Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default Τι είναι η νηστεία.

    Μιας και είναι και η μέρες τέτοιες, θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την νηστεία. Τι ακριβώς είναι, που βασίζεται, etc...

    Νηστεύει κάποιος από εσάς?

  2. #2

  3. #3
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Αφου ειπαμε για τις αμαρτιες μας, τωρα θα πιασουμε τη νηστεια..

    Αυτο το topic δεν θα εχει λαμπρο μελλον.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    http://www.agioritikovima.gr/site/in...ews&Itemid=369

    Και κάνε ένα search στο site αυτό με τη λέξη "νηστεία".
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Καταρχήν δε νηστεύω! Δε ξέρω τι πιστεύουν αυτί που νηστεύουν αλλά εγω νομίζω πως η νηστεία είναι απαραίτητη! Εκτός και αν θέλεις να κοινονίσεις!

    Υ.Γ: Φίλε Gymste μήπως να γραφτείς σε άλλο φόρουμ χαχα! Μας έχεις φλομώσει στο off topic! χαχα
    Το Άγιον Όρος νομίζω έχει φόρουμ...ή το Βατοπέδιο....δε θυμάμαι!
    Last edited by Pavlos18; 06-04-11 at 12:37.
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  6. #6

    Default

    Το νόημα της νηστείας δεν είναι πως δεν τρώω το σουβλάκι και τρώω π.χ. ταραμά ή νηστεύει και πάει έξω και διασκεδάζει. Όταν νηστεύεις το κάνεις για κάτι που σε απασχολεί έντονα και ζητάς με αυτό τον τρόπο απο τον Θεό να σου δώσει απάντηση με κάποιο τρόπο στο ζήτημα σου. Είναι ζήτημα καρδιάς και όχι στομαχιού. Είναι όπως όταν κάποιος έχει πληροφορηθεί πως κάποιο αγαπημένο το πρόσωπο είναι στην εντατική και πάει εκεί και περιμένει στην αναμονή για ώρες. Έρχεται κάποιος και του λέει τόσες ώρες περιμένεις εδώ δεν θέλεις κάτι να φας; Και αυτός απαντάει για να φάω εγώ είμαι τώρα; δεν θέλω τίποτα, ο άνθρωπος μου να γίνει καλά.
    Έτσι είναι και ο άνθρωπος που "πραγματικά" νηστεύει, δεν τρώει, γιατί τον απασχολεί κάποιο ζήτημα και είναι σαν λέει στον Θεό: "δες την κατάσταση Θεέ μου είμαι τόσο στεναχωρημένος με αυτό το θέμα που ούτε να φάω δεν θέλω, κάνε σε παρακαλώ κάτι...".

  7. #7
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Quote Originally Posted by Doctormuscle View Post
    Το νόημα της νηστείας δεν είναι πως δεν τρώω το σουβλάκι και τρώω π.χ. ταραμά ή νηστεύει και πάει έξω και διασκεδάζει. Όταν νηστεύεις το κάνεις για κάτι που σε απασχολεί έντονα και ζητάς με αυτό τον τρόπο απο τον Θεό να σου δώσει απάντηση με κάποιο τρόπο στο ζήτημα σου. Είναι ζήτημα καρδιάς και όχι στομαχιού. Είναι όπως όταν κάποιος έχει πληροφορηθεί πως κάποιο αγαπημένο το πρόσωπο είναι στην εντατική και πάει εκεί και περιμένει στην αναμονή για ώρες. Έρχεται κάποιος και του λέει τόσες ώρες περιμένεις εδώ δεν θέλεις κάτι να φας; Και αυτός απαντάει για να φάω εγώ είμαι τώρα; δεν θέλω τίποτα, ο άνθρωπος μου να γίνει καλά.
    Έτσι είναι και ο άνθρωπος που "πραγματικά" νηστεύει, δεν τρώει, γιατί τον απασχολεί κάποιο ζήτημα και είναι σαν λέει στον Θεό: "δες την κατάσταση Θεέ μου είμαι τόσο στεναχωρημένος με αυτό το θέμα που ούτε να φάω δεν θέλω, κάνε σε παρακαλώ κάτι...".
    Αυτό, αυτό είναι που ήθελα να συζητήσουμε.

    Πολλές φορες δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

    Η μηλόπιτα για παράδειγμα, είναι νηστίσιμη?

    Επίσης αν κάποιου του αρέσουν παρα πολύ η φακές, ανέκαθεν, όταν είναι νηστεία, είναι "σωστό" να τρώει φακές?

    Αυτά τα πράματα δεν τα βρίσκεις έτσι απλά στο Google, ρώτησα εσάς πως το βλέπετε και τι πιστεύετε είναι.

    Doctormuscle, το έθεσες αρκετά παλικαρίσια, λίγοι κατανοούν κάτι τέτοιο. Δεν έχω γνωρίσει άτομο ποτε που να νηστεύει πραγματικά. Ποτε.
    Last edited by GymSte; 06-04-11 at 12:50.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Συγνώμη για το off topic...αλλά δεν νομίζω ότι είναι απορίες αυτές βρε gymste...κάτι τέτοια ρωτάει και το ξαδερφάκι μου που είναι 7 χρονών...τέσπα!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  9. #9
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Gymste, μπορεί να φάει φακές, αλλά το νόημα δεν είναι να φας 3 πιάτα φακές για να πείς οτι έσκασες μιας και δεν τρώς κρέας.
    Το νόημα είναι να περνάς αυτή τη περίοδο της ζωής σου κάπως "λιτά" και "ασκητικά"..
    Ούτε εγώ είχα γνωρίσει άνθρωπο που πραγματικά να νυστεύει, πέρα απο τον γαμπρό μου που νυστεύει 40ήμερο και κάθε απόγευμα πάει στην εκκλήσια του χωριού για καμιά ώρα μόνος του και προσεύχεται..

    Όσων αφορά τη μηλόπιτα, πώς σου ήρθε?Αν η ζύμη έχει αβγό δεν είναι νηστίσιμη.Αλλά είναι όπως σου είπα, να περνάς "λιτά".Όχι να τρώς γαβάθες με αστακομακαρονάδες...Εγκράτεια..
    Last edited by l3onid4s; 06-04-11 at 13:04.

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εκει που λες οτι αυτο το τοπικ που διαβαζεις ειναι αχρηστο , αμεσως διαβαζεις το επομενο που το ξεπερναει...

  11. #11
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Eπειδή βλέπω πως σε απασχολεί πολύ το θέμα και μάλλον δεν γνωρίζεις πολλά πράγματα, θα σε προέτρεπα να αποτανθείς σε κάποιον ιερέα-πνευματικό,
    (δόξα τω θεώ στην Ελλάδα έχουμε πληθώρα φωτισμένων ιερέων) ο οποίος θα σε εκφράζει και θα αναπαύει το λογισμό σου. Είναι ο μόνος αρμόδιος να
    σου εξηγήσει και το νόημα της νηστείας όπως και κάθε άλλο θεολογικό ζήτημα σε ενδιαφέρει (γιατί η νηστεία είναι καθαρά θεολογικό ζήτημα). Επίσης αν
    έχεις κάποιον φίλο θεολόγο, θα σε βοηθήσει εξίσου. Καλή αναζήτηση!
    Nutriment ltd
    Nutrition Mentality

  12. #12
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Xμ.... η νηστεια !

    Κομμενα τα λουκουλεια γευματα (ουτοσι αλλος το κανουμε αυτο )
    Κομμενες οι σαρκικες απολαυσης (παντρεμενος και εν μεσω κρισης που καιρος για .... )
    Κομμενη η αστατη ζωη (...αστειακι )
    Κομμενο οτι προερχεται απο ζωα ! κρεας αυγα ψαρι κτλπ ... ο ταραμας ξεφυγε στο τσακ ! Και αυτο μαλλον γιατι ειναι ανοιξη καιρου και πρεπει καποιος να φαει τα χορταρακια !
    Κομμενο το λαδι Τεταρτη και Παρασκευη...αυτο δεν το καταλαβα ποτε !

    Και ολα αυτα για το χρυσο δοντακι ! (οξυμορο ! )

    Νηστεια μπορεις να κανεις την προηγουμενη και να πας να κοινωνησεις ή και καθολου !
    Μια σωστη κουβεντα ειχα ακουσει καποτε απο καποιον παπα σε παρομοια συζητηση "Δεν παιζει σημασια τι εφαγες αλλα τι εκανες πριν πας να κοινωνισεις !"

  13. #13
    Banned New Member
    Join Date
    21-04-11
    Posts
    8

    Default

    Η ετυμολογία της λέξης είναι,δεν τρώω τίποτα, και η ρίζα της λέξεως συμφωνεί με τη νηστεία που αναφέρει η Βίβλος, η οποία,νηστεία,βάση της Βίβλου,δεν γίνεται σε συγκεκριμμένες περιόδους,ούτε διατυμπανίζοντάς τη.Η νηστεία είναι μια εντελώς προσωπική υπόθεση κάποιου,ο οποίος αισθάνεται την ανάγκη να επικοινωνήσει να ζητήσει κάτι από τον Θεό. Η "νηστεία" μου επιβάλλει η θρησκεία,δεν έχει το νόημα της νηστείας της Βίβλου,και,όπως έγραψαν και άλλοι συνχρήστες,δεν είναι νη-εστία(νηστεία-δηλ:δεν τρώω τίποτε),αλλά είναι αλλαξοφαγία.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νηστεία και πρωτείνες
    By Diamond in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 13-04-09, 14:27
  2. Νηστεια.
    By pearl in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-07, 16:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •