωστή κρίση του αποτελέσματος και τελικά γόνιμη αξιολόγηση ενός προγράμματος!!!

    Δε θα ξεχάσω ποτέ έναν ψηλό και άχαρο "γυμναστή" με κοιλίτσα στο Ρέθυμνο στο Παλμό που ενώ τέλειωσα ένα set άρσεις θανάτου και ξεφόρτωνα τα κιλά, έρχεται και μου λέει "μην κάνεις αυτή την άσκηση ρε συ, θα χτυπήσεις τη μέση σου"... ε εγώ φταίω μετά που τον κοίταξα με ένα ύφος "δε μας χέζεις ρε Νταλάρα;!"
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #193
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    + Σε όλα σύντεκνε! Απο Δευτέρα ξεκινώ το πρόγραμμα!!!

  14. #194
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    DSC08380.jpg καλησπερα σταυρο δεν βρηκα καποια ενοτητα για τις φωτο και τις ανεβαζω εδω!!!!

  15. #195
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    Attachment 12106 Attachment 12107 ξεχασα να σου πω και για την δικη σου φωτο πολυ καλη συγχαρητηρια, οι δικες μου πολυ προχειρες αλλα και πραγματικες!

  16. #196
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κοίτα Κώστα, υπάρχει ένα υπόβαθρο αλλά θέλει δουλίτσα πολύ.

    Εσύ πώς σκέφτεσαι να συνεχίσεις;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #197
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    τι εννοεις Σταυρο με το υποβαθρο? τα ορια δεν τα εχω βαλει δεν μπορω, αλλα προς το παρον τραβαει ο οργανισμος....

  18. #198
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εννοώ ότι έχει μια υποδομή το σώμα σου, αλλά θέλει δουλειά.

    Πώς σκέφτεσαι λοιπόν να συνεχίσεις εσύ;! Εγώ θα πρότεινα να συνεχίσεις να πιέζεις το σώμα σου και να κάνεις το πρόγραμμα και αργότερα να το παραλλάξεις σε 3 set X 8,8,6 και μετά 3 set Χ 8,6 και 6 επαναλήψεις.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #199
    New Member
    Join Date
    15-12-11
    Location
    ΣΥΡΟΣ
    Posts
    36

    Default

    για πιο προγραμμα μιλαμε ομως?

  20. #200
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γι' αυτό εδώ!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  21. #201
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Υπαρχει κανενα βιντεο που δειχνει πως γινονται οι ασκησεις ροκανισματα ξαπλωμενος και αρσεις ποδιων ξαπλωμενος. Τελος ποιες ειναι οι καταλληλες ασκησεις ραχιαιων για το τρεχον προγραμμα??

  22. #202
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default



    Για ραχιαίους ίσως να αρκούν οι άρσεις θανάτου, αλλά και απλές άρσεις κορμού στη ρωμαϊκή καρέκλα πιστεύω ότι είναι εντάξει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #203
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Φανταζομαι οτι αυτη η ασκηση που δειχνεις ειναι τα κλασσικα ροκανισματα με η χωρις βαρος... Μηπως εχεις και βιντεο με τις αρσεις ποδιων ξαπλωμενος??
    Οι "καλημερα" ειναι καλη ασκηση για τους ραχιαους?

  24. #204
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τις καλημερές δε τη θεωρώ και τόσο άσκηση αρχαρίων.

    Ψάξε στο youtube για την άσκηση, είναι απλό!!! Ούτε 3 δευτερόλεπτα δε θα σου πάρει!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #205
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Τα ροκανισματα εφοσον γινονται με βαρος σε ποιο σημειο πρεπει να βαζω την πλακα στους κοιλιακους????
    Τελος οι ασκησεις των κοιλιακων ειναι αποτελεσματικοτερα να γινονται πριν η μετα την προπονηση??

  26. #206
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodys View Post
    Τα ροκανισματα εφοσον γινονται με βαρος σε ποιο σημειο πρεπει να βαζω την πλακα στους κοιλιακους????
    Τελος οι ασκησεις των κοιλιακων ειναι αποτελεσματικοτερα να γινονται πριν η μετα την προπονηση??
    πανω στο στηθος....μετα την προπονηση γιατι αν κανεις πριν θα χασεις ενεργεια..οταν εχεις ποδια μιας και οι κοιλιακοι συμμετεχουν παρα πολυ στις ασκησεις ποδιων μπορεις να τος κανεις πριν για ζεσταμα,ισω ς αυξηθουν και οι επιδοσεις σου

  27. #207
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    227

    Default

    Mazda6 επειδή θα ξεκινήσω πάλι το πρόγραμμα που προτείνεις ήθελα να σε ρωτήσω για τις ασκήσεις ποδιών.

    α)Με ποια σειρά ξεκινάω την εκτέλεση; Με αυτή Τετρακέφαλα-Μηριαία δικέφαλα-Γαμπες;

    β)Και αν ναι ακολουθώ κατά σειρά τις ασκήσεις κάθε μυικής ομάδας έτσι όπως τις έχεις προτείνει;

    Τετρακέφαλα:
    Καθίσματα με μπάρα (σκουώτ) σε ελεύθερα βάρη ή στο smith
    Πιέσεις στη πρέσα ποδιών
    Εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνημα


    Μηριαία δικέφαλα:
    Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων,
    Προβολές (αρχικά με αλτήρες, αργότερα με μπάρα)

    Γάμπες:
    άρσεις γαμπών όρθιος


    γ)Επίσης ισχύει κανονικά το ζέσταμα των 15 επαναλήψεων στην πρώτη άσκηση της κάθε μυικής ομάδα των ποδιών;

  28. #208
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Σταυρο οι κοιλιακοι ειναι καλο να γινονται πριν απο την βασικη προπονηση σαν ζεσταμα η στο τελος????

  29. #209
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    καλησπερα και συχαρητηρια για τη δουλεια σου αγαπητε φιλε!!επειδη ειμαι αχαριος καλυτερα να ξεκινησω με προπονησεις full body 3φορες την εβδομαδα ι σε 4φορες τν εβδομαδα να χωρισω σε μερες τους μυς που θα γυμνασω??ι απορια με το full body ειναι οτι αν κανω γυμναστικη 2 μερες συνεχομενες ποτε θα ξεκουραστουν οι μυες?

  30. #210
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodys View Post
    Σταυρο οι κοιλιακοι ειναι καλο να γινονται πριν απο την βασικη προπονηση σαν ζεσταμα η στο τελος????
    σου ειχα πει ρε συ μετα....εκτος αν εχεις ποδια που μπορεις να κανεις για ζεσταμα...


 
Page 7 of 14 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - Σχολιασμός
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 276
    Last Post: 28-04-19, 06:06
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-11, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •