Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default Μπιφτέκια γαλοπούλας

    Ψάχνοντας εναλλακτικούς τρόπους μαγειρέματος της γαλοπούλας, κατέληξα τυχαία μια μέρα στα μπιφτέκια. Έβαζα διάφορα πράγματα μέσα μέχρι να βρω κάτι που να μου αρέσει και τελικά έχω καθιερώσει τα εξής:

    750γρ κιμά από στήθος γαλοπούλας (μου βγάζουν 9 μπιφτέκια περίπου)
    2 καρότα
    2 ντομάτες
    2 κολοκύθια
    1 πιπεριά κόκκινη
    Μαιντανό
    Λίγο γάλα

    Ψιλοκόβω όλα τα λαχανικά μαζί στο multi (να μην γίνουν αλοιφή, ίσα να ψιλοκοπούν), τα ανακατέβω με τον κιμα.
    Ρίχνω κ λίγο γάλα (για να γίνουν πιο αφράτα, ενδεχομένως να μην χρειάζεται αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ως τώρα χωρίς).
    Καμιά φορά και λίγη μουστάρδα μέσα, αλατοπίπερο κ λίγη πάπρικα.
    Τα πλάθω σε μπιφτέκια, ψήνω στους 200 σε ταψάκι με λαδόκολα μην κολλήσουν (χρόνο δε θυμάμαι, υπολογίζω γύρω στα 40λεπτά με 1ώρα max.Μέχρι να στεγνώσουν γιατί χρώμα ιδιαίτερο δεν παίρνουν).

    Ο κιμάς θα είναι κάπως "νερουλός" και δεν θα πλάθεται..ίσα που θα παίρνει σχήμα, μην το φοβηθείτε, στο τέλος του ψησίματος θα είναι κανονικό μπιφτέκι... αρκεί βέβαια να έχει πάρει σχήμα στο ταψί.
    Last edited by pitsouf; 15-03-11 at 11:09.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    αρκεί βέβαια να έχει πάρει σχήμα το ταψί.

    tnx για την συνταγη
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  3. #3
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Να 'σαι καλά!!!

    Αν τα δοκιμάσεις να μου πεις πως σου φάνηκαν!!!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Η μάνα μου, μου φτιάχνει μια παρόμοια συνταγή αλλά με κιμά απο μοσχαρίσιο φιλέτο...δοκίμασε να μην βάλεις γάλα...1 ντομάτα αρκεί και λίγο κρεμμύδι-μαιντανός...ο κιμάς πλάθεται κανονικά και είναι και πιο light...επίσης βάζει κουάκερ τριμμένα στο μούλτι...
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια τα κάνω διαφορετικά, κρεμμύδι-μαιντανό-ντομάτα-ρίγανη κ λίγο γάλα πάλι για να αφρατέψουν...και ανάλογα την επόχη (που και καλά προσέχω ή όχι εξαρτάται το αν θα βάλω μέσα φρυγανιά τριμμένη).
    Αλλά το μοσχαρίσιο να πω την αλήθεια μου το ευχαριστιέμαι μόνο αν είναι στα κάρβουνα...αλλιώς δε μου λένε και πολλά...

    Ο κιμάς της γαλοπούλας όμως είναι ούτως ή άλλως πιο μαλακός από τον μοσχαρίσιο οπότε και πάλι με μια ντομάτα κ χωρίς γάλα δεν θα έχει ακριβώς την ίδια υφή....μου αρέσουν όμως γευστικά όπως βγαίνουν με αυτά τα υλικά οπότε κ τα καθιέρωσα.
    Κουάκερ κλπ δε θέλω να βάλω για να μην αυξηθούν οι θερμίδες....

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Ο καθένας προσαρμόζει τη συνταγή ανάλογα τις ανάγκες του...αυτό είναι το σωστό!!!!!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Ο καθένας προσαρμόζει τη συνταγή ανάλογα τις ανάγκες του...αυτό είναι το σωστό!!!!!
    Kαλά αυτό εννοείται!

  8. #8
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ευχαριστουμε Δεσποινης! :)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Περικαλώ περικαλώ!!!

    Μακάρι να σας αρέσει αν την δοκιμάσετε!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ ωραία συνταγή πιτσούφ! Σ'ευχαριστούμε πολύ!
    Και μόνο που διάβασα τα υλικά και την εκτέλεση κατάλαβα πως ακριβώς θα μοσχοβολάει και τι γεύση θα χει.
    Τελικά φαντασία να χουμε και δεν υπάρχει δικαιολογία για άνοστο και μονότονο φαγητό ;-)

  11. #11
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πολύ ωραία συνταγή πιτσούφ! Σ'ευχαριστούμε πολύ!
    Και μόνο που διάβασα τα υλικά και την εκτέλεση κατάλαβα πως ακριβώς θα μοσχοβολάει και τι γεύση θα χει.
    Τελικά φαντασία να χουμε και δεν υπάρχει δικαιολογία για άνοστο και μονότονο φαγητό ;-)
    εγω θεωρω πλεον ανοστα τα τηγανιτα και τα πολυ τσιγαρισμενα ,με λιγωνει η γευση τους ,με το καθαρο μαγειρεμα η τροφη διατηρειται πιο ζουμερη και κραταει το 100% της γευση της,αρα δεν νομιζω οτι εμεις χανουμε σε γευση αλλα οι αλλοι που νομιζουν οτι χανουμε εμεις.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Να είσαι καλά Ειρηνάκι μου!!

    Κοίτα....όσον αφορά τη γεύση κ τη μυρωδιά...από μυρωδιά μια χαρά πάει....και από γεύση για φαγητό τέτοιου είδους πάντα, γιατί όπως και να το κάνουμε δεν είναι ούτε μουσακάς είναι ούτε παστίτσιο ούτε κοκκινιστό με μακαρόνια πεινάω λιγάκι φαίνεται???χαχαχαχαχχα

  13. #13

    Default

    ωραια συνταγη !!!!ειχα βαλει κι εγω σε μοσχαρισιο κιμα καροτο και πιπερια !!!!θα το δοκιμασω !!!!!αλλα βρε παιδια λαδακι ?λιγο λαδακι βρε παιδια ....δεν βαζει κανεις?

  14. #14
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Εμενα η μανα μου φτιάχνει κοτομπιφτεκια με κιμα απο φιλετο στηθος κοτοπουλο, ντοματα, κολοκυθακια και κουακερ τριμμενο ή φρυγανια μαυρη αντι για κουακερ και τα σκίζω :-) Τωρα στην επομενη φουρνιά θα της πω να μ φτιαξει το δικό σου!! Ευχαριστούμε!
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by afthartos View Post
    Εμενα η μανα μου φτιάχνει κοτομπιφτεκια με κιμα απο φιλετο στηθος κοτοπουλο, ντοματα, κολοκυθακια και κουακερ τριμμενο ή φρυγανια μαυρη αντι για κουακερ και τα σκίζω :-) Τωρα στην επομενη φουρνιά θα της πω να μ φτιαξει το δικό σου!! Ευχαριστούμε!
    Ρε γαμώτο κι εγώ ήθελα κιμά κοτόπουλο αλλά εκεί που ψωνίζω δεν κόβουν και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να βρω κανέναν καλό χασάπη που να κόβει

    Quote Originally Posted by pipi fakidomiti View Post
    ωραια συνταγη !!!!ειχα βαλει κι εγω σε μοσχαρισιο κιμα καροτο και πιπερια !!!!θα το δοκιμασω !!!!!αλλα βρε παιδια λαδακι ?λιγο λαδακι βρε παιδια ....δεν βαζει κανεις?
    Πίπη μου γενικά εγώ έχω ένα θέμα με το λάδι...ακόμη και όταν σαβούρωνα ασύστολα junk food, λάδι στο φαγητό δεν έβαζα (εκτός από λαδερά πχ αλλά και πάλι με πολύ πολύ μέτρο)....πρέπει να το ξεπεράσω αυτό το κόλλημα με το λάδι....
    Γενικά πάντως τώρα που προσπαθώ κάπως να το εντάξω στη διατροφή μου, θα προτιμήσω να το βάλω ωμό στη σαλάτα που θα φάω με τα μπιφτέκια παρά στα μπιφτέκια (ααααν βάλω γιατί συνήθως το αμελώ )
    Last edited by pitsouf; 15-03-11 at 15:27.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    εγω θεωρω πλεον ανοστα τα τηγανιτα και τα πολυ τσιγαρισμενα ,με λιγωνει η γευση τους ,με το καθαρο μαγειρεμα η τροφη διατηρειται πιο ζουμερη και κραταει το 100% της γευση της,αρα δεν νομιζω οτι εμεις χανουμε σε γευση αλλα οι αλλοι που νομιζουν οτι χανουμε εμεις.
    Συμφωνώ απόλυτα Φίλιππε!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Ρε γαμώτο κι εγώ ήθελα κιμά κοτόπουλο αλλά εκεί που ψωνίζω δεν κόβουν και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να βρω κανέναν καλό χασάπη που να κόβει
    Κ μενα δε μ εκοβαν μεχρι που τους ειπα οτι τ κρεοπωλειο στο επομενο τετραγωνο κοβει..

    Κ τοτε μου λεει ελα κατα το κλεισιμο, οταν τον ρωτησα γτ μου λεει οτι 'λερωνει' τη μηχανη.. Αυτος ειναι ο λογος π οι περισσοτεροι δεν κοβουν..

  18. #18
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Κ μενα δε μ εκοβαν μεχρι που τους ειπα οτι τ κρεοπωλειο στο επομενο τετραγωνο κοβει..

    Κ τοτε μου λεει ελα κατα το κλεισιμο, οταν τον ρωτησα γτ μου λεει οτι 'λερωνει' τη μηχανη.. Αυτος ειναι ο λογος π οι περισσοτεροι δεν κοβουν..
    χαχαχαχαχα σωστός!!!
    Θα το δοκιμάσω κι εγώ!!!!

    Μα μου κάνει εντύπωση ότι έχει ξεχωριστή μηχανή για κιμά γαλοπούλας αλλά όχι για κοτόπουλο

  19. #19

    Default

    pitsouf,αυτο που κανεις εσυ ειναι το σωστο ,εγω με το λαδακι εχω ενα θεμα !!!!απλα ειπα να το αναφερω μηπως ξεχασες να το πεις .χιχιχι!!!!εγω πρεπει να το κοψω οχι εσυ να το προσθεσεις !!!!
    εγω δεν βαζω καθολου αλατι- μουσταρδα -κετσαπ ειναι φουλ στο αλατι !!!!δηλαδη κυτταρητιδα

    veggeto ,συμφωνω για τα τηγανιτα ..απο 15 χρονων τα εχω κοψει.και στην κορη μου κανω κολοκυθοκεφτεδες (κολοκυθακι,γαλετα ,αβγο,τυρακι) στον φουρνο και κατι κοτες μου λενε απα πα πως τα τρωει η μικρη σου ?αν δεν ειναι τηγανιτα εμενα ο γιος μου δεν τα τρωει .εγω αν φαω τηγανιτο κανω κατι χρονια να χωνεψω .

    προχτες στο ικεα με σταματαει μια χοντρη και μου λεε¨τι τρωει η μικρη? ρυζογκοφρετα της απαντω ...και πως το τρωει ?αυτο ειναι σαν αφρολεξ!!!!δεν ξερω της λεω ..δεν εχω δοκιμασει αφρολεξ!!!!

  20. #20

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    την εφτιαξα Ριτσα μου,απλα δεν προσθεσα τα καροτα!
    βγηκαν τελεια!!!
    σ ευχαριστουμε πολυυυυυυυυυυυ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπιφτέκι Γαλοπούλας !!
    By LLEONIDAS in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 30-10-09, 23:54
  2. Ζαμπον γαλοπουλας...
    By erestikosv in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 30-11-06, 19:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •