Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 61 to 90 of 151
  1. #61
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έβλεπα πριν λίγες μέρες την εκπομπή "όλα για την υγεία" που μιλούσε για την υπερφαγία.. Είναι κι αυτό μια αρρώστια της εποχής μας όπως είναι η ανορεξία. Βρε κούκλα μου, χωρίς παρεξήγηση, καλοπροαίρετα θα ρωτήσω.. μήπως πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό γι αυτό το θέμα;

  2. #62
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Καρδούλα καμία παρεξήγηση :) Σήμερα είχα το πρώτο ραντεβού με τον ψυχίατρο. Το είχα κλείσει πριν ένα μήνα. Ο άνθρωπος κατάλαβε... Μου είπε μάλλον ότι θα χρειαστεί κοντά στα 3 χρόνια ομαδική ψυχοθεραπεία. Μου έδωσε ελπίδα...

  3. #63
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Blondie View Post
    Πολύ φαγητό, και κακής ποιότητας... Νιώθω σαν να μην έχει σημασία να πάω για τρέξιμο, γιατί για να κάψω όλα αυτά που έφαγα θα πρέπει να τρέξω για ώρες, κάτι που δεν μπορώ. Συναισθηματική υπερφαγία, μια αρρώστια που δεν ξέρω μέχρι πότε θα με κυνηγάει :(
    Λες να είχα κάτι τέτοιο κι εγώ;! Όταν ήμουν φοιτητής, έτρωγα πρωινό, πήγαινα super market αγόραζα διάφορα, μαγείρευα έτρωγα, το απόγευμα το γλυκάκι μου και το βράδυ, επειδή είχα φάει όλο το μεσημεριανό φαγητό, έτρωγα απ' έξω.

    Βέβαια από τότε που έχασα τα παραπανίσια μου κιλά κάνω μια σωστή διατροφή κι πάντοτε "σπάω" βάση προγράμματος, αλλά όπως λέει κι η Ειρήνη μήπως πρέπει να δεις κάποιον ειδικό;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #64
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έκανες την καλύτερη κίνηση, μπράβο σου! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το καταπολεμήσεις το συντομότερο δυνατό!

  5. #65
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Αχ θα το χα κάνει νωρίτερα αλλά πρόσφατα το έμαθα ότι υπάρχει αυτό το κέντρο. Αλλιώς θα περίμενα να πιάσω δουλειά να πάω σε ιδιώτη.

  6. #66
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι, αυτό το κέντρο για τα υπερφαγα άτομα το χω δει στην εκπομπή που σου λέω. Σίγουρα θα βοηθηθείς. Δεν πειράζει, κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λένε..

  7. #67
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Καρδούλα, εγώ σε αυτό που πήγα δεν είναι κάποιο ειδικό, είναι κέντρο ψυχικής υγείας, και επειδή είχα και άλλα θέματα, όπως η συναισθηματική αστάθεια και η πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση. Τώρα αυτός δεν ξέρω αν κατάλαβε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το φαγητό στη ζωή μου, αλλά αν δεν το κατάλαβε την επόμενη φορά θα του εξηγήσω.

  8. #68
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    το πρωτο βημα σε ολα ειναι να αποδεχτεις ο,τι κατι δεν παει καλα .κατι το οποιο εσυ εχεισ κανει. Ολα θα πανε καλα ,μην ανησυχεις και προσπαθησε οσο μπορεις για το καλυτερο, ενα βημα καθε φορα
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  9. #69
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Συμφωνώ με τη Nastya!

    Aφού έκανες αυτό το βήμα σημαίνει πως είσαι αποφασισμένη να νικήσεις και θα το κάνεις ;-)
    Kαλή δύναμη από μένα!!!

  10. #70
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by Blondie View Post
    Πολύ φαγητό, και κακής ποιότητας... Νιώθω σαν να μην έχει σημασία να πάω για τρέξιμο, γιατί για να κάψω όλα αυτά που έφαγα θα πρέπει να τρέξω για ώρες, κάτι που δεν μπορώ. (
    οσο δυσκολο και αν μπρορει να σου ειναι πχ να πας για τρεξιμο επειδη νιωθεις ετσι, εγω θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις και οσο μπορεσεις να τρεξεις, ετρεξες σκεψου πως οταν τελειωσει η μερα θα σκεφτεις πως μπορει να εφαγες πολυ φαγητο κακης ποιοτητας, ομως προσπαθησες να διορθωσεις αυτη την κατασταση και οχι να παραδωσεις τα οπλα !!!! ολοι εχουμε τισ αδυναμιες μας, ανθρωποι ειμαστε .
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  11. #71
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Κοριτσάκια μου καλά, κατάφερα και σύρθηκα μέχρι το γυμναστήριο. 10 λεπτά περπάτημα στο 7 και 20 λεπτά τρέξιμο στο 9. Ότι είχα κανονικά για τοπρόγραμμα δηλαδή. Έδωσε ο Θεός να μην πάθω έμφραγμα! Νιώθω κάπως καλύτερα, περιμένω και περίοδο αύριο, οπότε οι ορμόνες κάνουν πάρτι! Αύριο το πρωί βάρη κανονικά και ευελπιστώ σε μια καλή διατροφή.
    Το πρόβλημα το κατάλαβα πολλούς μήνες τώρα, αλλά δεν ήξερα τι να κάνω γι'αυτό...

  12. #72
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by Blondie View Post
    Το πρόβλημα το κατάλαβα πολλούς μήνες τώρα, αλλά δεν ήξερα τι να κάνω γι'αυτό...
    θα σε καθοδηγησει ο ειδικος τωρα
    μπραβο που πηγες στο γυμναστηριο τελικα
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  13. #73
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ευχαριστώ! Τουλάχιστον κάτι πήγε καλά σήμερα...

  14. #74

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Blondie View Post
    Καρδούλα, εγώ σε αυτό που πήγα δεν είναι κάποιο ειδικό, είναι κέντρο ψυχικής υγείας, και επειδή είχα και άλλα θέματα, όπως η συναισθηματική αστάθεια και η πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση. Τώρα αυτός δεν ξέρω αν κατάλαβε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το φαγητό στη ζωή μου, αλλά αν δεν το κατάλαβε την επόμενη φορά θα του εξηγήσω.
    Xωρις να ειμαι ψυχολογος η ειδικος επι του ειδους, μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι στη φαση που βρισκεσαι το πιο σημαντικο σου ''θελω'' ειναι να απαλλαγεις εντελως απο το περιττο παχος και οχι συγκεκριμενα απο την τροφη γλυκια ή μη.Δεν εισαι ουτε η πρωτη ,ουτε η τελευταια (γυναικα η ανδρας δεν εχει σημασια )που οταν αγχωνονται η στεναχωριουνται για κατι το ριχνουν στο φαγητο.Εγω ειμαι απο τους τυχερους που οταν αγχωνομαι πολυ, δεν κατεβαινει τιποτε κατω και τρωω με το ζορι καμια φορα.Και μονο οτι το πηρες αποφαση να το παλεψεις πιστευω οτι εχεις ηδη κερδισει το 50% του αγωνα σου.Καλο θα ειναι σε πρωτη φαση να το δεις λιγο πιο χαλαρα και να ζοριζεις σταδιακα τον εαυτο σου.Το οτι βρισκεσαι ευτυχως σε ενα forum και μπορεις να βοηθηθεις απο ολους εδω ειναι ευτυχημα αρκει να μπορει να λειτουργει θετικα πανω σου.Για να γινω πιο σαφης,αν προσπαθησεις να ακολουθησεις την πιο αυστηρη διατροφη που θα πρεπε απο τις πρωτες κιολας μερες το πιο πιθανο ειναι να κουραστεις και να απογοητευτεις.Διαβασε ,ρωτα και ξεκινα με βηματα που θα σε αλλαξουν ,βαζοντας στοχους που εσυ θα μπορεις να κατακτας και θα σου δινουν και την αυτοεπιβεβαιωση ταυτοχρονα.Δηλ.αν επινες μεχρι χθες καφε γλυκο με 3 κουταλιες λευκη ζαχαρη προσπαθησε να πινεις με 2 tabs ασπαρταμη και σιγα-σιγα χωρις να βαζεις καθολου.Σου ρχεται για γλυκο ?Αν δεν το εχεις στο σπιτι απλα δεν θα το φας ,μπορεις να εχεις για αρχη ενα σοκολατακι ισα να αντικαταστησει το κενο σου και αργοτερα σιγουρα δεν θα το χρειαζεσαι τουλαχιστον ολες τις ωρες και ολες τις ημερες.Βρες υποκαταστατα με λιγοτερες θερμιδες να ξεγελας τον εαυτο σου και σκεψου οτι ειναι κριμα να λιωνεις στην αεροβικη και ταυτοχρονα να πεφτεις με τα μουτρα στα γλυκα.Καποτε ρωτησα ενα φιλο μου ζαχαροπλαστη πως την παλευει και δεν εγινε ακομα 150 κιλα και μου απαντησε οτι οταν του ρχεται ταση για γλυκο ξεγελιεται με ενα σοκολατακι η ενα μικρο κερασμα.Καπως ετσι πρεπει να βρεις και εσυ εναν τροπο στην αρχη να απεξαρτηθεις και στην πορεια ειμαι σιγουρος οτι δεν θα θες να τα δεις καθολου γιατι οσο θα σκεφτεσαι οτι θα χαλανε την εικονα του σωματος σου θα τα απεχθανεσαι και θα νιωθεις και περηφανη που το πετυχες.Δεν υπαρχει τιποτε που να μη μπορεις να πετυχεις,καλη επιτυχια.

  15. #75
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Προβληματίζομαι πολύ, γιατί δεν ξέρω τον ομαλό δρόμο. Αύριο ας πούμε που σκέφτομαι να είμαι σωστή στη διατροφή μου, αυτόματα σκέφτομαι πρ: βρώμη και γάλα, δεκ: 2 φρούτα μεσ: κρέας +σαλάτα απ: 2 φρούτα βρ: τοστ +σαλάτα, κάτι τέτοιο. Δηλαδή ανάμεσα σε κρεπάλη και πολύ αυστηρή διατροφή δεν ξέρω τι υπάρχει. Είμαι των άκρων δυστυχώς. Και επίσης εκτός από τρομερή γλυκαντζού, κάνω υπερφαγικά δηλαδή δεν μπορώ να τα ελέγξω, άμπας και βάλω ένα σοκολατάκι στο στόμα μου, τελείωσε δεν μπορώ να σταματήσω. Νιώθω πρώτον ότι όποια προσπάθεια πια δεν έχει σημασία, και δεύτερον ότι άμα δεν φάω μέχρι να σκάσω, θα τρελαθώ από την νευρικότητα. Ασθένεια... Είναι κάτι σαν τον αλκοολισμό ή τα ναρκωτικά. Απλά είναι σε άλλη μορφή. Το κακο είναι ότι το αλκοόλ δεν είναι απαραίτητο για την ζωή μας, ενώ το φαγητό είναι και πρέπει να βρω μια ισορροπία, εγώ η ανισόρροπη...
    Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!
    Λέω αύριο να φάω 2000 θερμίδες αλλά από ποιοτικά τρόφιμα, τι λέτε? Συνήθως έτρωγα 1200 μετά από τέτοια επεισόδια αλλά το πιθανότερο είναι να πέσω σύντομα με τα μούτρα, σκέφτηκα τις 2000. Πριν τα βάρη γάλα με κουάκερ μετά τα βάρη 2 πορτοκάλια. Πείτε μου τη γνώμη σας... Να βάλω και αυγό με τα πορτοκάλια για να πάρω και πρωτεΐνη?

  16. #76
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Σήμερα βάρη κανονικά, και αύξησα την πλάτη κατά μια πλάκα και ζορίστηκα πάρα πολύ. Αύξησα και το τρέξιμο από 9 σε 10. Σήμερα κλείνω την πρώτη εβδομάδα :)
    Last edited by Blondie; 26-02-11 at 12:05.

  17. #77

    Default

    blondie!!!!

    H Χαμηλη αυτοεκτιμηση και η ενοχικη σταση σε οτι δεν ειναι τελειο αγγιζει σχεδον ολες τισ ελληνιδες .δεν τρεχει και τιποτα να ξεφυγεις με μια σοκολατιτσα ...δεν υπαρχει λογος επειδη εφαγες να τιμωρησεις τον εαυτο σου και να φας κι αλλο η επειδη εφαγες να μη πας γυμναστηριο...παραδεξου οτι οτι εισαι γυναικα πικαντικη κι οπως ειπες πιο πανω ..πως το ειπες ..η αμαρτια ειναι γλυκεια...!!!!δεν εχουν ολα παθολογικη ερμηνεια ουτε εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση επειδη επεσες σε μια τουρτα με τα μουτρα!!!κατσε υπολογισε τις θερμιδες και μη τρελενεσε..οσο θα γυμναζεσαι και θα κανεις διατροφη ολο και καλυτερα θα το ελεγχεις !!!

    μερικα κολπακια που βοηθανε
    ...οταν σε πιανει τρελα ...να πας να φτιαξεις κανενα συρταρακι η να πληνεις σχολαστικα τα δοντια σου ..κατι τετοιο..
    κι επισης μπορεισ να αρχισεεισ να μη λες αρνητικα για τον εαυτο σου απο σημερα !!!!πχ μου αρεσουν τα γλυκα οχι γιατι εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση αλλα γιατι τα βρισκω σεξυ!!!!!

    κι οταν σου λεει ο mazda οτι εχεις ωραιες γαμπες να απαντας ...σ ευχαριστω πολυ:):)...η ...σ ευχαριστω πολυ ..κι εσυ εχεις ωραια χερια!!!!:):)

  18. #78
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Indeed ο Mazda δεν έχει μόνο ωραία χέρια... ;)

    Πίπη μου έχω αρκετά ψυχολογικά θέματα λόγω βιωμάτων, ευελπιστώ να λυθούν. Είμαι πρόθυμη να το δουλέψω :) Απλά δεν ήξερα τον τρόπο.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα τιπς! Τι εννοείς να φτιάξω κανένα συρταράκι? Να το τακτοποιήσω? Ε ναι καλή ιδέα!

  19. #79
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Blondie View Post
    Πολύ φαγητό, και κακής ποιότητας... Νιώθω σαν να μην έχει σημασία να πάω για τρέξιμο, γιατί για να κάψω όλα αυτά που έφαγα θα πρέπει να τρέξω για ώρες, κάτι που δεν μπορώ. Συναισθηματική υπερφαγία, μια αρρώστια που δεν ξέρω μέχρι πότε θα με κυνηγάει :(
    Quote Originally Posted by Blondie View Post
    Η διατροφή του τα τελευταία 7 χρόνια τουλάχιστον περιέχει πολλά πολλά γλυκά. Το ζάχαρο δε είναι όσες φορές το μέτρησα γύρω στα 80. Αλλά νομίζω ότι σε αυτή την ζωή μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός από το να κόψω τελείως τα γλυκά. Και ναι όταν είμαι στενοχωρημένη, νευριασμένη, αγχωμένη, όταν βαριέμαι, ακόμα κι όταν είμαι χαρούμενη (για να το γιορτάσω!) καταγεύγω στα γλυκά που είναι η εύκολη λύση. Δσυτυχώς κάνω υπερφαγικά συχνά με γλυκά, φυσικά τρώω και κάτι αλμυρό παχυντικό για να ξελιγωθώ λιγάκι και μετά συνεχίζω με γλυκά μέχρι να μην μπορώ να πάρω ανάσα... Αυτά είναι τα πολύ σκοτεινά σημεία της διατροφής μου. Κατά τ' αλλα τρώω μια χαρά όλα τα υγιεινά, αλλά ξέρεις, το απαγορευμένο έχει άλλη γλύκα...
    Καρδούλα τι έπρεπε να αλλάξω στο σημερινό μενού? Εννοείς ότι δεν έπρεπε να φάω τη σοκολάτα?


    Είμαι 1.67 και 62 κιλά.
    Ειμαι ο μονος που νομιζει οτι δεν εχει κανενα προβλημα και απλα κανει οτι και ο υπολοιπος κοσμος? τα κιλα της ειναι σε νορμαλ επιπεδα μπορει να μην ειναι για φωτογραφηση σε περιοδικο αλλα οπως τα ειπε εγω νομιζα οτι ειναι παχυσαρκη με αυτη την "αρρωστεια",
    Το φαγητο που τρωμε παραγει καποιες ορμονες στον οργανησμο που μας κανει να αισθανομαστε καλα,χαρουμενοι ειδικα αυτα που περιγραφεις.
    Εγω νομιζω το προβλημα σου ειναι ενας συνδιασμος πολυ αυστηρης διαιτας που οδηγει αργα η γρηγορα σε "ζημια" εκει που θα δεις ενα μπισκοτο και δεν μπορεσεις να αντισταθεις θα καταληξεις να φας ολο το κουτι στο τελος επειδη θα αισθανεσε ενοχες οτι καταστραφηκε η διαιτα και αφου καταστραφηκε ας το απολαυσουμε και να φαμε και αλλα γλυκα παγωτα οτι βρεις μπροστα σου .ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικη συμπεριφορα την εχω νιωσει πολλες φορες η να σου παει κατι χαλια στην μερα και να καταστρεφεις την διατροφη σου για να νιωσεις ποιο καλα για συντομο χρονικο διαστημα με σοκολατες,γλυκα κτλ.
    Η τελειωτητα φερνει την καταστροφη αργα η γρηγορα το ποτε θα χαλασεις την διαιτα σου ειναι θεμα χρονου αν οχι σημερα σε μια εβδομαδα τοτε σε 1μηνα και τοτε θα φας οσα δεν εφαγες για ολο αυτο το διαστημα και τοτε ειναι που παχαινεις γιατι κατεβαζεις χιλιαδες θερμιδες.(ενοχη)
    Μηπως αν τηρουσες 80% της διατροφης σου σωστα και ετρωγες οτι πραγματικα ηθελες το αλλο 20% θα ηταν καλυτερα? και σωματικα και ψυχολογικα.Πιστευεις οτι αν για παραδειγμα φας την εβδομαδα 40 γευματα σωστα και σε 2 γευματα φας οτι θελεις σε λογικες ποσοτητες οχι ενα κουβα παγωτο (γιατι δεν θα αισθανεσε ενοχες) θα ακυρωσουν τα αλλα 40? σε καμια περιπτωση.
    Εγω θα ελεγα καθε 3-4 μερες ελευθερο γευμα με καποια ποσοτητα γλυκων,παγωτου η οτι αλλο θελεις.

    Και ναι όταν είμαι στενοχωρημένη, νευριασμένη, αγχωμένη, όταν βαριέμαι, ακόμα κι όταν είμαι χαρούμενη (για να το γιορτάσω!) καταγεύγω στα γλυκά που είναι η εύκολη λύση
    Οι ανθρωποι ειναι το μονο ειδος που τρωει οταν δεν πειναει μπορει να φαει για να κανει παρεα στον αλλον επειδη ειναι καλεσμενος και ολα τα παραπανω που περιγραφεις απολυτως φυσιολογικη συμπεριφορα.Το προβλημα σου ειναι περισσοτερο οπως και απο τους αλλους που παρατηρω αυτη η αισθηση "στερησης" οτι το σωμα φτιαχνετε μονο αν κανεις 100% σωστη διατροφη 10ωρες στο γυμναστηριο καθε μερα και παει λεγοντας χαλαρωσε ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

    Αλλο θεμα που μας κανει να νιωθουμε στερηση ειναι η ποιοτητα του φαγητου μας αν δεν ξερεις να μαγειρευεις να βαζεις μπαχαρικα να κανεις συνδιασμους να εχεις πικοιλια στην διατροφη σου παλι θα καταληξεις στα γλυκα(μεγαλες ποσοτητες) γιατι δεν παραγεις αρκετες ορμονες για να αισθανεσε καλα απο το φαι που τρως.
    Ποιος εχει παει σε εστιατοριο και ειπε την εξης φραση οταν εφαγε καποιο ψαρι η καποιο κοτοπουλο ειδικα μαγειρεμενο με μια ωραια συνταγη "αν ηταν ετσι καθε μερα θα την κρατουσα για παντα την διαιτα"
    Πως να το κανουμε σκετη βρωμη αυτα τα χαρτακια που θυμηζουν στην γευση η νεροβραστο κοτοπουλο γαλοπουλα δεν μπορεις να τρως συνεχεια δεν ευχαρηστιεσε πρεπει να μαθεις να μαγειρευεις και καλα μαλιστα εχει πολυ καλες συνταγες για ολα αυτα τα τροφημα που χρησημοποιουμε για να τρως φαγητο "διαιτας" και να ευχαρηστιεσε και οχι απο αγγαρια.
    Κρατα τα λεφτα σου μεχρι τωρα οι ψυχολογοι πρακτικα δεν εχουν βοηθησει κανεναν μονο φαρμακα για να καλυψουν τα προβληματα σου συνταγογραφουν μαθε και αλλες συνταγες τεραστιος ειναι ο κοσμος εχει παρα πολυ καλες απο αλλες χωρες για να απολαμβανεις το φαγητο σου και βαλε τπ 20% που λεγαμε τα γλυκα κτλ δεν θα ακυρωσουν ολοκληρω 80% μην ειμαστε παραλογοι.
    Και αλλες ερευνες δηχνουν οτι τηρουμε καλυτερα την διαιτα μας οταν κανουμε καποια ασκηση ,γυμναστηριο,τρεξιμο (απο θεμα πεινας εχω προσεξει και ψυχολογικα καποια πραγματα ισως ειναι που δεν σε πιανει και η βαρεμαρα ,δεν εχεις τι να κανεις και καταλαγεις να τρως κατι που δεν πρεπει)

    Χρωστας 50 ευρω χαχα
    Last edited by nikos_123; 26-02-11 at 19:13.

  20. #80
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Όταν είπα ασθένεια εννοούσα την συναισθηματική υπερφαγία, όχι το βάρος Νίκο. Ναι έχεις απόλυτο δίκιο όμως, εντείνεται από την αυστηρή δίαιτα. Δεν ξέρω ακόμα πια είναι η λύση. Αυτό που μου προτείνεις είναι πολύ καλή ιδέα. Να τρώω 3-4 μέρες καλά και μία να φάω κάτι ελεύθερο, αλλά στις θερμίδες πώς? 1200 και 2000 αντίστοιχα? 1500 και 1500 και στα δύο είδη ημερών? Θέλω κάποια σαφή όρια, δυστυχώς δεν έχω μέτρο, πρέπει κάποιος να μου το ορίσει...
    Λοιπόν για την μαγειρική θα συμφωνήσω και πάλι :) Δεν είμαι καμιά φοβερή μαγείρισσα, ίσα ίσα. Και το έχω παρατηρήσει όταν φτιάχνω φακές στο σπίτι και όταν τρώω έτοιμες από κάποιον άλλο, σαφώς στη δική μου περίπτωση μου αφήνει ένα αίσθημα ανεπάρκειας. Οπότε αργά ή γρήγορα θα καταφύγω σε κάτι πολύ πολύ πιο νόστιμο, και συνάμα παχυντικό.

    Χα χα χα Νίκο, ο ψυχίατρος είναι δωρεάν από το δημόσιο... Και θα πάω για να καλύψω κάποια άλλα θέματα όπως είπα. Χωρισμένοι γονείς, κλπ... Αλλά θέλω να συζητήσω και το θέμα της διατροφής που πλέον και να μην πεινάω το ζω κάνει συνήθεια να κραιπαλιάζω...

  21. #81

    Default

    θα συμφωνισω με τον Νικο!!!100%


    Indeed ο Mazda δεν έχει μόνο ωραία χέρια... ;)

    χαχαχαχαχα !!!!το χεις !!!!!φιλεναδα το χεις!!!!!!!!!!!εσυ , μονο ενα θα πεις ...1-1 !!!!

  22. #82
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ευχαριστώ κορίτσια!!! :)

    Πείτε κι άλλα, πείτε κι άλλα... με την ησυχία σας!!! :)

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #83
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    χααχαχαχαχαχαχχααχαχαχαχαχαχ
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  24. #84
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ως φυσική ξανθιά το τελευταίο δεν το έπιασα Πίπη μου...

  25. #85
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Λολ Mazda... :D

  26. #86
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Όταν είπα ασθένεια εννοούσα την συναισθηματική υπερφαγία, όχι το βάρος Νίκο
    Αυτο τονησα για αυτο εβαλα και το παραδειγμα του βαρους.Ολοι οι ανθρωποι την εχουν δεν μας ειπες κατι καινουριο αυτο προσπαθουσα να εξηγησω για μενα ειναι σαν να μου ειπες οτι δεν μπορεσες να αναπνεεις κατω απο το νερο.Απλα μερικοι πειθαρχημενοι(καμενοι για τον υπολοιπο κοσμο) bodybuilders αγνοουν ολα αυτα τα συναισθηματα μπορουν να τρωνε ρυζι χωρις αλατι πατατα βραστη ,κοτοπουλο απλος ψημενο για μηνες χωρις αγαπημενα γευματα ,φρουτα χωρις γαλα κτλ τα ξερετε ειναι ενα 1% του πλυθησμου αυτοι δεν εχουν ολη τετοια πειθαρχεια ασε που μαζευεις παρα πολλα νευρα και μαλωνεις με το παραμικρο γιατι ολα σου την δεινουν(ειδικα με χαμηλο υδατανθρακα) να εχει 1 ασπραδι λιγοτερο και να φωναζεις ποιος το εφαγε λες και ηρθε το τελος του κοσμου, δεν θελω να ξαναπαω εκει περα εγω τουλαχιστον ουτε εχει καλυτερα αποτελεσματα η ποιο γρηγορα.

    Να τρώω 3-4 μέρες καλά και μία να φάω κάτι ελεύθερο, αλλά στις θερμίδες πώς? 1200 και 2000 αντίστοιχα? 1500 και 1500 και στα δύο είδη ημερών? Θέλω κάποια σαφή όρια, δυστυχώς δεν έχω μέτρο, πρέπει κάποιος να μου το ορίσει...
    Αλλη φορα νο τιμε

  27. #87
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Λες να είχα κάτι τέτοιο κι εγώ;! Όταν ήμουν φοιτητής, έτρωγα πρωινό, πήγαινα super market αγόραζα διάφορα, μαγείρευα έτρωγα, το απόγευμα το γλυκάκι μου και το βράδυ, επειδή είχα φάει όλο το μεσημεριανό φαγητό, έτρωγα απ' έξω.
    Γιατι η σχολη Σταυρο ηταν εκτος προγραμματος?ΧΑΧΑΧΑ!!Ολοι οι φοιτητες τα ιδια ειμαστε;)

    Λοιπόν για την μαγειρική θα συμφωνήσω και πάλι :) Δεν είμαι καμιά φοβερή μαγείρισσα, ίσα ίσα. Και το έχω παρατηρήσει όταν φτιάχνω φακές στο σπίτι και όταν τρώω έτοιμες από κάποιον άλλο, σαφώς στη δική μου περίπτωση μου αφήνει ένα αίσθημα ανεπάρκειας. Οπότε αργά ή γρήγορα θα καταφύγω σε κάτι πολύ πολύ πιο νόστιμο, και συνάμα παχυντικό.
    Blondie,ουτε και εγω ειμαι κανενας σπουδαιος μαγειρας αν και πιστευω πως η μαγειρικη ειναι φαντασια.
    3-4 φαγητα μαγειρευω.Ρυζι/Μακαρονια/Πατατα βραστα,περκα/συναγριδα/μπιφτεκια/πατατες στον φουρνο,κοτοπουλο ψητο.Ο Θεος να τα κανει 'μαγειρευτα':D
    Σε μια κατσαρολα/ταψι τα πεταω και γινονται μονα τους.Μερικες φορες δημιουργω κιολας προσθετοντας λαχανικα μεσα για γευση και voila!!!
    Εχω και το θαυματουργο tabasco που λατρευω και απο γευσεις αλλο τιποτα!!!;)

  28. #88
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Εχω και το θαυματουργο tabasco που λατρευω και απο γευσεις αλλο τιποτα!!!;)
    +1
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  29. #89
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    +1
    Το προβλημα με το tabasco που εχω εντοπισει ειναι το εξης:
    Οσο περισσοτερο το χρησιμοποιεις,τοσο περισσοτερο η γλωσσα σου το συνηθιζει και δεν το καταλαβαινεις.
    Νομιζω πρεπει να χρησιμοποιειται σε κυκλους και αυτο,χαχαχα!!

    Edit:Ειλικρινα οταν σκεφτομαι τη μυρωδια του ή οταν το μυριζω μου ανοιγει η ορεξη αυτοματα.
    Αρχισε να γουργουριζει η κοιλια μου τωρα πολυ εντονα και το γιαουρτι που με περιμενει μου φαινεται ποταπο
    Last edited by l3onid4s; 27-02-11 at 01:07.

  30. #90
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Εγω Cayenne, Chili και απειρο μαυρο πιπερι.ισχυει αυτο που λες με το ταμπασκο,το συνηθιζεις μετα .καλα εισαι εσυ,θα κοιμηθεις ,εγω λυνω κατι ασκησεις εδω και 5 ωρες και τελειωμο δεν βλεπω.σορρυ για το οφ τοπικ
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη


 
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τη βοήθειά σας για το πρόγραμμά μου
    By perakis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-09, 06:32
  2. Βοήθεια Με Πρόγραμμα
    By jof in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-09, 07:45
  3. Βοήθεια με πρόγραμμα
    By giannis124 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 28
    Last Post: 16-04-09, 03:45
  4. βοηθεια με το νεο προγραμμα
    By stelios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-06, 08:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •