Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default Ερώτηση για πρωτεϊνη;

    Γεια σας και καλως σας βρηκα σε αυτο το πολυ περιεκτικο και βοηθητικο forum.

    Εχω ξεκινησει εδω και ενα μηνα γυμναστηριο με σκοπο την αυξηση ογκου(5-6 φορες την εβδομαδα). Ειμαι 26, υψος: 1.83 και 72kg. Ταυτοχρονα εχω ξεκινησει να κανω και διατροφη γιατι πριν απο αυτο ετρωγα μονο σουβλακια,πιτσες και χαμπουργκερ...Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με γυμναστικη εκτος απο κανενα ποδοσφαιρο που επαιζα που και που.

    Σημερα εκανα λιπομετρηση και εχω 33% λιπος ετσι οταν ρωτησα τον διατροφολογο με συμβουλεψε να μην παρω ακομα συμπληρωμα πρωτεϊνης αλλα να περιμενω να πεσει το ποσοστο λιπους μου και μετα να ξεκινησω.

    Παρολα αυτα ο γυμναστης, μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα εφοσον ειμαι αδυνατος και οτι μπορω να ξεκινησω να παιρνω. Μαλιστα μου συστησε την whey 100% της eas. Καποιος φιλος γυμναστης μου ειπε οτι η whey 100% της on ειναι η καλυτερη και καποιος αλλος γνωστος μου, μου ειπε για την 100% whey της weider...

    Ομολογω οτι εχω μπερδευτει αρκετα με το αν πρεπει να παρω πρωτεϊνη ή οχι (δεν σηκωνω και τα τρελα κιλα...) και αν θα ηταν χρησιμο ποια εταιρια προτεινετε εσεις;

    Ζητω συγνωμη αν ακουγομαι εντελως ασχετος αλλα ειμαι στην αρχη ακομα και το ψαχνω δεξια και αριστερα..
    Ευχαριστω εκ των προτερων, Νικος.
    Last edited by nick2602; 15-03-11 at 14:12.

  2. #2
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Με την πρωτεινη δεν υπαρχει προβλημα ,αλλα να ξερεις οτι αν εχεις μια ισσοροπημενη διατροφη σου ειναι περιττη...Επισης 1.83 ,72 κιλα,33% λιπος? κατι δεν παει καλα ,εισαι ηδη αδυνατος πανω απο 15 % πιστευω οτι ειναι πολυ για τα κιλα σου,μηπως εκανε λαθος η διατροφολογος?

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Όλοι άσχετοι ήμασταν στην αρχή γι'αυτό και μπήκαμε στο φόρουμ για να μάθουμε...Καταρχήν καλώς όρισες...Αφού ρωτάς συγκεκριμένα για τη πρωτείνη αφού είσαι αρχάριος μια καλή διατροφή θα σε βοηθήσει περισσότερο απο τη καλύτερη πρωτείνη που κυκλοφορεί...φτιάξε λοιπόν τη διατροφή σου προς το παρόν...τα δυο συμπληρώματα που ανέφερες είναι εξίσου καλά...(αν και λίγο τσιμπημένα στη τιμή)...Καλή διατροφή-άσκηση-ξεκούραση...τέλος μιας και δε ρωτάς γι αυτό να σου πώ ότι 5-6 φορές τη βδομάδα είναι υπερβολικά πολλές...θα κουραστείς και θα βαρεθείς...3...μάξιμουμ 4 φορές είναι οκ!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!

    Ειμαι πολυ αδυνατος.. Οσο καιρο θυμαμαι τον εαυτο μου προσπαθουσα ματαια να βαλω κιλα... Ετσι μετα απο την πολυ κακη διατροφη των περασμενων χρονων (και τα ποτα) καταφερα να πεταξω λιγο κοιλια.... εξου και το ποσοστο λιπους φανταζομαι!

    Εδω και ενα μηνα προσεχω πολυ τη διατροφη μου και προσπαθω να κανω 5 γευματα... Απλως θεωρω οτι θα ειναι ευκολια μετα την προπονηση να πινω ενα σεϊκερ και να τρωω μετα το μεσημεριανο παρα να βιαζομαι να παω σπιτι να φαω κατευθειαν μετα την προπονηση.... (πηγαινω 11-12 το πρωϊ καθε μερα...)

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστω Παυλο!
    Απλως το εχω παρει λιγο πατριωτικα τωρα που ειναι αρχη... και επισης ερχεται και καλοκαιρι γιαυτο πηγαινω οσο πιο συχνα γινεται στο γυμναστηριο.. :)
    Ναι οντως ειναι πολυ ακριβα.. ειδικα το πρωτο που ανεφερα, το πουλανε κοντα στα 100 ευρω..!!!!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Εγώ στη θέση σου με αυτά τα 100Ε θα έπερνα φαγητό πάντως...άμα θες το συμπλήρωμα για το λόγο που είπες μετά τη προπόνηση...κοίτα να βολευτείς με κάτι πιο φτηνό...για παράδειγμα σου λέω τη Myofusion του Gaspari... υπάρχουν πολλά καλά συμπληρώματα...ψάξε το λίγο...
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Εχεις δικιο θα το ψαξω περισσοτερο....

    Ποια θα ηταν η ιδανικη καταναλωση αν εχω ως δεδομενο οτι πηγαινω κατα τις 11 στην προπονηση; μια δοση καμια-μιαμιση ωρα πριν(μαζι με το πρωϊνο) και μια αμεσως μετα; και οταν δεν κανω προπονηση απλως μια δοση μαζι με το μεσημεριανο ή το απογευματινο;

    Εχετε υποψιν σας καποιο site για online αγορες με καλες τιμες (εχω δει το xtr.gr) ; Αμινοξεα και πολυβιταμινες που μου εχουν πει ειναι αναγκαιες ή μηπως ειναι πολυ νωρις για να ασχολουμαι με αυτα;

    Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλως εσας σας εμπιστευομαι πιο πολυ αποτι μου λεει ο καθενας φιλος μου...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Aν κάνεις ένα καλό πρωινό γεύμα και ένα δεκατιανό...πριν την προπόνηση δε χρειάζεται η πρωτείνη...αμέσως μετά τη προπόνηση 1 σκουπ Whey με μια μπανάνα ή μήλο...και το βράδυ άμα αργείς να κοιμηθείς και δε τρως για τις προηγούμενες 3-4 ώρες καλό θα είναι να παίρνεις ένα σκουπ...αν και καλύτερο θα ήταν το φαγητό...τα αμινοξέα είναι ένα βασικό συμπλήρωμα όπως και οι πολυβιταμίνες...όσο για ελληνικά site είναι διάφορα...ψάξε...πάντως δε θα βρεις τιμές όπως στο εξωτερικό!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Αρα αν ειναι να ξεκινησω να παιρνω πρωτεϊνη μαλλον να ξεκινησω και τα αμινοξεα+πολυβιταμινες ε;

  10. #10
    Bodybuilding Newbie K.O.'s Avatar
    Join Date
    07-02-11
    Posts
    66

    Default

    Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο. Εισαι ακομα στην αρχη. Εγω στη θεση σου απλα θα συνεχιζα την καλη διατροφη! Τα συμπληρωματα δεν κανουν θαυματα, ποσο μαλλον μια απλα whey, σιγουρα βοηθανε αλλα το παν ειναι η διατροφη, η ξεκουραση και η σωστη ασκηση!

  11. #11
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    καλως ορησες στο φορουμ.δεν χρειαζεσε απο τωρα πρωτεινες και αμινοξεα.φτιαξε την διατροφη σου οπως πρεπει και μειωσε τις ημερες προπονησης....νωρις ειναι ακομα για πενταημερα.ριξε και λιγο διαβασμα εδω μεσα και θα σου λυθουν πολλες αποριες.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    94

    Default

    Φιλε μου μην μπεις στο τριπακι να παρεις ενα σωρο πραγματα γιατι απλα στο ειπε ο γυμναστης...Οπως λεει ο παυλος μια καλη διατροφη αξιζει οσο δεκα συμπληρωματα...Φτιαξε την διατροφη σου το ωραριο σου,βαλε στοχο και ξεκινα...Επισης μην ακους την διατροφολογο γιατι θα πεινασεις και στο τελος θα τα παρατησεις(εχω δυο φιλες διατροφολογους που οταν εκανα οτι εκανα και εχασα 7 κιλα ειχαν μεινει μακακες με αυτα που ετρωγα,ξερεις τι ειχα κανει;;; Ειχα απλα φτιαξει την διατροφη μου και ειχα προσθεση την EAS σαν πρωτεινη...) Αν θες οπως ειπα και σε αλλο ποστ δοκιμασε το συγκεκριμενο προγραμμα της EAS λεγεται bodyforlife μπορεις να το βρεις στο www.bodyforlife.com πιστεψε με κανει θαυματα...Τα εκανε σε εμενα τουλαχιστων... Τρομερη διατροφη και τρομερο προγραμμα με μια ωρα για 3 μερες και 20 λεπτα περιπου αεροβια τις αλλες 3... Αξιζει φιλε... Σε 3 μηνες αλλος ανθρωπος...

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    5

    Default

    οταν λες ΕΑS τι εννοεις? ειναι πρωτεινη?

  14. #14
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Θα συμφωνησω με τα παιδια!
    Φτιαξε την διατροφη σου και ασε τα συμπληρωματα προς το παρων.
    Επισης θα συμφωνησω με Veggeto και εγω,1.82μ,73kg,και 33% λιπος μου φαινεται υπερβολικα πολυ!Καποια εποχη ειχα πεσει και εγω στα 72-73κιλα και ειμαι 1.82μ και εγω,πραγματικα ημουν ενας σκελετος,δεδομενου οτι δεν ειχα και καθολου μυικοτητα.
    Διατροφη,σωστη γυμναστικη και ξεκουραση ειναι αυτα που θα σε πανε μπροστα.
    Οπως επισης και υπομονη,μην βιαζεσαι να εκπληρωσεις τους στοχους σου μεσα σε 1-2 μηνες, γιατι θα απογοητευθεις στο τελος,να εισαι ρεαλιστης.
    Ακολουθησε αυτα σε βαθος χρονου και θα ανταμειφθεις.
    Last edited by l3onid4s; 16-03-11 at 15:40.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... Θα ξεκινήσω με μια πρωτεΐνη της on (πιο πολύ για ευκολία μετά την προπόνηση) καιβλεπουμε στην πορεία... Επίσης οποία άλλη υπόδειξη σας είναι καλοδεχούμενη ...

    Γιατί μου λέτε ο αριθμός των προπονήσεων είναι μεγάλος; Κάνω κακό στο σώμα μου η για να μην βαρεθω;

    Επισης ποια θα ήταν η ιδανική ωρα να παίρνω την πρωτεΐνη (εκτός μεταπροπονητικα) δεδομένου ότι πηγαίνω πρωινά στο γυμναστήριο;

    Τελος ο γυμναστης μου εχει βαλει μονο 5 λεπτα ζεσταμα για αεροβια ασκηση,μηπως θα επρεπε να την αυξησω λιγο την αεροβια για να μην ανεβει περισσοτερο το ποσοστο μου;

    Σας ευχαριστώ και πάλι!
    Last edited by nick2602; 16-03-11 at 18:28.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Λέτε να έχει κάνει λάθος ο διατροφολογος; Με ξαπλωσε και μου έβαλε κάτι βεντουζες στα χέρια και τα πόδια για να βγάλει το αποτέλεσμα.... Το μόνο λίπος που φαίνεται πάνω μου πάντως είναι στην κοιλιά εξαιτίας της μέχρι Πρότινος κακής διατροφής μου...

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Οι προπονήσεις είναι πολλές...κάνεις κακό στους μυς σου...αδυνατίζουν...αντί να δεις κάποιο μυικό όφελος....θα συμβαίνει το αντίθετο...γι'αυτό οι φυσικοί bodybuilders δε προπονούνται πάνω απο 3-4 φορές τη βδομάδα! Η on που επέλεξες καλή είναι πάρα πολύ καλή! Προς το παρόν αφού κάνεις και πρωί προπόνηση μπορείς να βάζεις τη πρωτείνη μεταπρονητικά μαζί με κάποιο υδατάνθρακα...παρόλο που δεν είναι αργής απορόφησης(αν μιλάμε για την ίδια πρωτείνη gold whey standard) αν απέχει το τελευταίο σου γεύμα 3 ώρες απο τον ύπνο...καλό θα ήταν ένα σκουπ με λαιτ γάλα πριν τον ύπνο..!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Παυλο σε ευχαριστω για μια ακομη φορα...

    Θα μειωσω τις προπονησεις μου σε 3-4 και θα προσπαθησω να τις κανω πιο ποιοτικες....
    Ναι ακριβως αυτη ειναι η πρωτεϊνη. ( http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailVi...x?prod_id=1596 )
    Μου προτεινεις ενα scoop μεταπροπονητικα δηλαδη και ενα με light γαλα πριν πεσω για υπνο...............(για να το εμπεδωσω!) Αυτο ισχυει ακομα και τις μερες που δεν πηγαινω προπονηση;
    Last edited by nick2602; 16-03-11 at 20:06.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Αφου αποφασισες να παρεις, θα περνεις 1-1,5 σκουπ μετα την προπονηση με νερο, κ μπορεις να περνεις κ στο πρωινο σου ή κ πριν κοιμηθεις με γαλα αν οπως ειπε ο Παυλος το τελευταιο σου γευμα ειναι πανω απο 3 ωρες πριν..Αν κ προτιμοτερο ειναι να φας ενα στραγγιστο γιαουρτι 2% (ή ας πουμε 2 ποτηρια γαλα)..

    Παντως, υπαρχουν οικονομικοτερες πρωτεινες απο την ΟΝ, αντιστοιχης ποιοτητας.. (κ γω ΟΝ επαιρνα καποτε)

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Αν στο πρωινό δεν έχεις κάποια πηγή πρωτείνης...πχ εγώ που τρώω κουάκερ χωρίς γάλα αυτή τη περίοδο αλλα με νερό...βάζω και ενα σκουπ Whey...αν και καλύτερο θα ήταν μια 8άδα αβγουλάκια ομελέτα ή ασπράδια...(αλλά αυτά τα κάνω δεκατιανό)
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  21. #21
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Αν στο πρωινό δεν έχεις κάποια πηγή πρωτείνης...πχ εγώ που τρώω κουάκερ χωρίς γάλα αυτή τη περίοδο αλλα με νερό...βάζω και ενα σκουπ Whey...αν και καλύτερο θα ήταν μια 8άδα αβγουλάκια ομελέτα ή ασπράδια...(αλλά αυτά τα κάνω δεκατιανό)
    off topic:ουυυυ...μπορεις και τρως την βρωμη με νερο....εισαι ηρωας....μια φορα το δοκιμασα και ηταν απαισιο
    Know your limits, never accept them.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Τρώγεται ρε μη το λες...φαντασία να 'χεις...φαντάσου εκείνη την ώρα ότι τρως κάτι που σ'αρέσει και κατεβαίνου μια χαρά!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  23. #23
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Τρώγεται ρε μη το λες...φαντασία να 'χεις...φαντάσου εκείνη την ώρα ότι τρως κάτι που σ'αρέσει και κατεβαίνου μια χαρά!
    xaxaaxxaaxa πιστεψε με πραγματικα το χω κανει αυτο!!!!!αλλα η βρωμη υπερνικαει και την πιο νοσηρη φαντασια μου....λολ; p
    Know your limits, never accept them.

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    @juniorjack: Την on την αλλαξες λογω κοστους ή για καποιο αλλο λογο;

    Αποτι καταλαβα ειναι κακο να παιρνεις ενα scoop και να κοιμασαι κατευθειαν ε;

    Δεν προλαβαινω να κανω 2 γευματα πριν την πρωϊνη προπονηση, τρωω κουακερ με γαλα οταν ξυπνησω 2-3 αυγα βραστα και κανενα φρουτο... Mετα απο μια-μιαμιση ωρα πηγαινω gym.Αρα αποτι καταλαβα το ιδανικοτερο ειναι μεταπροπονητικα 1-1.5 scoop(με νερο) και το βραδυ στο τελευταιο γευμα 1 scoop (με γαλα light)

    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις υποδειξεις!

  25. #25
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by nick2602 View Post
    @juniorjack: Την on την αλλαξες λογω κοστους ή για καποιο αλλο λογο;

    Αποτι καταλαβα ειναι κακο να παιρνεις ενα scoop και να κοιμασαι κατευθειαν ε;

    Δεν προλαβαινω να κανω 2 γευματα πριν την πρωϊνη προπονηση, τρωω κουακερ με γαλα οταν ξυπνησω 2-3 αυγα βραστα και κανενα φρουτο... Mετα απο μια-μιαμιση ωρα πηγαινω gym.Αρα αποτι καταλαβα το ιδανικοτερο ειναι μεταπροπονητικα 1-1.5 scoop(με νερο) και το βραδυ στο τελευταιο γευμα 1 scoop (με γαλα light)

    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις υποδειξεις!
    κακο δεν ειναι να πινεις ενα σκουπ και να κοιμασαι.....το πινεις...ενα τεταρτο πριν κοιμηθεις..αν δεν σ πεφτει βαρυ(εγω δεν εχω τετοιο προβλημα)....παντως πιστευω πως ειανι προτιμοτερο να φας κανα γιαουρτακι(1η 2) διοτι εκεινη την ωρα θες καζεινη....
    Know your limits, never accept them.

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    @alexgi και τοτε την δευτερη δοση ποτε νατην παιρνω; (ή μηπως εννοεις να μην παιρνω δευτερη δοση;)

  27. #27
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    κοιταξε πως σου βγαινουν...τα γευματα ετσι ωστε να λαμβανεις ....την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης ημερησιως......!
    Know your limits, never accept them.

  28. #28
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Nick ναι, λογω κοστους την αλλαξα την ΟΝ..
    Tη Syntrax whey shake παιρνω, τσεκαρε τη, φανταστικη γευση (σοκολατα) κ 20κατι Ε φτηνοτερη..

    Δεν ειναι αναγκη ν περνεις 2 δοσεις.. Δες πως θα προγραμματισεις τ γευματα σου κ την προπονηση σου, κ αν χρειαζεται βαζεις 2η.. Εγω πχ παιρνω κ ενα σκουπ στο πρωινο γ ευκολια, γτ δεν μπορω να φαω 6-7 ασπραδια..!

    Αλεξ εχεις δικιο εννοειται, με νερο ειναι σα να τρως νευρο με αλευρι, απλα αθλια..Εγω στην αρχη ουτε κ με γαλα δυσκολευομουνα, μεχρι π βρηκα τον τροπο, τωρα πλεον με ενα σκουπ σοκολατα κ αμυγδαλα γ@μαει..!

    Υαπρχουν κ χειροτερα απο τ να την τρως με νερο.. Να την τρως ΣΚΕΤΗ.. Γνωστος μου την τρωει σκετη με το κουταλι (+καρυδια/κανελα)..!!
    Last edited by juniorjack; 17-03-11 at 02:48.

  29. #29
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Nick ναι, λογω κοστους την αλλαξα την ΟΝ..
    Tη Syntrax whey shake παιρνω, τσεκαρε τη, φανταστικη γευση (σοκολατα) κ 20κατι ? φτηνοτερη..

    Δεν ειναι αναγκη ν περνεις 2 δοσεις.. Δες πως θα προγραμματισεις τ γευματα σου κ την προπονηση σου, κ αν χρειαζεται βαζεις 2η.. Εγω πχ παιρνω κ ενα σκουπ στο πρωινο γ ευκολια, γτ δεν μπορω να φαω 6-7 ασπραδια..!

    Αλεξ εχεις δικιο εννοειται, με νερο ειναι σα να τρως νευρο με αλευρι, απλα αθλια..Εγω στην αρχη ουτε κ με γαλα δυσκολευομουνα, μεχρι π βρηκα τον τροπο, τωρα πλεον με ενα σκουπ σοκολατα κ αμυγδαλα γ@μαει..!

    Υαπρχουν κ χειροτερα απο τ να την τρως με νερο.. Να την τρως ΣΚΕΤΗ.. Γνωστος μου την τρωει σκετη με το κουταλι (+καρυδια/κανελα)..!!
    σκετη?γιατι να το κανεις????μπλιαχχχχχχχ
    Know your limits, never accept them.

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-11
    Posts
    13

    Default

    Καλησπερα σε ολους. επαναφερω λιγο το θεμα για να σας δειξω την διατροφη μου (για ογκο) και να με βοηθησετε λιγακι πανω σ'αυτην.

    Πρωϊνο 10:00
    1 φυσικο χυμο
    100 γρ κουακερ με γαλα Light
    2-3 αυγα βρασμενα ή μισο scoop whey

    Προπονηση 11:30-13:00
    μεταπροπονητικα 1 scoop whey και μια μπανανα

    Γευμα1 15:00
    120γρ κοτοπουλο στηθος με μακαρονια ολικης αλεσης ή μαυρο ρυζι
    πρασινη σαλατα με ελαιολαδο
    ενα πορτοκαλι ή μηλο.

    Απογευματινο 18:00
    Ενα τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα και ενα φρουτο
    ή 1 γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα και ενα φρουτο

    Γευμα2 21:00
    120 γρ στηθος κοτοπουλο με μαυρο ρυζι ή πατατες βραστες
    πρασινη σαλατα χωρις λαδι
    ενα φρουτο

    πριν τον υπνο 00:00
    1 γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα ή 2 ποτηρια γαλα light ή 3-4 βραστα αυγα ή 1scoop whey


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ερωτηση για πρωτεινη
    By spenzasx in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-08, 04:42
  2. ερωτηση για πρωτεινη
    By Iron_angel in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 17-04-08, 23:42
  3. πρωτεινη ερωτηση
    By pali ta idia in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-06, 18:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •