Και κάνω την αρχή...

Μια φορά ήταν σε ένα ζωολογικό κήπο μια μαϊμού και ένα λιοντάρι. Το λιοντάρι έκοβε βόλτες και φτάνει κάτω από το δέντρο που είναι ξαπλωμένη η μαϊμού...

-Κατέβα να παίξουμε, λέει στη μαϊμου.
-Όχι γιατί θα με φας, χαζή είμαι;! λέει η μαϊμου.
-Κατέβα να παίξουμε κι εγώ δε θα σε φάω, δε θα σε ακουμπήσω.
-Όχι, ψέματα λες!!!
-Κατέβα να παίξουμε!!! Έλααααααααααα!!! λέει το λιοντάρι.
-Λοιπόν άκου τι θα κάνουμε, λέει η μαϊμού, δέσε με την ουρά σου τα πόδια σου, να μη μπορείς να κουνηθείς να με πιάσεις να με φας και θα κατέβω.
-Ουφ, εντάξει, λέει το λιοντάρι!!!

Πιάνει το λιοντάρι την ουρά του, δένει τα πόδια του και λέει στη μαϊμού να κατέβει. Τότε κατεβαίνει η μαϊμού, πάει πίσω απ' το λιοντάρι και... τσουκου τσούκου του τη φοράει!!! Μετά γίνεται καπνός!!!

Παλεύει το λιοντάρι να ξελυθεί, λύνεται μετά από καμιά ώρα, και αρχίζει να κυνηγάει τη μαϊμού. Τρέχουν τρέχουν μέσα στο ζωολογικό κήπο, περνάνε πάνω από τη λίμνη των κορκοδείλων, μπαίνουν μέσα στο κλουβία με τα φίδια, περνάνε κάτω από τα δέντρα με τους παπαγάλους, βουτάνε μέσα στη δεξαμενή με τους καρχαρίες, περνάνε πάνω από το φράχτη βγαίνουν έξω στο δρόμο!!!

Τρέχουν πάνω στη κεντρική λεωφόρο, περνάνε ανάμεσα στα αυτοκίνητα, σταματούν τη κυκλοφορία, μπαίνουν μέσα σε ένα πάρκο!!! Σταματάει ένα λεπτό το λιοντάρι που δεν μπορούσε να πάρει άλλο ανάσα... τότε βρίσκει ευκαιρία η μαϊμού και εξαφανίζεται... βρίσκει μια εφημερίδα παρα τημένη σε ένα παγκάκι και κάθετε, την ανοίγει σα να διαβάζει, να τη καλύπτει ολόκληρη να μη φαίνεται...

Ψάχνει το λιοντάρι, ψάχνει, ψάχνει, ψάχνει...

-Τη πουτ@ν@ τη μαϊμού και που πήγε... δε θα τη βρω;!

Τότε βλέπει έναν άνθρωπο να καθεται σε ένα παγκάκι και να διαβάζει εφημερίδα (η μαϊμού ήταν φυσικά).

-Συγνώμη κύριε, μήπως είδατε μια μαΐμου εδώ κοντά;
-Ποιά μαΐμου, αυτή που γ@μησε το λιοντάρι;! Απαντάει μέσα σε χάχανα η μαϊμου.

Σκύβει το κεφάλι και κοιτάζοντας κάτω λέει:

-Όχι ρε φούστη μου... το γράψανε κι εφημερίδες!!!