Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default Εσείς μετράτε το σάκχαρό σας?

    Χαρη στη μητερα μου, που προσφατα ανακαλυψαμε οτι ειναι διαβητικη,
    θορυβηθηκα κ αρχισα αραια κ που να μετρω το σακχαρο μου σε τυχαιες ωρες/μερες.
    (Εννοειται οτι ασχετα με αυτο καθε χρονο κανω τις καθιερωμενες εξετασεις μου στον μικροβιολογο αλλα πλεον μετρω το σακχαρο κ στο σπιτι)
    Απτις τυχαιες μετρησεις, ειτε νηστικη μετα απο παρα πολλες ωρες το πρωι,
    ειτε μολις εχω φαει πχ βραστο καροτο, ειτε εχοντας παρει το γευμα 2-3 ωρες πριν,
    βλεπω οτι εχω παντα σακχαρο καπου 85-90.
    Αυτο το 90 με προβληματιζει.
    με ανωτερο το 110 γιατι να εχω εγω σταθερα 90?
    τελικα ειναι κακο ή μηπως ειναι καλο με τη λογικη οτι εχω σταθερα επιπεδα σακχαρου με τη διατροφη που κανω μονη μου?

    Σκεφτομαι οταν θα παει η μητερα μου σε γιατρο να παω μαζι να ρωτησω,
    απτην αλλη ο μικροβιολογος ποτε δε μου εκρουσε το καμπανακι,
    ισα ισα ηταν καθυσηχαστικος οταν στις προηγουμενες εξετασεις μου ειδα το 90 κ μου φανηκε υψηλο.
    Μαλιστα μου ειπε οτι οφειλοταν στις πολλες ωρες νηστειας βραδυνης που εκανα τοτε.
    Μονο πρωι δεν εχω μετρηθει (νηστικη), μηπως να το κανω ναμου φυγει η ιδεα ή να μη παρασχολουμαι?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το καροτάκι έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, γι αυτό στο ανεβάζει.

    Πώς το μετράς το ζάχαρο; Εχεις καποια συσκευή;

  3. #3

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ναι το ξερω για το καροτο, αλλα το νοημα ηταν οτι οποτε κι αν το μετρησα μονη, εκτος απο πρωινη ωρα
    ηταν τοιδιο. (ανεφερα το καροτο για να δειξω οτι κ μετα απο αυτη την τροφη παλι το ιδιο)
    κ στο μικροβιολογικο πρωινη ωρα κ παρα πολλες ωρες νηστικη λογω intermittent fasting ηταν παλι το ιδιο.
    εχουμε το σχετικο με σακχαρο μηχανακι με ταινιες, τρυπας το δαχτυλο, το αιμα πανω στην ταινια κ μετα στο μηχανακι η ενδειξη.

    ΥΓ δεν το εχω μετρησει κ απειρες φορες, καπου 3-4 ομως σιγουρα κ μεσα σε μηνες...

  4. #4
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Μη σκας. Ετσι απλα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  5. #5

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    δλδ ειναι νορμα λ κ να μη σκαω ή δεν ειναι κ να μη σκαω?
    εσυ τοχεις μετρησει ποτε ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Το εχω μετρησει βεβαια
    Πρωινες ωρες ομως, απο εξετασεις που εχω εδω ειναι μια 70 και μια 54 με τιμες αναφορας 70-120.
    Νηστικος βεβαια, οποτε μετα δεν ανησυχησα να καθομαι να το μετραω.
    Για να ανησυχεις ομως πιστευω οτι πρεπει να ειναι στο πανω οριο και το ζαχαρο μονο του δε λεει τπτ, γιατι τρως κιολας. Καλο ειναι να γινει μια καμπυλη μεταβολισμου γλυκοζης, που πιστευω θα εχεις πολυ καλη και μετα να σου πει ο γιατρος αν κρινει να κανεις περαιτερω εξετασεις για γλυκοζιλιωμενη αιμοσφερινη κ.α.
    Οπως ειπα ομως, απλα μη σκας.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #7

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τωρα με εψησες, θατο μετρησω πρωι νηστικη αλλα νορμαλ ωρες νηστικη, οχι αυτα που εκανα παλια με 16ωρες νηστειες...
    τωρα εφαγα λιγο κοττατζ τελευταιο γευμα. αυριο παω τρεχοντας στης μανας μου προ δουλειας :D
    νομιζω 110 ειναι το ανωτερο οχι 120 αλλα δεν ειμαι κ σχετικη.
    αυτο που σιγουρα ξερω οτι μολις φαμε εξφενδονιζεται αλλα φυσικα επανερχεται (στον φυσιολογικο ανθρωπο).
    (παιζει ρολο κ τι τρως, γλυκαιμικοι δεικτες κ παει λεγοντας...)

  8. #8

    Default

    καλιμερα strength,

    oles τις αιματολογικες εξετασεις τισ κανουμε με 12 ωρες νυστειας .μη την κανεις με το μηχανημα πηγαινε σε ενα κεντρο να την κανεις .φυσιολογικεσ τιμεσ για νυστεια αν δεν κανω λαθος ειναι 60-110 .αν εισαι μεσα σε αυτο δεν εχεις θεμα .αν κατι δεν σου παει καλα κανεισ μια καμπυλη ζακχαρου ,σου δινουνε να πιεισ γλυκοζη κα σε μετρανε νυστικη και μετα την γλυκοζη αν σου ποθνε οτι εχεισ ξεπερασει τα ορια τοτε μπορεισ να τσιμπιεσε με το μηχανημα τησ μαμασ σου καθε φορα που τρως πατατουλα.

    εγω ειμαι γυρω στο 70 -75 σε 12 ωρεςνηστειας

    ο αντρας μου εχει 80 -90 και ειναι κι αυτοσ φυσιολογικος αλλα προσεχει...γιατι δεν ειναι χαμηλος!

    καμπυλη κανουν στην και εγκυμοσυνη .

  9. #9

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Καλημερα, θα το μετρησω σε μιση ωρα περιπου, ειμαι νηστικη απτις 2 το βραδυ μονο με καφε (σκετο)
    δεν παω σε μικροβιολογικο καθοτι ειναι φυσιολογικη η τιμη εκει οπως ειπες κ συ κ δεν εχει νοημα.
    οσο για τις ωρες νηστειας μου ειχε πει ο μικροβιολογος οτι οταν εισαι νηστικη πολλες ωρες ο οργανισμος ανεβαζει μονος του το σακχαρο, εξου κ οι διαβητικοι πρεπει να κανουν συχνα γευματα.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    εχω ενα μετρητη οικιακο της bayer, δεν ειμαι διαβητικος απλα το εχω για να ξερω που παταω στο θεμα των τιμων του σακχαρου μετα απο καποια γευματα.
    Τεσταρα καποιες φορες και τι αντικτυπο ειχαν καποιες τροφες στο σακχαρο...

  11. #11

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by patrinos2003 View Post
    εχω ενα μετρητη οικιακο της bayer, δεν ειμαι διαβητικος απλα το εχω για να ξερω που παταω στο θεμα των τιμων του σακχαρου μετα απο καποια γευματα.
    Τεσταρα καποιες φορες και τι αντικτυπο ειχαν καποιες τροφες στο σακχαρο...
    κ ποιο ηταν το συμπερασμα?

    Λοιπον το μετρησα το πρωι στις 10 νηστικη απο τις 2 το βραδυ κ ειχα παλι 90.
    ρωτησα τον μικροβιολογο λοιπον τι παζει κ μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο σακχαρο κ δεν καταλαβαινει τον λογο ανησυχιας μου.
    τον ρωτησα ποιο ειναι το νορμαλ σακχαρο για εναν τελειως υγιη ανθρωπο κ ειπε οτι καποιος μπορει να εχει 70 μια ζωη κι αλλος 90 μια ζωη, δεν σημαινει κατι αυτο.
    επισης ειπε αν με προβληματιζει το θεμα ας παω φαγωμενη, 2 ωρες μετα το πρωινο γευμα, να μετρησουμε σακχαρο κ εν συνεχεια αν χρειαστει γλυκοζυλιωμενη.
    εν ολιγοις σταματω νανησυχω κ οταν ερθει η ωρα των νεων εξετασεων το κοιταω πιο συγκεκριμενα.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    ηθελα ας πουμε να δω τι συμβαινει τρωγωντας 250γραμ. μακαρονια και τι συμβαινει τρωγωντας 250γραμ. μακαρονια συν 1 ταμπλετα chromium polynicotinate...το αποτελεσμα ηταν ενθαρυντικο με τη ληψη του χρωμιου.Στην πρωτη περιπτωση ελαβα μετρηση 129 στην δευτερη 101...
    αλλο παραδειγμα ηταν μετα την ληψη αναψυκτικου Cola σε συγκριση με την ληψη Cola Light, απεδειχθη οτι οντως τα "κανονικα" αναψυκτικα ειναι τιγκα στην ζαχαρη...

  13. #13

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ποση ωρα μετα το γευμα? δεν εχω μετρησει ποτε πανω απο 110.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ποση ωρα μετα το γευμα? δεν εχω μετρησει ποτε πανω απο 110.
    εκτος των ζυμαρικων περιελεμβανε και καποια αλλα, γλυκο κλπ, η μετρηση εγινε 25 λεπτα μετα την τελευταια μπουκια και στις δυο περιπτωσεις...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μετράτε πάντα τις θερμίδες?
    By Stephany Alexia in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 18-02-09, 06:02
  2. Σάκχαρο και δεξτρόζη
    By zagonisn_21 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 22-06-06, 20:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •