Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 95
  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Ξεκούραση Ανάμεσα Στα Σετ - Πόσο Και Γιατί;

    Ξεκούραση Ανάμεσα Στα Σετ - Πόσο Και Γιατί;
    Από Τον Σταύρο Παπαδόπουλο - Mr. Hellas.



    Μια απο τις συχνοτερες ερωτησεις που ακουω απο ασκουμενους οι οποιοι εχουν ξεκiνησει σχετικα προσφατα την προπονηση τους κ οχι μονο,ειναι το ποσο πρεπει να ξεκουραζομαστε αναμεσα στα σετς.

    Η ερωτηση αυτη εχει πολλες απαντησεις γιατι εξαρταται καθαρα απο το ποσο γρηγορα μπορει ο καθε οργανισμος να ανακτησει τις δυναμεις του κ οχι μονο.

    Οι πιο προχωρημενοι κ αυτοι που εχουν πειραματιστει με διαφορες ασκησεις κ τεχνικες,αυτοι που εχουν μαθει να ακουν το σωμα τους,γνωριζουν εμπειρικα ποσο θα κατσουν να ξεκουραστουν αναμεσα απο καθε σετ, ετσι δουλευα κ εγω μεχρι τωρα,χωρις να μετραω χρονο κτλ αλλα για οποιον δεν εχει φτασει σε αυτο το σημειο ακομα κ θελει να ειναι οσο περισσοτερο γινεται σιγουρος οτι ξεκουραζεται καλα απο το ενα σετ στο επομενο τοτε πως μπορει να το υπολογισει;

    Ας ριξουμε λοιπον μια ματια στα παρακατω.

    Το ποσο γρηγορα λοιπον μπορει ο καθε ασκουμενος να ξεκινησει το επομενο σετ συνηθως εξαρταται απο παραγοντες οπως :

    α) Οι επαναληψεις κ η τεχνικη προπονησης που χρησιμοποιει. Αν καποιος παιζει βαρια κιλα στην προπονηση κ σχετικα λιγες επαναληψεις,τοτε σιγουρα ασκει μεγαλυτερη κουραση στο νευρικο του συστημα με αποτελεσμα να χρειαζεται περισσοτερο χρονο ξεκουρασης ωστε να επανελθει.

    β) Το ποσο γρηγορα αποκαθισταται η δυναμη του μετα απο ενα σετ.
    βαζω ενδεικτικα τον παρακατω πινακα που μπορει να βοηθησει.

    χρονος ποσοστο αποκαταστασης δυναμης
    35sec 84%
    70sec 96%
    2,5min 100%

    γ) Ο χρονος που χρειαζεται για να αποκατασταθουν τα επιπεδα φωσφοκρεατινης σε καθε ατομο. Και παλι ενδεικτικα εναν πινακα:

    Χρονος ATP
    40sec 75%
    60sec 85-90%
    3min 100%

    δ) Αναλογα τις επαναληψεις αλλα κ την ενταση που περιεχει το καθε σετ.
    παραδειγματα : 1-5 επαναληψεις με ενταση απο 85-100% χρειαζεται 2-5 λεπτα ξεκουραση.Οσο μεγαλωνει η ενταση(βαρος) τοσο μειωνονται οι επαναληψεις,οποτε μεγαλωνει κ ο χρονος ξεκουρασης αφου εχουμε μεγαλυτερη καταπονεση στο νευρικο συστημα το οποιο χρειαζεται περισσοτερο χρονο να επανελθει απο οτι το μυικο.

    6-12 επαναληψεις με ενταση 83-73%
    45sec-2min

    Oλα τα παραπανω βεβαια ειναι απλα ενδεικτικα ωστε να καθοδηγησουν καποιον ομως στο θεμα γενικα της επαναφορας κ της αναρρωσης παιζουν ρολο κ αλλα πραγματα οπως η ταση που εχει το καθε ατομο να αναρρωνει μετα απο σετ η απο προπονηση,η ποιοτητα της ζωης του οπως ο υπνος,η διατροφη ,χημικη υποστηριξη ή φυσικη αθληση,η κουραση της ημερας τα οποια ισως να ειναι μεταβλητα καθημερινα κατι που εχει αμεση σχεση με την επαναφορα αναμεσα στα σετς σε μια προπονηση η κ γενικα στην αναρρωση του ασκουμενου.

    Kαλες προπονησεις σε ολους.

  2. #2
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    μπραβο ρε Big S..ωραιο το κειμενο κ αναλυτικοτατο για να καταλαβουμε το παιχνιδι με τα rest αναμεσα στα σετ!
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  3. #3
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Πολυ ενδιαφερον, μπραβο!
    Η κουραση του ΚΝΣ ειναι πραγματικα κατι που δεν μπορω να ξεχωρισω απο την κουραση των μυων!!
    Με την εμπειρια μπορει να ξεχωρισει κανεις ποτε ειναι κουρασμενο το μυικο και ποτε το νευρικο συστημα?

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Λεωνιδα αυτο που ρωτας ειναι πιο συγκεκριμενο κ εχει να κανει με την αναρρωση κ με την υπερπροπονηση.
    Μπορω να σου δωσω καποιες απαντησεις με βαση την εμπειρια.
    Μια υπερπροπονηση εχει πολλες παρενεργειες. Μερικες απο αυτες:Πονοκεφαλοι,ημικρανιες, διάρροια,κουραση στα ακρα σε σημειο να νομιζεις πως δεν μπορεις να τα σηκωσεις ή οτι ειναι βαρια...
    κακη διαθεση,εμετοι(σε μερικες περιπτωσεις) αυξημενη πιεση του αιματος,πονοι σε αρθρωσεις κ αλλα πολλα,διαφορετρικα απο ατομο σε ατομο.

    Γενικα μπορεις να καταλαβεις κ πρακτικα αν ειναι κουρασμενο το νευρικο σου συστημα απο το ειδος προπονησης που εχεις παιξει(αν ειναι βαρια) απο το οτι εχεις σταματησει να ανεβαινεις σε δυναμη (δυναμη ειναι η ικανοτητα του νευρομυικου συστηματος να
    παραγει εξωτερικη ταση στους μυς κ στους συνδεσμους ωστε να υπερνικησουν μια εξωτερικη αντισταση που ειναι το βαρος.Αν λοιπον το νευρικο σου συστημα ειναι κουρασμενο που εκει ξεκινουν ολα τοτε η δυναμη σου θα παραμεινει στασιμη κ απο ενα σημειο κ μετα ισως να αρχισει κ να μειωνεται ,χωρις να γνωριζεις το γιατι....

    Συνηθως κουρασμενα νευρα εχουν εκεινοι που δεν κανουν αποχη στην προπονηση τουλαχιστον για 1 εβδ. ανα τακτα χρονικα διαστηματα οπως για παραδειγμα καθε 3 μηνες...

  5. #5
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by Alejandro View Post
    μπραβο ρε Big S..ωραιο το κειμενο κ αναλυτικοτατο για να καταλαβουμε το παιχνιδι με τα rest αναμεσα στα σετ!
    Χαιρομαι που σου αρεσει! ελπιζω να βοηθησει καπως.

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Λεωνιδα ξαναποσταρω για να σου δωσω κ ενα προσωπικο παραδειγμα που ισως να εχει συμβει κ σε αλλους.
    Πολλες φορες μου τυχαινει οταν ειναι κουρασμενο το νευρικο μου συστημα απο προπονηση.Την ωρα που παει να με παρει ο υπνος να νιωθω κατι το οποιο δεν μπορω να περιγραψω ακριβως αλλα ειναι σαν καποιος να ανεβαζει αποτομα την ενταση απο το ραδιοφωνο πχ κ παλι αμεσως μεσα σε κλασματα του δευτερολεπτου να το κλεινει παλι.

    Η αλλο συμπτωμα ειναι να "πεταγεσαι" που λεμε την ωρα που κοιμασαι (οχι να ξυπνας αλλα κατι σαν να κανεις σπασμους που κ που)
    Last edited by bigsteve; 22-03-11 at 18:03.

  7. #7
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ωραιoτατο αρθρο ,μπραβο ΒΙG`S!!!
    Last edited by veggeto; 22-03-11 at 18:13.

  8. #8
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Να συπμληρωσω στο 1ο ποστ οτι χρειαζομαστε 10sec για να εχουμε σωστη οξυγονωση στους μυς μετα απο ενα σετ.
    Υπαρχουν κ ειδη προπονησεων οπως το EDT(escalating density training) οπου η ξεκουραση αναμεσα στα σετς ειναι μονο 10 δευτερολεπτα η ακομα κ 5.

    Επισης σε σουπερ σετς κ παρομοιου ειδους προπονητικες η ξεκουραση ειναι ελαχιστη ως κ μηδαμινη.Μεχρι βεβαια να βγει εις περας ενα απο αυτα τα "γιγαντοσετς" μετα θελει παλι τον χρονο του αλλα επειδη συνηθως σε τοσο μακροχρονα σετς δεν εχουμε την δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε κ πολλα κιλα,τοτε η ξεκουραση παλι δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλη αφου η ενταση(κιλα-βαρος) ειναι σχετικα χαμηλη κ κουραζουμε περισσοτερο το μυικο μας συστημα.

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ωραιτατο αρθρο ,μπραβο ΒΙG`S!!!
    Σε ευχαριστω φιλε να εισαι καλα!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωραίες συμβουλές Σταύρο, ευχαριστούμε! Πολύ ενδιαφέρον τα στατιστικά με τις αναλογίες στις περιόδους ξεκούρασης.

    Η υπερπροπόνηση είναι από τα πράγματα που πολλοί από μας δεν δίνουμε σημασία στα "σημάδια", ίσως από τη λαχτάρα μας, τη θέληση για πρόοδο κλπ και όλο αυτό γυρίζει μπούμερανγκ.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    πολυ ενδιαφερον αρθρο
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  12. #12
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Ευχαριστω Nastya!
    Ειρηνη εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες κ συμφωνω κ εγω μαζι σου μια κ η ξεκουραση(αναρρωση) ειναι τελικα αυτη που μας χτιζει κ οχι η "προπονηση"

    Αν θελετε μπορουμε παρακατω να πουμε κ μερικα tips για να αναρρωνουμε πιο ευκολα ;-)

  13. #13
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post

    Αν θελετε μπορουμε παρακατω να πουμε κ μερικα tips για να αναρρωνουμε πιο ευκολα ;-)
    ναι, καλο θα ηταν !!
    γενικα το comeback με τα ποστ σου ειναι παντα τρομερο.
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  14. #14
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post

    Αν θελετε μπορουμε παρακατω να πουμε κ μερικα tips για να αναρρωνουμε πιο ευκολα ;-)
    Ευπροσδεκτα ΒΙG'S!

    Εγω να πω οτι επανω μου στο θεμα της αναρωσης κανω το εξης ,προπονουμε με ενταση για ενα μηνα και προσπαθω να βγαζω το 3ημερο σπλιτ που εφαρμοζω μεχρι τη πεμπτη , ουτως ωστε να εχω 3 μερες ξεκουρασης απο τα βαρη και ξεκιναω με στηθος πλατη για να φυγουν τα 2 πρωτα βαρια σημεια μιας και ειμαι ξεκουραστος μετα παω σε ποδια και τη τελευταια μερα χερια ωμους που ειναι ακομα πιο ευκολο ,εχω δηλαδη ενα μειουμενο ρυθμο μεσα στην εβδομαδα ,μετα το μηνα τις επομενες δυο εβδομαδες θα κοψο λιγο την ενταση και θα αλαξω σπλιτ μετα για αλλες 3εις εβδομαδες κανω το ιδιο που εκανα και πριν και την επομενη 4η εβδομαδα κανω ενα κυκλικο στην αρχη της εβδομαδας και για το υπολοιπο της ξεκουραζουμε..Αν και για εμμενα δουλευει καλα το συγκεκριμενο ,τα φωτα σου BIG`S θα ειναι πολυ σημαντικα και εδω!!
    Last edited by veggeto; 22-03-11 at 18:26.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Παρα πολυ καλο..!! Το ποσο διαλλειμα ειναι ενα απο τα μεγαλα 'πόσο' ερωτηματα (ποσα σετ, ποσες επαναληψεις, ποσο διαλλειμα..) που 'βασανιζουν' πολλους..

    Δλδ θεωρητικα, μετα απο 2,5 λεπταω να που η δυναμη επανερχεται στο 100%, μπορουμε να κανουμε τ ιδια κιλα κ ιδιες επαναληψεις με το προηγουμενο σετ..?

    Εγω κανω διαλλειμα γυρω στο 1-1,5 λεπτο, κ προσπαθω να τ κραταω με τ ρολοι.. Αλλα νομιζω παιζει ρολο κ η ακσηση, πχ οταν κανω squat αν κανω 1 λεπτο διαλλειμα νομιζω θα πεσω μαζι με τη μπαρα κατω.. χαχα

    Εννοειται οτι θελουμε tips για να αναρρωνουμε πιο ευκολα΄!!
    Last edited by juniorjack; 22-03-11 at 18:34.

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    ναι, καλο θα ηταν !!
    γενικα το comeback με τα ποστ σου ειναι παντα τρομερο.
    οτι πει η Nastya κ ο veggeto!
    Λοιπον ξεκιναμε με μερικα απλα πραγματακια.
    Απο πλευρας συμπληρωματων διατροφης πιστευω πολυ στις ικανοτητες της βιταμινης c αλλα κ της Ε.
    Για το βαρος μου χρησιμοποιω 1000mgr vit c 400 iu vit E. καθε πρωι κ αμεσως μετα την προπονηση.
    Απο βιταμινη c προτιμω να ειναι time release ωστε να μην παηγαινει τιποτα χαμενο.Βοηθουν σαν αντιοξειδωτικα αλλα επισης δυναμωνουν το ανοσοπ. συστημα κ φυσικα στην αναρρωση απο δυσκολες προπονησεις.

    Αλλος τροπος ειναι το καλο μεταπροπονητικο γευμα που ολοκληρα τοπικς εχουν ανοιχτει γι αυτο κ εχουν γινει απειρες συζητησεις.

    παμε τωρα σε πιο πρακτικα πραγματακια.

    Σαουνα. Την Σαουνα ποτε δεν την κανουμε για να χασουμε κιλα οπως μερικοι πιστευουν(νομιζω τωρα πως εχουν εκλείψει)
    Η διαφορα της θερμοκρασιας σε συνδιασμο με ενα δροσερο ντους μετα ειναι οτι καλυτερο για το καταπονημενο σωμα μας μετα απο μια προπονηση.

    Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα Σαουνας ομως τι κανουμε;;;;
    Μολις κανω μπανιο μετα την προπονηση,βομβαρδιζω την περιοχη οπου εχω γυμνασει με καυτο νερο για 2 περιπου λεπτα κ αμεσως μετα με παγωμενο(δεν ειναι μονο για το δερμα οπως πολλοι πιστευουν,αλλα εχει κ τρομερα κερδη στο θεμα αναρρωσης επανω στους μυς)Κ η αληθεια ειναι οτι το προτιμώ απο την Σαουνα γιατι παιρνει λιγοτερο χρονο κ δεν με "αδειαζει" απο νερα δεν με αφυδατωνει ηθελα να πω.

    οποιος εχει την δυνατοτητα για ενα καλο μασαζ μετα την προπονηση ειναι οτι πρεπει!
    Συνηθως οταν ειμαι στην Ταϊλανδη κανω 3 φορες την εβδομαδα για 2 ωρες την φορα παραδοσιακο Ταϊ μασαζ(εκει κοστιζει μονο 8 ευρω το 2ωρο)αλλα κ εδω υπαρχουν μερικα γυμναστηρια που το εχουν στις παροχες τους.

    βελτιωση ποιοτητας υπνου.Οταν στο δωματιο υπαρχει απολυτο σκοταδι λεγεται οτι βελτιωνεται απιστευτα η ποιοτητα του υπνου.

    νομιζω ειναι καλα μεχρι εδω σχετικα με τα τιπς.

    Να σημειωσω οτι δυστυχως δεν μου δουλευει η γλουταμινη σαν συμπληρωμα ξεκουρασης ενω αντιθετα εχει τρομερα αποτελεσματα επανω μου το συμπληρωμα gaba το οποιο δυστυχως εχουν απαγορευσει πια στην Ελλαδα.Προσοχη σε οποιον ζει εκτος Ελλαδος κ εχε την δυνατοτητα να το χρησιμοποιησει ,να μην βαζει πανω απο 3γρ την μερα κ να αρχισει την δοσολογια απο χαμηλα πηγαινοντας σε διαστημα 1 εβδ.Οταν το χρησιμοποιω, μου δινει απιστευτα βαθυ υπνο σε σημειο να μην μπορω να ξυπνησω ευκολα τα πρωινα

  17. #17
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Γενικα μπορεις να καταλαβεις κ πρακτικα αν ειναι κουρασμενο το νευρικο σου συστημα απο το ειδος προπονησης που εχεις παιξει(αν ειναι βαρια) απο το οτι εχεις σταματησει να ανεβαινεις σε δυναμη (δυναμη ειναι η ικανοτητα του νευρομυικου συστηματος να
    παραγει εξωτερικη ταση στους μυς κ στους συνδεσμους ωστε να υπερνικησουν μια εξωτερικη αντισταση που ειναι το βαρος.Αν λοιπον το νευρικο σου συστημα ειναι κουρασμενο που εκει ξεκινουν ολα τοτε η δυναμη σου θα παραμεινει στασιμη κ απο ενα σημειο κ μετα ισως να αρχισει κ να μειωνεται ,χωρις να γνωριζεις το γιατι....
    Ακρως κατατοπιστικα ολα οσα λες!!
    Μπορει παλι να ειναι πολυ γενικη η ερωτηση μου,αλλα καθε ποτε 'πρεπει' καποιος να ανεβαζει την δυναμη(δηλαδη τα κιλα που παιζει στις βασικες) εστω και λιγο?

    Την ωρα που παει να με παρει ο υπνος να νιωθω κατι το οποιο δεν μπορω να περιγραψω ακριβως αλλα ειναι σαν καποιος να ανεβαζει αποτομα την ενταση απο το ραδιοφωνο πχ κ παλι αμεσως μεσα σε κλασματα του δευτερολεπτου να το κλεινει παλι.

    Η αλλο συμπτωμα ειναι να "πεταγεσαι" που λεμε την ωρα που κοιμασαι (οχι να ξυπνας αλλα κατι σαν να κανεις σπασμους που κ που)
    Αυτο μου συμβαινει που και αραια και μαλιστα μου συνεβαινε ακομη και πριν ξεκινησω να γυμναζομαι, 'τιναζομαι' σαν να με διαπερναει ηλεκτρικο ρευμα την ωρα που παω να αποκοιμηθω ορισμενες φορες.Τωρα, εχω πολυ καιρο να το παθω, ουτε καν θυμαμαι την τελευταια φορα,οποτε ειμαι οκ ακομη:D

    Καθε 3 μηνες ειναι καλο να κανουμε μια εβδομαδα off απο βαρη,ε?
    Πολυ ενδιαφερον, εμενα μου πεφτει και κουτι, πασχα και χριστουγεννα, παω στο νησι οπου εκει δεν μπορω να πληρωνω γυμναστηριο για μισο μηνα ουτε να πληρωνω μια-μια μερα,οποτε ξεκουραζομαι:)

    Edit:

    Μολις κανω μπανιο μετα την προπονηση,βομβαρδιζω την περιοχη οπου εχω γυμνασει με καυτο νερο για 2 περιπου λεπτα κ αμεσως μετα με παγωμενο
    Ουτε καν το ηξερα πως κανει καλο!!
    Τελειως απο ενστικτο παντα λουζω και εγω τον μυ που γυμνασα με καυτο νερο για αρκετη ωρα,αλλα ποτε δεν εβαζα παγωμενο μετα...Ενδιαφερον..

    Οσων αφορα το μασαζ και τα 8ευρω/διωρο(!!!),το αφηνω ασχολιαστο...
    Long live Thailand
    Last edited by l3onid4s; 22-03-11 at 18:41.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    tnx !!
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  19. #19
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Σε ευχαριστούμε πολύ Σταύρο!!!πάντα είχα την απορία πόσο είναι το σωστό διάλειμμα...εγώ το maximum που ξεκουραζομαι ειδικά όταν προπονουμαι δυνατά είναι μισό λεπτό...μάλλον λάθος αλλά φοβάμαι με τα πολλά κιλά μην κρυωσω μετά από 2-3 λεπτά...

  20. #20
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Μαλλον με βλεπω για Ταυλανδη και εμμενα!:DD...Aυτο παντως με τις διαφορες θερμοκρασιας πρωτη φορα το ακουω,πολυ χρησιμο!

  21. #21
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ευπροσδεκτα ΒΙG'S!

    Εγω να πω οτι επανω μου στο θεμα της αναρωσης κανω το εξης ,προπονουμε με ενταση για ενα μηνα και προσπαθω να βγαζω το 3ημερο σπλιτ που εφαρμοζω μεχρι τη πεμπτη , ουτως ωστε να εχω 3 μερες ξεκουρασης απο τα βαρη και ξεκιναω με στηθος πλατη για να φυγουν τα 2 πρωτα βαρια σημεια μιας και ειμαι ξεκουραστος μετα παω σε ποδια και τη τελευταια μερα χερια ωμους που ειναι ακομα πιο ευκολο ,εχω δηλαδη ενα μειουμενο ρυθμο μεσα στην εβδομαδα ,μετα το μηνα τις επομενες δυο εβδομαδες θα κοψο λιγο την ενταση και θα αλαξω σπλιτ μετα για αλλες 3εις εβδομαδες κανω το ιδιο που εκανα και πριν και την επομενη 4η εβδομαδα κανω ενα κυκλικο στην αρχη της εβδομαδας και για το υπολοιπο της ξεκουραζουμε..Αν και για εμμενα δουλευει καλα το συγκεκριμενο ,τα φωτα σου BIG`S θα ειναι πολυ σημαντικα και εδω!!
    Αυτο που κανεις πιστευω οτι δινει παραταση στην εβδομαδιαια παυση που λεγαμε παραπανω.Ειναι αρκετα πρακτικο κ πιστευω οτι αφου σε κανει εσενα να αποδιδεις καλυτερα ειναι κορυφη!
    Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ σιγουρα χρειαζεται το δικο του προγραμμα.Θα μπορουσες σαν παραλλαγη να κανεις μεσα στην εβδομαδα μερα παρα μερα την προπονηση αντι να την κανεις μαζεμενη στην αρχη η στο τελος της εβδομαδας αλλα δεν ειναι αναγκαιο γιατι ισως χρειαζεσαι σαν οργανισμος αυτο το σερι ημερων ξεκουρασης για να αποδωσεις καλυτερα.Ειδικα αν η δουλεια σου σε κουραζει πολυ τοτε ειναι ακομα πιο καταλληλο.Βεβαια φροντισε να κρατας ισσοροπια στο θεμα των καυσεων κανοντας λιγο αεροβικη τις μερες που δεν κανεις βαρη η διαφορετικα παιξε λιγο με τις θερμιδες σου.

  22. #22
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Παρα πολυ καλο..!! Το ποσο διαλλειμα ειναι ενα απο τα μεγαλα 'πόσο' ερωτηματα (ποσα σετ, ποσες επαναληψεις, ποσο διαλλειμα..) που 'βασανιζουν' πολλους..

    Δλδ θεωρητικα, μετα απο 2,5 λεπταω να που η δυναμη επανερχεται στο 100%, μπορουμε να κανουμε τ ιδια κιλα κ ιδιες επαναληψεις με το προηγουμενο σετ..?

    Εγω κανω διαλλειμα γυρω στο 1-1,5 λεπτο, κ προσπαθω να τ κραταω με τ ρολοι.. Αλλα νομιζω παιζει ρολο κ η ακσηση, πχ οταν κανω squat αν κανω 1 λεπτο διαλλειμα νομιζω θα πεσω μαζι με τη μπαρα κατω.. χαχα

    Εννοειται οτι θελουμε tips για να αναρρωνουμε πιο ευκολα΄!!
    Στα σκουωτ ειναι κ θεμα καλης φυσικης καταστασης.Εγω ας πουμε εχω μετρια με βαση τεστ rockport που εχω κανει κ αυτο ειναι απο το τσιγαρο.Εκει θελω κ εγω μεγαλυτερη ξεκουραση αλλα αν το θετεις απο μυικης πλευρας ,πιστευω πως οταν κανεις την ασκηση αυτη βιωμα στην προπονηση σου θα αρχισει να προσαρμοζεται ο οργανισμος σου κ σιγουρα θα μπορεις οχι μονο να μειωσεις την ξεκουραση αλλα να κανεις κ ισσομετρικα στοπς κατα την διαρκεια των επαναληψεων σου.

  23. #23
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Μαλλον με βλεπω για Ταυλανδη και εμμενα!:DD...Aυτο παντως με τις διαφορες θερμοκρασιας πρωτη φορα το ακουω,πολυ χρησιμο!
    Εισαι ευπροσδεκτος στην χωρα του χαμογελου!
    Η διαφορα θερμοκρασιας παιζει τεραστιο ρολο σε πολλα πραγματα!!!
    οχι μονο στην ξεκουραση.Εχω δει φιλο μου βελγο powerlifter στην Bangkok να φοραει υπερβολικα ζεστο ρουχο πριν το σετ κ πριν μπει στο σετ να το βγαζει .Μου ειπε οτι η διαφορα θερμοκρασιας που δημιουργειται εκεινη την στιγμη στο σωμα του σοκαρει κατα καποιο τροπο το νευρικο του συστημα κ του δινει ενα μικρο κλικ δυναμης για την επαναληψη του....

  24. #24
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Σε ευχαριστούμε πολύ Σταύρο!!!πάντα είχα την απορία πόσο είναι το σωστό διάλειμμα...εγώ το maximum που ξεκουραζομαι ειδικά όταν προπονουμαι δυνατά είναι μισό λεπτό...μάλλον λάθος αλλά φοβάμαι με τα πολλά κιλά μην κρυωσω μετά από 2-3 λεπτά...
    Δεν ειναι αναγκαιο να κανεις 3λεπτα διαλειματα εκτος κ αν παιζεις πολυ βαρια.πιστευω οτι στο 1,5 λεπτο να ξεκουραζεσαι εισαι πολυ καλα!
    Last edited by bigsteve; 22-03-11 at 18:58.

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Σε ευχαριστούμε πολύ Σταύρο!!!πάντα είχα την απορία πόσο είναι το σωστό διάλειμμα...εγώ το maximum που ξεκουραζομαι ειδικά όταν προπονουμαι δυνατά είναι μισό λεπτό...μάλλον λάθος αλλά φοβάμαι με τα πολλά κιλά μην κρυωσω μετά από 2-3 λεπτά...
    μισο λεπτο????ειναι πολυ λιγο αυτο...κοντα στο λεπτο με 1,5 λεπτο καλυτερα...ποτε προλαβαινεις και ξεκουραζεσαι??

  26. #26
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    Αυτο που κανεις πιστευω οτι δινει παραταση στην εβδομαδιαια παυση που λεγαμε παραπανω.Ειναι αρκετα πρακτικο κ πιστευω οτι αφου σε κανει εσενα να αποδιδεις καλυτερα ειναι κορυφη!
    Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ σιγουρα χρειαζεται το δικο του προγραμμα.Θα μπορουσες σαν παραλλαγη να κανεις μεσα στην εβδομαδα μερα παρα μερα την προπονηση αντι να την κανεις μαζεμενη στην αρχη η στο τελος της εβδομαδας αλλα δεν ειναι αναγκαιο γιατι ισως χρειαζεσαι σαν οργανισμος αυτο το σερι ημερων ξεκουρασης για να αποδωσεις καλυτερα.Ειδικα αν η δουλεια σου σε κουραζει πολυ τοτε ειναι ακομα πιο καταλληλο.Βεβαια φροντισε να κρατας ισσοροπια στο θεμα των καυσεων κανοντας λιγο αεροβικη τις μερες που δεν κανεις βαρη η διαφορετικα παιξε λιγο με τις θερμιδες σου.
    Τεταρτη και Σαββατο κανω ενα 40 λεπτο σακο τη καθε φορα που ειναι αρκετα καλο απο αποψη αεροβιας και τη Κυριακη δεν κανω ενα chet meal που μπορει να ειναι μακαρονια με κιμα αλλα σε κανονικη ποσοτητα ,αλλα αν τυχει και δεν κανω καυσεις απο αεροβια η βαρη για 2 συνεχομενες μερες τη 2η παντα κατεβαζω τον υδατανθρακα ,Καπως οπως τα λες τα ειχα στο μυαλο μου αλλα τα συμπληρωσες ...Ευχαριστω πολυ ΒIG'S εισαι κορυφη ,εξατομικευεις και δινεις συμβουλες πρωσοπικα στον καθενα δεν το κανουν πολλοι αυτο!!
    Last edited by veggeto; 22-03-11 at 23:51.

  27. #27
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Λεωνιδα σχετικα με το ανεβασεις τα κιλα υπαρχει ο "μπακαλιστικος" τροπος που λεει οτι οταν μπορεις ναν βγαλεις ανετα κ ΑΥΣΤΗΡΑ 12 επαναληψεις με ενα βαρος ,τοτε μπορεις να ανεβασεις τα κιλα.Βεβαια μιλαμε παντα για προγραμματα που σκοπο εχουν την μυικη αναπτυξη.Απο εκει κ περα το να καταφερεις να ανεβασεις τα κιλα στις ασκησεις που παιζεις ωστε να χρησιμοποιησεις μετα αυτη την δυναμη για να μπορεσεις να αποκτησεις κ αλλο "κρεας" επανω σου,ειναι ολοκληρο προγραμμα το οποιο πρεπει να ξεκινησει μηνες πριν κ να περασει ο ασκουμενος απο πολλα σταδια για να μπορεσει να πει οτι εχει ανεβασει την δυναμη του,εχει κανει τα κιλα "δικα" του κ μπορει να τα χρησιμοποιησει ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ χωρις να κυνδινευει να τραυματιστει ,ωστε να εχει νεα μυικα ωφελη απο τον τομεα της προπονησης.
    Last edited by bigsteve; 22-03-11 at 18:57.

  28. #28
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Σε ευχαριστω παρα πολυ Σταυρο!!
    Και εγω αυτο νομιζω, δηλαδη δεν ειναι αναγκη να κανω 1R.M sets για να δω αν ανεβηκα σε δυναμη.Αν την μια βδομαδα κανω 50κιλα 6 επαναληψεις σε μια ασκηση και μετα απο 2 εβδομαδες κανω 55κιλα 6 επαναληψεις στην ιδια ασκηση, τοτε αυτο σημαινει πως ανεβηκα σε δυναμη!Καπως ετσι το'χω στο μυαλο μου!!

    Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!
    Να'χεις υγεια!:)

  29. #29
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Σε ευχαριστω παρα πολυ Σταυρο!!
    Και εγω αυτο νομιζω, δηλαδη δεν ειναι αναγκη να κανω 1R.M sets για να δω αν ανεβηκα σε δυναμη.Αν την μια βδομαδα κανω 50κιλα 6 επαναληψεις σε μια ασκηση και μετα απο 2 εβδομαδες κανω 55κιλα 6 επαναληψεις στην ιδια ασκηση, τοτε αυτο σημαινει πως ανεβηκα σε δυναμη!Καπως ετσι το'χω στο μυαλο μου!!

    Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!
    Να'χεις υγεια!:)
    Λεωνιδα σε ευχαριστω για τις ευχες !
    να ξερεις οτι ειναι περιπου οπως τα λες τα πραγματα.Αλλα μην ανεβαζεις τοσο αποτομα κιλα απο την μια εβδ στην αλλη γιατι ειναι λιγο επικυνδ. θα προτιμουσα να ανεβαζεις 2,5 κιλα την φορα ωστε να προλαβαινει στο σωμα να τα κανει "δικα του"
    Επισης κανουμε σωματοδομηση κ η προπονηση πρεπει να ειναι με συγκεκριμενα τεμπος στις επαναληψεις με σκοπο την υπερτροφία κ οχι προπονηση σε στυλ μετακομισης :-)

    Επισης για να βρεις την μεγιστη επαναληψη σου δνε χρειαζεται να φτασεις να κανεις 1 με φοβο να τραυματιστεις.Υπαρχει τροπος ακομα κ απο τις 10 ή τις 9 ή τις 6,5,4,3,3 επαναληψεις να βρεις την μεγιστη επαναληψη σου.Βεβαια οσο πιο μικρος ειναι ο αριθμος τοσο πιο αξιοπιστη θα ειναι η αξιολογηση για την μεγιστη επαναληψη σου.Καλο θα ειναι να μην κηνυγαμε την μεγιστη επαναληψη πανω απο 1 φορα τον μηνα.Μιλαω παντα για υπερτροφια.

  30. #30
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Τεταρτη και Σαββατο κανω ενα 40 λεπτο σακο τη καθε φορα που ειναι αρκετα καλο απο αποψη αεροβιας και τη Κυριακη δεν κανω ενα chet meal που μπορει να ειναι μακαρονια με κιμα αλλα σε κανονικη ποσοτητα ,αλλα αν τυχει και δεν κανω καυσεις απο αεροβια η βαρη για 2 συνεχομενες μερες τη 2η παντα κατεβαζω τον υδατανθρακα ,Καπως οπως τα λες τα ειχα στο μυαλο μου αλλα τα συμπληρωσες ...Ευχαριστω πολυ ΒIG'S εισαι κορυφη ,εξατομικευεις και δινεις συμβουλες πρωσοπικα στον καθενα δεν το κανουν πολυ αυτο!!
    Σε ευχαριστω να εισαι καλα!
    πιστευω οτι ο σακος ειναι απο τα καλυτερα στο θεμα αεροβικης!!!
    σε βρισκω μια χαρα γιατι καταλαβαινω οτι αυτο το προγραμμα γυμναστικης σε εκφραζει κ σε ευχαριστει κ αυτο (η χαρα-ευχαριστηση)δημιουργει το καλυτερο αναβολικο περιβάλλον στον οργανισμο !


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Για Ξεκούραση Ανάμεσα Στις Ασκήσεις!
    By toure7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-09, 17:59
  2. Ποση ωρα ξεκουραση αναμεσα στα set?
    By dka_genesis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-05-05, 03:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •