Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Μπαρα ή αλτηρες?

Voters
94. You may not vote on this poll
  • ΜΠΑΡΑ

    33 35.11%
  • ΑΛΤΗΡΕΣ

    61 64.89%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 57
  1. #1
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default Μπαρα ή αλτηρες για ασκήσεις Bodybuilding?

    Τι σας αρεσει περισσοτερο, ασκησεις μπαρας ή ασκησεις με αλτηρες για προπονηση bodybuilding ωμων ?

  2. #2
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    αλτηρες.
    :satisfaction is the death of desire:

  3. #3
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω ψηφισα μπαρα γιατι μου αρεσουν πολυ περισσοτερο τα powerlifting προγραμματα και μπορω και συγκεντρωνομαι καλυτερα.

  4. #4
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    απλα σε καποιες ασκησεις οπως πιεσεις,εχεις καλυτερο ευρος με τους αλτηρες γιαυτο κ τους προτιμω..
    η μπαρα καμια φορα σου κλειδωνει τα χερια σε περιεργες γωνιες.
    σε βασικες ασκησεις οπως αρσεις,καθισματα ας πουμε η μπαρα ειναι καλυτερη επιλογη..
    αλλα στις υπολοιπες κανω αλτηρες.
    :satisfaction is the death of desire:

  5. #5

    Default

    γενικά η μπάρα σε βοηθάει στο να υπάρχει μια εξαρτηση μεταξύ των χεριών και δινοντασ έτσι μια σχετική ισομετρία . παρόλα αυτα προτιμώ τουσ αλτήρεσ μιασ και γενικώσ θεωρώ οτι η ελευθερη κίνηση προσθετει σφαιρική εκγυμναση και περιφεριακά αφου θα πρεπει να κρατάσ και μια σχετική ισορροπία .
    Αρα αλτήρεσ .

  6. #6
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Ψιφισα μπαρα..δεν ξερω αν πιανει καλητερα απο τους αλτηρες αλλα μου αρεσει πολυ..!!!!!

  7. #7
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Mπαρα γιατι οι αλτηρες μετα απο καποιο βαρος μπορουν να γινουν επικινδυνοι.Ασε που ειναι και μανικι να τους παρεις στο στηθος οι στις πιεσεις ωμων..

  8. #8
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Μπάρα, όσων αφορά πιέσεις ώμων, squats, dls, rdls, κωπηλατικές.
    Τώρα δοκίμασα για πρώτη φορά αλτήρες για στήθος, επικληνή και οριζόντιο και έχω να πω τα καλύτερα.Οι αλτήρες για στήθος ειδικά μπορούν να διορθώσουν την όποια διαφορά δύναμης απο το ένα στήθος στο άλλο, γιατί δουλεύει αποκλειστικά μόνο του.Επίσης, είναι τ ρ ο μ ε ρ ο ί για drop sets, μπαμ-μπαμ, τους πετάς κάτω και παίρνεις τους επόμενους κατευθείαν.
    Επίσης, shrugs απο μπροστά, μου δουλεύουν πολύ καλά και με μπάρα και με αλτήρες.
    Βασικές ασκήσεις όμως όπως squat, dls ,rdls, κωπηλατικές, ειδικά τα 3 πρώτα δε νομίζω να δοκιμάσω ποτέ με αλτήρες.
    Όσο για πιέσεις ώμων, δεν έχω κάνει ποτέ ελεύθερες, smith πάντα, όταν θα ξεκινήσω ελεύθερες, θα πω τη γνώμη μου σα μαιντανός :

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Ανάλογα την Ασκηση! Αλλά κλίνω προς τους αλτήρες!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    δεν έχω πρόβλημα..κ με τα 2 δουλεύω εξίσου καλά..!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    μπαρα για squat,στρατιωτικες και deadlift.στις αλλες ασκησεις νιωθω οτι οι αλτηρες με πιανουν καλυτερα!!

  12. #12
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Δηλαδη εσεις που προτιματε αλτηρες,στο στηθος η στους ωμους δε χρησιμοποιειτε καθολου μπαρα?

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Οι αλτήρες για στήθος ειδικά μπορούν να διορθώσουν την όποια διαφορά δύναμης απο το ένα στήθος στο άλλο, γιατί δουλεύει αποκλειστικά μόνο του.
    χμμ εγω παλι γιατι νομιζω το αντιθετο?Αν κανεις με αλτηρες και το ενα χερι ειναι αδυναμο,πριν φτασεις σε failure απ το δυνατο χερι,το αδυναμο θα σε εχει προδοσει ηδη.Οταν κανεις με μπαρα,δρουν συνεργιστικα κι ετσι το αδυναμο ακολουθαει το δυνατο.Δικος μου συνειρμος αυτος,δε ξερω αν ισχυει αλλα ετσι νομιζω ;p χαχα!!

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Επίσης, είναι τ ρ ο μ ε ρ ο ί για drop sets, μπαμ-μπαμ, τους πετάς κάτω και παίρνεις τους επόμενους κατευθείαν.
    χαχα,αυτο προυποθετει να χει και βαριους αλτηρες το γυμναστηριο!!εμας μεχρι 24 κιλα ειναι οι κανονικοι και μετα για παραπανω εχουμε φτιαξει σε τορνο 2 βασεις που βαζουμε εμεις πλακες με σφιχτηρες. ασε.. :/

    Eπισης,δοκιμασε οπωσδηποτε ελευθερες πιεσεις,καμια σχεση με το σμιθ.

  13. #13
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Δηλαδη εσεις που προτιματε αλτηρες,στο στηθος η στους ωμους δε χρησιμοποιειτε καθολου μπαρα?
    εδω κ 6 χρονια περιπου,οχι.
    :satisfaction is the death of desire:

  14. #14
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Ψηφισα αλτηρες.
    Αν εξαιρεσουμε τα ποδια,στο πανω μερος χρησιμοποιω σχεδον μονο αλτηρες.Αλλο feeling...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  15. #15
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    χμμ εγω παλι γιατι νομιζω το αντιθετο?Αν κανεις με αλτηρες και το ενα χερι ειναι αδυναμο,πριν φτασεις σε failure απ το δυνατο χερι,το αδυναμο θα σε εχει προδοσει ηδη.Οταν κανεις με μπαρα,δρουν συνεργιστικα κι ετσι το αδυναμο ακολουθαει το δυνατο.Δικος μου συνειρμος αυτος,δε ξερω αν ισχυει αλλα ετσι νομιζω ;p χαχα!!
    Μα δεν υπάρχουν τόσες τρομερές ανισσοροπίες δύναμης έτσι ώστε το ένα στήθος να μην τραβάει άλλο και να πρέπει να πετάξεις τον αλτήρα κάτω, με την μπάρα όμως θα έχεις παρατηρήσεις πολλές φορές να γίνεται ακριβώς αυτό που είπες, το δυνατό να "τραβάει" το αδύναμο και έτσι η μπάρα να σηκώνεται στραβά.Κάτι που με τους αλτήρες δεν συμβαίνει.



    χαχα,αυτο προυποθετει να χει και βαριους αλτηρες το γυμναστηριο!!εμας μεχρι 24 κιλα ειναι οι κανονικοι και μετα για παραπανω εχουμε φτιαξει σε τορνο 2 βασεις που βαζουμε εμεις πλακες με σφιχτηρες. ασε.. :/
    Έχουμε μέχρι 40κιλους++ αλτήρες αν θυμάμαι καλά :)
    Όσο για τη πατέντα, respect, χαχαχα.

    Eπισης,δοκιμασε οπωσδηποτε ελευθερες πιεσεις,καμια σχεση με το σμιθ.
    Τις κάνω στο smith προς το παρών, γιατί κάνω πολλά drops και με βολεύει το smith.Όταν θα βγάλω τα drops ίσως βάλω στρατιωτικές:)
    Last edited by l3onid4s; 06-04-11 at 19:59.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    11-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    μπαρα!respect!
    βασικα εναλλαγη ανα περιοδους!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Eγώ πάντως θεωρώ ότι είναι λάθος να παίζει κάποιο μόνο μπάρα ή αλτήρες αντίστοιχα! Κατα τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν και τα 2 στο πρόγραμμα μας!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    2 μήνες μπάρα 1 μήνας αλτήρες.

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    @eddie εγω κανω και απο τα δυο ρε αλλα ψηφισα αλτηρες γιατι νιωθω οτι με πιανουν πιο καλα σε προγραμμα υπερτροφιας!!σε προγραμμα δυναμης ομως ψηφιζω μπαρα..απλως δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η δυναμη γενικα!!

  20. #20
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    @eddie εγω κανω και απο τα δυο ρε αλλα ψηφισα αλτηρες γιατι νιωθω οτι με πιανουν πιο καλα σε προγραμμα υπερτροφιας!!σε προγραμμα δυναμης ομως ψηφιζω μπαρα..απλως δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η δυναμη γενικα!!
    Εμενα με κουραζει πολυ να παιρνω τους αλτηρες στο στηθος,οταν κοντευω τα 45-50 κιλα φωναζω 2 ατομα να μου τα δωσουν,ενας απο αριστερα κι ενας απο δεξια και φυσικα μολις τελειωσω να τους παρουν παλι επειδη δε μπορω να τους πεταξω..οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι δυσκολο και ειναι και λιγο μ@λακια να λεω συνεχεια τους αλλους να ερθουν..

    Και το θεμα ειναι οτι δε βολευουν να τους ακουμπαω στα ποδια γιατι ειναι σφιχτηρες και εμποδιζουν.

    Τεσπα,η αληθεια ειναι οτι τους εχω παραμελησει τους αλτηρες και απ οτι λετε κι εσεις εδω βλεπω να τους ξαναβαζω πιο εντατικα..

  21. #21
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ειναι προφανες οτι και τα 2 ειναι απαραιτητα αλλα σε αυτο που λεει ο Εddie εχει δικιο ,οταν θες να πιεσεις πολλα κιλα αφενος χανεις ενεργεια με τους αλτηρες μεχρι να τους ισσοροπησεις και αφετερου ειναι και καπως επικυνδυνο , το θεμα στο τι αρεσει στον καθενα ομως αλλαζει,εγω ας πουμε δεν μπορω να συγκρινω την αισθηση που δινουν οι πιεσεις στον επικληνη με τη μπαρα με αυτη των αλτηρων,σε εμμενα παντα...

  22. #22
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    αλτηρες φυσικα γιατι δεν μπρουν να βοηθηθουνα τα σημεια και αναπτισωνται ξεχωριστα και ισα .
    Μου λειπει η μπαρα προσωπικα γιατι σπιτι δουλευω με αλτηρες και δεν εχο χωρο για μεγαλη μπαρα .
    βεβαια η δυσκολια που λεει ο edd?e υπαρχει και ιδιαιτερα σε εμενα που κατω εχει παρκε και δεν εχω κανεναν να με βοηθαει σπιτι αλλα βοηθαει σε κατι
    δεν εχω επιλογη ετσι , πρεπη να τα καταφερω οτι και να γινει
    φοβαμαι μονο οτι αν παει κατι στραβα και τραυματιστω θα βρεθω στον κατω οροφο :)
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  23. #23
    Bodybuilding Newbie K.O.'s Avatar
    Join Date
    07-02-11
    Posts
    66

    Default

    Αλτηρες, αλλη φαση.

  24. #24
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Σε καθε περιπτωση μπαρα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  25. #25
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Ο Power, τσακώνει 2 ολυμπιακές μπάρες, μια αριστερά του, μια δεξιά του και αρχίζει τις εκτάσεις ώμων με τέμπο 2-0-2
    Last edited by l3onid4s; 07-04-11 at 08:26.

  26. #26
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    και τα δυο χρειαζονται αναλογα τις ασκησεις.μπαρα χρησιμοποιω μονο στις πιεσεις στηθους και στις καμψεις δικεφαλων.σε ολες τις αλλες ασκησεις αλτηρες.αλλα οπως ειπε και ο eddie καμμια φορα στα πολλα δυσκολευεσε...αλλα γουσταρεις!

  27. #27
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Ο Power, τσακώνει 2 ολυμπιακές μπάρες, μια αριστερά του, μια δεξιά του και αρχίζει τις εκτάσεις ώμων με τέμπο 2-0-2
    Αδειες, από αυτές για δικέφαλα.

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default

    Με τη μπάρα αισθάνομαι πως κάνω πιο σωστά την άσκηση. Για παράδειγμα σκουώτ αν κάνω με αλτήρες δε θα τη κάνω ποτέ σωστα!

  29. #29
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Σκουώτ με λατήρες; Δεν το έχω ξανακούσει!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  30. #30
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προβολές Με Αλτήρες και Μπάρα - Ποιοί Μυς Γυμνάζονται;
    By GiannisJJ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 11-10-10, 11:55
  2. Πιέσεις Στήθους- Μπάρα Ή Αλτήρες;
    By metallass in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-10, 19:09
  3. Αλτήρες ή Μπάρα Για Θωρακικούς;
    By user24 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-09, 03:13
  4. Oι πιο καλές ασκήσεις με αλτήρες για ανάπτυξη;
    By kalaitzidisv in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-09, 20:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •