Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default Τραυματισμός στη μέση..

    Σημερα ειχε προπονηση ποδιων ,εκει που εκανα squat λοιπον στο smith κολαει το αναθεματισμενο και με χτυπαει ηλεκτροσοκ στον δεξι μου ραχαιο,με ποναει ακομα ,σαν θλαση μου φαινεται και λεω να το περασω με καμια counter pain ,καμια γνωμη απο εσας θα ηταν ευπροσδεκτη,αν δω οτι τραβαει μακρια βεβαια θα παω στο γιατρο γιατι ποτε δε ξερεις...

  2. #2
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    τι εννοεις κολλησε? γυρισες κατα λαθος την μπαρα και κλειδωσε σε καποιο σημειο της κινησης?

  3. #3
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    οχι κολησε στις ραγες,ειναι παλιο και εχει μποσικα και εκει τη πατησα..

  4. #4
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    η counter pain μούφα είναι, ζεσταίνει επιφανειακά την περιοχή και νομίζεις μετά ότι βελτιώθηκες και τη πατάς χειρότερα
    καλύτερα να βάλεις κανά πάγο καμιά voltaren κλπ

  5. #5
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Μου ετυχε κ μενα να κολλησει το Σμιθ, δεν κανω ποτε πια ξανα στο Σμιθ, ειδικα με αρκετα κιλα..!

    Εγω για τη μεση εφαρμοζω ζεστο μπανιο, θερμοφορα, αλοιφη (μην τ παρακανεις με τις αλοιφες ομως), κ προσεχω να προφυλασσω τη μεση απο κρυο, ξαπλα+TV lol..

  6. #6
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ναι βολταρεν ειχα ξαναπαρει,δεν και καθολου αλλα ειναι αποτελεσματικη...μπορει να ξαναπαρω.

  7. #7

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    η counter pain μούφα είναι, ζεσταίνει επιφανειακά την περιοχή
    Θέλει ιδιαίτερη προσοχή όαν εφαρμόζεται σε περιοχές όπως οι προσαγωγοί .LOL

    @veggeto Η καλύτερη μέθοδος αποκατάστασης είναι το τριπτυχο Πάγος-Ανύψωση-Πίεση.

  8. #8
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    K72 ευχαριστω, τον παγο τον καταλαβαινω αλλα την ανυψωση και τη πιεση δεν την εχω ξανακουσει ομως.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    το κλασικό RICE είναι, google it

  10. #10
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Φιλε Veggeto οριστε τι εννοει ο K αν καταλαβα καλα http://www.sportsmed.gr/el/lecture_15/
    Ψαλε τα στον ιδιοκτητη του γυμναστηριου παντως ενα χερακι.
    Σου ευχομαι να σου περασει συντομα,εισαι ενας Saiyan εσυ,δεν χαμπαριαζεις;)

  11. #11
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Να `σαι καλα ρε Λεωνιδα , ενταξει εχω ξαναπαθει τετοιους τραυματισμους και στον ωμο και στο στηθος και στο δικεφαλο ,οποτε δε μασαω δεν ειναι η πρωτη φορα,ετσι και αλλιως αν ηταν κατι σοβαρο θα με ειχαν παρει με φοριο απο εκει μεσα...Τωρα για το smith τα θελει ο Κ@λ@ς του του ιδιοκτητη ,τουλαχιστον θα του πω να κοιταξει να το αλλαξει.

  12. #12
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Λοιπον σημερα μετα απο μια μικρη θεραπεια ,νιωθω πολυ καλυτερα, πονος μηδεν ,μια ελαφρια ενοχληση μονο και λεω να γυμνασω χερια μιας και ειναι στο προγραμμα μου,Επισης την επομενη εβδομαδα σκεφτομαι να προσεξω λιγο στις αρσεις θανατου και τα σκουατ και να μη φορτωσω πολλα κιλα (σκεφτομουν να μη κανω καθολου αλλα το ξανασκεφτηκα και πιστευω πως πρεπει να γυμναστει λιγο το τραυματισμενο σημειο καλο θα κανει) ...Εσεις τι πιστευετε?

  13. #13
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Λοιπον σημερα μετα απο μια μικρη θεραπεια ,νιωθω πολυ καλυτερα, πονος μηδεν ,μια ελαφρια ενοχληση μονο και λεω να γυμνασω χερια μιας και ειναι στο προγραμμα μου,Επισης την επομενη εβδομαδα σκεφτομαι να προσεξω λιγο στις αρσεις θανατου και τα σκουατ και να μη φορτωσω πολλα κιλα (σκεφτομουν να μη κανω καθολου αλλα το ξανασκεφτηκα και πιστευω πως πρεπει να γυμναστει λιγο το τραυματισμενο σημειο καλο θα κανει) ...Εσεις τι πιστευετε?
    Eγω θα ελεγα να μη κανεις ασκησεις που εμπλεκουν τη μεση οπως squat-deadlifts τουλαχιστον και την αλλη βδομαδα.Το να την γυμνασουν με μια-δυο φορες δε παιζει με την καμια,δε θα νιωσει τιποτα ασε που μπορει να τα κανεις χειροτερα..Βολταρεν βαλε,δεν εχεις προβλημα.

    Επισης γνωμη μου ειναι να αποφυγεις σημερα τις ασκησεις ορθιος,πχ καμψεις με μπαρα που ζοριζουν τη μεση και να προτιμησεις οσο το δυνατον τις καθιστες.
    Last edited by Eddie; 24-02-11 at 12:21.

  14. #14
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Veggeto δε θελω να το παιξω εξυπνος στα αλλα παιδια αλλα επειδη σταματησα τον πρωταθλητισμο λογω της μεσης μου,με ειχε αφησει ενα χρονο σακατη......μπορω να σου πω καποια πραγματα σαν παθων..
    Αυτο που λενε πολλοι οτι ξαπλωσε μια βδομαδα να σου περασει ειναι λαθος!!!!
    Ανδρανουν εντελως οι μυες σε κεινο το σημειο και ουσιατικα δεν κανεις τιποτα!
    Οποτε προσπαθησε να περπατας κανονικα και ασε τις ξαπλες!.
    Αν εχεις μια μικρη συσπαση στον μυ προτεινω ξεκουραση απο καθε ειδους βαρος,μια αλοιφη βολταρεν ή ακομα και ενα χαπι σε περιπτωση που πονας πολυ.
    Θα βοηθουσαν πολυ και 2-3φυσιοθεραπειες.
    Ολα τα παραπανω σε περιπτωση που εχεις μια μικρη φλεγμονη.
    Αν δεις τωρα αυτες τις μερες οτι δεν πονας και δοκιμασεις να κανεις χερια ας πουμε και αφου κρυωσεις εισαι μια χαρα τοτε τη γλυτωσες και δεν ειναι τιποτα σοβαρο.

  15. #15
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by gli View Post
    Veggeto δε θελω να το παιξω εξυπνος στα αλλα παιδια αλλα επειδη σταματησα τον πρωταθλητισμο λογω της μεσης μου,με ειχε αφησει ενα χρονο σακατη......μπορω να σου πω καποια πραγματα σαν παθων..
    Αυτο που λενε πολλοι οτι ξαπλωσε μια βδομαδα να σου περασει ειναι λαθος!!!!
    Ανδρανουν εντελως οι μυες σε κεινο το σημειο και ουσιατικα δεν κανεις τιποτα!
    Οποτε προσπαθησε να περπατας κανονικα και ασε τις ξαπλες!.
    Αν εχεις μια μικρη συσπαση στον μυ προτεινω ξεκουραση απο καθε ειδους βαρος,μια αλοιφη βολταρεν ή ακομα και ενα χαπι σε περιπτωση που πονας πολυ.
    Θα βοηθουσαν πολυ και 2-3φυσιοθεραπειες.
    Ολα τα παραπανω σε περιπτωση που εχεις μια μικρη φλεγμονη.
    Αν δεις τωρα αυτες τις μερες οτι δεν πονας και δοκιμασεις να κανεις χερια ας πουμε και αφου κρυωσεις εισαι μια χαρα τοτε τη γλυτωσες και δεν ειναι τιποτα σοβαρο.
    Μαλλον η τελευταια σου προταση ισχυει Gli ημουν τυχερος γιατι εχω ενα ελαφρυ τραβηγμα οταν σκυψω πολυ χαμηλα,χρησιμα αυτα που λες παντως ,ευχαριστω πολυ!!

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Eγω θα ελεγα να μη κανεις ασκησεις που εμπλεκουν τη μεση οπως squat-deadlifts τουλαχιστον και την αλλη βδομαδα.Το να την γυμνασουν με μια-δυο φορες δε παιζει με την καμια,δε θα νιωσει τιποτα ασε που μπορει να τα κανεις χειροτερα..Βολταρεν βαλε,δεν εχεις προβλημα.

    Επισης γνωμη μου ειναι να αποφυγεις σημερα τις ασκησεις ορθιος,πχ καμψεις με μπαρα που ζοριζουν τη μεση και να προτιμησεις οσο το δυνατον τις καθιστες.
    Μολις τελειωσα τη προπονηση ,Edie ολες καθιστος τις εκανα τις ασκησεις με μονιμα σφιγμενους τους κοιλιακους και πολυ προσοχη στη σταση ,επισης η θεραπεια περιεχει ενα αντιφλεγμονωδες και αλοιφη Rheumavek (παρομοια με τη voltaren), επισης ετσι το σκεφτομαι και εγω για τις ασκησεις που εμπλεκεται η μεση να τις αφησω εξω την επομενη εβδομαδα για να μη δωσω περιθωριο λαθους ,ευχαριστω παντως για την απαντηση!

  16. #16
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Μολις τελειωσα τη προπονηση ,Edie ολες καθιστος τις εκανα τις ασκησεις με μονιμα σφιγμενους τους κοιλιακους και πολυ προσοχη στη σταση ,επισης η θεραπεια περιεχει ενα αντιφλεγμονωδες και αλοιφη Rheumavek (παρομοια με τη voltaren), επισης ετσι το σκεφτομαι και εγω για τις ασκησεις που εμπλεκεται η μεση να τις αφησω εξω την επομενη εβδομαδα για να μη δωσω περιθωριο λαθους ,ευχαριστω παντως για την απαντηση!
    Tιποτα φιλε,να σαι καλα...Ποιο αντιφλεγμονωδες πηρες?

    Αντε,καλη αναρρωση τωρα..

  17. #17
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Tιποτα φιλε,να σαι καλα...Ποιο αντιφλεγμονωδες πηρες?

    Αντε,καλη αναρρωση τωρα..
    To Norgesic.

  18. #18

    Default

    perastika!!!!!veggeto!!!!

    να παρεις αντιγλεγμωνοδες παλι μετα απο τις ωρες που σου γραφει .αν και ειναι δυνατο φαρμακο αν εισαι πανω απο 80 κιλα και εχεις γερο στομαχι την επομενη φορα παρε δυο μαζι, στην αρχη του πονου!!!ονομαζετε "δοση εφοδου" στην φαρμακευτικη (ορθοποεδικη).

    καλη αναρωση!

  19. #19
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Το norgesic ειναι μυοχαλαρωτικο.
    Το naprosyn ειναι καλο,το mesulid και το voltaren απο αντιφλεγμονωδη
    Απλα καποιες φορες σου φερνουν αυτα τα χαπια υπνηλια.
    Οταν ξυπνας το πρωι εχεις πονο σε κεινο το σημειο;;

  20. #20
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Αυτα που λες gli ειναι αντιφλεγμονωδη???Δε το ηξερα..

    Εγω μελοξικαμη επαιρνα,μια φορα starmelox και μια loxitan αλλα δεν ειχα σοβαρο προβλημα.Norgesic επαιρνα για τον ωμο σε καποια φαση 6 τη μερα..

    Αν αποφασισεις να βαλεις και αντιφλεγμονωδη καλυτερα να απεχουν απ τις ωρες προπονησης οσο το δυνατον περισσοτερο.

  21. #21
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Νοrgesic 6 την ημερα;;;;;;
    Πολλα επαιρνες ρε συ..
    Σε ζαλισαν καθολου;;

  22. #22
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by gli View Post
    Νοrgesic 6 την ημερα;;;;;;
    Πολλα επαιρνες ρε συ..
    Σε ζαλισαν καθολου;;
    Αν και πανε χρονια,απ οσο θυμαμαι οχι.Με τα κυρια γευματα απο 2 επαιρνα,ημουν και πανω απο 100 κιλα τοτε ομως.

  23. #23
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by pipi fakidomiti View Post
    perastika!!!!!veggeto!!!!

    να παρεις αντιγλεγμωνοδες παλι μετα απο τις ωρες που σου γραφει .αν και ειναι δυνατο φαρμακο αν εισαι πανω απο 80 κιλα και εχεις γερο στομαχι την επομενη φορα παρε δυο μαζι, στην αρχη του πονου!!!ονομαζετε "δοση εφοδου" στην φαρμακευτικη (ορθοποεδικη).



    καλη αναρωση!
    Ευχαριστω κοριτσαρα !!!!

    Quote Originally Posted by gli View Post
    Νοrgesic 6 την ημερα;;;;;;
    Πολλα επαιρνες ρε συ..
    Σε ζαλισαν καθολου;;
    Προκαλουν λιγο υπνηλια αλλα ελαφρα πραγματα...αμα εισαι και 90 κιλα τι να καταλαβεις.

  24. #24
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Πρωτα απολα μην ξανακανεις στο smith
    Απο οτι φαινεται ειναι μυικο ευτυχως και οχι σκελετικο. Οποτε παρε οποια αντιφλεγμονωδη εχεις για να νιωσεις καλυτερα, αλλα δε λυνουν και κανενα προβλημα. Εγω προτεινω voltaren πριν απο καθε προπονηση (+οσα ειπε ο msdmn) και biofreeze μετα την προπονηση.
    Θα ελεγα να κανεις τις ασκησεις που θα εκανες και πριν, αρσεις και squat. Ειναι πολυ πιθανο μετα απο αυτες να σου εχει περασει τελειως. Εγω εχω παει πολλες φορες με πονους στη μεση και μετα την προπονηση ημουνα περδικι. Βεβαια πολλες φορες δεν εγινε αυτο, γιατι παντα το τραβαω απο τα μαλλια. Αλλα πιστευω οτι θα γινει καλα με τη χρηση παρα με την αχρησια.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  25. #25
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Πρωτα απολα μην ξανακανεις στο smith
    Απο οτι φαινεται ειναι μυικο ευτυχως και οχι σκελετικο. Οποτε παρε οποια αντιφλεγμονωδη εχεις για να νιωσεις καλυτερα, αλλα δε λυνουν και κανενα προβλημα. Εγω προτεινω voltaren πριν απο καθε προπονηση (+οσα ειπε ο msdmn) και biofreeze μετα την προπονηση.
    Θα ελεγα να κανεις τις ασκησεις που θα εκανες και πριν, αρσεις και squat. Ειναι πολυ πιθανο μετα απο αυτες να σου εχει περασει τελειως. Εγω εχω παει πολλες φορες με πονους στη μεση και μετα την προπονηση ημουνα περδικι. Βεβαια πολλες φορες δεν εγινε αυτο, γιατι παντα το τραβαω απο τα μαλλια. Αλλα πιστευω οτι θα γινει καλα με τη χρηση παρα με την αχρησια.
    Σωστος ο Powerbuilderi,Ευχαριστω για τις συμβουλες φιλος!!

  26. #26
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Τρομερη αλοιφη που δε μυριζει απιστευτα και σε ζεσταινει καλα αλλα εχει και αντιφλεγμονωδη δραση ειναι η Tiger balm!!!!!!
    Απο πολλες που εχω χρησιμοποιησει ηταν η καλυτερη

  27. #27
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω παντως απο θεμα αλοιφης δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη απο την counter pain...
    Veggeto φιλε τα περαστικα μου και μην ανησυχεις φιλε αφου δεν ειναι κατι σκελετικο θα περασει γρηγορα σχετικα.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  28. #28
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Εγω παντως απο θεμα αλοιφης δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη απο την counter pain...
    Veggeto φιλε τα περαστικα μου και μην ανησυχεις φιλε αφου δεν ειναι κατι σκελετικο θα περασει γρηγορα σχετικα.
    Ευχαριστω Νικο ,ηδη νιωθω περδικη αλλα θα το προσεξω αυτη την εβδομαδα για το φοβο των ιουδεων!!

  29. #29
    Junior Bodybuilder gsisr's Avatar
    Join Date
    04-03-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    224

    Default

    είπα να μην ανοίξω καινούργιο τόπικ και να ποστάρω εδώ. χθες είχα προπόνηση πλάτης το απόγευμα, λίγο πιο έντονη απο άλλες φορές, το βράδυ έκανα τη βλακεία και πήδηξα απο ένα υψωματάκι για να μπώ σπίτι γτ βαριόμουν να κάνω το κύκλο και στη προσγείωση τραντάχτηκε η μέση και νιώθω μια ενόχληση. τ πρωί που ξύπνησα σμρ δε πονούσα αλλά αισθανόμουν ότι αν κάνω κτ έντονο θα έχω θέμα. πέρασα απ το γυμναστήριο να δω αν μπορώ να κάνω αερόβιο αλλά στα μισά κατάλαβα ότι δε πρέπει να το πιέσω άλλο και σταμάτησα. έχω κι αυτό το πόνο στο γοφό. τί πιστεύετε ότι μπορεί να είναι; πήρα mesulid και σκέφτομαι να πάρω και voltaren που αν δε κάνω λάθος είναι κρέμα; έχει νόημα η χρήσης μια θερμαντικής κρέμας στο σημείο τις επόμενες μέρες π θα έχω προπόνηση; σκέφτομαι να ελαττώσω αρκετά τα κιλά σε deadlifts και squat κι από αερόβιο να κάνω ποδήλατο η ελλειπτικό μέχρι να αισθανθώ τελείως καλά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμος
    By hellin in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-09, 02:30
  2. τραυματισμος
    By BALOTSAS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 01-11-08, 22:09
  3. Τραυματισμός
    By KAGE69088 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-08, 22:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •