Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default Η Διατροφή Μου + Απορίες!

    Μετα απο τις συμβουλες και αρκετο διαβασμα κατεληξα σε αυτο εδω το αποτελεσμα

    07:30 1 scoop whey + 330ml γαλα 2%
    09:30 γιαουρτι 2% + 100γρ δημητριακα
    12:00 Μηλο
    15:00 1.5 scoop whey + 1 μπανανα
    16:00 150γρ κοτοπουλο+80γρ ρυζι καστανο + σαλατα μαρουλι με 2κ.σ. ελαιολαδο
    19:00 100γρ τονο σε νερο + 60γρ ρυζι μπασματι
    21:00 γιαουρτι 2% + 15 αμυγδαλα

    Η διατροφη αυτη βγαζει περιπου 2456 θερμιδες και οι θερμιδες συντηρησης οπως προεκειψαν απο την εξισωση που εχει το φορουμ ειναι 3272.
    Ειναι σχεδον 800 θερμιδες κατω πραγμα που θεωρω καλο μιας και ο στοχος αυτη τη στιγμη ειναι να κατεβω απο τα 95κιλα στα 85 ( ειμαι 1,84m ψηλος).

    Απορια 1: τωρα 2 μερες που κανω την διατροφη παραληλα με το γυμναστηριο τα γευματα μου φαινοντε πολλα.
    Δηλαδη μετα την προπονηση και αφου φαω το κοτοπουλακι δεν την παλευω να φαω και τον τονο μετα γιατι ειμαι ακομα χωρτασμενος. Πειραζει να το παραλειψω?

    Απορια 2 : Τι αλλο μπορω να βαλω στη θεση του τονου? γιατι μετα την εβδομαδα κατανταει αηδεια.

    Απορια 3 : Παιζει να εχω κανει λαθος με τις θερμιδες? ( με τις ποσοτητες αποκλειεται εχω ζυγαρια ακριβειας επαγγελματικη). Υπαρχει καποιο σαιτ που μπορω να παω για να επιβεβαιωσω ποσες θερμιδες βγαζει?

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Κάπως αρχάριος είμαι και εγώ. Έχω αρχίσει και εγώ διατροφή κάπως διαφορετική από αυτή που έκανα.

    Βασικά, απότι φαίνεται έτρωγα λίγο, πολύ λίγο (ειδικά για τον σκοπό που ήθελα).

    Θα σχολιάσω λοιπόν μονο αυτό που λες ότι δεν αντέχεις να φας τόσο, το οποιο συμβαίνει και σε μένα. Πλέον ζυγίζω το φαΐ, και απορώ κάπως. Η "μισές" μερίδες (ή αλλιώς τα "μικρά" γεύματα) της διατροφής που έχουν τα προγράμματα, μου φαίνονται ολόκληρες. Προσπαθώ όμως να τρώω, να ανοίξει και λίγο περισσότερο το στομάχι μου, να έχω και δύναμη να αποδώσω. Ελπίζω να κάνω σωστά.

  3. #3
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Τα δημιτριακα βαλτα στο πρωινο , το μηλο βαλτο μαζι με το γιαουρτι ,το μεσσημεριανο βαλτο μετα ( πριν τη προπονηση δηλαδη) ,τη πρωτεινη και τη μπανανα βαλτα σαν μεταπροπονητικο και το γευμα με τον τονο καντο 200 γρ το τονο και 80 γρ το ρυζι ,κατα τα αλλα καλα εισαι ..

  4. #4
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Μην τρως κάθε μέρα τόνο!!!
    Εκτός του ότι έχει μεγάλη ποσότητα υδράργυρου και δεν είναι καλό να καταναλώνεις συνέχεια, καταντάει όντως αηδία τόσος τόνος!!!

    Αντικατέστησε με μοσχάρι άπαχο, γαλοπούλα, αβγά-ασπράδια, γλώσσα, μπακαλιάρο, σολωμό κλπ κλπ κλπ υπάρχουν πολλές επιλογές!
    Last edited by pitsouf; 29-03-11 at 10:00.

  5. #5
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Πιστεύω πώς -800 θερμίδες την μέρα είναι πολλές..!
    Γνώμη μου είναι να έχεις έλλειμμα 200 θερμίδες την μέρα...για να μην είναι απότομες οι αλλαγές στο βάρος...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αποριες για τη 1η μου διατροφη..
    By kouvidis.87 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 19-10-09, 01:11
  2. Διατροφη και αποριες/γνωμες
    By gsatelite in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-06, 03:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •