Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 63
  1. #1

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default Εγώ ενάντια στο εγώ μου...Sheiko program

    Γειά σας και πάλι κατ'αρχάς!Aφήνω το power/hypertrophy split που έκανα και πάω σε ένα PL προγραμματάκι.Sheiko λέγεται και ακολουθώ το πρόγραμμα #40 από τα πολλά που έχει αν και προτείνονται προγράμματα με χαμηλότερο όγκο προπόνησης(το ίδιο μου είπε και ο φίλος κώστας-K72) αλλά θα πάω αντίθετα στα προγνωστικά.
    Τρεις ημέρες προπόνηση την εβδομάδα με τις βασικές ασκήσεις:bench press,squat,deadlift και κάποιες βοηθητικές.Η προπόνηση πάει με ποσοστό % επί της μέγιστης 1RM σε κάθε άσκηση.Για σήμερα έχουμε και λέμε:

    07/02/2011
    Week 1-Day 1

    Πιέσεις πάγκου
    5reps * 1 set--55kg
    4reps * 2 set--65kg
    3reps* 2 set --76.5kg
    3reps * 2set-- 88kg
    2 reps *3set--95 kg(85%)
    3reps * 2 set--88kg

    Squat
    5reps * 1set--86kg
    4 reps * 1set--105kg
    3reps * 2set--125kg
    3reps *5 set--140 kg(80%)

    Πιέσεις πάγκου
    5reps * 1 set--65kg
    5 reps *1 set --75kg
    4 reps *5set--87.5 kg

    To πρόγραμμα λέει ανοίγματα στον επικλινή αλλά επειδή έχω στο αριστερό χέρι πολύ πόνο στον στον πήχη όταν κάνω ανοίγματα και γενικότερα τώρα τελευταία έκανα pec deck.

    Pec Deck 10reps * 5 set*--70kg
    Leg Press 6reps * 6 set*-- 200kg
    Υπερεκτάσεις ραχιαίων 5 Set* 5 reps--Βw+30kg πλάκες

    Στο πρόγραμμα έχω μειώσει στους υπολογισμούς το 1RM για να δω πως θα αντεπεξέλθω σε θέμα ανάρρωσης μιας και οι βασικές ασκήσεις παίζουν 3 φορές την εβδομάδα.
    Η προπόνηση μου φάνηκε σχετικά εύκολη.Θα δούμε πως θα πάει τις επόμενες εβδομάδες.

  2. #2

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Καλή αρχή και συνέχεια Τάκη. Σε πόση ώρα το έβγαλες;
    Last edited by K72; 07-02-11 at 22:36.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Είμαι πολύ φαν των powerlifting προπονήσεων και ακόμα περισσότερο των βασικών ασκήσεων!

    Μια ερώτηση - απορία: Σ' όλα τα power/strength routines, παρακολουθώ ότι υπάρχει ένα pattern σχετικά με το load των προπονήσεων. Υπάρχει δηλαδή μια διακύμανση, από χαμηλό φόρτο - μεσαίο - υψηλό και deloading. Να υποθέσω ότι κάτι τέτοιο θ' ακολουθήσεις κι εσύ?

    Να είμαι ειλικρινής, το πρόγραμμα δεν το ξέρω, αλλά με το διάστημα που έμεινα εκτός, έχω χάσει κι άλλα επεισόδια!

    Καλή αρχή & καλή δύναμη!

  4. #4

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    09/02/2011
    Week 1 -Day 2
    Παραλίγο να πάθω ζημιά από το πουθενά σήμερα.Εκεί που δεν το περιμένεις...Διαβάστε και θα δείτε.
    Deadlift

    4reps*1set * 98kg
    4reps*2set* 118kg
    3reps*2 set* 135kg
    3reps*2set * 160kg
    2reps*4 set* 170kg

    Bench Press

    8reps*1set*55kg
    7reps*1set*60kg
    6reps *1set* 65kg
    5reps*1set*70kg
    4reps*1set*76kg
    3reps*2set*82kg
    2reps*set*90kg
    1rep*3set*95kg
    Kαι όλος ο κύκλος αντίστροφα μια φορά

    Deadlift from Box

    5reps*1set*120kg
    4reps*1set*137kg
    3reps*2set*155kg
    3reps*2set* 177kg
    2reps*3set*196 kg
    Σχετικά εύκολα τα 196.Η πάνω μισή κίνηση των άρσεων είναι πάντα το εύκολο μέρος...

    Βοηθητικές Ασκήσεις

    Προβολές


    5set*10 reps/πόδι με 15κιλους αλτήρες

    Face Pulls στην ψηλή τροχαλία

    12reps*2set*40kg
    10reps*1set*50kg
    7reps*1set*70kg
    Εκεί που κάνω στα 70 kg kαι είμαι κάτω γονατιστός και τραβάω προς τη μούρη μου τα κιλά πάω να τελειώσω το σετ και να σηκωθώ και ΚΟΒΕΤΑΙ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΠΕΦΤΩ ΠΙΣΩ
    ΣΟΥΜΠΙΤΟΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΛΟΓΩ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΤΙΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΦΥΛΑΞΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.Χτύπησα λίγο τη μέση μου αλλά μικρό το κακό...Είχαν μείνει όλοι-συγγνώμη για την έκφραση-και εγώ μαζί μαλάκες.Τέσπα συνέχισα απτόητος για να τελειώσω την προπόνηση.

    Άρσεις ποδιών στη ρωμαική με 10κιλο βαράκι στα πόδια

    10-15reps *4set

    @Kωστή ευχαριστώ φίλε.Κάνω ένα λεπτό διάλειμμα μέχρι το 75% και από εκεί και πάνω 2 λεπτά.Κάπου στη μια ώρα και κάτι.
    @Crimson:Kαλή επάνοδο κατ'αρχάς.Ναι παίζω με ποσοστά και deload την πέμπτη εβδομάδα.
    Last edited by PetexHLS; 10-02-11 at 02:28.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Σ' ευχαριστώ & καλώς σας βρήκα! Θα διαβάσω λίγο περισσότερο για το πρόγραμμά σου & ενδεχομένως να επανέλθω με απορίες!

    Όσο για τις τροχαλίες, πάντα είχα αυτή τη φοβία... Εμένα μου έσπασε σε leg extensions και κόντεψε να μου φύγει το γόνατο ανάποδα....

  6. #6

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Workout of The Day

    Cardio:2.5 ώρες ιππασία...αύριο έχω πόδια να δω πως θα είναι οι προσαγωγοί και τα γόνατα...αλλά η μέρα ήταν απλά τέλεια και επιβαλλόταν βόλτα στο βουνό με τα φιλαράκια.
    Μετά όλη την υπόλοιπη μέρα πλύσιμο αμαξιού,φύτεμα και πότισμα δέντρων καθώς και μερεμέτια στο άλλο σπίτι με τον πατέρα μου.Family time is always the best...

    @crimson:δε θέλω ούτε να το φανταστώ στις εκτάσεις να κόβεται...πακέτο το γόνατο για το σπίτι....
    Last edited by PetexHLS; 10-02-11 at 20:42.

  7. #7

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Για σου ρε Τάκη Clint Eastwood.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Τώρα, θα με συγχωρέσεις για τη χαζή ερώτηση (καθαρά λόγω άγνοιας!).... Η ιππασία θεωρείται cardio? Δηλαδή, πραγματικά βοηθάει?!
    Γενικά από τις δουλειές, είχες καύσεις & σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό, αλλά.... Η ιππασία θεωρείται cardio?!?!?!?!

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Τάκη καλή αρχή και από μένα!!

    Τεράστιος και δυνατός όπως πάντα!!!!


    Crimson η ιππασία κάνει απίστευτη δουλειά στα πόδια και στον κορμό.
    Θυμάμαι έναν φίλο που έκανε ιππασία ως μάθημα επιλογής στα ΤΕΦΑΑ και την ίδια/ επόμενη μέρα δεν μπορούσε να κουνήσει τα πόδια του από το πιάσιμο.
    Δεν ξέρω αν θεωρείτε ως αερόβια με την πλήρη έννοια του ορισμού αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αύριο η ντουλαπίτσα που γράφει το λογκ να έχει καταπονημένα πόδια.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά η απορία μου ήταν αυτή που εξέφρασες κι εσύ: Δεν ξέρω αν θεωρείτε ως αερόβια με την πλήρη έννοια του ορισμού!

    Ας δούμε τι θα μας πει για αύριο η ντουλαπίτσα! (no offense, ε! :))

  11. #11

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Cardio δε θεωρείται σε καμία περίπτωση αν και οι παλμοί σου είναι ελαφρά ανεβασμένοι.Όταν λέω ιππασία μη φανταστείτε με αγωνιστικά άλογα.Μιλάμε για βόλτα και κάποια ανοίγματα.Άμα κάνεις με άλογο που είναι για τρέξιμο εκεί το πιάσιμο είναι όντως αρκετό την επόμενη μέρα στα πόδια και στη μέση χαμηλά.Και εξαρτάται από την ώρα που κάνεις.Πάνω από 2 ώρες ξεκινάει να σε πιάνει η μέση σου και ελαφρά τα πόδια σου αν και εξαρτάται από το βηματισμό του αλόγου.Για να το εξηγήσω απλά αν ένα άλογο δεν έχει στρωτό βήμα και χοροπηδάει πρέπει να στέκεσαι στα πόδια σου ελαφρά όρθιος γιατι σε χτυπάει σε ευαίσθητα σημεία ^^ και έχεις πρόβλημα.Όπως και για να το καλπάσεις.Αν πάει στρωτά δεν έχεις πρόβλημα.

    @Κώστα πρέπει να με δεις πάνω σε άλογο.Ο clint δεν πιάνει μια...

    @σέργιε καλώς σας βρήκα πάλι
    Last edited by PetexHLS; 11-02-11 at 01:24.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    @PetexHLS: Ευχαριστώ για την απάντηση! Με κάλυψες απόλυτα! :)

  13. #13

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    @Κώστα πρέπει να με δεις πάνω σε άλογο.Ο clint δεν πιάνει μια...
    Εσυ πρέπει να δεις τα μούτρα του αλόγου στο οποίο πρόκειται να ανέβω όταν σπανίως κάνω καμιά βολτίτσα.LOL

  14. #14

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    11/02/2011
    Week 1 -Day 3

    Squat

    5reps*1set*86kg
    4reps*1set*105kg
    3reps*2set*120kg
    3reps*2set*140kg
    2reps*4set*150kg

    Bench Press

    5reps*1set*55kg
    4reps*2set*65kg
    3reps*2set*80kg
    3reps*2set*85kg
    2reps*6set*100kg easyyyyyyy

    Squat

    5reps*1set*95kg
    5reps*2set*112kg
    3reps*4set*85kg

    Boηθητικές Ασκήσεις

    Push-ups με το ένα χέρι πάνω σε ιατρική μπάλα
    10σετ 25 επαναλήψεις σε κάθε χέρι

    Good Morning καθιστός
    Με μια πλάκα 25 κιλη στην πλάτη αυτές τις ωραίες τις κόκκινες ξέρετε ^^
    5 σετ των 15/10/5/10/15 επαναλήψεων

    Τα πόδια καθόλου πιασμένα από τη χθεσινή αλογοδρομία μόνο λίγο οι γάμπες και χαμηλά ο κ...λος.Περιέργως το βάρος μου έχει πέσει στα 83,8 και άμα δείτε σημερινές φώτο θα πείτε αυτός παίρνει τον καλύτερο λιποδιαλύτη στον πλανήτη...Πολύ κομμένος στους κοιλιακούς και αισθητά μειωμένο λίπος χαμηλά.Θα ποστάρω αύριο πιθανότατα.Φλεβικότητα επίσης αρκετά αυξημένη.

    @Κωστή θα σου δώσουμε ενα ρσενικό...Ξέρεις εσύ από τα νταυραντισμένα

  15. #15

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Ωραία προπόνα! Σχετικά με το βαρβάτο θα δημιουργηθούν ζητήματα χωροταξικής κυριαρχίας. Ωρε γλέντια...

  16. #16

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Kάτι πρέπει να αλλάξω στα squat τιτανομεγάλε.Δεν παίρνω σχεδον ΠΟΤΕ τόσα χρόνια την ίδια στάση και μια τα κιλά μου φαίνονται μια πιο ζόρικα μια πιο εύκολα.Παρατήρησα ότι μια στάση ίσα με το άνοιγμα των ώμων μου είναι πιο βολική αν και όλοι προτείνουν ανοιχτή.Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά να δω.fu@@ing biomechanics...
    Last edited by PetexHLS; 12-02-11 at 14:22.

  17. #17
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    εγω επαθα πριν κατι βδομαδες ατυχημα καθως εκανα χαμηλη κωπηλατικη σε εκεινη την παμπαλαια τροχαλια που εκανε και ο αρνολντ σε κατι βιντεος, εσπασε αυτο το κλιπακι που ενωνει την λαβη με την αλυσιδα και εφυγα πισω με τρελη δυναμη αλλα ευτυχως το καθισμα αυτης της τροχαλιας ειναι τοσο μακρυ που χωρανε να κατσουν αλλοι 5 οποτε δεν επεσα στο πατωμα, οσο να ναι το σοκ ειναι σοκ ομως.

    ΚΑτι αλλο ρε μαγκιτες βλεπω τα PL προγραμματα σας ( peter, k72) και λεω να παιξω και εγω την ημερα που εχω ποδια αντι για επαναληψεις απο 15 πυραμιδα προς τα κατω μεχρι 6 , να το γυρισω σε πολυ λιγες επαναληψεις με περισσοτερα κιλα και με το αναλογο διαλλειμα(αληθεια ποσο προτεινετε αναμεσα στα βαρια σετ?) και να διατηρησω ομως το υπολοιπο σπλιτ στο κλασσικο bodybuilderadiko poy ekana panta με μια φορα την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα.Στο squat στο σμιθ που κανω η max poy exw einai 130 mexri katw αλλα εχω καιρο να τα πιασω γιατι δεν κατεβαινω σε τοσο λιγες επαναληψεις, και λεω να το δοκιμασω στο αμεσο μελλον.Ποια η γνωμη σας?

  18. #18

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη που απαντώ εγώ στο ημερολόγιο του Τάκη. Σαφώς και μππορείς να το κάνεις στο squat όπως και στις άλλες βασικές. Εχε υπόψη σου ότι υπάρχει και bber εκδοχή του 5/3/1. Εχω να σου πω το εξής όμως. Δύναμη και μηχανήματα είναι αντίφαση, δηλαδή αν θέλει να ανεβάσεις τις επιδόσεις σου στο squat ή σε οποιαδήποτε άλλη πολυαρθρική κίνηση τα ελεύθερα κιλά είναι μονόδρομος. Αφενός διότι με τα μηχανήματα δεν θα έχεις αποτελέσματα εφετέρου διότι υπάρχει κίνδυνος μυικών ανισοροποιών.

  19. #19

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη που απαντώ εγώ στο ημερολόγιο του Τάκη. Σαφώς και μππορείς να το κάνεις στο squat όπως και στις άλλες βασικές. Εχε υπόψη σου ότι υπάρχει και bber εκδοχή του 5/3/1. Εχω να σου πω το εξής όμως. Δύναμη και μηχανήματα είναι αντίφαση, δηλαδή αν θέλει να ανεβάσεις τις επιδόσεις σου στο squat ή σε οποιαδήποτε άλλη πολυαρθρική κίνηση τα ελεύθερα κιλά είναι μονόδρομος. Αφενός διότι με τα μηχανήματα δεν θα έχεις αποτελέσματα εφετέρου διότι υπάρχει κίνδυνος μυικών ανισοροποιών.
    Τhe king has spoken...no need to say something more

  20. #20
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    παντου ελευθερα παιζω κωστα, εκτος απο squat που εχω κακες εμπειριες απο το παρελθον με το ελευθερο και το εχω γυρισει στο σμιθ, θα το δοκιμασω ομως το 5/3/1 σημερα κιολας!

  21. #21

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Στο smith πληροφοριακά είναι λίγο ''αφύσικη'' η κίνηση σε σχέση με το ελεύθερο κάθισμα.Σε αναγκάζει να πηγαίνεις κάθετα και η πίεση στη μέση είναι πολύ μεγαλύτερη

  22. #22
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Αν καποιος παιζει με λιγοτερες επαναληψεις , αυξανονται τα σετ ανα ασκηση γιατι βλεπω στο προγραμμα σου τακη οτι παιζεις πολλα σετ , αλλα βεβαια εσυ εχεις μονο μια ασκηση ενω εγω θελω να κανω 3 για ποδια πχ. Πως θα πρεπει να το διαμορφωσω λοιπον?

  23. #23
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Ωπα πανω σε αυτο που ειπες ρε c. Επειδη και εγω σκουοτ κανω σε σμιθ,ειναι οντως μεγαλυτερη η επιβαρυνση?γιατι την προσεχω πολυ τη μεση λογω θλασης και τραβηγματος στους ραχιαιους πριν 1 χρονο και ακομα καποιες φορες με τραβαει ελαχιστα αραια και που.Παντως οσο καιρο (6 μηνες) κανω σε σμιθ δεν με ενοχλει,αλλα δεν φορτωνω και πολυ κιλο πανω λογω του οτι κανω βαθυ καθισμα και λογω οτι ειμαι ακομα πολυ πισω σε ποδια.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  24. #24

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Φίλε peraki αν έχεις πρόβλημα με τη μέση υπάρχουν άλλοι τρόποι να αναπτύξεις τα πόδια σου περαν των καθισμάτων.Για μένα το smith δεν έχει καμία σχέση με το ελεύθερο κάθισμα.

    14/02/2011-ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ
    Week 2-Day 1

    Squat

    85kg*5reps*1set
    105kg*4reps*1set
    125kg*3reps*2set
    140kg*3reps*5set

    Βench Press

    55kg*5reps*1set
    65kg*4reps*1set
    80kh*3reps*2set
    90kg*3reps*2set
    110kg*2reps*6set

    Squat

    85kg*5reps*1set
    105kg*4reps*1set
    120kg*3reps*2set
    130kg*3reps*6set

    Bοηθητικές Ασκήσεις

    Βυθίσεις

    8reps*5set*BW+30KG

    Pec Deck
    Όλη η στοίβα δε θυμάμαι πόσο ήταν 6reps*6set

    Good Morning Standing
    60kg*5set*5reps

    Φίλε convicted o κώστας μπορεί να σε ενημερώσει για το 5/3/1 και ότι θέλεις.Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.Ρώτα τη μεγάλη αρκούδα

  25. #25
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    off topic βεβαια με το τοπικ σου αλλα με ποιους αλλους τροπους εννοεις?αν δεν κανω σκουοτ,αρσεις θανατου που ειναι επικυνδυνες για μεση τι να κανω?μιχανηματα?μαλακιες αναπτυξη :D
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  26. #26

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    off topic βεβαια με το τοπικ σου αλλα με ποιους αλλους τροπους εννοεις?αν δεν κανω σκουοτ,αρσεις θανατου που ειναι επικυνδυνες για μεση τι να κανω?μιχανηματα?μαλακιες αναπτυξη :D
    Εχεις κανα πρόβλημα με διάγνωση;

  27. #27
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Οχι ρε c,καμμια σχεση απλα σπανια μπορει να με ενοχλησει λιγο χωρις πονο ομως,εκει που ειχα παθει την θλαση στους ραχιαιους.Ειχα κανει μαγνητικη τοτε και δεν ειχε βρει τιποτα.Αλλα το προσεχω γενικα γιαυτο και ρωτησα τον petex αν επιβαρυνεται η μεση οντως πιο πολυ στο σμιθ απο οτι ελευθερα στο σκουοτ..γιατι εδω και 6 μηνες κανω σε σμιθ σκουοτ,βασικα εκει εμαθα
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  28. #28

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Ε τότε μη μασάς. Δεν παθαίνει τίποτα η μέση σου αν έχεις ΚΑΛΗ τεχνική και κάνεις και διατάσεις που και που.

  29. #29

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Για δοκιμασε πρέσσα με χρονομετρημένα σετ των 1,5-2 και 2μιση λεπτων και άμα δεν πάρουν τα πόδια σου πόσο κρέας σε ένα μήνα να μη με λένε τάκη...

  30. #30
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    συγνωμη για την παρεμβολη στο log του τακη αλλα επειδη το ακουω πολλακις αυτο για το οτι το σμιθ ειναι αφυσικη κινηση και επιβαρυβει τη μεση,θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου.
    εγω πολυ καιρο τωρα κανω σκουοτ στο σμιθ(ειναι κατ'ουσιαν η μονη ακσηση που κανω στο σμιθ καθοτι και γωα τα ελευθερα προτιμω) και δεν εχω κανενα θεμα με τη μεση μου,και σε καθε προπονηση παιζω failure εδω και πολυ καιρο.και δε με εχει ενοχλησει η μεση μου,ουτε καν προχτες που κολλησα στιγμιαια με 110 κιλα στην πλατη μου σε θεση βαθιου καθισματος(με ξεκολλησε η σποτερ μου).
    αντιθετως εχω παθει 2 φορες λουμπαγκο στο ελευθερο κι ας μην ειχα φτασει σε κοπωση.
    δεν ειναι πανακεια το ελευθερο.εδω ολοκληρος ντοριαν δεν εκανε ελευθερο σκουοτ μετα τα πρωτα 3-4 χρονια.καποιους ανθρωποι μυοσκελετικα δε τους ευνοει το ελευθερο.
    περακη (και καθε περαξη) αν δε σε ενοχλει οταν κανεις στο σμιθ,δεν εχεις προβλημα.ακου το σωμα σου


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Training program!
    By GiwrgosV in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 25-07-08, 16:41
  2. 5χ5 mass program
    By Pal in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 29-03-08, 01:07
  3. my new ΗΙΤ program
    By sakiss81 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-07, 07:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •