Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 100
  1. #1
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default Kosta84's Food & Bodybuilding Exercise Diary

    Oπως λεει και ο Musclemar αυτο ειναι το προσωπικο μου ημερολογιο , για να μοιραστω μαζι σας την προσπαθεια να εχω ενα σωστο σωμα !
    Και λεω μιας και θα τα καταφερω ας το μοιραστω με αλλα παιδια που ειναι σε παρομοια θεση με εμενα !!!
    Σορρυ για το "σεντονακι"

    Προλογος
    <<Η ΑΠΟΦΑΣΗ>>

    Ειναι δυσκολο να προσδιορισω τι με εκανε να το βαλω στοχο , αλλα 2 πραγματα με κρατανε μεσα σε αυτον !Το ενα ειναι η κουβεντα ενος γιατρου οτι αν μεχρι τα 30 μου δεν ειμαι στα σωστα κιλα για μενα θα εχω προβληματα και το αλλο το ονειρο να κανω οικογενεια και να ειμαι εκει .

    Η οικογενεια μου εχει ιατρικο ιστορικο σε οτι μπορειτε να φανταστειτε καρδια-παππους, ζαχαρο - πατερας , θυροειδη - μητερα , αλλα με τις προσφατες εξετασεις τουλαχιστον για τα 2 τελευταια φαινεται ,προς το παρον , να τα εχω αποφυγει ...

    Chapter 1
    <<ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ>>

    Παντα το ηθελα αλλα παντα πηγαινα χωρις οπλα στην μαχη , δεν ειχα καποιον να μου πει κανε αυτο και εκεινο αλλα να ειναι σωστο και οχι αντιγραφει απο καπου !
    Ετσι αποφασισα να παω σε διατροφολογο ,ελληνικου πανεπιστημιου(εχω ενα κολλημα). Η τυπισα λοιπον ηταν φοβερη μονο με τον τροπο της εχασα 1 κιλο,λεμε τωρα ! Μου εξηγησε επακριβως τι κανει η καθε τροφη πως να τις χρησιμοποιω και μου εδωσε να καταλαβω πως θα την βλεπω και σε βαθος χρονου οχι μονο μεχρι να φτασω στον στοχο μου !

    Chapter 2

    <<Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ>>

    Απο τα λιγα που ξερω φαινεται να ειναι χωρισμενη σε πρωτεινες και υδατανθρακες σε ποσοστο 70 - 30. Κρεας, ψαρι, χορτα ,σαλατες αλλωτε μακαρονια, φετα, τυρι, και πρωινα με γαλα , κορνφλεηκς , φετες με μελι!
    Αυτα για 2 εβδομαδες μεχρι να την ξαναδω! Αρχικο βαρος 161 κιλα , υψος 1,95 , ηλικια 27 χρονων .
    Οσο αφορα ασκηση , περπατημα με τον σκυλο 2-3 φορες την εβδομαδα κανα 40 λεπτο !
    και απο αρχες του μηνα γυμναστηριο για ελαφρια αεροβια και συντηρηση μυων .

    Εργαλεια τα οποια με βοηθουν να κρατιεμαι εντος ειναι , ενα ημερολογιο στο τι εφαγα καθε μερα που το συμπληρωνω στο σπιτι & λιστα για ψωνια ωστε να μην περνω αχρηστα πραγματα !
    Last edited by Kostas84; 22-02-11 at 11:21.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Εξαιρετική εισαγωγή! :) Περιμένω & θα παρακολουθώ την προσπάθειά σου! :)

    Καλή δύναμη & καλή επιτυχία στους στόχους σου! Εδώ θα είμαστε όλοι, για ό,τι χρειαστείς! :))

  3. #3
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Καλη επιτυχια στους στοχους !!

  4. #4
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    Παρα πολυ καλη εισαγωγη κ αναλυτικοτατη(ορεξατος για γραψιμο).. Οποτε καλη αρχη απο εμενα δυναμικη κ με ορεξη!
    Ευχομαι να φτασεις τους στοχους κ να μας ενημερωνεις πως τα πας! :D
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  5. #5
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    @crimson
    Mην ανησυχειτε εχω πολλες ερωτησεις ! Αλλα προσπαθω οσο γινεται να τις απαντησω απο τα ηδη γραμμενα στο φορουμ και να μην ανοιγω καινουργια !

    @nastaya
    Ευχαριστω

    @Αlejandro
    Λεω μολις τα καταφερω να κανει copy & paste τα ποστ μου και να γραψω βιβλιο ! ( Nα βγαλω τα σπασμενα ) :)
    Ευχαριστω ,απο ενημερωση αλλο τιποτα !!!

    Επισης ξεχασα να συμπληρωσω οτι τα εχω παιξει απο το νερο , πινω 2 και κατι λιτρα την μερα ! Για χειμωνα ειναι υπερβολη για μενα !!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Φιλε μου σου ευχομαι να πραγματοποιησεις τον στοχο σου!!Θελει υπομονη και επιμονη!!
    Χιλια μπραβο για την δυναμη σου να παρεις μια τετοια αποφαση και για την οπτικη της ζωης σου!
    Θα ειμαστε εδω να σε παρακολουθουμε!!

  7. #7

    Default

    καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!!!!θα τα πας μια χαρα θα σε παρακολουθω!!!!εσυ δεν εισαι που εκοψες και το τσιγαρο?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου! Θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, γι αυτό να σαι σίγουρος!

  9. #9
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Yeap ... εγω εκοψα και το τσιγαρο ! (πλακα πλακα τοτε ειχα κατεβει στα 135...) τεσπα !
    Θελω την βοηθεια σας εννοειτε απο αυριο αρχιζω καποιες ερωτησεις ...βασικα σχετικα με την αεροβια !

    ---DIary---
    Σημερα εφαγα :
    1 πιατο φακες , 1 πιατο αγρια χορταρακια , 1 κομματι ντακο ! \m/ κολλαση \m/ !!! (μεσημεριανο )
    και σε λιγο 1 ποτηρι στ(ρ)ιμενο χυμο πορτοκαλι !

  10. #10
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Είναι πραγματικά ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους να παλεύουν για τους στόχους τους. Κώστα μπράβο σου γιατί μπορείς
    με τις προσπάθειές σου να αποτελέσεις έμπνευση για κάθε έναν άνθρωπο που νομίζει ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει (σε
    οποιονδήποτε τομέα) λόγω δυσκολιών. Τελικά το μόνο που χρειάζεται είναι να το πάρεις απόφαση. Συνέχισε δυνατά φίλε!
    Nutriment ltd
    Nutrition Mentality

  11. #11
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Λοιπον ... αγαπητο μου ημερολογιο

    Μου φαινεται οτι το πιο δυσκολο κομματι ειναι το Σαββατοκυριακο , γιατι καθομαι σπιτι και δεν περναει η μερα ...

    Το περασαμε και αυτο και κοντευει η μερα της 1ης αξιολογησης απο την διατροφολογο ...

    Παντως απο την γυναικα πηρα το πρωτο "εχασες " μενει η διατροφολογος και η ζυγαρια !!!
    Last edited by Kostas84; 28-02-11 at 12:34.

  12. #12
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Update !!!

    Και ναι ο πρωτος στοχος επετευχθει !
    Στο χθεσινο ραντεβου με την διατροφολογο το κοντερ σταματησε στα 154 δλδ 7 και κατι κιλα κατω απο την προηγουμενη μετρηση , μονο με διατροφη χωρις συστηματικη γυμναστηκη !
    Να σημειωθει οτι η προηγουμενη μετρηση ειχε γινει πρωι ενω αυτη απογευμα !

    Επισης , ειχαμε μια αναβαθμιση στα φαγητα με γιουβετσακι ,σνιτσελ, αραβικες πιτουλες και ρυζι !
    Αφου οταν μου τα ελεγε της κανω "σε ταβερνα ηρθαμε ;;; " !!!

    Επομενοι στοχοι :
    1. Να γινω μετρησιμος ,τι εννοω να μπορω να μετρηθω σε μια οποιαδηποτε ζυγαρια ! 150>=ERROR !!! (-4 κιλα)
    2. Kαι οπως εχω βαλει μεχρι στιγμης ενα προγραμμα στο φαγητο να βαλω και στο γυμναστηριο !!! (3-5 μερες γυμναστηριο )

  13. #13
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Άψογος! Άντε καλή αρχή και καλή συνέχεια!
    Nutriment ltd
    Nutrition Mentality

  14. #14
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    ΤΗΧ ...
    Λοιπον , ημερολογιο , εχθες δοκιμασα το πρωτο διαφορετικο φαγητο που μου εβαλε !
    Αραβικη πιτα με ντοματα πιπερια , γαλοπουλα , και τυρι λιγο τσιγαρισμενα στο τιγανι ...πω !! κολλαση!!!

  15. #15
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    χμ..εχτες εκανα ενα μεγαλο ατοπημα ... παραστρατησα ! ενω πρωινο - δεκατιανο ηταν κομπλε και ολα καλα στο μεσημεριανο τα εσκυσα , επισκεψη σε χωριο στον Μυλοποταμο , που να πεις οχι !!!
    (2 κομματια τιγανιτο κουνελι , πατατες τιγενητες 5- 6 2 αυγα με τον κορκο και 2 βραστες πατατες μαζι με σπανακι μετα βεβαια και το κλασσικο συρωπιαστο ... ) και το βραδυ ομελετα με μια πιαταρα χορτα!!!

    Σημερα με επιασαν τυψεις και πηγα πρωι πρωι για βουτια ... αλλη μια το μεσημερι και γυμναστηριο το απογευμα μπας και ...

  16. #16
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Τελος 2ου δεκαπενθημερου ....τελικο αποτελεσμα 10 κιλα τον πρωτο μηνα ...καθολου κακα για αρχη !
    Αλλαγη διαιτας σε λιγο πιο αυστηρη απο οτι φαινεται με λιγοτερους υδατανθρακες ...

    keep going !

  17. #17
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    45η μερα διατροφης :

    -12 κιλα , τωρινο βαρος 150 χαρακι , φαγωμενος ε;
    Παμε γερα !!! Αντε να πιασουμε και τα 140 ! ! !

  18. #18
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Eναρξη γυμναστηριου !

    1η μερα
    Εκανα ενα κυκλο στα οργανα επι 4 επαναλληψεις σε οπισθολεμιες ελξεις, πεμ ντεκ , τρικεφαλα , δικεφαλα, πρεσσα , 2Χ15 στο διαδρομο στην αρχη και στο τελος !

    Εδω εχω ενα θεματακι ... φαγητο πριν και μετα. Για δεκατιανο εχω ενα σαντουιτς ποση ωρα πριν ;;;
    Επισης το μεσημεριανο ; ποση ωρα μετα ;

  19. #19
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Προσωπικά πηγαίνω γυμναστήριο αφού έχω φάει το μεσημεριανό μου αφήνοντας να μεσολαβήσουν 2 ώρες max.
    Τώρα το σάντουιτς δε νομίζω να σε βαραίνει και τόσο, οπότε μπορείς να πάς και λίγο νωρίτερα.
    Φρόντισε τα γεύματα σου πάνω-κάτω να απέχουν 3 ώρες μεταξύ τους.

  20. #20
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Τα γευματα απεχουν κατα βαση 3 ωρες μεταξυ τους ειναι τοι προγραμμα απο τον διατροφολογο . Απλα το γυμναστηριο που να χωρεσω εκει αναμεσα ... με βολευει μετα το γυμναστηριο βασικα :)
    Ουσιαστηκα σημερα το προγραμμα πηγε καπως ετσι :
    8.30 : Πρωινο 4 φρυγανιες με μελι και μια κουπα γαλα
    11.30 : Ενα σαντουιτς γαλοπουλα - τυρι - ντοματα !
    14.30 - 15.30 : Γυμναστηριο
    15:45 Γευμα κοτοπουλο φιλετο(1) - σαλατα λαχανο καροτο - μανιταρια ,και ντιπ μουσταρδα γιαουρτι .. ειχα και εναν ντακο αλλα δεν !

  21. #21
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου και από εμένα Κώστα!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Καταρχήν εύχομαι να επιτύχεις τους στόχους που έχεις θέσει. Έχεις υπομονή και επιμονή και αυτό φαίνεται στην εισαγωγή του log αλλά και στη προσπάθεια σου ως τώρα! Για τα γεύματα που σε απασχολούν εγώ θα σου έλεγα να μετατοπίσεις μερικές ώρες αργότερα τη προπόνηση έτσι ώστε να τρως μεσημεριανό πριν... π.χ 8.30 Πρωινό, 11.00 πρόγευμα, 14.00 μεσημεριανό και 2.30-3.00 ώρες μετά προπόνηση...πιστεύω είναι πιο αποδοτικά έτσι τα γεύματα γιατί μπορείς να κάνεις ένα καλό γεύμα πριν και ένα καλό γεύμα μετά τη προπόνηση! Αυτά από εμένα!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  23. #23
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Λοιπον μεσημεριανο πριν ....αυτο εχω ετοιμασει για σημερα για να δω πως θα παει ...
    Πρωινο : 8:00 (4 φρυγανιες - 1 κουπα γαλα)
    Κολλατσιο : 10:00 1 σαντουιτς γαλοπουλα
    Μεσημεριανο στις 13:00 Μπαλιαρο με μπροκολο !

    και κατα τις 3 γυμναστηριο και 4.30 κανα γιαουρτι με μελι ή φρουτο ;
    προς το παρον αυτο μπορω να το κανω τι λετε ;;;


    Α! ξεχασα να πω πως τις μερες που καθομαι κανω κανα τρεξιματακι !
    Βασικα χθες αρχισα αλλα γουσταρα και λεω να το βαζω τις μερες που δεν θα πηγαινω γυμναστηριο !
    Last edited by Kostas84; 06-04-11 at 10:53.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Κώστα μετά τη προπόνηση και για 45 λεπτά που ο οργανισμός ''ζητάει'' χρειάζεσαι ένα καλό γεύμα με πρωτείνη ΚΑΙ υδατάνθρακα! ένα γεύμα δηλαδή σε στυλ σαν το μεσημέρι! κρέας ή ψάρι και ότι υδατάνθρακα θέλεις ρύζι,πατάτα κλπ!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  25. #25
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    χΜ ... Καταλαβαινεις οτι προσπαθω να προσαρμοσω την διατροφη που μου εδωσε η διατροφολογος με το γυμναστηριο .

    Θα την ρωτησω σχετικα να δω τι θα μου πει . και αν μπορω να κανω καποια αλλαγη !

    Ερωτηση ασχετου : αν το γευμα αυτο το αντικαθιστουσα με πρωτεινη ορου γαλακτος ; λεμε τωρα μην φωναζετε !!!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Συμφωνώ πρέπει να το συζητήσεις με τη διατροφολόγο που σε παρακολουθεί! Προσωπικά στα μεταπροπονητικό μου παίρνω Whey με μια μπανάνα...και αυτό γιατί μετά τη προπόνηση θέλουμε κάτι να μας πιάσει γρήγορα να μη μείνει ο οργανισμός πολύ ώρα χωρίς πρωτείνη και υδατάνθρακα! Μετά από 1 ώρα αφού πάρω το μεταπροπονητικό κάνω ένα στέρεο μεταπροπονητικό γέυμα! Άλλοι προτιμούν το μεταπροπονητικό τους να είναι στέρεο γεύμα και δε παίρνουν ρόφημα! Αυτά πρέπει να τα δοκιμάσει κάποιος για να δει τη δουλεύει καλύτερα σε αυτόν!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  27. #27
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    ...και αυτό γιατί μετά τη προπόνηση θέλουμε κάτι να μας πιάσει γρήγορα να μη μείνει ο οργανισμός πολύ ώρα χωρίς πρωτείνη και υδατάνθρακα! !
    Αλλιως , τι επιπτωσεις εχει;

  28. #28
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Kαταβολισμό!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  29. #29
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Λοιπον ,εκανα αυτο που ειπες , καταλαθος βεβαια αλλα το εκανα ! Ειχα αφησει 3 κομματια ψαρι απο το μεσημερι και τα τσακισα κανα 20 λεπτο μετα την προπονηση ! Αντι του απογευματινου μικρο γευματος ! Ισως να μοιρασω το μεσημεριανο σε 2 γευματα . θα το ρωτησω αμεσα αυτο !

    2η μερα σημερα Στηθος - Δικεφαλα ! Μου εδωσε προγραμμα 4 ημερων ενω εγω παω 3 ...αν στριμοξω μια μερα ΠΟΔΙΑ- ΓΑΜΠΕΣ με Ωμους - Τρικεφαλα (αν θυμαμαι καλα) θα τα κανω μανταρα ή ειμαστε οκ ;;

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Mη τα στριμώξεις σε καμιά περίπτωση! Αν βρισκόμουν στο δίλημμα να τα στριμώξω αυτα τα δύο μαζί ή να μην κάνω καθόλου ένα απο τα δυο...θα επέλεγα το δεύτερο καλύτερα να μη προπονηθώ πάρα αυτό που λες! Αφού πας 3 μέρες πρέπει να αναπροσαρμώσεις το πρόγραμμα σου...ή να πας μια μέρα παραπάνω!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Junk food or no food ?
    By dimid in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 01-06-09, 20:49
  2. bill's "diary"
    By billys15 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-06, 17:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •