Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Post Μια γνώμη για τη διατροφή όγκου που κάνω

    για σας θα ηθελα μια γενικη γνωμη για την διατροφη ογκου που ακολουθω για το αν ειναι σωστη (?*) και για το αν θα χριαζονταν καπια αλαγη...

    γευματα 1) πρωινο 300(1.5%) μλ γαλα 2 τοστ(η 2 φριγανιες σικαλεος) (με λιγη μερμελαδα ή φυστικοβουτιρο)
    σημειωση*το πρωηνο εναλασετε κατθε 2 μερες με 5 ασπραδια αβγου+το γαλα (1*)

    2)φρουτα (καμια μπανανα*1,μηλο*1 ή πορτοκαλια*2)-2 απο αυτα

    3)σχετικα μικρι ποσωτιτα φαγητου(συνιθος το χθεσινο)

    4)μεσιμεριανο (π.χ. 400γρ ριζι 2 μπριζολες-περιπου τετια ποσωτιτα καθημερινα +πρασινη σαλατα)

    5) πριν απο την προπονιση ενα σαικερ (προτεινι ισολατε 15%+5γρ κρεατινη)

    6) το ιδιο με 4*

    7) βραδινο ιδιο με 3*(σινιθος)

    ηλικια:18 υψος:1.80 κιλα:84 ποσωστο λιππους < 18

    πιστεβω να εδωσα αρκετα καλη περιγραφη :P επισης μετα απο τα 2 βασικα γευματα τροω και σαν επιδορπιο 125γρ γιαουρτι *νουτρι (1.5% λιπαρα 4γρ προτεινι... κλπα) και στο μεσιμεριανο και στο βραδινο παντα υπαρχει μια ποσωτιτα λαχανικων συνιθος αρκετη.
    Last edited by XristosZaf; 19-03-11 at 11:02.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    φιλε αυτη η διατροφη ουτε για υποθερμιδικη δεν κανει...Κατσε διαβασε 2 πραγματα κ ξανα ελα να σου λυσουμε τις απορειες
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    φιλε αυτη η διατροφη ουτε για υποθερμιδικη δεν κανει...Κατσε διαβασε 2 πραγματα κ ξανα ελα να σου λυσουμε τις απορειες
    διαβασα καπια θρεντ οσο αφορα τις διατροφες που εχουν ποστ και αλλα μεμπερς + τα σχόλια και δεν μπορεσα να κτλβω μιπως μπορις να βοηθισης λιγο παραπανω... δινοντας μου καπιο σιγκεκριμενο λινκ να διαβασω ή και αν εχεις να πρωτινης καπια αλαγη ωστε να ''ερθει πιο κοντα στο επιθιμιτο απετελεσμα''

  4. #4

  5. #5
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    ευχαριστω καρδουλα!!!

    *επισης σημιωσα και καπια πραγματα που δεν ειχα σημειωση χτες λογο ωρας.... και βσκα δεν τα ειχα πρωσθεση λογο τεχνικων προβληματων υπολογιστη σημερα το πρωη μλς το θυμιθικα

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Κατα τη γνωμη μου αυτα περι διατροφησ ογκου δεν ειναι τοσο σωστα για καποιον ερασιτεχνη bodybuilder ου θελει να χει καλο σωμα ολο το χρονο.καταρχασ με τη διατροφη ογκου εννοουμε πλεονασμα θερμιδων δηλαδη αποθηκευση λιπουσ οχι μυικησ μαζασ,αυτο δεν ειναι καλο για καπιον που εχει ενα ηδη καλο ποσοστο λιπουσ.καποιοσ μπορει να παιρνει μυικη μαζα και να κραταει το ποσοστο λιπουσ του χαμηλα.ενασ ερασιτεχνησ δεν μου κολλαει εμενα να κανει "περιοδο ογκου" μεγαλο χρονικο διαστημα και μετα να προσπαθει για 2-3 μηνεσ να χασει ολο το λιποσ που πηρε.το bulk up κατα τη γνωμη μου ειναι βλακεια και δεν αξιζει.μην το ακολουθησεισ.Κρατα μια διατροφη με τισ πρωτεινεσ τουσ υδατανθρακεσ και ολα τα αλλα που χρειαζεσαι και τισ θερμιδεσ συντηρησησ σου αν εισαι ικανοποιημενοσ με το ποσοστο λιπουσ σου.η διατροφη ογκου το μονο που θα σου προσφερει ειναι λιποσ.εδω τοσοσ κοσμοσ παλευει να το βγαλει και συ θα το βαλεισ?:)

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    εσενα ποιος σου ειπε οτι στον ογκο σκοπος ειναι να βαζεις λιπος?? Και συ διαβασμα φιλε γρηγορα!!
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  8. #8
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    Κατα τη γνωμη μου αυτα περι διατροφησ ογκου δεν ειναι τοσο σωστα για καποιον ερασιτεχνη bodybuilder ου θελει να χει καλο σωμα ολο το χρονο.καταρχασ με τη διατροφη ογκου εννοουμε πλεονασμα θερμιδων δηλαδη αποθηκευση λιπουσ οχι μυικησ μαζασ,αυτο δεν ειναι καλο για καπιον που εχει ενα ηδη καλο ποσοστο λιπουσ.καποιοσ μπορει να παιρνει μυικη μαζα και να κραταει το ποσοστο λιπουσ του χαμηλα.ενασ ερασιτεχνησ δεν μου κολλαει εμενα να κανει "περιοδο ογκου" μεγαλο χρονικο διαστημα και μετα να προσπαθει για 2-3 μηνεσ να χασει ολο το λιποσ που πηρε.το bulk up κατα τη γνωμη μου ειναι βλακεια και δεν αξιζει.μην το ακολουθησεισ.Κρατα μια διατροφη με τισ πρωτεινεσ τουσ υδατανθρακεσ και ολα τα αλλα που χρειαζεσαι και τισ θερμιδεσ συντηρησησ σου αν εισαι ικανοποιημενοσ με το ποσοστο λιπουσ σου.η διατροφη ογκου το μονο που θα σου προσφερει ειναι λιποσ.εδω τοσοσ κοσμοσ παλευει να το βγαλει και συ θα το βαλεισ?:)
    Απο ενα σημειο και μετα για να βαλεις μυες το λιπος ειναι αναποφεκτο απλα μπορεις να το κρατησεις σε πολυ καλα επιπεδα ,με ενα πλεονασμα 200 θερμιδων την ημερα θα βαλεις 800 γραμμαρια σε ενα μηνα ,που θα ειναι υγρα λιπος και μυες μεσα σε ενα 8μηνο αν κρατησεις αυτο το πλεονασμα θα βαλεις γυρω στα 6 κιλα αν απο αυτο τα 2.5-3 ειναι μυες εχεις βαλει και 3 λιπος ,ξαναπεφτεις λοιπον 200 θερμιδες για να καθαρισεις ποιτικα και μεσα σε 3 μηνες εισαι στο προηγουμενο ποσοστο σου με 3 κιλακια μυες παραπανω ,καπως ετσι πρεπει να κινειται καποιος μεσα στη διαρκεια ενος χρονου,οταν τελειωσεις παλι το ιδιο μοτιβο... για καποιον που γυμναζεται σοβαρα με βαρη μια 3 ετια και ανω με ισσοθερμιδικα μοντελα και πολυ πρωτεινη ειναι δυσκολο να μπουν μυες ,μονο για καποιον αρχαριο μπορει να ισχυσει κατι τετοιο ,η παραπανω προυποθεση που εχω καταληξει πιστευω οτι ειναι και η καλυτερη γιατι ουσιαστικα δεν θα γινεις ποτε χοντρος και θα αυξανεις συνεχομενα τη μυικη σου μαζα.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    εσενα ποιος σου ειπε οτι στον ογκο σκοπος ειναι να βαζεις λιπος?? Και συ διαβασμα φιλε γρηγορα!!
    δεν ειπα οτι ειναι σκοποσ φιλε μου να βαλεισ λιποσ.Σκοποσ ειναι παντα να βαλεισ μυεσ!!διαβαζε φιλε!:)

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Απο ενα σημειο και μετα για να βαλεις μυες το λιπος ειναι αναποφεκτο απλα μπορεις να το κρατησεις σε πολυ καλα επιπεδα ,με ενα πλεονασμα 200 θερμιδων την ημερα θα βαλεις 800 γραμμαρια σε ενα μηνα ,που θα ειναι υγρα λιπος και μυες μεσα σε ενα 8μηνο αν κρατησεις αυτο το πλεονασμα θα βαλεις γυρω στα 6 κιλα αν απο αυτο τα 2.5-3 ειναι μυες εχεις βαλει και 3 λιπος ,ξαναπεφτεις λοιπον 200 θερμιδες για να καθαρισεις ποιτικα και μεσα σε 3 μηνες εισαι στο προηγουμενο ποσοστο σου με 3 κιλακια μυες παραπανω ,καπως ετσι πρεπει να κινειται καποιος μεσα στη διαρκεια ενος χρονου,οταν τελειωσεις παλι το ιδιο μοτιβο... για καποιον που γυμναζεται σοβαρα με βαρη μια 3 ετια και ανω με ισσοθερμιδικα μοντελα και πολυ πρωτεινη ειναι δυσκολο να μπουν μυες ,μονο για καποιον αρχαριο μπορει να ισχυσει κατι τετοιο ,η παραπανω προυποθεση που εχω καταληξει πιστευω οτι ειναι και η καλυτερη γιατι ουσιαστικα δεν θα γινεις ποτε χοντρος και θα αυξανεις συνεχομενα τη μυικη σου μαζα.
    Οκ με αυτα που λεσ.Αν καπιοσ θελει να το κανει ΟΚ με σωστουσ υπολογισμουσ παντα!αλλα εμενα δεν μου κολλαει το οτι πρεπει να βαλεισ λιποσ...μετα αντε να το βγαλεισ...απλα αν θεσ διαβασε αυτο http://www.scoobysworkshop.com/bulkingAndCutting.htm και πεσ μου την γνωμη σου.

  11. #11
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    Οκ με αυτα που λεσ.Αν καπιοσ θελει να το κανει ΟΚ με σωστουσ υπολογισμουσ παντα!αλλα εμενα δεν μου κολλαει το οτι πρεπει να βαλεισ λιποσ...μετα αντε να το βγαλεισ...απλα αν θεσ διαβασε αυτο http://www.scoobysworkshop.com/bulkingAndCutting.htm και πεσ μου την γνωμη σου.
    Του σκουμπι τα αρθρα τα εχω διαβασει παραπολλες φορες και λεει αρκετες αληθειες αλλαμη ξεχνας οτι κανει και το μαρκετινγκ του και αυτος ,και σιγουρα ολοι οσοι διαβαζουν σκουμπι ειναι αρχαριοι αρα κατα καποιο τροπο θα δουλεψει το ισσοθερμιδικο μοντελο οπως σου ειπα και πιο πανω ,αφου σε καποιες περιπτωσεις αρχαριων εχουμε αποκτηση επιπλεον μυικης μαζας ακομα και υποθερμιδικα,επισης πες ποσους εχεις δει να τρωνε ισσοθερμιδικα μια ζωη και να εχουν σοβαρη ποσοτητα μυων?Επιπλεον δεν σου λεω για σεναρια ογκου με 4000 θερμιδες σου μιλησα για 200 θερμιδες παραπανω και οτι θα βαλεις λιπος δεν σημαινει οτι θα ανεβει δραματικα το συνολικο ποσοσοσο αφου θα εχεις βαλει και μυες παραλληλα ,τι εννοω? Ας υποθεσουμε οτι εχουμε εναν ανθρωπο 100 κιλων με 15 % λιπους και παιρνει 6 κιλα 3 μυες και 3 λιπος ,106 κιλα το καινουριο του βαρος ,ζητουμενο ειναι το καινουριο ποσοστο λιπους απλο: μεθοδος των 3ων
    Στα 100 κιλα συνολικης μαζας 15 κιλα λιπος
    Στα 106 κιλα συνολικης μαζας 18 κιλα λιπος

    ΑΡΑ η καινουρια σχεση ειναι Στα 106 κιλα συνολικης μαζας 18 κιλα λιπος
    Στα 100 κιλα συνολικης μαζας χ%=16,9 %

    Οπως καταλαβαινεις μια αυξηση της ταξης του 1.9 % ουτε 2 % καν ,ειναι ασημαντη , αν εχουμε βαλει και 3 κιλα μυες .

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Του σκουμπι τα αρθρα τα εχω διαβασει παραπολλες φορες και λεει αρκετες αληθειες αλλαμη ξεχνας οτι κανει και το μαρκετινγκ του και αυτος ,και σιγουρα ολοι οσοι διαβαζουν σκουμπι ειναι αρχαριοι αρα κατα καποιο τροπο θα δουλεψει το ισσοθερμιδικο μοντελο οπως σου ειπα και πιο πανω ,αφου σε καποιες περιπτωσεις αρχαριων εχουμε αποκτηση επιπλεον μυικης μαζας ακομα και υποθερμιδικα,επισης πες ποσους εχεις δει να τρωνε ισσοθερμιδικα μια ζωη και να εχουν σοβαρη ποσοτητα μυων?Επιπλεον δεν σου λεω για σεναρια ογκου με 4000 θερμιδες σου μιλησα για 200 θερμιδες παραπανω και οτι θα βαλεις λιπος δεν σημαινει οτι θα ανεβει δραματικα το συνολικο ποσοσοσο αφου θα εχεις βαλει και μυες παραλληλα ,τι εννοω? Ας υποθεσουμε οτι εχουμε εναν ανθρωπο 100 κιλων με 15 % λιπους και παιρνει 6 κιλα 3 μυες και 3 λιπος ,106 κιλα το καινουριο του βαρος ,ζητουμενο ειναι το καινουριο ποσοστο λιπους απλο: μεθοδος των 3ων
    Στα 100 κιλα συνολικης μαζας 15 κιλα λιπος
    Στα 106 κιλα συνολικης μαζας 18 κιλα λιπος

    ΑΡΑ η καινουρια σχεση ειναι Στα 106 κιλα συνολικης μαζας 18 κιλα λιπος
    Στα 100 κιλα συνολικης μαζας χ%=16,9 %

    Οπως καταλαβαινεις μια αυξηση της ταξης του 1.9 % ουτε 2 % καν ,ειναι ασημαντη , αν εχουμε βαλει και 3 κιλα μυες .
    OK.ΣΩΣΤΟΣ!αλλα αν μπορεισ να μου εξηγησεισ το ισσοθερμιδικο και το υποθερμιδικο μοντελο κλπ.Για να βαλει καποιοσ μυικη μαζα δηλαδη πρεπει να λαμβανει περισσοτερεσ θερμιδεσ επειδη καταναλωνει πολλεσ οταν κανει προπονηση ή και για καποιουσ αλλουσ λογουσ?εγω μονο για πρωτεινη ηξερα οτι πρεπει να παιρνεισ οση χρειαζεσαι(υδατανθρακεσ κλπ εννοειται) και θερμιδεσ τοσεσ ωστε να μην ανεβαινεισ λιποσ και να κρατασ """σιλουετα""",δεν ηξερα οτι θελει (και λιποσ) και παραπανω θερμιδεσ....το χω λιγο μπερδεμενο
    Last edited by kreator; 19-03-11 at 18:53.

  13. #13
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Το υπερθερμιδικο μοντελο ειναι να τρως πανω απο το βαρος σου αναλογα με τις δραστηριοτητες που εχεις ,εχεις δεν εχεις προπονηση ,για να βαλεις κιλα .Το υποθερμιδικο μοντελο ειναι να τρως κατω απο το βαρος σου για να χασεις κιλα ,οπως καταλαβαινεις λοιπον οι οποιοι μυες προλαβει να βαλει ενας αρχαριος θα ειναι εκει στο πρωτο χρονο που στην ουσια ουτε υποθερμιδικα θα τρωει γιατι αυτος που ξεκιναει γυμναστηριο κατα 70 % θα εχει ενα 25 % επανω του οποτε εχει ηδη ξεφευγει κατα πολυ το ποσοστο λιπους απο την αλιππη μαζα ,επομενος ενα υποθερμιδικο μοντελο για την παραπανω περιπτωση θα ειναι υποθερμιδικο για την συνολικη μαζα του συγκεκριμενου ατομου αλλα θα δρα υπερθερμιδικα για την αλλιπη μαζα του ,αν μιλαμε για ποσοστα της ταξης 10-15 % ομως πρεπει να κινηθεις υπερθερμιδικα για να βαλεις .
    Last edited by veggeto; 19-03-11 at 19:16.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    τελικα τι γινεται εινε σωστο ή οχι με εχι μπερδεπση με τοσα ποστ να το κρατισω δηλαδη?

  15. #15
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    Κατα τη γνωμη μου αυτα περι διατροφησ ογκου δεν ειναι τοσο σωστα για καποιον ερασιτεχνη bodybuilder ου θελει να χει καλο σωμα ολο το χρονο.καταρχασ με τη διατροφη ογκου εννοουμε πλεονασμα θερμιδων δηλαδη αποθηκευση λιπουσ οχι μυικησ μαζασ,αυτο δεν ειναι καλο για καπιον που εχει ενα ηδη καλο ποσοστο λιπουσ.καποιοσ μπορει να παιρνει μυικη μαζα και να κραταει το ποσοστο λιπουσ του χαμηλα.ενασ ερασιτεχνησ δεν μου κολλαει εμενα να κανει "περιοδο ογκου" μεγαλο χρονικο διαστημα και μετα να προσπαθει για 2-3 μηνεσ να χασει ολο το λιποσ που πηρε.το bulk up κατα τη γνωμη μου ειναι βλακεια και δεν αξιζει.μην το ακολουθησεισ.Κρατα μια διατροφη με τισ πρωτεινεσ τουσ υδατανθρακεσ και ολα τα αλλα που χρειαζεσαι και τισ θερμιδεσ συντηρησησ σου αν εισαι ικανοποιημενοσ με το ποσοστο λιπουσ σου.η διατροφη ογκου το μονο που θα σου προσφερει ειναι λιποσ.εδω τοσοσ κοσμοσ παλευει να το βγαλει και συ θα το βαλεισ?:)
    πρωσοπικα φιλε μου κ τ λιπος που θα μπει αυτο το ολιγοστο δεν νομιζω να ειναι ανησυχιτικο... οσο φαινετε το 4 πακ δν φοβαμε τπτ χεχε :P

  16. #16
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Η διατροφη που ακολουθεις εχει ασαφεια πολυ ως προς τις ποσοτητες, σε καποια γευματα δεν αναφερεις καν τι τρως και τι στοχους εχεις.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    λπν θα γινω πιο σαφης... εμ.. ξεκινοντας απο το μεσημεριανο το 4το μου γευμα δηλαδη οπως αναφερω πιο πανω το οπιο συνιθος εινε ρυζι(με διαφορα λαχανικα μαζι οπως καροτα,αρακα,φασολακια,καλαμποκι)/μακαρονια/πατατες... 400 γρ οπου θα συνοδεβετε με 250γρ κρεας κυριος (που θα εινε κοτοπουλο/χυρινο/μοσχαρι εναλαξ) και σχεντον παντα θα υπαρχει και λιγη πρασινι σαλατα και στο τελος σαν επιδορπιο ενα γιαουρτακι. αφτο οσο αφορα το μεσιμεριανο(+βραδινο οπου εινε τ ιδια)

    το 3το γευμα που αναφερω πιο πανω εινε συνιθος ενα μικρο γευμα σε ποσωτιτα που εχι μινει απ την πρωηγουμενη μερα ητε το ετιμαζω τ πρωη (εινε τ ιδιο με 3)-σε πιο μικρεσ ποσοτιτες οπως δηλαδη 200 γρ πχ απο ρυζι και 150 γρ απο κρεας.(χωρις επιδορπιο).

    στοχος μου ειναι να πετιχω τι μεγιστη μυικη αναπτιξη που μπορω μεχρι να τελιωσω την περιοδο ογκου...

  18. #18
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    -ΓΕΥΜΑΤΑ
    Πριν απο ολα 2.5 γραμμαρια κρεατινη με λιγο χυμο

    1) πρωινο 500(1.5%)ml γαλα 2 αυγα και 80 γρ βρωμη

    2)τοστακι 100 γρ τριμενο κοτοπουλο ή 100 γρ γαλοπουλα σε φετες και 1 φρουτο


    3)μεσιμεριανο 200 γρ κοτοπουλο ή μοσχαρι με 80γρ ρυζι ή μακαρονια (ωμα ζυγισμενα) και μια σαλατα.

    -Προπονηση

    4) μεταπροπονητικο :1 scoop πρωτεινη 1 μπανανα +2.5 γρ κρεατινη

    5) 1-1.30 ωρα μετα το μεταπροπονητικο 200 γρ κοτοπουλο 100 γρ ρυζι ή μακαρονια

    6) βραδινο 200 γρ γιαουρτι ή cottage με 30 γρ αμυγδαλα

    Αυτη ειναι διατροφη για να βαλεις κιλα τα αλλα που εγραφες πιο πανω ειναι τελειως ασυναρτητα,αν θες να φας οσπρια φαει αλλα στα ξερα αντοιστηχει η ιδια ποσοτητα υδατανθρακων με το ρυζι και τα μακαρονια ,τις μερες που δεν εχεις προπονηση αγνοεις το μεταπροπονιτικο ,ολα τα αλλα τα τηρεις επακριβως...Καλη επιτυχεια!!
    Last edited by veggeto; 19-03-11 at 23:11.

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    http://www.scoobysworkshop.com/nutrition.htm εδω για διατροφη
    και εδω http://www.scoobysworkshop.com/caloriecalculator.htm για να μετρησεισ θερμιδεσ κλπ ακριβωσ σου δινει και ενα μοντελο γευματοσ για να καταλαβεισ.η συμβουλη μου: διαβασε λιγο στο ιντερνετ οχι μονο εδω γενικα ψαξε παντου πατα στο google και θα βοηθηθεισ!!!

  20. #20
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    http://www.scoobysworkshop.com/nutrition.htm εδω για διατροφη
    και εδω http://www.scoobysworkshop.com/caloriecalculator.htm για να μετρησεισ θερμιδεσ κλπ ακριβωσ σου δινει και ενα μοντελο γευματοσ για να καταλαβεισ.η συμβουλη μου: διαβασε λιγο στο ιντερνετ οχι μονο εδω γενικα ψαξε παντου πατα στο google και θα βοηθηθεισ!!!
    Γενικα καλο ειναι να ψαχτει ,το παραπανω μοντελο του βγαζει 3000 θερμιδες και ειναι πολυ καλο για τα κιλα του παντως .

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Γενικα καλο ειναι να ψαχτει ,το παραπανω μοντελο του βγαζει 3000 θερμιδες και ειναι πολυ καλο για τα κιλα του παντως .
    κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο calculator που υπαρχει στο ιντερνετ(και εχω ψαξει αρκετα)!

  22. #22
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ενταξει μη παθιαζεσαι τοσο με το σκουμπι καλα τα λεει ,αλλα μη τα παιρνεις σαν αρχη του τελους.

  23. #23
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    -ΓΕΥΜΑΤΑ
    Πριν απο ολα 2.5 γραμμαρια κρεατινη με λιγο χυμο

    1) πρωινο 500(1.5%)ml γαλα 2 αυγα και 80 γρ βρωμη

    2)τοστακι 100 γρ τριμενο κοτοπουλο ή 100 γρ γαλοπουλα σε φετες και 1 φρουτο


    3)μεσιμεριανο 200 γρ κοτοπουλο ή μοσχαρι με 80γρ ρυζι ή μακαρονια (ωμα ζυγισμενα) και μια σαλατα.

    -Προπονηση

    4) μεταπροπονητικο :1 scoop πρωτεινη 1 μπανανα +2.5 γρ κρεατινη

    5) 1-1.30 ωρα μετα το μεταπροπονητικο 200 γρ κοτοπουλο 100 γρ ρυζι ή μακαρονια

    6) βραδινο 200 γρ γιαουρτι ή cottage με 30 γρ αμυγδαλα

    Αυτη ειναι διατροφη για να βαλεις κιλα τα αλλα που εγραφες πιο πανω ειναι τελειως ασυναρτητα,αν θες να φας οσπρια φαει αλλα στα ξερα αντοιστηχει η ιδια ποσοτητα υδατανθρακων με το ρυζι και τα μακαρονια ,τις μερες που δεν εχεις προπονηση αγνοεις το μεταπροπονιτικο ,ολα τα αλλα τα τηρεις επακριβως...Καλη επιτυχεια!!
    veggeto μιπως αφτα τα 100 γρ ρυζι εινε πολυ λιγα? δεν υπαρχι περιπτωση να ειμαι χορτασμενος ποτε με τετια ποσωτιτα εγω παντα ετρωγα γυρω στα 300 μη σου 400 οπως και σου ανεφερα πιο πριν...

  24. #24
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    νομιζω οι ποσοτητες του ειναι αβραστες.
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  25. #25
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by XristosZaf View Post
    veggeto μιπως αφτα τα 100 γρ ρυζι εινε πολυ λιγα? δεν υπαρχι περιπτωση να ειμαι χορτασμενος ποτε με τετια ποσωτιτα εγω παντα ετρωγα γυρω στα 300 μη σου 400 οπως και σου ανεφερα πιο πριν...
    Ειναι αβραστες οι ποσοτητες οπως ειπε η Nastya πιο πανω.

  26. #26
    Bodybuilding Newbie XristosZaf's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Location
    Greece,France
    Posts
    10

    Default

    ουφ οκ :) και με εκανες να ανισιχω :P


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα όγκου, παρακαλώ την γνώμη σας
    By Μιχάλης in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 30
    Last Post: 04-12-10, 12:22
  2. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 01:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •