Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default Πολλά Κιλά Λίγες Επαναλήψεις VS Πολλές Επαναλήψεις Λίγα Κιλά

    Καλή σας ημέρα κ καλή εβδομάδα να έχουμε!
    Σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί πάλι με μπέρδεψαν!
    Είμαι σε ένα πρόγραμμα που θέλω να κάνω γράμμωση και παράλληλα να κάψω κ λίπος που έχω αρκετούτσικο.
    Πήρα κ απο εδώ ένα προγραμμα πολύ καλό όπου σε κάθε άσκηση κάνω 3 σετ χ 12-10-8 επαναλλείψεις, ανεβάζοντας παράλληλα τα κιλά (σε κάθε αλλαγή μυικής ομάδας κάνω 4 σετ χ 15-12-10-8 επαναλλήψεις).
    Ο γυμναστής μου είπε πως κάνω λάθος αν το κάνω αυτό διότι έτσι ο μυς πρίζεται κ το πόδι μου, το χέρι μου κλπ, θα γίνει τεράστιο γιατί αυτή είναι τακτική για όγκο. Αντίθετα πρέπει να βάζω λίγα κιλά και να κάνω πάρα πολλές επαναλλήψεις, καθώς έτσι καίω το λίπος και γραμμώνω το σώμα μου χωρίς να το διογκώνω. ( με είδε να παίζω τετρακέφαλους με 80 κιλά κ φρίκαρε!).
    Διευκρυνίζω οτι δεν είμαι παχυα, είμαι κανονική, αλλά μου λέει πως έτσι όπως πάω θα γίνω σα ντουλάπα!)
    Επίσης να αναφέρω πως κάθε φορά που τελειώνω τη προπόνησή μου, κάνω και 30 λεπτά έντονο διάδρομο.
    Τι λέτε εσείς οι ειδικοί???? Πάλι λάθος τα κάνω???
    Help....

    Ευχαριστώ πολύ!
    Χριστίνα

  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Εγω θα σου προτεινα παντως να κανεις ενα search στο φορουμ.Εχει ξανασυζητηθει πολλες φορες το θεμα λιγες/πολλες επαναληψεις :P . Πες επισης στον γυμναστη σου οτι ογκος και γραμμωση εξαρταται απο την διατροφη,αν εισαι πανω ή κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου.Απλα συνηθως οταν κανουμε λιγες επαναληψεις, θεωρειται περισσοτερο σαν ασκησεις δυναμης, γιατι σηκωνουμε πολλα κιλα. Δηλαδη πες στο γυμναστη σου αν κανεις αυτο που κανεις εσυ(στυλ πυραμιδα 12-10-8) και εισαι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου θα βαλεις ογκο?ε οχι δα.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Xριστίνα καλημέρα και καλή εβδομάδα!

    Αυτά που λέει ο γυμναστής σου δεν είναι πρώτη φορά που τα ακούμε.. Και είναι κρίμα άτομα τα οποία υποτίθεται έχουν σπουδάσει να κάθονται να λένε τέτοια μπακαλίστικα πράγματα σε κοπέλες και να τους κόβουν τη φόρα.

    Όσο και να το θέλουμε, εμείς οι γυναίκες λόγω της φύσης μας και των ορμονών μας δεν μπορούμε να γινουμε ντουλάπες.
    Και να θες δηλαδή, δεν μπορείς, εκτός αν κάνεις χρήση φαρμάκων.

    Απεναντίας, με το να κάνεις προπόνηση ξεφεύγοντας από τα παραδοσιακά ροζ και μωβ βαράκια, θα αποκτήσεις ενα σώμα με όμορφους μύες, ωραίες και θυληκές γραμμές, σφιχτό, χωρίς κυτταρίτιδα.

    Αν ήταν τα πραγματα όπως τα λέει ο γυμναστής σου, τότε εγώ θα ήμουν τρίφυλλη ντουλάπα!

    Τώρα αυτό που λες ότι κανεις 80 κιλά εκτάσεις τετρακεφάλων, μου ακούγεται υπερβολλικό και επικίνδυνο για τα γόνατά σου.

    Βρες ένα βάρος που να δίνει το κατάλληλο ερέθισμα στους μυς. Ούτε πολύ ελαφρύ ουτε πολύ βαρύ ώστε να χαλάς την εκτέλεση.

    Το εύρος επαναλήψεων να κυμαίνεται από 8-12 επαναλήψεις.

    Και φιλική συμβουλή: Άλλαξε γυμναστή!

  4. #4
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Το αν θα βαλεις ογκο εξαρταται καθαρα απο τη διατροφη ,αν τρως παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης σου θα βαλεις κιλα αν οχι δεν υπαρχει περιπτωση ,Οι παρα πολλες επαναληψεις εχουν ως αποτελεσμα να χρησιμοποιεις παραπανω γλυκογονο χωρις ομως να σημαινει οτι δεν βαζεις μυες ,η πρωτεινοσυνθεση ακομα και σε αυτες τις επαναληψεις παραμενει ιδια ,με πιο χαμηλο ρυθμο επαναληψεων χρησιμοποιεις λιγοτερο γλυκογονο και περισσοτερο κρεατινη και οι δυο αυτες ουσιες προερχονται απο το συκωτι ,βεβαια και στις 2 περιπτωσεις θα καψεις θερμιδες και θα ενεργοποιησεις το μεταβολισμο σου για αρκετες ωρες μετα , αλλα το κλειδι ειναι η αεροβια και η διατροφη ,εχει πολυ πιο μικρη σημασια ο αριθμος των επαναληψεων ειναι καθαρα τι σου αρεσει σαν προπονητικο στυλ.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default

    Kαταρχας σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
    Τη διατροφή μου τη προσέχω, κ παίρνω λιγότερες θερμίδες απο όσο πρέπει.
    Καρδούλα εσένα έχω παρει ως παράδειγμα ( μιας κ είσαι γυναίκα!) κι εχεις το σώμα που θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω. Οπότε αφού δεν εχεις γίνει εσυ σα ντουλάπα με αυτες τις ασκησεις δεν θα γινω κι εγω :)
    Σχετικά με τα κιλά πάλι καρδούλα, βάζω αυτά που μπορω να κάνω σωστά την άσκηση και παράλλήλα να με πιάνει και λίγο. Στα πόδια έχω αρκετή δύναμη ( αν κ με το στρώμα λίπους από πάνω δε θα δεις κ κανα γυμνασμένο πόδι) στα δικέφαλα πχ παίζω με 5 κιλά! βάζω ακριβώς όσο μπορώ!
    Veggeto αν κάτσω και κάνω 30 επαναλλήψεις στο κάθε σετ πραγματικά θα βαρεθώ τη ζωή μου. Θέλω ένταση στο γυμναστήριο, κι έτσι όπως κάνω το πρόγραμμά μου μου αρέσει πολύ κι ας μου λεει ο γυμναστής οτι αυτό ειναι πρόγραμμα για άντρεσ!
    Peraki εχω διαβάσει το Forum αλλά με τόσο κόσμο και τόσες απόψεις καμιά φορά μπερδεύομαι κ δε ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο για μένα....αν έχεις κ ασχετους γυμναστες, μια κοπέλα σαν εμένα που τόσα χρονια γυμναζεται χωρίς κανενα αποτέλεσμα, είναι το χειρότερο.
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. επειδη δεν τρώω το αυγό μου είπαν να πάρω απο το φαρμακείο πρωτείνη αυγού σε κάψουλες. Το έχετε ξανακούσει?
    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σ'ευχαριστώ Χριστίνα για τα καλά σου λόγια!
    Αυτό που κάνω δε διαφέρει από αυτό που κάνεις κι εσύ : διατροφή και προπόνηση.

    Ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι σωστός και θα σε βοηθήσει στο στόχο που έχεις βάλει.

    Θα σου δώσω ένα tip: Μην κοιτάς τα νούμερα των κιλών, επέλεγε τόσα όσα χρειάζονται για να νιώθεις σε κάθε επανάληψη τον μυ που θες να δουλέψεις.
    Εσύ κάνεις τον αλτήρα πιο βαρύ ή πιο ελαφρή (κατάλαβες πως το λέω.. )

    Υπάρχουν ασκήσεις που βάζουμε περισσότερα, σε άλλες λιγότερα κιλά. Αυτό εξαρτάται από την μυική ομάδα τη σειρά της άσκησης κλπ..

    Το λίπος για να φύγει θέλει επιμονή και δίαιτα (δίαιτα= διατροφή).
    Δε μετράει μόνο να κανεις υποθερμιδική διατροφή αλλά και το τι επιλέγεις να τρως. Θέλει προσοχή να μη μενεις για μεγαλο διαστημα σε χαμηλες θερμιδες, αυτό θα εχει συνεπεια να μεινεις στασιμη καποια στιγμη και να πεσει ο μεταβολισμος σου.

    Όπως βλέπεις δεν ειναι εύκολο το να χάσουμε λίπος, είναι ενας συνδιασμός βάρη-διατροφη-αερόβια.
    Όμως δεν είναι και ακατόρθωτο.
    Με προγραμματισμό, πείσμα και θέληση θα τα καταφέρεις!!!



    Quote Originally Posted by crida1980 View Post
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. επειδη δεν τρώω το αυγό μου είπαν να πάρω απο το φαρμακείο πρωτείνη αυγού σε κάψουλες. Το έχετε ξανακούσει?
    Ευχαριστώ!
    Συγκεκριμένα για το αυγό; Χμ... η πρωτεινη ειναι πρωτείνη, την παιρνεις και από άλλες τροφές. Ο γυμναστής σου το πε κι αυτό;
    Last edited by Kardoula; 09-05-11 at 11:55.

  7. #7
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by crida1980 View Post
    Kαταρχας σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
    Τη διατροφή μου τη προσέχω, κ παίρνω λιγότερες θερμίδες απο όσο πρέπει.
    Καρδούλα εσένα έχω παρει ως παράδειγμα ( μιας κ είσαι γυναίκα!) κι εχεις το σώμα που θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω. Οπότε αφού δεν εχεις γίνει εσυ σα ντουλάπα με αυτες τις ασκησεις δεν θα γινω κι εγω :)
    Σχετικά με τα κιλά πάλι καρδούλα, βάζω αυτά που μπορω να κάνω σωστά την άσκηση και παράλλήλα να με πιάνει και λίγο. Στα πόδια έχω αρκετή δύναμη ( αν κ με το στρώμα λίπους από πάνω δε θα δεις κ κανα γυμνασμένο πόδι) στα δικέφαλα πχ παίζω με 5 κιλά! βάζω ακριβώς όσο μπορώ!
    Veggeto αν κάτσω και κάνω 30 επαναλλήψεις στο κάθε σετ πραγματικά θα βαρεθώ τη ζωή μου. Θέλω ένταση στο γυμναστήριο, κι έτσι όπως κάνω το πρόγραμμά μου μου αρέσει πολύ κι ας μου λεει ο γυμναστής οτι αυτό ειναι πρόγραμμα για άντρεσ!
    Peraki εχω διαβάσει το Forum αλλά με τόσο κόσμο και τόσες απόψεις καμιά φορά μπερδεύομαι κ δε ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο για μένα....αν έχεις κ ασχετους γυμναστες, μια κοπέλα σαν εμένα που τόσα χρονια γυμναζεται χωρίς κανενα αποτέλεσμα, είναι το χειρότερο.
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. επειδη δεν τρώω το αυγό μου είπαν να πάρω απο το φαρμακείο πρωτείνη αυγού σε κάψουλες. Το έχετε ξανακούσει?
    Ευχαριστώ!
    Εγω να σου πω πρωτη φορα το ακουω ,αλλα η καψουλες ποση πρωτεινη να εχουν? Υπαρχουν και αλλες τροφες που εχουν πρωτεινη αν δε σου αρεσουν τα αυγα μπορεις να τρως απο αλλου πρωτεινη,επισης γιατι να μην παρεις ενα συμπληρωμα πρωτεινης και να πας στο φαρμακειο για καψουλες?Μαλλον πρεπει να αλλαξεις γυμναστη οπως σου ειπε η Ειρηνη δεν υπαρχουν αυτα που σου προτεινει.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default

    χαχααχαχαχααχαχ!!!!ναι ο γυμναστής μου!!!!
    Τρώω κοτοπουλάκι, μοσχαράκι, τις γαλοπούλες μου τα όσπρια μου, είμαι μια χαρα.
    Εχω γίνει και φαν των βιολογικών προϊόντων, βέβαια, στα ζυμαρικά, δεν ξέρω αν είναι σωστό να προτιμώ βιολογικά μακαρόνια κ ρύζια πχ, αντί για ολικής άλεσης. Ξέρει κάποιος αν τα βιολογικά είναι μεν πιο υγιεινά αλλά το ίδιο πολυθερμιδικά με τα κανονικά προϊόντα?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by crida1980 View Post
    χαχααχαχαχααχαχ!!!!ναι ο γυμναστής μου!!!!
    Ήμουν σίγουρη!!
    Λοιπόν Χριστίνα, θα κάνουμε τρελό καψόνι στον γυμναστή.. Θα πάω εγώ και θα του πω να με αναλάβει.. Ε οκ στη βδομάδα επάνω θα χει σκίσει τα πτυχία του

    Τρώω κοτοπουλάκι, μοσχαράκι, τις γαλοπούλες μου τα όσπρια μου, είμαι μια χαρα.

    Εχω γίνει και φαν των βιολογικών προϊόντων, βέβαια, στα ζυμαρικά, δεν ξέρω αν είναι σωστό να προτιμώ βιολογικά μακαρόνια κ ρύζια πχ, αντί για ολικής άλεσης. Ξέρει κάποιος αν τα βιολογικά είναι μεν πιο υγιεινά αλλά το ίδιο πολυθερμιδικά με τα κανονικά προϊόντα?
    Σύγκρινε τις συσκευασίες από ένα βιολογικό με ένα κανονικό και δες ποιο έχει περισσότερες θερμίδες κλπ..
    Μια χαρά είναι και τα βιολογικά, το μόνο αρνητικό είναι η τσιμπημένη τιμή τους.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default

    χαχαχαχα!!! ναι ναι έλα! να δουμε αν θα πει κ σε σενα οτι δεν τα κανεις σωστα!
    Καρδούλα μέχρι μου φύγει το λίπος, να σφίξω και να χάσω τη κυτταρίτιδα που έχω, σε παρακαλώ να με ενημερώνεις που θα πηγαίνεις για μπάνιο φετος το καλοκαίρι για να μην έρχομαι!!!! :-P

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χαχαχαχα!!!! Άντε βρε κούκλα μη μασάς, πάρτο ζεστά το θέμα και θα δεις θαύματα στο σώμα σου. Και μην ακούς κανέναν "γυμναστή". Το φόρουμ είναι θησαυρός γνώσεων!!! ;-)

  12. #12
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ήμουν σίγουρη!!
    Λοιπόν Χριστίνα, θα κάνουμε τρελό καψόνι στον γυμναστή.. Θα πάω εγώ και θα του πω να με αναλάβει.. Ε οκ στη βδομάδα επάνω θα χει σκίσει τα πτυχία του






    Σύγκρινε τις συσκευασίες από ένα βιολογικό με ένα κανονικό και δες ποιο έχει περισσότερες θερμίδες κλπ..
    Μια χαρά είναι και τα βιολογικά, το μόνο αρνητικό είναι η τσιμπημένη τιμή τους.
    Ειρηνη επηδη ασχοληθηκα λιγο με τα βιολογικα μιας και ηθελα να παρω εγκριση ,ενημερωτικα σου λεω οτι ειναι μια κοροιδια και μιση ,ο ολος κοπος ειναι μεχρι να παρεις την εγκριση και πληρωσεις απο εκει και μετα δε σε ελεγχει κανενας ,οποτε καταλαβαινεις οτι δεν θα παραμεινει και για πολυ βιολογικο ,επισης για να θεωρηθει απολυτα βιολογικη μια καλιεργεια θα πρεπει να μην υπαρχει βιομηχανικη ζωνη τουλαχιστον σε αποσταση 200 ΚΜ ,κατι που στην ελλαδα ειναι αδυνατο για οποιοαδηποτε σχεδον περιοχη ,βεβαια για να τα παρουν αυτο το κανονα τον αγνοουν εδω ...για μενα λοιπον μη πετατε τα λεφτα σας σε βιολογικα.

    Χριστινα σορυ για το οφφ.

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ήμουν σίγουρη!!
    Λοιπόν Χριστίνα, θα κάνουμε τρελό καψόνι στον γυμναστή.. Θα πάω εγώ και θα του πω να με αναλάβει.. Ε οκ στη βδομάδα επάνω θα χει σκίσει τα πτυχία του
    Είσαι καθαρματάκι εσυ.....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-11
    Location
    ATHENS
    Posts
    67

    Default

    Eυχαριστώ πολύ Veggeto, πολύ σημαντική η πληροφορία σου. Να μη πετάω και λεφτά που δεν έχω...Θα προτιμήσω τα ολικής άλεσης.
    Cuban, κάποιος πρέπει να μάθει σε αυτούς τους γυμναστές γυμναστική!!!

    God Bless This Forum!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by crida1980 View Post
    Cuban, κάποιος πρέπει να μάθει σε αυτούς τους γυμναστές γυμναστική!!!

    Το ξέρω Χριστίνα. Δυστυχώς συμφωνώ..... Πάω να κρυφτώ γιατί αν δει η δασκάλα σας τι της έγραψα θα με στείλει για ban-ιο !!!

    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Το ξέρω Χριστίνα. Δυστυχώς συμφωνώ..... Πάω να κρυφτώ γιατί αν δει η δασκάλα σας τι της έγραψα θα με στείλει για ban-ιο !!!


    Σου τη χαρίζω γιατί είσαι καλό παιδί.. Αλλά την επόμενη φορά.....





    **Φίλιππε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
    Δίπλα από το γυμναστήριο που πηγαίνω, έχει κατάστημα με βιολογικά.. Ε μια μέρα είπα να μπω να χαζέψω. Όπως μπήκα, βγήκα. Πανάκριβα αδερφάκι μου, τι στο καλό από χρυσάφι είναι;;!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επαναλήψεις και κιλά?
    By GohanS3 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 36
    Last Post: 23-12-10, 12:48
  2. Κιλά ή επαναλήψεις
    By magister in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-10, 13:11
  3. Κοιλιακοί πολλές και λίγες επαναλήψεις
    By dlar2 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-07, 08:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •