Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 121 to 150 of 210
  1. #121
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    θα μπορουσα εφοσον κανω 3 προπονησεις με βαρη την εβδομαδα να βαζω που και που και το flash in one στο προγραμμα? και αν ναι πως ακριβως θα μπορουσα να το κανω? επισης σκεφτομαι να κανω 2 μερες αεροβιο ξεχωριστα απο τα βαρη με σταθερο εντονο ρυθμο και μια μερα hit 20 λεπτα μετα τα βαρη.την μερα που θα εχω hit να πινω την whey με την μπανανα πριν ανεβω στον διαδρομο? ευχαριστω
    Φιλε μουμπορεις να βαλεις την flash in one στο προγραμμα αλλα καλο ειναι να μην την κανεις 2 μερες προπονηση συνεχομενες. Στην HIT δεν εχει σημασια το τι θα φας πριν την προπονηση, ισα ισα να εχεις φαει καλα θα μπορεσεις να βγαλεις με μεγαλυτερη ενταση την αεροβια. Στην HIT παιζει ρολο το postworkout καψιμο θερμιδων και λιπους. Εγω θα ετρωγα και πριν και μετα την HIT σαν να εκανα προπονηση αλλα λιγο λιγοτερο.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  2. #122
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    AMAZING TOPIC GZ !!!!! μου αρεσει ο τροπος και η σκεψη του all in one το εκανα και οταν εκανα στιβο αλλα με διαφορετικη νοτροπια

    θα το δοκιμασω οταν θα κανω παυση απο τα βαρια βαρη με την καλοκαιρινη περιοδο (περιοδο αποθεραπιας)

  3. #123
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Γραφεις για 4 μερες προπονησης...
    αν τις εκανε καποιος 3 πως θα αλλαζε το πλανο;
    Get big or die trying!

  4. #124
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Γραφεις για 4 μερες προπονησης...
    αν τις εκανε καποιος 3 πως θα αλλαζε το πλανο;
    μην σε απασχολεί, εγώ κάνω μόνο 3 την εβδομάδα και βλέπω καλά αποτελέσματα. Μόνο που χρειάζεται να ακολουθείς τις ημέρες εναλλάξ, δεν έχει σημασία να τελειώσει η εβδομάδα και δεν έχουν ολοκληρωθεί οι 4 προπονησεις, συνεχίζει από Δευτέρα με την τέταρτη μέρα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  5. #125
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-08
    Location
    Athens, Greece, Greece.
    Posts
    4

    Default

    [Αγαπητέ Πάρι Νικολάου,θάθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποιο βιβλιο που να προτεινεις σε φωτογραφιες για ολες αυτες και οχι μονον τις ασκήσεις και αναλυση της σωστης εκτέλεσης των.Εννοώ το προτεινόμενο πρόγραμμα,ALL IN ONE.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Γιώργος Κ.
    Last edited by koro; 02-08-12 at 16:36.

  6. #126
    New Member
    Join Date
    21-02-12
    Posts
    27

    Default

    Καλησπέρα Πάρη, σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρόγραμμα και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.
    1) Μπορεί να ακολουθηθεί το πρόγραμμα εφ'όρου ζωής αν έχει καλά αποτελέσματα?
    2) Στις προπονήσεις 2-4 οι επαναλήψεις που δίνεις είναι πολύ "strict", μήπως μπορείς να μας δώσεις ένα μικρό εύρος για να κινούμαστε πιο έυκολα?
    3) Η επιλογή των ασκήσεων είναι αναγκαστική ή μπορεί να γίνει αλλαγή? Επίσης μπορώ να προσθέσω καμιά άσκηση σε κάθε προπόνηση πχ για τους τρικεφάλους μου που είναι το αδύνατο σημείο?
    4) Τέλος, τα πόδια μου είναι το δυνατό μου σημείο και δεν θέλω να τα φουσκώσω σε μέγιστο βαθμό καθώς αναζητώ τη συμμετρία και δεν κατεβαίνω σε αγώνες. Τι μπορώ να κάνω για να δώσω έμφαση στο άνω σώμα? Μήπως να παραλείψω τα πόδια σε καμια προπόνηση?


    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  7. #127
    New Member
    Join Date
    21-02-12
    Posts
    27

    Default

    Επίσης την μέρα Strength in one επειδή πλάτη κάνω μονόζυγο μόνο με το βάρος του σώματος πρόσθεσα και κωπηλατική με μπάρα σε επαναλήψεις 4-6. Για να μην προσθέτω άλλη μια μέρα στο πλάνο, υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσω μία άσκηση για τραπεζοειδή σε κάθε μια από τις μέρες ή αυξάνεται ο όγκος?

  8. #128
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-09-12
    Posts
    1

    Default

    καλημέρα και απο εμένα,
    νέος στο φόρουμ και μόνο για το πρόγραμμα σου που φαίνετι πάρα πολυ καλο.
    απλα εχω ενα προβλημα.
    επειδη εχω μετακομισει εκτος αστικων κεντρων (μπουχτισα και προτιμησα να ειμαι μονος στη φυση)
    εχω φτιαξει ενα γυμναστηριακι στο υπογειο και δεν εχω τροχαλιες και πρεσα .μονο παγκους
    μηπως μπορεις να μου πεις με τι ασκησεις απο βάρη να αντικαταστησω την 4 προπονηση που βασιζεται σε μηχανηματα???
    και μια δευτερη ερωτηση.επειδη θελω να δωσω μεγαλυτερη εμφαση στα ποδια θα πρεπει να τα κανω τελευταια???σε ολες τις προπονησεις ή σε καποιες συγκεκριμενες μόνο???

    ευχαριστώ πάρα πολυ.

  9. #129
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    για σου φιλεBODYLEDGE!Πιστευεις οτι αυτο μπορουν να το εφαμροσουν και αρχαριοι σ εμικρη ηλικια?ειμαι 14 χορνων καια σοιχλουμεαι 5 μηνες....αντι για μηχανηματα σητν 4η προπονηση μπορω να χρησιμοποιησω απομονοτικες με ελυθερα βαρη γιατι καννω σπιτι gym?ή [ποιστευεις πως ειναιν καλυτεορ να συνεχισω το κλασικο σπλιτ 4ημερο(πλατη-διεκφαλο,στηθος-τιρκεφαλα,ποδια,ωμοι-τραπεοειδης)?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  10. #130
    New Member
    Join Date
    13-01-13
    Posts
    16

    Default

    Γεια σου και απο μενα φιλε Παρασκευα ωραια δουλεια.Να σε ρωτησω σκεφτομαι και εγω σε ενα μηνα απο τωρα να την ακουλουθησω απλα επειδει η διατροφη μου ειδικα τοτε θα ειναι αρκετα υποθερμιδικη(γραμμωση) συστηνεις την προπονηση αυτη σε τετοια φαση?

  11. #131
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Φίλε Παρασκευα καλησπερα,
    αεροβια ποτε ειναι καλυτερα να γινεται με αυτο το προγραμμα?Ειδα σε προηγουμενο ποστ δαλλειματικη μετα την προπονηση κ αεροβια μεγαλης διαρκειας σε ξεχωριστες μερες.
    Εγω που ειμαι λιποβαρης,με μια φορα τη βδομαδα αρκει σε ξεχωριστη μερα απο βαρη?Μονο αεροβια?

    Ευχαριστώ

  12. #132
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by koro View Post
    [Αγαπητέ Πάρι Νικολάου,θάθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποιο βιβλιο που να προτεινεις σε φωτογραφιες για ολες αυτες και οχι μονον τις ασκήσεις και αναλυση της σωστης εκτέλεσης των.Εννοώ το προτεινόμενο πρόγραμμα,ALL IN ONE.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Γιώργος Κ.
    φίλε μου είναι στα σχέδια μου να γυρίσω ένα DVD με το πρόγραμμα All in One
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  13. #133
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by 9gagger View Post
    Καλησπέρα Πάρη, σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρόγραμμα και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.
    1) Μπορεί να ακολουθηθεί το πρόγραμμα εφ'όρου ζωής αν έχει καλά αποτελέσματα?
    2) Στις προπονήσεις 2-4 οι επαναλήψεις που δίνεις είναι πολύ "strict", μήπως μπορείς να μας δώσεις ένα μικρό εύρος για να κινούμαστε πιο έυκολα?
    3) Η επιλογή των ασκήσεων είναι αναγκαστική ή μπορεί να γίνει αλλαγή? Επίσης μπορώ να προσθέσω καμιά άσκηση σε κάθε προπόνηση πχ για τους τρικεφάλους μου που είναι το αδύνατο σημείο?
    4) Τέλος, τα πόδια μου είναι το δυνατό μου σημείο και δεν θέλω να τα φουσκώσω σε μέγιστο βαθμό καθώς αναζητώ τη συμμετρία και δεν κατεβαίνω σε αγώνες. Τι μπορώ να κάνω για να δώσω έμφαση στο άνω σώμα? Μήπως να παραλείψω τα πόδια σε καμια προπόνηση?


    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
    1) μπορεί να κάνει προπόνηση όλου του σώματος αν έχει καλά αποτελέσματα αλλά με αλλαγές για να μη συνηθίζει το σώμα
    2. δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
    3)ναι φυσικά και μπορείς
    4) όχι μην τα παραλείψεις αλλά να μειώσεις τον όγκο προπόνησης και φυσικά να προπονείς πρώτα τον άνω κορμό
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  14. #134
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by 9gagger View Post
    Επίσης την μέρα Strength in one επειδή πλάτη κάνω μονόζυγο μόνο με το βάρος του σώματος πρόσθεσα και κωπηλατική με μπάρα σε επαναλήψεις 4-6. Για να μην προσθέτω άλλη μια μέρα στο πλάνο, υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσω μία άσκηση για τραπεζοειδή σε κάθε μια από τις μέρες ή αυξάνεται ο όγκος?
    ναι κανένα πρόβλημα!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  15. #135
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by teo1979 View Post
    καλημέρα και απο εμένα,
    νέος στο φόρουμ και μόνο για το πρόγραμμα σου που φαίνετι πάρα πολυ καλο.
    απλα εχω ενα προβλημα.
    επειδη εχω μετακομισει εκτος αστικων κεντρων (μπουχτισα και προτιμησα να ειμαι μονος στη φυση)
    εχω φτιαξει ενα γυμναστηριακι στο υπογειο και δεν εχω τροχαλιες και πρεσα .μονο παγκους
    μηπως μπορεις να μου πεις με τι ασκησεις απο βάρη να αντικαταστησω την 4 προπονηση που βασιζεται σε μηχανηματα???
    και μια δευτερη ερωτηση.επειδη θελω να δωσω μεγαλυτερη εμφαση στα ποδια θα πρεπει να τα κανω τελευταια???σε ολες τις προπονησεις ή σε καποιες συγκεκριμενες μόνο???

    ευχαριστώ πάρα πολυ.
    φίλε μου η επιλογή των ασκήσεων είναι ενδεικτική. Μπορείς να συμπεριλάβεις ότι ασκήσεις θέλεις και με ότι εξοπλισμό διαθέτεις αρκεί να ακολουθήσεις και να κατανοήσεις την βασική φιλοσοφία του προγράμματος. Τα πόδια να τα κάνεις πρώτα στην προπόνηση που είσαι πιο ξεκούραστος!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  16. #136
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by MANIKOLA View Post
    Γεια σου και απο μενα φιλε Παρασκευα ωραια δουλεια.Να σε ρωτησω σκεφτομαι και εγω σε ενα μηνα απο τωρα να την ακουλουθησω απλα επειδει η διατροφη μου ειδικα τοτε θα ειναι αρκετα υποθερμιδικη(γραμμωση) συστηνεις την προπονηση αυτη σε τετοια φαση?
    το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο για μέγιστη μυική υπερτροφία. Ακόμα και με υποθερμιδική διατροφή μπορεί να σε βοηθήσει να διατηρήσεις την μυική σου μάζα!! Δοκίμασέ το!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  17. #137
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Φίλε Παρασκευα καλησπερα,
    αεροβια ποτε ειναι καλυτερα να γινεται με αυτο το προγραμμα?Ειδα σε προηγουμενο ποστ δαλλειματικη μετα την προπονηση κ αεροβια μεγαλης διαρκειας σε ξεχωριστες μερες.
    Εγω που ειμαι λιποβαρης,με μια φορα τη βδομαδα αρκει σε ξεχωριστη μερα απο βαρη?Μονο αεροβια?

    Ευχαριστώ
    πλέον συνιστώ HIIT τις ημέρες που δεν κάνεις προπόνηση 2-3 φορές την εβδομάδα. για την δική σου περίπτωση 1-2 φορές HIIT είναι αρκετές.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  18. #138
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Α οκ.Ελεγα να κρατησω τη hiit σε περιοδο γραμμωσης κ να την εκανα πρωι αν κολλαγα,αλλα θα τη δοκιμασω ετσι,νομιζα οτι θα εχανα κ μυικο ιστο λογω της υψηλης εντασης

    Ευχαριστώ φιλε

    Αν κανω hiit μετα απο ποση ωρα πρεπει να φαω?Οπως αεροβια μετα απο 1 ωρα?
    Last edited by iLikeBB; 05-03-13 at 13:30.

  19. #139
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Φίλε κατι αλλο,
    τις προπονησεις σε all in one,εγω εχω κανει τωρα τις 3 πρωτες,Κυριακη-Τριτη-Πεμπτη.Την 4η να την κανω Σαββατο ή να αφησω 2 μερες κενες κ να κανω Κυριακη?
    Και μολις ολοκληρωσω κ 4η προπονηση αφινω 2 μερες off?Ή παλι κανονικα μερα παρα μερα?

    Ευχαριστώ

    Edit: Λέγοντας μισες επαναληψεις ειναι ας πουμε στις καμψεις δικεφαλων μεχρι τη μεση να φτανω να μην παω μεχρι πανω?
    Στην 4η προπονηση αναφερομαι
    Last edited by iLikeBB; 07-03-13 at 17:18.

  20. #140

    Default

    Το δοκίμασα μία βδομάδα. Το λάτρεψα!!! Θα το συνεχίσω σίγουρα...έχει τέλειο πιάσιμο κάθε μέρα. Μ'αρέσει πολύ η φιλοσοφία του. Έχω μία ερώτηση θα ήθελα να βάλω κάθε μέρα τον οπίσθιο δελτοειδή αλλά σκέφτομαι να έχω μία σταθερή άσκηση και τις 4 μέρες πώς το βλέπετε; Η ερώτηση μου είναι πιο πολύ στο ότι θα είναι μόνο μία σταθερή άσκηση.

    Υ.Γ Θεωρώ την τρίτη μέρα πολύ δύσκολη!
    Υ.Γ Η αλλαγή του τέμπο για μένα είναι το καλύτερο σημείο του προγράμματος.

  21. #141
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by salamandra View Post
    Το δοκίμασα μία βδομάδα. Το λάτρεψα!!! Θα το συνεχίσω σίγουρα...έχει τέλειο πιάσιμο κάθε μέρα. Μ'αρέσει πολύ η φιλοσοφία του. Έχω μία ερώτηση θα ήθελα να βάλω κάθε μέρα τον οπίσθιο δελτοειδή αλλά σκέφτομαι να έχω μία σταθερή άσκηση και τις 4 μέρες πώς το βλέπετε; Η ερώτηση μου είναι πιο πολύ στο ότι θα είναι μόνο μία σταθερή άσκηση.

    Υ.Γ Θεωρώ την τρίτη μέρα πολύ δύσκολη!
    Υ.Γ Η αλλαγή του τέμπο για μένα είναι το καλύτερο σημείο του προγράμματος.
    καντες στοτ ελος τηε 3η η 4ης προπο..οχι καθε μερα..και υπαρχουν πολλες παπταλλγες...

    δες.. reverse flies
    rear delt flies incline

    καθω κ αλλες οπως αυτην π εχεις το εκφαλι σ σσταθερο σημειο κ εκτλειης την κινηση κλπ κλπ

  22. #142

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ κάνω την reverse flies. Τραπεζοειδή και πήχη να κάνω πάλι μία φορά σε μία μέρα την 3 ή την 4 όπως είπες (εγώ τις έβαλα στην πρώτη); Στο αρχικό post αναφέρει ο κ. Νικολάου ότι μπορείς να βάλεις 5 μέρα με υπόλοιπες ομάδες αλλά δεν θα ήθελα να το κάνω έτσι..

    Υ.Γ. Τι tempo και επαναλήψεις;

  23. #143
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    αφου λεεθι τεμπο ρε συ..οπως κσ τις αλλες ασκησεις...

    επαναληψεις οπως οια λλες σοο ρπογραμμα,καλυτερα κανε 12....

    πηχεις βαλε ητν 3η μερα κ ωμους την 4η μερα..η το αντιθετο..

  24. #144
    New Member
    Join Date
    11-03-13
    Location
    Βόλος
    Posts
    30

    Default

    Ωραιο προγραμμα!!!το δοκιμζω περιπου 2 βδομαδες και βλεπω οτι παει μια χαρα

  25. #145

    Default

    καλημερα σε ολους !!!κανω το προγραμμα του ΠΑΡΗ το sf52....και εχω μια απορια ..το πρωτο και το τριτο σετ ειναι με το αργο τεμπο???που διαρκει ενα λεπτο???και το δευτερο με το τεταρτο αυτο που εχει εκρηκτικες επαναληψεις ???ή παει πρωτο δευτερο αργες για ενα λεπτο και τριτο τεταρτο γρηγορες???


  26. #146

    Default

    Quote Originally Posted by fraulitsa View Post
    καλημερα σε ολους !!!κανω το προγραμμα του ΠΑΡΗ το sf52....και εχω μια απορια ..το πρωτο και το τριτο σετ ειναι με το αργο τεμπο???που διαρκει ενα λεπτο???και το δευτερο με το τεταρτο αυτο που εχει εκρηκτικες επαναληψεις ???ή παει πρωτο δευτερο αργες για ενα λεπτο και τριτο τεταρτο γρηγορες???


    καμια απαντηση κανεις???

  27. #147

    Default

    Ποιο είναι το sf52; Έχει καμία σχέση με το all in one που σχολιάζουμε εδώ;

  28. #148

    Default

    Λοιπόν αναφέρει ότι πρώτο και τέταρτο αργά και δεύτερο και τρίτο γρήγορα.

    Γ. Tempo-Επαναλήψεις
    Όπως αναφέρθηκε για κάθε μυϊκή ομάδα είτε είναι βασική και προπονείται στο main round είτε δευτερεύουσα και προπονείται στο extra round προπονείται με 4 σετ. Στο πρώτο σετ το tempo εκτέλεσης είναι αργό (slow speed) με ιδανικό 2 δευτερόλεπτα ανέβασμα 1 δευτερόλεπτο σύσπαση και 3 δευτερόλεπτα κατέβασμα. Ο χρόνος διάρκειας του σετ είναι 60 δευτερόλεπτα οπότε το time under tension δηλαδή που ο μυς βρίσκεται κάτω από συνεχόμενη σύσπαση είναι ο ιδανικός για μέγιστη υπερτροφία. Με το ίδιο tempo εκτελείται και το τέταρτο σετ. Ο τρόπος εκτέλεσης του δεύτερου και του τρίτου σετ είναι εκρηκτικός (fast speed) με 1 δευτερόλεπτο ανέβασμα ή ακόμα πιο γρήγορα και ένα κατέβασμα.

  29. #149

    Default

    Φραουλίτσα μπερδεύτηκα και μάλλον και εσύ γι'αυτό ρωτάς γιατί πιο κάτω λέει το αντίθετο. Βασικά μόνο ο ίδιος μπορεί να δώσει διευκρίνηση γιατί μάλλον έγινε λάθος. Εγώ πιστεύω επειδή αναφέρει για εναλλαγή της έντασης το λογικό είναι πρώτο και τρίτο αργό και δεύτερο με τέταρτο γρήγορο.

    Στο προτελευταίο σετ αν ο ασκούμενος δεν αισθανθεί εξάντληση στα 60 δευτερόλεπτα που διαρκεί το σετ αυξάνει τα κιλά έτσι ώστε στο τελευταίο σετ που διαρκεί 20 δευτερόλεπτά με γρήγορο tempo να φτάσει σε πλήρη εξάντληση. Αν παρόλα αυτά δεν φτάσει σε εξάντληση μέσα στο χρόνο των 20 δευτερολέπτων ούτε τώρα, συνεχίζει το σετ πέρα του χρόνου των 20 δευτερολέπτων μέχρι την πλήρη εξάντληση.
    Last edited by salamandra; 01-04-13 at 00:38.

  30. #150

    Default

    Quote Originally Posted by salamandra View Post
    Φραουλίτσα μπερδεύτηκα και μάλλον και εσύ γι'αυτό ρωτάς γιατί πιο κάτω λέει το αντίθετο. Βασικά μόνο ο ίδιος μπορεί να δώσει διευκρίνηση γιατί μάλλον έγινε λάθος. Εγώ πιστεύω επειδή αναφέρει για εναλλαγή της έντασης το λογικό είναι πρώτο και τρίτο αργό και δεύτερο με τέταρτο γρήγορο.

    Στο προτελευταίο σετ αν ο ασκούμενος δεν αισθανθεί εξάντληση στα 60 δευτερόλεπτα που διαρκεί το σετ αυξάνει τα κιλά έτσι ώστε στο τελευταίο σετ που διαρκεί 20 δευτερόλεπτά με γρήγορο tempo να φτάσει σε πλήρη εξάντληση. Αν παρόλα αυτά δεν φτάσει σε εξάντληση μέσα στο χρόνο των 20 δευτερολέπτων ούτε τώρα, συνεχίζει το σετ πέρα του χρόνου των 20 δευτερολέπτων μέχρι την πλήρη εξάντληση.


    ετσι το εχω καταλαβαβει ...και εγω !!!..και αυτο κανω !!!...ειναι η τριτη βδομαδα που κανω το προγραμμα του παρη ...και εχω να πω οτι εχω αρχισει απο τωρα να βλεπω αποτελεσματα....φοβερα πρηξιματα κατα την διαρκεια της προπονησης . τρομερη ευεξια μετα το τελος της και τρομερη ενεργεια ολη μερα ..αλλα το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δεν εχω καμια ενοχληση σε παλιους τραυματισμους που ειχα...

    σε ευχαριστω για την απαντηση..


 
Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Προπόνησης Full Body Για Μυϊκή Υπερτροφία
    By fredyyy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-22, 00:08
  2. Τριήμερο Πρόγραμμα Προπόνησης Full Body
    By Jonny003 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 17-07-21, 00:43
  3. Πρέπει Να Έχω Διαφορετικά Είδη Προπόνησης Full Body;
    By gamer4ever35 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-11-19, 22:28
  4. Full Body Πρόγραμμα Προπόνησης
    By Kyros_G in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 12-09-17, 01:13
  5. Paris Nikolaou Bodybuilding Supplements
    By bodyledge in forum Bodybuilders.gr Βίντεο Ασκήσεων & Διατροφής
    Replies: 67
    Last Post: 07-11-12, 09:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •