Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 48
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-12-10
    Posts
    8

    Question Συμπληρώματα Διατροφής - Τελικά Κάνουν Καλό ή Όχι;

    Γεια σας...
    Εχοντας διαβασει αρκετα απο τα post σας με τις διατροφες τα συμπληρώματα κτλ εχω μεινει με ανοιχτο το στόμα γιατι πραγματικα ειναι αρκετα χρησιμα κ με εχουν βοηθήσει και εμένα παρα πολυ..

    Αλλα τελικα όλη αυτη η χρήση των συμπληρωματων μηπως ειναι εικονική?
    Αραγε τι συνέπειες να εχουν στο οργανισμο μας???

    Το εχει σκεφτει κανεις σας?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    μενοντας στα βασικα και λεγοντας βασικα εννοω ενα καλο συμπληρωμα σκονης πρωτεινης, μια πολυβιταμινη και ιχθυελαια Ω3 δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα ακομα και αν καταναλωνονται επι καθημερινης βασης για χρονια...αλλου παπα ευαγγελιο τωρα εαν μιλησουμε για καθημερινη καταποση/χρηση δεκαδων συμπληρωματων διαφορων μορφων επισης για χρονια!

  3. #3
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ενδεχομενως να ειναι και πραγματα του σατανα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by tolissg4 View Post

    Αλλα τελικα όλη αυτη η χρήση των συμπληρωματων μηπως ειναι εικονική?
    Αραγε τι συνέπειες να εχουν στο οργανισμο μας???

    Το εχει σκεφτει κανεις σας?
    Σε τι είδους συμπληρώματα αναφέρεσαι; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by tolissg4 View Post
    Γεια σας...
    Εχοντας διαβασει αρκετα απο τα post σας με τις διατροφες τα συμπληρώματα κτλ εχω μεινει με ανοιχτο το στόμα γιατι πραγματικα ειναι αρκετα χρησιμα κ με εχουν βοηθήσει και εμένα παρα πολυ..

    Αλλα τελικα όλη αυτη η χρήση των συμπληρωματων μηπως ειναι εικονική?
    Αραγε τι συνέπειες να εχουν στο οργανισμο μας???

    Το εχει σκεφτει κανεις σας?
    Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά τι συνέπειες θα υποστεί μακροπρόθεσμα. Στην θεωρία σχεδόν κανένα συμπλήρωμα από τα βασικά δεν μπορεί να προκαλέσει τίποτα (εξαιρούνται αλλεργίες κτλ). Σημασία όμως έχε το τι περιέχει πραγματικά αυτό που παίρνεις. Πχ προϊόντα της εταιρείας Muscletech έχουν κατηγορηθεί πολλάκις για μη αναγραφόμενες ουσίες οι οποίες είναι βλαβερές για τον οργανισμό. Αυτό όμως το θέμα, το "τι τρώμε" είναι πλεον γενικό. Πχ όταν τρως κοτόπουλο ενδεχομένως να έχεις και μεγαλύτερο κίνδυνο από το όταν παίρνει πρωτεΪνη σε σκόνη. Σήμερα έφαγα κάτι ντομάτες που 1)δεν είχαν γεύση 2)ήταν πάνσκληρες 3) είχαν τέλειο σχήμα 4) δεν είχαν κανένα απολύτως άρωμα. Κάτι μου λέει πως έκανα περισσότερο κακό στον εαυτό μου απ'οτι όταν ήπια το πρωΪ την whey μου.

    Για το αν είναι εικονική η χρήση τους, δηλαδή αν στην πραγματικότητα δεν έχουν αποτέλεσμα, και πάλι έχει σχέση με την ποιότητα του κάθε προϊόντος. Πχ το ποσοστό πρωτεΪνης που αναγράφεται σε ένα προΙόν μπορεί να απέχει από την πραγματικότα (προς τα κάτω εννοείται) με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.

    Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια ασφαλής μέθοδος δια της οποίας θα βρεις ποιό προϊόν είναι ποιοτικό και ποιό δεν είναι. Οδηγοί είναι η αναγνωρισιμότητα της εταιρείας, η αξιοπιστία της, το καθαρό "ποινικό μητρώο" της, οι πωλήσεις και οι διαφημίσεις (αν βλέπεις μια εταιρεία να υπόσχεται οτι με την χρήση των προϊόντων της θα γίνεις Arnold σε 2-3 μήνες τότε ξέρεις οτι τουλάχιστον στον τομέα του marketing είναι απατεώνες. Κακή αρχή.).

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-12-10
    Posts
    8

    Default

    Εχετε απόλυτο διακιο παιδια!
    Για να μην γινει καποια παρεξηγηση δεν ειμαι εναντιον σε ολα αυτα απλα εχω καποιους προβληματισμους γιατι σκεφτομαι να γίνω και εγω χρήστης απο αυτa..
    Θα ήθελα να μου προτείνετε καποια συμπληρώματα που να ειναι αξιόπιστα και να μην εχουν παρενέργεις.. Γενικα να είναι "καλα" (αν και ξέρω πως ειναι παρα πολυ σχετικο αυτο το καλα) Για πρωτείνη αναφέρομαι....Γιατι κρεατινη δν θέλω.. Ξερω απο γνωστους μου πως ειναι καταστροφικες...

  7. #7
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    Quote Originally Posted by tolissg4 View Post
    Εχετε απόλυτο διακιο παιδια!
    Για να μην γινει καποια παρεξηγηση δεν ειμαι εναντιον σε ολα αυτα απλα εχω καποιους προβληματισμους γιατι σκεφτομαι να γίνω και εγω χρήστης απο αυτa..
    Θα ήθελα να μου προτείνετε καποια συμπληρώματα που να ειναι αξιόπιστα και να μην εχουν παρενέργεις.. Γενικα να είναι "καλα" (αν και ξέρω πως ειναι παρα πολυ σχετικο αυτο το καλα) Για πρωτείνη αναφέρομαι....Γιατι κρεατινη δν θέλω.. Ξερω απο γνωστους μου πως ειναι καταστροφικες...
    πολύ φοβάμαι πως είσαι και χρήστης φαγητού :p
    η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας, κάτσε ξεψάχνισε το φόρουμ και ενημερώσου
    σε χουν τρομοκρατήσει άσχετοι

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-12-10
    Posts
    8

    Default

    Οποτε έχω χρονο διαβάζω.. Αλλα επειδη ειμαι 3η λυκείου θα ήθελα την βοήθεια σας με μια καλη διατροφη για ογκο και μια για γραμμωση με και χωρισ συμπληρώματα.. Ευχαριστς πολυ προκαταβολικα..

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by tolissg4 View Post
    Οποτε έχω χρονο διαβάζω.. Αλλα επειδη ειμαι 3η λυκείου θα ήθελα την βοήθεια σας με μια καλη διατροφη για ογκο και μια για γραμμωση με και χωρισ συμπληρώματα.. Ευχαριστς πολυ προκαταβολικα..
    Αφού είσαι σε κρίσιμη χρονιά, κοίτα απλώς να τρέφεσαι σωστά και καθαρά, και όταν με το καλό τελειώσεις τις εξετάσεις σου, τότε εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε, αφού ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ, και να τα ξεκαθαρίσουμε όλα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by tolissg4 View Post
    Οποτε έχω χρονο διαβάζω.. Αλλα επειδη ειμαι 3η λυκείου θα ήθελα την βοήθεια σας με μια καλη διατροφη για ογκο και μια για γραμμωση με και χωρισ συμπληρώματα.. Ευχαριστς πολυ προκαταβολικα..
    Κατ'αρχας επικεντρωσου στα μαθηματα σου :)
    Εγω για ΑΚΟΜΗ μια φορα ΔΕΝ θα προτοτυπισω...
    Θα σου πω αυτο που πιστευω σωστο και που με εχουν συμβουλευσει
    με την σειρα τους τα αλλα παιδια του φορουμ..
    ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ...ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΗ και μετα κοιτας
    ποιες αδυναμιες εχεις και προσπαθεις να τις ''συμπληρωσεις'' ....
    Αν διαβασεις τα διαφορα τοπικ τετοιου χαρακτηρα αυτο ειναι
    μια σταντε φραση ,και πιστευω πως ειναι η πιο σωστη..
    Το συμπληρωμα δεν ειναι ''το μαγικο ραβδακι'' :P
    Για να εχεις ενα σωστο αποτελεσμα ειναι ενας συνδιασμος
    πολλων παραγοντων.... τελος το off topic!!
    Αυτο που ρωτας στην αρχη δεν μπορω να σου το απαντησω με σιγουρια,
    γιατι ποτε δεν εχω δοκιμασει κατι τετειο..Απλα πιστευω πως δεν εχει καποια
    διαφορα απο το να φας κατι προτεινουχο(γτ και με τα κοτοπουλα πχ δεν
    ξερουμε πως τα εκτρεφουν και με τι) οποτε η γνωμη μου ειναι πως ειναι
    ''σχετικα ακινδυνα :)

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by tolissg4 View Post
    Εχετε απόλυτο διακιο παιδια!
    Για να μην γινει καποια παρεξηγηση δεν ειμαι εναντιον σε ολα αυτα απλα εχω καποιους προβληματισμους γιατι σκεφτομαι να γίνω και εγω χρήστης απο αυτa..
    Θα ήθελα να μου προτείνετε καποια συμπληρώματα που να ειναι αξιόπιστα και να μην εχουν παρενέργεις.. Γενικα να είναι "καλα" (αν και ξέρω πως ειναι παρα πολυ σχετικο αυτο το καλα) Για πρωτείνη αναφέρομαι....Γιατι κρεατινη δν θέλω.. Ξερω απο γνωστους μου πως ειναι καταστροφικες...
    Δηλαδή γνωστοί σου "έκαναν χρήση" κρεατίνης και... κατεστράφησαν?!? χοχοχο προφανώς πρόκειται περι ανοησίας. Σίγουρα παίζει ρόλο το όνομα, και εγώ παλιά όταν άκουγα "κρεατίνη" κάτι μ'έπιανε...μου ακουγόταν σαν συνθετικό κρέας, σαν κάτι μεταλλαγμένο, κάτι αηδιαστικό τέλος πάντων.

    Τα βασικά είναι whey, δεξτρόζη και πολυβιταμίνη. Την δεξτρόζη και την πολυβιταμίνη τις βρίσκεις και στα φαρμακεία, άρα προφανώς είναι ασφαλείς, την whey την χρησιμοποιούν εκατομμύρια άνθρωποι σε όλον τον κόσμο εδώ και πολλά χρόνια οπότε "μάλλον" είναι ασφαλής. Μια συμβουλή μόνον, πριν αγοράσεις οποιοδήποτε συμπλήρωμα, διάβασε τα σχετικά threads, reviews κτλ και όταν καταλήξεις σε κάποια άνοιξε δικό σου thread και ρώτα. Μην πάρεις γουρούνι στο σακί και μην βιαστείς για κανέναν λόγο. Δεν είναι μόνο τι θα πάρεις, είναι και από ΠΟΥ θα το παρεις. Αν δεν είσαι κροίσος θα δεις πως η υποθεση "συμπληρώματα" στην Ελλάδα είναι πονεμένη και θέλει ψάξιμο για να μην σου θωπεύσουν αδιαντροπως τα οπίσθια τα γνωστά κοράκια των δύο πασιγνώστων αλυσίδων.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    ή πχ μπορει να εχεις ενα μπαρμπα σε χημικο εργαστηριο να σου κανει μια αναλυση 2-3 φορες την ιδια πρωτεινη να δεις τι εχει μεσα ^^
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie nikolios's Avatar
    Join Date
    12-01-11
    Location
    Athens/Piraeus
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ενδεχομενως να ειναι και πραγματα του σατανα.
    εχεις δίκιο και εγω πολύ το φοβάμαι λες να έχει δίκιο ο Πανουσης ?

    περαν της πλάκας πιστεύω πως με ορθολογική χρήση και δόση οποιοδήποτε συμληρωματος δεν θα υπάρξει προβλημα στον οργανισμό μας αν αυτό βεβαία λαμβάνετε καθημερινά μακροπρόθεσμα και σε μεγαλες δόσεις που δε συνιστούνται κιόλας ,μπορεί και να δημιουργήσει κάποια προβλήματα ,και καφέ αν πίνεις κάθε μέρα ,κάποια στιγμή θα πάθεις κάτι μπορει ίσως να ευθύνεται αυτός αρα το ξερεις? δε το ξερεις... το θέμα είναι πως δε χρειάζεται να πανικοβάλλεσε κάτσε λίγο και ψάξε καλά για όποιο συμπλήρωμα ενδιαφερόσουν η γενικά κάτσε διάβασε για αν μάθεις για αυτά είτε εδώ στο φορουμ όπου θα βρεις πολλά πράγματα και πολύ αξιόλογες πληροφορίες είτε σε πολλά άλλα site και φορoυμ που μπορείς να τα βρεις μέσω google
    Last edited by nikolios; 14-02-11 at 05:15.
    training today for the challenges of tomorrow

  14. #14
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Κάνουν αυτό που λένε,''συμπληρώνουν'' την (καλή ή όχι και τόσο καλη)διατροφή σου...
    Πάντα παίζει το placebo αλλά όταν παίρνεις μύες ή χάνεις λίπος,δεν είναι και τόσο placebo τελικα.

    Η σωστή χρήση τους βοηθάει.
    Αλλά πρέπει να ξέρεις τι είναι το καθένα που θα πάρεις...πως;ποσο;γιατι;τι περιμενεις;Αυτά τα ερωτήματα πρεπει να απαντηθουν πριν ακομα το παρεις.
    Obese To Fit

  15. #15
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Παιδιά εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα συμπλήρωμα, αλλά θα ήθελα να πω κάτι που σπάνια το κάνουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν. Πριν την χρήση οποιουδήποτε συμπληρώματος καλό θα ήταν να πάμε στο γιατρό μας ή και να κάνουμε και καμιά προληπτική εξέταση. Μπορεί το προϊόν να είναι άριστο ποιοτικά π.χ αλλά μια αλλεργία που μπορεί να έχουμε σε ένα συστατικό του να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Οπότε ας ήμαστε ενημερωμένοι...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  16. #16

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Τη λογική του τύπου ''όλα τα τρόφιμα πλέον είναι μεταλλαγμένα και έχουν φάρμακα κτλ κτλ άρα τι να σου κάνει μια πρωτείνη κτλ κτλ'' δε μπορώ να την αντιληφθώ πλέον με τίποτα...Δεν είναι επιχείρημα και είναι γραφικό πλέον.
    Και δεύτερον?Πως είστε τόσο σίγουροι ότι είναι τόσο αγνή η πρωτεινούλα και τον ''κόβετε'' κάποιοι με τόση σιγουριά???Μη μιλήσω για άλλα...Μιλάμε για ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ....
    Ο υπογράφων ήταν ''χρήστης''συμπληρωμάτων χρόνια και θα ξαναχρησιμοποιήσει.Αν τα βάλω κάτω τι έχω πάρει φτάνω ως το κέντρο της πόλης...αλλά απόλυτος για ΤΙΠΟΤΑ δεν είμαι...

  17. #17
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by kostastripoli View Post
    Παιδιά εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα συμπλήρωμα, αλλά θα ήθελα να πω κάτι που σπάνια το κάνουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν. Πριν την χρήση οποιουδήποτε συμπληρώματος καλό θα ήταν να πάμε στο γιατρό μας ή και να κάνουμε και καμιά προληπτική εξέταση. Μπορεί το προϊόν να είναι άριστο ποιοτικά π.χ αλλά μια αλλεργία που μπορεί να έχουμε σε ένα συστατικό του να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Οπότε ας ήμαστε ενημερωμένοι...!
    Οταν δοκιμάζεις ένα φαγητό που δεν έχεις ξαναφάει, πρώτα πας στο γιατρό σου να κάνεις μια εξέταση γιατί ενδέχεται να έχεις αλλεργία;

  18. #18
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    Και δεύτερον?Πως είστε τόσο σίγουροι ότι είναι τόσο αγνή η πρωτεινούλα και τον ''κόβετε'' κάποιοι με τόση σιγουριά???
    και πώς είσαι σίγουρος πως τα λαχανικά που τρως δεν είναι ποτισμένα με χίλια δυο λιπάσματα που είναι καρκινογόνα και δε ξέρω και γω τι άλλο, οι μπριζόλες που τρως είναι φυσικές και όχι μεγαλωμένες με ορμόνες και ταϊσμένες με φάρμακα κ.ο.κ.;
    έτσι και αλλιώς η βιομηχανία τροφίμων είναι απείρως μεγαλύτερη από τη βιομηχανία συμπληρωμάτων άρα και τα κέρδη που παίζονται στη πλάτη μας αντιστοίχως ανάλογα...

  19. #19

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    και πώς είσαι σίγουρος πως τα λαχανικά που τρως δεν είναι ποτισμένα με χίλια δυο λιπάσματα που είναι καρκινογόνα και δε ξέρω και γω τι άλλο, οι μπριζόλες που τρως είναι φυσικές και όχι μεγαλωμένες με ορμόνες και ταϊσμένες με φάρμακα κ.ο.κ.;
    έτσι και αλλιώς η βιομηχανία τροφίμων είναι απείρως μεγαλύτερη από τη βιομηχανία συμπληρωμάτων άρα και τα κέρδη που παίζονται στη πλάτη μας αντιστοίχως ανάλογα...
    Aδερφέ διάβασε όλο το ποστ....Το ίδιο λέμε αλλά και πάλι αυτό που λες δεν είναι επιχείρημα...

  20. #20
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Γιατί δεν είναι επιχείρημα όμως;

  21. #21
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    επειδή δεν αντικρούω την άποψη του στη ρίζα της, απλά παραθέτω μια άλλη
    κοίτα σίγουρος 100% ποτέ δε μπορείς να είσαι και για τίποτα
    από κει και πέρα υπάρχουν μερικές σοβαρές (όπως φαίνεται) εταιρείες, με certificate of analysis και διάφορα άλλα πιστοποιητικά. τις εμπιστεύεσαι; καλώς. αν όχι, απλά μένεις μακριά από τα συμπληρώματα και λήγει η ιστορία. γιατί αν αρχίζεις και αναρωτιέσαι 'μήπως και το ένα' 'μήπως και το άλλο' αμφιβάλεις για τα πάντα, παίρνεις και τα βιβλία του λιακόπουλου και ζήτω που καήκαμε
    ελεύθερες επιλογές, ο καθένας χαράζει το δικό του μονοπάτι

  22. #22
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Το λεει απο την αποψη: δεν αντιμετωπιζεις κατι (πιθανως) επιβλαβες, με κατι (πιθανως) επιβλαβες.

    Αν ομως ενταξεις τα συμπληρωματα στην κατηγορια ¨φαΐ¨, που πραγματικα ειναι, δε μπορεις να τα αντιμετωπιζεις διαφορετικα απο το φαΐ.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  23. #23

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Το λεει απο την αποψη: δεν αντιμετωπιζεις κατι (πιθανως) επιβλαβες, με κατι (πιθανως) επιβλαβες.

    Αν ομως ενταξεις τα συμπληρωματα στην κατηγορια ¨φαΐ¨, που πραγματικα ειναι, δε μπορεις να τα αντιμετωπιζεις διαφορετικα απο το φαΐ.
    ελληνικά δεν ομιλώ???...δηλαδή το ένα ναρκωτικό είναι κακό το άλλο είναι κακό ας τα πάρω και τα δύο να δω τι παίζει...

  24. #24

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα αν οτιδήποτε καταναλώνουμε από το ελεύθερο εμπόριο, είτε αυτά λέγονται συμπληρώματα είτε τρόφιμα, αν κάνουν καλό ή κακό αντίστοιχα στην υγεία μας. Είναι ένα ρίσκο που κάθε άνθρωπος καλείται να πάρει. Αυτό για το οποίο είμαι όμως βέβαιος είναι το γεγονός (για να είμαστε και on-topic) ότι το 90% των ανθρώπων που γυμνάζονται και παίρνουν συμπληρώματα ή είναι "ψείρες" με τη διατροφή τους, θα έπρεπε να δώσουν περισότερη έμφαση στη προπόνηση τους. Κάτι ομολογίες του τύπου 80% διατροφή και 20% προπόνηση είναι αστείες. Αν είναι έτσι να καθόμαστε στο καναπέ μας και κάνοντας "διατροφή" να βλέπουμε το σώμα μας να αναπτύσεται.

  25. #25
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Θα ταχθω και εγω με τον τακη ,δεν ειναι επιχειρημα το οτι και τα τροφιμα που τρωμε ειναι μολυσμενα,πρωτον γιατι η τροφη ειναι απαραιτητη και δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτη , ενω τα συμπληρωματα δεν ειναι απαραιτητα και μπορουμε και χωρις αυτα

    Επισης ειναι αστειτοτητα το οτι καποιοι τα βαζουν ακριβως ισα με το φαγητο , και δεν σκοπευω να κρινω οσους παιρνουν οτι και αν παιρνουν ειναι σεβαστο δικαιωμα τους και επιλογη τους, και εγω καποτε χρησιμοποιουσα συμπληρωματα αλλα τα εκοψα για αλλους λογους, απλα μην βαφτιζουμε την κρεατινη φαγητο για να βαυκαλιζομαστε οτι ειναι το ιδιο με το κρεας και να την καταναλωνουμε αφοβα χωρις τυψεις γιατι τελευταια φορα που κοιταξα τις δοσολογιες σε κρεατινη απο συμπληρωμα που "προτεινονται " και κοιταξα και σε τι ποσοτητα κρεατος αντιστοιχει αυτη η δοσολογια εντοπισα χαοτικες διαφορες , και η κρεατινη ειναι ενα παραδειγμα ,
    ουτε την πρωτεινη whey πχ τησ on kai allwn παρομοιων εταιριων θεωρω ισαξια του φαγητου , αν μιλουσαμε για καθαρη ατοφια αγευστη whey ακριβως οπως προκυπτει απο το εργοστασιο με την επεξεργασια του γαλακτος τοτε μαλιστα ειναι φαγητο, αλλα οχι να εχει πισω στο κουτι ενα καρο μαλακιες + τις γλυκαντικες ουσιες που δεν τις τσιγκουνευονται καθολου εκει απεναντι και ειναι λες και πινεις μιλκ σεικ και μετα αυτο καποιοι το λενε φυσικο προιον μπαχαχαχαχαχαχ ε μην κοροιδευομαστε και μεταξυ μας ρε μαγκες
    ενταξει ουτε εγω αμα δω καποιον με ωραιο σωμα θα πω αυτος το εκανε απο τα συμπληρωματα γιατι προφανως δεν κανουν θαυματα οπως νομιζουν οι απεξω απο το bodybuilding(ενιοτε και μερικοι μεσα σαυτο)ουτε εχω καποιο κομπλεξ με οσους παιρνουν συμπληρωματα κλπ αλλα ας ειμαστε σοβαροι μεταξυ μας τουλαχιστον

  26. #26
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by convicted View Post
    γιατι η τροφη ειναι απαραιτητη και δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτη , ενω τα συμπληρωματα δεν ειναι απαραιτητα και μπορουμε και χωρις αυτα

    Επισης ειναι αστειτοτητα το οτι καποιοι τα βαζουν ακριβως ισα με το φαγητο , και δεν σκοπευω να κρινω οσους παιρνουν οτι και αν παιρνουν ειναι σεβαστο δικαιωμα τους και επιλογη τους, και εγω καποτε χρησιμοποιουσα συμπληρωματα αλλα τα εκοψα για αλλους λογους, απλα μην βαφτιζουμε την κρεατινη φαγητο για να βαυκαλιζομαστε οτι ειναι το ιδιο με το κρεας και να την καταναλωνουμε αφοβα χωρις τυψεις γιατι τελευταια φορα που κοιταξα τις δοσολογιες σε κρεατινη απο συμπληρωμα που "προτεινονται " και κοιταξα και σε τι ποσοτητα κρεατος αντιστοιχει αυτη η δοσολογια εντοπισα χαοτικες διαφορες , και η κρεατινη ειναι ενα παραδειγμα
    Μηπως εδωσες μονος σου την απαντηση γιατι καποιες φορες τα συμπληρωματα ειναι απαραιτητα?

    Ή για πες μου με ποσα πορτοκαλια και ακτινιδια θα παρω εγω 4γρ. βιταμινης C που χρειαζομαι? Και ποσες θερμιδες?

    Και τα γλυκαντικα τι σατανικο εχουν?
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  27. #27
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Μα ένας μέσος αθλητής χρειάζεται 4γρ. βιταμίνης C;
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  28. #28

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Μηπως εδωσες μονος σου την απαντηση γιατι καποιες φορες τα συμπληρωματα ειναι απαραιτητα?

    Ή για πες μου με ποσα πορτοκαλια και ακτινιδια θα παρω εγω 4γρ. βιταμινης C που χρειαζομαι? Και ποσες θερμιδες?

    Και τα γλυκαντικα τι σατανικο εχουν?
    Kαι ποιός σου είπε ότι θέλεις 4γρ βιτ c?η εταιρεία που πουλά και παράγει και το προιόν???...και κάνει και την έρευνα...

  29. #29
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by Leather Nunn View Post
    Μα ένας μέσος αθλητής χρειάζεται 4γρ. βιταμίνης C;
    Ειλικρινα δεν ξερω τι χρειαζεται ο μεσος αθλητης

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    Kαι ποιός σου είπε ότι θέλεις 4γρ βιτ c?η εταιρεία που πουλά και παράγει και το προιόν???...και κάνει και την έρευνα...
    Αν και υπαρχουν ερευνες που λενε οτι η βιτ.C κανει κακο, δε διαφωνω. Και οταν για αρκετα χρονια στην αρχη δεν επαιρνα βιτ.C, μια χαρα αναπτυξη ειχα. Ομως, απο ενα σημειο και μετα προσεχεις τη λεπτομερεια.
    Για τα ψαρολαδα? Ποιος τρωει καθε μερα ψαρι? Και ποσο κανει να παιρνεις ολη την ωρα ψαρια? Δεν ειναι μονο η διατροφικη τους αξια, αλλα και η ευκολια που προσφερουν. Και στην τελικη υπαρχει μια αναλογια αξιας χρησης/(πιθανης) επιβαρυνσης που ο καθενας τη ζυγιαζει συμφωνα με την κριση του. Δε θελω ο 16χρονος που μας διαβαζει να παει αυριο να παρει συμπληρωματα, ουτε ο καθενας εχει την ωριμοτητα και τις γνωσεις να κρινει τι θα παρει και πως. Γιατι πιστευω υπαρχουν και αυτοι που δε θα μεινουν στα συμπληρωματα,, αλλα μεσω της εξοικιωσης θα πανε και στα φαρμακα. Ομως, δε μπορεις να ζεις στο απυροβλητο. Δλδ καλλιεργεις τα μαρουλια σου στον κηπο και εκτρεφεις τις κοτουλες σου, ωστε να εχεις μηδενισει ολους τους αλλους παραγοντες?
    Ο καθενας πρεπει να ενημερωθει και να πραξει αναλογα. Οι χρηστες τουλαχιστον εχουν ευθυνη να ξερουν τι παιρνουν και αναλογως να πρατουν.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    ok 1 γραμμάριο τότε, εκεί θα κολλήσουμε; όταν το πορτοκάλι έχει 20mg max ξέρω γω


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα διατροφής: βλαβερά ή όχι τελικά;
    By he-man in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 09-04-08, 04:51
  2. τι κανουν αυτα τα συμπληρωματα?
    By LeVeL1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 07-08-06, 08:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •