Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 54
  1. #1
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default Υπάρχει όριο στους Natural;

    Βασικα θελω να ρωτησω πραγματικα.
    Καποιος που δεν χρεισημοποιει ουτε καααααν συμπληρωματα
    δεν μπορει να κανει κατι καλο?
    Βλεποντας φωτο και γενικα απο διαφορα σωματα που βλεπω
    μονο οσοι χρησιμοποιουν καποιο συμπληρωμα ή και φαρμακο ακομη
    εχουν σωματαρες...
    Ποιο πιστευετε οτι ειναι το ''οριο'' ενας τελιως natural σωματος.. :\
    Βασικα ειμαι λιγο ''προβληματισμενος-αγχωμενος'' με αυτο το θεμα...
    Αυτο πιστευω οτι ναι μεν με βοηθαει για να τρωω οσο περισσοτερο και ποιητικα
    μπορω,αλλα και με πεισμωνει στις προπονησεις μου,αλλα απο την αλλη μου ριχνει το ηθικο..

    Γνωριζω πως τα χρονια-φαγητο-ξεκουραση-ασκηση ειναι οι κυριοι παραγοντες για το bb
    αλλα μηπως σε αυτα θα επρεπε να προστεθουν τα συμπληρωματα? :\

    Και κατι αλλο αληθεια παιδια ειδα αυτο το φορουμ με τις πρωτεινες και τα βαρεα μεταλα..
    τι ακριβως ειναι? :\ (Εχει να κανει και εμ αυτα που εχουν ορισμενα ψαρια? )

    τα εβαλα στο ιδιο τοπικ για να μην ανοιγω πολλα και σας ζαλιζω..

    (να αναφερθει πως αρχικα το ερωτημα αυτο τεθηκε στο log της
    Ειρηνης που ειναι απο τα πιο ωραια Log ;) )

  2. #2
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Φιλαράκο και εγώ την ίδια απορία έχω..
    Μήπως τελικά χωρίς συμπληρώματα (έστω μια πρωτεΐνη) δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά...
    Έχω και ως παράδειγμα τον εαυτό μου, φτύνω αίμα στις προπονήσεις μου, ζορίζω τον εαυτό μου να φάει, τρώω καθαρά ..αλλά και πάλι ούτε αρκετό όγκο παίρνω δεν φτάνω με την καμία αυτούς που παίρνουν κάποιο συμπλήρωμα...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    τα συμπληρωματα βοηθανε αρκει να ξερουμε τι περιμενουμε απ αυτα..οι περισσοτεροι ,και κυριως εσεις οι νεοτεροι, τα υπερεκτιματε και επειδη δεν βλεπετε αυτο που περιμενατε συνεχιζετε να αγοραζετε χωρις σκεψη..μια χαρα σωμα μπορεις ν φτιαξεις μονο με πρωτεινη..στο 99% των περιπτωσεων τα αποτελεσματα διακρινονται στην ηλικια των 24+ οπου υπαρχει μυικη ωριμοτητα..οποτε δεν χρειαζεται βιασυνη..το αποτελεσμα που θα εχει ενας με συμπληρωματα μετρια διατροφη και καλη ασκηση θα ειναι κατωτερο απο εναν με βασικα συμπληρωματα τελεια διατροφη και καλη ασκηση σε ενα χρονικο διαστημα της ταξης των 5 χρονων ξερω γω..

    τα συμπληρωματα ειναι κυριως για ψυχολογικους λογους..τουλαχιστον εγω αυτην την εντυπωση εχω σχηματισει!!

  4. #4
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Αυτο πιστευω οτι ναι μεν με βοηθαει για να τρωω οσο περισσοτερο και ποιητικα
    μπορω,αλλα και με πεισμωνει στις προπονησεις μου,αλλα απο την αλλη μου ριχνει το ηθικο..
    Oντως φιλε κωστα...Βασικα οπως λεω ειναι ενας παραγοντας που πεισμωνω.
    Δεν ξερω τι να υποθεσω...Εφοσον δεν με αφηνουν και οι γονεις μου να παρω κατι
    δεν μπορω να παρω.Κανω αυτα που μπορω διατροφη-υπνος-σκληρη προπονηση.

    Και οπως λες και εγω αυτο νιωθω,πως δεν φτανω με τιποτα αυτους που περνουν εστω
    και μια απλη πρωτεινη..
    Αλλα οπως ειπα...ΙΔΟΥ η απορια...Τι γινεται τελικα?

  5. #5
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    ..μια χαρα σωμα μπορεις ν φτιαξεις μονο με πρωτεινη..
    Μπορώ να πω ότι έχεις ένα μεγάλο δίκιο λέγοντας ότι τα συμπληρώματα είναι και για ψυχολογία..αλλά η ερώτηση ήταν αν γίνεται χωρίς κανένα συμπλήρωμα ούτε πρωτεΐνη..!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    τα συμπληρωματα βοηθανε αρκει να ξερουμε τι περιμενουμε απ αυτα..οι περισσοτεροι ,και κυριως εσεις οι νεοτεροι, τα υπερεκτιματε και επειδη δεν βλεπετε αυτο που περιμενατε συνεχιζετε να αγοραζετε χωρις σκεψη..μια χαρα σωμα μπορεις ν φτιαξεις μονο με πρωτεινη..στο 99% των περιπτωσεων τα αποτελεσματα διακρινονται στην ηλικια των 24+ οπου υπαρχει μυικη ωριμοτητα..οποτε δεν χρειαζεται βιασυνη..το αποτελεσμα που θα εχει ενας με συμπληρωματα μετρια διατροφη και καλη ασκηση θα ειναι κατωτερο απο εναν με βασικα συμπληρωματα τελεια διατροφη και καλη ασκηση σε ενα χρονικο διαστημα της ταξης των 5 χρονων ξερω γω..




    τα συμπληρωματα ειναι κυριως για ψυχολογικους λογους..τουλαχιστον εγω αυτην την εντυπωση εχω σχηματισει!!
    Ναι αλλα οσον αφορα την γυμναστικη χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ Ιχνος συμπληρωματων?Εχεις ΠΟΛΥ δικιο στην ψυχολογια..

  7. #7
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Εφοσον δεν με αφηνουν και οι γονεις μου να παρω κατι
    δεν μπορω να παρω.Κανω αυτα που μπορω διατροφη-υπνος-σκληρη προπονηση.
    Ούτε εμένα με αφήνουν οι δικοί μου οπότε συνεχίζουμε έτσι ..αλλά όταν κάνεις ότι μπορεί, όταν δίνεις τα πάντα και μετά συνειδητοποιείς ότι ένας που κάνει λιγότερα από τα μισά από εσένα σε ξεπερνά επειδή πήρε κάτι τότε τρελαίνεσαι..και όπως το λες πεισμώνεις..
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια, αυτοι που λετε οτι χρησιμοποιουν ενα συμπληρωμα και εχουν σωματαρες, ειστε σπιτι τους να δειτε τι κανουν ακριβως; Οι πιθανοτητες ειναι να εχουν καλυτερα γενετικα απο σας, να εχουν καλυτερη διατροφη, να κανουν καλυτερη προπονηση, να μην παιρνουν μονο συμπληρωματα ή συνδυασμο απο ολα αυτα μαζι. Τα συμπληρωματα δεν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα. Σιγουρα βοηθανε αν καποιος εχει πολυασχολο προγραμμα και δεν προλαβαινει να φαει καλα ή χρειαζεται λιγο ενεργεια παραπανω κλπ αλλα δεν θα κανουν την διαφορα την τεραστια, ξεχαστε το. Τα φαρμακα ναι θα κανουν τεραστια διαφορα αλλα δεν χρειαζονται για να κανεις ενα ωραιο σωμα, χρειαζονται μονο για να κανεις το υπερβολικο σωμα.

    Επισης γιατι αμα χρησιμοποιεις συμπληρωματα δεν θεωρεισαι natural; Τι ειναι παλι αυτο; Natural σταματας να εισαι μονο οταν χρησιμοποιεις ορμονικα προιοντα. Το σωμα χτιζεται με χρονια προπονησης και διατροφης και οχι απο την μια μερα στην αλλη. Αν βλεπετε παιδια 19-20 χρονων φιλους σας να πρηζονται μεσα σε δυο μηνες δεν ειναι για να ζηλευεται αλλα να λυπαστε γιατι κανεις απο αυτους δεν εχει μαθει να προπονειται φυσικα και θα τα χασουν οσο γρηγορα τα πηραν.

    Παρολα αυτα συμπληρωματα μπορειτε να χρησιμοποιειτε, απλα δεν ειναι απαραιτητα, ειναι ενας τροπος για να διευκολυνθειτε στην καθημερινοτητα, τιποτα αλλο.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    δεν υπαρχει διαφορα με πρωτεινη και χωρις..μην τρελενεστε ρε!!ειλικρινα στα λεω!!ρε τσεκαρετε το σωμα του peterxhl τιποτα δεν παιρνει αυτος..ουτε πρωτεινη..γονιδια και χρονια προπονησης για μενα ειναι αυτα που κανουν την διαφορα..ουτε διατροφες ουτε τιποτα..το ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα ετσι πιστευω οτι ειναι κατα 80%!!

  10. #10
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά πως δεν κάνουν την διαφορά όταν εγώ πασχίζω να πάρω 5 κιλά το χρόνο και ο άλλος παίρνει 5 κιλά το μήνα...?
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ε αυτο σου λεω, οποιος παιρνει 5 κιλα τον μηνα καθαρα δεν παιρνει μονο συμπληρωματα. Να ζηλευεις σκληρες προπονησεις και αφοσιωση , οχι την φαρμακολογια σε λαθος ηλικια και με λαθος στοχους.

  12. #12
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Quote Originally Posted by kostastripoli View Post
    Ούτε εμένα με αφήνουν οι δικοί μου οπότε συνεχίζουμε έτσι ..αλλά όταν κάνεις ότι μπορεί, όταν δίνεις τα πάντα και μετά συνειδητοποιείς ότι ένας που κάνει λιγότερα από τα μισά από εσένα σε ξεπερνά επειδή πήρε κάτι τότε τρελαίνεσαι..και όπως το λες πεισμώνεις..
    Και αυτο ειναι το χιροτερο!!!!!!!!Μετα''αναγκαζεσε''να παρεις κατι πιο δυνατο για να τον ξεπερασεις.......

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ρε παιδια δεν ανταγωνιζεστε αλλους..τον εαυτο σας πρεπει να ανταγωνιζεστε!!ποτε δεν θα γινετε ιδιοι με ενα σωμα που σας αρεσει!!ΠΟΤΕ!!

  14. #14
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Ε αυτο σου λεω, οποιος παιρνει 5 κιλα τον μηνα καθαρα δεν παιρνει μονο συμπληρωματα. Να ζηλευεις σκληρες προπονησεις και αφοσιωση , οχι την φαρμακολογια σε λαθος ηλικια και με λαθος στοχους.
    Φιλε megageo δεν ειπα πως δεν ειναι natural αυτος που χρησιμοποιει μονο συμπληρωματα αλλα δεν ηξερα πως αλλιως
    να το εκφρασω.Πιστευω πως ναι μεν εχεις δικιο και δεν με ενδιαφερει να σου πω την αληθεια να κοιταω αλλους παρα
    μονο τον ευατο μου.Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως τελικα θα υπαρξει ενα οριο με γυμναστικη χωρις συμπληρωματα?
    θα σταματησει καπου η μυικη αναπτυξη?Πιστευω πως εγω ''σαν αγγελος'' κανω αυτα που μπορω και ψυχικα και σωματικα
    για να ανταποκριθω οσο μπορω καλυτερα στο αθλημα αυτο που μου αρεσει.Απο κει και περα δλδ μπορω να συνεχιζω να ελπιζω
    πως θα χτισω ενα σωστο σωμα χωρις την υποβοηθηση εστω καποιον συμπληρωματων?Σε ευχαριστω που απαντησες η γνωμη σου ειναι πολυτιμη.

  15. #15
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    ρε παιδια δεν ανταγωνιζεστε αλλους..τον εαυτο σας πρεπει να ανταγωνιζεστε!!ποτε δεν θα γινετε ιδιοι με ενα σωμα που σας αρεσει!!ΠΟΤΕ!!
    Πολυ σωστο αυτο που λες!!!!!!!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    το λεγομενο plateau το φτανει ο μεσος αθλουμενος σε 7-10 χρονια..εξαρταται απο τον καθενα..τουλαχιστον αυτο εχω διαβασει ..

  17. #17
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    το λεγομενο plateau το φτανει ο μεσος αθλουμενος σε 7-10 χρονια..εξαρταται απο τον καθενα..τουλαχιστον αυτο εχω διαβασει ..
    Ευχαριστω πολυ φιλε jiiiiim ;)
    Μηπως ξερεις τι ειναι και τα βαρεα μεταλα?

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    πρακτικα ξερω τι ειναι..διαβασε ομως και εδω..ειναι ευκολο αρθρο http://www.food-info.net/gr/metal/intro.htm

  19. #19

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Παιδια, αυτοι που λετε οτι χρησιμοποιουν ενα συμπληρωμα και εχουν σωματαρες, ειστε σπιτι τους να δειτε τι κανουν ακριβως; Οι πιθανοτητες ειναι να εχουν καλυτερα γενετικα απο σας, να εχουν καλυτερη διατροφη, να κανουν καλυτερη προπονηση, να μην παιρνουν μονο συμπληρωματα ή συνδυασμο απο ολα αυτα μαζι. Τα συμπληρωματα δεν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα. Σιγουρα βοηθανε αν καποιος εχει πολυασχολο προγραμμα και δεν προλαβαινει να φαει καλα ή χρειαζεται λιγο ενεργεια παραπανω κλπ αλλα δεν θα κανουν την διαφορα την τεραστια, ξεχαστε το. Τα φαρμακα ναι θα κανουν τεραστια διαφορα αλλα δεν χρειαζονται για να κανεις ενα ωραιο σωμα, χρειαζονται μονο για να κανεις το υπερβολικο σωμα.

    Επισης γιατι αμα χρησιμοποιεις συμπληρωματα δεν θεωρεισαι natural; Τι ειναι παλι αυτο; Natural σταματας να εισαι μονο οταν χρησιμοποιεις ορμονικα προιοντα. Το σωμα χτιζεται με χρονια προπονησης και διατροφης και οχι απο την μια μερα στην αλλη. Αν βλεπετε παιδια 19-20 χρονων φιλους σας να πρηζονται μεσα σε δυο μηνες δεν ειναι για να ζηλευεται αλλα να λυπαστε γιατι κανεις απο αυτους δεν εχει μαθει να προπονειται φυσικα και θα τα χασουν οσο γρηγορα τα πηραν.

    Παρολα αυτα συμπληρωματα μπορειτε να χρησιμοποιειτε, απλα δεν ειναι απαραιτητα, ειναι ενας τροπος για να διευκολυνθειτε στην καθημερινοτητα, τιποτα αλλο.

    Πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα με το γιώργο εδώ...Και να ξέρετε μπορεί να φτύνετε αίμα αλλά αν κάνετε προπόνηση με κάποιον ο οποίος έχει πολύ καλό σώμα φυσικά ίσως και να καταλάβετε ότι δεν προπονείστε και τόσο σκληρά ή δεν προπονείστε και τόσο σωστά...

  20. #20
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Ευχαριστω παααρα παρα πολυ ναι σαι καλααα ;)
    Εφτιαξα και ενα αλλο τοπικ πουυ λεγεται χαλαρες αρθρωσεις..
    Οταν εχεις ωρα και αν θες μπορεις να το διαβασεις
    θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σου ! :) :)

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ακριβως..και εγω μια περιοδο νομιζα οτι εκανα καλη προπονηση και οταν αρχισα να κανω μαζι με ενα παλικαρι παρακαλουσα να τελειωσει η προπονηση...;)

  22. #22

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Και κάτι άλλο από προσωπική εμπειρία και το έχω ξαναπεί το όριο ενός natural είναι όριο ύψους βάρους με ποσοστά λίπους 6-8%.Δηλαδή 1,80/80κγ,1,75/κγ κτλ...Άντε ένας με πολύ καλά γονίδια και άλλες προυποθέσεις να πάει στα 4-5 κιλά παραπάνω πάλι στα ίδια ποσοστά λίπους.Θα το δείτε με τον καιρό.Ένας φυσικός αθλητής πρέπει να ΣΚΙΖΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ το κορμί του όταν κάνει προπόνηση.Όχι απαραίτητα ΒΑΡΙΑ αλλά ΕΞΥΠΝΑ

  23. #23
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    Πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα με το γιώργο εδώ...Και να ξέρετε μπορεί να φτύνετε αίμα αλλά αν κάνετε προπόνηση με κάποιον ο οποίος έχει πολύ καλό σώμα φυσικά ίσως και να καταλάβετε ότι δεν προπονείστε και τόσο σκληρά ή δεν προπονείστε και τόσο σωστά...
    Προσωπικα σε μενα συμβαινει κατι περιπου αντιστροφο..
    Εχει τυχει πολλες φορες με ανθρωπους ποιο ''φουσκωτους''
    να εχω περισσοτερη δυναμη(επαναληψεις και κιλα) και καλητερη τεχνικη..
    Προσωπικα εγω δεν νιωθω ανασφαλεια με την διατροφη μου και την προπονηση μου
    γιατι πιστευω πως κανω οτι μπορω και παντα ψανχω για το καλυτερο χωρις να μενω
    ουτε λεπτο στασημος.Η αγαπη για το αθλημα πιστευω πρεπει να κυριαρχει και μαζι της
    η ΟΡΕΞΗ και η ΑΓΑΠΗ για αυτο που κανουμε.Απλα το ερωτημα μου ηταν κατα ποσο
    διαφορα βλεπει καποιος απο τα συμπληρωματα και εκτος των αλλων πολυ καλη απαντηση
    ηταν αυτη του megageo.Απο κει και περα καλο ειναι να ακουστουν ολες οι αποψεις ;)

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ρε παιδια το λαθος ειναι οτι οι πιο πολυ ξεκινατε με προτυπα και λετε "πω εγω θελω να γινω σαν τον ταδε" και αυτο που δεν καταλαβενεται ειναι οτι πρεπει να το εχεις τροπο ζωης αυτο το πραγμα για να εισαι ετσι,εχει περασει η εικονα οτι γινεται γρηγορα οχι μην αυταπαταστε,σε ποιο αθλημα θεωρειται καποιος καλος μεσα σε 6 μηνες και 1 χρονο ,νομιζω σε κανενα ,απο μια 5ετια και μποροστα μπορεις να πεις οτι το εχεις με ενα αθλημα και το ΒΒ ετσι ειναι και αν κανεις και λαθη στη διατροφη ειναι ακομα πιο δυσκολο να γινεις καποτε καλος.

  25. #25

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Προφανως υπαρχουν ορια στην μυικη αναπτυξη καποιου αλλα σιγουρα δεν τα φτανεις ετσι ευκολα. Τα πρωτα χρονια προπονησης βλεπεις τις πιο δραματικες αλλαγες. Απο καποιο σημειο και μετα σταθεροποιεισαι και ανεβαινεις παρα πολυ αργα ή πολλες φορες απλα κανεις προπονηση για να μενεις στο ιδιο επιπεδο. Αυτο το σημειο ειναι διαφορετικο στον καθενα και εχει να κανει με ολους τους παραγοντες που εχουν αναφερθει, γονιδια, διατροφη, καθημερινοτητα, προπονηση κλπ Τα συμπληρωματα δεν θα κανουν την μεγαλη διαφορα εδω, μπορει να σε ξεκολλησουν προσωρινα αλλα θα ειναι μικρη η διαφορα. Δεν στα λεω ολα αυτα για να μην παρεις κατι, αλλα δεν ειναι καλο να εξειδανικευουμε κατι και να νομιζουμε οτι η διαφορα η δικη μας με τον διπλανο ειναι οτι αυτος χρησιμοποιει πρωτεινη και αυτο φταιει που ειναι πιο δυνατος κλπ Αυτα στα λεει καποιος που χρησιμοποιει χρονια συμπληρωματα διαφορα και εχει ξοδεψει ενα σωρο λεφτα σε αυτα. Μπορω να παραδεχτω οτι το 90% των συμπληρωματων ειναι ο ψυχολογικος παραγοντας, η ψυχολογια του "κατι παιρνω" αρα ειμαι καλυτερος, αρα μπορω να προπονηθω καλυτερα, υπαρχει και αυτο πληρωνουμε οι περισσοτεροι να σου πω την αληθεια. Οσο δεν εχεις πολλες υποχρεωσεις κοιτα να μαθεις το σωμα σου, αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω. Αυτο θα σε βοηθησει αργοτερα για να ξερεις ποση προπονηση χρειαζεσαι, να καταλαβαινεις τις αναγκες του σωματος σου και θα εχεις και μια βαση που θα ειναι σταθερη.

    Η χρηση συμπληρωματων ή οποιασδηποτε ουσιας πρεπει να ειναι συνειδητη επιλογη και οχι αναγκη. Εγω ειμαι απο αυτους που τα εκαναν ολα βιαστικα. Πηρα συμπληρωματα στα 18 και περασα και στην αλλη οχθη στα 20-21. Λαθος ητανε, οκ δεν το πληρωσα αλλα ηταν τυχαιο. Αν ειχα το μυαλο που εχω τωρα μεχρι τα 22 μου δεν θα αγγιζα τιποτα και απλα θα προσπαθουσα να μαθω τι χρειαζεται το σωμα μου για να αναπτυχθει. Αλλωστε τοτε δεν εκανα τιποτα αλλο, φοιτητης ημουνα, δεν χρειαζομουν κανενα συμπληρωμα, ολα ετοιμα τα ειχα, φαγητο-υπνο-γυμναστηριο.

    Και κατι αλλο που εχει αναφερθει παλι αλλα ειναι χαρακτηριστικο. Καταλαβαινεις το ποσο σκληρα προπονεισαι οταν βρεθεις με καποιον που πραγματικα προπονειται σκληρα. Παντα θεωρουσα οτι προπονουμουνα σκληρα επειδη με συγκρινα με το 99% αυτων που πανε γυμναστηριο. Καποια στιγμη βρεθηκα με κατι παλικαρια και στα 20 λεπτα μαζι τους ημουν μεταξυ εμφραγματος και εμετου απο την ενταση. Το ιδιο ισχυει και για τα γονιδια. Απλα κοιτατε να ειστε οι καλυτεροι που μπορειτε εσεις, παντα θα υπάρχει καποιος πιο δυνατος, πιο πρησμενος, πιο γραμμωμενος κλπ

  26. #26
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Eυχαριστω για την απαντηση megageo ;)

  27. #27
    New Member
    Join Date
    15-02-09
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Εχει ξαναειπωθει αρκετές φορές νομίζω αλλα η πρωτε'ί'νη χρησημοποιείται
    σαν συμπληρωμα λόγω ευκολίας και εξοικονόμισης χρόνου και οχι γιατι θα κάνει κάποια διαφορά!
    Τωρα αν καποιος παιρνει οση πρωτε'ί'νη και οσες θερμιδες χρειάζεται απο το φαγητό αν παρει
    συμπληρωμα πρωτε'ί'νης η μονη διαφορά που θα δει σε βαθος χρονου ειναι λιγο περισσότερο λίπος στο σώμα του.
    Απλά τα πράγματα..

    Επίσης φίλε Αγγελε οταν λες σκληρή προπόνηση τι εννοείς?
    Γιάτι αλλο κάνω σουπερσετ δικέφαλα-τρικέφαλα και αλλο 5Χ10 ΒΑΘΙΑ ελεύθερα καθίσματα με το 13RM μου...

    Μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πάντως που οι περισσότεροι νεοι-εφηβοι κάνουν πολύ συχνα ερωτήσεις
    για συμληρώματα και οχι για την σωστη εκτέλεση ασκήσεων,για προγράμματα και για διατροφή,που αν το δούμε σε
    συνάρτηση με το οτι στα περισσότερα γυμναστήρια οι γυμναστες δεν ξέρουν την τύφλα τους αλλα ακόμα και να ξέρουν
    δύσκολα μπορούν να βοηθήσουν λογω οτι ''γυμνάζουν'' ταυτόχρονα 50 άτομα,φαντάζει τραγικό...

    Επίσης,αν και πολλοί μπορεί να διαφωνήσουν,κατα τη γνωμη μου προγράμματα του τυπου Δευτερα-Στηθος Τριτη-Πλάτη Τετάρτη-Ποδια
    Πεμπτη-Ωμοι Παρασκευη-Χερια δεν θα έπρεπε να προτιμουνται απο αρχάριους(αλλα και απο νατουραλ προχωρημενους).
    Αν καποιος νέος αθλούμενος θέλει να δει τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στο σώμα του,τα πρωτα 2 χρονια τουλάχιστον δίνει πολύ μεγαλη
    βαρύτητα σε βασικες ασκήσεις και συμπληρώνει με ελάχιστες βοηθητικες αναλογα τα αδύναμα σημεια που θα φανούν στην πορεια.

    Συμβουλη προς τους νεόυς:Δωστε βάση σε βασικές ασκήσεις μαθαίνοντας σωστά την εκτελεσή τους,κάντε προγράμματα βασισμένα
    στις βασικες ασκησεις και σε πιο ''αθλητικο'' μοτίβο και οχι μποντυμπιλντεράδικα προγράμματα απο περιοδικα.
    Κάντε 3 χρόνια σωστες προπονησεις και διατροφη εκμεταλλευόμενοι την ορμονικη κατάσταση του οργανισμου σας και δε
    θα πιστευετε στα μάτια σας με το αποτέλεσμα.Η Ρωμη δε χτίστηκε σε μια μέρα.Οπότε επιμονή και υπομονή και σωστή ενημέρωση. Μην περιμένετε ετοιμα πραγματα
    ούτε μαγικα ματζούνια.Τα περισσότερα συμπληρώματα "δρουν" κυρίως ψυχολογικά,όπως είπε και ο megageo, οταν με τα χρόνια εχεις κουραστεί και η πρόοδος είναι πολυ αργη.

  28. #28
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Γιωργο πραγματικα σε παραδεχομαι γιαυτα που διαβασα...οτι εκανες λαθος που πηρες μικρος και οτι ειναι τα πιο πολλα λεφτα για ψυχολογικους λογους κτλ Σχεδον ολοι θα εγραφαν κατι για να δικαιολογησουν τα λεφτα που εχουν ριξει τοσα χρονια και για να φανουνε σωστοι στις επιλογες τους. Μπραβο πραγματικα και μακαρι ολοι να περνουσαν αυτη την λογικη στους νεους
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  29. #29

    Default

    Quote Originally Posted by apollonas22 View Post
    Εχει ξαναειπωθει αρκετές φορές νομίζω αλλα η πρωτε'ί'νη χρησημοποιείται
    σαν συμπληρωμα λόγω ευκολίας και εξοικονόμισης χρόνου και οχι γιατι θα κάνει κάποια διαφορά!
    Τωρα αν καποιος παιρνει οση πρωτε'ί'νη και οσες θερμιδες χρειάζεται απο το φαγητό αν παρει
    συμπληρωμα πρωτε'ί'νης η μονη διαφορά που θα δει σε βαθος χρονου ειναι λιγο περισσότερο λίπος στο σώμα του.
    Απλά τα πράγματα..

    Επίσης φίλε Αγγελε οταν λες σκληρή προπόνηση τι εννοείς?
    Γιάτι αλλο κάνω σουπερσετ δικέφαλα-τρικέφαλα και αλλο 5Χ10 ΒΑΘΙΑ ελεύθερα καθίσματα με το 13RM μου...

    Μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πάντως που οι περισσότεροι νεοι-εφηβοι κάνουν πολύ συχνα ερωτήσεις
    για συμληρώματα και οχι για την σωστη εκτέλεση ασκήσεων,για προγράμματα και για διατροφή,που αν το δούμε σε
    συνάρτηση με το οτι στα περισσότερα γυμναστήρια οι γυμναστες δεν ξέρουν την τύφλα τους αλλα ακόμα και να ξέρουν
    δύσκολα μπορούν να βοηθήσουν λογω οτι ''γυμνάζουν'' ταυτόχρονα 50 άτομα,φαντάζει τραγικό...

    Επίσης,αν και πολλοί μπορεί να διαφωνήσουν,κατα τη γνωμη μου προγράμματα του τυπου Δευτερα-Στηθος Τριτη-Πλάτη Τετάρτη-Ποδια
    Πεμπτη-Ωμοι Παρασκευη-Χερια δεν θα έπρεπε να προτιμουνται απο αρχάριους(αλλα και απο νατουραλ προχωρημενους).
    Αν καποιος νέος αθλούμενος θέλει να δει τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στο σώμα του,τα πρωτα 2 χρονια τουλάχιστον δίνει πολύ μεγαλη
    βαρύτητα σε βασικες ασκήσεις και συμπληρώνει με ελάχιστες βοηθητικες αναλογα τα αδύναμα σημεια που θα φανούν στην πορεια.

    Συμβουλη προς τους νεόυς:Δωστε βάση σε βασικές ασκήσεις μαθαίνοντας σωστά την εκτελεσή τους,κάντε προγράμματα βασισμένα
    στις βασικες ασκησεις και σε πιο ''αθλητικο'' μοτίβο και οχι μποντυμπιλντεράδικα προγράμματα απο περιοδικα.
    Κάντε 3 χρόνια σωστες προπονησεις και διατροφη εκμεταλλευόμενοι την ορμονικη κατάσταση του οργανισμου σας και δε
    θα πιστευετε στα μάτια σας με το αποτέλεσμα.Η Ρωμη δε χτίστηκε σε μια μέρα.Οπότε επιμονή και υπομονή και σωστή ενημέρωση. Μην περιμένετε ετοιμα πραγματα
    ούτε μαγικα ματζούνια.Τα περισσότερα συμπληρώματα "δρουν" κυρίως ψυχολογικά,όπως είπε και ο megageo, οταν με τα χρόνια εχεις κουραστεί και η πρόοδος είναι πολυ αργη.

    τα πες ολα φιλε,μπραβο για τη νοοτροπια σου...και μενα μου κανει εντυπωση
    η συχνοτητα των ερωτησεων για συμπληρωματα κ οχι για θεματα προπονησης,βασικων ασκησεων,τεχνικης κ.λπ...
    επισης τι περισσοτερο θα σου δωσει η πρωτεινη απο οποιαδηποτε αλλη πηγη πρωτεινης μετα τη προπονηση?επισης τι τρομερο θα σ δωσει η κρεατινη?λιγες επαναληψεις παραπανω,που μεταα πο καποιες προνησεις θα τις ''ειχες'' και χωρις τη χρηση της.αντε και λιγα κιλα που φευγουν αμεσως μετα το σταματημα της?νιτρικα , η χαρα του placebo...
    περισσοτερα θα σου προσφερει φιλε μου το να δυναμωσεις στις βασικες και να
    χεις μια γραμμικη προοδο σ αυτες παρα ν αναλωνεσαι στο αν θα καταφεριες κατι χωρις supps..

  30. #30
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    χμμμ..ωραιο θεμα. προβλεπω πως πολλες σελιδες θα γραφτουν για αυτο το θεμα.
    αγγελε και κωστα(τριπολη) τα συμπληρωματα δεν ειναι απαραιτητα για να κανεις ενα πραγματικα καλο,αν φυσικα εχετε τα γονιδια,τη θεληση,την επιμονη,τη διαρκεια και τη γνωση για να το πετυχετε.
    εγω τα πρωτα 4μιση χρονια που γυμναζομουν,δεν χρησιμοποιουσα συμπληρωματα.ουτε πολυβιταμινη.και πραγματικα ημουν πολυ ευχαριστημενος απο το σωμα μου.
    και τωρα παλι τα εχω περιορισει στο ελαχιστο(οχι οτι επαιρνα και πολλα δηλαδη) γιατι κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι κατωτερα του στερου φαγητου.
    οσο πιο επεξεργασμενο ειναι κατι,τοσο λιγοτερο αξιοποιησιμο ειναι απο το σωμα.να το ξερετε.
    αν μπορειτε να τρωτε σωστα,δε χρειαζεστε συμπληρωματα.δεν ειναι οτι ειναι καρκινογονα η οτι ειναι του διαβολου,η χιλιες δυο αλλες ανακριβειες,απλα δεν ειναι τοσο απαραιτητα οσο νομιζουν ολοι.ειναι υπερεκτημημενα στα ματια των νεων παιδιων.ενταξει ειναι λογικο γιατι οσοι ειναι μικροι σε ηλικια δεν εχουν τις γνωσεις και την εμπειρια να κρινουν.
    Last edited by savage; 23-02-11 at 01:59.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπάρχει Όριο Στη Μυϊκή Ανάπτυξη;
    By jkathar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 01-06-10, 13:56
  2. Kαρδιακοι παλμοι:ποιο ειναι το οριο;
    By gsatelite in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 22-06-08, 21:41
  3. Άνω όριο κατανάλωσης συμπληρωμάτων πρωτείνης
    By TALOS in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-05, 05:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •