Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 151
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Unhappy Βοήθεια με πρόγραμμα!!

    Παρακαλώ πολύ, πείτε μου αν αυτό το χάλι μαζεύεται... Γυμναστήριο δεν γίνεται δυστυχώς να πάω αυτή την εποχή επειδή δεν έχω ούτε χρήματα ούτε χρόνο. Περπατάω πολύ. Το τρέξιμο είναι πιο βοηθητικό? Είμαι 1.67 και 62 κιλά. Έχω εδώ και πολλά χρόνια σκαμπανεβάσματα στο βάρος μου.
    Last edited by Blondie; 17-02-11 at 16:14.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Kardoula εχεις βγαλει κολεξιον με μαγιω..??!

    Για ελα απο'δω, σε φωvαζουν..! :p

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Blondie στο φόρουμ!

    Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής, σύσφιξη γλουτών και γενικότερο "συμμάζεμα" δεν γίνεται χωρίς βάρη και διατροφή.
    Το περπάτημα σίγουρα σε ωφελεί αλλά μην περιμένεις θαύματα..

    Προσπάθησε να μην έχεις άλλα σκαμπανευάσματα στο βάρος σου, φρόντισε να μην τρως τηγανητά, γλυκά κλπ που επιβαρύνουν την κατάσταση και όποτε έχεις χρόνο και χρήματα γράψου σε γυμναστήριο.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Καλώς σας βρήκα!
    Τα τηγανητά μου είναι αδιάφορα, αλλά τα γλυκά, μεγάααλος πόνος... Και δεν ξέρω αν η λύση είναι να κοπούν μαχαίρι ή να τρώω λίγο την ημέρα.
    Το τρέξιμο δεν θα κάνει τίποτα ε? Να μείνω στο περπάτημα που μου αρέσει κιόλας? Ευχαριστώ Καρδούλα!
    Α, με το γυμναστήριο σε πόσο καιρό θα στρώσουν? Κανένα εξάμηνο??

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν σου αρέσει το περπάτημα τότε κάντο. Θα βελτιώσει τη φυσική σου κατάσταση + θα κάψεις θερμίδες.
    Το τρέξιμο αν έχεις πρόβλημα με γόνατα ή το έδαφος δεν είναι το καλύτερο θα λεγα να το αποφύγεις (λόγω κραδασμών). Γενικά ασχολήσου με αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο :)

    To πόσο θα σου πάρει μέχρι να δεις βελτίωση, εξαρτάται αποκλειστικά από σένα. Όσο πιο προσηλωμένη είσαι σε αυτό που κάνεις τόσο καλύτερα.
    Όσο για τα γλυκά, τουλάχιστον προσπάθησε να τα μειώσεις κι εμένα μου αρέσουν αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σ'αυτή τη ζωή ε; :)

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ναι έτσι είναι... Τον τελευταίο καιρό βέβαιο το έχω παρακάνει. Σκεφτόμουν για λίγες μέρες να περιοριστώ σε πρωτεΐνες και σαλάτες, και να κόψω ακόμα και τα φρούτα μήπως αποτοξινωθώ λίγο, γιατί η κατάσταση είναι τραγική. Λες να βοηθήσει καθόλου?
    Όσο για το τρέξιμο, πρόσφατα που εμφάνισε ένα ξαφνικό ενόχλημα το ένα μου γόνατο στο πλάι, και σκέφτομαι να την αφήσω την ιδέα...
    Το περπάτημα όμως είναι κάτι που κάνω με κέφι. Έχω πάρει και βηματομετρητή και από τον Σεπτέμβρη περπατάω τακτικά, μάλιστα προσπαθώ συχνά με γρήγορο ρυθμό. Αλλά απ' ότι κατάλαβα, σε κ#λο και στο σημείο από κάτω που προεξέχει έτσι άσχημα δεν θα δω σοβαρή βελτίωση...
    Με προβλημάτισες Καρδούλα. Αν καταφέρω να φραφτώ σε δημοτικό γυμναστήριο που είναι και πιο φθηνό, θα καταφέρω τίποτα με μισή ώρα βάρη την ημέρα? Πολύ δύσκολο το κόβω για περισσότερο...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι έτσι είναι... Τον τελευταίο καιρό βέβαιο το έχω παρακάνει. Σκεφτόμουν για λίγες μέρες να περιοριστώ σε πρωτεΐνες και σαλάτες, και να κόψω ακόμα και τα φρούτα μήπως αποτοξινωθώ λίγο, γιατί η κατάσταση είναι τραγική. Λες να βοηθήσει καθόλου?
    Περισσότερο θα βοηθήσει να αλλάξεις διατροφικές συνήθειες μακροπρόθεσμα.
    Αλλά μην πέσεις στην παγίδα να κάνεις αυτή την αλλαγή απότομα. Προσπάθησε σταδιακά να μειώσεις τροφές που επιδεινώνουν την κατάσταση και στη θέση τους να βάζεις λιγότερο επεξεργασμένες.

    Μη σκέφτεσαι πως πρέπει να κάνεις "δίαιτα", αυτομάτως σε προδιαθέτει σε κάτι με ημερομηνία λήξεως.
    Σωστή και ισορροπημένη διατροφή, αυτό είναι το καλύτερο.


    Όσο για το τρέξιμο, πρόσφατα που εμφάνισε ένα ξαφνικό ενόχλημα το ένα μου γόνατο στο πλάι, και σκέφτομαι να την αφήσω την ιδέα...
    Το περπάτημα όμως είναι κάτι που κάνω με κέφι. Έχω πάρει και βηματομετρητή και από τον Σεπτέμβρη περπατάω τακτικά, μάλιστα προσπαθώ συχνά με γρήγορο ρυθμό.
    Πολύ καλά! Τότε κάνε γρήγορο περπάτημα. Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο από το τρέξιμο.


    Αλλά απ' ότι κατάλαβα, σε κ#λο και στο σημείο από κάτω που προεξέχει έτσι άσχημα δεν θα δω σοβαρή βελτίωση...
    Με προβλημάτισες Καρδούλα. Αν καταφέρω να φραφτώ σε δημοτικό γυμναστήριο που είναι και πιο φθηνό, θα καταφέρω τίποτα με μισή ώρα βάρη την ημέρα? Πολύ δύσκολο το κόβω για περισσότερο...

    Αν το καταφέρεις θα ναι σούπερ! Ακόμα και μισή ώρα (αρκεί να ναι ποιοτική) είναι καλύτερο από το να μην πήγαινες καθόλου. Συν ότι θα σου δώσει έξτρα κίνητρο να έχεις σωστή διατροφή.
    Σήμερα μισή ώρα, αύριο που θα χεις χρόνο θα ναι περισσότερο..

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Οκ, αύριο κιόλας θα πάω να ρωτήσω στο δημοτικό γυμναστήριο! Σε ευχαριστώ και πάλι!
    Δεν έχω θέμα, τρώω και βρώμη και σαλάτες και βραστά κλπ. Μόνο που κάποια στιγμή θολώνει το μυαλό μου και θέλω γλυκό επειγόντως και σε μεγάλη ποσότητα... Οπότε, όποια αλλαγή και αν κάνω, σίγουρα θα είναι απότομη γιατί δεν είναι δυνατόν από τις 4000-5000 θερμίδες να περάσω στις 2000 χωρίς να είναι αισθητή η διαφορά, αλλά θα προσπαθήσω να κρατήσω κάτι γλυκό μέσα στη μέρα.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έτσι ακριβώς! Όλα θέλουν σταδιακή μείωση και μετάβαση. Ακόμα και 1 γλυκό τη μέρα είναι πρόοδος.

    Να σαι καλά και καλή δύναμη στο στόχο σου! Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε :)

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Εσύ καρδούλα να σαι καλά που απαντάς σε κάθε απορία μας... ;)

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Καρδούλα!!! Την Δευτέρα γράφομαι στο δημοτικό γυμναστήριο! Έχω έτοιμο και χαρτί από παθολόγο... Λοιπόν διάβασα το τόπικ για τις αρχάριες. Επειδή εμένα το πρόβλημα πιστεύω είναι στα πόδια, από το γόνατο και πάνω, η γάμπα μου είναι χειρότερη από ποδοσφαιριστή, και πλάτες έχω αρκετά μεγάλες, δεν θα ήθελα να μεγαλώσουν άλλο, τι τροποποιήσεις να κάνω? Ανυπομονώ να ξεκινήσω...

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Kardoula help!!!
    Αύριο ξεκινάω γυμναστήριο. Λοιπόν κατέληξα στο εξής αυριανό πρόγραμμα:
    1) 5-10' ζέσταμα, μάλλον τζόγκινγκ σε διάδρομο
    2) στήθος: πεκ ντεκ
    πλάτη: εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας με ανοιχτή λαβή
    πόδια: κάψεις μηριαίων δικεφάλων
    εκτάσεις τετρακεφάλων στο μηχάνημα
    κάτι για προσαγωγούς
    κάτι για απαγωγούς
    κάτι για γλουτούς
    ώμοι: πλάγιες άρσεις με αλτήρες
    δικέφαλοι: κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες καθιστοί
    τρικέφαλοι: πιέσει τρικεφάλων στην τροχαλία
    (όλα από 2 σετ των 15 επαναλήψεων με αρκετά κιλά, όχι υπερβολές όμως)
    3) κοιλιακοί: ροκανίσματα +άρσεις ποδιών σε επικλινή πάγκο (το κάθε ένα από 3 σετ των 20 επαναλήψεων)
    4) διατάσεις

    Απορίες: Μετά τους κοιλιακούς να κάνω ραχιαίους? Και αν ναι πόσους? Όσοι οι κοιλιακοί?
    Τι άλλο να αλλάξω δεδομένου ότι έχω πρόβλημα κυρίως στους γλουτούς και στο άνω μισό των ποδιών?
    Ευχαριστώ πολύ!!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Βlondie!

    Μπράβο που τελικά τα κατάφερες και γράφτηκες στο γυμναστήριο!! Θα σου κάνει πολύ καλό.

    Θεώρησε αυτή την περίοδο που ξεκινάς ως περίοδο προσαρμογής. Εξοικειώσου με το χώρο και τα μηχανήματα, δες τι εξοπλισμό έχει (από μηχανήματα, ελεύθερα βάρη, διαδρόμους ) και γράψε αύριο να χουμε μια γενική εικόνα.

    Τώρα στην αρχή προσπάθησε να κάνεις χαλαρά και χωρίς άγχος. Κάνε λίγο απ'όλα με ελαφριά κιλά έχοντας στο μυαλο σου πως αυτό που προέχει είναι η σωστή εκτέλεση. Τα υπόλοιπα θα έρθουν στην ώρα τους.

    Μην ανυσηχείς, η πλάτη σου δεν θα μεγαλώσει, αντίθετα θα φτιάξει κι άλλο το σχήμα της.
    Όσο για τα πόδια, θα βελτιωθούν κι αυτά αλλά θέλει χρόνο. Δεν έχει νόημα από τώρα να πούμε κάτι, όλα στο σωστό timing.

    Kαι μη ξεχνάς πως η γυμναστική πάει πακέτο με τη σωστή διατροφή, γιατί όσο και να γυμναζόμαστε αν δεν το υποστηρίζουμε και διατροφικά τότε κάνουμε μια τρύπα στο νερό..

    Αν προλαβαίνεις μπορείς να κάνεις 2 σετ ραχιαίους, αλλιώς την επόμενη φορά.
    Τώρα όπως είπα, προέχει η εξοικείωση με το χώρο και τις ασκήσεις.

    Καλή αρχή και περιμένουμε νέα!!!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
    Ανφορικά με την διατροφή προσπαθώ να κόψω τις κραιπάλες με τα γλυκά και να τρώω γλυκό κάθε μέρα, αλλά στα πλαίσια συντήρησης.
    Θα γράψω αύριο εντυπώσεις... Καλό βράδυ!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Σήμερα πρώτη μέρα στο γυμναστήριο. Απ' όσα έγραψα ότι θα κάνω, δεν έκανα τους κοιλιακούς, έκανα μόνο 2 σετ των 10 και ζορίστηκα πολύ (είχε ένα περίεργο μηχάνημα που κάθε ξάπλα και προσπαθείς ταυτόχρονα να σηκώσεις κορμό και πόδια-τα φτυσα!) και καθόλου ραχιαίους. Γενικά έγινε δουλίτσα, νιώθω να χω πιαστεί σε αρκετά σημεία.

    Για αύριο λέω 20-30 λεπτά τρέξιμο. Σήμερα έτρεξα 5 λεπτά στο 9, αλλά ήταν αρκετά άνετο. Στο πόσο λές Kardoula να το βάλω αύριο? Υποτίθεται ότι η αυριανή είναι η ενδιάμεση μέρα αερόβιας ανάμεσα στα βάρη. Κάνω καλά? Κάνω κάποια βλακεία?

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο blondie! Βλέπω το χεις πάρει ζεστά το θέμα και θα χεις σίγουρα αποτελέσματα αν συνεχίσεις με τον ίδιο ζήλο. Άσε που θα γλυκαθείς και θα σου αρέσει όσο βλέπεις το σώμα σου να μεταμορφώνεται..

    Την ένταση της αερόβιας θα την καθορίζεις εσύ, βρες μια ταχύτητα που ούτε να σου βγαίνει η ανάσα αλλά ούτε να είσαι χαλαρή. Μπορείς να κάνεις εναλλαγές, λίγα λεπτά τρέξιμο, λίγα γρήγορο περπάτημα. Μην εξαντλείσαι ειδικά τώρα στις αρχές.
    Και πάνω απ'όλα να το απολαμβάνεις!

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Μια καλη λυση αν δεν μπορεις να πας γυμναστηριο και να τρεξεισ γενικα για μεσα στο σπιτι ειναι το σκοινακι.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ε αφού ξεκίνησα το γυμναστήριο, και αφού σκοινάκι δεν έχω συνεχίζω ως έχει... Ευχαριστώ πάντως!
    Σήμερα 20 λεπτά τρέξιμο στο 9.
    Αύριο το πρωί κανονικά όργανα όπως και χθες. Να δω πόσους κοιλιακους θα μπορέσω να κάνω με το μηχάνημα τέρας...
    Last edited by Blondie; 22-02-11 at 18:41.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    αν δεν εχεις σκοινακι,μπορεισ να κανεις "εικονικο",δηλαδη να κουνασ τα χερια και να πηδας οπως θα εκανες αν ειχες .εγω αυτο κανω γτ εχω χαμηλοταβανο σπιτι και δεν με βολευει.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ναι μα τώρα ξεκίνησα το γυμναστήριο. Να το κάνω τις μέρες που έχω αερόβια και δεν μπορώ να πάω γυμναστήριο? Και πόση ώρα?

  21. #21
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    δεν ειμαι η ειδικη να σε συμβουλευσω μαυτο ,ειμαι σιγουρη θα σου απαντησει η καρδουλα αργοτερα οταν μπει

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Εικόνα πώς μπορώ να βάλω δίπλα στα μηνύματα? Έβαλα φωτό στο προφαιλ, αλλά δεν μου την εμφανίζει στα μηνύματα :(

  23. #23
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    ειναι εκει που λεει για το αβαταρ, η εικονα ποθ εβαλες φαινεται αν πατησει καποιος το ονομα σου.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα κορίτσια!

    Nastya σε παραδέχομαι για την αερόβια στο σπίτι! Δεν είναι εύκολο (ειδικά σε χαμηλοτάβανο )

    Αγαπητή Blondie, η δική μου παρότρυνση θα ταν να μην πέσεις με τα "μούτρα" τώρα στην αρχή. Με ρέλουγα και σύνεση. :)
    Kαλή η λύση που προτείνει ο φίλος kreator, αλλά δεν θα το συνιστούσα, το σχοινάκι επιβαρύνει τα γόνατα (και θέλει και μοκέτα για να απορροφά κραδασμούς).

    Πήγαινε κανονικά τις μέρες που μπορείς και κάνε την αερόβιά σου στο γυμναστήριο και είσαι οκ.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ναι γλυκιά μου Kardoula γι' αυτό θα κάνω βάρη δευτέρα τετάρτη παρασκευή και τρίτη πέμπτη διάδρομο 20 λεπτά τρέξιμο μάλλον. Δεν θέλω ούτε εγώ να πιεστώ γιατί ξέρω ότι θα τα παρατήσω μετά...

    Nastya ευχαριστώ!

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωραίες γάμπες!!!

  27. #27
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    και εγω τοτε που ηθελα να βαλω τον πατατοκεφαλο ,εψαχνα ποση ωρα τπτ καλη συνεχεια με το προγραμμα σου (ωραια φωτο)

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-02-11
    Posts
    75

    Default

    Ναι οι γάμπες μου είναι χειρότερες από του φίλου μου, ο κ@λος μου πάλι χειρότερος από κάθε γυναίκας... :(

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    και εγω τοτε που ηθελα να βαλω τον πατατοκεφαλο ,εψαχνα ποση ωρα
    Πατάτες θα φυτρώσουν;; Όταν βγουν στείλε μου καμία για το μεταπροπονητικό μου γεύμα

  30. #30
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    την αλλη φορα θα ρωτησω μηπως βγαινει σε εκδοση γλυκοπατατας και θα σου στειλω ενα με κορδελιτσα γυρω γυρω


 
Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τη βοήθειά σας για το πρόγραμμά μου
    By perakis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-09, 06:32
  2. Βοήθεια Με Πρόγραμμα
    By jof in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-09, 07:45
  3. Βοήθεια με πρόγραμμα
    By giannis124 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 28
    Last Post: 16-04-09, 03:45
  4. βοηθεια με το νεο προγραμμα
    By stelios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-06, 08:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •