Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 89 of 89
  1. #61
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αυτά εδώ δε λες ?

    http://www.thelaughingcow.com/files/..._Light-new.jpg

    Καλά είναι. Απλά ξεφεύγουν λιγάκι σε λιπαρά σε σχέση με τα κλασσικά (άρλα 5%, τρικαλινό λάιτ). Αν το έχεις αυτό κατά νου, και ρυθμίσεις ανάλογα τα λιπαρά σου, δεν υπάρχει πρόβλημα ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  2. #62
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Αυτά, ναι, αλλά τα γράφει αλλιώς στο ταμπελάκι και πρόσεξα ότι υπάρχουν κάποιες διαφορές ανά χώρα στα macros...

  3. #63

    Default

    λίγη πρωτείνη και αρκετά λιπαρά δεν είναι? Είναι απίστευτα γευστικά, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει ο κόπος. Στη φέτα πχ που βαζω εγω, έχει τόση έντονη γεύση που ένα μικρό κομματάκι αλλάζει το φαγητό μου. Το babybell το έτρωγα παλιά έτσι σκέτο. Βέβαια its up to you ;)

  4. #64
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-01-10
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Ξερει κανεις θρεπτικα συστατικα απο το Κολιος λευκο τυρι Πολυκαστρου??

  5. #65
    New Member mparmpalakis's Avatar
    Join Date
    06-01-15
    Location
    Πάτρα
    Posts
    7

    Default

    Καλημέρα παιδιά! Χαιρετώ για πρώτη φορά την ομάδα! Εμένα η γιαγιά μου φτιάχνει τυρί με γάλα από τις κατσίκες της και μου έστειλε κάμποσο! Ξέρει κανείς τι macros να υπολογίζω από αυτό; Γενικότερα θα το προτείνατε;
    Last edited by mparmpalakis; 11-08-15 at 07:58.

  6. #66
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Θα το υπολογισεις ως κατσικισιο τυρι με πληρες λιπαρά.
    Δες εδω τα μάκρος του. (επελεξε 100γρ).

  7. #67
    New Member mparmpalakis's Avatar
    Join Date
    06-01-15
    Location
    Πάτρα
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα το υπολογισεις ως κατσικισιο τυρι με πληρες λιπαρά.
    Δες εδω τα μάκρος του. (επελεξε 100γρ).
    Σ'ευχαριστώ πολύ!Είναι πολύ ωραίο το άτιμο και δεν μπορώ να του αντισταθώ!

  8. #68
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,642

    Default

    Παιδιά ξέρει κάνεις τα λευκά τυριά (σαν φέτα) τί μάκρος έχουν. Ο ΑΒ έχει ένα που λέγεται λευκό τυρί φάρμα Τρικάλων και έχω δεί και στην κεντρική αγορά και είναι πιό φτηνά απο τη φέτα.
    Rome wasn't built in a day

  9. #69

    Default

    τα λευκα τυρια δεν ειναι φέτα και αυτο εχει να κάνει με το οτι η φετα ειναι ΠΟΠ. για τα μακρος θα πρεπει να ξερεις απο τι γαλα παρασκευαζονται, σε τι αναλογιες αν χρησιμοποιουνται διαφορα γαλατα κτλ. σε καποιες περιπτωσεις εχουν παραπλησια μακρος με τη φέτα. δεν ειμαι λατρης των ασπρων τυριων αλλα στο θερμιδομετρητη που ποσταρα παρακατω εχει σίγουρα φέτα για τα υπολοιπα δεν θυμάμαι.

  10. #70
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,642

    Default

    andrBCtsi ευχαριστώ για την προσπάθεια. Το λευκό τυρί είναι συνήθως από αγελαδινό γάλα και δεν είναι ίδια με τα κατσικίσια. Έψαξα πολύ και βρήκα μόνο ότι το Λευκό τυρί Δανίας (το λένε και φέτα Δανίας) έχει 245 θερμίδες, 11γρ Πρ, 21γρ Λιπ., 3γρ Υδ, 280mg Νάτριο. Το λευκό τυρί Θεσσαλίας έχει αντίστοιχα 220 θερμίδες, 15,5γρ Πρ, 22γρ Λιπ., 3γρ Υδ, 969 mg Νάτριο. Απ'ότι έχω δεί όμως υπάρχουν διαφορετικές αναλογίες μάκρος ανά μάρκα.
    Rome wasn't built in a day

  11. #71
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-11-15
    Posts
    4

    Default

    Καλημερα παιδια, γνωριζει κανενας αν το 'νερο' απο τενεκε με τυρι εχει ουσιωδης θρεπτικα συστατικα; Αν κ πιστευω πως θα εχει υπερβολικο αλατι μεσα

  12. #72
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Καλησπερα παιδια.Μηπως γνωριζει κανεις τα διατροφικα στοιχεια του φαστ φραντζολα του κολιου γιατι λογω νηστειας το προμηθευτικα αλλα δεν βρηκα που8ενα τα macros του??

  13. #73
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Δεν το ξερω αλλα λογικα δεν θα ειναι συσκευασμενο για να μην τα χει πανω.Καλο ειναι να αποφευγεις τα μη συσκευασμενα ειδικα σε τροφιμα θερμιδικα πυκνα.Ασε που στα τυρια εγω προσωπικα θελω να ξερω και το νατριο που περιεχουν.Επισης μιας και εθιξες το θεμα νηστειας και ξερω πως κυκλοφορει:Νηστισιμο τυρι απλα δεν υπαρχει.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  14. #74
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Ένα tip για τους τυρόφιλους:

    Ξινομυζήθρα Κρήτης, από τα τυριά με τα χαμηλότερα λιπαρά (και όχι αλμυρό).
    Σε μαγαζί κοντά στο σπίτι μου, έχει και παίρνω τακτικά. Κάποια στιγμή του ζήτησα να δω τον πίνακα με τα στοιχεία
    και έμεινα!!!!! Μόνο 4% λιπαρά!!!! (μέχρι 9% - 10% το πολύ υπάρχει)
    Τέλειο με ψιλοκομμένη ντομάτα και κριθαρένιο παξιμάδι

  15. #75

    Default

    Ποιο έχει της καλύτερες διατροφικές αξίες που πουλιέται σε σουπερμαρκετ και είναι σχετικά οικονομικο;

  16. #76
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by tomastomas22 View Post
    Ποιο έχει της καλύτερες διατροφικές αξίες που πουλιέται σε σουπερμαρκετ και είναι σχετικά οικονομικο;
    Dirollo cottage είναι καλή λύση. Μόνο 2,2% λιπαρά. Και καμιά φορά είναι σε προσφορά 2 τεμαχίων στην τιμή του 1,5 (δλδ το δεύτερο μισή τιμή)

    Ξινομυζήθρα Κρήτης αν βρεις χύμα, είναι οικονομική. Ο Βασιλόπουλος νομίζω έχει συσκευασμένη (με 4,5% λιπαρά μόνο).
    Αλλά συσκευασμένη είναι αρκετά ακριβότερη

  17. #77
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Από πρωτεΐνη, απ' ότι θυμάμαι είναι παρόμοια

  18. #78

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Dirollo cottage είναι καλή λύση. Μόνο 2,2% λιπαρά. Και καμιά φορά είναι σε προσφορά 2 τεμαχίων στην τιμή του 1,5 (δλδ το δεύτερο μισή τιμή)

    Ξινομυζήθρα Κρήτης αν βρεις χύμα, είναι οικονομική. Ο Βασιλόπουλος νομίζω έχει συσκευασμένη (με 4,5% λιπαρά μόνο).
    Αλλά συσκευασμένη είναι αρκετά ακριβότερη
    Ευχαριστώ.

  19. #79
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-16
    Posts
    1

    Default

    Kalhmera... Exw ptuxiakh ergasia me 8ema ta ellhnika pop turia k 8a h8ela na mou peite apo brhkate ton plhrh odhgo diatrofikwn stoixeiwn tn turiwn...

  20. #80
    New Member
    Join Date
    11-05-16
    Posts
    57

    Default

    Και ποσο πρεπει να τρώμε καθημερινά τυρί? Εμένα ας πούμε μου αρέσει το τυρί, θα ταίριαζε να το βάλω βραδακι και πρωι εφόσον έχει λίπη και πρωτεινη?

  21. #81
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    To τυρι ειναι φαγητο κι αυτο.αφου μετρας το τι τρως καθε μερα μπορεις να βαλεις την ποσοτητα που σε καλυπτει.Το μονο που θα προσεχα και θα μετρουσα το οποιο θα σε περιορισει στην ποσοτητα, ειναι το νατριο που περιεχει γιατι τα τυρια εχουν υψηλο.οποτε πρεπει να προσεξεις συνολικα την καταναλωση σου σε νατριο στην μερα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  22. #82
    New Member
    Join Date
    11-05-16
    Posts
    57

    Default

    Δεν είμαι φαν του αλατιού, 50 γρ απο 25 πρωί και 25 βράδυ θα είμαι οκ λες η παλι είναι πολυ

  23. #83
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Δεν μπορω να ξερω τι ποσοτητα αλατιου η νατριου εχει το τυρι που επιλεγεις.αφου μετρας την ποσοτητα, εχε υποψη το αλατι που εχει και αν μαζι με το υπολοιπο που καταναλωνεις στην μερα ειναι μεσα στα ορια της ημερισιας σου καταναλωσης δεν θα χεις θεμα. Μπορεις να ψαξεις για τυρια με χαμηλο η μειωμενο νατριο επισης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  24. #84

    Default

    Το Κατίκι Δομοκού ''Ορεινές Πλαγιές'' είναι πολύ καλό νομίζω.

    ΕΝΕΡΓΕΙΑ: 169 θερμίδες
    ΛΙΠΑΡΑ: 13 γρ.
    ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ: 8 γρ.
    ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ: 3 γρ.
    ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ: 10 γρ.
    ΑΛΑΤΙ: 1 γρ
    (ανά 100 γρ.)
    Η συσκευασία είναι 200 γρ.

    Έχει υπέροχη γεύση από 100% αιγοπρόβειο γάλα... τιμή 2ε το κεσεδάκι στα ΑΒ.
    Εγώ το προτιμώ από Cottage κτλ που συνήθως έχουν συμπυκνωμένα γάλατα μέσα και μου δημιουργούν πολλά αέρια..

  25. #85

    Default

    Το κακό ειναι ότι τώρα έφαγα για μεσημέρι 200 γρ μανούρι με ρύζι καστανό και δεν διάβασα καθόλου την ετικέτα(που πάντα το κάνω).
    Ε όταν είδα ότι το μανούρι έχει 546 θερμίδες ανά 100 γρ καταλαβαίνετε πως ένοιωσα, αλλά οκ δεν πειράζει μία ατασθαλία μία στις τόσες
    (υποτίθεται μία στις τόσες, εγώ κάνω πολλές στις τόσες, μ'αρέσει το γευστικό προϊόν).
    Με έχουν καλέσει για πεϊνιρλί τις επόμενες μέρες να πάω; (ήδη έχω 3-4 περιττά κιλά, αλλά οκ δεν λέει μία ζωή την έχουμε να μην φάμε
    και κανένα πεϊνιρλί πότε πότε? όλο δίαιτα? βαρέθηκα τα φιλέτα κοτόπουλο, τον μπακαλιάρο και τα μοσχαρίσια μπιφτέκια)

  26. #86
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Σπίθας Στο Σκοτάδι View Post
    Το κακό ειναι ότι τώρα έφαγα για μεσημέρι 200 γρ μανούρι με ρύζι καστανό και δεν διάβασα καθόλου την ετικέτα(που πάντα το κάνω).
    Ε όταν είδα ότι το μανούρι έχει 546 θερμίδες ανά 100 γρ καταλαβαίνετε πως ένοιωσα, αλλά οκ δεν πειράζει μία ατασθαλία μία στις τόσες
    (υποτίθεται μία στις τόσες, εγώ κάνω πολλές στις τόσες, μ'αρέσει το γευστικό προϊόν).
    Με έχουν καλέσει για πεϊνιρλί τις επόμενες μέρες να πάω; (ήδη έχω 3-4 περιττά κιλά, αλλά οκ δεν λέει μία ζωή την έχουμε να μην φάμε
    και κανένα πεϊνιρλί πότε πότε? όλο δίαιτα? βαρέθηκα τα φιλέτα κοτόπουλο, τον μπακαλιάρο και τα μοσχαρίσια μπιφτέκια)
    Δε σε υποχρεωνει κανεις,ουτε θα ερθουμε να σε βρουμε να σε κανουμε ντα.Απλα σκεψου οτι οταν φας πεινιρλι αντε να χαρεις για 5 αντε 10 λεπτα σου λεω.Τα 3-4 περιττα κιλα και ο,τι αλλο δε σου αρεσει πανω σου θα τα εχεις 24 ωρες/24ωρο.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  27. #87

    Default Φέτα Freevia από πρόβειο γάλα 1%

    Λόγω διατροφής έβγαλα την φέτα από τo διατροφολόγιο μου,όμως πρόσφατα ανακάλυψα την φέτα(freevia) από πρόβειο γάλα με 1% λιπάρα και σήμερα την δοκίμασα.Για τους λάτρεις της,είναι μια πολύ καλή επιλογή μιας και είναι πολύ γευστική και χαμηλή σε λιπαρά αν και τσιμπάει λίγο στο αλάτι(και σε τιμή),αλλά αν της αφήσεις σε νερό φεύγει το πολύ αλάτι.Σίγουρα θα την εντάξω σε 1 γεύμα καθημερινά.
    Τα μάκρο της:
    Last edited by Anwnymos19; 10-11-17 at 21:05.

  28. #88
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Anwnymos19 View Post
    Λόγω διατροφής έβγαλα την φέτα από τo διατροφολόγιο μου,όμως πρόσφατα ανακάλυψα την φέτα(freevia) από πρόβειο γάλα με 1% λιπάρα και σήμερα την δοκίμασα.Για τους λάτρεις της,είναι μια πολύ καλή επιλογή μιας και είναι πολύ γευστική και χαμηλή σε λιπαρά αν και τσιμπάει λίγο στο αλάτι(και σε τιμή),αλλά αν της αφήσεις σε νερό φεύγει το πολύ αλάτι.Σίγουρα θα την εντάξω σε 1 γεύμα καθημερινά.
    Τα μάκρο της:
    Παρόμοια (και σε γεύση) είναι η Παγώνης

    http://www.pagonis-dairy.gr/el/49/%C...CE%B9%CE%BF-2/

  29. #89
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Καλησπέρα παιδιά, ποιο γιαούρτι ειναι καλύτερο να τρώμε το αγελαδινο ή το προβειο;


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικά Στοιχεία Σολομού
    By basilhs in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 05-07-11, 13:28
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Διατροφικά Στοιχεία Σολομού.
    By giorgo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 07-07-10, 23:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •