Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Default Περί συμπληρωμάτων διατροφής..

    Καλησπερα σας...

    Θα ηθελα να ρωτισω μερικα πραγματακια και να με διαφωτισετε αν γνωριζετε:

    1) Ποιος ειναι ο κυκλος της κρεατινης? Αλλοι λενε 2 μηνες μεσα - 1 μηνα εξω, Αλλοι λενε 1 μηνα μεσα - 1 μηνα εξω, δεν εχω βγαλει ακρη...

    2) Την κρεατινη την λαμβανουμε με το κουταλακι απο το στομα απευθειας ή μπορω να την βαλω στο shaker με την πρωτεινη και την γλουταμινη μου? Στην δευτερη περιπτωση μηπως παιζει θεμα αφομοιωσης?

    3) Ας πουμε οτι παιρνω μονουδρικη καθαρη κρεατινη, πρεπει να κανω φορτωμα? Θα παιρνω ουτως η αλλως 8γρ την ημερα, 3γρ απο το νιτρικο και αλλα 5 post workout κρεατινη...

    Ισως πεταχτουν καπποιοι και πουνε τα δικα τους για τα νιτρικα, εγω προσοπικα βλεπω μεγαλη διαφορα με το νιτρικο, αλλα για περιορισμενη χρονικη διαρκεια...

    Και παραμυθι να ειναι εμενα με τονωνει ψυχολογικα, οποτε το παιρνω και ναι εχω τα φραγκα και τα σκαω...

    4) Εχουν και οι πολυβιταμινες κυκλο? Αν ναι, ποσο καιρο λαμβανεις και ποσο μενεις εκτος?

    ΥΓ: Λογικα στον κυκλο της κρεατινης, κοβω και νιτρικο μαζι με την κρεατινη εκεινο το διαστημα, ισως τα λαμβανω ετσι, στον κυκλο της κρεατινης καπακι νιτρικο...

    Θα παρακαλουσα απαντησεις με επιχειρηματα και απο ατομα με εμπειρια στον χωρο...

    Ειμαι 26 χρονων 1.80 και 83 κιλα...

  2. #2
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default


  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    1). Η κρεατίνη δεν έχει κύκλους. Παίρνεις μετά την προπόνηση και τέλος. Απλά χρησιμοποίησέ την σε περιόδους που σου χρειάζεται δύναμη και ενέργεια, όπως η περίοδος γράμμωσης.
    2). Στο σέικερ βάλτη. Δεν έχει πρόβλημα αφομοίωσης. Μόνο όταν πίνεις όξινους χυμούς(πορτοκάλι, γκρέϊπφρουτ, κ.α.), ή καφέ με την κρεατίνη υπάρχει πρόβλημα αφομοίωσης.
    3). Το φόρτωμα δεν θα κάνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν είδα καμία διαφορά.
    4). Όχι οι πολυβιταμίνες δεν έχουν κύκλο. Βέβαια, το Πάσχα που συζητούσα με ένα φίλο γιατρό, μου πρότεινε κάθε 3 μήνες να κάνω αποχή για μια βδομάδα, αν θέλω, καθαρά για λόγους συνήθειας του οργανισμού, και χωρίς να έχει επιπτώσεις στην υγεία μου η συνεχής καταναλωση πολυβιταμίνης.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post

    Πως το έκανες αυτό ρε ??
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Default

    Τι σημαινει αυτο?

    Εννοεις να ψαξω το forum?

    Ναι εχω ψαξει το forum και οχι μονο εδω, απλα αυτες ειναι οι αποριες μου...

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα.

    1). Η κρεατίνη δεν έχει κύκλους. Παίρνεις μετά την προπόνηση και τέλος. Απλά χρησιμοποίησέ την σε περιόδους που σου χρειάζεται δύναμη και ενέργεια, όπως η περίοδος γράμμωσης.
    2). Στο σέικερ βάλτη. Δεν έχει πρόβλημα αφομοίωσης. Μόνο όταν πίνεις όξινους χυμούς(πορτοκάλι, γκρέϊπφρουτ, κ.α.), ή καφέ με την κρεατίνη υπάρχει πρόβλημα αφομοίωσης.
    3). Το φόρτωμα δεν θα κάνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν είδα καμία διαφορά.
    4). Όχι οι πολυβιταμίνες δεν έχουν κύκλο. Βέβαια, το Πάσχα που συζητούσα με ένα φίλο γιατρό, μου πρότεινε κάθε 3 μήνες να κάνω αποχή για μια βδομάδα, αν θέλω, καθαρά για λόγους συνήθειας του οργανισμού, και χωρίς να έχει επιπτώσεις στην υγεία μου η συνεχής καταναλωση πολυβιταμίνης.

    Μαλιστα, κοιταξε για την πολυβιταμινη, αν εχεις μια αριστη διατροφη, δεν χρειαζετε, αλλα αριστη διατροφη δεν εχει κανεις, τρωμε πολυ συγκεκριμενα...
    Τωρα οσων αφορα την κρεατινη, εχω διαφορετικη γνωμη...

    Τι εννοεις αυτο με τον καφε και την κρεατινη? Δλδ οσοι παιρνουν κρεατινη, κοβουν τον καφε? Τελειως?
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου...

    ΥΓ: Να παρω κρεατινη για δυναμη και ενεργεια στην γραμμωση? Μα υποτιθετε οτι λαμβανω κρεατινη για τα πριξιματα και τα μυικα κερδη...
    Last edited by JohnyTalker; 08-05-11 at 20:26.

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by JohnyTalker View Post
    Μαλιστα, κοιταξε για την πολυβιταμινη, αν εχεις μια αριστη διατροφη, δεν χρειαζετε, αλλα αριστη διατροφη δεν εχει κανεις, τρωμε πολυ συγκεκριμενα...
    Τωρα οσων αφορα την κρεατινη, εχω διαφορετικη γνωμη...

    Τι εννοεις αυτο με τον καφε και την κρεατινη? Δλδ οσοι παιρνουν κρεατινη, κοβουν τον καφε? Τελειως?
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου...
    Για την πολυβιταμίνη τα είπες μια χαρά μόνος σου. Όσον αφορά την κρεατιίνη, 2ώρες πριν και 2 ώρες μετά τη λήψη της δεν πρέπει να πιείς καφέ γιατί μειώνει το ποσοστό αφομοίωσής της.
    Τέλος εφόσον έχεις γνώμη για την κρεατίνη, έστω και διαφορετική, τι είναι αυτό που ρωτάς?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Junior Bodybuilder gsisr's Avatar
    Join Date
    04-03-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    224

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ! τερμα καμμενο!

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Για την πολυβιταμίνη τα είπες μια χαρά μόνος σου. Όσον αφορά την κρεατιίνη, 2ώρες πριν και 2 ώρες μετά τη λήψη της δεν πρέπει να πιείς καφέ γιατί μειώνει το ποσοστό αφομοίωσής της.
    Τέλος εφόσον έχεις γνώμη για την κρεατίνη, έστω και διαφορετική, τι είναι αυτό που ρωτάς?
    Η κρεατινη εχει κυκλο, δεν την λαμβανεις συνεχεια, λαμβανεις για ενα χρονικο διαστημα και μετα την κοβεις και ξανα αρχιζεις τον κυκλο...
    Το διαστημα που παιρνεις κρεατινη και μετα την κοβεις, ποσο ειναι?

    Εσυ πως παιρνεις την κρεατινη? Την βαζεις μεσα στο shaker με την πρωτεινη ή με το κουταλακι απευθειας απο το στομα?

  10. #10
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by JohnyTalker View Post
    Η κρεατινη εχει κυκλο, δεν την λαμβανεις συνεχεια, λαμβανεις για ενα χρονικο διαστημα και μετα την κοβεις και ξανα αρχιζεις τον κυκλο...
    Το διαστημα που παιρνεις κρεατινη και μετα την κοβεις, ποσο ειναι?

    Εσυ πως παιρνεις την κρεατινη? Την βαζεις μεσα στο shaker με την πρωτεινη ή με το κουταλακι απευθειας απο το στομα?
    H κρεατινη οπως σου λεει μπορει και να ΜΗΝ εχει κυκλο. Πολλοι την παιρνουν ασταματητα. Υπαρχει και ερευνα με 2 χρονια χρησης.
    Οι bro-scientists των γυμναστηριων θα σου πουνε πολλα. Πρεπει να δοκιμασεις τι παει σε σενα.

    Ο τροπος ληψης της εχει να κανει παλι με σενα. Αν τη βαζεις στο shaker δεν υπαρχει προβλημα, αν την παιρνεις με χυμο, με νερο, με φαϊ, χωρις φαϊ, με κουταλακι, με τσιμπιδακι παλι δεν υπαρχει προβλημα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  11. #11

    Default

    Powerbuilderi με κρυο νερο δεν δυαλιετε η κρεατινη, θελει ζεστο νερο και ανακατεμα για να δυαλιθει...

    Γι'αυτο λεω μηπως να την επαιρνα χωρια απο την πρωτεινη και την γλουταμινη, γιατι δεν θα δυαληθει μου φαινετε...

    Μιλαω για μονουδρικη 100% pure, φαρμακευτικη...

  12. #12
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Η κρεατινη διαλυεται μονο σε καυτο νερο, μπορεις να την πιεις? Δεν ειναι ομως και μεγαλο ζητημα να διαλυθει. Στο στομαχι θα καταληξουν ολα. Αν την παιρνεις ξεχωριστα τοτε καλα ειναι, αλλιως για βολικοτητα ολα μαζι.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  13. #13

    Default

    οκ κουταλακι απευθειας απο το στομα, γιατι το κοβω να μενει στον πατο του shaker η κρεατινη...

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by JohnyTalker View Post
    οκ κουταλακι απευθειας απο το στομα, γιατι το κοβω να μενει στον πατο του shaker η κρεατινη...
    Εγώ τη βάζω στο σέικερ με την πρωτεΐνη και με νερό βρύσης, και πριν το πιω στα αποδυτήρια, το ανακινώ λίγο και γίνεται μια χαρά!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by JohnyTalker View Post
    Η κρεατινη εχει κυκλο, δεν την λαμβανεις συνεχεια, λαμβανεις για ενα χρονικο διαστημα και μετα την κοβεις και ξανα αρχιζεις τον κυκλο...
    Το διαστημα που παιρνεις κρεατινη και μετα την κοβεις, ποσο ειναι?

    Εσυ πως παιρνεις την κρεατινη? Την βαζεις μεσα στο shaker με την πρωτεινη ή με το κουταλακι απευθειας απο το στομα?
    Αυτό που σου είπε ο power, είναι και η δική μου γνώμη. Καταρχήν, εγώ παίρνω ΜΟΝΟ μετά την προπόνηση και ΜΟΝΟ τις ημέρες που πάω για προπόνηση !! Άρα κάνω μικρούς συνεχείς κύκλους, αν το θέλεις έτσι να στο πω.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16

    Default

    Οκ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Tips διατροφης,συμπληρωματων διατροφης,προπονησης
    By extremist in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-09, 23:23
  2. Ενδιαφέρον(?) λινκ περί Συμπληρωμάτων..
    By nmike in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 06-09-07, 01:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •