Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisKlmt View Post
    το απότομα πως το ορίζουμε όμως?
    εγώ ας πούμε δε θεωρώ πως ο ρυθμός μου (δηλαδή σταθερά 5 κιλά/μηνα) ήταν υπερβολικός.
    Το ορίζει το σώμα σου. Όπως και στην περίπτωσή σου, έκανες υπερβολή. Αυτό το καταλαβαίνεις από τα αποτελέσματα. Παραπάνω από 4 κιλά το μήνα, είναι υπερβολή. Ίσως και λιγότερο... Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η ηλικία, το σώμα και η αντίδρασή του, η διατροφή, οι προπονήσεις κλπ..

    Άλλο θέμα εσύ τι νομίζεις.....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  2. #62
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Το ορίζει το σώμα σου. Όπως και στην περίπτωσή σου, έκανες υπερβολή. Αυτό το καταλαβαίνεις από τα αποτελέσματα. Παραπάνω από 4 κιλά το μήνα, είναι υπερβολή. Ίσως και λιγότερο... Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η ηλικία, το σώμα και η αντίδρασή του, η διατροφή, οι προπονήσεις κλπ..

    Άλλο θέμα εσύ τι νομίζεις.....
    Ε φίλε εγώ δεν είχα ιδέα οτι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.
    Και δυστυχώς το κατάλβα πολύ αργά.

  3. #63
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να απευθύνομαι στο σωστό section μη σας παιδεύω...
    Λοιπόν, αρχικά να πω ότι γυμναζόμουν ανέκαθεν μέχρι τα 20, και ειδικά από τα 13 μέχρι τα 18 έκανα άρση βαρών και συμμετείχα κανονικά σε αγώνες. Πάντα ήμουν γύρω στα 60 κιλά με ύψος 1,71 περίπου. Το λιγότερο που έχω φτάσει είναι 53 αλλά με πολύ μυϊκό λόγο προπόνησης. Τα τελευταία 5 χρόνια (είμαι 29 πλέον) έχω παχύνει πολύ, έχω κόψει κάθε δραστηριότητα πέρα από χορό εξαιτίας σοβαρών οικογενειακών και συναισθηματικών προβλημάτων που αντιμετώπισα από τα 21 μέχρι τα 23.
    Σκοπεύω να ξεκινήσω δίαιτα και γυμναστήριο με στόχο την απώλεια τουλάχιστον 30 κιλών. (είμαι 85 τώρα) και με προβληματίζει αυτό το θέμα της χαλάρωσης του δέρματος.
    Τι θα προτείνατε εσείς λοιπόν σαν άσκηση ή συνδυαστικά ή ο,τιδήποτε τέλοςπάντων για να το αποφύγω?

  4. #64
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    Πολυ αφοσιωση στη διατροφη θα σου φερει αυτο που ζητας σχετικα με το δερμα...και μην παραλειπεις τις ενυδατικες κρεμες σωματος...αν δεις το αβαταρ μου ειμαι τιγκα στις ραγαδες....οχι μονο σε ενα σημειο ...σε πολλα!
    μπορεις ν χρησιμοποιησεις και καποιο scrub απολεπιση ή home made scrub λαδακι-ζαχαρη
    σε μενα εχουν πιασει αλλα δινουν λεπτομερειες.....τη μεγαλη διαφορα θα στην κανει η διατροφη και δεν ενοοω να πηξεις στο φρουτο....
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  5. #65
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Efi93 ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Σχετικά με τις ραγάδες... για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν έχω ραγάδες, παρόλο που και στο παρελθόν χαρακτηριζόμουν από αυξομείωση βάρους (όχι όμως περισσότερο από 10 κιλά) και έχω την αίσθηση ότι έχει να κάνει λίγο και με το δέρμα. Αυτό όμως που έχω σίγουρα είναι φουλ κυτταρίτιδα, που μόλις χάνω ένα κιλό φαίνεται κατευθείαν και σε συνδυασμό με την ηλικιά μου φοβάμαι ότι θα "κρεμάσω". τα νεύρα μου... θα το φροντίσω όμως ιδικά την ενυδάτωση. Σκέφτομαι να επισκεφθώ και έναν διατροφολόγο μέσα στην εβδομάδα, όχι για να πετάξω λεφτά, αλλά επειδή απέκτησα πρόσφατα γαστροεισοφαγική παλινδρόμηση και αποαγορεύονται κάποιες τροφές, οπότε μάλλον πρέπει να μου βγάλει κάποια διατροφή... έχω πελαγώσει! Από ασκήσεις έχεις κάτι να προτείνεις σχετικά με το " κρέμασμα"? Παρεμπιτπόντως δε βλέπω να έχεις ραγάδες! ευχαριστώ και πάλι!

  6. #66
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Καλησπερα κι απο μενα. Εγω το μονο που θα πω ειναι πως ειδα πως με το bb η κυταριτιδα πραγματικα μηδενίζεται. Θυμαμαι παλιότερα σε κοριτσι συζητησεις να βγαινει το συμπέρασμα "ε προφανως για να εχουν τοςες επώνυμες και πλούσιες, ακομα και αδύνατες, δε θα εχει εφευρεθεί μέθοδος αντιμετώπισης"!
    Κι ομως...εχει! απλα θελει πιστή ακολουθηση προγράμματος τοσο διατροφής οσο και ασκήσεων. Τη διατροφη θα τη βρεις διαβάζοντας τα αντιςτοιχα link του φορουμ και αφου συντάξεις μια πρώτη δική σου τα μέλη θα σε βοηθησουν να τη διορθώσεις. Απο gym τι να σου πω...γνωστά λιμερια απλα σκουριασμένα ισως. Ομως εκει βρίσκονται και αν τα θυμηθεις θα σε θυμηθουν ;-)
    Ολα γινονται! Καλη δυναμη!
    A head full of fears has no space for dreams.

  7. #67
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    δες καλυτερα......

    κοιτα αν βλεπεις σβολιασμα ..που συνηθως κανει η κυτταριτιδα....ειναι το λιπος και η κατακρητηση υγρων....μηπως τρως υπερβολικο αλατι? και κακης ποιοτητας αλατι.....
    φροντησε το δερμα σου σωστα και με κρεμες και με διατροφη....το ξηρο δερμα σπαει ευκολα...το λιπαρο ειναι πιο ευνοημενο.....
    μην αμελησεις τιποτα απο ττα δυο γιατι και οι bodybuilders οταν κανουν ογκο και παιρνουν αποτομα κανουν ραγαδες....ενω η διατροφη τους μπορει να ειναι αψογη !
    οποτε χρειαζεται και η κρεμουλα τακτικα!

    Σου μιλαει ενα ατομο που κοντεψε να παθει καταθλιψη απο τις ραγαδες πραγματικα! Τις κουβαλαω τοσα χρονια πανω μου
    βεβαια στη φωτο δε πολυφαινονται αλλα φτανουν μεχρι πισω τον γλουτο και πανω λιγο απο το εσωρουχο ....εχω και στις γαμπες απο πισω
    Attached Images Attached Images
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  8. #68
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    φυσικά μπορώ να καταλάβω οτι σε πειράζει να έχεις ραγάδες, γιατί και εμένα με πειράζει να έχω κυτταρίτιδα και καλώς ή κακώς είμαστε γυναίκες, οπότε τραβάμε τέτοια ζόρια! Μαλλόν σε αυτό με το αλάτι που είπες είναι το θέμα, γιατί ένα χρόνο τώρα παίρνω αντισυλλυπτικό και νομίζω κάνει κατακράτηση κανένα 2 κιλο και ίσως πρέπει να μειώσω την πρόσληψη αλατιού. Αλμυρά φαγητά δεν τρώω, δε μ αρέσει, αλλά μάλλον είναι αυτό χωρίς να το καταλαβαίνω. Είχες και εσύ μεγάλη απώλεια κιλών; Θα ξεκινήσω να φτιάξω μια διατροφή, να την ανεβάσω να μου πείτε τη γνώμη σας και θα σημειώνω πρόοδο να δούμε! Πάλι ευχαριστώ!

  9. #69
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    ναι στα 14-15 μου ημουν 163 περιπου και ζυγιζα 65-70 κιλα....ντουλαπα ημουν...φορουσα τεραστιο νουμερο στα παντελονια θυμαμαι...και ενα βημα ηθελα ακομα για να πηγαινω σε μαγαζια με μεγαλα νουμερα....κοιταξε αν εχεις οριακη πιεση....τοτε ειναι οντως το αλατι που τρως....αν δεν εχεις πιεση τοτε δε σου φταινε τα φαγητα .....το χαπι που παιρνεις μαλλον οτι και να τρως δηλαδη και μια πατατα βραστη μπορει να στην κανει κατακρατιση.....γι αυτο καλυτερα αλλαξε πρωτα το χαπι να μην το χεις ενοια....ή τσεκαρε στο χαρτακι του μηπως λεει για κατακρατιση.....και επειτα βλεπεις τι μπορεις να κανεις με τη διατροφη

    εχασα σχεδον 10 κιλα ολομοναχη...χωρις γνωσεις χωρις ψαξιμο απλα σταματησα να τρωω οτι να ναι και οποτε μου ερχοταν...μειωσα σαλτσες...και φαστ φουντ αλλα εχασα παραλληλα παααααρα πολη μυικη μαζα και δυναμη εε και τωρα μαζευω "τα σπασμενα" που λεμε
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  10. #70
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Ναι και εγώ έκανα κάτι ηλίθιες δίαιτες σούπας και βλακείες που - ενώ το ήξερα - μόνο ζημιά έκαναν και έχασα και εγώ μυϊκή ενώ επανέκτησα αργότερα λίπος... τεσπά, υποθέτω ότι τόσα χρόνια εντατικής προπόνσης δεν έχουν πάει χαμένα, κάτι θα θυμάται ο οργανισμός μου! έστω την πειθαρχία! πίεση δεν έχω, ίσα ίσα είμαι υποτασική, και η κυτταρίτιδα εμφανίστηκε ένα χρόνο τώρα, όσο δηλαδή παίρνω το χάπι αν το σκεφτώ. Μίλησα με τη γυναικολόγο και θα αλλάξω χάπι από το επόμενο κουτί, να δοκιμάσω άλλο χωρίς μια συγκεκριμένη ορμόνη και βλέπουμε. Παράλληλα ξεκινάω διατροφή και σκέφτομαι σε πιο γυμναστήριο να γραφτώ.

  11. #71
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    Καλως ηρθες στο κλαμπ! Υποταση και γω!
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  12. #72
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Akasha View Post
    φυσικά μπορώ να καταλάβω οτι σε πειράζει να έχεις ραγάδες, γιατί και εμένα με πειράζει να έχω κυτταρίτιδα και καλώς ή κακώς είμαστε γυναίκες, οπότε τραβάμε τέτοια ζόρια! Μαλλόν σε αυτό με το αλάτι που είπες είναι το θέμα, γιατί ένα χρόνο τώρα παίρνω αντισυλλυπτικό και νομίζω κάνει κατακράτηση κανένα 2 κιλο και ίσως πρέπει να μειώσω την πρόσληψη αλατιού. Αλμυρά φαγητά δεν τρώω, δε μ αρέσει, αλλά μάλλον είναι αυτό χωρίς να το καταλαβαίνω. Είχες και εσύ μεγάλη απώλεια κιλών; Θα ξεκινήσω να φτιάξω μια διατροφή, να την ανεβάσω να μου πείτε τη γνώμη σας και θα σημειώνω πρόοδο να δούμε! Πάλι ευχαριστώ!
    αν τα αντισυλληπτικά είναι τρίτης γενιάς, τα light δλδ, δεν έχεις κανένα πρόβλημα, επικεντρώσου στη διατροφή, στο πολύ νερό και στις προπονήσεις με βάρη.
    Συμπάσχω και γω...

  13. #73
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Τα Qlaira παιρνω μαλλον3ης γενιας τι να πω.... τεσπα αρχισα διαιτα 2η εβδομαδα σε διαιτολογο, θα σας ανεβαζα φωτο αλλα ντρεπομαι ειμαι χαλια ...
    Πηγα κ στον ορθοπεδικο και εχω λεει κ κτ οστεοφυτα στην πλστη κ πρεπει να κανω τροχαλια και φυσικοθεραπειες .... ολα μαζι!! Οποτε εαν εχετε κτ στο κυαλο σας σε πριγραμμα με βαρη που να τα συνδυαζει οοοολα θα ημουν ευγνωμων


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάψιμο Λίπους και Σύσφιξη!
    By xristinaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 27
    Last Post: 02-07-11, 16:59
  2. Χαλάρωση Δέρματος
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 73
    Last Post: 07-03-11, 03:30
  3. Σύσφιξη και Fitness
    By ioanna88 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 25
    Last Post: 26-01-11, 15:15
  4. Πρόγραμμα προπόνησης για σύσφιξη
    By mihpao in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 05-04-09, 03:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •