Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 62
  1. #1
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default Αγαπητό Μου Ημερολόγιο

    Μεγαλη μου επιθυμια ειναι να μη κοψω την διαιτολογο με βοηθαει ψυχολογικα!!!
    Τα στατιστικα μου ειναι υψος 1,63 με βαρος 86,4 kg,Το ποσοστο λιπους θα σας το αναρτησω την Τριτη που εχω αραντεβου μαζι της. Χανω γυρο στο 1 κιλο την εβδομαδα εκ των οποιον 600 γραμ λιπους! Θα ηθελα να σας γραφω το προγραμμα μου και να με βοηθατε! Τι λετε? Να σας αναφερω πως ειμαι δυσανεκτικη στη λακτοζη
    Ας ξεκινησω με το αυριανο
    8:30 Πρωινο: 200g γιαουρτι με 3,85 λιπαρα αυτο βρισκω με χαμηλη λακτοζη (σκεφτομαι μηπως να τρωω το μισο?) με 4 κουταλιες της σουπας quaker νιφαδες βρωμης.
    Στα καπακια καφε σκετο (αμα ειναι να βαλεις ζαχαρη ας φαω καλυτερα παστα)

    10:00 Γυμναστηριο 10 λεπτα διαδρομο και διατασεις
    ασκησεις με βαρη ΠΛΑΤΗ
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας με ανοιχτή λαβή 2χ12
    Κωπηλατική με αλτήρες 2χ12
    Άρσεις θανάτου με λυγισμένα πόδια (το δουλευω ακομα) 2χ12

    Κοιλιακοί και ραχιαιοι(ποιο πολλες επαναληψεις λογω πλατης) 2χ12
    45λεπτα διαδρομο σε διαφορες εντασεις

    Επιστροφη κατα της 12 φρουτακι

    15:00 Μεσημεριανο
    Μοσχαρακι με μια πατατα καροτο λαχανο σεληνο σε μορφη σουπας και 1 κουταλια της σουπ λαδι και ενα μπολακι μεγαλουτσικο σαλατα λαχανο με 1 κουτ λαδι

    Ειμαι στη δουλεια οποτε κατα της 19:00 2 αποξηραμενα δαμασκηνα α!πινω και καφεδια

    Εδω εχω προβλημα επιστροφη απο τη δουλεια 23:15
    2κουταλιες της σουπας cottage με 2 πιπεριες φλωρινης, 5 ελιες και 2 φρυγανιες ολικης.
    Εννοειται πως δεχομαι αλλαγες

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-10-10
    Posts
    57

    Default

    Πρώτα απ'όλα καλή αρχή! Μείνε προσηλωμένη στο στόχο σου και θα φύγουν πιο γρήγορα απόσο φαντάζεσαι γιατί σε βλέπω αποφασισμένη και με καλή διάθεση:)

    Αν κ η απώλεια είναι καλή, πιστεύω σηκώνει 1-2 διορθώσεις η διατροφή, αν θες τις κάνεις όταν κολλήσεις. Κατα τη γνώμη μου ναι μείωσε στο μισό την ποσότητα γιαουρτιού και την μισή που θα κόψεις βάρτη το βράδυ στη θέση των 2 φρυγανιών.. Μετά το γυμναστήριο αφού δεν υπάρχουν συμπληρώματα, φάε 3-4 ασπράδια με το φρούτο.

    Καλή συνέχεια!
    Last edited by alaloum; 10-02-11 at 02:52.
    Doubt Your Doubts

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα κι από μένα!

    Συμφωνώ με την αγαπητή alaloum.

    Οι δικές μου προτάσεις είναι:

    8:30 Πρωινο: 200g γιαουρτι με 3,85 λιπαρα αυτο βρισκω με χαμηλη λακτοζη (σκεφτομαι μηπως να τρωω το μισο?) με 4 κουταλιες της σουπας quaker νιφαδες βρωμης.
    Στα καπακια καφε σκετο (αμα ειναι να βαλεις ζαχαρη ας φαω καλυτερα παστα)
    .
    Mιας και αυτό είναι το γεύμα πριν την προπόνηση, για να με κρατήσει θα έφτιαχνα πιτάκι βρώμης (+ το γιαουρτάκι που τρως, δε μας πειράζει).
    Το μείγμα απο το πιτακι θα ήταν το κουάκερ που βάζεις με 3-4 ασπράδια. Ρίχνω λίγο υποκατάστατο ζάχαρης. Αντικολλητικό τηγάνι με λίγο νεράκι σε χαμηλή φωτιά, ρίχνω το μείγμα μεχρι να ψηθεί, το ρίχνω στο πιάτο και πασπαλίζω με κανέλα.

    Επίσης το πρωί θα λεγα να φας και το φρουτο που χεις για μετα την προπόνηση.

    Επιστροφη κατα της 12 φρουτακι
    Μεταπροπονητικά θα σου λεγα να φας 5-6 ασπράδια με μια μέτρια πατάτα.


    15:00 Μεσημεριανο
    Μοσχαρακι με μια πατατα καροτο λαχανο σεληνο σε μορφη σουπας και 1 κουταλια της σουπ λαδι και ενα μπολακι μεγαλουτσικο σαλατα λαχανο με 1 κουτ λαδι
    Σούπερ!

    Ειμαι στη δουλεια οποτε κατα της 19:00 2 αποξηραμενα δαμασκηνα α!πινω και καφεδια
    Έχεις την δυνατότητα να παίρνεις μαζί σου ένα μικρό ταπεράκι και να τρως για 5 λεπτά λίγο κοτόπουλο λίγα λαχανικά με ελαιόλαδο; Δεν είναι κάτι το φοβερό, τσακ μπαμ τρώγεται στο λέω εκ πείρας. Είναι πολύ καλύτερο από τα δαμάσκηνα τα οποία και ζάχαρη έχουν (δική τους, τη φρουκτόζη δηλαδή) και δεν παίρνεις θρεπτικά συστατικά πχ πρωτείνη που τη χρειάζεσαι.


    Εδω εχω προβλημα επιστροφη απο τη δουλεια 23:15
    2κουταλιες της σουπας cottage με 2 πιπεριες φλωρινης, 5 ελιες και 2 φρυγανιες ολικης.
    Το κότατζ δεν σε φουσκώνει ως γαλακτοκομικό που είναι;
    Αν όχι, τότε θα το τρωγα μαζί με ένα μπωλ λαχανικά της επιλογής σου αντί για τις φρυγανιές! Θα σε χορτάσουν περισσότερο μιας και θα σαι μετά τη δουλειά συν ότι είναι πολύ καλύτερη επιλογή από τις φρυγανιές.

    Καλή δύναμη!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερουδια! Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!
    Το πιτακι καταναλωθηκε ωραιοτα αν και θελει διορθωσεις στο θεμα νερου!!!Την επομενη ελπιζω να ειναι καλυτερο!
    Επειδη εκει που δουλευω ειναι λιγο ζορι να βγαλω ταπερ ειμαι μονη στη δουλεια εγω και το αφεντικο μου....οποτε ζοριζομαι παρα πολυ να βγαλω ταπερ...υπάρχει καποια αλλη ιδεα? Θα το παλεψω βεβαια αλλα θα δω...δουλευω σε ιατρειο οποτε και κοσμο εχουμε και τρεξιμο μαζι
    Οσο για το βραδυνο προτειμω τη σαλατα με κοτατζ (οι 2 κουταλιες που τρωω δεν μου φερνουν φουσκωμα και εγω απορω)
    Να αφησω τις ελιες ή να βαλω 1 κουταλια λαδακι? Αν δεν κανω λαθος ειναι πανω κατω το ιδιο σε θερμιδες και θρεπτικα στοιχεια

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημερουδια! Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!
    Το πιτακι καταναλωθηκε ωραιοτα αν και θελει διορθωσεις στο θεμα νερου!!!Την επομενη ελπιζω να ειναι καλυτερο!
    Kαλημερούδια
    Ναι, το πιτάκι θέλει λίγο πειραματισμό για να δεις τη σωστή αναλογία. Εμένα πχ μου άρεσε σε μορφή κρέμας. Κάντο όπως σου αρέσει περισσότερο. Επίσης, μπορείς να ρυθμίσεις τις θερμίδες σου ώστε αν θες να προσθέτεις από πάνω και 1 κουταλάκι μέλι και πασπάλισμα με κανελίτσα.
    Επειδη εκει που δουλευω ειναι λιγο ζορι να βγαλω ταπερ ειμαι μονη στη δουλεια εγω και το αφεντικο μου....οποτε ζοριζομαι παρα πολυ να βγαλω ταπερ...υπάρχει καποια αλλη ιδεα? Θα το παλεψω βεβαια αλλα θα δω...δουλευω σε ιατρειο οποτε και κοσμο εχουμε και τρεξιμο μαζι
    Κατάλαβα.. ζόρικα τα πράγματα. Να σου πω, προτιμώ να τρωγα στην ανάγκη λιγους ξηρούς καρπούς παρά το φρούτο. Επίσης αν έχεις τη διάθεση και το χρόνο μπορείς να φτιάξεις δικές σου μπάρες πρωτείνης και να τις έχεις στην τσάντα σου. Τρώγονται στο τσακ μπαμ. Μπορείς να δεις τη συνταγη στην ανάλογη ενότητα.
    Η εναλλακτική λύση είναι να αγοράσεις έτοιμες αλλά δε συμφέρει οικονομικά για κάθε μέρα(+ ότι το θεωρώ λύση μεγάλης ανάγκης)


    Οσο για το βραδυνο προτειμω τη σαλατα με κοτατζ (οι 2 κουταλιες που τρωω δεν μου φερνουν φουσκωμα και εγω απορω)
    Να αφησω τις ελιες ή να βαλω 1 κουταλια λαδακι? Αν δεν κανω λαθος ειναι πανω κατω το ιδιο σε θερμιδες και θρεπτικα στοιχεια
    Ότι σου αρέσει περισσότερο, ελιές ή ελαιόλαδο δεν υπαρχει θέμα..

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Αρε καρδουλα γινεται να σε υιοθετισουμε??? ελα ειμαστε καλη οικογενεια!!!!! :)
    Τη συνταγη την ειδα αν και το τοπικ δεν ειναι για πολυ ωρα μου ανοιγει την ορεξη μιλαμε εχω παθει πλακα με τις συνταγες!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Σημερα θα παρω μια 10αδα αμυγδαλα ωμα και θα δοκιμασω να φτιαξω την μπαρα. Δεν βρισκω καλες τις ετοιμες φοβαμαι πολυ την ποσοτητα ζαχαρης που εχουν.
    Ωραια και το βραδυ θα τσακισω 5 ελιτσες που λατρευω.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Αρε καρδουλα γινεται να σε υιοθετισουμε??? ελα ειμαστε καλη οικογενεια!!!!! :)
    Mαζεύω μπαγάζια και σου ρχομαι!!!

    Περιμενουμε update

  8. #8
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Mαζεύω μπαγάζια και σου ρχομαι!!!

    Περιμενουμε update
    Yeap ! Εννοειται τωρα που σας βρικα! Αντε ελα ωραια θα παρουμε και πολυτεκνιας

  9. #9
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    4 κουτ. μεγ.απο οτι διαβασα στο φορουμ ειναι καμια 40 γραμ. (150 θερ)κουάκερ με 3 ασπράδια(48θερ) και 10 σταφιδες (60θερ) αφου ψηθει του βαζω κανελιτσα. Να Να φαω και μισο γιαουρτακι η συσκευασια μου λεει πως τα 100 gr ειναι 79 θερμιδες?
    Θελω λιγο να στρωσω το πρωινο μου διοτι ειναι και πριν αποτο γυμ

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για να σε διευκολύνω στους υπολογισμούς σου, σου παραθέρω θερμίδες από τροφές που μπορείς να έχεις στο πρωινό σου:

    40gr κουάκερ - 142 θερμίδες

    1 ασπράδι - 17 θερμίδες

    1 ολόκληρο αβγό - 78 θερμίδες

    10gr σταφίδες - 30 θερμίδες

    1 κουταλιά γλυκού μέλι - 64 θερμίδες



    Aν θες μπορείς να τρως για παράδειγμα στο πρωινό σου:
    μισό γιαούρτι (υπολόγισε θερμίδες ανάλογα τι γράφει το κεσεδάκι πάνω)

    Πιτάκι βρώμης από 40-50 γρ κουάκερ, 2 ασπράδια, 1 ολόκληρο αβγό(αν θες μπορείς να βάλεις μόνο ασπράδια), 10γρ σταφίδες, κανέλα, 1 κουταλιά γλυκού μέλι (προαιρετικό), 1 φρούτο

    Το πρωινό σου, μιας και είναι το γεύμα πριν την προπόνηση πρέπει να είναι πλήρες για να έχεις την ενέργεια που θες.

  11. #11
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για να σε διευκολύνω στους υπολογισμούς σου, σου παραθέρω θερμίδες από τροφές που μπορείς να έχεις στο πρωινό σου:

    40gr κουάκερ - 142 θερμίδες

    1 ασπράδι - 17 θερμίδες

    1 ολόκληρο αβγό - 78 θερμίδες

    10gr σταφίδες - 30 θερμίδες

    1 κουταλιά γλυκού μέλι - 64 θερμίδες



    Aν θες μπορείς να τρως για παράδειγμα στο πρωινό σου:
    μισό γιαούρτι (υπολόγισε θερμίδες ανάλογα τι γράφει το κεσεδάκι πάνω)

    Πιτάκι βρώμης από 40-50 γρ κουάκερ, 2 ασπράδια, 1 ολόκληρο αβγό(αν θες μπορείς να βάλεις μόνο ασπράδια), 10γρ σταφίδες, κανέλα, 1 κουταλιά γλυκού μέλι (προαιρετικό), 1 φρούτο

    Το πρωινό σου, μιας και είναι το γεύμα πριν την προπόνηση πρέπει να είναι πλήρες για να έχεις την ενέργεια που θες.
    Όλα αυτα????Γουσταρωωωω 331 θερμιδες εδω με το τοστακι κασερι γαλοπουλα και το χυμο και επιανα τοσες και παραπανω!!! Μαλλον μονο απραδια θα μου θυμιζει ομελετα και δεν τρελαινομαι να την τρωω για πρωινο!

  12. #12
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    καλε το γιαουρτακι ξεχασα ολες μαζι 410

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μια χαρά είναι οι θερμίδες, δεν το συζητώ.. Εξάλλου μετά κάνεις προπόνηση + αερόβια! Άσε που θα χορταίνεις περισσότερο.

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Πω παρασε η ώρα το λοιπόν.
    Πρωινό:9:30 βρωμο πιτακι 4κουταλιες κουακερ 3ασπραδια με 10σταφιδες 1κουταλια σούπας μέλι κ μισό γιαουρτακι.
    11:30 γυμναστήριο ωμοι κ τρικεφαλα 45? διαδρομο

    Δεκατιανο δεν ξέρω τι να βάλω διότι θα είναι κοντά στο μεσημεριανό μου 13:30 θα έχω επιστρέψει

    Μεσημεριανό : 15:30 διάφορα ψητά λαχανικά που τρελαινομαι με 1κουτ λαδι 1αυγο ολόκληρο κ 1φετα ψωμί πολυσπορο

    Απογευματινό: 19:00 10 αμύγδαλα ωμά

    Βραδινό:11:30(περίπου) 80γρ κοτόπουλο βραστο με σαλαταρα κ 4κουτ καλαμπόκι βραστο κ 1κουτ λάδι

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα!

    Πρωινό:9:30 βρωμο πιτακι 4κουταλιες κουακερ 3ασπραδια με 10σταφιδες 1κουταλια σούπας μέλι κ μισό γιαουρτακι.

    Το μέλι να ναι κουταλιά γλυκού, όχι σούπας, γιατί ανεβαίνουμε πολύ σε θερμίδες. Αν θες μπορείς να προσθέσεις και 1 φρούτο.

    βρωμο πιτακι
    Είναι το μόνο πιτάκι που δε βρωμάει


    Δεκατιανο δεν ξέρω τι να βάλω διότι θα είναι κοντά στο μεσημεριανό μου 13:30 θα έχω επιστρέψει
    Αν απ ότι κατάλαβα το δεκατιανό είναι το γεύμα μετά την προπόνηση, τότε θα σου λεγα να φας λίγο κοτόπουλο με μια μέτρια πατάτα ή ασπράδια με πατάτα(αντί για πατάτα μπορείς να φας 3-4 ρυζογκοφρέτες που είναι και πιο εύκολο να τις έχεις μαζί σου μετά την προπόνηση)



    Βραδινό:11:30(περίπου) 80γρ κοτόπουλο βραστο με σαλαταρα κ 4κουτ καλαμπόκι βραστο κ 1κουτ λάδι
    Εγώ να δεις τι σαλατάρες καταβροχθίζω
    Το λάδι είναι κουταλιά γλυκού ή σούπας; Απλά για να ξέρεις στους υπολογισμούς 1κουτ. γλυκού έχει περίπου 45 θερμίδες.
    Last edited by Kardoula; 11-02-11 at 08:01.

  16. #16
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλα το πιτακι εχει προκαλεσει πανικο μιλαμε η μανα μου θελει και αυτη!!!!!αν δεν φαει το δικο μου
    Καταλαθος εγραψα σουπασ του γλυκου ηθελα να πω ασε που αμα εμπαινε τοσο μελι θα λιγωνομουνα!
    Καρδουλα καλα καταλαβες ειναι μετα τη προπονηση θα σαβουριασωτα ασπραδια με γκοφρετες οχι σοκο αλλα ρυζο
    Αφου χω κοτοτο θα βαλω μια του γλυκου...

    Εκτος απο το πιτακι μπορω αλλες μερες να τρωω το τοστακι με 2 φετες πολυσπορο (καμια εταιρια που να εχει τις λιγοτερες θερμιδες λιπαρα?) με κοτοπουλο και κανα λαχανικο?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βρε τη μαμά που της άρεσε το βρωμοπιτάκι


    Quote Originally Posted by anna_lou View Post

    Εκτος απο το πιτακι μπορω αλλες μερες να τρωω το τοστακι με 2 φετες πολυσπορο (καμια εταιρια που να εχει τις λιγοτερες θερμιδες λιπαρα?) με κοτοπουλο και κανα λαχανικο?
    Εννοείται και μπορείς. Το μυστικό για να κρατάς τη διατροφή σου είναι να έχεις ποικιλία, να μη βαριέσαι τα ίδια και τα ίδια.

  18. #18
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Βρε τη μαμά που της άρεσε το βρωμοπιτάκι




    Εννοείται και μπορείς. Το μυστικό για να κρατάς τη διατροφή σου είναι να έχεις ποικιλία, να μη βαριέσαι τα ίδια και τα ίδια.
    Καλε επαθα σοκ κοιτα ρε λεω ταλεντο που το εχει!!!!

    Εφαγα και τα πατατοαπραδια μου και σε καμια 1:30 ωρα το μεσημεριανο μου

    Σε λιγο θα σας βαλω και του Σ/Κ διοτι ειναι ενα θεμα που ποναει 1ον λειπω πολυ απο το σπιτι μου και 2ον δεν παω γυμναστηριο

  19. #19
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Θα ηθελα να σας πω Σ/Κ δεν παω γυμναστηριο αλλα κανω γυροβολιες στην αγορα (Αντρες μη τσινατε)
    Πρωινο : 2 φετες του τοστ πολυσπορο (58 Kcal η φετα γραφει η συσκευασια)+κοτοπουλο βραστο στηθος πανω κατω 100g με φετα ντοματα
    Δεκατιανο: Κλασσικα προβλημα θα ειμαι εξω και θελω κατι απλο και γρηγορο
    Πανω κατω στην αγορα ειναι και μεγαλη
    Μεσημεριανο: Ψητο(ακομα αγνωστο μαλλον ψαρακι θα ειναι) με σαλατα και λαχανικα
    Απογευματινο : θεολω φρουτο να φαω γινεται? αν οχι ξηροκαρπια αμυγδαλακια 10 τεμ.
    Βραδινο σαλατικο με αυγο η 80g κοτοπουλακι

    Πανω κατω θα φαω και την Κυριακη απλα εκει θα αλλαξει το κρεας το μεσημεριανο και στο πρωινο θα φαω 100g γιαουρτακι με 4 κουταλιες βρωμης 10σταφ και 1 φρουτο

  20. #20
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Είχα 2 μερες να μπώ και μου λείψατε!! Το Σ/Κ ήταν έτσι και ετσι το καλο ειναι οτι τα μεσημεριανα μου ηταν τουμπανο στο ψαρακι ψητο μιλαμε παντα και χταποδακι λιαστο!!! Το κακο ειναι οτι εβλεπα τα ΤΣΙΠΟΥΡΑ και δεν μπορουσα να τα ακουμπησω...ΑΧ και ΒΑΧ κανει η καρδια μου!!!!
    Δευτερα:
    Πρωινο: 8:30 4 κουτ quaker, 100g γιαουρτακι δυσανεξιας φρουτακι και μαλλον θελω κατι ακομα?
    11:00 Γυμναστηριο: 10 λεπτα διαδρομο διατασεις
    Στηθος
    Πιέσεις σε ίσιο πάγκο με αλτήρες
    Ανοίγματα με αλτήρες
    Πιέσεις σε επικλινή πάγκο με μπάρα
    Δικεφαλα
    Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες καθιστή
    Κάμψεις δικεφάλων στη τροχαλία
    45΄διαδρομο με διαφορες εντασεις κ κληση
    12:30 Μεταπροπονητικο κοτοπουλακι με 3 ρυζογκοφρετες
    15:30 μακαρονια ολικης με σαλατα μπολικη μα μπολικη και 1 κουτ.σουπας λαδι

    19:00 10 αμυγδαλα ωμα

    11:30 Σαλαταρα με 2 κουταλιες σουπας κοτατζ και 4 κουταλιες καλαμποκι με 1 κουταλια γλυκου λαδακι

    Ερώτηαη τα μακαρονια ολικης τα 100gποσες θερμιδες εχουν? Επισης μαλλον πρεπει να βαλω πρωτεινη στο μεσημεριανο μου μπορει να ειναι 30g τυρι φετα?
    Οτι αλλαγες πρεπει να γινουν δεκτες!!!!

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σου αρέσει το ψάρι ε; Εγώ και μόνο που το ακούω τρέχω Εκτός από σολωμό, καλαμαράκια, σαρδελίτσα ή έστω να μου το έχουν καθαρισμένο χωρίς ίχνος κόκαλου.


    Δευτερα:
    Πρωινο: 8:30 4 κουτ quaker, 100g γιαουρτακι δυσανεξιας φρουτακι και μαλλον θελω κατι ακομα?
    Βράσε αν θες 3 αβγά και φάε 1 ολόκληρο και τα άλλα 2 μόνο τα ασπράδια.

    12:30 Μεταπροπονητικο κοτοπουλακι με 3 ρυζογκοφρετες
    σούπερ!

    15:30 μακαρονια ολικης με σαλατα μπολικη μα μπολικη και 1 κουτ.σουπας λαδι

    Ερώτηαη τα μακαρονια ολικης τα 100gποσες θερμιδες εχουν? Επισης μαλλον πρεπει να βαλω πρωτεινη στο μεσημεριανο μου μπορει να ειναι 30g τυρι φετα?
    30γρ φέτα πιο πολύ λιπαρά παρά πρωτείνη θα σου δώσουν. Βάλτην τριμμένη πάνω από τα μακαρονάκια και πρόσθεσε λίγο κοτόπουλο.

    Τσέκαρε στο πακέτο με τα μακαρόνια τον διατροφικό πίνακα και δες πόσες θερμίδες εχουν τα 100γρ. (άβραστα)

    Καλό βράδυ να χουμε :)

  22. #22
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τι δεν τρως ψαρικα? Πω μιλαμε λιωνννωωωω εφαγα χταποδακι λιαστο και σαρδελα και καλαμαρακι (ε ψητα ολα μ#$%#$%# δεν κανουμε ενταξει και 2 τσιμπιες σουπια στιφαδο 2 ηταν αληθεια λεω) και επαθα γευστικο κοκομπλοκο!!! Βρε και τα κοκαλα τρωω μιλαμε!
    Πες οτι τα αυγα τα εβρασα κιολας!
    Αντι για κοτοπουλακι μπορω 2 κουταλιες κιμα? δεν θα ειναι τσιγαρισμενο το κρεμμυδακι στην ουσια νεροβραστος με μυρωδικα! Θα τσεκαρω και τις θερμιδες απο τα μακαρονακια.
    Όσο αφορα τη φετα αν και τρελαινομαι μαλλον θα βαλω 2 κουταλιες κοτατζ να νοιωθω και καλυτερα.
    Καληνυχτα καρδουλα ονειρα ονειρεμενα να εχουμε και σε ευχαριστω που εχεις γινει η διατροφικη μου συμβουλος!

  23. #23
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Θελω να πω καπου τον πονο μου και θα σας τον πω. Ξύπνησα τεντωθηκα ήπια καφεδια εφαγα ωραια και καλα το πρωινο μου πηγα γυμναστηριο και ενω στα βαρη ολα καλα και ολα ωραια στην αεροβια αντεξα μεχρι 30 λεπτα!!Και απο εκεινη την ωρα νοιωθω τεζα!!! Εφαγα και τα ασπραδια μου εφαγα και τα μακαρονακια μου με κοτατζ και λιγο κιμα με μια σαλαταρα! Δεν ξερω ειμαι λες και εσκαβα εγω στα εργα του μετρο.Τετοια ατονια ειναι λες και ειμαι αρρωστη. Κοιμηθηκα κ καμια 9αρα ωρες! Μπορω να φαω κατι και να συνελθω εστω και λιγο. Ειμαι στη δουλεια κ δεν μπορω πολλα πολλα να βρω για τροφη

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-10-10
    Posts
    57

    Default

    Κι εγω όταν πρωτοασχολήθηκα με βάρη και διατροφή σκούπιζα ολόκληρη τα πατώματα! λολ
    Αύξησα λίγο θερμίδες κι όλα καλά.

    Πολυβιταμίνη παίρνεις?
    Doubt Your Doubts

  25. #25
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by alaloum View Post
    Κι εγω όταν πρωτοασχολήθηκα με βάρη και διατροφή σκούπιζα ολόκληρη τα πατώματα! λολ
    Αύξησα λίγο θερμίδες κι όλα καλά.

    Πολυβιταμίνη παίρνεις?
    Οχι κ μαλλον πρεπει να αρχισσω να παιρνω...

    Βασικα διατροφη κανω πανω απο 8 μήνες και γυμναστηριο ειναι ο 2 μήνας μου. Εφαγα 10 μυγδαλα μυγδαλα και 1 μανδαρινι καλα που εκανε ψωνια το αφεντικο για το σπιτι κ τσιμπισα κ εγω ενα. Δεν ξερω τι να πω!!! Κοντευω να ξεραθω στο γραφειο πανω...

  26. #26
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερες!
    Ναι χθες το βραδυ εκανα κλεφτομενου!Το κακο ηταν οτι ηταν βραδυ το καλο ειναι πως μετα απο τοσους μηνες περα απο τη χουφτα δημητριακα ενα βραδυ (που τελικα την επομενη που ειχα ζυγισμα εχασα 2 κιλα σε 2 εβδομ) εφαγα τοστ με κοτοπουλο καμια 80γρ το πολυ να ηταν 3 κουτ καλαμποκι 1 φετα κασερι και 2 κουτα φιλαδελφεια και μια σοκολατα 80γρ, εγινε οχι γιατι εδειξα αδυναμια νομιζω πως το ηθελα...
    Καινουρια μερα σημερα οποτε παμε μπροστα χωρις να κοιταμε πισω κ να λυγιζουμε.
    Πρωινο: 100ml γαλα 3,85 για δυσανεξια 4 κου κουακερ με 1 δαμασκηνο ξερο
    Γυμναστηριο: Η ξεκουραση η αυριανη παει σημερα (δεν ειμαι και πολυ σουπερ να παω κοιμηθηκα αργα και νοιωθω κουρασμενη με πονο στο γονατο)
    Δεκατιανο: τωρα που δεν θα παω γυμν τι τρωμε????θελω βοηθειαααααα
    Μεσημεριανο: σαλατα λαχανο μια γαφαθα με μοσχ μπριζολα
    Απογευμα 100γρ γιαουρτακι γιαμι
    Βραδυ: σαλαταρα με 80γρ τονο σε νερο
    Υ.Γ. Η καρδουλα μου που ειναι? Ελπιζω να μη με βαρεθηκε λογω βλακειας μου.... :)

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Υ.Γ. Η καρδουλα μου που ειναι? Ελπιζω να μη με βαρεθηκε λογω βλακειας μου.... :)
    Να μαι κι εγώ!!! Καλημέρα :)
    Mη διαβάζω τέτοια....τα χουμε πει αυτά, εδώ είμαστε πάντα να βοηθάμε :)

    Mπράβο για τα 2 κιλά που χασες! Άρα είμαστε σε καλό δρόμο
    Καλά έκανες και έφαγες και λίγη σοκολατίτσα, δεν βγήκες εκτός, μια στις τόσες είπαμε μπορείς να απολαμβάνεις κάτι που λαχταράς σε μικρή ποσότητα.


    Αν νιώθεις εξάντληση τότε κάτσε και ξεκουράσου, το γυμναστήριο μπορεί να περιμένει μέχρι αύριο.
    Δεκατιανο: τωρα που δεν θα παω γυμν τι τρωμε????θελω βοηθειαααααα
    τι θα λεγες για μους σοκολάτα; Μη τρομάζεις...
    Μπορείς πολύ γρήγορα και χωρίς τύψεις να απολαύσεις αρκεί να το κάνεις ως εξής:
    γιαουρτάκι, 2 κουταλιές κοφτές του γλυκού κακάο σκόνη (αυτό χωρίς ζάχαρη του Παυλίδη που φτιάχνουν τα ροφήματα), λίγο γλυκαντικό.
    Τα ανακατεύεις σε ένα μπολάκι (ή στο κεσεδάκι αν θες) βάζεις ελάχιστο νεράκι και έτοιμη η μους!!

    Αν δεν έχεις χρόνο για όλο αυτό, τότε σκέτο γιαουρτάκι με ένα φρούτο ή αν πεινάς πολύ τότε λαχανικά με κρεατικό (πχ κοτόπουλο ή οτι άλλο εχεις)

  28. #28
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να μαι κι εγώ!!! Καλημέρα :)
    Mη διαβάζω τέτοια....τα χουμε πει αυτά, εδώ είμαστε πάντα να βοηθάμε :)

    Mπράβο για τα 2 κιλά που χασες! Άρα είμαστε σε καλό δρόμο
    Καλά έκανες και έφαγες και λίγη σοκολατίτσα, δεν βγήκες εκτός, μια στις τόσες είπαμε μπορείς να απολαμβάνεις κάτι που λαχταράς σε μικρή ποσότητα.


    Αν νιώθεις εξάντληση τότε κάτσε και ξεκουράσου, το γυμναστήριο μπορεί να περιμένει μέχρι αύριο.


    τι θα λεγες για μους σοκολάτα; Μη τρομάζεις...
    Μπορείς πολύ γρήγορα και χωρίς τύψεις να απολαύσεις αρκεί να το κάνεις ως εξής:
    γιαουρτάκι, 2 κουταλιές κοφτές του γλυκού κακάο σκόνη (αυτό χωρίς ζάχαρη του Παυλίδη που φτιάχνουν τα ροφήματα), λίγο γλυκαντικό.
    Τα ανακατεύεις σε ένα μπολάκι (ή στο κεσεδάκι αν θες) βάζεις ελάχιστο νεράκι και έτοιμη η μους!!

    Αν δεν έχεις χρόνο για όλο αυτό, τότε σκέτο γιαουρτάκι με ένα φρούτο ή αν πεινάς πολύ τότε λαχανικά με κρεατικό (πχ κοτόπουλο ή οτι άλλο εχεις)
    Εμα τοσες μερες δεν σε ακουω και λεω που ειναιιιι αφου το εχω πει ειστε οι κολλητες/οι στο θεμα διατροφης ειστε παντα διπλα μου χωρις να σας ξερω,
    Η αληθεια ειναι πως μου ειχε λειψει λιγουλακι....η σοκολατιτσα
    Το γλυκο ειναι πολυ καλο το ετοιμαζω αμεσως...γιαμι αλλα χωρις γλυκαντικο μου χαλαει τη γευση
    Νοιωθω εξαντλημενη και δεν μπορω να καταλαβω τελος παντων θα συνελθω. Μαλλον φταινε κ οι ρυθμοι μου αυτες τις μερες

  29. #29
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    HELLOOOO!!!
    Το λοιπον
    Πρωινο 9:00 : 3 ασπραδακια με ενα ολοκληρο αυγο 4 κουταλιες βρωμη και 250ml γαλα 1,5% με απεργο τη λακτοζη
    11:00 Γυμναστηριο
    Ποδια κοιλιακοι ραχιαιοι και 45' διαδρομο
    Επιστροφη 13:00 μετρια πατατουλα και 3 ρυζογκοφρετες
    Μεσημεριανο : 15:30 Σπανακορυζο με 4 κουτ. ρυζι και 1 φετα ψωμι (χειροποιητο χωρις ζαχαρη!!!) και 5 ελιτσες
    Απογευμα: φρουτακι με 100ml γιαουρτι 3,85%
    Βραδυ:Σαλαταρα με τονο
    Υ.Γ. εχει δοκιμασει κανεις να βαλει καστανο ρυζι στο σπανακορυζο?

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ηello!!

    Επιστροφη 13:00 μετρια πατατουλα και 3 ρυζογκοφρετες
    Κράτα 1 από τα 2 και πρόσθεσε κοτοπουλάκι ή ότι άλλο κρεατικό έχεις (ή φάε 4-5 ασπράδια αβγών)

    Μεσημεριανο : 15:30 Σπανακορυζο με 4 κουτ. ρυζι και 1 φετα ψωμι (χειροποιητο χωρις ζαχαρη!!!) και 5 ελιτσες
    Εσύ θα το φτιάξεις; Μου αρέσει πολύ κι εμένα να ζυμώνω ψωμί!



    Υ.Γ. εχει δοκιμασει κανεις να βαλει καστανο ρυζι στο σπανακορυζο?
    Όχι, αλλά δε νομίζω να χει φοβερή διαφορά! Καλύτερα εννοείται που βάζεις καστανό.

    Kαλό μας βράδυ! :)


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο Προπόνησης by JG.
    By Geohn in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 277
    Last Post: 09-12-10, 20:21
  2. Koga 's Ημερολόγιο...
    By Koga in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 54
    Last Post: 13-11-09, 05:50
  3. Ημερολόγιο PowerLifting
    By Pal in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-08, 09:03
  4. Ημερολόγιο διατροφής...
    By WizeAss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-05, 17:44
  5. Ημερολόγιο m_ariel
    By m_ariel19 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 11-11-04, 02:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •