Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default Set/Reps & Split Βοήθεια...!

    Γεια σας,
    Όπως έχω αναφέρει και σε παλαιότερο πόστ έχω κάποιο πρόβλημα με την μέση μου που δεν μου επιτρέπει προς το παρόν να κάνω στήθος, και ώμους.
    Οπότε γυμνάζω μόνο πλάτη,δικέφαλο,τρικέφαλο και πόδια.
    Θέλω να μου προτείνεται το πιο κατάλληλο split πχ δικέφαλο-τρικέφαλο, πλάτη-δικέφαλο κ.α ώστε να έχω αποτελέσματα και να μην υπερπροπονώ τους μύες μεταξύ των προπονήσεων.Επίσης, κάνω 5 ασκήσεις πλάτη, και πόδια και 4 δικεφαλο και τρικέφαλο μήπων ειναι πολλές (3 σετ των 15/Άσκηση)

  2. #2
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Επειδή δεν είχα προσέξει το παλαιότερο post, να ρωτήσω τι πρόβλημα έχεις ακριβώς, που να σου επιτρέπει να κανεις πόδια, αλλα όχι στήθος?

    ?ντε τους ωμους να το καταλάβω, αλλα στήθος?

  3. #3
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Το στήθος μου είχε υπερτροφίσει και με "τράβηξε" μπροστά δημιουργώντας κάτι σαν κύφωση...!

  4. #4
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Ποιο το πιο κατάλληλο split πχ δικέφαλο-τρικέφαλο, πλάτη-δικέφαλο κ.α ώστε να έχω αποτελέσματα και να μην υπερπροπονώ τους μύες μεταξύ των προπονήσεων.Επίσης, κάνω 5 ασκήσεις πλάτη, και πόδια και 4 δικεφαλο και τρικέφαλο μήπως ειναι πολλές (3 σετ των 15/Άσκηση)..?

  5. #5
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Αν το στήθος σου σε τράβηξε "μπροστά" και έτσι όπως μου δίνεις την εικόνα για να καταλάβω, μάλλον μιλάμε για λόρδωση και όχι για κύφωση...

    Anyway, στο θέμα μας. Βγάζοντας λοιπόν το στήθος και τους ώμους απ' έξω, υπάρχει κάποια άσκηση που ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να κάνεις? Π.χ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό για την περίπτωση σου να κάνεις squat....
    Επίσης, πες μας, σε παρακαλώ πόσες μέρες την εβδομάδα θες να είναι το σπλιτ σου? 3, 4 ?

  6. #6

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Το πρόβλημα με το στήθος δημιουργήθηκε στους ανταγωνιστές του που δεν έχουν σχέση με την μέση. Στη μέση υπάρχει κλινική κατάσταση-διάγνωση;

  7. #7
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Το πρόβλημα είναι μια μικρή κύφωση και υπάρχει διάγνωση από ένα απ' τα καλύτερα κέντρα που υπάρχουν στην Ελλάδα αν όχι στα Βαλκάνια.
    Τώρα στο θέμα μας. Από άλλες ασκήσεις δεν μπορώ να κάνω σκώτ και πρέσα. Όσο για το split μου θέλω να είναι 4-5 μέρες...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Τα λες πολύ γενικά. Μας λες έχεις πρόβλημα στη μέση και δε σου επιτρέπει να κάνεις στήθος, αλλά μπορείς να κάνεις πλάτη, δηλαδή δε μπορείς να κάνεις ανοίγματα για στήθος αλλά μπορείς κωπηλατική στο σταυρό;

  9. #9
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Δεν μου επιτρέπουν να κάνω στήθος γιατί το στήθος μου υπερτρόφισε, έγινε πολύ πιο δυνατό από την ανταγωνίστρια μυική του ομάδα και με ¨τράβηξε" μπροστά δημιουργώντας κύφωση.
    Γι αυτό και δεν κάνω στήθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πλάτη μπορώ να κάνω ελεύθερα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά η ερώτησή μου δεν είναι αυτή. Εγώ ρώτησα για το καλύτερο splitμε τις μυικές ομάδες που μπορώ να κάνω...!!!!!!!!!!!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Φίλε μου, μην αρπάζεσαι! Μας ζητάς να σου δώσουμε μια απάντηση, σ? ένα καθαρά επιστημονικό θέμα, χωρίς να μας δίνεις επαρκή στοιχεία! Πόσο μάλλον όταν υπάρχει διαπιστωμένο ιατρικό πρόβλημα, και χωρίς να είμαστε γιατροί ή έστω να έχουμε ένα ιστορικό σου, καλούμαστε να δώσουμε μια απάντηση που μπορεί να σου προκαλέσει ζημιά!

    Οπότε, έχε λίγο υπομονή με τις απορίες μας - δεν έχουμε έτοιμες λύσεις / τυφλοσούρτες! Π.χ., αν δε σε ρωτούσα, θα μου έλεγες ότι δεν κάνει να κάνεις squat? Δε νομίζω!

    Εφόσον, λοιπόν, δε μας λες όλη την ιστορία, τότε κι εγώ θα σου δώσω μια απάντηση γενικής κατεύθυνσης.

    Έχε κατα νου ότι πόδια & πλάτη θεωρούνται μεγάλες μυικές ομάδες, ενώ τα δικέφαλα-τρικέφαλα, μικρές. Το να προπονείς μικρές μυικές ομάδες μαζί, δεν πρόκειται να σε υπερπροπονήσει, αλλά το να προπονείς μεγάλες μυικές ομάδες στην ίδια μέρα, θα σε παει πίσω.

    Επομένως προτείνω (και παρακαλώ και τους υπόλοιπους για διορθώσεις, αν δε λεω κάτι καλά):

    Αν κάνεις 2 φορές την εβδομάδα π.χ. Δευτέρα - Πέμπτη / Τρίτη - Παρασκεύη:

    1η προπόνηση: πλάτη - τρικέφαλα
    2η προπόνηση: πόδια - δικέφαλα

    Αν κάνεις 3 φορές την εβδομάδα π.χ. Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκεύη:

    1η προπόνηση: πλάτη
    2η προπόνηση: τρικέφαλα - δικέφαλα
    3η προπόνηση: πόδια

    Αν κάνεις 4 φορές την εβδομάδα π.χ. Δευτέρα - Τρίτη- Πέμπτη - Παρασκεύη:

    1η προπόνηση: πλάτη
    2η προπόνηση: τρικέφαλα
    3η προπόνηση: πόδια
    4η προπόνηση: δικέφαλα

    Αυτά, στο πολύ γενικό. Ελπίζω να σε κάλυψα.

  11. #11
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν αρπάζομαι, απλά η ερώτησή μου ήταν για το πιο κατάλληλο split και όχι για το γιατί δεν κάνω στήθος ή κάτι τέτοιο. Εξάλλου πριν ακολουθήσω κάποιο πρόγαμα το ελέγχει και ο γυμναστής μου και ο γιατρός και ο φυσιοθεραπευτής μου. Πάντως η απάντησή σου είναι πολύ χρήσιμη και με βοήθησες αρκετά. Ευχαριστώ και πάλι...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  12. #12
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Να 'σαι καλά! :)

    Quote Originally Posted by kostastripoli View Post
    Εξάλλου πριν ακολουθήσω κάποιο πρόγαμα το ελέγχει και ο γυμναστής μου και ο γιατρός και ο φυσιοθεραπευτής μου.
    Πολύ καλά κάνεις και μπράβο σου! Να ξέρεις ότι κανένας μας δε γίνεται να ξέρει καλύτερα από αυτούς, που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου!

    Εύχομαι καλή δύναμη στην προσπάθειά σου!

  13. #13
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Να 'σαι καλά...! Υπομονή μέχρι τον Ιούλιο και μετά θα μπορώ να κάνω τα πάντα......!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια με split 4 ημερών
    By Panoseph in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-09, 21:48
  2. Βοήθεια στο split μου
    By gymnastic in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-08, 00:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •