Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 46
  1. #1
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default Αυξημένες τιμές στο αίμα.

    καλησπερα παιδες εκανα εξετασεις αιματος και εχω 3 πολυ ανεβασμενες τιμες.μπορει να φταιει η διατροφη στο στρατο και το πηξιμο..απο συμπληροματα μονο πρωτεινη κ πολιιβιταμινη χρησιμοποιω..
    Εχουμε και λεμε:

    sgot: 144,4
    sgpt: 92.9
    c.p.k: 5506,2!
    Τι μπορει να φτει στο οτι ειναι περα απ τα ορια οι τιμες;ευχαριστω πολυ
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η CPK ειναι παρα πολυ μεγαλη περιπου 30 φορες το ανω οριο, οι τρανσαμινασες ειναι 2-3 φορες τα πανω ορια. Δεν θελω να σε τρομαξω λεγοντας αρρωστιες ετσι στον αερα. Θα ελεγα να ζητησεις να δεις γιατρο αμεσα.

  3. #3
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    CPK 5506,2 μηπως ειναι τυπογραφικο ?
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  4. #4
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Ερώτηση:Την μέρα πριν τις εξετάσεις πήγες γυμναστήριο;και αν ναι,έκανες βάρη;
    Obese To Fit

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    zog89 δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες.... οι τιμες αυτες δεν μπορουν να δημιουργηθουν απο τα βαρη. Οι τιμες αυτες οφειλονται αλλου.

  6. #6

    Default

    με το αλκοολ?ποσο καιρο ειχες να πιει πριν τις εξετασεις?

  7. #7
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    zog89 δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες.... οι τιμες αυτες δεν μπορουν να δημιουργηθουν απο τα βαρη. Οι τιμες αυτες οφειλονται αλλου.
    Γιώργο, συγκεκριμενα η CPK που ειναι η κιναση της κρεατινης μπορει να αυξηση αφου μαραθωνοδρόμοι ή τριαθλητές έχουν μεχρι και 50 φορες πανω απο το φυσιολογικο.
    'Οπως επίσης παίζει και η χρονική στιγμή λήψης του δείγματος (αίμα), αφού η τιμή της CPK αρχίζει να αυξάνεται μερικές ώρες μετά την άσκηση, φθάνει στη μεγαλύτερη τιμή της 1 ως 4 ημέρες μετά την άσκηση και επιστρέφει στα φυσιολογικά επίπεδα μέσα σε 3 με 8 ημέρες. Έτσι μόνιμη αύξηση στην CPK προκαλείται μετά από συχνή προπόνηση ή αγώνα ειδικά σε ασκήσεις που περιλαμβάνουν βάρη ή αντιστάσεις.Γενικα δεν πρέπει η αύξηση της CPK μας τρομάζει.

    Επίσης τα ηπατικα ένζυμα μπορούν να αυξηθούν με την υπερβολική λήψη συμπληρωμάτων βιταμινών,(είναι μέσα στις συχνότερες αιτιές).


    Εννοείται ότι θα επισκεφθείς κάποιο γιατρό να σου πει τι να κάνεις,όπως επίσης ότι θα ξανακάνεις επανεξέταση

    Φιλικά
    Obese To Fit

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα τωρα το παιδι ειναι στρατο, τι μαραθωνιους μου λες. Δηλαδη αν μας πει οτι ειναι κουρασμενος θα του πουμε οκ κοιτα να ξεκουραστεις και εισαι μια χαρα; Αυτα που μου λες τα ξερω πολυ καλα , αλλα 30 φορες πανω τα φυσιολογικα δεν παει ετσι απο προπονηση. Καλο ειναι που τα διαβαζεις αλλα εδω ειναι αλλο το θεμα και σιγουρα δεν μπορουμε να του κανουμε διαγνωση απο το φορουμ. Επισης τα αλλα που λες για τις βιταμινες, σε παρακαλω αν δεν τα γνωριζεις καλα , αστα...πες την γνωμη σου και τελος. Απο βιταμινες 3 φορες πανω τα ορια στις τρανσαμινασες...τι αλλο θα ακουσουμε. Sorry που ειμαι απολυτος ...αλλα μερικες φορες πρεπει να σκεφτομαστε λιγο παραπανω.

  9. #9
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    παιδια οι υπολοιπες τοιμες ειναι σε νορμαλ επιπεδα και ειναι κανονικες εκτοσ απο αυτες που σας ειπα.δν πρεπει να ειναι τυπογραφικο.3 μερες πριν εκανα σκληρη προπονηση και σημερα που εκανα εξετασεις ξεπιαστηκα οχι πληρως ομως.1 μερα πριν καναμε 50 λεπτα τρεξιμο στο στρατο και μετα ειχα σκοποιες.δε κοιμιθηκα πολυ μονο 5 ωρες.επισης οσον αφορα το φαι τροω σε νορμαλ επιπεδα και ελαφρια.πρωτεινη πινω πρωι μεσημερι και βραδυ ισα ισα να καλιψω τις αναγκες μου.2 ωρες πριν τις εξετασεις ειχα πιει πρωτεινη.αν κ δ νομιζω να φταιει.παιζει να ειναι ανεβασμενες οι τιμες απο τη κουραση? Αλκοολ εχω να πιω 4 μερες κ ειχα πιει ενα ποτηρακι. Σε τι γιατρο να παω?ευχαριστω πολυ
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    Σε τι γιατρο να παω?
    Το καλύτερο θα ήταν εννοείται σε ενδοκρινολόγο.
    Αλλά και σε παθολόγο να τις δείξεις,θα ξέρει.

    Απλά πες του όσα γράφεις παραπάνω.

    Εύχομαι να μην είναι τίποτα.
    Obese To Fit

  11. #11
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    παιδια οι υπολοιπες τοιμες ειναι σε νορμαλ επιπεδα και ειναι κανονικες εκτοσ απο αυτες που σας ειπα.δν πρεπει να ειναι τυπογραφικο.3 μερες πριν εκανα σκληρη προπονηση και σημερα που εκανα εξετασεις ξεπιαστηκα οχι πληρως ομως.1 μερα πριν καναμε 50 λεπτα τρεξιμο στο στρατο και μετα ειχα σκοποιες.δε κοιμιθηκα πολυ μονο 5 ωρες.επισης οσον αφορα το φαι τροω σε νορμαλ επιπεδα και ελαφρια.πρωτεινη πινω πρωι μεσημερι και βραδυ ισα ισα να καλιψω τις αναγκες μου.2 ωρες πριν τις εξετασεις ειχα πιει πρωτεινη.αν κ δ νομιζω να φταιει.παιζει να ειναι ανεβασμενες οι τιμες απο τη κουραση? Αλκοολ εχω να πιω 4 μερες κ ειχα πιει ενα ποτηρακι. Σε τι γιατρο να παω?ευχαριστω πολυ
    δεν ξερω αν εισαι Αθηνα, εαν ναι πηγαινε και 401 εχουν καλους γιατρους, διαφορετικα ενας απλος καλος παθολογος θα σε συμβουλεψει σωστα, εννοειται να εχεις τα αποτελεσματα των εξετασεων μαζι σου..

  12. #12
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    συμφωνω και εγω με τον megageo , εχει καταντησει serial , καθε φορα ερχεται καποιος με ανεβασμενες τιμες, τον ρωτανε οι αλλοι εκανες σκληρη προπονηση ? πηρες πρωτεινη τις προηγουμενες μερες?Ε ειναι φυσιολογικο να ανεβουν λιγο και μην ανυσηχεις ,υπαρχουν αθλητες που εχουν την ταδε τιμη πολυ πανω απο την δικια σου κλπ κλπ.Απορω με την ελαφροτητα που αντιμετωπιζουν μερικοι την υγεια τους και με την ευκολια που δινουν ιατρικες συμβουλες αλλοι μεσω φορουμ.Πηγαινε φιλε μου σε ενα γιατρο αυριο το πρωι οπωσδηποτε , ξεκινα απο παθολογο και θα σε καθοδηγησει αυτος , δεν ειναι να παιζουμε μαυτα τα πραγματα

  13. #13
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    πηγα σημερα γιατρο και με ρωτησε αν γυμναζομε κλπ κ τ λεω ναι κ μ πε ειναι απ τη πολυ γυμναστικη κλπ κ μ πε να πιο πολυ νερο σημερα 3 λιτρα και να μη γυμναστω κ ναπαω αυριο να ξανακανω εξετασεις κ αν ειναι ακομα υψηλες θα μεινω νοσοκομειο.κ στο τελος του πα οτι χρησιμοποιω και συμπληρωμα πρωτεινης για να δω τι θα πει και μου ειπε παιζει ρολο κ αυτο μεγαλο και οτι ειναι κακα πραματα κλπ κ λεω καλα :p
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    πηγα σημερα γιατρο και με ρωτησε αν γυμναζομε κλπ κ τ λεω ναι κ μ πε ειναι απ τη πολυ γυμναστικη κλπ κ μ πε να πιο πολυ νερο σημερα 3 λιτρα και να μη γυμναστω κ ναπαω αυριο να ξανακανω εξετασεις κ αν ειναι ακομα υψηλες θα μεινω νοσοκομειο.κ στο τελος του πα οτι χρησιμοποιω και συμπληρωμα πρωτεινης για να δω τι θα πει και μου ειπε παιζει ρολο κ αυτο μεγαλο και οτι ειναι κακα πραματα κλπ κ λεω καλα :p
    Επειδη κινουμε στο χωρο της ιατρικης θελω να σου πω αλλαξε γιατρο και αν εχεις τη δυνατοτητα να βρεις καποιον γιατρο που να ασχολειται με αθλητες ακομα καλυτερα...οι περισσοτεροι φοβουνται τις ανεβασμενες τιμες στις αιματολογικες και ειδικα στην ηλικια που εισαι...Cpk εχω δει και ποιο ανεβασμενη αλλα μαλλον τον αγχωνει η τρανς σου που ειναι πανω.Για μενα μη το παρατας το θεμα και ψαξτο χωρις πανικο αν εισαι φανταρος συμφωνω με τον patrino2003 εχουν καλους γιατρους στο 401.Καλη δυναμη

  15. #15
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    στο 401 πηγα για την εξεταση και μου πε αυτα..λετε να παω σε κανεναν παθολογο εξω που να εχει σχεση με αθλητες?κ αν ναι ξερετε τιποτα τοποθεσιες ιατρειων τους?
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  16. #16

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Aπο κακη διατροφη και βαρια προπονηση ειναι πολυ δυσκολο να ανεβηκαν τοσο πολυ τα στοιχεια σου.Ποτε εκανες τελευταια φορα εξετασεις πριν και πως ηταν τοτε?Εχεις καποια κληρονομικοτητα η καποιο βεβαρημενο ιατρικο ιστορικο στην οικογενεια?Μην αγχωνεσαι ,ψαξτο και επανελαβε σε λιγες μερες παλι τις εξετασεις

  17. #17
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    κληρονομικο οχι δν εχω κανενα προβλημα τελευτεα φορα ειχα κανει πριν 4 μηνες και ολα κατω απο τα ορια.δν εκανα τπτ περιεργο ωστε να ανεβουν οι τιμες.η μονη διαφορα ειναιι οτι ειμαι πολυ πιο δραστηριος απο πριν. Μου παν οτι τογαιδουραγκαθο βοηθαει σε κατι τετοιες καταστασεις.να παρω?να προσεξω τπτ στη διατροφη? Αυριο θα ξανακανω εξετασεις αιματοσ πρωι πρωι.δε θα φαω ουτε θα πιω τπτ.θα κανω και ουρων αν και εκει δν ειχα προβλημα
    Last edited by k0stas90; 22-02-11 at 13:42.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    12 ωρες πριν τις εξετασεις αν μπορεις μη φας τιποτα και μη πιεις αλκοολ! Καλο θα ηταν να πας σε καποιον εξω που να εχει ασχοληθει με αθλητες ωστε να μη αρχισει το γνωστο τροπαριο αμαν οι πρωτεινες ειναι κακο οοουυυ 666!!! Το κακο ειναι πως εγω δεν ξερω καποιον ειμαι απο θεσσαλονικη οποτε!Αν ξερει καποιο απο τα παιδια.

  19. #19
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Θα προτεινα να βρεις εναν αθλιατρο και να πας γυρω στα 50euros ειναι η επισκεψη σοτυς περισσοτερους.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  20. #20
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Χωρίς να θέλω να σε τρομαξω,υπάρχουν κάποιες ασθένειες που ανεβάζουν αυτές τις τιμές...πήγαινε σύντομα σε κάποιο καλό παθολογο για αρχή...περαστικά!

  21. #21

    Default

    Εγω θα την ξαναεκανα αυτη την εξεταση με ξεκουραση και πολυ νερο ..σε πιο κεντρο τισ εκανες?
    αν ειναι ιδιες ,το λογικο ειναι να σου δωσει ενα πακετο εξετασεων για hiv,hbcab,hbsag,αντιπυρινικα αντισωματα και τετοια....μη τρομαξεις !ειναι ενα πακετο εξετασεων .
    να μη το αφησεις παντως!!!καλα κανεις και το ψαχνεις !!!περιμενουμε νεα σου!

  22. #22
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    ξερετε που εχει κανα καλο αθλιατρο η παθολογο εδω αθηνα για να παω?τωρα ειμε χαιδαρι εδω υπηρετω.μας πανε στο 401 αλλα απ οτι βλεπω μαλλον σε εξωτερικο παθολογο θα παω.θα ρωτησω κ για το πακετο εξετσεων..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  23. #23
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    ξανακαα σημερα εξετασεις και τα αποτελεσματα ηταν τα εξης και μου πε ο παθολογος να ξανακανω τη δευτερα και να μη γυμναστω μεχρι τοτε.θα γυμναστω ομως αυριο εγω.επισης μου πε αν θελω να παω να παρω γαιδουραγκαθο απο φαρμακειο.

    Sgot: 102.1
    sgpt: 96.1
    cpk: 2400,2
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    εφοσον σου ειπε να μην γυμναστεις εσυ με ποια λογικη θα γυμναστεις??

  25. #25
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    θα γυμναστω ομως αυριο εγω.
    Last edited by zog89; 23-02-11 at 20:30.
    Obese To Fit

  26. #26
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    το γαιδουραγκαθο που κολαει?

  27. #27
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    εχει καθοδικη ταση η CPK σου, οι τρανσαμινασες παραμενουν ανεβασμενες, ΜΗΝ γυμναστεις γιατι θα τα μπερδεψεις! καλος αθλητικος ιατρος και γνωστης του αθληματος ειναι ο Τσατσαρωνης στο Μαρουσι, κανε ενα google η δες ενα καταλογο και θα βρεις διευθυνση και τηλ.

  28. #28
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    ωραια θα το ψαξω ευχαριστω πολυ.το γαιδουραγκαθο κολαει για τις ιδιοτητες που εχει.και θα γυμναστω γτ ξερω οτι θα αναροσω γρηγορα.οι τιμες επεσαν σε 1 μερα.με μια ξεκουραση 4 ημερων πιστευω να με κομπλε.μπορει να αγορασω και milk thirtsle
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  29. #29
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    ωραια θα το ψαξω ευχαριστω πολυ.το γαιδουραγκαθο κολαει για τις ιδιοτητες που εχει.και θα γυμναστω γτ ξερω οτι θα αναροσω γρηγορα.οι τιμες επεσαν σε 1 μερα.με μια ξεκουραση 4 ημερων πιστευω να με κομπλε.μπορει να αγορασω και milk thirtsle
    Καλα αν σου λεει κατι ενας γιατρος και εσυ κανεις τα δικα σου ,εισαι αξιος της μοιρας σου...Συγνωμη που σου μιλαω ετσι αλλα νομιζω πως δεν εχεις καταλαβει οτι μιλαμε για κατι πιο σοβαρο απο τα βαρη ,ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!

  30. #30

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    ωραια θα το ψαξω ευχαριστω πολυ.το γαιδουραγκαθο κολαει για τις ιδιοτητες που εχει.και θα γυμναστω γτ ξερω οτι θα αναροσω γρηγορα.οι τιμες επεσαν σε 1 μερα.με μια ξεκουραση 4 ημερων πιστευω να με κομπλε.μπορει να αγορασω και milk thirtsle
    MHN γυμναστεις μεχρι την επομενη εβδομαδα που θα ξανακανεις εξετασεις.Τι παει να πει αναρρωνω γρηγορα?Στις εξετασεις σου φαινεται η αναρρωση και οχι στο πως νιωθεις εσυ σωματικα.Μπορει να αισθανεσαι και καλυτερα μετα την προπονηση, αυτο δε σημαινει οτι πρεπει και να γυμναστεις.Εξαλλου δε χαθηκε ο κοσμος για μια βδομαδα.Μην παιρνεις silymarin οχι γιατι θα σου κανει κακο ,αλλα για να δεις πως θα επανελθει ο οργανισμος σου.Πιες πολυ νερακι του Θεου και το βραδυ πριν τις εξετασεις αν μπορεις να μεινεις χωρις φαγητο μεχρι και το πρωι που θα πας για εξετασεις.Πιστευω οτι ειναι παροδικο και μην αγχωνεσαι, αλλα ψαξτο και για να σιγουρευτεις αλλα κυριως για να δεις και απο τι μπορει να προκληθηκε.Καλη επιτυχια.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φρέσκο αίμα στο forum!!
    By psarokroketitsa in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 37
    Last Post: 26-02-08, 01:51
  2. Επιβλαβείς ουσίες στο αίμα μας
    By GRF in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-05, 07:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •