Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-06-10
    Posts
    3

    Default Μπάσκετ και Προπόνηση για Δύναμη

    Καλημερα
    αποφασισα ,αν και μεγαλος σε ηλικια, να παρω το μπασκετ καπως πιο σοβαρα απ'οτι το ειχα μεχρι προτινος.Σκεφτηκα λοιπον οτι πρεπει να ξεκινησω προπονηση με βαρη.Αυτο που μ'ενδιαφερει ειναι οι προπονησεις δυναμης ετσι ωστε να βελτιωθει το σουτ,το αλμα κτλ. και η εκρηκτικοτητα!!Τωρα τελευταια διαβασα οτι μια απο τις καλυτερες ασκησεις για την δυναμη ειναι το επολε,ετσι εξηγειτε και το γεγονος οτι οι αρσιβαριστες εχουν απο τα καλυτερα κατακορυφα αλματα.Και καπου εδω χρειαζομαι την βοηθεια σας.Ξερουμε καποιον προπονητη στη Θεσσαλονικη για ατομικες προπονησεις?Γιατι σε γυμναστηριο δε νομιζω οτι θα βρω αυτο που ψαχνω,η μηπως κανω λαθος?Ελπιζω στην ανταποκριση σας και αυχαριστω πολυ

  2. #2
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Toν προπονητη τον θες για να σου μαθει επολε η να αναλαβει ολη την προπονηση σου..?

    Αν ειναι για το επολε, δεν κοιτας να γραφτεις σε κανα συλλογο αρσης βαρων..?

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Πας στο κοντινοτερο καλο γυμναστηριο και τους λες θελω να μου δωσετε προγραμμα για αυξηση δυναμης.Απλο.Θα σε καθοδηγησουν και κανεις αυτο που θες.

  4. #4
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by kreator View Post
    Πας στο κοντινοτερο καλο γυμναστηριο και τους λες θελω να μου δωσετε προγραμμα για αυξηση δυναμης.Απλο.Θα σε καθοδηγησουν και κανεις αυτο που θες.
    8 στις 10 περιπτώσεις θα του δώσουν ένα πρόγραμμα 6 φορές/βδομάδα, απο 20 σετ/μυική ομάδα.

    Απ'ότι ξέρω οι μπασκετμπολίστες που θέλουν να βελτιώσουν το σουτ τους, το βελτιώνουν μόνο με έναν τρόπο, κάνουν εκατοντάδες σουτ σε κάθε προπόνηση, επίσης κάνουν σουτ και με βαριές μπάλες, όχι τις κανονικές.
    Τώρα δε νομίζω οτι ένας μπασκετμπολίστας χρειάζεται να μάθει επολέ για να βελτιώσει το άλμα του.
    Σίγουρα το γυμναστήριο θα βοηθήσει.
    Αλλά αν τόσο πολύ καίγεσαι για το επολέ, τότε κάνε αυτό που σου είπε ο Juniorjack.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-06-10
    Posts
    3

    Default

    Φιλε juniorjack, θελω προπονητη ν'αναλαβει ολη την προπονηση μου.Φιλοι kreator και l3onid4as,το επολε δεν ειναι ο αυτοσκοπος,απλα ανεφερα το τι διαβασα.Αν με αλλες ασκησεις μπορεσω να εχω τα αποτελεσματα που θελω τοτε ολα καλα.Οταν λεω οτι με τα βαρη θα βελτιωσω το σουτ δεν εννοω απο τεχνικης αποψης,αλλα με την αυξηση της δυναμης,αλματος κτλ θα υπαρχουν καλυτερες συνθηκες για την πραγματοποιηση του.Απλα σκεφτομαι μηπως θελω κατι πιο ''εξειδικευμενο'' απο το γυμναστηριο για να παρω τα μεγιστα απο τις προπονησεις,δηλαδη καποιον γυμναστη που να γνωριζει την λογικη του μπασκετ..Αν παλι πιστευετε οτι το τελευταιο δεν ειναι απαραιτητο μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο γυμναστηριο-γυμναστη?Μενω Ανω Πολη αλλα η αποσταση ,μεσα σε λογικα πλαισια,δεν ειναι προβλημα.Ευχαριστω για τον χρονο σας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπάσκετ και βάρη
    By smigol in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 03-09-09, 00:35
  2. Replies: 0
    Last Post: 23-09-05, 02:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •