Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default Hints για την χαλια διατροφη μου

    καλημερα σας, καλως σας βρηκα.

    Το ποστ αυτο εχει ως σκοπο να παρω ορισμενες απο την τεραστια εμπειρια των μελων αυτου εδω τοθ φορουμ.

    Πριν παραθεσω αναλυτικα την προαναφερθεισα χαλια διατροφη μου, ορισμενα πραγματα για εμενα.

    Ονομαζομαι μανος ειμαι 184cm 95kg. Ασχολουμε με την ασκηση περιπου 4 μηνες.
    Απο 103 κιλα εχω πεσει στα 95, πραγμα που με καθιστα ιδιαιτερα ευχαριστημενο αναλογιζομενος την διατροφη που ακολουθω.

    Επισης το επαγγελμα μου ειναι αρτοποιος/ζαχαροπλαστης πραγμα που σημαινει 2 πραγματα :
    1oν το προγραμμα της ημερας μου ειναι: 03:00- 13:00 δουλεια , 14:00- 15:30 γυμναστηριο, ξεκουραση υπνος και ου το καθεξης.
    2ον οτι για το επιθυμητο αποτελεσμα "δοκιμαζω"¨οτι φτιαχνω στη δουλεια μου.



    Το προγραμμα μου στο γυμναστηριο εχει ως εξης
    Δ : στηθος
    Τ : πλατη/ομοι
    Τ : αεροβιωση μονο
    Π : ποδια
    Π : δικεφαλα/τρικεφαλα
    Σ : αεροβιωση μονο

    Καθημερινα στο τελος του προγραμματος εχει 20-30 λεπτα( αναλογος των αντοχων) αεροβιωση.


    Ο κυριος στοχος μου( προς το παρον τουλαχιστων) ειναι να πεσω 10kg και βλεπουμε.


    Οκ η διατροφη μου τωρα :


    04:00 2 φρυγανιες με μαρμελαδα
    07:00 μπουγατσα/κρουασαν η οτι αλλο φτιαξω εκεινη τη μερα
    10:00 γιαουρτακι 2%
    μετα την προπονηση κατα της 15:30 μεσσημεριανο οτι εχει σπιτι δλδ χωρις να υπερβαινει τις 800 θερμιδες συν ενα scoop whey (ON) μαζι με 1 μπανανα
    19:00 γιαουρτακι παλι
    και επειδη κοιμαμαι αρκετα νωρις αν κανω αλλο ενα γευμα θα ειναι κατι σε λιγες θερμιδες συνηθως κανενα φρουτακι πχ ακτινιδιο γιατι μου αρεσουν.


    Η παραπανω διατροφη σαφως και γνωριζω οτι δεν ειναι αποδεκτη απο κανενα που ασχολειται σοβαρα, ποσο μαλλον για εσας και για αυτο το λογο την παραθετω με σκοπο να την βελτιωσω.

    Επισης να επισημανω οτι η ημερισιες αναγκες μου ειναι 3000 θερμιδες και απο προχειρους υπολογισμους καταφερνω να μην ξεπερναω τις 2500/ημερα. Αποτελεσμα του οποιου νομιζω ειναι η σταθερη απωλεια 2kg/μηνα (η οποια μου φαινεται μικρη, αλλα απο το τιποτα...)

    Ok so that was all...
    Περιμενω τα σχολια σας
    Judge with courtec plz.

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην εχεις ορεξη να κανεις κατι καλυτερο απο αυτο; Η διαιτα αυτη δεν θα σε παει πουθενα ... ξεροντας οτι εχεις χασει ηδη καποια κιλα αλλα αυτο δεν λεει ολη την αληθεια. Το στοιχημα ειναι να χανεις τα σωστα κιλα και σου υπογραφω οτι με μαρμελαδες και μπουγατσες δεν χανεις τα σωστα. Μπορει να πει οποιοσδηποτε οτι οι θερμιδες παιζουν ρολο κι ας τρως ολη μερα μπουγατσες και τυροπιτες αλλα εγω ειμαι αλλης "σχολης". Λοιπον, το προβλημα εδω εχω την εντυπωση ειναι οτι βαριεσαι, οχι οτι δεν ξερεις τι να φας. Προφανως καταλαβαινεις οτι η διατροφη αυτη σε ενα φορουμ σαν κι αυτο... θα καταδικαστει βαναυσα.

    Λοιπον θα θεωρησω οτι πραγματι θελεις να βελτιωθεις και οτι εχεις ορεξη να κουραστεις, γιατι η διατροφη θελει κοπο αλλιως ολοι θα πηγαιναμε σε ενα φουρνο το πρωι, ενα σαντουιτς πεταχτα το μεσημερι και το βραδυ θα παραγγελναμε και ολα καλα. Εδω θελεις προετοιμασια, ζυγισμα φαγητου, εξυπνους τροπους για να αποφευγεις τις βουλιμιες κλπ.

    Βασικα δεν μπορω να "χτισω" τιποτα πανω στην υπαρχουσα διατροφη γιατι ειναι χαλια. Εχεις διαβασει καθολου την πληροφορια που υπαρχει στο φορουμ; Εχουν γινει απειρες προτασεις πραγματικα. Το να επαναλαβουμε αλλη μια φορα τα ιδια δεν ξερω ποσο βοηθαει. Προτεινω να διαβασεις λιγο τι εχουμε προτεινει σε αναλογες περιπτωσεις και να επανελθεις με ενα νεο πλανο. Τωρα να σου πω εγω αντι για την μπουγατσα να φας ενα μηλο , 1 σκουπ πρωτεινη και 30γρ αμυγδαλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα γιατι δεν πιστευω οτι θα το κανεις αν δεν συνηδητοποιησεις μονος σου τι αλλαγες πρεπει να γινουν.

    Γενικα τα εχουμε πει, σε καθε γευμα μια ποσοτητα καλη πρωτεινης, το σωματικο σου βαρος Χ2 καθημερινα, υδατανθρακες γυρω απο την προπονηση και νωρις την ημερα (ιδιαιτερα τους απλους-που γενικα πρεπει να τους αποφευγεις). Τελος αν θες να κανεις σοβαρη δουλεια, "οτι εχει το μεσημερι" δεν λεει τιποτα. Αν φτιαξουμε ολα τα γευματα και το μεσημερι μου τρως μουσακα με μισο κιλο ψωμι τελειωσαμε. Πρεπει να οριοθετησεις τα παντα και αγορασε ζυγαρια (για το φαγητο).

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Φυσικα και καταλαβαινω οτι η διατροφη που κανω δεν πλησιαζει την σωστη αλλα τηνει να στρεφεται προς την αντιθετη κατευθυνση.
    Φυσικα και διαβασα οτι σχετικο υπηρχε στο φορουμ οσο αναφορα την διατροφη. Εχεις δικιο στο να λες οτι βαριεμαι. ξερω πολυ καλα πως θα επρεπε να ειναι η διατροφη μου μιας και μελοι αυτου εδω του φορουμ εχουν παραθεσει απειρα παραδειγματα για το πως θα επρεπε να ειναι.
    Ο λογος που εκανα αυτο το ποστ ειναι ο εξης :

    Κατ'αρχην μην με βλεπετε σαν καποιον που θελει να χτισει τρελο σωμα. Αυτος δεν ειναι ο στοχος μου.
    Προσπαθω μονο και μονο να βελτιωσω την φυσικη μου κατασταση και να πεσω σε κιλα. Γιατι μονο αυτο? Γιατι στη δουλεια μου ειναι συνηθες φαινομενο να σε "χτυπαει" μεση και πλατη μολις περασεις τα 30 η εστω τα 10 χρονια συνεχης εργασιας στο χωρο. Επισης ο σκοπος μου ειναι να ενδυναμοσω το σωμα τοσο οσο η καθημερινη εργασια μου να γινεται ποιο ανετα.
    Ισως τα παραπανω να σας φαινονται ασχημα η να δινω την εντυπωση οτι θελω αποτελεσματα χωρις κοπο και χωρις θυσιες. Αυτη δεν ειναι η αληθεια ομως.
    Ισα ισα αυτος ειναι και ο λογος που εκανα αυτο το ποστ, επειδη κοπιαζω στη γυμναστικη και ακολουθω πιστα το προγραμμα μου, δεν θελω να πηγαινει χαμενος ο κοπος αυτος.
    Ως αποτελεσμα αυτων ολων ζητω την προσωπικη αποψη του καθενος σας πανω στη διατροφη μου, μαζι με συγκεκριμενες αναφορες πανω σε αυτην για το που θελει βελτιωση και που ειναι τελειως χαλια.

  4. #4
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Κοιταξε να δεις ειναι πολλοι ανθρωποι που εκφραζουν την ιδια αποψη με εσενα ,οτι εγω δεν θελω να φτιαξω τρελο σωμα ,θελω μια γραμμη και μια φυσικη κατασταση ,πιστεψε με ουτε ειναι ευκολο να φτιαξεις τρελο σωμα (σε περιπτωση που ακολουθησεις σωστη διατροφη) αλλα ουτε γραμμη με αυτα που τρως .Επισης εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πας γυμναστηριο εφοσον δεν θες κατι τετοιο,πραγματικα με αυτη τη διατροφη ειναι τσαμπα κοπος , αν σου αρεσει η φυσικη κατασταση πηγαινε 3 φορες την εβδομαδα για τζοκινγκ ,καμψουλες και κοιλιακους και ειναι μια χαρα χωρις να τρεφεις ψευδεσθησεις οτι θα φτιαξεις ενα καλο σωμα,πραγματικα εχεις κατσει να αναλογιστεις τι κανεις ?Λιωνεις στο γυμναστηριο και ολα τα κερδη σου τα καταστρεφεις
    ,δεν ξερω αν το καταλαβαινεις αλλα αυτο ειναι μαζοχισμος.Ο Megageo απο πανω σου εδωσε καποιες συμβουλες αν θες ακουσε τι σου προτεινει αλλιως δεν εχει κανενα νοημα να συνεχισεις να ταλαιπωρεισαι.

    Συγνωμη που σου μιλαω ετσι ,αλλα νομιζω οτι ειναι κατι που περιμενες εξ`αρχης απ`ολους ποσταροντας αυτο το πραγμα και πιστευω οτι το εκανες πιο πολυ για να δεις ποσο της % λαθος εισαι και οχι γιατι το θεωρεις σωστο.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    μετα απο εκτενεστερη μελετη του φορουμ κατεληξα στην εξης διατροφης.

    Θα φανει αρκετα ανορθοδοξη μιας και εν μεσω τις 10-12ωρης εργασιας μου δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω διαλειμμα και να μαγειρευω.

    08:00 Γευμα 1- 100γρ Δημητριακα ολικης αλεσης +1 scoop whey

    11:00 Γευμα 2- 2 φρουτα

    Γευμα 3-
    1 scoop whey + 1 μπανανα
    15:30 Γευμα 4-μεταπροπονητικο 150γρ κοτοπουλο+80 γρ ρυζι μπασματι

    20:00 Γευμα 5-60 γρ. καφε ρυζι ή μπασματι, 1 τονος σε νερο

    21:00 Γευμα 6- 1 γιαουρτι 2%


    Οπως βλεπετε υπαρχει ενα κενο το οποιο δεν ξερω πως να καλυψω. Αφενος γιατι θα ειναι πριν την προπονηση και δεν θελω να ειμαι φουσκομενος και αφετερου γιατι πρεπει να χωρεσει κατι εκει που δεν θελει μαγειρεμα επειδη θα ειμαι ακομα στη δουλεια.

    Περιμενω ιδεες καθως επισης και αλλαγες για τυχον λαθη που υπαρχουν στα υπολοιπα γευματα.

    Με εκτιμηση.

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μην κανεις γευμα μονο με φρουτα, δεν σε βοηθαει σε αυτο που θελεις να κανεις. Μαζι με φρουτα μπορεις να βαλεις 1 γιαουρτι ή λιγο cottage. Τα δημητριακα που λες πρεπει να προσεξεις τι ειναι, το ολικης δεν λεει ολη την αληθεια. Προφανως η καλυτερη περιπτωση ειναι να τρως κουακερ αλλα αν επιλεξεις κατι αλλο ας ειναι τυπου all bran χωρις ζαχαρη. Το 3ο γευμα δεν το καταλαβα, ειναι προ-προπονητικο; Δεν χρειαζεσαι την μπανανα εκει, γενικα εγω θα ελεγα οτι αν 15:30 εχεις τελειωσει με προπονηση οτι δεν χρειαζεσαι αλλο γευμα απο το 2ο μεχρι την προπονηση. Μετα την προπονηση μπορεις να βαλεις την whey με την μπανανα και μετα απο καμια ωρα να φας το γευμα 4 οπως το εχεις. Τα τελευταια 2 γευματα οκ φαινονται.

    Γενικες παρατηρησεις οτι δεν εχεις σαλατες και καλα λιπαρα και πρεπει καπως να τα χωρεσεις μεσα.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Η μπανα με το scoop ειναι μετα την προπονηση.
    Οκ το προσαρμοσαλιγο με τις συμβουλες σου και βγαινει καπως ετσι.


    08:00 Γευμα 1- 100γρ Δημητριακα ολικης αλεσης +1 scoop whey

    11:00 Γευμα 2- γιαουρτι 2%+ μπανανα

    15:30 Μετα την προπονηση - 1 scoop whey + 1 μπανανα

    16:30 Γευμα 4-μεταπροπονητικο 150γρ κοτοπουλο+80 γρ ρυζι μπασματι + σαλατα μαρουλι (2 κουταλιες ελαιολαδο)

    20:00 Γευμα 5-60 γρ. καφε ρυζι ή μπασματι, 1 τονος σε νερο

    21:00 Γευμα 6- 1 γιαουρτι 2% + 15 αμυγδαλα



    Θα κατσω να το θερμιδομετρησω να δω ποσο παει.


    Για τυχον παρατηρησεις feel free to post.

    Με εκτιμηση.

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Στο 2ο γευμα βαλε ενα αλλο φρουτο, η μπανανα εχει αρκετη ζαχαρη και λιγοτερες φυτικες ινες απο ενα μηλο για παραδειγμα οποτε ισως σου ανοιξει την ορεξη για καμια μπουγατσα στην δουλεια lol. Κτα τα αλλα νομιζω εισαι οκ και ειναι κλασεις ανωτερη απο αυτη που εβαλες στο πρωτο ποστ. Αν καταφερεις να την ακολουθησεις , τοτε με τον καιρο θα κανεις τροποποιησεις προς το καλυτερο.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Mα η πανω "διατροφη" δεν ηταν για να χασω κιλα...απλα εκανα ποστ τι ετρωγα καθε μερα.

  10. #10
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Τωρα μαλιστα αυτη ειναι διατροφουλα ,Καλη συνεχεια φιλος!!

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Μην κανεις γευμα μονο με φρουτα, δεν σε βοηθαει σε αυτο που θελεις να κανεις. Μαζι με φρουτα μπορεις να βαλεις 1 γιαουρτι ή λιγο cottage. Τα δημητριακα που λες πρεπει να προσεξεις τι ειναι, το ολικης δεν λεει ολη την αληθεια. Προφανως η καλυτερη περιπτωση ειναι να τρως κουακερ αλλα αν επιλεξεις κατι αλλο ας ειναι τυπου all bran χωρις ζαχαρη. Το 3ο γευμα δεν το καταλαβα, ειναι προ-προπονητικο; Δεν χρειαζεσαι την μπανανα εκει, γενικα εγω θα ελεγα οτι αν 15:30 εχεις τελειωσει με προπονηση οτι δεν χρειαζεσαι αλλο γευμα απο το 2ο μεχρι την προπονηση. Μετα την προπονηση μπορεις να βαλεις την whey με την μπανανα και μετα απο καμια ωρα να φας το γευμα 4 οπως το εχεις. Τα τελευταια 2 γευματα οκ φαινονται.

    Γενικες παρατηρησεις οτι δεν εχεις σαλατες και καλα λιπαρα και πρεπει καπως να τα χωρεσεις μεσα.
    Υπαρχει all bran χωρις ζαχαρη?????? εψαξα λιγο σημερα στο σουπερ αλλα αυτα που κοιταξα ειχαν ζαχαρη,βασικα καθε πρωι τρωω βρομη αλλα ηθελα να κανω μια αλλαγη για λιγο.

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Sorry φιλε αλλα η αληθεια ειναι οτι το ειπα στην τυχη, προσωπικα δεν το εχω ψαξει καθολου απλα ηθελα να τονισω οτι καλο ειναι τα δημητριακα να μην εχουν ζαχαρη. Δεν μπορει ψαξτε στο βιολογικο τομεα του supermarket, καπου θα υπαρχει χωρις ζαχαρη.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Sorry φιλε αλλα η αληθεια ειναι οτι το ειπα στην τυχη, προσωπικα δεν το εχω ψαξει καθολου απλα ηθελα να τονισω οτι καλο ειναι τα δημητριακα να μην εχουν ζαχαρη. Δεν μπορει ψαξτε στο βιολογικο τομεα του supermarket, καπου θα υπαρχει χωρις ζαχαρη.
    Αρα το κουακερ μαλλον ειναι μονοδρομος,απλως τωρα τελευταια βαζω και λιγα all bran ετσι για αλλαγη,οπως ειπα.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    13

    Default

    Ή εγώ κάνω λάθος ή κανείς δεν το πρόσεξε. Ξυπνάς στις 3 το πρωί και πρώτο γεύμα είναι στις 8? Δηλαδή αν κοιμάσαι στις 10, μένεις κενός 10 ώρες εκ των οποίων οι 5 είναι εργάσιμες?

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-10
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    στο προγραμμα αυτο οι ωρεσ ηταν ενδεικτικεσ, το πρωτο γευμα με το γουει γινεται μωλισ ξυπνησω και ανολογοσ ακολουθουν τα επομενα γευματα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είναι το ψωμί τόσο χάλια?
    By Sotosk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 37
    Last Post: 01-06-09, 22:34
  2. WHEY Γεύση χάλια, τώρα τι???
    By WizeAss in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-05, 08:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •