Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default Βοήθεια με Άρσεις Θανάτου σε Bodybuilding Program

    Αρσεις θανατου δεν εχω κανει μεχρι τωρα,γιατι για κανα 2 μηνες ειχα ενοχλησεις στη μεση μου.Την τελευταια βδομαδα εχουν υποχωρησει αρκετα(σχεδον τελειως)κ σκεφτομαι να τις βαλω στο προγραμμα μου αλλα εχω ενα σοβαρο προβλημα...Το γυμναστηριο δεν εχει ελευθερα βαρη!!!Εχει ενα smith κ μια στραβομπαρα(κ αλτηρες)...Πως θα μπορεσω με αυτα να κανω?Κ μια ερωτηση για την τεχνικη,καποιοι την στιγμη που σηκωνουν την μπαρα κ στεκονται ορθιοι συγχρονος γερνουνε κ την πλατη τους προς τα πισω ενω αλλοι στεκονται κατακορυφοι.Πια τεχνικη ειναι πιο ενδεδηγμενη(αν μπορειτε ποσταρετε κανενα βιντεακι)για να μην επιβαρυνω την μεση μου?

  2. #2

    Join Date
    29-10-10
    Posts
    89

    Default

    Να αλλάξεις γυμναστήριο. Να πας σε ένα πραγματικό γυμναστήριο που έχει ολυμπιακές μπάρες και ελεύθερα βάρη και το σημαντικότερο γυμναστές που έχουν γνώση. Αυτοί θα σε καθοδηγήσουν καλύτερα.

    Μην επιχειρήσεις να κάνεις deadlift σε Smith (ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ...)

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι romanian dealift με τους αλτήρες.

  3. #3
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default

    Να αλλαξω γυμναστηριο ειναι αρκετα δυσκολο γιατι εκτος το οτι το αλλο ειναι αρκετα μακρια,ειναι κ αρκετα πιο ακριβο κ οπως καταλαβαινεις αυτες τις δυσκολες εποχες δεν με συμφερει καθολου...Θα δοκιμασω με αλτηρες

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Quote Originally Posted by mallias View Post
    Θα δοκιμασω με αλτηρες
    Φιλε μου τζαμπα θα τις κανεις με αλτηρες δεν πιανουν καθολου...και δεν ξερω εαν γινεται κιολας...!
    Παντος χωρις μπαρα δεν γινονται αρσεις θανατου(προσωπικη μου αποψη)....

  5. #5
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Μιά χαρά γίνονται, στη βροχή καλή και η αναμπουμπούλα, πάντως απαράδεκτο το gym σου ρε φίλε...
    Με μπάρα πάντως είναι ανώτερες..Αλλά αφού έχεις και τη μέση σου, τα βαράκια είναι πιο light θεωρώ, πρόσεχε όπως και νά'χει!!


  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    11-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by mallias View Post
    Αρσεις θανατου δεν εχω κανει μεχρι τωρα,γιατι για κανα 2 μηνες ειχα ενοχλησεις στη μεση μου.Την τελευταια βδομαδα εχουν υποχωρησει αρκετα(σχεδον τελειως)κ σκεφτομαι να τις βαλω στο προγραμμα μου αλλα εχω ενα σοβαρο προβλημα...Το γυμναστηριο δεν εχει ελευθερα βαρη!!!Εχει ενα smith κ μια στραβομπαρα(κ αλτηρες)...Πως θα μπορεσω με αυτα να κανω?Κ μια ερωτηση για την τεχνικη,καποιοι την στιγμη που σηκωνουν την μπαρα κ στεκονται ορθιοι συγχρονος γερνουνε κ την πλατη τους προς τα πισω ενω αλλοι στεκονται κατακορυφοι.Πια τεχνικη ειναι πιο ενδεδηγμενη(αν μπορειτε ποσταρετε κανενα βιντεακι)για να μην επιβαρυνω την μεση μου?
    βασικα θα σ προτεινα να κανεις ραχιαιους για ζεσταμα πριν κανεις αρσεις,εγω προτιμω η μπαρα να ακουμπαει στο εδαφος,αλλοι για να μην μειωσουν το tut(time under tension) δεν ακουμπουν την μπαρα.επισης κατσε κατακορυφα,τσαμπα καταπονεις τους ραχιαιους αν κανεις τοξο
    Last edited by acop; 04-04-11 at 15:19.

  7. #7
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Μιά χαρά γίνονται, στη βροχή καλή και η αναμπουμπούλα, πάντως απαράδεκτο το gym σου ρε φίλε...
    Με μπάρα πάντως είναι ανώτερες..Αλλά αφού έχεις και τη μέση σου, τα βαράκια είναι πιο light θεωρώ, πρόσεχε όπως και νά'χει!!

    To εχω δει αυτο το βιντεακι αλλα μου εκανε εντυπωση οτι τραβαει τους αλτηρες αρκετα μακρια απο τα ποδια του...δεν επιβαρυνετε η μεση ετσι?Με την στραβομπαρα δεν θα τα καταφερω λετε?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie K.O.'s Avatar
    Join Date
    07-02-11
    Posts
    66

    Default

    Φιλε μου το προβλημα σου δεν ειναι το πως θα κανεις τις αρσεις, και με αλτηρες γινονται μια χαρα. Ο Jay Cutler μαλιστα στην προπονηση της πλατης εκανε deadlifts με αλτηρες. Το προβλημα σου ειναι αν αντεχει η μεση σου, και αφου ειχες ενοχλησεις δυο μηνες θα σε συμβουλευα να μην τις κανεις καν, γιατι απ'οτι φαινεται η μεση σου ειναι αρκετα ευαισθητη. Σιγουρα ειναι απο τις βασικοτερες ασκησεις για πλατη, αν οχι η βασικοτερη, αλλα με τη μεση δεν παιζουμε για να μην εχουμε προβληματα αργοτερα. Στην τελικη, αν θες να δοκιμασεις, κανε ενα σετακι με αλτηρες( οχι πολλα κιλα ) και δες αμα σε τραβαει... αν οχι συνεχισε και βλεπεις και μετα την προπονηση πως εισαι.

  9. #9
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Kαι αν εχει προβλημα με τη μεση, 2 μηνες δεν ειναι αρκετα εκτος?
    Δηλαδη πως προτεινεις να θωρακισει τη μεση του αποκλειοντας τον τροπο που αυτο γινεται?
    Και η προπονηση κανενος pro δε λεει τπτ για εμας τους κοινους θνητους (φυσικους)...
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  10. #10
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Συμφωνώ με τον Αντώνη, απλά καλό θα ήταν να μην αρχίσει να κάνει ξέρω γω 6 επαναλήψεις με max κιλά.
    Ας μπεί σιγά-σιγά, ξεκινώντας απο πολλές επαναλήψεις(πάντα μέσα στο εύρος των ευνοικών για υπερτροφία) ώστε να μάθει και τη τεχνική τέλεια.
    Όσων αφορά για προπόνησεις των pro, να προσθέσω οτι ούτε ξέρουμε τι ασκήσεις πραγματικά κάνουν, ούτε τίποτα..
    Σε αυτό που λες πάντως, βλέπω τον γυμναστή μου-αθλητής bodybuilding πως πλακώνεται στο smith και στις τροχαλίες μόνο και απο ελεύθερα μόνο squat, χωρίς να χρειάζεται να σχολιάσω την ανάπτυξη του...

  11. #11
    Bodybuilding Newbie K.O.'s Avatar
    Join Date
    07-02-11
    Posts
    66

    Default

    Δεν μπορω να πω οτι δεν εχεις δικιο, αλλα αν εχει καποιο προβλημα με τη μεση του οι αρσεις δεν θα την θωρακισουν, απλα θα την χειροτερεψουν. Το καλυτερο θα ηταν να συμβουλευτει εναν ορθοπεδικο, και αν δεν εχει προβλημα και ειναι απλα ευαισθητη τοτε οκ. Οσον αφορα τους pro, εννοειται πως οι προπονησεις τους διαφερουν απο τις δικες μας, αλλα δε νομιζω οτι ενας επαγγελματιας θα εκανε μια ασκηση η οποια δεν κανει "δουλεια", σαφως και οι τεχνικες αυτων που παιρνουν ΑAΣ διαφερουν... αλλα και παλι..

  12. #12
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default

    Αυτο ακριβως θελω να κανω,να δυναμωσω την μεση μου.Αλλιως τι να κανω,μονο ραχιαιους??Εννοητε οτι θα κανω με λιγα κιλα μεχρι να μαθω τεχνικη κ σιγα σιγα θα ανεβαζω αν δεν με τραβαει....Κ νομιζω οτι οι περισσοτεροι που ασχολουνται με το β.β. καποια στιγμη ειχαν ''θεμα'' με την μεση τους

  13. #13
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    θα συμφωνησω με τον Κ.Ο.αν εχεις προβλημα στη μεση αποκλεισε τες.πηγαινε στον ορθοπεδικο πρωτα να δεις τι γινετε και βλεπεις.εγω που εχω την μεση μου μολις κανω αρσεις θανατου τραβαω τα μαλλια μου τις επομενες μερες....αντιθετως οι ραχιαιοι με βοηθησαν πολυ.εξαλλου υπαρχουν τοσες αλλες αξιολογες ασκησεις για την πλατη που δεν υπαρχει λογος να τραβιεσε με πονους

  14. #14

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Σε αυτό που λες πάντως, βλέπω τον γυμναστή μου-αθλητής bodybuilding πως πλακώνεται στο smith και στις τροχαλίες μόνο και απο ελεύθερα μόνο squat, χωρίς να χρειάζεται να σχολιάσω την ανάπτυξη του...
    Γιατί άραγε αναπτύσεται έτσι;

  15. #15
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Γιατί άραγε αναπτύσεται έτσι;
    Ξερει την τεχνικη. Κανει πολλες επαναληψεις με time under tension, εχει muscle-mind connection και δεν υπερπροπονειται.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    11-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ξερει την τεχνικη. Κανει πολλες επαναληψεις με time under tension, εχει muscle-mind connection και δεν υπερπροπονειται.
    μην παιρνεις και ορκο!

  17. #17
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ξερει την τεχνικη. Κανει πολλες επαναληψεις με time under tension, εχει muscle-mind connection και δεν υπερπροπονειται.
    Μαζί σου και εγώ, ξέχασες οτι κοιμάται και ένα 8ωρο τη μέρα...

    K.O, παραδείγματα προγραμμάτων μη-φυσικών, δεν είναι προς μίμηση κατα την ταπεινή μου γνώμη.
    Θυμάμαι μια φορά είδα τη προπόνηση στήθους του, επικληνές smith, pec-deck(!!!!) superset με pullover στήθους στη τροχαλία..
    Και έχει ένα στήθος, ΝΑΑΑ...

  18. #18
    Junior Bodybuilder mallias's Avatar
    Join Date
    17-12-10
    Posts
    170

    Default

    Παιδια ειμαστε λιγο off topic...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια με άρσεις θανάτου
    By lalala in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 20
    Last Post: 29-01-08, 13:46
  2. Αρσεις Θανάτου.
    By john1888 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-06, 03:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •