Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default Διατροφή Όγκου Για Έφηβο

    Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο site και θα ηθελα τη γνωμη σας για μια διατροφη ογκου που εφτιαξα μονος μου.Ειμαι 17 ετων υψος 1.74 και 68 κιλα και θα ηθελα να ανεβασω τα κιλα μου περιπου στα 73.Λοιπον η διατροφη που ακολουθω εδω και πεντε μερες ειναι η εξης:

    1ο Γευμα
    7:30-8:00:
    60γρ. κουακερ
    1 ποτηρι γαλα 1.5%
    2 ολοκληρα αυγα βραστα
    1 μπανανα
    1 κουταλια του γλυκου φυστικοβουτυρο

    2ο γευμα
    10:00-10:30:
    1 τοστ με γαλοπουλα,τυρι και μαρουλι

    3ο Γευμα
    14:15-14:30:
    150γρ. Ψητο κοτοπουλο με ριζι ή σαλατα ή γαλοπουλα με ριζι ή σαλατα ή μπριζολα χοιρηνη με ριζι ή σαλατα ή μια φορα τη βδομαδα οσπρια ή λαδερο.Γενικα οτι εχει σπιτι μπορει και μακαρονια καμια μερα ή και πατατα ψητη

    Προπονηση 15:30-17:00 ή 16:00-17:30

    4ο Γευμα
    18:00:
    4 βραστα ασπραδια αυγων
    1 μπανανα(Δεν ξερω αν χρειαζεται η μπανανα αμα μπορειτε πειτε τη γνωμη σας)
    και λιγοτερο απο το μισο του γευματος 5

    5ο Γευμα
    20:00:
    Λιγο απο το μεσημεριανο ή και στην ιδια ποσοτητα.Ισως και μια κονσερβα τονο σε νερο με λιγο ριζι αμα δεν εχει μεινει τιποτα απο το μεσημερι

    6ο Γευμα
    22:30-23:00:
    1 γιαουρτι 2%


    Οποιοες διορθωσεις δεκτες

  2. #2
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Για τα κιλα σου μια χαρα φαινεται : Διορθωσεις , 1ον τα οσπρια μη τα βαζεις σαν πηγη πρωτεινης αλλα σαν υδατανθρακα και να τα συνοδευεις παντα με πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας (κρεας ,ψαρι) ,2ον γιατι ρυζι ή σαλατα θα επρεπε να δινεις βαση στο ρυζι που ειναι υδατανθρακας και τη σαλατα να την εχεις στο γευμα σου σαν πηγη βιταμινων , 3ον στο 6ο γευμα μπορεις να φας και 7-8 αμυγδαλα για βιταμινες και καλα λιπαρα,σε γενικες γραμμες πιστευω οτι εισαι σε καλο δρομο παντως ,εχεις πιασει το νοημα της διατροφης απο μικρη ηλικια και αυτο θα σε αποζημιωσει ,αυτα απο εμενα και καλη συνεχεια!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default

    ενταξει φιλε ευχαριστω θα την συνεχησω με τις διορθωσεις σου.Πιστευεις οτι απο θερμιδες ειναι καλα η διατροφη? Οι δικιες μου θερμιδες συντηρησης ειναι 2200 με ελαχιστη δραστηριοτητα.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default

    και κατι τελευταιο πιστευεις 15% λιπος που εχω ειναι καλα?

  5. #5
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by Apostolis123 View Post
    ενταξει φιλε ευχαριστω θα την συνεχησω με τις διορθωσεις σου.Πιστευεις οτι απο θερμιδες ειναι καλα η διατροφη? Οι δικιες μου θερμιδες συντηρησης ειναι 2200 με ελαχιστη δραστηριοτητα.
    Ναι μια χαρα ειναι ξεκινα και αν δεις οτι χρειαζεσαι να ανεβασεις λιγο ποσοτητες καντο,να θυμασαι δεν πρεπει να νιωθεις ουτε οτι εχεις σκασει ,ουτε κενος,ακου το σωμα σου,15 % που λες δεν ξερω απο που το εχεις μετρησει μπορει να εχεις και λιγοτερο αλλα γενικα μη σε απασχολει εισαι αδυνατος ετσι και αλλιως.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default

    Πιο πολυ φουσκωνω το πρωι που τρωω συνηθως το γαλα με κουακερ,μια μπανανα και 1 κουταλια του γλυκου φυστικοβουτυρο και καποια μερα μπορει και τα 2 αυγα που γραφω αλλα περισσοτερο αυγα τρωω μετα την προπονηση

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default

    Να σας ρωτησω κατι επειδη το μεταπροπονητικο μου (5-6 ασπραδια και μια μπανανα ή φρυγανια με μελι και ταχινι) απεχει με το βραδυνο 4 ωρες περιπου μηπως να πινω ενδιαμεσα κανα γαλα 0%? Για πρωτεινη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Όγκου
    By dvl.gr in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 24-12-10, 13:02
  2. Νέα διατροφή όγκου
    By iskraone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 23-08-09, 04:29
  3. Δοσολογία Κρεατίνης Για Έφηβο
    By bboy in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 28
    Last Post: 03-03-09, 22:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •