Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Αδυνάτισμα & Τραυματισμός - Λύσεις;

    Καλησπερα παιδια. καινουργιος εδω, 1.82 , 93 κιλα. Λιπος δεν εχω μετρησει προσφατα αλλα σιγουρα γυρω στο 25+%.
    Κανω βαρη 6 χρονια και κατα καιρος και κανα τρεξιμο κυριως προς καλοκαιρι για αδυνατισμα.

    Τωρα λοιπον που ερχετε το καλοκαιρακι ξεκινησα τρεξιμο αλλα ειχα ενα ατυχημα στο δεξι γονατο και ετσι για κανα 6μηνο bye bye τρεξιμο.

    Τωρα τι κανουμε που εχω τοσα παραπανησια κιλα αλλα δε μπορω να τρεξω για να τα καψω;
    Βγανουμε παραλια με την κοιλουμπα σαν εγκυος ή υπαρχει αλλη λυση;

    απο διατροφη τρωω σε περιοδους διαιτας, σαν τωρα δηλαδη,τα εξης

    1ο γευμα
    6-7 ασπραδια αυγου + κουακερ

    2ο γευμα
    σανουιτς με μαυρο ψωμι ή αραβικη πιτα με 6 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι 10% κιτρινο + Ω3

    --- 2 σκουπ whey+glutamine----

    3ο γευμα
    κρεας/κοτοπουλο/ψαρι με σαλατα με ελαιολαδο

    4o γευμα
    γιαουρτι 0% + αμυγδαλα

    5ο γευμα
    τονοσαλατα με λιγο ελαιολαδο

    Απο supps περνω: CLA (5 καψουλες χωρισμενες στ αγευματα), βιταμινη C (3 των 500mg διασπαρτα στη μερα), πολυβιταμινη, βασιλικο πολτο με το ξυπνημα, WHEY (μετα το gym), glutamine (meta to gym).

    Ακουω ιδεες;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Να κολυμπησεις μπορεις..??

    Γιατι αφου θες ν χασεις βαρος κ ασχολεισαι τοσα χρονια με τα βαρη κανεις τρεξιμο 'κατα καιρους' μονο..??

  3. #3
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Tωρα τα αποκτησα τα πολλα κιλα λιπους. Δεν τα ειχα τοσα χρονια. μετα απο ενα σοβαρο τροχαιο που ειχα εμεινα σχεδον 10 μηνες εκτος. οπου την εβγαλα 10 μηνες με πιτσοσουβλακια.
    Ελα ομως τωρα που ηρθε η ωρα να τα λιωσω ετυχε κατι αλλο και δε μπορω!!!

    Να κολυμπησω φυσικα και μπορω αλλα δυστηχως ειναι σχεδον αδυνατο λογω ελλειψης χρονου μεγαλες μετακινησεις για θαλασσες κτλ.
    Για πισινα το ξεκινησα προσφατα αλλα πηγα 3 φορες και εψαχνα γυρω στα 45' για να παρκαρω τη καθε φορα οποτε προφανως το διεγραψα απτο μυαλο μου.
    Last edited by Hanos; 05-04-11 at 15:28.

  4. #4
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post

    Απο supps περνω: CLA (5 καψουλες χωρισμενες στ αγευματα), βιταμινη C (3 των 500mg διασπαρτα στη μερα), πολυβιταμινη, βασιλικο πολτο με το ξυπνημα, WHEY (μετα το gym), glutamine (meta to gym).
    το CLA πρεπει να σου βγαινει πανω απο 3-4γρ για να κανει κατι.
    εχεις υπολογισει μαζι με την βιταμινη C που περνεις σκετη την υπολοιπη ποσοτητα που σιγουρα θα εχει μεσα η πολυβιταμινη σου?
    ο βασιλικος πολτος δεν κανει τπτ.
    γλουταμινη περνε μονο αν σου περισευουν λεφτα..

    κανε μια υποθερμιδικη διατροφη,κ οτι ειδος ασκησης σου επιτρεπει ο τραυματισμος σου.
    αν μπορεις να κανεις βαρη εισαι οκ,αλλιως δες κατι σε κολυμπι.
    :satisfaction is the death of desire:

  5. #5
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Ειχα περασει κ γω μια ψιλοσχετικη φαση (χωρις περιττα κιλα), τροχαιο + χειρουργειο, με αποτελεσμα ο ενας μου τετρακεφαλος ειχε ατροφησει τοσο που δεν μπορουσα ν κλωτσησω ουτε κουκουναρι..

    Αυτο που με βοηθησε πολυ ηταν το κολυμβητηριο (στο ποδηλατο ειχα ενοχλησεις στο γονατο), ειναι η καλυτερη αεροβια οσων αφορα την επιβαρυνση των αρθρωσεων.. (βεβαια οσων αφορα την καυση θερμιδων/λιπους, τρεξιμο/ποδηλατο/ελλειπτικο υπερεχουν..)

    ΑΝ μπορεις ν κολυμπησεις ειναι αριστη επιλογη..

  6. #6
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    beefmeup, to CLA που περνω βγαινει γυρω στα 4500gr συνολικα. Το γνωριζω οτι θελει πανω απο 4γρ για να κανει κατι.
    Ο βασιλικος πολτος εχει δεκαδες μην πω 100αδες οφελη για την υγεια οποτε σιγουρα κανει πολλα. Καλο ειναι να κοιταμε τη χρυση τομη ομορφιας και υγειας, παρα μονο την ομορφια;-)
    H γλουταμινη με βοηθαει σε γρηγοροτερη μυικη αποκατασταση αποτι εχω παρατηρησει εμπειρικα. Επισης εχω παρατηρησει οτι στις περιοδους που την περνω δεν αρρωσταινω.

    Juniorjack, η καλυτερη επιλογη ειναι το κολυμπι οντως... κριμα που δεν εχω χρονο αυτη την περιοδο! οσον αφορα τα βαρη , κανω κανονικα! Απλα ηθελα καμια πιο "αεροβια" προταση.

    Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες, πιστευα και εγω οτι το κολυμπι ειναι το φαρμακο για την περιπτωση μου αλλα τωρα πουμουτοπατε και εσεις σιγουρευτηκα και απτο να ψαχνω αυτο το κατι αλλο λεω απλα να κανω τα παντα να βρω χρονο για να κανω κολυμπι.
    Last edited by Hanos; 05-04-11 at 17:46.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Τωρα τι κανουμε που εχω τοσα παραπανησια κιλα αλλα δε μπορω να τρεξω για να τα καψω;
    Βγανουμε παραλια με την κοιλουμπα σαν εγκυος ή υπαρχει αλλη λυση;
    Ναι υπαρχει αλλη λυση http://www.bodyrecomposition.com/the...-loss-handbook βρες το "δωρεαν" διαβασε το,εφαρμοσε το και αεροβια δεν χρειαζετε σε αυτο το προγραμμα και τα αποτελεσματα θα ερθουν ποιο γρηγορα απο οτι εχεις κανει στην ζωη σου.Αν δεν ξερεις αγγλικα μπορεις να κανεις το εξης,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,να μαθεις :)
    Μην πετας τα λεφτα σου σε αυτα τα συμπληρωματα που γραφεις αν ντε και καλα θελεις να παρεις κατι παρε sida cordifornia με καφεινη (EC) τιποτα καλυτερο δεν θα βρεις.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Eχεις δουλεψει αυτο το προγραμμα; τι αποτελεσματα ειχες; επισης ποσο επεσες σε δυναμη κτλ;\
    Γιατι με μια γρηγορη ματια αποτι βλεπω το προγραμμα λεει οτι δεν πρεπει να κανεις εντονες προπονησεις με βαρη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμός Στο Χέρι & Λύσεις Για Προπόνηση;
    By ageloskorg in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 04-01-11, 21:51
  2. Οικονομικες λυσεις διατροφης
    By bigben in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 24-06-07, 03:41
  3. εναλλακτικες λυσεις
    By djteo13 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 29-06-06, 07:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •