Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 95
  1. #61
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    πραγματικα το ποστ σου σταυρο παιρνει 10 με τονο!!!!ολα οσα αναρωτιωμουν πολλες φορες τα απαντησες αποψε.αυτο με το ντουζ το ηξερα, αλλα οχι οτι σε βοηθαει να αναρωνεις πιο γρηγορα.θα το συμπεριλαβω.τωρα με το μασσαζ.....αρε τυχερε 8 ευρω...που τετοια τυχη εδω.

  2. #62
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    Μελατονινη ειχα παρει μια φορα κ μου εφερνε ζαλαδες...
    Απο βιτ c. παιρνω μια απο το φαρμακειο κ ειναι της Quest.
    Χαιρομαι που σου αρεσει το αρθρο! Σε ευχαριστω κ εγω Eddie για τις συμπληρωματικες πληροφοριες !
    Εγω ευχαριστω για το αρθρο..δεν ειχα διαβασει κατι παρομοιο ;)
    Για quest πρωτη φορα ακουω,εγω μια της now παιρνω που εχει rose hips για παρατεταμενη απελευθερωση μεχρι και 10 ωρες,η τουλαχιστον ετσι γραφει xD!!Για E υπαρχει και η eviol στο φαρμακειο,αλλα απ οσο θυμαμαι δεν εχει mixed tocopherols που προτιμωνται.Για E επισης της της now παιρνω κι εγω αλλα μονο μετα την προπονηση 400iu μαζι με 1γρC.

    Υ.Γ.Sepultura??Αναγνωρισες το tattoo??χαχαχ ετσι...τα μυαλα στο μουλτι!!
    Last edited by Eddie; 22-03-11 at 23:16.

  3. #63
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Πω...Τι να πω Μπραβο Σταυρο.Απλα μπραβο.Παιδια ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ
    ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ειναι παρα παρα πολυ ενδιαφεροντα.Εγω με την σειρα μου ηθελα να πω το εξης.
    Εγω κανω την κλασικη πυραμιδα 12-10-8-6 (βασικα αναλογα και την ασκηση σε αλλες περισσοτερες
    επαναληψεις σε αλλες λιγοτερες) και το τελευταιο το κανω με καψιμο πχ το 6 το κανω 6 με τα κιλα
    και χωρις διαλειμμα μειωνω και παω για 12 αλλα και μερικες φορες ξαναμειωνω και παω σε αλλα 12 με πιο
    λιγο βαρος.Προσωπικα εμενα με βοηθαει παρα πολυ και πιστευω πως αιματωνεται παραπολυ καλα ο μυς ενω εγω τα δινω ολα.
    :) Αυτα.Τι γνωμη εχεις γι αυτο! Ανυπομονω να πειτε και αλλους τροπους ανναρωσης!Πολυ ενδιαφερον ακομη
    αυτο με το ντουζ!Αν γινεται πειτε και τροπους σαν κι αυτους που να μην θελουν ουτε καν συμπληρωματα ! :)
    σιγουρα ανεβαζει την ενταση ο τροπος που εκτελεις αλλα ετσι ειναι περιπου σαν να κανεις μερικα σετς παραπανω ειναι κ αυτο περιπου ενα drop set.
    Στην θεση σου θα εκανα 2 πραγματα αν εβλεπα οτι η αναρρωση μου δεν ειναι κ τοσο καλη μετα απο τετοιες προπονησεις.
    1)θα εβαζα λιγοτερα σετς στις επομενες ασκησεις ωστε να μειωσω τον ογκο της προπονησης ωστε να μην υπερπροπονηθω
    2)θα εκανα μια παραλαγη στο drop set που ειναι η παρακατω: θα εβγαζα 6 επαναληψεις θα εκανα 10δευτ διαλειμα μετα θα εκανα παλι οσες επαναληψεις μου εβγαιναν παλι 10 δευτερολ διαλειμα κ θα το συνεχιζα αυτο μεχρι να φτασω στο σημειο να μην μπορω να κανω ουτε το 1/4 της επαναληψης.Ειναι κ αυτο drop set αλλα σε αλλη εκδοση που λεμε...:-)(χωρις να πειραξω τα κιλα)
    Last edited by bigsteve; 22-03-11 at 23:16.

  4. #64
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Εγω ευχαριστω για το αρθρο..δεν ειχα διαβασει κατι παρομοιο ;)
    Για quest πρωτη φορα ακουω,εγω μια της now παιρνω που εχει rose hips για παρατεταμενη απελευθερωση μεχρι και 10 ωρες,η τουλαχιστον ετσι γραφει xD!!Για E υπαρχει και η eviol στο φαρμακειο,αλλα απ οσο θυμαμαι δεν εχει mixed tocopherols που προτιμωνται.Για E επισης της της now παιρνω κι εγω αλλα μονο μετα την προπονηση 400iu μαζι με 1γρC.

    Υ.Γ.Sepultura??Αναγνωρισες το tattoo??χαχαχ ετσι...τα μυαλα στο μουλτι!!
    η now ειναι καλη την χρησιμοποιουσα κ εγω παλια.Για την Ε εχεις δικιο μου το ειχε πει κ ο φαρμακοπειος αυτο σχετικα με την εβιολ.
    Μπαμ κανει το ταττου!Seps αγαπημενο γκρουπ αλλα με max cavalera :-)

  5. #65
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by santos br View Post
    πραγματικα το ποστ σου σταυρο παιρνει 10 με τονο!!!!ολα οσα αναρωτιωμουν πολλες φορες τα απαντησες αποψε.αυτο με το ντουζ το ηξερα, αλλα οχι οτι σε βοηθαει να αναρωνεις πιο γρηγορα.θα το συμπεριλαβω.τωρα με το μασσαζ.....αρε τυχερε 8 ευρω...που τετοια τυχη εδω.
    Να σαι καλα ρε φιλε θα τα πουμε κ απο κοντα εμεις!

  6. #66
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    ακρως ενδιαφεροντα Σταυρο ολα οσα γραφεις, μοιρασε γνωση απλοχερα ;)

  7. #67
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by patrinos2003 View Post
    ακρως ενδιαφεροντα Σταυρο ολα οσα γραφεις, μοιρασε γνωση απλοχερα ;)
    Να σαι καλα φιλε ευχαριστω!
    επιφυλασσομαι για την συνεχεια με νεα τοπικς.
    Last edited by bigsteve; 23-03-11 at 00:07.

  8. #68
    Pumping Iron ThomasT's Avatar
    Join Date
    31-05-10
    Location
    Void
    Posts
    417

    Default

    Πολυ ενδιαφερον αρθρο.. Μπραβο!!
    Εγω παλι ποτε δν εχω μετρησει τα λεπτα αναμεσα στα σετ.. οταν νιωσω ετοιμος ξεκιναω..
    I will believe what others have doubted.
    -Kai Greene

  9. #69
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Τελικα η διαισθηση μου δεν με γελουσε..χαχα
    Αυτο που λες Σταυρο με τις 25 επαναληψεις σε ενα σετ το εκανα και εγω χωρις να το εχω διαβασει..Απλα το δοκιμαζα για ενα διαστημα και ειδα μεγαλη βελτιωση...
    Τωρα δοκιμαζω αυτο παλι,αλλα σε ΜΙΑ απο τις ασκησεις που κανω καθε φορα στο τελευταιο σετ αντι για 25 αρα, κανω Drop και οπου βγει...Δηλαδη ξεκιναω με τα κιλα που ειχα βγαλει στο 3ο για 6-8,μειωνω στα μισα και βγαζω τοσες οσες να εχω ελαχιστη ακομα αντοχη και στο τελος αφηνω ελαχιστα κιλα και παιζω μεχρι να μην μπορω να σηκωσω πια τιποτα.Αυτο ομως οπως ειπα για ενα μονο σετ σε μια ασκηση.
    Ειμαι βεβαια στο χειλος της υπερπροπονησης αλλα επειδη ξεκουραζομαι πααααρα πολυ την υπολοιπη μερα αυτη τη περιοδο νομιζω τα καταφερνω..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  10. #70
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by ThomasTsaknakis View Post
    Πολυ ενδιαφερον αρθρο.. Μπραβο!!
    Εγω παλι ποτε δν εχω μετρησει τα λεπτα αναμεσα στα σετ.. οταν νιωσω ετοιμος ξεκιναω..
    Θωμα αυτο ειναι απο τα καλυτερα που κανεις!
    Αν εχει καποιος την αντιληψη να τον οδηγει το ενστικτο του ειναι πολυ καλο κ το εκανα κ εγω μεχρι τωρα.Απλα ειπα να αρχισω να πειραματιζομαι με τον χρονο κ δεν μου εχει βγει κ σε κακο μπορω να πω βλεπω διαφορες στο οτι μπαινω πολυ πιο ξεκουραστος στα σετς απλα ειμαι πανω απο ενα χρονομετρο σε ολη την προπονηση κ αυτο μου την σπαει λιγο γιατι δεν εχω μαθει ετσι αλλα θα συνηθίσω που θα παει...

  11. #71
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Τελικα η διαισθηση μου δεν με γελουσε..χαχα
    Αυτο που λες Σταυρο με τις 25 επαναληψεις σε ενα σετ το εκανα και εγω χωρις να το εχω διαβασει..Απλα το δοκιμαζα για ενα διαστημα και ειδα μεγαλη βελτιωση...
    Τωρα δοκιμαζω αυτο παλι,αλλα σε ΜΙΑ απο τις ασκησεις που κανω καθε φορα στο τελευταιο σετ αντι για 25 αρα, κανω Drop και οπου βγει...Δηλαδη ξεκιναω με τα κιλα που ειχα βγαλει στο 3ο για 6-8,μειωνω στα μισα και βγαζω τοσες οσες να εχω ελαχιστη ακομα αντοχη και στο τελος αφηνω ελαχιστα κιλα και παιζω μεχρι να μην μπορω να σηκωσω πια τιποτα.Αυτο ομως οπως ειπα για ενα μονο σετ σε μια ασκηση.
    Ειμαι βεβαια στο χειλος της υπερπροπονησης αλλα επειδη ξεκουραζομαι πααααρα πολυ την υπολοιπη μερα αυτη τη περιοδο νομιζω τα καταφερνω..
    ωραιος Νικο!
    Να σου δωσω αλλη μια παραλαγη στα drop sets τοτε ετσι για ποικιλια.
    Μειωσε κιλα κ συνεχισε κανοντας μισες επαναληψεις.στην συνεχεια μειωσε κ αλλο κ κανε 1/4 επαναληψεις.Αυτο μπορεις να το κανεις κ στην πλειομετρικη φαση αλλα κ στην μειομετρικη φαση της ασκησης (εννοω κ στο αρνητικο κομματι κ στην φαση που τραβας ή πιεζεις)αναλογα που θελεις να δωσεις εμφαση.

  12. #72
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Πςςςςςς με εφτιαξες τωρα,θα το δοκιμασω απο αυριο κιολας!
    Υποθετω οτι εννοεις κι αυτο να το κανω σε ενα τελευταιο σετ μιας μονο ασκησης οχι σε ολες ε?Too much..xaxa
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  13. #73
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ναι καλα καταλαβες.Γενικα οι υπερβολες δεν βγαινουν σε καλο.
    Μεχρι κ τραυματισμο μπορει να προκαλεσουν...

  14. #74
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εχεις απολυτο δικιο Σταυρο!
    Εμενα ηδη με πονανε οι τενοντες στους αγκωνες μου επειδη μπηκα κα#####Ος και δεν επρεπε αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως..Μαρεσει..
    Εχω ξεχασει και μεση και τα παντα,ετοιμαζομαι να παιξω και σκουωτ οπου να ναι.χαχα

    Τελοςπαντων μη βγαινω οφφ Σταυρο απλα συνεχισε να δινεις φαι στο λαο!χαχα
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  15. #75
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    δεν πειραζει αν βγαινεις εκτος τοπικ γιατι κατι βγαινει κ απο αυτο.
    παραδειγμα για την μεση σου ειναι ενα μεγαλο θεμα το οποιο πρεπει να συζητησουμε.Μεχρι τωρα οι γιατροι σε οσους ειχαν προβλημα με την μεση τους τους προτειναν απολυτη ξεκουραση αλλα τωρα πια τα πραγματα εχουν αλλαξει ριζικα μπορω να πω.
    τι εννοω. Πιστευουν βασικα οτι η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη.Η καλυτερη προληψη ειναι πριν απο καθε προπονηση ασκησεις ισορροπιας στην αρχη χωρις βοηθηματα κ στην συνεχεια με fitball,bossu κ indo board(δισκο ισορροπιας)οσο ανεβαινει το επιπεδο του ασκουμενου στις ασκησεις ισορροπιας τοσο μπορει να χρησιμοποιει κ βοηθηματα.
    υπαρχουν βιβλια σχετικα με αυτο κ ετυχε αυτο τον καιρο να ασχολουμαι με το θεμα κ ηδη ξεκινησα ασκησεις ισορροπιας πριν απο καθε προπονηση.Ειμαι ακομα σε επιπεδο αρχαριου αλλα βλεπω να εχει αποτελεσμα τρομερο.Κανω 5 λεπτα πριν απο καθε προπονηση κ θελει καθε 12 εβδ να αλλαζεις επιπεδο.

    Νομιζω οτι πρεπει να ανοιξω ενα λογκ κ να γραφω αναλυτικα τι κανω καθε μερα.Ισως μπορει να βοηθησει περισσοτερο αυτο.
    Last edited by bigsteve; 23-03-11 at 00:25.

  16. #76
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Για να πω την αληθεια Σταυρο δεν εχω ιδεα γι αυτο που λες και ειναι βλακεια μου μια και λες οτι κανει τοσο καλη δουλεια και το προτεινουν και οι γιατροι.
    εμενα ο γιατρος μου συνεστησε να μην σταματησω με τιποτα τη γυμναστικη και να κανω ολες τις ασκησεις οπως και πριν!Μου ειπε να το προσπαθησω ακομα και για σκουωτ.Οταν νιωσω ενοχληση μου ειπε να μειωνω κιλα και αν δεν σταματαει να αφηνω αυτην την ασκηση μεχρι να ξανανιωσω ετοιμος και δυνατος.
    Μου ειπε να κανω πολλους ραχιαιους(προφανως μεχρι εκει εφταναν οι γνωσεις του αλλα και οι δικες μου εκει φτανουν στο συγκεκριμενο θεμα) και καθως περναει ο καιρος να βαζω και σε αυτους κιλα πανω μου(πλακες δηλαδη).Ετσι πιστευει οτι μολις δυναμωσω τη μεση μου ο πονος θα εξαφανιστει.
    Η αληθεια εινια οτι μεχρι στιγμης το παλευω αλλα δυστυχως δεν περναει η ενοχληση σε καποιε φασεις.Στο καρναβαλι πχ εμεινα πολλες ωρε ορθιος και περπατησα αρκετα και επειτα εμεινα μια μερα στο κρεβατι γιατι ενοχληθηκε πολυ η μεση.
    Θα ηταν τρομερο αν εβρισκες κανενα βιντεακι με τετοιες ασκησεις και ανοιγες ενα τετοιο τοπικ..

    Δεν ξερω ποσοι εχουν προβληματα με τη μεση τους απο εδω αλλα οσοι εχουν σιγουρα θα βοηθουνταν πολυ!
    Για οσους δεν ξερουν και αναρωτιουνται τι εχω εχω βγαλει κοιλη στο τελευταιο σπονδυλο στη μεση απο αριστερα.
    Και σε ευχαριστω πολυ Σταυρο για το ενδιαφερον σου!
    Last edited by kouvidis.87; 23-03-11 at 00:43.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  17. #77
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Σχετικα με την κοιλη λοιπον που αναφερεις,υπαρχουν ασκησης για την ενισχυση στηριξης της σπονδυλικης στηλης οι οποιες ειναι πολυ συγκεκριμενες κ καταλληλες για το προβλημα σου.θα σου στειλω πμ 2 βιβλια που πρεπει με καθε τροπο να διαβασεις.
    Συγνωμη παιδια για το πμ αλλα δεν θελω να θεωρηθει διαφήμιση των βιβλιων γι αυτο κ δεν τα γραφω δημοσια.

  18. #78
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Αν θέλω να το συνδυάσω λίγο με CrossFit style, μπορώ να ασχοληθώ με άλλη μυϊκή ομάδα?

    Δηλαδή για παράδειγμα:

    1 set πλάτη, άμεσος μετά χωρίς ξεκούραση 1 set τρικέφαλο, και μετά επιστροφή για το δεύτερο set πλάτη, και πάει λέγοντας...

    Είναι εντάξει για ένα σώμα τόση πίεση μέχρι να τελειώσει η γυμναστική τις ημέρας αλλάζοντας συνεχεια μηχανήματα και μυϊκές ομάδες? Μπορεί να αντέξει? Το νευρικό σύστημα? Είναι υγιές?

  19. #79
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Μου ειπε να κανω πολλους ραχιαιους(προφανως μεχρι εκει εφταναν οι γνωσεις του αλλα και οι δικες μου εκει φτανουν στο συγκεκριμενο θεμα) και καθως περναει ο καιρος να βαζω και σε αυτους κιλα πανω μου(πλακες δηλαδη).Ετσι πιστευει οτι μολις δυναμωσω τη μεση μου ο πονος θα εξαφανιστει.
    Η αληθεια εινια οτι μεχρι στιγμης το παλευω αλλα δυστυχως δεν περναει η ενοχληση σε καποιε φασεις.Στο καρναβαλι πχ εμεινα πολλες ωρε ορθιος και περπατησα αρκετα και επειτα εμεινα μια μερα στο κρεβατι γιατι ενοχληθηκε πολυ η μεση.


    Δεν ξερω ποσοι εχουν προβληματα με τη μεση τους απο εδω αλλα οσοι εχουν σιγουρα θα βοηθουνταν πολυ!
    Για οσους δεν ξερουν και αναρωτιουνται τι εχω εχω βγαλει κοιλη στο τελευταιο σπονδυλο στη μεση απο αριστερα.
    και εγω πριν 3 χρονια ο γιατρος διεγνωσε οτι εχω 2 δισκους, και τον τελευταιο σπονδυλο να εχει παρει μικρη κλιση ο γιατρος μου ελεγε να μην συκωνω βαρη και να [αλλαξω δουλεια],καθοτι ειμαι κηποτεχνης.περασαν 3 χρονια με πονους και στεναχωρια,οσπου πριν 8 μηνες δεν πηγαινε αλλο και αρχισα γυμναστικη,γιατι δεν μπορουσα ουτε 10 σκαλια να ανεβω και λαχανιαζα,ασε τους διαφορους νευροπονους που ειχα.kαι εγω οταν ειμαι συνεχεια ορθιος εχω ενοχλησεις.αυτο θα το εχουμε παντα δεν αλλαζει.το αποτελεσμα με την γυμναστικη πλεον ειναι οτι ολοι οι νευροπονοι και ολες οι ενοχλησεις που ειχα εξαφανιστικαν δια μαγειας,νιωθω παναλαφρος και υγιεις.το μονο που νιωθω ειναι η κεντρικη ενοχληση η οποια δεν φευγει αλλα δεν με πολυ ενοχλει πλεον.απλα μου θυμηζει οτι[γυμνασου αλλα οχι σε ακροτητες.]αν ακουγα τους γιατρους...θα ειχα αλλαξει ολη μου την ζωη χωρις λογο.σορρυ για το of topik
    Last edited by santos br; 23-03-11 at 08:54.

  20. #80
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Σχετικα με το cross fit style δεν εχω αναλογη πειρα ωστε να σου απαντησω αλλα εχω διδαχτει για καποια προγραμματα τα οποια εχουν περιορισμους σχετικα με τις επαναληψεις κ τον χρονο που πρεπει να βγουν μεταξυ τους.

    Πχ ο δασκαλος μου μου εχει πει πως υπαρχουν πολλα προγραμματα στο συγκεκριμενο στυλ κ ενα απο αυτα ειναι για παραδειγμα που εχει 3 ασκησεις ας πουμε push ups, βαθια καθισματα κ ελξεις στο μονοζυγο.Ας πουμε λοιπον για παραδειγμα οτι πρεπει να βγαλεις 100 ελξεις,100 push ups, κ 100 καθισματα.Αυτο το προγραμμα σου λεει απο την αρχη οτι βασικος σου στοχος ειναι να το βγαλεις σε 20 λεπτα.χωρις να σου οριζει σε ποσα σετς κ τι αριθμο επαναληψεων πρεπει να βγαλεις σε καθε σετ ή ποση ξεκουραση πρεπει να κανεις.Εσυ απλα ξεκινας πρωτα με τις ελξεις κ προσπαθεις να βγαλεις τις 100 τωρα σε ποσα σετ θα το κανεις αυτο,ποση ωρα θα ξεκουραστεις αναμεσα εξαρταται απο τις αντοχες σου. Μολις τελειωσεις συνεχιζεις στα push ups κτλ... μεχρι να βγει το προγραμμα.Αν δεν το βγαλεις στα 20 λεπτα που οριζει το προγραμμα πρεπει να προσπαθησεις με τον καιρο να σου βγαινει στα 20 λεπτα.(μιλαμε για ενα απο τα πολλα προγραμματα του crossfit)
    Απο εκει κ περα νομιζω οτι απο την στιγμη που εσυ θα ξεκουραστεις αναμεσα στα σετς οσο εσυ αντεχεις (ασχετα τον βασικο σου στοχο) τοτε θα ειναι οκ .Αλλη παραλαγη απο τις τοσες που εχει το crossfit ειναι να κανεις ας πουμε 1 γυρο(κυκλο) με τις ασκησεις που εχεις ορισει κ μετα για να πας στον επομενο να κανεις 3 λεπτα διαλειμα,επαναλαμβανοντας τον κυκλο για 5 φορες ας πουμε μεσα στην προπονηση.

    οποτε κ στο cross fit κανεις διαλειμα αναμεσα στα σετς, απλα τα σετς στα περισσοτερα προγραμματα(οχι βεβαια σε ολα) ειναι κατα καποιο τροπο χωρις συγκεκριμενες επαναληψεις γιατι βγαζεις οσες αντεχεις εσυ.Στο παραδειγμα που αναφερεις δηλ να βγαζεις ολη την προπονηση χωρις να ξεκουραζεσαι κ να πηγαινεις απο το ενα σετ στο αλλο, νομιζω οτι θα προκαλει υπερπροπονηση κ δεν ειναι υγιες .Επισης το cross fit ειναι κοντα στο 10θλο σαν φιλοσοφια προπονησης κ το 10θλο εχει να κανει περισσοτερο με αεροβια προπονηση η οποια στο συγκεκριμενο φορουμ μας ενδιαφερει μονο για fatloss.
    Last edited by bigsteve; 23-03-11 at 10:08.

  21. #81
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    santos πρεπει να ακουμε τους γιατρους κατα την γνωμη μου κ μαλιστα επιβαλεται!
    Αρκει να κανουμε τις σωστες επιλογες γιατρων...

  22. #82
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Ωραία τα λες bigsteve, και για το topic και για το ερώτημα μου.

    Σχετικά με το CrossFit, ξέρω όσα μου είπες, τα είχα ψάξει παλιότερα όταν σκεφτόμουν να ασχοληθώ μονο με αυτό. Τελικά κατέληξα, τουλάχιστον για την ώρα, στην "κανονική" γυμναστική με βάρη. Απλά σκεφτόμουν να το συνδυάσω λίγο, αν και όσες φορες προσπάθησα από την πίεση πάθαινα ναυτία από τα πρώτα κιόλας μηχανήματα. Αυτό περισσότερο με ενδιαφέρει για τον λόγο ότι εκεί που κάνω βάρη για όγκο, ταυτόχρονα να είμαι συνεχεια σε ένταση έτσι ώστε να γίνετε και περισσότερη γράμμωση, έτσι ώστε να αποφεχθεί και η extra αεροβική στο τέλος.

  23. #83
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Βρισκω καλο το σκεπτικο σου με το να ασχοληθεις ταυτοχρονα κ με τα 2 ηδη προπονησης απλα πρεπει να εχεις συστημα κ να το ψαξεις καλα.Υπαρχει άλλωστε το συστημα cross training.Οπου συνδιαζεις πολλα ειδη προπονησης μεσα στην εβδομαδα κ καταφερνεις να εχεις κ μυικη τονωση κ γραμμωμενο κορμι αλλα κ ελαστικοτητα κ ισσοροπια(βεβαια τις μαζες δεν θα μπορεσεις να τις αυξησεις παρα μεχρι ενα ορισμενο σημειο με αυτο τον τροπο) απλα μεσα στην εβδομαδα ισως να μπορεις να κανεις μονο 2 φορες βαρη για παραδειγμα μια φορα kinisis κ μια φορα TRX η καποιο αλλο ειδος προπονησης οπως body power η ακομα κ μια πολεμικη τεχνη ωστε να μπορεις να εχεις λιγο απο ολα τα παραπανω.
    Last edited by bigsteve; 23-03-11 at 14:34.

  24. #84
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο για να βρω κάποιο συνδυασμό όπως λες... Σκέψου να καταλήξω να κάνω Kung Fu. Προς το παρόν κάνω καθαρά για όγκο και την κλασσική αεροβική κάποτε στο τέλος.

    Για TRX πρώτη φορα άκουσα σήμερα στο γυμναστήριο, και τώρα έρχεσαι και μου το λες εσύ. Είναι αυτό που λες καμια φορα πως όταν ακούσεις για κάτι μετά το βρίσκεις παντού, heh. Τι ακριβώς είναι? Σαν αεροβική? Θα ρίξω και μια ματια στο forum να δω αν βρω τίποτα, για να μην γινόμαστε και off topic.

  25. #85
    Bodybuilding Newbie kika's Avatar
    Join Date
    02-05-06
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    98

    Default

    Respect στο πιο πάνω άρθρο...πραγματικά μου έλυσε ότι θεματάκια είχα μέχρι τώρα για το χρόνο ανάμεσα στα σετ και στις ασκήσεις...χίλια μπράβο!!!
    Εγώ σχεδόν πάντοτε αφήνω το ελάχιστο 1 λεπτό ανάμεσα στα σετ και 2 όταν θα κάνω αλλαγή άσκησης...αρκέτές φορές όμως καταλαμβαίνω πότε χρειάζομαι λίγο παραπάνω και επιτρέπω στον εαυτό μου μέχρι 1,5 λεπτό ξεκούρασης ανάμεσα στα σετ..

    Όσον αφορά στο θέμα που προαναφέρθηκε για το τίναγμα το ποδιών η του σώματος (αυτό συμβαίνει σε μένα) λίγο πριν τον ύπνο ή κατα τη διάρκεια του ύπνου, και ότι καμμιά φορά κατα την ανάπαυση ε'ιναι σαν να βάζει κάποιος δυνατή μουσική ξαφνικά για μια στγμή και μετά τίποτα..απλά να πώ ότι σε μένα, τα τελευταία 20 χρόνια που ασχολούμε με αθλητισμό είτε αυτό ήταν στοίβος, είτε άρση βαρών, kick boxing, άσκηση με βάρη ακόμα και με αερόβια HIIT, παρουσιάζονται τετοια φαινόμενα ιδιαίτερα όταν δεν ξεκουράζομαι και υπερπροπονούμε...ιδιαίτερα όταν ήμουν μικρότερη και έκανα ακοντισμό (βάρη και πολύ αερόβια) επί καθημερινή βάση ένιωθα ότι κάποιος "παίζει με τα νεύρα μου και μου κάνει πλάκα"...για το θέμα αυτό πήγα 3 φορές σε γιατρό...η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να σταματήσω τον έντονο αθλητισμό χωρίς να μου εξηγεί κανένας το "γιατι"...αρα συμπέρασμα: θα κάνω ότι γουστάρω μέχρι κάποιος να μου εξηγήσει το γιατί και "ίσως" βάλω φρένο.
    Everything is better when done by the heavy way!!!!! Keep Going!!!

  26. #86
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    WHAT!? Προαναφέρθηκε τέτοιο θέμα? Για τίναγμα τον ποδιών και τέτοια?

    F*CK! Το παθαίνω και εγώ... Νόμιζα και εγώ ότι πραγματικά κάποιος παίζει με τα νεύρα μου. Έκλεινε το ψυγείο κάποιος στο σπίτι και τρανταζόμουν! Επίσης και όταν ξάπλωνα... Κυρίως όταν ήμουν σε χαλαρή φάση γινόταν αυτό. Τώρα έχει μειωθεί κάπως. Η γυμναστική παίζει ρολο για αυτό? Νόμιζα ήταν από τους καφέδες.

  27. #87
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Kika εχεις μεγαλο ιστορικο στην προπονηση κ μας βοηθουν αυτα που μας λες.
    Σχετικα με τα "τιναγματα" που αναφεραμε παραπανω εχουν να κανουν με την υπερπροπονηση τις περισσοτερες φορες αλλα υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες οπως καφεδες,κουραση απο δουλεια,κακη ποιοτητα υπνου,συνθηκες ζωης γενικα δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια αν δεν ξερουμε για καποιον την ποιοτητα ζωης του.Για μενα παντως το λεω με σιγουρια πως για τοτε που το παθαινα ηταν απο την υπερπροπονηση.Το χειροτερο ομως ηταν οταν ξυπναγα το πρωι απο τον υπνο κ ενιωθα κουρασμενος....αυτο δεν παλευοταν με τιποτα....

    Gymste το TRX ειναι μια μεθοδος προπονησης που γινεται με ιμαντες.Στο youtube μπορεις να δεις πως περιπου γινεται.
    Δημιουργηθηκε πριν 10 περιπου χρονια απο εναν navyseal αμερικανο ο οποιος ειχε υπηρεσια σε υποβρυχιο κ δεν μπορουσε να γυμναστει εκει μεσα με αποτελεσμα να νιωθει οτι χανει την φυσικη του κατασταση.Ετσι ξεκινησε να γυμναζεται με ιμαντες που στην αρχη ειχε φτιαξει απο την ζωνη του.Στην συνεχεια αυτο αναπτυχθηκε κ εγινε μεθοδος εξασκησης.
    Εχει το πλεονεκτημα οτι οπου κ αν βρισκεται καποιος μπορει να γυμναστει ειτε ειναι σπιτι του ειτε στο παρκο ειτε οπουδηποτε γιατι αυτοι οι ιμαντες εφαρμοζουν παντου.Χρησιμοποιεις για αντιστασεις το βαρος του σωματος κ γινεται σχετικα καλη δουλεια για οποιον δεν εχει την δυνατοτητα να εχει κοντα του γυμναστηριο ή αν εχει βαρεθει τις αιθουσες με βαρη.
    Last edited by bigsteve; 23-03-11 at 18:21.

  28. #88
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Έτσι λοιπόν εξηγείται το δωματιάκι με τους ιμάντες πίσω από τα βάρη στο γυμναστήριο που πάω. Θα ρωτήσω τον γυμναστή να μου πει και αυτός τι προτείνει για αυτό το θέμα.

    Ευχάριστο bigsteve.

  29. #89
    Bodybuilding Newbie kika's Avatar
    Join Date
    02-05-06
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    98

    Default

    bigsteve συμφωνώ απόλυτα όλα αυτά έχουν άμεση σχέση και με τη δουλειά, καφέδες και γενικά τρόπο ζωής όσο και με την υπερπροπόνηση...Ξεκούραση είναι το Α και Ω...
    για κάποιον που ασχολείται πιστά με την άσκηση με βάρη.. το χειρότερο είναι να ξυπνάει και να νιώθει ότι έτρεχε σε μαραθώνιο όλο το βράδυ...και να έρχεται η ώρα της προπόνησης και ήδη να είναι κομμάτια...ο καθένας απο μας ξέρει το σώμα του και τις ασχολίες του, τις καταχρήσεις του κ.λ.π. και καλό είναι να τα παρατηρούμε όλα και να τα ζυγίζουμε όλα... και επειδή πάντα θα χρειάζεται να επισκεπτόμαστε γιατρούς, επειδή ακριβώς ασχολούμαστε με κάτι που έχει άμεση σύνδεση με τον οργανισμό μας... θα πρέπει να γνωρίζουμε τι μας συμβαίνει για να μπορούμε να του εξηγήσουμε κιόλας τα συμπτώματα μας... και φυσικά να ζυγίζουμε αυτά που μας λένε και αν χρειαστεί να ζητάμε και 2ρη 3τη 4τη γνώμη... και όταν τεκμηριώνεται κάποια άποψη να την ακολουθούμε...
    Everything is better when done by the heavy way!!!!! Keep Going!!!

  30. #90
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ωραιο ποστ kika σε ευχαριστουμε πολυ!


 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Για Ξεκούραση Ανάμεσα Στις Ασκήσεις!
    By toure7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-09, 16:59
  2. Ποση ωρα ξεκουραση αναμεσα στα set?
    By dka_genesis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-05-05, 02:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •