Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default Υψηλή Πίεση

    καλησπερα ειμαι 20 χρονων.... Φανταρος και απολυομαι σε 1 μηνα...

    πριν 10 μερες περιπου πηγα και μετρησα την πιεση μου στα ιατρεια και ηταν καπως ανεβασμενη στα 140/110.... μ ειπαν να το παρακολουθησω αν και δν πολυ εδωσα σημασια... πηγα μετα απο 1 βδομαδα να την μετρησω και βγηκε 180/110 και με κρατησαν στα ιατρεια 2 μερες για να με παρακολουθησουν... στις περισσοτερες μετρησεις ειχα 140/90 εκτος απο μια που μολις ειχα ξυπνησει και βγηκε κανονικη 120/60.... και αλλες 2 φορες που ηταν πολυ ψηλα 170/110. να πω οτι δν ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενος οταν μ γινονται οι μετρησεις

    με εστειλαν στο 401 σε εναν παθολογο που πηγα χθες ο οποιος μ πηρε την πιεση και δν ηταν ιδιαιτερα αυξημενη 130/80... μου ειπε να προσεχω τη τρωω και μ εγραψε αιματολογικες και ορμονολογικες (τ3,τ4,tsh) και μου ειπε να παω τα αποτελεσματα στον γιατρο για την υπερταση ο οποιος λειπει σε αδεια...

    οι εξετασεις δν εχουν βγει ακομα αν και θα πρεπει να περιμενω μεχρι τις 2 του μηνος μεχρι να γυρισει ο γιατρος απο την αδεια του και εχω αγχωθει... για ποιο λογο να εχω ανεβασμενη πιεση?... η αληθεια ειναι οτι μονο βαρη κανω τους τελευταιους 2 μηνες οσο προλαβαινω... αεροβια καθολου... υπνος πολυ λιγος και κακος... την διατροφη την εχω βελτιωσει καπως τον τελευταιο μηνα αλλα και παλι δν ειναι πολυ καλη... δλδ δν τρωω πολλα ασχημα και λιπαρα φαγητα του στρατου αλλα εχω να φαω λαχανικα και ψαρι παρα πολυ καιρο, εχω ενα αγχος γιατι απολυομαι σε λιγο καιρο και ισως ειναι ο συνδιασμος ολων μαζι.

    να πω οτι πριν μπω ετρωγα αρκετα καλα και δν ειχα θεμα με πιεσεις κτλπ.

    δν ξερω για ποιον ακριβως λογο κανω το συγκεκριμενο ποστ γτ μονο ο γιατρος μπορει να με βοηθησει στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ηθελα και μερικες γνωμες απο το φορουμ για να ηρεμησω καπως... αν και πιστευω οτι σε μια βδομαδα π ουσιαστικα τελειωνω με την θητεια λογω αδειας και αρχιζω να τρωω,να κοιμαμαι και να γυμναζομαι οπως πρεπει θα πεσει κ η πιεση.. τεσπα ευχαριστω για το χρονο σας

  2. #2
    New Member dhalsim's Avatar
    Join Date
    17-04-11
    Location
    Corfu, Greece
    Posts
    72

    Default

    Βασικα μην αγχωνεσαι γιατι αυτο ειναι ο νουμερο ενα λογος για τη πιεση, ξεχασε τα βαρη προσωρινα, κανε μονο περπατημα και ηπιες ασκησεις χωρις να πιεζεσαι. Μην τρως οτι εχει αλατι, καλο να ξερεις κανουν τα πατζαρια και το καροτο.
    Παρε και κανα συμπληρωμα που ειναι γι αυτες τις δουλειες που να εχει ιχθυελαιο και q10, μεχρι να κανεις τις εξετασεις οταν απολυθεις.
    Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ρε φιλε, λες οτι απολυεσαι σε λιγο καιρο, να πω οτι εισαι στην αρχη στην εκπαιδευση να καταλαβω ενα ζορι που να δικαιολογει ενδεχομενως και λιγο ανεβασμενη πιεση, λογω αυπνιας, εκπαιδευσης, αγχους κλπ, τωρα στα λελε σου παλιος και να μη κοιμασαι.
    Μηπως εχει καποιος απο τους δικους σου ιστορικο με πιεση, εμενα π.χ εχει ο πατερας μου πιεση, ετρωγε και τρωει μονο οτι βγαζει ο κηπος μας, κρεας δεν εχει φαει ποτε του, δεν καπνιζει, δεν πινει, καταχρηση καμια, ουτε καφε δεν πινει, εχει πιεση γιατι απλα ειχε και εχει αγχος, αυτο ειναι κατι που με ανησυχει και εμενα μελλοντικα, προσπαθω τουλαχιστον να μην αγχωνομαι αλλα αυτο μια κουβεντα ειναι στην εποχη που ζουμε.

  3. #3

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Ελλειψη υπνου οπως και κακος υπνος πιστευω οτι ειναι ο βασικος παραγοντας στο προβλημα σου και πολυ μετα η διατροφη γιατι στην ηλικια σου ειναι δυσκολο να επηρεαστει η πιεση λογω διατροφης.Κανε προπονηση με λιγοτερη ενταση και κιλα και βαλε και λιγο αεροβια.Σιγουρα με το που θα βγεις απο το μπουρδ@λο θα αισθανεσαι παρα πολυ καλυτερα.Ισως ειναι η πιεση που σου βγαινει τωρα που τελειωνεις.Ηρεμησε ,ολα καλα θα πανε και δεν εχεις τιποτε-ψαξτο αν θες να σου φυγει η ιδεα αρκει να μην σε αγχωνει περισσοτερο.Καλος πολιτης .

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια η πιεση δεν παει 18 λογω αγχους. Αν οταν ξυπνας εχεις πανω απο 13 τοτε κατι παιζει σιγουρα. Μπορει ακομα να εχεις προδιαθεση για υπερταση απο κληρονομικους παραγοντες. Οι συμβουλες απο τον dhalsim ειναι καλες οσο αφορα την διατροφη, γενικως σταματα καθε διεγερτικο οπως ο καφες, πολλα φρουτα και λαχανικα , τροφες πλουσιες σε καλλιο και μαγνησιο και παρε ενα πιεσομετρο να μετρας τον εαυτο σου σε διαφορες στιγμες της ημερας. Συνηθως νωρις το πρωι ειναι χαμηλη και ανεβαινει λιγο το απογευμα.

    Γενικως η πιεση ειναι πολυ σοβαρο θεμα και πρεπει να το ψαξεις γιατι αν εχεις συνεχομενα υψηλη πιεση και δεν το διορθωσεις τοτε θα αρχισει να χτυπαει σε αλλα σημεια οπως τα νεφρα κλπ.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    04-11-10
    Location
    serres
    Posts
    15

    Default

    Καποια λιποδιαλυτικα ανεβαζουν την πιεση αρκετα λογω διεργετικων που τα αποτελουν .Αν παιρνεις κοψε τα και σε μια βδομαδα θα εισαι πρωτος

  6. #6

    Default

    παιδες και εγω ειχα ανεβασμενη πιεση πριν 1 χρονο 14,5 με 9,5
    τα ειχα παιξει και δεν ηξερα τι να κανω.
    τελικα παιδια πηγα σε εναν γιατρο και μου ειπε οτι εχω διαφραγμα στην μυτη και οτι απο αυτο εχω αυξημενη πιεση.
    εκανα την ενχειρηση και σε 1 μηνα η πιεση μου επεσε στα φυσιολογικα 12 με 8.
    δες μην εχεις διαφραγμα στην μυτη παιζει συμαντικο ρολο.
    να πω οτι την ενχειρηση την εκανα με τοπικη αναισθησια και ηταν πολυ καφριλα.
    αν το ηξερα θα την εκανα με ολικη οπως ολοι.
    αν το αντεχετε θα συνηστουσα τοπικη.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    04-11-10
    Location
    serres
    Posts
    15

    Default

    τελικα τι εγινε βρηκες ακρη ?

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Εχω παρει τις εξετασεις π μ εγραψε ο γιατρος οι οποιεσ φαινονται καθαρες αλλα ο γιατρος γυρναει 9 του μηνα απο την αδεια του οποτε θα παω τοτε, ειμαι σε 20 μερεσ αδεια μεχρι να απολυθω και η αληθεια ειναι οτι απο τοτε π βγηκα στην αδεια δν την εχω μετρησει , αλλα π να την μετρησω ...
    εχω ξεκινησει ομως προπονηση και αεροβια και δν εχω πονοκεφαλους ουτε ζαλιζομαι ουτε οτι δηποτε, τρωω οπως πρεπει και απλα περιμενω να παω και στο γιατρο να δω τη εχει να μ πει


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. χαμηλή πίεση
    By Panoseph in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-09, 22:35
  2. Μεγαλη Πιεση
    By alitis4 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-06, 02:28
  3. Υψηλή έκκριση ινσουλινης μετά την προπόνηση
    By clark in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-05, 17:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •