Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Location
    Karystos Evia
    Posts
    192

    Default Πόνος Στους Καρπούς

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΝΑΝΕ ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ-ΚΑΝΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΑΡΧΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΗΘΟΥΣ-ΧΕΡΙΩΝ, ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ. ΦΟΡΑΩ ΓΑΝΤΙΑ ΠΑΝΤΟΤΕ,ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΠΕΡΙΚΑΡΠΙΑ?

  2. #2
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    τα γαντια αν δεν προεκτεινονται μεχρι τον καρπο ωστε να σφιγγουν πανω σ'αυτον δε βοηθανε στο προβλημα σου, δοκιμασε περικαρπια

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Location
    Karystos Evia
    Posts
    192

    Default

    ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ -ΚΙ ΕΧΩ- ΤΟ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΤΕΣ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ. ΑΛΛΑ,ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΛΟΓΩ ΠΟΝΟΥ,ΘΑ ΦΟΡΕΣΩ ΠΕΡΙΚΑΡΠΙΑ. ΤΗΧ!

  4. #4
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    γιατι να κανουν αδυνατες τις αρθρωσεις; anyway.... γενικα η περιδεση στις αρθρωσεις, οταν προπονουμαστε, βοηθαει στη σταθεροτητα τους απο τα φορτια που δεχονται

  5. #5
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Όταν ήμουν αρχάριος είχα τέτοιους πόνους , με το πέρας του χρόνου δυνάμωσαν και σταμάτησαν οι πόνοι , μετά από χρόνια άρχισαν πόνοι σε όλες τις κλειδώσεις μου λόγο ότι δούλευα με πολλά κιλά και έμαθα να ζω δυστυχώς με αυτούς τους πόνους J

    Τα γάντια σίγουρα δεν βοηθούν , τα περικάρπια κάτι πιστεύω ότι θα κάνουν , εγώ πιστεύω ότι ίσος βοηθήσει και αν δουλέψεις και τους πήχεις σου φυσικά αρχίζοντας με λίγα κιλά . Προσοχή μόνο , αν τους έχεις τραυματίσει θα σου κάνει κακό .
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  6. #6
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    πιο παλια ειχα τετια προβληματα.. πηρα περικαρπια κ δν με ενοχλουσαν αλλα αμα τα εβγαζα παλι τα ιδια
    ο πονος περασε οταν σταματησα να χρησιμοποιω περικαρπια κ τν ξεκουρασα τον καρπο για μια εβδομαδα...μετα με σωστη εκτελεση κ σιγα σιγα δυναμωσαν... εβαζα κ παγο ομως κ voltaren τα οποια με βοηθησαν πολυ αρκετα...

    Υ.Γ. για μενα τα περικαπρια δν καναν κ κατι στν ουσια οποτε αποψη μ μαπα το καρπουζι
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Location
    Karystos Evia
    Posts
    192

    Default

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΗΧΕΙΣ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΡΗΣΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΧΕΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ. ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΧΑΡΙΟ ΣΤΑ ΒΑΡΗ,ΚΑΝΩ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ. ΤΡΑΒΑΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΒΕΒΑΙΑ,ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΤΑ ΠΕΡΙΚΑΡΠΙΑ
    ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΝΕΧΩΣ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ

  8. #8
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Νταξ' δεν ειναι κ τοσο απλο να μεγαλωσουν τοσο οι πηχεις σου..!

    Αφου λες οτι σου δημιουργει προβλημα κ στη δουλεια, καλυτερα ν πας κ σε ενα γιατρο.. ;)

    Κ παγο παντα με την προπονηση..

    Μηπως χρησιμοποιεις κ πολυ ισια μπαρα (καμψεις δικεφαλων ας πουμε)..?

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Location
    Karystos Evia
    Posts
    192

    Default

    ΕΝΤΑΞΕΙ,ΜΕΤΑΞΥ ΑΣΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΥ ΤΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΟΙ ΠΗΧΕΙΣ, JUNIORJACK! ΠΑΓΟ ΔΕΝ ΕΒΑΖΑ ,ΑΛΛΑ Θ'ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ. ΚΑΙ,ΝΑΙ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΙΣΙΑ ΜΠΑΡΑ ΓΙΑ ΔΙΚΕΦΑΛΑ. ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ ΛΕΣ?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Γενικα ναι, η στραβομπαρα ειναι πιο φιλικη με τους καρπους, δεν τους επιβαρυνει τοσο..

    Δεν ξερω αν αυτο θα 'λυσει' το θεμα αλλα θ ελεγα γυρνα το σε στραβομπαρα καλυτερα να μην τους στρεσαρεις τοσο..


    (γραφε με μικρα please, ειναι σα ν φωναζεις )
    Last edited by juniorjack; 04-05-11 at 18:50.

  11. #11
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    ισια μπαρα και ελξεις πλατης στο μονοζυγο με σκοτωνουν ορισμενες φορες οντος
    και εγω ειχα καταληξει σε στραβομπαρα οταν πηγενα gym και τορα σπιτι στραυομπαρα λεω να παρω
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-12-08
    Posts
    69

    Default

    πολυ σημαντικο ειναι η εκτελεση των ασκησεων...πρεπει παντα στο μυαλο σου να εχεις οτι ο καρπος πρεπει να μην σπαει κατα την εκτελεση,να ειναι σε μια ευθεια με το χερι....πχ οταν κανεις καμψη δικεφαλου να μην γυρναει το χερι....ελπιζω να καταλαβες...

    εμενα προσωπικα τα περικαρπια δεν με βοηθησαν...πιο πολυ να τα νιωθω δεμενα,.,,αν ειναι ομως κ παλι να τον γυρισεις τον καρπο,ακομη και με αυτα θα τον γυρισεις...

    μια ερωτηση...μηπως κανεις πχ μπροστινο σκουωτ και κρατας την μπαρα μπροστα οχι σταυρωτα αλλα με τις παλαμες και αγκωνες ψηλα(ελπιζω να καταλαβες τι εννοω...)...εγω παντα ποναω στους καρπους εκει αλλα ειναι λογω θεσης των χεριων...δες το και αυτο...

    προσπαθησε αυτο με την αυστηρη τεχνικη...δες βασικα μηπως εκει ειναι το προβλημα...

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Location
    Karystos Evia
    Posts
    192

    Default

    Ευχαριστω παδια!

    Συγνωμη για τις φωνες! Δεν το'χα παρατηρησει,αλλα συγκριτικα με τα διπλανα μηνυματα,οντως φαινεται πιο εντονος ο λογος!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-04-11
    Posts
    41

    Default

    φιλε μ ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα γιατι πρωτων εκανα λαθος την ασκηση και γυρνουσαν οι καρποι λογο κιλων αλλα και απο το ποδοσφαιρο λογο τακλιν .πηρα περικαρπια πραγματικα βοηθανε παρα πλ θα σου το συνιστουσα

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Location
    Karystos Evia
    Posts
    192

    Default

    Δινω βαση στην εκτελεση των ασκησεων, Ελενη. Ειναι το πιο σημαντικο,συμφωνω. Περισσοτερο στις ασκησεις για το στηθος και τα χερια ταλαιπωρουνται οι καρποι. Μπροστινα σκουωτ τα κανω με σταυρωμενα χερια. Δεν ειναι απο εκει. Θα δουλεψω στραβομπαρα σε πρωτη φαση,και παγο μετα την προπονηση,και βλεπουμε. Νασαι καλα!

  16. #16
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by panoc View Post
    φιλε μ ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα γιατι γυρνουσαν οι καρποι λογο κιλων αλλα και απο το ποδοσφαιρο λογο τακλιν
    xaxa τι μλκια και αυτη. Το επαθα πριν 2 βδομαδες και ακομα υποφερει ο αριστερος καρπος μου
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος Σε Πύχεις Και Καρπούς!!
    By lazaross in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 43
    Last Post: 26-12-13, 04:31
  2. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ
    By ntuki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 31-10-07, 03:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •