καλησπερα ειμαι 20 χρονων.... Φανταρος και απολυομαι σε 1 μηνα...

πριν 10 μερες περιπου πηγα και μετρησα την πιεση μου στα ιατρεια και ηταν καπως ανεβασμενη στα 140/110.... μ ειπαν να το παρακολουθησω αν και δν πολυ εδωσα σημασια... πηγα μετα απο 1 βδομαδα να την μετρησω και βγηκε 180/110 και με κρατησαν στα ιατρεια 2 μερες για να με παρακολουθησουν... στις περισσοτερες μετρησεις ειχα 140/90 εκτος απο μια που μολις ειχα ξυπνησει και βγηκε κανονικη 120/60.... και αλλες 2 φορες που ηταν πολυ ψηλα 170/110. να πω οτι δν ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενος οταν μ γινονται οι μετρησεις

με εστειλαν στο 401 σε εναν παθολογο που πηγα χθες ο οποιος μ πηρε την πιεση και δν ηταν ιδιαιτερα αυξημενη 130/80... μου ειπε να προσεχω τη τρωω και μ εγραψε αιματολογικες και ορμονολογικες (τ3,τ4,tsh) και μου ειπε να παω τα αποτελεσματα στον γιατρο για την υπερταση ο οποιος λειπει σε αδεια...

οι εξετασεις δν εχουν βγει ακομα αν και θα πρεπει να περιμενω μεχρι τις 2 του μηνος μεχρι να γυρισει ο γιατρος απο την αδεια του και εχω αγχωθει... για ποιο λογο να εχω ανεβασμενη πιεση?... η αληθεια ειναι οτι μονο βαρη κανω τους τελευταιους 2 μηνες οσο προλαβαινω... αεροβια καθολου... υπνος πολυ λιγος και κακος... την διατροφη την εχω βελτιωσει καπως τον τελευταιο μηνα αλλα και παλι δν ειναι πολυ καλη... δλδ δν τρωω πολλα ασχημα και λιπαρα φαγητα του στρατου αλλα εχω να φαω λαχανικα και ψαρι παρα πολυ καιρο, εχω ενα αγχος γιατι απολυομαι σε λιγο καιρο και ισως ειναι ο συνδιασμος ολων μαζι.

να πω οτι πριν μπω ετρωγα αρκετα καλα και δν ειχα θεμα με πιεσεις κτλπ.

δν ξερω για ποιον ακριβως λογο κανω το συγκεκριμενο ποστ γτ μονο ο γιατρος μπορει να με βοηθησει στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ηθελα και μερικες γνωμες απο το φορουμ για να ηρεμησω καπως... αν και πιστευω οτι σε μια βδομαδα π ουσιαστικα τελειωνω με την θητεια λογω αδειας και αρχιζω να τρωω,να κοιμαμαι και να γυμναζομαι οπως πρεπει θα πεσει κ η πιεση.. τεσπα ευχαριστω για το χρονο σας